Den Haag verwacht grote moeilijkheden bij onderhandelingen faruny Rbown oh u-aMaE£eA Wedloop om Duitse geleerden MANIU Rond Indonesië Zelfbeschikkingsrecht moet gehandhaafd blijven (Van onze Haagse redacteur) Officiële autoriteiten weigeren com mentaar te levereu op het besluit van de veiligheidsraad. Wel is het duide lijk, dat de regering vooral de laatste weken een einde der besprekingen in deze richting heeft zien aankomen, hetgeen we overigens reeds eerder konden berichten. Een bevoegde zegs man wees ons er op, dat we nu in feite weer zijn terug gekeerd tot de toestand zoals die onmiddellijk na de beëindiging der politionele actie was, slechts met die verstande, dat beide partijen meer bereidheid tot onder handelen tonen. In Batavia en Djocja worden tbans de voorbereidingen getroffen voor de besprekingen. Nederland zal hierbij op het standpunt blijven staan, aldus onze segsman, dat partijen (Nederland en Djocja) niet gelijkwaardig zijn, doch dat de andere deelstaten wel gelijk waardig zijn met Djocja. Hoewel Nederland vanzelfsprekend gaarne een spoedige oplossing bewerk stelligt zullen er twee zeer grote moei lijkheden blijven bestaan, die onge twijfeld een ongunstige invloed zullen uitoefenen op het verloop der bespre kingen en wellicht ook op het resultaat De eerste is, de gelijkberechtigdheid der deelstaten. Deze zullen wel dege lijk hun stem moeten laten horen over de toekomstige status van Indonesia. Den Haag weigert dan ook het A.P.- bericht te bevestigen als zou de Com missie van Drie hebben besloten geen vertegenwoordigers van de deelstaten tot de besprekingen toe te laten, om dat de onderhandelingeri slechts zou den lopen tussen Den Haag en Djocja. Toonaangevende autoriteiten achten dit zeer onwaarschijnlijk en vermoe den dat het een van de vele onjuiste en tendentieuss berichten is, die de verwardheid rond de eigenlijke kwes tie manifesteren. De tweede moeilijkheid, welke reeds onmiddellijk na de hervatting der on derhandelingen naar voren zal sprin gen is het autonome verlangen van delen der huidige republiek. Reeds is zelfstandigheid verleend aan Oost- Sumatra, doch ook West-Sumatra, Zuid-Sumatra, West-Java, Oost-Ja va en nog enkele andere gebieden, welke onder het gezag vallen van de repu bliek verlangen autonomie en zijn weigerachtig om met Soekarno in één huis te wonen. Het Nederlandse stand punt is en blijft onveranderlijk, dat deze gebieden zelf hun status zullen moeten bepalen en daartoe ook gele genheid zullen moeten krijgen. In hoe verre dit gerechtvaardigde standpunt in de Commissie van Drie gewaar borgd zal zijn, is uit de aard der zaak niet te bezien. Een diplomatieke zegsman gaf ons evenwel te verstaan, dat volgens zijn mening de commissie van drie recht matige. door de meerderheid van een volksgroep ondersteunde aanspraken op souvereiniteit en autonomie niet ter zijde zal kunnen leggen, zelfs niet om een spoedige oplossing te bewer ken in het huidige geschil. Men zoa dan een kuil graven«m een andere kuil te dichten. Het schijnt, dat ook de regering in Den Haag deze kwestie dusdanig ziet. Maar hoe zal de republiek reageren? Wel neemt men de uitlatingen van Soekarno hier met een korreltje zout en beschouwt men zijn laatste reden, waarin hij als einddoel één groot In donesië voorstelde als afgestemd voor binnenlandse consumptie, doch men verheelt zich niet, dat vermoedelijk de republikeinen zich met hand en tand zullen verzetten, indien het hui dige Java en Sumatra uiteen zou val len in diverse staten. Zijn wij goed ingelicht, dan beteke nen de nieuwe besprekingen met Djoc ja en de Commissie van Drie geen stilstand m de wederopbouw van In- donesië, ook niet in de staatkundige. Terwijl de Veiligheidsraad .beraad slaagde ging het werk door. Ook tij dens de onderhandelingen zal het werk normaal doorgang vinden. 