kmaai'Jei Schijnwerpei N-HOLLANDSE PERS 19*»5 „Bewijsmateriaal tegen Joodse Raad stapelde zich op" Zonder Joodse Raad minder slachtoffers Grieks leger gaaf weer in 't offensief Haniu eist bewijzen Werd Rommel op last van Hitier vermoord „Pest in Perzië" Voedsel, kunstmest, brandstof enz. zullen worden geschonken Indische froepen zijn toestand meester Surinaamse jongelui wilden regering omverwerpen 4e Jaargang No 1085 Dinsdag 11 November 1947 v.'na. hootdred.: A. ERIKS. Westerwei 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967. Voor advertenties' en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel 3967). fv\r. Sikkel ze af: In een onderhoud, dat een ANP- redacteur had met de procureur-fis eaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, Mr. Slikkel, in verband met de arrestatie van de voorzitters vaD de Joodse Raad. Prof. Dr. D. Co- hen en de heer A. Asscher, zeide Mr. Sikkel het volgende: ,.Door de grote omvang van het on derzoek, dat wij na dei oorlog in het algemeen hadden te voeren, scheen 't ons niet juist in een zo gecompli ceerde kwestie, als deze van de Jood se raad, in te grijpen. Dit kon eerst dan geschieden, wanneer er aan de hand van een uitgebreid, omzichtig onderzoek gegronde bewijzen gevon den waren voor de schuld der leiden- de_ figuren in deze Joodse zaak. Veel bewijsmateriaal Gedurende de laatste maanden heb ben wij het onderzoek naar hun be leid meer intensief ter hand genomen en het bewijsmateriaal over hun on juiste houding heeft zich zozeer op gestapeld. dat het in het belang van het verdere onderzoek niet verant woord was hen langer op vrije voe ten te laten. De vraag waar het om draait is: „Werd door de werkzaam heid van de Joodse Raad de depor tatie van Joden bevorderd of belem merd?" „Niet goed te praten" Het antwoord hierop is. dat de taak ran de Joodse Raad zicb zo heeft uit gebreid dat men gekomen is tot een niet meer goed-te-pratcn-medewcr- king aan dc vijand, waardoor de Jood se deportatie in belangrijke mate werd vergemakkelijkt. Derhalve moet worden aangenomen, dat zonder de medewerking van de Joodse Raad en ook vonder zijn voortgezette medewer- „Sfeik genoeg, dank zij buitenlandse hulp" De Griekse minister van Buiten landse Zaken, ConsianMn Tsladaris, heeft gisteren in het parlement mede gedeeld, dat de Griekse regering or der gegeven heeft tot „liquidatie van het verzet" in Griekenland. Het leger heeft bevel gekregen onmiddellijk tot de aanval over te gaan „aangezien de geste van de staat (verlenen van am- I nestie. Red.) geen weerklank gevon den heeft, zal thans met geweld van wapenen worden opgetreden." I Tsaidaris voegde nog aan zijn me dedeling toe: „dank zij de materiële i hulp van Groot-Brittannië zowel als j van de Verenigde Staten hebben wij ben nationaal leger kunnen uitrusten, j dat zowel wat betreft getalsterkte als „vuurkracht" in staat is een beslis send offensief te openen om de ge wapende opstand te bdeken." Geen geheime organisatie, wel verbinding met Engelsen en Amerikanen In een gloedvolle rede, die herhaal- de lijk door kolonel Petrescu, voorzit- ter van het Roemeense gerechtshof, werd onderbroken, verklaarde Dr. Maniu gisteren, dat hij zowel in het I politieke als in zijn particuliere leven steeds tegen geheime militaire organi saties is geweest, Dr. Maniu ontken de. dat hij met Amerikaanse agenten heeft gewerkt en eiste bewijzen van de beschuldigingen. Hij ontkende ten stelligste schuldig te zijn aan het be- ranen van een plan tot omverwerping der regering. Volgens Maniu was zijn partij geen