IkmaatiJer nder de Schijnwerper N.-HOLLANDSE PERS rns „Verdeling van 't Beloofde Land op 1 Juli 1948'' „...hun dansen de uitdrukking van de zuiverheid en de schoonheid 4e Jaargang No 10 77 Zaterdag 1 November 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor dara 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel. 3967). Amerika doet nieuw voorstel inzake Palestina Britse strijdkrachten zouden orde in overgangsperiode moeten handhaven Een gewapende tweeling... De Verenigde Staten hebben Enge- I land een nieuw voorstel gedaan inza- ke Palestina. De Assemblee der Ver. Naties zou een „Commissie van Drie" moeten be noemen om leiding te geven in de overgangsperiode tussen nu en Juli. De Britse strijdkrachten in Palestina moeten gedurende die periode verant woordelijk blyven voor de handha ving van orde en recht. Joden en Arabieren moeten in de overgangsperiode in de gelegenheid worden gesteld „schaduwregeringen" te vórmen, die bevoegd zijn haar eigen ordetroepen te recruteren en te bewapenen.. Amerika heeft zijn oor spronkelijk voorstel tot oprichting van een vrijwilligersleger om de orde te handhaven ingetrokken. Het voorstel werd gedaan bij mon de van Herschel Johnson, Amerikaans vertegenwoordiger in de verdelings subcommissie voor Palestina en de inhoud is drie dagen geleden aan Be- vin ter kennis gesteld. Volgens het voorstel moet de voorlopige regering Aanklacht tegen New-Yorkse bankiers De Amerikaanse procureur-gene raal Tom Clark heeft medegedeeld, dat bij een anti-trust aanklacht in dient tegen 17 grote beleggingsban kiersfirma's in New York. In de aanklacht worden deze fir ma's beschuldigd van monopolistische practijken bij het uitgeven van nieu we emissie's. Voorts vraagt de Ame rikaanse regering de ontbinding van de te Chicago gevestigde „Investment Bankers Acociation cf America". Tij dens een persconferentie verklaarde Clark, dat de aanklacht een der groot ste en belangrijkste vormt in de his torie van de anti-trust wetgeving. De betreffende bankiersfirma's wijzen de. tegen haar ingebrachte beschuldigde echter van de hand. Boedapest in beroering Het verspreiden van oorlogsgerüch- ten en het voeren van oorlogspropa ganda zal in Hongarije streng worden gestraft, aldus meldt Radio Boedapest. Wie er op wordt betrapt,rkrügt vijf jaar gevangenisstraf. In zeer ernstige gevallen kan zelfs de doodstraf wor- I den uitgesproken. In het Hongaarse parlement heeft de communistische afgevaardigde Zold de onafhankelijkheidspartij van Zoltan Pfeiffer beschuldigd van oor logsophitsing door 't verspreiden van allerlei geruchten. Hij zeide. dat alle oorlogsophitsers moesten worden uit geroeid. De afgevaardigden van de partij van Pfeiffer sprongen op en riepen: ..Dit is aansporing tot moord". Zij verlieten de zaal. doch kwamen terug toen de president Zold tot dr orde had geroepen. Het incident heeft de gemoederen te Boedapest sterk in beroering ge bracht. Gemeld wordt, dat velen de hoofdstad hebben verlaten. Cholera-epidemie breidt zich nog uit De eerste gevalle- van cholera zijn gesignaleerd ten Oosten van Alexan- drië. bij Bedouïnenstammen uit het Westelijk deel van de woestijn. De autoriteiten nemen maatregelen ter isolering van de streek om te voorko men. dat de cholera naar de oasen overslaat, die tot dusver voor de plaag gespaard zijn gebleven. Gedurende het afgelopen etmaal zijn 690 ï.ieujve gevallen van cholera ge signaleerd en 402 personen aan de ziekte gestorven. KeJer'aag voor De Valera Bij een tussentijdse verkiezing in t district Dublin heeft Sean