„Alles sal reg kom' faruny, aló maei&aCCeb DE FAAM GAAT!.... Wat er komt kijken bij modern luchtverkeer zegt ook „Slim Jannie Wijsheid van veldmaarschalk Smuts De Britse gen. maj. Sir Francis de Guingand poogde enkele maanden ge leden in de Schweizcr Dl. Zeitung 'n dozijn Geallieerde commandanten te karakteriseren. Htf plaatste hun na men in alphabetische volgorde en kwam tot het volgende „rapport": Alanbrooke - gezond verstand; Alex- ander - bescheiden zelfbeperking, die te juister tijd een „gelukkige hand" garandeert; adm. Cunningham - Nel- son's elan; Dempsey - nooit van zijn stuk te brengen; Eisenliower - scherp zinnigheid en noblesse; Freyberg - moed; Montgomery - de gave om an deren tot de uiterste toewijding te in spireren; Patton - vastbesloten waag hals; Portal - helderziend; adm. Ram- 6ey - pijnlijk nauwkeurige „planning"; Smuts - wijsheid; Tedder - humor. Sir Francis' karakteristiek van veld maarschalk Jan Smuts: wijsheid, stemt wonderwel overeen met wat de speciale Court Correspondent Louis Wulff in zijn jongste onderhoud met „Oom Jannie" ervoer TRIOMF ERE^ MENSDOM Wie zich niet op zijn gemak voelt in deze atoom-eeuw, wie wanhoopt aan de toekomst der beschaving - hij luistere naar de woorden van een 76- jarige, een van 's werelds scherpste denkers, die mij zei: „Aan de komen de triomf van het mensdom valt. niet te twijfelen." De spreker was veldmaarschalk Jan Smuts, oudste staatsman van het Brit se imperium, klassiek geschoold, be faamd militair, philosoof. Slank, kaars recht en ondanks zijn jaren blakend van energie stond hij met me te pra ten op het perron van het station in Ladysmith. Zijn flitsende gedachten schoten uit over de toekomst, terwijl zijn conversatie weid doorspekt met citaten uit Griekse tragedies en phi- losophieën, van Chinese en Romeinse denkers - en van Shakespeare. Deze man, die ook de nieuwste geschiede nis kent als geen ander, is een onver beterlijke ontimist „Wees maar hiet bang. dat alles niét in orde zal komen", zei hij. ,Deze moeilijkheden zijn onderdelen van een lange revolutie, die misschien wel 'n eeuw zal duren. Maar op het eind zal de wereld een betere plaats zijn om in te leven en het mensdom, zoals ik het graag noem, zal triomferen." OOM JANNIEG „NONSENS. Wij discussieerden, Jean Jaquès Rousseau citerend, over het probleem der gelijkheid-voor-allen, maar Smuts zei: „Het is niet gelijkheid voor allen, maar rechtvaardigheid voor allen, wat wij nodig hebben. Luister niet naar communisten of fascisten. Waar wij om verlegen zitten is een gentleman's code, d.w.z. dat wij ophóuden dingen te doen, waarvan we weten, dat ze eigenlijk niet door de beugel kun nen". En terwijl hij uitkeek over de oude heuvels rond Ladysmith, waar hij eens heeft gevochten tegen datzelf de Engeland, dat hem nu onder zijn beste vrienden telt, verscheen voor zijn diepliggende blauwe ogen een visioen van de wereld zoals zij mis schien zal worden - mits die wereld even wijs wordt als Smuts. „Maar ach, wat sta ik hier een nonsens te praten, pure nonsens. Weet U, er is een familie in Londen, waar ik veel kom en waar de kinderen me bij mijn Afrikaanse bijnaam Oom Jannie noemen. Als ik daar aan het praten sla, luis teren ze een tijdje naar me en zeggen dan: „Oom Jannie praat weer non sens". Maar natuurlijk vindt Smuts zijn denkbeelden helemaal geen on zin. Hij gelooft ernstig en oprecht in een toekomst voor het mensdom