48. Maar ook de spelers van DSE die even na de DLW-ers het veld op snelden durf dén hun ogen niet te ge loven. Zij bleven als aan de grond genageld staan en Klaas Hens, hun aanvoerder bekrabbelde eens zijn ka le kop. „Wa's dat voor apenkooi," mompelde hij. Hij zei echter niets toen hij even later kwam tossen en nam rustig zijn plaats in in de opstelling van DSE* „Van mijn part zetten tt een alligator in hun doel. Op d'r lu: kop krygen die grappenmakers toch," bromde hij. Amerika meer in trek dan Sovjet-Unie Onder toezicht van marechausees werd een huis te Amsterdam door werk lieden leeggehaald. Dit huis is n.i. gevorderd door militairen. Hierdoor kwamen 2 gezinnen dakloos. De generaal-kwartiermeester Boers deelde me de, dat dit volgens de inkwartieringswet van 1866 mogelijk was. In Am sterdam zyn momenteel meer dan 200 gebouwen voor militaire doeleinden gevorderd. Ons dagelijks overzicht Maniu was tot voor korte tijd de leider van de Roemeense Boerenpartij, nu staat hij terecht omdat hij met een aantal buitenlandse diplomaten zou hebben samengespannen ten einde Roemenië te bevrijden van de Rus sische overheersing. Nog slechts enkele jaren geleden kon het gebeuren, dat hij voor de Russi sche radio ten voorbeeld werd gesteld als illegaal-strijder tegen de heer schappij der nazi's. Nu is de 75-jari- ge staatsman ,die een rol van gewicht heeft gespeeld in het politieke leven van zijn land, vervallen verklaard van zijn politieke onschendbaarheid en heeft hij, omdat hij de Russische over heersing even onaanvaardbaar Achtte als de Duitse ,zijn plaats in het par lement moeten verwisselen met een in de gevangenis. Processen van het soort als waar- we hier te doen hebben, behoren in de Russische grensgebieden ^ieer tot de zeldzaamheden en i niet, dat Rusland er veel [inlegt. Want, men mag dit niet, dat het in werke- gowjet-staat is, die er t door weinigen be standen in Roemenië zijn .hoezeer z,e welke we hier [£>ezetting hebben duidelijk uit af en toe ver- redelijke verklaring: geen advocaat had de moed voor de oude politicus in het krijt te treden. Dat iemand, die gedurende een halve eeuw een persoon van gewicht is ge weest die bovendien een reputatie be zit van eerlijkheid en onkreukbaar heid geen verdediger zou kunnen vin den, is een absurditeit zonder meer. De heren .durfden niet. En juist dat is veelzeggend voor de toestand in het land. Merkwaardig ook is de enige be schuldiging, welke door Maniu werd toegegeven: hij had enkele andere leiders van de Boerenpartij geholpen om te vluchten naar het buitenland, dat ze wilden inlichten omtrent de tegenwoordige toestanden in Roeme nië. Het feit. dat men op grond van een dergelijk delict kan worden ver oordeeld, werpt een allerzonderlingst licht op het hedendaagse Roemenië. Wij, Nederlanders, zouden moord en brand schreeuwen en te hoop lopen, indien bij ons voor zulke dingen, ar restatie mogelijk was. Alleen in de Duitse tijd, toen wist iedereen dat mep er zijn leven mee op het spel zette. Over wat er in de Oostelijke landen van Europa vandaag