MacBride de leider van de links-republikein- se beweging in Eire, een opzienbaren de overwinning behaald. Dat bete kent voor minister-presidint De Va lera een ernstige nederlaag. In Tip- perary zijn de links-republikeinen Ran de winnende hand. De drie recht te partijen schijnen dc toestand ern stig in te zien. Misschien zal De Va lera binnenkort de leiding nemen van een verenigde rechtse partij met een liberaal program. NOTA's VAN ENGELAND EN DE V. S. AAN FRANCO. De zaakgelastigden van Engeland en de V.S. te Madrid hebben op het Spaanfce ministerie van buitenlandse Zaken nota's van hun regering over handigd, waarin wordt verzocht 104 Duitse diplomaten en andere in Span je verblijvende Dpitsers, die door de geallieerden gezocht worden, naar Duitsland terug te zenden. De Britse afgevaardigde John Martin werd gevraagd naar de reactie der Britse regering op het Amerikaanse voorstel. Hij zeide: „het standpunt der Britse regering blijft zoals door haar is uiteengezet". Dat is: afwachten wat de alg. vergadering er van zegt en dan een besluit nemen. Ondertussen gaf Martin wel als zijn mening tc kennen, dat het Amerikaanse voorstel de Britse regering in feite ver zoekt de volledige verantwoor delijkheid voor het uitvoeren van de verdeling „tijdens de pe riode, dat Palestina het leven schenkt aan een tweeling een gewapende tweeling" op zich te nemen. Te Alkmaar werd een vergadering gehouden van Brandweercommandanten uit Noord-Holland en Utrecht. Na afloop vond een demonstratie plaats met mistblnssing door de Fa. Kroonenburg. In 2 a 3 seconden was een behoor IQke oliebrand door de speciaal geconstrueerde miststraalpijp geblust. Alle commandanten warep enthousiast ove r deze nieuwe methode. onder jurisdictie van de Algem. Verg. der Ver. Naties staan. De Sovjets voe len in dit opzicht meer voor de Vei ligheidsraad, de Ver. Staten willen dat liever niet, zolang „de vrede niet in gevaar komt". De „Commissie van Drie" zou on der leiding komen te staan van de Hoge Commissaris voor Palestina en als adviserend lichaam optreden, daar bij samenwerkend met Arabische en Joodse leiders en met de Britse auto riteiten. Nederl. troepen worden niet teruggetrokken Veiligheidsraad verwierp Australisch - Russische resolutie De Veiligheidsraad van de V.N., die momenteel de Indonesische kwestie behandelt, heeft de Australische en Russisehe resoluties, voorstellende dat de Nederlandse en Republikeinse troe pen zich zouden terug!rekken tot op hun uitgangsstellingen, verworpen. Het raport van de Consulaire Com missie had een dergelijk terugtrekken niet aan kunnen bevelen, daar het h.i. tot nieuwe moeilijkheden in de betreffende gebieden zou kunnen lei den. Van Kleffens over rapport Mr. Van Kleffens heeft een rede ge houden in deze zitting, waarin hij het oordeel van de Nederlandse regering over het rapport ter kennis bracht. Dit oordeel is: „vele verklaringen werpen licht op de vraag, waarom be paalde dingen gedaan en andere na gelaten moesten Vorden. Maar de onvolledigheid van 't rapoport is", al dus mr. Van Kleffens, „ip ons nadeel". Uitvoerig bracht hij op deze onvol ledigheid critiek. Hij steunde de Am. resolutie, die bepaalt dat de Neder landse troepen kunnen blij\*n waar zij zijn. Gromyko noemde deze reso lutie „schandelijk". Pax-tabak zonder bon Het CDK deelt mede, dat van 1 November a.s. af tabak van het merk „Pax" in veertig-grams verpakking zonder inlevering van bonnen mag worden verkocht. Dit geldt zowel voor Pax-rooktabak als voor Pax-shag- en pruimtabak, benevens pruimrollen. Ook kunneh