en beschouwt de onheilzwangere periode van nu met de verre blik van een ge desinteresseerd toeschouwer op de O- lympus. WAT VERBERGT AFRIKA" Met zijn slordig gestrikte blauwe das en zijn slecht zittend grijze pak ziet Smuts er eerder uit als een Schot se dorpsschoolmeester dan als een figuur van wereldformaat. Maar men behoeft slechts een paar minuten naar hem te luisteren om reeds te besef fen, dat men zich in gezelschap van Ons dagelijks overzicht Het wanbe-rln ECONOMISCHE EENHEID Een van de zonderlingste begrippen die na de oorlog opgeld doen, is wel de opvatting, dat Duitsland een „eco nomische eenheid" behoort te zijn. Waaraan die gedachte is toe te schrij ven is moeilijk te zeggen, ze wordt echter vooral warm gehouden door Engeland en de Ver. Saten en dit in aanmerking genomen zou men ge neigd zijn aan te nemen, dat deze bei de landen, die aanmerkelijke bedra gen aan het overwonnen Duitsland ten koste hebben moeten leggen, in de ver wezenlijking er van de snelste weg zien om zich terug te kunnen trekken. Bij de debatten, welke over de Duit se kwestie in het Lagerhuis werden gehouden, kwam deze „economische eenheid" als vanzelfsprekend weer ter sprake. Bevin verklaarde, dat niet slechts de Russen, maar ook de Fransen moei lijkheden maakten. Deze „economische Eenheids"-gedachte dateert intussen niet uit de eerste dagen na de ver plettering van het Hitler-regime. Te Potsdam is er destijds nog niet over gesproken en dit was, aldus Bevin. de eerste fout geweest. In de zegeroes be sefte men blijkbaar r.op niet. dat de verslagene aanstonds materiële hulp van de overwonnenen nodig zou heb ben. En dus kwam hét er niet zo erg op aan. De moeilijkheden van Franse zijde zullen intussen wel verklaard kunnen worden door vrees voor een zich an dermaal herstellend groot-Duitsland. die der Rusen vinden wellicht eens deels hun oorsprong ook in vrees, an- derendeels in de wens van de eigen invloedsfeer zoveel mogelijk uit te brgiden Wat de Russen bezitten, zul len ze niet gemakkelijk loslaten. Waarom echter, zo zou men kunnen vragen, is het nodig, dat gelijk Be vin zei de Engelse zone zich, wat een groot intellect bevindt. Over politiek werd geen woord ge rept. Oom Jannie past wel op om zich tijdens een toevallig gesprek op een station in veelomstreden proble men te steken. Maar over de grote lijnen van het wereldgebeuren praal hij graag. Afrika is. volgens Smuts en de oude Romeinen, het ondoor grondelijke en onberekenbare conti nent. waaruit altijd weer iets nieuws voortkomt. „Ik denk, dat het juist is geweest, waardoor de Koning en de Koningin van hun jongste bezoek zo hebben genoten: iets helemaal nieuws, een tikje mysterieus ook. Azië, Amerika, Australië - die kunnen gemakkelijk weet, wat er in dat potje aan de kook raakt. Maar Afrika is ondoorgron delijk, niet met woorden en omschrij vingen té bepalen of vast te leggen: Het was Afrika, dat met zijn bescha ving aan de Nijl de machine der men selijke vooruitgang op gang bracht. Toen viel het in slaap. Ik geloof, dat het nu begint te ont waken, maar wij moeten er voor zor gen, dat dat ontwaken niet door nacht merries verontrust wordt." „WONDEREN IN PETTO". „In Afrika kweken we nu mensen met nieuwe ideeën. De sjibboleths in Europa zijn niet toepasselijk op dit nieuwe geslacht, mengsel van Neder landers en Britten. Toen wij nog voch ten bij Ladysmith. zoveel jaren gele den, kon niemand met