gebeurt ligt een ondoordringbare sluier. De machtheb bers schijnen er prijs op te stellen, dat de rest van de wereld onkundig blijft van de gang van zaken. De gescliiedenis met Maniu echter, tegen wie inmiddels levenslang werd geëist de doodstraf is in Roemenië "afgeschaft maakt ons veel duidelijk wat men ginds stellig liever geheim had willen houden. Naar West-Euro- pese begrippen van democratie moe ten er onhoudbare toestanden heer- 1 sen. Toestanden, die mensen als Ma niu in de gevangenis brengen, maar die zich juist daardoor in haar volle triestheid voor ons openbaren. E. 7 01 Circulaires Ook de residentele vroede vaderen (en moeders) bre ken b(j tüd en wUle hun wii- ze, eerbiedwaardige hoofden over de wederopbouw van 't Haagje. Edoch, zonder resul taat. In een vergadering, die negen uren duurde, de zelf de tijd waarin men in Amerika een knus huisje bouwt, heeft wethouder Fe- ber de laatste hoop de bo dem ingeslagen. Zijn babbel tje was een lange, felle aan klacht tegen de grenzeloze bureaucratie, die de weder opbouw aan banden legt. Zo ontving Den Haag sedert de bevrijding niet minder dan 701 circulaires van wederop bouw, terwijl zelfs een po ging om bet aantal brieven te tellen al krankzinnig is. Ook Den Haag heeft de com missies en instellingen en papieren onderschat. Dat wordt een nieuwe ziekte, de commissionitis, aldus de wet houder. Ook het Bezuiden- houlplan moet nu in drie stukken worden gesplitst en voor het laatste stuk klaar is is het eerste stuk weer stuk. „Dan ben ik al lang niet meer" verzuchte de wet houder. Ja, ja. wc bouwen op met commissies, instellingen, des kundigen. plannen, blauw drukken .circulaires, brieven bekeuringen enaf braak. Wie zei daar iets? Niet alleen op politiek, maar ook op wetenschappelijk terrein is de grote wedloop tussen Amerika en Rusland begonnen. En, evenals in de politiek, is ook in de wetenschap Duitsland de inzet; het grote centrum, waarom de wereldmachten als katten om de hete brei heendraaien. Sedert het einde van deze oorlog zijn door de geallieerden pogingen in het werk gesteld om belangrijke Duit se geleerden te importeren. Amerika heeft hier voorlopig de eerste, en wel licht beslissende, ronde gewonnen. De „operation Paper-clip" importeerde di rect na de bezetting van Duitsland 100 geleerden naar de V.S. die op de V-l en V-2 gespecialiseerd waren. Direct daarna waren de atoomspecialisten aan de beurt. Sedert de zomer van 1945 zijn 450 Duitse geleerden naar Amerika over gebracht Onder hen bevinden zich vele grote figuren: Werner von Braun, de uitvinder van de V-2, dr. Helmut Heinrich, de uitvinder van het ban den-valscherm, dr. Rudolf Hermann, die plannen voor de constructie van interplanetaire bases ontwierp. Van deze buiten de aantrekkingskracht der aarde liggende steunpunten uit zou men de mogelijkheid hebben iedere plek op onze wereldbol met V-2's ie bombarderen. De ontdekkingen .en de kennis van deze mannen hebben de Amerikaanse wetenschap ongeveer 10 jaar vooruitgebracht, hetgeen een be sparing van 750 millioen dollar bete kent. Onder de geleerden bevinden zich specialisten op schier elk gebied: vliegtuigconstructie, radiotechniek, photographie, physica. chemie. De meeste van hen willen tot Amerikaan genaturaliseerd worden. Werner von Braun heeft reeds zijn vrouw laten overkomen. De deskundigen zijn over de verschillende wetenschappelijke centra van leger en marine verdeeld en werken daar samen met