Ifetnaaideï m ESI Schijnwerper Sovjet-Unie doet een nieuw voorstel FTI Brits attaché te Moskou van spionnage beschuldigd DodenbaSans van de oorlog Engelse persstemmen over de conservatieve zege 4e Jaargang No. 1079 Dinsdag 4 November 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERLKS. Westerwee 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel. 3967). Wilde hij fotograferen of skiën 7 Opwinding in Londen De Prawda heeft een brief gepubli ceerd van een viertal arbeiders van een niet nader genoemde fabriek in Moskou, waarin gezegd wordt, dat ge neraal Hilton, de Britse militaire at taché te Moskou, foto's van de fabriek gemaakt zou hebben. Toen er fabrieks- wachten aankwamen, aldus de brief, gin? Hilton ,die versleten kleren droeg en op een nabij gelegen spoorwegbrug foto's van het fabrieksgebouw had Staan maken, er vandoor. Hij werd achterhaald en voor de di rectie van de fabriek geleid. Daar maakte Hilton zich door middel van zijn diplomatieke pap'eren bekend. Een daartoe ontboden vertegenwoor diger van het bureau voor betrekkin gen met het buitenland van het de partement van de gewapende mach- 4gn oevestipds eveneens, dat de aan gehouden man in zijn sleetse jas het hoofd van de Britse militaire missie te Moskou was. Volgens de brief ver klaarde Hilton, dat hij ar n het zoeken was geweest naar een plek om te ski ën. „Een dergelijke verklaring, aldus de brief, in de herfst lang voordat er sneeuwval verwacht kan worden, komt op zijn minst vreemd voor". Politieke gevolgen? Een functionaris van de Britse am bassade te Moskou zeide nog geen of ficial commentaar te kunnen leveren Zware beschuldigingen tegen Maniu Contact met Biitten en Amerikanen Serdic, een van de mede-beschul digden van Maniu, heeft, naar het Russische persbureau Tass meldt, van Maniu verklaard, dat hij nauwe con tacten onderhield met de leden van de Britse en Amerikaanse missie te Boekarest. „In Maa^ 1947", aldus Ser dic. „zeide dr. Maniu aan Berry, toen maals Amerikaans politiek vertegen woordiger in Roemenië, dat hij ge weld zou kunnen gebruiken om de regering omver te werpen. Maniu Werd medegedeeld, dat het ..niet het juiste tijdstip was voor. het gebruik va i geweld". Twee andere verdachten, Statescu en Stefan Stoika, getuigden dat de na tionale boerenpartij, in 1945 een mili taire afdeling oprichtte, welke in feite een militaire organisatie was met ver takkingen door geheel Roemenië. Deze organisatie wierf officieren, die uit t Roemeense leger ontslagen waren, voor pro-fascistische activiteit en voor samenwerking met de marionetten-re gering van Ion Antonescu. Dit diende om in het buitenland militaire eenhe den te vormen en deze te oefenen in oorlogvoering met vliegtuigen en tanks De Ged. Staten van Overijscl kon den het niet langer verkroppen, dat hun provincie geen vlag heeft. Zij zal er een krijgen: drie horizontale banen rood, geel en blauw Het Scheepvaart Museum te A'dam bestaat 25 jaar. E ender vele, in grote Vitrines opgestelde scheepsmodellen, d ie de attractie van 't Museum vormen Generaal-majoor Hilton vertoeft se dert twee maanden in Moskou. De te gen hem uitgebrachte beschuldigingen hebben in diplomatieke kringen te Londen opwinding veroorzaakt. Men vreest aldaar, dat dit incident tot wrijving tussen Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie zou kunnen leiden. Men was van mening, dat de houding van het departement van buitenlandse zaken in deze kwestie ervan zal af hangen, of de Sowjet-regering langs diplomatieke weg op de beschuldiging zal terugkomen. Nader wordt gemeld, dat op het de partement van buitenlandse zaken te Londen een officiéél rapport is ont vangen van de Britse ambassade te Moskou. Het rapport bevestigt, dal Hilton korte tijd is vastgehouden en gefouilleerd is, waarbij „geconstateerd werd, dat hij geen camera bij zich had". De relletjes in Tarijs. Hier een foto van de menigte tijdens een demon stratie voor la Salie Wagram. Politie en soldaten slaagden er eindelijk in de gemoederen wat tot kalmte te brengen. Er vielen echter wel enige ge wonden tijdens dc?