enige moge lijkheid de grote ontplooiing voor zien, die zich thans heeft voltrokken: de bloem, opgebloeid uit de mest dier verschrikking. Evenmin kan iemand van ons nu voorzien, welke wonderen uit de huidige moeilijkheden zullen voortkomen. Het belangrijkste van al les is om nooit het vertrouwen te verliezen in de uiteindelijke vooruit gang". voedsel aangaat, niet zelf zal kunnen bedruipen, wanneer dit niet uit ande re delen van Duitsland kan worden aangevoerd? Zeker, in de Britse zone vindt men veel industrie en betrekkelijk weinig landbouw en veeteelt, te weinig al thans om in de behoeften van de be volking te kunnen voorzien. Doch wie zou menen, dat, indien bij voorbeeld het graan-producerend Oost-Pruisen weer als leverancier zou kunnen op treden dit zijn artikelen gratis ter beschikking zou stellen? Voor iedere kilo rogge, die een Oost-Pruisische boer afgeeft, wil hij iets terugont vangen. Minister Mansholt hield juist dezer dagen te Utrecht een rede over de be tekenis van Duisland als afzetgebied voor onze agrarische producten We kregen daaruit de indruk, dat hij de toekomst allerminst rooskleurig zag in dit opzicht. Nu is het in de eerste plaats het industriegebied uit de Engelse zone, dat als afnemer in aanmerking komt. Kunnen wij echter in dit hongerend land onze artikelen niet kwijt, dan be tekent dit, dat men geen goederen be zit om in ruil te geven voor de onze. Wanneer men ze evenwel niet heeft voor ons, dan heeft men ze ook niet voor een ander onverschillig of deze ander in het buitenland of in het bin- buitenland woont. De oplossing is natuurlijk deze, dat er onvoldoende wordt geproduceerd. Dat euvel wordt echter niet verholpen door de af- of niet - aanhechting van Oost-Pruissen. De hele „economische eenheid" is uitgevonden om te kunnen zeggen: „Je hebt eten genoeg in je land. red je verder zelf maar!" Hetgeen er op neer zou komen, dat óf de productie van levensmiddelen,- voor zover die nog de moeite loont, de das wordt omgedaan óf de goederen verdwijnen op de zwarte markt. Waarbij het gros der bevolking verhongert. E. 43. Een ging natuurlijk een ge mompel van verbazing op onder de spelers. „Een aap onder de lat", riep er een. „Waarom niet een kangoeroe of een struisvogel, dat mag ook vol gens het reglement". „Ik kan jullie verzekeren, dat hij keepen kan", zei mijnheer Trapman. „Nog sterker ik fuif jullie allemaal op een rondje als ie meer dan een doelpunt door laat. Top of niet...." Tenslotte twee incidenten, op zich zelf onbelangrijk, maar die Smuts' karakter en geloof duidelijker bloot leggen dan vele honderden woorden het zouden kunnen. Ik vertelde hem, dat mijn dochtrtje de volgende dag drie jaar zou worden en voegde er aan toe, dat heel wat mensen tegen woordig bang zijn om kinderen in deze beangstigende atoomwereld te bren gen. "Dat kind zal fantastische voor uitgang zien in de verrijking van het menselijk leven", zei Smuts, „dingen waarvan haar vader of moeder nooit hebben kunnen dromen." En toen een Amerikaan, die toeval lig naast ons stond vertelde, dat hij van zijn zuster, een verpleegster uit San Francisco, een.brief had gekre gen. waarin zij Smuts de populairste deelnemer aan de San Francïsco-con- ferentie noemde, glimlachte de veld maarschalk en zei: „Dat was omdat ik de enige was, die „hun" berg heb beklommen". Medische dienst: een bedrijf apart Voor een bedrijf in het algemeen en voor de K.L.M. in het bijzonder is het van groot helang dat al haar medewerkers een goede gezondheid genieten. Daartoe heeft de KLM. de beschikking over een Medische dienst welke afdelingen heeft op Schiphol, in Den Haag ,te Batavia en op Cura- cao. In totaal zijn 10 artsen aan de K.L.M.. verbonden, waarvan 6 'werk zaam zijn op Schiphol. De afdeling Schiphol is wel de grootste. Hier vindt men allereerst de afdeling kettf ringen voor het K.L.M.