Ameri kaanse geleerden, onder leiding van Werner von Braun. de man die Hitier bijna het middel in handen gaf om de wereldheerschappij te veroveren. Hij is nu een waardevol helper van de Amerikaanse wetenschappelijke oor logsindustrie geworden. Revanche tegen Rusland Deze Duitse deskundigen, die zoveel hebben bijgedragen tot de successen die Hitier in het begin van de oorlog boekte, beweren nu tot de democratie bekeerd te zijn. De Amerikaanse Ge heime Dienst. „The federal bureau of investigations", is echter van mening dat zij in de eerste plaats bijdragen willen tot een revanche tegen Rus land Want deze mannen zijn er van overtuigd, dateer een conflict tus sen de V.S. en de U.S.S.R. voor de deur staat. Tot op heden heeft de „privé- in dustrie" behalve de oude dr. Eckener, de zeppelin-specialist, die voor de fir ma Good-Year werkt, nog geen Duitse geleerde kunnen aanstellen. Zij allen zijn slechts in legerverband naar de U.S.A. gekomen op een contract van twee jaar. De salarissen zyn niet hoog te.noemcn; de beste technici verdienen 10 dollar per dag, plus een premie van onderhoudskosten ten bedrage van 7 dollar, hetgeen een tiende is van heV salaris dat zij in de vrije industrie zouden verdienen. Hun vrijheid is be perkt, zonder verlof mogen zij het le gerkamp niet verlaten. 24000 Roebel! De Russen proberen de Duitse ge leerden met beduidend hogere salaris sen, circa 24000 roebel per maand en betere levensomstandigheden, tot ar beid voor de Sowjet-Unie te verlok ken. Maar honderden deskundigen zijn heimelijk vanuit de Russische naar de Amerikaanse zóne gevlucht. Slechts figuren van de tweede rang zijn voor deze voordelen gezwicht. Wel hebben de Sowjets enige V-2- en pantserspe cialisten kunnen engageren, maai- een atoomspecialist van enige betekenis hebben zij niet tot hun beschikking. Dr. Heisenberg, de atoom-physicus bij uitnemendheid, heeft zich ter beschik king van de Engelsen gesteld. Conflicten tussen Rusland en Ame rika zijn aan de orde van de dag. Dr Zorn, de uitvinder van de syntheti sche benzine, stelde zich in dienst van de Amerikanen, hoewel hy bij de in de Russische zóne liggende Leuna werken te werk was gesteld. Daaren tegen weigerde dr. Repp, de uitvinder van nieuwe verstikkingsgassen, naar de V.S. te gaan. In deze wedloop om Duitse geleer den blijven Engeland en Frankrijk verre ten achter. De Britten hebben hoofdzakelijk vliegtuigspecialisten ge ïmporteerd, echter op kleine schaal. Maar wel heeft John Biffl de Nobel prijswinnaar dr. Hahn, die gelijktijdig met Joliot-Curie en Lisa Meitner in Zweden de splitsing van het uranium atoom tot stand bracht, kunnen enga geren. Ook dr. Frisch behoort tot de atoomspecialisten in Engelse dienst. Frankrijk heeft zich te laat in de wed loop gestort. Het heeft ongeveer 200 Duitse deskundigen, voor het meren deel motoren-specialisten, aan zich kunnen binden. Een huivering bevangt ons, wanneer wij deze wedloop aanschouwen. Want bergt dit alles niet in zich de kiem voor een toekomstig wereldconflict? Om zuiver wetenschappelijke belan gen gaat het hier immers niet, wan neer het wetenschappelijk wereldbe lang ondergeschikt wordt gemaakt aan bekrompen nationale gevoelens van eer en machtswellust! Aanvangsalaris leraren wordt verhoogd (van onze Haagse correspondent) De positie de rleraren bij het Mid delbaar Onderwijs en het Voorberei dend Hoger Onderwijs zal binnenkort aanzienlijk worden verbeterd. Hoe wel de minister