revolutionaire groep, doch werd zij in 1926 opgericht als 'een studiekring, niet in 1946 door Miha- lache en Stoila, die beiden eveneens als beschuldigden voor deze recht bank staan. Maniu gaf toe, dat hij aan Engelsen en Amerikanen docu menten en memoranda heeft overhan digd, die betrekking hadden op de Werkzaamheden van de regering, om dat de regering Bering naar zijn me ning bepalingen van de overeenkomst van Moskou had geschonden en het begrip „volledige vrijheid' niet kende. Deze rede was Maniu's laatste Ver klaring. Heden zou het vonnis worden uitgesproken. king het aantal gedeporteerde Joden zeer belangrijk minder zou zijn ge weest". Mr. Sikkel deelde vóórts nog mede, dat het de leiding van de Joodse Raad vooral moet worden aangere kend, dat zij, ook op het tijdstip, dat deze moest weten, welk lot de Joden in Duitsland -wachtte, heeft medege werkt aan 't transporteren van Jood se Nederlanders. De bundeling en registratie van Joodse personen heeft het, volgens Mr. Sikkel, mogelijk gemaakt, dat de Duitsers vrij spel hadden met de de portatie. Ware deze registratie niet door de. Raad uitgevoerd, dan had het grootste deel van de Joden zich over Nederland kunnen verspreiden en kunnen onderduiken om zo uit de handen van de Duitsers te blijven. „Verdelingscommissie Palestina" kwam tot accoord De Ver. Staten Ijebben in de „Ver delingscommissie voor Palestina" van de Ver. Naties het Sovjet-Russische voorstel aangenomen. Slechts een klei ne wijziging werd toegevoegd betref fende het functionneren van de com missie die op moet treden .als rege ring van 1 Mei, het tijdstip dat de Britse troepen zich volgens het voor stel terug moeten trekken, tot 1 Juli 1948, de datum van bekendmaking van de onafhankelijkheid van de Jood- sen en Arabische staten. Het rapport dat de „Verdelingscom missie" nu op kan stellen, gaal naar de subcommissie, waar de zienswijze van Engeland over de details ge hoord zal worden. Dl* commissie die als interim-rege ring op- moet treden, zal bestaan uit 3 a 5 leden, benoemd door de alg vergadering van de V. N. en handelen onder autoriteit van de Veiligheids raad. In elk geval: mei militaire eer begraven Maisel, vermoedelijke moordenaar, gearresteerd Naar verluidt is de voormalige lui tenant-generaal Ernst Maisel op ver zoek van het. zuiveringslribunaal te feerchtesgaden gearresteerd onder ver denking van medeplichtigheid aan moord op veldmaarschalk Rommel, bevelhebber van het Duitse Afrika- corps. Deze moord zou op order van Hitier uitgevoerd zijn. Rommel overleed op 14 October 1944 toen hij herstellende was van de ver wondingen. opgelopen bij een beschie ting van zijn auto door een Ameri kaanse jager aan het Westelijk front. Hitlér zou'hem een flesje vergif heb ben doen toekomen met de boodschap dat hij eoji begrafenis met militaire eer zou krijgen wanneer hij de hand aan zichzelf zou .slaan, en dat in dat geval zijn familieleden gespaard zou den blijven, doch dat hij vermoord zou worden wanneer hij de opdracht niet uitvoerde. Rommel zou in onge nade zijn gevallen doordat hij was uitgekomen voor zijn eigen realisti sche kijk op het verloop van de strijd. Volgens de weduwe van Rommel kwam generaal Maisel tezamen met generaal Burgdorf, Hitiers adjudant, op de dag van Rommel's overlijden op bezoek in zijn huis bij Ulm. Nadat Rommel met hen had gesproken zei- Nieuwe ramp Te Teheran is officiéél bekend ge maakt, dat in het Westen van Per zië de pest is uitgebroken. Er zouden reeds veertig mensen aan de ziekte bezweken zijn. De ministerraad is bij eengekomen