-personeel» waarmee regelmatig twee artsen zijl» belast. Deze keuringen geschieden grondig en omvatten o.m. bloedonder zoek en röntgendoorlichting. Voor een goed funtionnerend en veilig vliegbedrijf is een goede gröndorganisatie niet te verwaarlozen. Naarmate het aantal luchtlijnen zich uitbreidt, zal ook de organi satie op de grond daaraan moeten beantwoorden en kan men op de duur niet enkel volstaan met een per fecte technische voorberei ding, al is dit dan ook het voornaamste vereiste. Maar buiten dit behoren tot een goede grondorganisatie nog tal van andere dingen, wel ke beslist nodig zijn voor goed functionneren van het gehele bedrijf. Zo is b.v. eer. gemakkelijke verbinding van en naar het vliegveld, een inlichtingendiens.t een restaurant op het vliegveld, beslist noodzakelijk. De K.L. M. streeft ernaar, ook deze organisatie zo hoog mogelijk op te voeren. Zo werd on langs in Den Haag een K.L. M.-busstation geopend, dat vrijwel uniek is op dit ge- bied en vanwaar luchtpassa- giers snel naar Schiphol kun nen worden vervoerd. Een ander goed voorbeeld vormt de organisatie van de Medi- sche Dienst. Voortdurende controle Daarnaast hebben regelmatig her keuringen plaats van 't vliegend per soneel. Weliswaar worden de beman ningsleden Voor het verkrijgen van hun brevet aan een keuring onder worpen door de Rijks Luchtvaart Dienst op Ypenburg. maar de K.L.M. heeft het toch nuttig geoordeeld tus sentijdse controle uit te oefenen op de psychische toestand van haar vlie gend personeel om er van overtuigd te zijn, dat het voor 100% fit is. Daarmee hangt natuurlijk een zeer intensieve controle en behandeling bij ziekte nauw samen. Bovendien is er een afdeling Polikliniek voor de 4700 K.L.M.-employés op Schiphol, die hier een poliklinische behandeling kunnen krijgen. Belangrijk is ook het toezicht op de beclrijfühygiëne, een zeer omvang rijke taak, als met het aantal emplo- yé's der K.L.M., totaal 9000, in aan merking neemt terwijl bovendien con trole wordt uitgeoefend op de samen stelling en bereiding der maaltijden in. cantine? en restaurants. Bovendien is deze controle nog uit gebreid tot de voedselvoorziening langs de verschillende K.L.M.-routes en wordt met grote zorg aandacht be steed aan de hygiënische toestanden in de binnen- en buitenlandse hotels waar de passagiers der K.L.M. wor den ondergebracht. Speciale artsen Een feit dat zeker geen algemene bekendheid geniet is dat de K.L.M. voorwetenschapelij k onderzoek op het gebied van luchtvaartgeneeskunde speciale artsen in dienst heeft. Deze tak der geneeskunde staat nog in de kinderschoenen, maar is toch reeds tot een speciaal vak uitgegroeid. Voor al in de laatste wereldoorlog zijn op dit gebied talloze ervaringen opge daan en in samenwerking met buiten landse maatschappijen en door uitwis seling van de jongste gegevens wil de K.L.M. hierop verder voort bouwen. Door de jongste ervaringen en de meer moderne uitvoering der vlieg tuigen brengt het ziekenvervoer door de lucht heel wat minder problemen dan vroeger wel eens werd gevreesd. Vele K.L.M.