niet bereid is alle eisen der leraren in te willigen wil hij hen wel in verregaande mate tege moet komen. Zo zal o.a. het aanvangs salaris met f 400.per jaar worden verhoogd, terwijl het aantal lesuren, dat men hebben moet om een volle dige betrekking te hebben reeds wordt gesteld op 26. De termijn waarin de doemd was de laatste van zijn ge- te zijn. was een knappe jonge kerel in r jonge jaren." zei mijnheer Brisher had werk genoeg, om ze van houden. Maar ik was erg en ik ben er niet inge- k geleund, scheen racïe te gaan, of k.kon. Dan zei hij 1 geweest". ugegaan?" i ver Hy bracht „Vertelt u me er meer van". „U zult het misschien niet willen geloven", zei hij, „maar ik vond een schat, een echte schat". Ik dacht, dat hij een grapje maakte en nam blijkbaar, naar zijn zin, niet voldoende notitie van deze medede ling. Althans, hij herhaalde: „Ja. ik vond een schat Ik zou u heel wat vreemde dingen kunnen vertellen, die ik beleefd heb". En nog eens herhaal de hij, dat hij een schat gevonden had en die had laten liggen. VAN LIEFDE EN GELD door H6NRY GEORGE WELLS achtte het geen goede tactiek Rechtstreeks te vragen, of hij de wilde vertellen. Dus wijd- aandacht aan zijn lichame- hij was een dorstig cht zoetjes aan het ge- Ve in de steek gelaten „Ze was een lieve meld", zei hij een beetje droevig, naar het mij voor kwam - „en door en door fatsoen lijk". Hij zuchtte. „Ja, ja. Het was hier een heel eind vandaan. In Essex, dicht bij Colchester. Ik was toen in Londen, in het bouwvak. En ik kan u verze keren, dat ik toen een knappe jong? kerel was. Heel slank. En keurig in de kleren, nou! Ik droeg een hoed een hoge hoed. Heus!" Met de hand boven zijn hoofd duidde mijnheer Brisher een hoed aan van geweldige afmetingen. „En een paraplu, zo'n mooie met een hoornen handvat. Alle maal van mijn spaarduiten gekocht. Ja, ik was erg degelijk.." Hij zweeg even en dacht, zoals we dat allemaal vroeg of laat doen. aan de gouden tijd van zijn jeugd. Toen vervolgde hij: „Ik kreeg kennis aan haar door een vent, die met haar zus ter verloofd was. Ze logeerde een tijd je in Londen bij een tante van haar. die een kaaswinkeltje had. Die tante was een raar mens trouwens ze wa ren allemaal een beetje vreemd, de hele familie en die vond niet goed dat haar zusje alleen uitging met die vriend van mij. Het andere zusje, dat is dan mijn meisje, moest altijd mee. Nou, en toen haalde hij mij er bij; anders had hij er ook niets aan. En dan gingen we elke Zondagmiddag wandelen in Battersea Park. Ik met mijn hoge hoed op en hij ook; en de meisjes, piekfijn hoor! Er waren er niet veel in Battersea Park, die het tegen ons konden opnemen. Ze was niet, watje noemt knap, maar een lievere meid heb ik nooit ontmoet. Ik mocht haar direct, de eerste keer dat ik haar zag en zij vond mij ook wel aardig, al zeg ik het zelf. Nou, u weet wel hoe dat gaat hè?" Ik knikte bevestigend. „En toen die jongen dan met haar zuster trouwde hij en ik waren dikke vrinden toen ging ik ook maar mee naar Colchester; zij woonde daar vlak in de buurt. Ik kwam na tuurlijk aan huis bij haar ouwelui en het duurde niet lang. of zij en ik wa ren verloofd. (Wordt vervolgd) leraar zijn maximum salaris behaalt wordt voorts verkort van 20 tot 18 jaar. Van bevoegde zijde vernemen wij evenwel, dat de minister minder ge neigd is om de „overwerkuren" door te betalen, hetgeen eveneens door de leraren wordt geëist. BETERE SALARISSEN L\ NIJVER