<- demonstraties. Verdelinqscom missie Palestina Wentel de last van Britse schouders af De Sovjet-afgevaardigde in de Ver- delingscomniissie voor Palestina heeft het Amerikaanse verdelingsplan ver worpen en een nieuw voorstel gedaan, dat, naar men verwacht - 'n unicum in de geschiedenis der Ver. Naties! - de steun zal krijgen van Engeland. Tsarapkin verwierp het Amerikaans voorstel, omdat het de gehele verant woordelijkheid voor het uitvoeren op Engeland legt, Engeland, dat reeds te kennen heeft gegeven niet bereid te zijn enige beslissing uit te voeren, welke voor Joden of Arabieren onaan vaardbaar is.4 iDe r< blerêïï op het Am< wordt duidelijk genoeg aangegeven door de alarmerende berichten over het samentrekken van Arabische troe pen aan de grenzen. Red.) Wat Tsarapkin voorstelde komt er op neer, dat het Britse mandaat op 1 Jan. 1948 zal worden beëindigd; dat de tussenperiode niet langer dan een jaar zal duren en dat de Veiligheids raad onmiddellijk een commissie uit zijn leden naar Palestina zal zenden, om zowel in de Joodse als in de Ara- b _chc staat, een provisoire regerings raad in te stellen. De Britse troepen zouden drie a vier maanden na het aflopen van het Britse mandaat het land moeten verlaten. Visie van Zionisten-revisionisten Herman Fegler, redacteur van een blad van Tel Aviv, heeft gisteren in Amsterdam een persconferentie be legd om te spreken over het stand punt van de Unie van Zionisten-re visionisten. Hij zeide o.m.: „De revisionisten wensen geen ge noegen te nemen met een deelstaat. Zij erkennen geen rechten van de Ara bieren op Palestina, doch willen hen gaarne als volgerechtigde minderheid een plaats in de Joodse staat geven, die volgens hen 7.000.000 personen zal kunnen herbergen, een aantal even groot als tijdens het begin van de jaar telling. Bovendien menen de revisi onisten, dat een hoog ontwikkelde staat als het Joodse Palestina zowel economisch als politiek bevruchtend op de nog achterlijke omgeving zal kunnen werken. Verder zou deze staat Mikolajczyk in Engeland aangekomen Christophe Mayhew.de Britse on derstaatssecretaris van buitenlandse zaken, heeft in het parlement meege deeld dat de leider der Poolse oppo sitie, Stanislaw Micolajczyk in Enge land is aangekomen. Hij l.eeft toe stemming gekregen voet op Britse bo dem te zetten. In het parlement werd bü deze mededeling gejuicht. „Ik wilde bloedvergieten voorkomen" Micolajszyk verklaarde tegen pers mensen, dat hij Polen had verlaten om bloedvergieten te voorkomen. Hij wist, naar hij zeide, dat een Pools militair gerechtshof van plan was hem ter dood te veroordelen en vreesde na zijn dood represailles van zijn aanhangers en bloedige onder drukking. Micolajczyk is door de Sovjet-Rus sische zone van Duitsland gereisd om dat men hem daar niet verwachten zou. Misschien gaat hij naar de VS, die reeds te kennen hebben gegeven dat zij hem asyl zullen verlenen. ti de volledige oplossing kunnen bren gen van het vraagstuk der verplaat ste personen, die na meer dan twee jaar vrede nog in kampen opgeslo ten zijn en 'n bron van voortdurende onrust in 't toch al verscheurde Euro pa vormen. Mocht de deelstaat er toch komen, dan zullen de revisionisten deze als heilig erkennen en hun ondergrond se strijd opgeven, doch zij zullen ble ven streven naar de totstandkoming van de grote Joodse staat, die zij als oplossing van 't Joodse probleem voor osrn hebben." De strijd tegen de cholera in Egypte wordt met alle ten dienste staande middelen gevoerd. Hier een opname van inenting tegen cholera. De