-stewardessen zijn in het bezit van een verpleegstersdiploma, zodat zij in vele gevallen mee kunnen reizen en de zorg voor de zieken tij dens de vlucht op zich kunnen nemen Haagse Hop/es We gaan bezuinigen... U hebt het gehoord. We gaan bezuinigen. De Troonrede kon digde het aan en minister Lief- tinck verkondigde het in alle toonaarden. Dies toog Uw Haag se correspondent naar zijn de partementale vriend Frederik, die de scepter zwaait op een belangrijke afdeling. Frederik is een van de „doorgaans goed- ingelichte bronnen". Hij kan 't weten. Als hij het er naast jjoet wordt hij soms door Z.E. him- self ter verantwoording geroe pen. Dat is dus niet mis. Onze vriend Frederik zetelt achter een groot bureau met drie tele foontoestellen cn 4 asbakken. Hij heeft een bloedeigen secre taresse, plus een huis vol lieve tvpistetj es. „Bezuinigen zeg je? Ja, na tuurlijk moeten we bezuinigen. Maar hier niet Hoe kom je er by Hier klopt het hart van Ne derland. Wij moeten de provin cie? besturen. Ik kan hier nie mand missen. Man laat je na kijken. Bij de gemeentes en de provincies moet bezuinigd wor- den en hard ook. Zeg ntt zelf: werk ik niet hard. werken die kinderen hier niet ontzet tend? Er zijn er bij die gister twaalf brieven typten. Doe het maar eens na. Och ja. dat ze af en toe eens een breiwerk je nemen of stiekum een roman netje lezen moet je haar gun nen. Niet? Wat zeg je? Man, je kunt toch niet verlangen dat ik dagelijks met die doodordi- naire tram naar kantoor ga? Wat moet er van onze distinge teiecht komen, flee, kerel, ik k~n mijn wagen heus niet mis sen. Trouwens ik geloof ook niet dat de minister zulke ab surditeiten zou verlangen. Hoe kom jo er bij?" Ik ben maai weer gegaan. Ik wist het weer.-Immers: Frede rik kan het weten. De Medische Dienst staat altijd klaar om adviezen te geven welke patiënten wel en welke niet per vliegtuig kun nen worden vervoerd. Toch blijft het zaak .indien men zie ken per vliegtuig -wil vervoeren, de Medische Dienst op Schiphol tijdig hiervan in kennis te stellen .opdat de nodige voorzorgsmaatregelen kunnen worden genomen. Thans heeft deze dienst op Schiphol de beschikking ge kregen over een ruime nieuwe barak, waarin spreekkamers voor de artsen, wachtkamers voor personeel en rei zigers, een polikliniekruimte een rönt- genkamer, een laboratorium, een be stralingskamer en een apotheek doel matig zijn ondergebracht. Verjaarspakketten voor militairen in Indië - Na veel tijd van voorbereiding is de NIWIN erin geslaagd om te voldoen aan het verzoek tot het zenden van een pakket naar de verjarende mili tairen in Indië. Het NIWIN-verjaars- pakket opent de mogelijkheid vanuit Nederland een persoonlijk pakket te sturen, dat op de verjaardag aan de geadresseerde in Indië wordt uitgeveikt De samenstelling van dit pakket wordt geheel aan de afzender overge laten, waarbij men zich echter moet richten naar de aanwijzingen, die zijn afgedrukt op het bij de speciale do zen behorend pakpapier. De pakket ten worden voor verscheping gecon troleerd. Deze dozen, vergezeld van papier, touw, etiket en P.T.T.