Ikmaaider Onder de Schijnwerpei N.-HOLLANDSE PERS 19^5 „Atoomgeheim geen Amerikaans monopolie meer", zegt Molotof Wereld-voedselsituatie nog slechter dan in September j.l. Engeland en de V.S. beschuldigd van agressieve bedoelingen Micolajczyk geroyeerd 4e Jaargang No 1082 Vrijdag 7 November 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A iniet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967. Voor advertentie» en adm. eveneens Voordnnt tA»(T 3967). Molotof heeft in een rede, die 90 minuten duurde, medegedeeld dat het geheim van de atoombom geen alleen bezit van de Ver. Sta ten meer is. Deze mededeling heeft schielijke reacties gewekt in het buitenland, met name de Ver. Staten, waar „hooggeplaatste deskun digen'' volgens Reuter verklaarden, dat er een verschil bestaat tussen het weten van het atoomgeheim en het fabriceren van atoombommen. Wysjinsky glimlachte toen hem gevraagd werd of hij dacht, dat zijn land atoombommen bezat, „Het is mogelijk", zei hij. „Kapitalisme wankelt op z'n grondvesten'' Je minister van Buitenlandse Zaken van d« Sovjet-Unie hield zijn rede ter gelegenheid van de 30ste verjaardag van de revolutie, in een speciale bij eenkomst te Moskou:. Molotof zei, dat dertig jaar Sovjet- socialisme de landen onder kapitalis tisch bewind inzicht heeft kunnen ge ven aangaande hun eigen bevrijding van onderdrukking. „Er is geen land, waar de Sovjet-Unie geen vrienden heeft onder de arbeiders en boeren" „Hier opbouw, ginds verval" Molotof v :es op de vooruitgang in de S.U. na de oorlog. Het industriële plan voor 1947 was geheel uitgevoerd. Ondanks slecht weer was de ko- Dagorder tot Rode Legers Maarschalk Boelganin, de Sov jet-Russische minister voor de Strijdkrachten, heeft een dag- roder voor het leger, lucht macht en vloot uitgegeven, waarin hij verklaart, dat de „oorlogsstokers het smadelijke einde van de Duitse fascisten voor ogen moeten houden, die een graf groeven voor de ande re kapitalistische landen" „De kapitalisten proberen hun positie te versterken voor een nieuwe oorlog tegen de demo cratieën. Houdt U in gereedheid ten einde de vrede te handhaven en onze grenzen ongenaakbaar te maken", aldus le maarschalk renoogst achtenvijftig procent toege nomen, vergeleken met het vorig jaar Maar veel opbouwwerk moest nog on voltooid blijven. Molotof vergeleek t herstel van de S.U. met de torstand In de „meest ontwikkelde kapitalisti sche landen van Europa", zoals Groot Brittannië, dat een ernstige crisis door maakt. De wereldoorlog heeft het ka pitalisme op zijn grondvesten doen wankelen", zo verklaarde hen. „Agressieve bedoelingen" De S.U. zou tot het uiterste de be langen van de wereldvrede verdedi gen; zij heeft belang bij een duurza me vrede. Hoewel de economische systemen verschillen, hebben gedurende de oor log de S.U., de Verenigde Staten en Groot Brittannië samengewerkt. Waar om zou die samenwerking thans on mogelijk zijn? Het is duidelijk, dat Spanning in Roemenië verhoogd De Roemeense minister van Buiten landse Zaken is afgetreden. Twee Roemeense onderministers, Ciolan en Teganeanu hebben eveneens hun ont slag aangeboden. In invloedrijke communistische krin gen in de Roemeense hoofdstad werd verklaard, dat de Roemeense commu nisten niet langer bereid zijn om het parlementaire spel verder te spelen De loop 'der tijden dwingt ons onze Vijanden in open strijd tegemoet te treden. Tevens werd in deze kringen verklaard, dat de laatste gebeurtenis sen het begin vormen van een volko men wending naar links. PALESTIJNSE KWESTIE BLIJFT HANGENDE Ondanks nieuw Amerikaans voorstel De Ver. Staten zijn met een nieuw Voorstel gekomen voor de verdeling van Pale6tina. Het is bedoeld om te gemoet te komen aan het Russische standpunt en behelst in hoofdzaak dat de VS bereid zijn de jurisductie van de Veiligheidsraad t.a.v. een oplossing' Van het Palestijnse vraagstuk gedeel telik te erkennen. Maar de Sovjet-gedelegeerde Tsa- rapkin