kabinelsvorming in Denemarken Na de algemene verkiezingen in De nemarken, waarbij de sociaal-demo craten de overwinning hebben be haald, zijn thans onderhandelingen gaande tussen de Agrarische partij „Venstre", en de conservatieven en radicalen voor het vormen van een ,niet-socialistische" regering. De liberaal-democraten van de 4 Duitse zones willen verkiezingen nü, voor de vorming van een rege ring „overeenkomstig de wil van het Duitse volk" De „leiders" zeggen, dat zij „onmiddellijke uitschrijving van verkiezingen verwachten". Een goed teken, dat de Duitser zo dorst naar de mocratie! Jack Gwynn, correspondent van Associated Press is uit Hongarije ge wezen. De secretaresse van hetzelfde persbureau is gearresteerd; een en ander zou verband houden het een spionnage complot. Acht personen- worden nog gezocht; de journaliste Pisky-Schmid zou met de officier van politie Gaber de ziel van deze bewe ging zijn geweest. Wij hebben de in druk, dat journalisten een gevaarlijk onderdeel van het mensenras vormen. De Britse minister-president Att- lee is in ons land. Hij arriveerde in een 4-motorige van de R.A.F. en heeft o.m. zijn echtgenote meegenomen. Van daag zou hij een tocht naar Zeeland maken Middelburg'» gemeentebe stuur heeft bij een bespreking ver klapt, dat hü een schilderij zal krij gen (Walcheren tijdens de inundatie). Uebermenschen prolesleren rikaanse zóne meldt, dat Werner Richter, voorzitter van de „Vereni ging van burgers van Danzig", tijdens een vergadering te Bremen een be roep heeft gedaan op de zes k zeven duizend te Bremen wonende burgers van Danzig om te protesteren tegen het feit, dat „Polen zich ten onrechte van Danzig heeft meester gemaakt" Richter vroeg, dat de burgers van Danzig als „bevrijde natie" zullen worden beschouwd én eiste de status van. „verplaatste personen" voor hen op. De „Vereniging van burgers van Danzig", die een regering in balling schap heeft gevormd, beweert onge veer 200.000 leden te tellen. Zulke Edelgermanen toch.... GENERAAL POHL SCHULDIG BEVONDEN Het Amerikaanse militaire gerechts hof te Neurenberg heeft de generaal der SS Oswald Pohl, voormalig hoofd van het economische en administratie ve bureau der SS, op drie punten schuldig bevonden. Deze zijn: deelne ming aan oorlogsmisdaden, lidmaat schap van een misdadige organisatie en deelneming aan misdaden tegen de mensheid. Pohl werd tot de strop veroordeeld, avenals drie anderen. AANVAL VAN BENDEN OP KLOOSTER IN KASJMIR. Een aantal leden van een inheem se stam heeft een Rooms-Katholiek klooster te Baramoela (Kasjmir), 48 kilometer ten Westen van Srinagar, aangevallen, aldus meldt het leger hoofdkwartier te New Delhi op grond van binnengekomen berichten. Twee Engelsen, luitenant-kolonel Dykes en zijn echtgenote, benevens de toege voegde moeder-overste, werden ge dood. De drie kinderen van kolonel Dykes, die naar verluidt, in het kloos ter op school gingen, worden ver mist. Over 20 andere Engelsen in dit district heeft men ook niets meer ver nomen. Benelux vraagt Amerika meer graan :De Belgische minister van voedsel voorziening, Moens de Fernig, heeft verklaard, dat hij tijdens 6e bespre kingen met Amerikaanse voedsel- experts een meer realistische kijk heeft gekregen op de wereld-graan- situatie, in het bijzonder op die van de V.S. en Canada. Hij deelde mede, dat het niet moge lijk is geweest het gewenste resultaat te bereiken. De mogelijkheid'bestaat dat het over enkele weken noodzake lijk zal blijken te zijn het huidige Bel gische broodrantsoen te verlagen en hij zeide voorts, dat de Amerikaanse December-graantoewijzing aan België, welke 17.000 ton tarwe en 12.000 ton bloem bedraagt, beslist teleurstellend is. De Fernig, die optrad als vertegen woordiger van Benelux om fcrotere graantoewijzingen te verkrijgen, deel de mede, dat hij de