van 1 November a.s. af sigaretten, vervaardigd van Zuid-Ame rikaanse tabak (hetgeen op de ver pakking is vermeld) vrij verkocht worden. Alle andere merken tabak en alle andere soorten sigaretten met uit zondering van de Volksherstelsigaret- ten mogen niet dan tegen in ontvangst neming van bonnen worden verkocht Wijziging in Alcmaria-elfial Alcmaria's eerste zo betoogden wij j.1. Maandag kon wel enige wijziging in zijn opstelling velen. Het verheugt ons, dat de elftalcom missie dezelfde mening bleek toege daan te zijn. De spil Mulder, die helaas niet bleek te voldoen, is voor de komende wed strijd tegen ZVV vervangen door Ten Herkei. Ten Herkei speelde het laatste an derhalf jaar in het tweede, voor die tijd heeft hijT als spil en in de voor hoede, reeds een plaats in het eerste gehad en hij is momenteel weer zeer goed „in vorm". Wij hopen en verwachten, dat deze wijziging een ten goede zal blijken. Filmavond I. v. A. O. Vrijdagavond werd er een filmavond gegeven door het Instituut voor Ar beidersontwikkeling in de onver warmde, Aula van het Murmallius- gymnasium. De voorzitter de heer Schinkel, opende met een woord van welkomen zette het doel van het I. v. A. O. uiteen. Mevr. Visserv. d. Ven hield daarna een korte inleiding voor de film, die handelde over de Volks hogeschool. Wij kregen een kijkje in een dezer scholen in Zweden, in het dorpje Farna. Van de vroege ochtend tot de late avond wordt daar aan sport, spel, werk en studie gedaan. Een interes sante en opwekkende filmavond. BESTUURSWISSELING CANTE- CLEER De toneelvereniging Cantecleer heeft op haar laatste jaarvergadering, we gens periodiek aftreden van enkele bestuursleden, het volgende bestuur gekozen: Kees Schröder, voorzitter; Toon Buisink, secretaris en Frans Spie kerman, penningmeester. BOTSING Vrijdagmiddag om plm. 3 uur reed de vrachtwagen van Schot's kolen handel op het Verdronkenoord in de richting van de St. Annastraat toen van deze straat uit een luxe auto naderde. Op de hoek kwamen zij in botsing met elkander en een voor spatbord plus de koplamp van de luxe wagen werd ingedrukt. De vrachtwagen geraakte van voren van zijn veren en kon niet verder. Na een voorlopig onderzoek der politie over de schuldvraag, kon de personenauto op eigen kracht verder gaan; de vrachtwagen moest weg worden ge sleept GOEDKOPE WINTERVOORRAAD! Een tuinder deed aangifte aan het bureau van politie van diefstal van drie zakken aardappelen, die op zijn aardappelland aan het einde van het Baanpad stonden. Vlijmense toneelvereniging speelt in Alkmaar De toneelvereniging „Utüe Dulci" uit Vlijmen zal op Zaterdag 22 No vember in 't Gulden Vlies een opvoe ring geven van het bekende toneel spel van'Felix Timmermans, „Leon- tientje". Deze uitvoering vindt plaats in het kader van de culturele uitwis seling tussen Alkmaar en de door Alk maar in 1945 geadopteerde Brabantse plaatsen Heusden en Vlijmen. Dit is nog de enige band, die de betrekkin gen tussen genoemde plaatsen levend houdt en daarom alleen al moet op deze avond het Gulden Vlies uitver kocht zijn. Bovendien en dat zegt nog meer de toneelvereniging Utile Dulci is een van de beste toneelgroe pen uit Brabant. De uitvoering van T gontientje" zal zeker een succes -worden. Maar de zaal moet vol!! Voor de l.b.c.