HEIDSONDERWIJS (van onze Haagse correspondent) Uit gezaghebbende bron vernemen wij, dat de salarissen der onderwij zers bij het nijverheidsonderwijs zeer binnenkort zullen worden herzien. De belangrijkste bijzonderheid is dat in de nieuwe regeling het salaris van de practijkleraar zal worden" aangepast aan dat van de theorieleraar. Nederlands Immigranten-Comité Kaapstad In Kaapstad (Zuid-Afrika) heeft zich een Nederlands immigratie-co mité gevormd met vertakkingen over het gehele land. Dit particuliere ini tiatief stelt zich ten doel de Neder landse immigranten zoveel mogelijk behulpzaam te zijn. Vertegenwoordi gers komen reeds op de boot de im migranten ontvangen. Verder zorgen zij voor de bagage, verdere reisge legenheid en voor het ve-echaffen van alle mogelijke practische inlichtingen hulp en steun. Het stemt tot voldoe ning dat onze landgenoten, die de ver re reis gaan maken, om ginds in het land van Krüger een nieuw bestaan op te bouwen reeds dadelijk bij aan komst' door vriendelijke landgenoten zullen worden geholpen. Het comité raadt reizigers aan hun reisplannen zo te wijzigen, dat ze in Kaapstad aan land kunnen gaan en hi'in spoorkaart je ^nn- Kaapstad tot öc )>Iaota van be stemming reeds in Nederland bij de Hol land- Afrikalijn te kopen. ZITDAGEN DER GRONDKAMER De zitdagen van de Grondkamer Noordholland zullen in de volgende plaatsen en op de navolgende dagen worden gehouden: SCHAGEN elke eerste Donderdag van de maand in Café Igesz te Schagen, Heerenstraat 121. van 1012 uur. PURMEREND elke tweede Dinsdag van de maand in Café Baltus te Pur- merend. Koemarkt 12. van 1013 ir. ALKMAAR elke derde Zaterdag van de maand in Café Bos te Alkmaar, Kaasmarkt, van 10.3012.30 uur. HAARLEM iedere Woensdag en Vrij dag aan het Bureau Parklaan 14 te Haarlem, van 1012 uur. ZATERDAG 8 NOVEMBER Hilversum I - 301 m. - Nieuws om 7, 8, 18, 20 en 23 uur. VARA 7.30 en 8.15 Gram.platen; 9.30 Mozart-programma; VPRO 10.00 Mor genwijding; VARA 10.20 Radio-feuil leton; 10.35 Musettekianken; 11.00 De winkel van Sinkel, gevarieerd progr. 12.00 Metropoleorkest; 13.30 Orkest Malando; 14.00 AJC uitzending; 14.15 Harmonieorkesten, attentie!: 15.15 Men vraagt en wij draaien; 16.15 Binnen zonder kloppen, kleinkunrtprogramma 16.45 Om en nabij de twintig; 17.15 Volksconcert door het Radio-Philhar- monisch orkest; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Piano recital; VPRO 19.30 Voor de jeugd; VARA 20.15 De Notenkraker; 21.15 Socialistisch commentaar; 21.30 Week- epdorlcest; 22.00 Don Quichotte; 22.35 The Ramblers; 23.15 Hobbyhoek. Hilversum II - 415 m. - Nieuws om 7, 8, 13, 19, 20 en 23 uur. KRO 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Ochtendconcert; 9.35 Kinder koor; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Se renade van Mozart; 11.00 De Zonne bloem; 12.03 Pianorecital; 12.33 Orgel concert; 13.20 Volksliederen-kwartet;- 13.40 Filmpraatje; 14.00 De Toneelkij ker; 14.20 Engelse les voor beginners; 15.00 Voor de jongeren; 15.15 Debu tantenconcert; 15.45 KÈO-kiosk; 16.2® De Vliegende Hollander; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.0® De Wigwam. 18.15 Weekoverzicht; 18.30 De avonturen van Lord Jum- patit; 19.20 Kareolseptet; 19.45 Banden die binden, klankbeeld; 20.30 Lichlba ken; 21.00 En morgen is het Zondag; 21.45 Een koets vol verhalen, hoor spel; 22.05 Wtekendserenade; 22 41 Avondgebed.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2