zeide, dat hij niet veel ver- po1" "ag met het eerste voorstel en pok de gedelegeerde van Canada en Guatemala vonden, dat men niet veel Verder gekomen was. dc imperialistische landen nieuwe mi litaire en maritieme bases aan het vormen zijn en dit geschiedt niet ter verdediging maar met aggressieve be doelingen" aldus Molotof en hier liet hij met nadruk volgen; ..Het is bekend, dat de politiek der Verenigde Staten geba&seerd is op het alleen-Wit van het geheim van de atoombom, ofschoon dit geheim als niet bestaand mag worden be- schorwd". De grond onder de voeten der im perialisten is in beweging, zo vervolg de hij, „terwijl de kracht van de de- m'-T-atische naties dagelijks groeit. De anti-imperialistische krachten moe ten verenigd worden in een machtig leger, dat door de kapitalisten nimmer kan worden geëvenaard". Ang!Amerikaans imperialisme" Molotof haalde als bewijs van de imperialistische bedoelingen van de Ver. Staten en Engeland o.m. het voortbestaan van hun gecombineerde generale staf aan, beschuldigde Was hington van heerszucht over kleine re staten en voorspelde een ernstige economische crisis in het land van de dollar „Leidende Engelse en Amen kaanse kringen staan aan het hoofd van een macht die de wèreld wil do mineren en enkele socialistische lei ders hebben zich bij hen aangesloten' aldus Molotof. „Er bestaat een Engels- Amerikaans plan om met gebruikma king van de „Duitse kapitalisten die ook Hitier steunden." zich uit Je rus ten vbdr de bedreiging van de lan den die zich niet slaafs wensen te onderwerpen aan het Anglo-Ameri- kaanse imperialisme." Molotof's rede werd oorverdoovend toegejuichd. „Kleine Assemblée" aanvaard Sovjets zullen haar boycotten De politieke commissie van de VN heeft het voorstel tot instelling van „kleine algemene verkadering" met >3. tegen 6 stemmen bij 6 onthoudingen, aanvaard. De Sovjet-afgevaardigde Wysjinsky deelde mede, dat de Sovjet-Unie de „kleine algemene verkadering" zou boycotten. Ook Wit-Rusland, de Oe- kraine, Tsecho-Slowakije, Polen en Joego-Slavië zullen dit doen. De vijf Arabische landen cn San Salvador onthielden zich van stemming. Woordenstrijd Er ontspon zich een duel tussen Shawcross, de Britse vertegenwoordi ger en de Rus Wisjinsky, dat niet van sarcasme ontbloot was, Shawcross vond, dat Wysjinsky niet bewezen had dat de „kleine Assemblée-" een schen ding van het Handvest betekende. Wat zou er gebeurd zijn, zo vroeg Shawcross zich af, wanneer Wysjinsky zijn beschuldigingen tijdens een der grote processen te Moskou zou heb ben gebasseerd op zo veel beweringen en op zo weinig bewijzen? Kan men het zich voorstellen, dat Wysjinsky het Tribunaal aldus toespreekt: „He ren van de judy, deze gevangenen is schuldig, de „Prawda" zegt het en „Tass" zegt het. Ik heb geen bewijs stukken, maar ik zeg dat hij schul dig is zijn kop eraf, naar Siberië?'' Wysjinsky verklaarde in zijn ant woord dat deze oproep tot samenwer king geleek op het liefkozen van een konijn door een boa constrictor. daar hij niet de kracht van een boa constrictor bezat en Wysjinsky geen konijn was. „India in gevaar" De 'eerste minister van India, Pan- dit Nehroe, heeft gezegd dat India „van alle kanten aan gevaren bloot staat. Hij waarschuwde het volk, dat de vrijheid „van korte duur zou blij ken te zijn. Nehroe sprak op een o- penbare openluchtbijeenkomst te New Delhi. De r'egering van India, aldus de premier heeft reden om aan te nemen, dat reeds vele maanden geleden voor bereidingen zijn getroffen voor de in val in Kasjmir. De aanvallers hebben moderne wapens en staan onder be vel van officieren uit het leger van Pakistan. Reacties „Hooggeplaatste deskundigen" van Washington wilden Molo tof s bewering over het geheim van de atoombom niet logen straffen. „Er bestaat verschil tussen het weten van het ge heim en het fabriceren van de atoombom", zo zeiden zij: „voor dit laatste is geld, arbeid en materiaal nodig". Mc. Neil, de