-beslrijding De organisatoren van de voetbal wedstrijd tussen het café- en restau- rantpersoneel en de kasteleins hebben het hierbij niet gelaten. Zij zijn van mening geweest, dat de patiënten in de Lighallen ook onmiddellijk baat bij dit alles moesten vinden in de vorm van een aantal direct te aan vaarden cadeaux. Aan de patiënten zullen de volgen de geschenken worden aangeboden: verstrekt (geheel gratis) door de na volgende winkeliers: Heykoop: gebak Hulskamp: gebak, de Winter: gebak, Kruyer: gebak, Philips: gebak, Land man: gebak, Kuipers: cake, Ouwehand tulband, Bloemenhuis Gerda: bloemen Smit, Magdalenastr.: paling. De Gruy- ter: wijn en limonade en Ninella: eau de Cologne. Ook aan deze winkeliers, namens de patiënten, hartelijk dank! Spelend kind kwam onder vrachtauto Op slag werd het gedood Chauffeur treft geen schuld Een meisje van ongeveer drie en een half jaar werd gistermiddag te Alkmaar door een vrachtauto overre den en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde geheel buiten de schuld van de chauffeur, die de spelende kinde ren bij zijn wagen niet opmerkte, toen hij startte en wegreed. De vrachtrijder G. uit Schagen had zijn wagen geparkeerd in de Linde laan voor de viswinkel van de heer P. Makkes en toen hij, vijf minuten voor vier, weer uit de zaak stapte, bemerkte hij niet, dat aan de andere kant van zijn wagen een paar kinde ren aan het spelen waren. Zij stonden op de treeplank, toen de chauffeur zijn wagen startte, maar sprongen op de grond zodra hij wegreed. Alleen het meisje Annie K., een dreumes van ongeveer drie en een half jaar, sprong nogmaals op de treeplank, met het verschrikkelijke gevolg dat zij kwam te vallen en onmiddellijk daarop de achterwielen van de zware wagen over haar heen gingen. De chauffeur stopte reeds een paar meter verder; het gegil der voorbij gangers en een man, die zijn hand opstak, maakten hem er op attent, dat er iets moest zijn gebeurd. In een oogwenk was het zwart van de mensen. Mevr. Makkes belde de politie op; even Ja ter arriveerde ook dr. W. J. Lojenga, de dir. van de Gem. Ge neeskundige dienst. Hij kon slechts de dood constateren. Nadat het lijkje per ziekenauto was weggebracht, had hij nog slechts de droeve taak de ouders van het meis je dat aan het Akerspad woonde, van het gebeurde op de hoogte te stellen. 3-JARIG KIND AANGERADEN Donderdag liepen twee kleuters achter een paard en-wagen op de Llm- merhoek aan. Op de hoek van de Keetgracht liet een van hen, een vier jarig jongetje, de wagen plotseling los en stak de weg over. Hij werd hierbij aangereden door een bestelauto. Hij kreeg een klap van het linkerspatbord en viel tegen het linkerachterwiel aan. De chauffeur van de auto aemde krachtig en stond vrijwel gelijk stil. Het kind werd per taxi naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd, waar bij onderzoek bleek, dat het knaapje er wonderlijk goed was afgekomen. Hij had slechts schaafwonden aan hoofd en beide benen opgelopen. AUTO TE WATER In de nacht van Donderdag op Vrij dag slipte een personenauto op de Bergerweg nabij het Pesiebad. De auto kwam in de brede Molen tocht aldaar terecht. Alle inzittenden konden gered worden. De auto, die toebehoorde aan de orgelbouwer P te Alkmaar, is Vrijdag door de fa Met op het droge genracht. Balleis des Arts de Paris is het oordeel van Jean Louis Barrault Maandag 3 November zal, zoals wij 1 reeds meldden in het Gulden Vlies t beroemde Parijse Ballet ^IBallets des arts de Paris" een voorstelling geven. Donderdag 6 November geeft dit en semble, dat reeds vier weken met groot succes op tournee in Nederland is, de afscheidsvoorstelling in de Stadsschouwburg te Haarlem waar het kort geleden nog door een geest driftig publiek ovaties in ontvangst te nemen had. Het Parijse Ballet heeft op het In- ternationaale Ballet-Concours te Ko penhagen, Juni 1947, de eerste prijs en de Gouden Medaille gekregen. 