Amerikaanse mi nister van landbouw, Anderson heeft verzocht zowel de Belgische als de Nederlandse graantoe wijzing, welke laatste 33 500 ton bedraagt, te herzien Hij zeide, dat indien de kleine toewij zingen worden gezien tegen de achter grond van de huidige wereldbevoor rading en de schrale oogstvooruitzich- ten, hij niet geheel zonder hoop is, dat de toewijzingen nog zullen worden vergroot. Canada is op het ogenblik niet in staat aan Benelux graan te le veren. De Belgische vrees, dat de nei ging van 't Amerikaanse volk om aan België te denken als één van de eco nomische lichtpunten in Europa, een handicap bij de onderhandelingen vormt, is gebleken volkomen onge grond te zijn, daar de Amerikaanse experts volledig op de hoogte zijn met de ernstige Belgische graanpositie. Vijftien millioen man bleven op het slagveld In de thans in bewerking zijnde nieuwe uitgave van de „Encyclnpae- dia Britannica" wordt het aantal do den en vermisten van de legers van 57 gealliëerde mogendheden en vij anden in de tweede wereldoorlog op 15 millioen geschat. De verliezen van de Sovjet legers zouden 7.500.000 man bedragen, die van de Duitse legers 2.800.000, de Franse legers 200.000 en de Amerikaanse 295.000. MIJNEN EISEN SLACHTOFFERS Gistermiddag liepen twee jongens van 13 jaar aan de Polderweg te Oos terbeek op een mijn. Eén van hen werd op slag gedood, de ander zwaar gewond aan linker arm en voet. De voet werd verbrijzeld. Later is ook deze jongen aan de gevolgen over leden. „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" TERUG. De „Johan van Oldenbarnevelt" van de Mij. Jfederland wordt Dins dagmiddag twee uur in IJmuiden ver wacht Woensdagochtend negen uur zal men voor de loods Holland aan de Javakade te Amsterdam een aan vang maken met de debarkatie. Aan boord bevinden zich 521 passagiers van wie 88 mariniers, 33 Marva's en ander marinepersoneel en 343 repa- triërenden. „Tories blazen ze op' zegt Labour Het blad van de Labour partij, de Daily Herald, spreekt pertinent de bewering tégen, dat de verkiezingsuit slagen een geweldige verschuiving zouden betekenen of algemene verkie zingen zouden wettigen. Toegegeven wordt, dat de Labourpartij een terug gang ondervonden hééft. „De Tories hebben ëvenwel in hun uitbundigheid over het eerste succes bij welke verkiezing ook sinds 1945 hun winst opgeblazen" en het blad constateert, dat de regering in zekere mate te kort geschoten is in haar taak van voorlichting van het volk. De Daily Herald schrijft ten slotte, dat de teruggang „slechts van tijdelijke aard" behoeft te zijn. Het aantal verloren zetéls was minder dan de helft van de winst, die de socia listen in de afgelopen twee jaar had den geboekt. De-conservatieve Daily Telegraph is van mening, dat de uit slagen de bewering, dat ieder man daat der regering, verkregen bij de algemene verkiezingen, verbeurd is, ten volle staven. Het is natuurlijk volkomen waar, dat de regering vol gens de grondwet niet verplicht is enige aandacht te schenken aan de vérkiezingsresultaten. Het getij is ech ter gekeerd", aldus het blad. De liberale Manchetster Guardian oefent zowel critiek op Churchill's commentaar, dat de verkfezingscijfers „de socialistische regering van ieder mandaat, dat bij de algemene verkie zingen werd verkregen, beroven" als op de uitlating van Morgan Philips - secretaris van de Labourpartij dat „het succes van de Labourpartij tijde lijk tot stilstand is gekomen". Beide uitlatingen zijn er volgens het blad geheel naast. De onafhankelijke Times schrijft, dat de vérkiezingsresultaten gezien moeten worden als een uitdrukking van ontevredenheid mét het beleid der regering. De liberale News Chronicle is van mening, dat de kiezers niet zozeer vóór de Tory-politiek gestemd heb ben dan wel tégen de politiek der re gering. Vreemde prijsverlaging