om maatregelen ter be strijding van de ziekte te bespreken. Gisteren werd in Bagdad een com muniqué uitgegeven, waarin ontkend werd, dat de cholera in Irak zou zijn uitgebroken. Verklaard werd, dat de cholera in Dubay aan de Perzische golf 800 km. ten Zuiden van de Iraakse grens was geconstateerd. Duitsland helpt zich zelf Met het naderen van de koude is men in Duitsland weer begonnen met het plunderen van kolentreinen, aldus Reuters correspondent. In de vorige winter zijn duizenden tonnen kolen uit de treinen geroofd en er bestaan aanwijzingen, dat de kleinere dief stallen gedurende de zomer plaats zul len maken voor georganiseerde over vallen ter voorziening van de zwarte LOONSTOP BLIJFT WEL GE HANDHAAFD (Van onze Haagse correspondent) In tegenstelling met de berichten, welke ANP heeft verspx-eid en vol gens welke de loonstop zou worden opfeheven, zijn wij thans in staat te berichten dat dit onjuist is. De loon stop blijft volledig van kracht. Zo wel het NVV als het ANP zijn dus niet juist ingelicht de hij zijn vrouw, dat hij nog maar een kwartier te leven had en dat de generaals hem op order van Hitier vergif gebracht hadden. Hij verklaarde bereid te zijn voor het volksgerecht te verschijnen .doch er van overtuigd te zijn dat hij nooit in Berlijn zou aankomen. Met de twee generaals vertrok hij in een auto en later hoorde .yn echtgenote, dat hij naar het ziekenhuis te Ulm gebracht was dood. Rommel werd met militaire eer begraven. Maisel heeft hedenmorgen verklaard dat Rammel zelfmoord pleegde. Hij ontkende alle medeplichtigheid aan moord. COMMISSIE VOOR UITVOERING VAN BEVEL „STAAKT HET VUREN" Op korte termijn zal door Neder land een commissie benoemd worden voor de uitvoering van het bevel „staakt het vuren", gelijk ook de re publiek Indonesia heeft gedaan. Voor zitter der Republikeinse commissie is dr. Leiuisma. Marshall over zijn plan - Ook hulp voor Tsjang Kai Tsjek Marshall heeft gisteren over zijn plan tot hulpverlening aan Europa gezegd, dat de hulp zou plaats hebben in de vorm van schenkingen of leningen naar gelang van de draagkracht van het betrokken land. Als algemeen principe zou gelden, dat de financi ering van invoer van voedsel, kunst mest, brandstof e.d. door middel van schenkingen gebeurt. Bepaalde uitrus tingsstukken en grondstoffen met be hulp waarvan betaalmiddelen gepro duceerd kunnen worden, worden niet geschonken. 1 Marshall zeide er een voorstander van te zijn, de hulp ook uit te brei den tot China, alwaar Tsjangkai Tsjek immer als enig wettig regeringshoofd wordt erkend door de regering van de V. S., „in weerwil van de pogin gen der communisten om gewapender hand het bewind te veroveren". De Amerikaanse hulp, aldus Mars hall, dient om de onafhankelijkheid van Europa te waarborgen en beoogt geenszins het verlyijgen van speci ale voordelen voor de V. S. Moskou waarschuwt. Radio Moskou heeft verklaard, dat bet plan voor hulpverlening aan OUD-WERELDKAMPIOEN ZWEMMEN GEARRESTEERD De 32-jarige Fransman Jacques Car- tonnet, die houder is geweest van de wereldrecords cp de 100, 200 meter en 200 yards schoolslag, is te Foligno gearresteerd door de Italiaanse po litie, zulks op verzoek van de Franse nationale veiligheidsdienst. Cartonnet was in Maart 1945 bij verstek ter dood veroordeeld omdat mSl dienst genomen had bij de militie •vin Vichy. Hij vluchtte naar Italië' waar hij in April 1946 gearresteerd werd. Hij zou op beschuldiging van hoogverraad door de lucht naar Frankrijk worden overgebracht, maar sprong uit de vliegmachine toen deze de startaanloop