25 balletten uit vele landen waren de mededingers. Het eveneens beroemde Zweedse Danstheater mocht met de „Bijbelse taferelen" de tweede prijs ontvangen. Jean Louis Barrault, beroemd door zijn film „Les enfants du Paradis" heeft 'n grote bewondering voor Jean Weidt en zijn ballet* Jean Weidt was ook de tegenspeler van Jean Louis Barrault in „Baptiste" de beroemde pantomine. En Barrault werd overi gens door Jean Weidt geschoold. Jean Louis Barrault schreef: dit ballet is bewonderenswaardig. Weidt is een voorbeeld van wil, zijn groep een van geloof, hun dansen de uitdrukking van zuiverheid en de schöonheid. Te Alkmaar zullen de balletten „Ode na de storm" met muziek van Cho- pin en Serkin, „La Victime", een In diaans ballet, muziek van Clément en „Abel en zijn Broeders", groot ballet in twee delen met muziek van Pon- chielli en Tschaikowsky worden op gevoerd. Iedere dag... met een lach In dit nummer komt een aan kondiging voor van de bonte avonden, georganiseerd door de 8 Octobervereniging, onder de titel: „Iedere dagmet 'een lach". Natuurlijk zullen er vele stadgenoten zijn, die deze re- vue's zullen willen bezoeken. Maarzij zullen lid moeten zijn van de 8 October vereni ging „Alkmaar Ontzet". Zij, die nog geen lid zijn, maar dit wensen te worden, kunnen zich alsnog opgeven en wel tijdens de zitdag op 4 November in 't Gulden Vlies, waar zij dan ge lijk de toegangskaarten kunnen krijgen. U kunt komen van 9 12 uur en van 24 uur drijven, waar mogelijk, goed marche ren. Er is voldoende voedsel, maar op Java een groot tekort aan kleding. Het wijd verbreide nationaal bewust zijn maakt de indruk anti-Nederlands tenzij, maar bij nader onderzoek blijkt dat het in wezen slechts tegen „het kolonialisme" is gericht. Lieden, die blijk geven van anti-Republikeinse of pro-Nederlandse gezindheid staan aan vrijheidsberoving bloot. „Het is voor de hand liggend, dat de politionele actie de anti-Nederlandse stemming heeft doen toenemen", wordt er ech ter bijgezegd. Wat de rust en orde op Republi keins gebied aanging, zou men de toestand dus op zijn minst als „rede lijk wel" (voor de politionele actie althans) kunnen kenschetsen. Evenzo wat het bestuur aangaat. En nu 't „bezette gebied". Daarover zegt het rapport: de handhaving van recht en orde in de reeds voor de po litionele actie door Nederland bezett- steden is verzekerd en het economisch herstel is hier in volle gang. (Vetge drukte van ons, Red.) „In de pas door Nederland bezette gebieden verkeert de bevolking, uit gezonderd enige streken, in minder gelukkige omstandigheden dan in het Republikeinse gebied, het geen te wij- ten is aan vrees zowel voor terroristi sche benden als voor de bewegingen der Nederlandste troepen". Het staat er, zwart op wit. Het komt ons voor, dat, alle mogelijke goede bedoelingen ten spijt, men op zijn minst kan zeggen: om orde rust, om veiligheid en welvaart verzekeren voor de Indonesiërs, had men de kanonnen beter kunnen laten zwijgen A. Om orde, rust en veiligheid. De resultaten van het onderzoek dat de consulaire commissie le Batavia heeft ingesteld naar de nalet-in- van de order „staakt het vuren n de wandeling kortweg genoemd ..Consu laire rapport". worden reeds cm-c da gen besproken in de Veiligheidsraad der Verenigde Naties. Op 14 October werd het aan de voorzitter van dit college overhar., vd ".7 1?" de 31slc kon het ANP een uittreksel publiceren uit de vier Hoofd stukken, die het rapport bevu „e