Britse gedele geerde van de VN zeide. dat de SovjetUnie zelf verantwoor delijk was voor de vertraging der atoomcontrole. Wysjinsky glimlachte en vond het „wel mogelijk", dat de Sovjet-Unie atoombommen bezat. Duclos, de Franse communistenleider, deel de aan een grote menigte par tijgenoten die op het Velodrome d' Hiver te Parijs gisteravond waren samengestroomd, mede: „Ik heb goed nieuws voor jul lie. Kamaraad Molotof heeft zojuist bekend gemaakt, dat 't atoomgeheim geen Amerikaanse monopolie meer is". Twintig mi nuten lang hielden de toejui chingen op deze woorden aan. STREEP DOOR PERZISCH- RUSSISCH OLIE-VERDRAG *De Sjah van Perzië heeft gisteren de olie-wet getekend, waarbij de olie- overeenkomst met de Sovjet-Unie van nul en gener waarde wordt verklaard De Perzische eerste minister, Gha- van es Soeltaneh, heeft de Sovjet- Russische ambassade schriftelijk van het van kracht worden der wet In kennis gesteld. EXTRA RANTSOEN VLEES Behalve het reeds in de bonnenlijst bekend gemaakte extra-rantsoen vlees van 100 gram wordt nog een extra rantsoen van 100 gram beschikbaar gesteld. Voor personen van 5 jaar en ouder is voor de komende periode dus 600 gram vlees aangewezen. In ver band hiermede maakt het CDK be kend, dat voor het tijdvak van 9 t.m. 22 November as. op bon R-03 vlees 100 gram vlees of vleeswaren te ver krijgen is. AANVRAGEN VAN WERK SCHOENEN Op nader, plaatselijk bekend te ma ken dagen tussen 9 en 23 November a.s. kunnen wederom aanvragen voor werkschoenen voor personen van 16 jaar en ouder worden ingediend, voor zover zij sedert 1 Januari ji. geen bon voor werkschoenen (of Engelse werk schoenen) hebben ontvtogen. Voor arbeiders in bedrijven met meer dan 10 arbeiders moet het bedrijf collec tief aanvragen. Een .edelmoedig gebaar" van Nederland Slechts een vijfde van alle Duitsers wordt uitgewezen „Naar matige schatting bedraagt t aantal Duitsers, die bij ons ten lande vertoeven, ten minste 25.000. Waar schijnlijk zal niet me^r dan een vijf de van hen nitgewezen worden. De overgrote meerderheid van de Duit sers, die hier ten lande gastvrijheid heb ben genoten, zullen dus hier mogen blijven. Dit optreden van de Neder landse staat tegen zijn Duitse gasten is na het schandelijk regime, waaraan Nederland gedurende vijf jaren door de Duitse overweldiger is onderwor pen geweest, niet anders dan als edel moedig te bestempelen, aldus de minister van Justitie, Mr. v. Maarseveen in een rede die hij ten departemente heeft uitgesproken ter gelegenheid van de installatie van de «6viescommissies inzake de trftwij- 5mg van vreemdelingen van Duitse nationaliteit De V.S. zullen dit seizoen waarschijnlijk 50 pet. minder graan kunnen exporteren l» vrrmlnriffrino- van Ho Amortlraan. I aanaionliilr «oHoalH on ~r.A- De vermindering van de Amerikaan se tarweoogst in het seizoen 1948-'49 zou een daling van de exporten met 50 pet. kunnen veroorzaken. Het droge weer en de daaruif voort vloeiende vertraging in de uitzaai voor de volgende oogst zou waar schijnlijk leiden tot een oogst van minder dan 1 milliard bushels, verge leken met bijna V/2 milliard bushels dit jaar. Aldus verklaarde een tarwe- expert van het Amerikaanse dept. van landbouw. Helaas sluit bij dit bericht aan, wat sir John Boyd Orr, dir.-gen. van de F.A.O., de wereldvoedselorganisatie, gisteren heeft gezegd. De wereld-voedselsituatie is sinds September nog slechter geworden, al dus sir John Boyd Orr. De kloof tussen de minimumbehoef ten en de geraamde beschikbare hoe veelheid broodgranen is nog wijder. Het verschil is gestegen van 9 tot 10 millioen ton. Geen hoop op vervanging voor brood. Er is geen hoop op andere voedings middelen ter vervanging van brood. Het is niet te verwachten, dat de vet- rantsoenen aanzienlijk zullen kunnen worden verhoogd. De oogst van voedergranen is ook Een vliegende auto In de V.S. is gisteren een „vliegende auto" gedemon streerd. Dit voertuig, dat ge lijkt