nam en al een snel heid van 50 kilometer per uur had verkregen. West-Europa „in bedekte vorm" aan de West-Europese landen de binnen landse economische politiek dicteert, waardoor deze landen vazallen van de V. S. zouden moeten worden. Radio Moskou wijst op de „bijzon dere afkeer van de nationalisaties van industrieën." en de voorrang aan het herstel van de Duitse macht, die in West-Duitsland over het voornaamste industriecentrum van Europa zou ko men te beschikken. De strijd in Kasimir Twaalf dorpen vernield Reuters correspondent meldt, dat de stammen, die Kasjmir zyn binnen gevallen zich met alle beschikbare middelen van vervoer terugtrekken nadat troepen van de Indische rege ring hen een beslissende nederlaag hebben toegebracht. Van de aanval lers, die aanvankelijk op 5.000 man werden geschat, trekt de hoofdmacht der overgeblevenen, bestaande uit on geveer 1300 man zich terug in de rich ting van Kohala .waar een brug Pa kistan en Kasjmir verbindt. De Amerikaanse luchtmacht zal. 250 super-vliegende forten uit de re serve nemen en aan de actieve lucht verdediging toevoegen. Het Reuterbe- richt vermeld niet, of dit als maatre gel tegen de on-Amerikaanse activi- tiet van Mickey Mouse is bedoeld. De laaste der zes in Nederland ge bouwde tinbaggermolens is veilig in Indonesië aangekomen. „Hollands Glorie"De Zwarte Zee", de „Poolzee", de Tyne" en de „Witte Zee" gaan nu resp. naar Tandjong Priok, Bombay, Karachi en Vizajapa- tam, om enorme dokken over de we reldzeeën te slepen. De heer A. Koopman van Texel had het ongeluk, te struikelen naast zyn boerenwagen.-Twee wielen gin gen over het hoofd van de ongeluk kige. die op slag werd gedood. Een overstroming in Anatolië (Tur kije), veroorzaakt door regens, die 60 uur aanhielden, heeft waarschijnlijk een duizendtal mensen de verdrin kingsdood doen sterven. Zeeschepen en binnenschepen die thuishoren in de staat Oost-Indonesië, zijn bij besluit van de It G.G. aan de ze staat overgedragen. Het Britse ministerie stelt een on derzoek in naar de juistheid van de berichten in dc „Daily Mirron" over excessen van het door Engels^i op geleide Griekse leger en Griekse gen darmerie. Een artikel in dit blad was geïllustreerd met foto's o.m. van Griek se cavaleristen, die afgehakte men- sénhoofden bij het haar vasthouden. Na een strijd van dertien dagen zijn meer dan twaalf dorpen vernield. Te Barainoela, 50 k.m. ten westen van Srinagar, dat reeds meer dan 24 uur in handen der Indische troepen is. zijn tot nu toe slechts 1000 van de 13.000 bewoners teruggekeerd. Vol gens de plaatselijke bevolking heb ben de invallers een grote hoeveel heid geroofde goederen meegenomen, en houden leden van de stam 500 burgers van Baramoeïa in de nabije bossen gevangen als gijzelaars. Nu de hoofdmacht uit Kasjmir ge dreven wordt, verwacht men, dat eventuele operaties slechts het karak ter van georganiseerd banditisme zul len dragen. Dé regering van Kasjmir maakt zich bezorgd over de toestand van de prov. Gilgit, in het Noord-Westen van Kasj mir, waar een stam uit de staat Swat, verder Westelijk gelegen, binnenge drongen is. De weersgesteldheid is namelijk ongunstig voor het zenden van een militaire expeditie in deze tijd van het jaar. Militairen kunnen weer volop schrijven Zoals bekend is begin November in Indië een regeling getroffen, waar bij de aldaar gelegerde militairen slechts twintig brieven per maand naar Nederland konden zenden. Hier voor werden dan de z.g. postbladen uitgereikt en deze werden tegen de prijs van 2 l'j cent ter beschikking gesteld