-adres- kaart, kunnen a f 2.worden aange vraagd bij de plaatselijke NIWIN-co- mité's en bij de Intendance van het Nederlandse Rode Kruis, Lecghwa- terplein 27, Den Haag. In deze prijs zijn alle kosten van vervoer en der gelijke inbegrepen. Er mag geen ge bruik worden gemaakt van aan be derf onderhevige artikelen. Wanneer de afzender de doos heeft ingepakt, moet het pakket aan het postkantoor worden afgegeven. Aandacht verdient dat het pakket uiterlijk drie maan den voor de datum van de verjaardag ter verzending moet worden aange boden. Met het oog op de beperkte transportmogelijkheden, kan iedere geadresseerde in Indië slechts één '"er jaarspakket ontvangen en \4e\ van jiu naaste bloedverwanten, die derhalve zo'n pakket gezamenlijk moeten ver zenden. Behalve het Nederlandse Ro de Kruis verlenen «ook het Katholiek Thuisfront en het Protestant Inter kerkelijk Thuisfront, de Band Neder- land-Indië en de A.M.V.J. hun mede werking aan deze pakkettendienst ZATERDAG 1 NOVEMBER 1947 HILVERS^" I - 301 tn. - Nieuws om 7, 8, 18, 20 en 23 uur. VARA 8.18 Johan Jong, orgel; 8 40 Lichte morgenklanken; 9.15 Kamer muziek; VPRO "10.00 Morgenwijding; VARA 10.20 Radio-feuilleton; 10.35 Schubert-liederen; 11.00 En nu.., Oké; 12.00 Metropoleorkest; 12.33 Ensemble Vincentino; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.30 Orkest Carlo Carcassola; 14.</' Het Ned. lied; 14.15 Harmonieorlce* ten - attentie!; 15.00 Lezing over menverzorging; 15.15 Men vraagt «r wij draaien; 16.00 Esperanto-utv ding;, 16.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor; 16.45 Om en nabij de twintig; 17.15 Volksconcert door he' Radio-Philharmonisch orkest (SHiu- mann, Chausson en Tsjaikowskyj 18.15 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijd krachten: 19.00 Franse liederen: VPRO 19.30 Het Protestants thuisfront: 19.45 Voor de Nederlanders i i Duitsland; VARA 20.15 De winkel van Sinkel, ge varieerd programma: 21.15 Socialis tisch commentaar: 21.30 Vindobona- Schiammern; 22.00 Don Quichotte: 22.35 The Ramblers; 23.15 Hobby-hoek. HILVERSUM n - 415 m. - Nieuws om 7. 8, 13. 20 en 23 uur. KRO 7.30 Morgengebed; '8.15 Pluk de dag: 9.00 Hoogmis; 10.15 Kamermu ziek; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Kerk koren; 12.03 Pianomuziek; 12.33 en 13.20 Dansorkest Klaas van Bceck; 13.40 Filmkwartier; 14.09 De Toneel kijker: 14.20 Engelse les voor begin ners: 14.40 Dansmuziek; 15.00 Voor de jongeren; 15.15 Debutantenconcert, 15,45 KRO-kiosk; 16.20 Ariëns vrien den, toespraak; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wig wam; 18.00 Licht pianospel; 1815 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 De avonturen van Lord Jumpatit; 19.15 Katholiek nieuws; 19.20 Negro spiri tuals; 19.45 Banden die binden; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok. gevarieerd programma; 22.10 Stoelen aan de kant, KRO-dansles; 22.45 A- vondgebed; 23.15 Radio-Philharmo nisch orkest (Bartok). III en Slot Weldra schreef het ander blad: „Geheimzinnige verdwijning". De winner van het groot lot te Merxem is spoorloos verdwenen. De politie zoekt hem ijverig op. Wij houden onze lezers op de hoogte met het onder zoek. De vijand antwoordde triomfante lijk: „Zij zwijgen dat zij zweten". Het blad, dat zijn lezers goed -weet in te lichten, meldt nu ook dat de kuipers knecht uit Merxem verdwenen is. Wij weten nog meer van dc zaak. maar mogen het onderzoek van het gerecht niet belemmeren. Een bijzonder re porter is door ons gelast met een eigeu onderzoek naar het gevaL Wie .weet wat er achter schuilt D£ vreemdste geruchten doen de ronde. In de loop van de derde week, toen