op 'een gevleugelde race auto, daalde neer op het vlieg veld Laguardia (New-York). Vervolgens trok het ztfn vleu gels in en vertrok over de ver keersweg naar New-York. De eigenaar-constructeur ver klaarde, dat de kostprijs hoog is en dat hij voor het ogenblik geen mogelijkheid ziet van fa briceren in serie. De auto kan rijdend leen snelheid van 75 k.m. bereiken, in de lucht 170 k.m. aanzienlijk gedaald en zodoende zal het moeilijk zijn de melkrantsoenen te handhaven. Sir John Boyd Orr riep de regerin gen op, krachtige pogingen in het werk te stellen om het voedselaanbod te verbeteren en hij legde de nadruk op verdere vrijwillige pogingen, zoals de campagne voor voedselbeparing in de V.S. Hij waarschuwde er voor, dat voortduring van het acute wereld-te kort aan voedsel ernstige politieke en economische gevolgen zal hebben. Gaat Boerenpartij in de regering Naar radio-Warschau meldt, heeft de centrale commissie van de Poolse boerenpartij haar leider Mikolajczyk en zijn met hem gevluchte medewer kers als partijleden geroyeerd. Radio-Praag voegde aan dit bericht toe, dat de commissie tegen 36 Novem ber een partijcongres bijeen geroepen beeft om het besluit te nemen de op positie te verlaten en aan de regering deel te nemen. Twee vluchtelingen gepakt Radio-Moskou heeft aanhaling ge daan van een bericht uit Warschau, volgens hetwelk twee partijgenoten van Stanislaw Mikolajczyk gevat zijn bij een poging om de Tsjecho-Slo- waakse grens te overschrijden. Het waren Winventy Bryja, voormalig penningmeester van de Poolse boeren- parti' en Maria Hulewicz, de privé- secretaresse van Mikolajczyk. Zij zou den een bedrag van ruim een millioen Zlotty bij zich gehad hebben in vreem de valuta. Prijzen in Frankrijk omhoog De Franse regering zag zich dwongen, te besluiten tot een aanzj lijke verhoging van de kolenprj| Een ton werd van 1350 frq fres gebracht Bovendien^ onderzoek ingesteld na^ heid van een algemen^ industrie-prijzen. Auto in Kennemersingel Moedige redding van bewusteloze chauffeur door militair Tegen het donker, omstreeks 6 uur gisteravond, vond er op de Kennemer singel ter hoogte van het Gerechts gebouw een botsing plaats tussen een luxe-wagen en een vrachtauto. De personenauto kwam in het water terecht. De chauffeur, die door een klap van de aanrijding bewusteloos was geraakt, werd gered door een ser geant van het AAT.depót uit Haalem - die toevallig met een motor pas seerde. Een waterstraal spoot omhoog De sergeant Deden, een Fries uit Woudsend, kwam met een collegaon derofficier van Harlingen gereden, op weg naar zijn depot in Haarlem. Het was reeds bijna donker, toen zij op de Kennemersingel kwamen. Plotse ling hoorden zij een hevige klap; voor hen uit zagen zijn een auto .die van de weg af geslingerd werd. De wagen reed achteruit en het omhoogspuiten van een waterstraal deed hen haastig stoppen; hier was hulp geboden. Reeds voor zij bij de plek des on heils waren aangekomen, verdrong zich een groep toeschouwers aan de kant van het water. Sergeant Deden riep uit: „Zit er iemand in?" „Ja" •antwoordden de mensen. „Waarom helpen jullie hem dan niet?" Hij wachtte het antwoord niet af, maar sprong met al z'n kleren aan het wa ter in. De redding viel niet mee. Toen 't portier, dat te halverhoogte onder wa ter zat, was geopend, bleek dat de chauffeur bewusteloos was. Hij hing over het stuur heen en slechts met vereende krachten ondertussen waren twee andere mannen de ser geant te hulp gekomen bracht men de gewonde op het droge. De man kwam even bij kennis en vertelde, dat bij de garagehouder O. Koopmans van Garage De Moor uit Schager- brug was. Hoe het ongeuk was ge beurd, wist hij niet; evenmin kon hij zich herinneren of hij passagiers in zijn wagen had gehad. Er werd een onderzoek ingesteld; maar de wagen bleek verder ledig en de portieren waren gesloten, zodat er onmogelijk anderen in de wagen had den kunnen zitten. De gewonde werd even later naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. De sergeant vond ergens gastvrij onderdak om zijn kleren te drogen. Over de toedracht van het ongeluk vernamen wij hedenmorgen nog hel volgende: de heer Koopmans kwam met zijn wagen uit de richting Heiloo toen hij ter hoogte van het Gerechts gebouw tegen de vrachtwagen van de fa. Deutekom uit Schagen, die nader de van de richting Bergen, opbotste. De klap verdoofde de heer Koopmans en zijn wagen werd teruggeworpen. De vrachtwagen liep enige schade op; de voorkant van de personen-auto is in elkander gedrukt. Schroef van Willem Ruys weer op mars De schroef van de „Willem Ruys" die, zoals men weet, In Zevenbergen is bljjven steken, gaat heden verder naar Rotterdam. Per truck wordt het gevaarte eerst naar Moerdijk-haven ge bracht, waar het Zaterdag overgeladen zal worden op een schip. Maandag wordt de schroef tussen de spoorha- ven en de Rijnhaven te Rotterdam^ uitgeladen om daar gewogen te woj den op de weegbrug van de gemeej Rotterdam. Hierna wordt dit v< Willem Ruys zo belangrijke oj weer in het schip gela< over land niet door h« Lloyd-terreinen kan. kade zal het gevai zijn reis volbracht Van het ene uiterste in het andere? In ons leger, daaraan kan geen twijfel bestaan, zijn de hogere posten voor het overgrote deel zo niet ge heel bezet door mensen, die door pro gressieve Nederlanders meestal als re- actionnair of conservatief worden aan gemerkt. Het gevolg daarvan is, dat men van onze legerleiding dingen mag verwachten als onlangs in Indo nesië hebben plaats gehad. Ook wan neer de directe stoot tot het houden van een „politionele actie" niet van het leger zelf kon komen, mag men er toch zeker van zijn, dat de hogere of ficieren krachtig hebben gewerkt om het die kant uit te sturen, die het helaas is opgegaan. Trouwens, dit laatste is soms duidelyk gebleken. Dit alles is natuurlijk niet juist. Het is verkeerd, dat ergens in 'n land mach tige groepen zijn van samenklittende tegenstanders van het wettelijk be wind. die de gebeurtenissen trachten te sturen in een richting, welke de meerderheid van het volk nïet wenst. We zijn er enige malen bij «gen- woordig geweest, dat deze kwestie op vergaderingen ter sprake kwam en daarbij werd er de aandacht op ge vestigd. dat de enige oplossing hierin bestond, dat personen, voortkomende uit het progressieve deel onzer bevol king en bezield met goede democra tische gedachten, meer dan voorheen het geval is geweest, zich beschik baar behoorden te stellen voor de be trekking van officier. Alleen op deze wijze kan - en dan alleen nog op de lange duur - sprake zijn van een in vloed uitoefenen op de gang van za ken bij leger en vloot Hoewel uit het bovenstaande reeds blükt dat de zaak niet zo heel een voudig is en dat er in ieder geval veel tijd zal moeten verstrijken, voor en aleer sprake kan zijn van betere verhoudingen, doen zich verschillende moeilijkheden voor .die maken, dat deze oplossing meer theoretisch dan practisch schijnt. Om te beginnen is bij ons volk spra ke van een afkeer van alles wat mi litair is. Deze afkeer is verreweg het slechts juist bij onze progressieven en wortelt stellig mede in de principiële afwijzing van het militairisme in het algemeen door onze vr^o-*«re sociaal- democratie. De inzichten hebban z' op het o- genblik iets gewüziod. E?n militair apparaat van red^iike afmetingen wordt thans door pro~ *-»f Neder land aanvaard. Helaas echter is. rr-de in verband met de strubbelingen in fn-j donesië, van een redelijke om van ons leger op het ogenblik sprake. We leven, militair gezig een te grote voet en dit heeft» volge, dat kringen, die ondei omstandigheden zich zoud^ gen bij de gedachte, da| het niet zonder bewapenj len, thans opnieuw aai om zich op een afwjj të plaatsen. Dit laatste voerl tot een opnieuw^ en we vrezen, derd zijn vanj voor het uit progry Dat plaats mer proe

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1