terwijl ze verdei' port-vrij konden worden verzonden. Deze rege ling heeft zowel in Nederland als in Indonesië veel ontstemming gewekt De regeling werd destijds getrof fen, omdat de Indië-vliegtuigen op hun retourvluchten te zwaar belast waren. Zoals men ons van bevoegde zijde mededeelt is deze kwestie thans opgelost en heeft men in overleg met de P.T.T. de volgende regeling getrof fen: voortaan zullen de militairen zo veel post mogen verzendén als ze zelf verkiezen. Echter zullen ze hier voor uitsluitend de „postbladen" mo gen gebruiken .indien zij ten minste portvrij willen corresponderen Deze postbladen zullen ongelimiteerd ter beschikking worden gesteld. Midden - Damterrein wordt verkocht De eerste cm 2 gingen vloi van de hand „Wil reserveren voor Claus Johannes Leendert Vleming en voor Anna van den BerghHattein, totaal 20 perso nen, kinderen, aangetrouwde kinde ren, kleinkinderen en één op komst, 20 vierkante centimeter, koopsom ge gireerd". Dit telegram ontving de Nationale Monumenten Commissie voor oorlogsgedenktekens gistermor gen, nog voor de officiële verkoop begon van het 12 millioen vierkante centimeters grote Middenterrein in de hoofdstad. De eerste vierkante centimeters van het Midden-Damterrein zijn ge reserveerd voor de leden van het Ko ninklijk Huis. De certificaten hiervoor zullen binnenkort aan H.M. de prin ses-regentes en de prins worden aan- gebo 'en. Hoeveel voor een tientje? De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d' Ailly, opende de offi ciële verkoop met een toespraak, waar in hij zeide, dat de gemeente Amster dam gaarne ber'eid was voor dit nati onale doel, de bouw van een monu ment en steun aan de nagelaten be trekkingen van onze gevallen illegale strijders, een stukje grondgebied af te staan. Vervolgens haalde hij zijn portefeuille te voorschijn met de vraag: „hoeveel krijg ik voor een tientje?" 20 vierkante centimeter wer den zijn deel „Leider" Simon Sanches bekende volledig Verscheidene arrestaties verricht Naar Aneta verneemt heeft de Su rinaamse politie een samenzwering van jongelieden ontedkt, die van plan waren een voorlopige regering te vormen na het bezetten van de militaire barakken, het hoofdkwartier van politie en de telefoon- en tele- graafinstallaties. De leider hiervan was Simon Sanches, een Surinamer, die na verscheidene jaren in Neder land gewoond te hebben, onlangs in Suriname is teruggekeerd. Hij heeft reeds bekend. Men heeft een opslagplaats van wa pens gevonden. Volgens een rapport worden de onderzoekingen voortgezet en zal nog een officiële verklaring van de politie worden bekendgemaakt Simon Sanches is 32 jaar en heeft bij de Ned. Marine als verpleger ge diend. Hij heeft 'n vrouw en vier kin deren, die ook in Suriname vertoeven. Donderdagavond werd hij gearres teerd en bekende dat het tijdstip van het omverwerpen van de Surinaamse regering was bepaald op Vrijdag avond j.1. Het plan bestond om gou verneur Brons onder arrest te stellen en iemand van eigen keuze aan het hoofd van de voorlopige regering te plaatsen, Sanches rekende hierbij op de steun van het Creoolse bevolkings deel. De meesten van zijn volgelingen waren oorlogsveteranen, van wie sommigen in militaire en politiedienst waren. Russische import Zaterdagavond werd door de afde ling Alkmaar van de C.P.N. een bij eenkomst gehouden ter herdenking van het feit, dat dertig jaar geleden zich in Rusland de revolutie voltrok. Als spreker trad op de heer N. Mou- rer, die de verdiensten van het Sov jetrijk breed uitmeette en een beroep deed op de aanwezigen