de belangstelling te Merxem begon te verflauwen, opende een klein, een ogig reporterken zijn onderzoek in de gemeente. Het was komkommertijd en het mager manneke met blond vlas baardje had kans heel wat te mogen schrijven, zonder te vrezen, dat de hoofdredacteur al te veel zou schrap pen'. Hij verzamelde stels :lmatig al de herbergpraatjes, ondervroeg de kom- missaris die niets wist, bezocht de halve gemeente, landde bij de mees- ter-kuiper aan, wicw w'jn hij lang proefde zonder resultaat, hoorde drie maal het verhaal van de kruidenier ster en viermaal dat van de nacht waker en zijn vrouw. Een onderzoek in de kamer van de kuiper, een be zichtigen van zijn kleerkast had blijk baar geen uitslag. Toen besloot de hoofdredacteur zelf de zaak, waar de eer van het blad mee gemoeid was, in handen te ne men. Op de een-en-twir.tigste dag na het vertrek van Lowieke Vereist zat de redacteur neus-peuterend bij het echtpaar in de avondschemering. Het was een wanhopig geval. De Door Lode Baekelmans vrouw schuddebolde, de nachtwaker bevestigde nu voor de zoveelste maal dat het wat te zeggen is in deze we reld en de hoofdredacteur van het best ingelichte blad had zijn praatlust verloren. De man wou juist zijn no titieboekje wegbergen toen de winke lierster, bleek en ontdaan, binnen stormde en neerzeeg op een stoel. Lowieke'.. hijgde zij. Awel?.. Lowieke.. Lowieke Vereist komt naar huis. Wat??.. Aan de hoek feliciteren hem de mannen, maar hij zegt niks, haalt de schouders op!.. De journalist zegepraaldeDe straat kwam vol rumoer en de deur ging open. Dag Lowieke, groette het gezel schap nederig. Dag allemaal, zei Vereist, en keek wantrouwend en verwonderd rond. Mijnheer Vereist, sprak de vreemdeling, mag ik me voorstellen. Ik ben de hoofdredacteur van „Het Nieuws van Antwerpen". Mogelijk kent gij mij? Ik lees nooit gazetten, zei Vereist zo nors mogelijk. Origineel, zeer origineel, mijn heer Vereist! Dan weet gij niet v.at er de laatste dagen, dat is te zeggen, sinds Uw verdwijning, Uw geheim zinnige verdwijning mag ik wel zeg gen, veel over Uw geval geschreven is? Neen! —Mag ik U geluk wensen! Waarmee? Met Uw geluk! Met het groot lot natuurlijk!.Het mag wel dat een ne derig werkman ook eens het geluk te beurt valt! Wat geluk?.. Origineel!.. Wel, het geluk van het groot lot te winnen! Het groot lot? Ik heb geen loten! Toe! toe! Beken het maar dat ge rijk zijt, iedereen weet het! Ik rijk?.. Natuurlijk. Mijn eens zijn op! Uwe fortuin is verteerd op een- en-twintig dagen?.. Maak dat aan de ganzen wijs.. Mijn fortuin? Ik geloof dat ge verdomme zot zijt! Mijn eens zijn op! Hoeveel was het, zónder onbe scheiden te zijn? G' hebt er eigenlijk geen affaire mee! Maar enfin, het ,was juist 312 frs, die ik gespaard had.Ik heb Brussel gezien en Gent en dc zee, en het Walenland.. Drie honder en twaalf franken, en ge zoudt niet meer werken! Kom aan! Wie zegt dal? Wel iedereen!.. -Ik ga morgen opnieuw naar mijn baas horen!.. Ik heb ook eens vacan- tie genomen Op dat ogenblik speelde buiten, in de zoele zomeravond, de harmonie, dié juist die avond repetitie had, het „Waar kan men 'oeter zijn!". De har monie bracht een serenade aan de ge lukkige winner van het groot lot, waardoor de gemeente de eer was te beurt gevallen dagen lang in de pert te worden aangewezen als de woon plaats van een niet-alledag man.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2