In vele bladen stond gisteren een kolossale advertentie van het Philips concern, waarin aan het Nederlandse publiek mededeling werd gedaan van het vreugdevolle feit dat goedgunstig- lijk de prijzen van de Philips-artike- len zijn verlaagd. Een 40 W. Bi-Arlta- lamp, een lamp van het soort, waarbij eenvoudige mensen kennis nemen van Philips weldaad aan het Nederland se volk, is met vijf hele centen ver laagd van 70 op 65 cent. Een achterlicht-autolamp, waarvan er stellig heel wat minder verkocht worden want men moet een auto hebben om de weelde van deze prijs verlaging te kunnen ondervinden, zal voortaan in plaats van 50 slechts 35 cent kosten. Philips bewijst ons de ene dienst na de andere. Hij brengt ons land een massa deviezen in het laatje en nu komt hij weer met goedkope prij zen. Iets vreemds is er echter toch wel in deze historie. We zouden willen vragen: waarom verlaagt het concern vrijwillig de prijzen, terwijl gelijk het concern zelf zegt aan de drin gende vraag naar Philips-artikelen voor het binnenland slecht- in be perkte mate kan worden voldaan? En in ons land, naar we menen te weten, een prijscontrole commissie. Heeft deze Commissie haar werk zo slecht gedaan, dat Philips zich geroe pen voelt tegen haar advies in, de prijs te verlagen? We hopen het niet, want dan hebben we vermoedelijk lange tijd meer voor onze lampen be taald dan nodig is. Of heeft de Commissie de bestaande prijs te hoog gevonden en Philips op gedragen deze te herzien? Dan echter jokt het concern, wanneer het ''ol trots zegt; „Wij hebben besloten onze prijzen te verlagen". We kunnen ons eerlijk gezegd, niet onttreken aan de 'gedachte, dat iets niet helemaal in orde is. Was het niet in Zweden, dat een aantal verbruikers toen ze meenden, dat de prijs van de lampen te hoog was, een coöperatieve lampenfabriek oprichtten? Zou het kunnen zijn, dat wij in Nederland be horen te gaan overwegen of het niet tijd wordt hetzelfde te doen? Niette genstaande het feit, dat we hier in de firma Philips een bedrijf bezitten, dat zich uitermate beijvert om arm en rijk maar vooral rijk ter wille te zijn? Of zou het ogenblik gekomen zijn, waarop men zich hier behoort te gaan afvragen of het niet raadzaam is het Philips-concern te plaatsen op de lijst der te socialiseren bedrijven? Het klinkt vreemd na deze onbaat zuchtige prijsverlaging. Maar er is aan deze prijsverlagings-geschiedenis zoveel vreemds, dat men dit kleine beetje gerust op de koop toe kan nemen. A. ERIKS. Nel van Vliet breekt wereldrecord Tijdens het club-uur van de „Rob ben" in het overdekte zwembad te Hilversum heeft Nel van Vliet giste ren het wereldrecord op de 400 m. schoolslag met 9.8 sec. verbeterd. Het oude record stond, evenals alle ande re records schoolslag, op haar naam met 6 min. 8.4 sec. gemaakt te Hilver sum op 1 Dec. 1946. Thans wist Nel van Vliet de 400 m. te zwemmen in 5 min. 58,6 sec., welke tijd de drie tijdopnemers, de heren Armbrust, Vervoort en Teeseling (resp. 5 min. 58,6 sec., 5 min. 58,6 sec. en 5 min. 58.3 sec.) met gering onder ling verschil vaststelden. De tussentijden waren: 100 m. 1 m. 23 sec., 200 m. 2 min. 54,6 sec., 300 m. 4 min. 28 sec., 400 m. 5 m. 58,6 sec. Mr. JONKMAN WEDEROM AAN HET HOOFD VAN OVERZEESE GEBIEDSDELEN. Naar het A.N.P. van officiële zijde verneemt .heeft Zijne Excellentie mi nister Jonkman met ingang van gister wederom de leiding van het departe ment van Overzeese Gebiedsdelen op zich genomn. ZATERDAG ZES DODEN Het Nedéflands communiqué van Zaterdag meldt, dat de verliezen aan Nederlandse zijde bedroegen 6 ge sneuvelden en 16 g r wonden. weerbericht TAMELIJK ZACHT WEER Matige, aan de kust tijdelijk krach tige wind tussen West en Zuid. Wis selend bewolkt, overwegend droog en tamelijk zacht weer.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1