dit land als voorbeeld te nemen. Het ontbrak daar - bij niet aan sarcastische uitlatingen aan het adres van de eigen regering en aan dat van wat spreker betitelde als de „zogenaamde" arbeiderspers. Wat ons betreft, wij kunnen soort gelijke demonstraties niet waarderen. Het staat natuurlijk aan iedereen vrij om bewondering te hebben voor wat in de Sovjet republiek in betrekke lijk korte tijd is veranderd en wij zijn gaarne bereid aan te nemen, dat er sedert bet tsarisme veel is verbe terd. Maar dit mag voor ons, Neder landers, geen aanleiding zyn te ver vallen in een zodanige adoratie van Rusland, dat we bereid zijn van dit land alles over te nemen, eenvo"-®;g omdat het Russisch is. De omstandigheden in Nederland verschillen hemelsbreed van die in Rusland. Dit feit alleen reeds maakt het zonder meer overnemen van Sov jet-instellingen volkomen onaanvaard baar. Zij, die dit willen doen, die al les wat Russisch is idealiseren omdat het Russisch is, mogen, wanneer ze handelen in onwetendheid, kortzich tig worden genoemd. Wanneer ze het echter bewust in deze richting trachten te sturen, dan durven we te zeggen, dat ze 't met Nederland en met het Nederlandse volk slecht voor heb ben. Want dan zijn ze er op uit ons on dergeschikt te maken aan Rusland, zonder zich in het minst af te vragen in hoeverre ons volk daardoor gebaat is. Degenen, die geneigd zijn het qor te lenen aan hun redenaties, doen er goed aan te bedenken, dat onze le vensstandaard niettegenstaande de ooi*, log nog altijd hoog is. Nu is'n levens peil kwetsbaarder naarmate het hoger is en elk onverstandig en bruut in grijpen drukt het onherroepelijk om laag. Het is wel eens goed te bedenken dat het ons democratisch socialisme is geweest, dat hier een samenleving heeft doen groeien, welke naast een bijna onbeperkte geestelijke vrijheid een welstand kent, die hoger is dan in bijna ieder ander land. Deze resul taten zijn de vruchten van eigen ar beid. We betwijfelen of ze ooit zou den zijn verworven, indien we ons hadden gegeven in de handen van anderen, die ons kleine landje nooit hoger zouden hebben aangeslagen dan als eén factor van tweede of van nog lagere orde. Overigens willen we niet verhelen, dat deze Rusland-aanbidding ons ver re van prettig aandoet. Ze herinnert ons tot op zekere hoogte aan de Duits land aanbidding, waarvan eens een groep uit ons volk zich schuldig maak. te. Hun sprekers wisten de voordelen van het Hitler-regime even aanlokke lijk te maken als dit thans geschiedt ten aanzien van Rusland en het Sow- jet-st'elsel. Laten we voor alles onze eigen be langen behartigen en laten we daar bij niet te veel bouwen op wat we van anderen menen te mogen ver wachten. Eenmaal zijn We er bekaaid afgekomen, dat dunkt ons voldoende Ons democratisch-socialisme heeft fou ten, we erkennen het gaarne. Maar laten zy, die progressief denken, dan samen~ de handen aan de ploeg slaan om deze te verbeteren. Daarmee ko men we verder dan met import, on verschillig of het Rusland dan wel Amerika is, dat ons zyn zegeningen deelachtig wil doen worden. A. ERIKS Te Monte nabij Buenos Aires is een vliegtuig neergestort. De 3 inzit tenden kwamen om het leven. Ook bij Cordoba verongelukte een vliegtuig met 2 inzittenden. weerbericht WISSELEND WEER. Aanvankelijk matige wind tussen Noord-West en West. Weinig bewol king, bijna overal droog weer. Tets kouder, later naar Zuid-West krim pende en weer aanwakkerende wind. Toenemende bewolking met tijdelijk enige regen. Iets zachter.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1