vraag „waarom zo laat" zal ,,is. achten nooit beantwoord worden, mo- geluk zelfs niet eens te bcve- dor Plaatste gesteld - men kan er lan zas merhand aan gewond raken, dat ons voorlichtingsap^aiaat. speciaal ten aanzien Ve., -u-onoaie, niet overhaast te werk gaat Van meer belang is overigens het rapport der neutrale commissie zelf. Uit de ook al magere v„ 3ia- gen over de debatten kon men met vru grote zekerheid reeds va- el len, dat f-t voor Nederland niet on verdeeld gunstig was. Het uittreksel indruk' eaf' "«vestigde de- Uitvoerig spreekt het rapport over verschil in interpretatie van het verzoek om de vijandelijkheden te staken, door de Veiligheidsraad op 4 Augustus gedaan. In feite is er van een „staken der vijandelijkheden- geen sprake geweest; ,Jn de militaire practijk", zegt het rapport, „houdt de- term m een stopzetten van alle operaties welke een oorlog vergezel- incIusief het gebruik van alle s wapens' marineblokkade, luchtverkenning, vijandige propagan- da enz. enz. Terecht zei dr. Van Mook op 3 Aug Staken van vijandelijkheden zou moeten inhouden een staken van ver nielingen en gewelddaden op Republi keins gebied en van vijandige propa- ganda'. Terecht antwoordde de vol gende dag de Republikeinse premier .Maken van vijandelijkheden zou moeten impliceren het staken van al le soorten van handelingen, zowel van de zijde der Nederlandse militairen als van de zijde der burgerlijke au toriteiten, welke gericht zijn tegen de Indonesische bevolking". En terécht merkt het Consulaire rap port in dit verband op: „Er bestondy dus een betreurenswaardig gebrek aan vertrouwen aan beide zijden, dat de order werkelijk zou worden uit gevoerd". Valt het in deze omstandigheden te verwonderen, dat er. niet alleen van een staken der vijandelijkheden, maar ook van een „staakt het Wnniet veel terecht kwam? Het Repubhkeins opperbevel deed slechts geringe po gingen om nauwkeurige en gedetail leerde orders uit te vaardigen; het Nederlandse standpunt was. dat een gebied ..beheerst en gecontroleerd" kan worden,zonder dat het geheel be zet is. Alle troepenbe wegingen binnen 't nu bezette gebied binnen „the Van Mook line", zijn vol gens de Nederlandse militairen dus een inbreuk op het „staakt het vuren" en zij verklaarden dan ook, dat zij de vrijheid nemen tegen deze Repu blikeinse strijdkrachten op te treden. De Republikeinen erkennen dit recht echter niet En de consulaire commissie ver zucht, dat zij „geen bepaalde midde len aan de hand kan doen om de vijandelijkheden in feite te doen op houden". De dagelijkse verlieslijsten zijn dus voorlopig nog niet van de baan tenzij de Commissie van Goede Dien sten snel successen boekt. Deze conclusies zijn niet opwek kend. Er is echter meer: de in voor zichtige termen gehouden beantwoor ding van de vraag of de „politione le actie" wel noodzakelijk was om de doeleinden die ifaen zegde na te streven, rust, orde en veiligheid op Republikeins grondgebied te scheppen te bereiken. O.L ligt het antwoord in <fe opmerkingen van de commissie „over de algemene toestand van de bevolking" ondubbelzinnig besloten. Geconstateerd werd, dat 't algemene bestuur en de verzorging van de wel vaart op Republikeins gebied rede lijk goed is en de publieke nutsbe- (Zie vervolg 5e kolom onderaan) weerbericht MIST. LATER ZONNIG Aanvankelijk zwakke en verander lijke wind, met vrij algemeen nevel of mist. Later naar Westelijke richtingen oplopende wind en vrü zonnig, droog weer ,met nog enige stijging van tem peratuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1