Ikmaaidei' N HOLLANDSE PERS 19-tS Batavia is niet optimistisch IEDERE DAG MET EEN LACH Gaullisten en communisten raakten slaags 4e Jaargang No 1087 Donderdag 18 November 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Coit. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel. 3967). Besprekingen maakten een flauwe indruk Gebrek aan vertrouwen.. De Bataviase „Nieuwsgier" meent, dat de geringe indruk die de Zater dag j.L te Batavia gehouden bespre kingen tussen de commissie voor goe de diensten, leden van de Nederland se contactcommissie en Republikein se vertegenwoordigers hebben ge maakt, niet het gevolg zijn van on verschilligheid doch van een voorlopig vrijwel niet te overwinnen gebrek aan vertrouwen in de mogelijkheid om langs die weg tot resultaten te komen. Het blad gAft toe, dat het zelf ook niet optimistische is, want zo zegt het, op het ogenblik is er niets dat ook maar een aanduiding geeft dat zich in de Republiek diep ingrij pende veranderingen voltrekken, die het mogelijk maken opnieuw aan de ronde tafel plaats te nemen. „Maar", zo zegt het blad, ,,'t spreekt vanzelf, dat de situatie ook aan ons hoge eisen stelt: wie van de tegen partij een volstrekte en loyale uit voering van bepaalde beloften ver langt, kan zich niet blootstellen aan het verwijt zelf in enig opzicht te kort te zijn geschoten." „Marionetten" Het is duidelijk dat de samenstel ling van de Nederlandse contactcom missie. gelijk verwacht kon werden, te Djokja geen aangename indruk Mackenzie King in Nederland Ruim een uur later dan werd ver wacht arriveerde gistermiddag aan de Nederlandse grens te Putte de Ca nadese premier Mackenzie King, die een vierdaags bezoek aan ons land komt brengen. De premier werd op Nederlands gebied ontvangen door de Canadese ambassadeui* in ons land, door de chef van het Protocol Buiten landse Zaken namens de regering en door de heer Hofmans, burgemeester van Putte, destijds de eerste Neder landse gemeente, welke door de Cana- dsen werd bevrijd. Putte had zich bijzonder uitgesloofd voor de ene minuut, dat Mackenzie King zijn gast zou zijn. Er wapperden vele vlaggen, er waren veel belang stellenden en er was zelfs een ere poort opgesteld aan de grens. In het eenvoudige douane-lokaal sprak bur gemeester Hofmans de Canadese mi nister-president toe: als herinnering aan putte bood pastoor Wolters daar na namens de burgerij een fraai Delfts Blauw bord aan. Op dat bord staan de namen van de 12 Canadesen, die voor Putte's bevrij ding hun leven gaven. Mackenzie King heeft gisteren ook een bezoek gebracht aan Bergen op Zoom. Har» van Meegeren krijgi één jaar Nadat op 29 October 2 jaar geëist was tegen de kunstschilder Han van Meegeren wegens „oplichting met be hulp van listige kunstgrepen" en het „opzettelijk valselijk signeren van kunstvoorwerpen" is van Meegeren gister tot een gevangenisstraf van 1 jaar veroordeeld. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen. Ten aanzien van de schilderijen werd be paald, dat zij aan de eigenaars zul len worden teruggegeven. MANIC'S VONNIS GEWIJZIGD Naar Reuter gisteravond te Boeka rest vernam zijn de vonnissen van de 76-jarige Maniu en de 64-jarige Mi- halache met het oog op hun leeftijd van levenslange dwangarbeid Veran derd in levenslange gevangenisstraf. VIER BOMAANSLAGEN TE BRUSSEL Te Brussel zijn vier bomaanslagen gepleegd. De eerste bom was neerge legd op de hoek van twee straten, terwijl een tweede ontplofte voor een bakkerij. De bakker, zijn vrouw en twee kinderen werden licht gewond Eerstgenoemde was wegens verraad in Juni j.1. tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch op 15 October in vrijheid gesteld. De derde aanslag was gericht op een groot pand, waarin o.m. ook de Bul gaarse legatie is gevestigd. De glas schade ,ook aan omliggende huizen was vrij aanzienlijk. De laatste bom .ontplofte in een café, waar geregeld personen uit de Brusselse onderwe reld zouden bijeenkomen. Ook hier was de schade groot. heeft gemaakt. Men legt er daar thans met verhoogd aplomb de nadruk op. dat de Republiek de gehele archipel vertegenwoordigt, en dat men derhalve niet wil praten met „Nederlandse ma rionetten". Dit standpunt komt tot uiting in de intensivering der op de buitengewesten gerichte propaganda. Socialistische regering in Denemarken Hans Hedtoft, voorzitter van de Deense sociaal-democratische partij, heeft gisteren een nieuw Deens kabi net gevormd. In het nieuwe kabinet, dat op de minister van Buitenlandse Zaken na uitsluitend sociaal-democraten bevat, is Hans Hedtoft min-president, Gus- tav Rusmussen minister van Buiten landse zaken (liberaal) en Alsing An- i'—rsen minister van Binnenlandse za ken. Mevr. Fanny Jensen, de enige vrouwelijke minister (zonder porte feuille) zal zich met de zorg voor het kind en de behuizing belasten. Schepen in nood Het schip dat gisternacht benoor den dc Waddeneilanden is vergaan, is het Britse schip „Aqueity" De uit zes tien koppen bestaande bemanning werd door de „Ibis" opgepikt. De Aqueity was op een mijn gelopen. Voor de sluizen van IJmuiden la gen gisteren 15" schepen te wachten op beter weer. Een Griekse sleepboot die een kraan vervoerde, kreeg moei lijkheden en kon zich op het nippert je in de haven in veiligheid stellen. Wrakstukken van de „Breskens 27" zijn bij Schoondijke aan land ge spoeld. Het staat wel vast, dat de be manning van drie koppen is omge komen. Vrachtschip in brand Het Nederlandse vrachtschip ,.A1- pheral" is in de Chinese Z-ce in brand geraakt. Twee schepen snellen ter hulp. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ 562e staatsloterij, 4e klasse^ 2e lijst. f5000,-: 14554; f2000,-: 11776; f1500.- 1108; f 1990.-: 14275, 15180, 18951; f 400.. 5205; f200,- 10415. 12432, 19696; f 100.-: 1181. 3437, 6369, 9643. 17354 en 20561. disti Tweede Kamer debatteert Wat geven wij uit in Indonesië? Links en rechts maken zich bezorgd over deze „verzwegen post" De Tweede Kamer heeft haar de batten over de Rijksbegroting 1948 gistermiddag voortgezet. De heer Wa genaar (cpn) opende de rij van spre kers. Hij betoogde dat de loon- en prijs politiek der regering gefaald heeft. Prijsverlaging heeft z-i. alleen zin als ze geschiedt ten koste der onder nemers. Verlaag met 10 pet, dc prijzen. Een prijsverlaging van 10 pCt. is noodzakelijk en daarnaast zijn nodig looncorrecties en verbetering van pen sioenen en andere uitkeringen. Het „koloniaal oorlogsavontuur" te gen Indonesië zal z.i. voeren naar een financieel bankroet van Nederland. „Pal voor democratie" Dat de strijd tegen de communisten in de gehele wereld opflikkert is zo zegt spr. hieraan te wijten, dat de communisten het zijn, die pal staan voor de democratie, die een sta in de weg zijn bij het verwekken van een nieuwe oorlog, die een sta in de weg zijn voor de exspansiezucht van het Amerikaans-impei'ialisme. Wi^ de communisten wil buitensluiten zijn anti-nationaal en anti-democratisch. Pogingen om de communisten buiten de wet te stellen zullen volgens spr echter mislukken. „Waar blüft Indische be groting?" De heer De Wilde (a,r.) geeft te kennen, dat de financiële toestand van ons land bedenkelijker is dan twee jaar geleden. Als het zo doorgaat na dert z.i. snel de tijd. dat de regering de zaak der financiën en de daarmee samenhangende kwestie van lonen en prijzen niet meer in de hand heeft. Twee zaken dienen z.i. voorrang te hebben, n.L het Indische probleem en het financiële vraagstuk. Men weet niets over een Indische begroting. Wat wordt er in Indië uit gegeven en geleend? Het is noodzake lijk. dat de minister van Financiën duidelijkheid verschaft. Prof. Schermerhorn advi seur van Van Mook? De heer Korthals (vrijh.) zegt, dat de basis van het huidige kabinet te smal is voor de abnormale omstan digheden. Hij betreurt het. dat hij de bezuinigingen alleen de defensie het kind van de rekening is geworden. De heer Vonk (vrijh.) vraagt of het juist is, dat prof. Schermerhorn een adviseurschap ten behoeve van dr. Van Mook is aangeboden. Spr. wenst ope ning van zaken op het punt van toe vloeiing van deviezen uit Indië naar ons land. De heer Andriessen (k.v.p.) zegt, dat de spanning tussen lonen en prij- onvoldoerde is gegenomen. „EXPORTBELASTING' Een nieuwe belasting op de export - industrie en de binnenlandse luxe - industrie gaf de heer Hofstra (arb.) in overweging. Spr. vraagt, wat voor rekening voor Nederland zal komen als Indië niet in staat is zelf zijn uit gaven ^e betalen. „Zondagsrust" De heer Zandt (st. ger.) bepleit voor al de handhaving der Zondagsrust, ont wikkelt bezwaren tegen het rijden van autobussen op Zondag, verwijt het kabinet niets gedaan te hebben tegen het misbruik van God's naam en roept de protestanten op tegen „het steeds verder opdringen van Rome" „Welvaartsplan" De heer Hoogcarspel (cpn)) betoogt, dat men verhoging der inkomsten zou' kunnen verkrijgen door enkele punten uit het Welvaartsplan der CPN inr practijk te brengen: exportwinst-be lasting, verbeurdverklaring collabora- teursbezit, controle op deviezentrans acties van internationale maatschap pijen, enz. Geen Douglas DC-6-loeslellen meer in de lucht Onderzoek naar brandgevaar De fabrikanten van de Douglas DC-6-tocsteIlen hebben alle gebrui kers van deze toestellen verzocht, hun vliegtuigen op de grond te houden, nadat te Gallup (New Mexico) een DC-6 brandend landde en een gat van 4 meter in de romp vertoonde. De 21 passagiers bleven echter ongedeerd. Een vertegenwoordiger van de Dou- glasfabrieken te Washington deelde mede, dat aan alle maatschappijen, die dit type gebruiken, verzocht is, de DC-6-machines niet eerder te ge bruiken tot de oorzaak van de brand is vastgesteld. Op 24 Oct. stortte een DC-6 te Utah brandend neer, waarbij alle 24 inzit tenden de dood vonden. Na deze ramp gelastte het bureau voor de burger luchtvaart alle Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen de DC-6-machi- nes voorlopig niet te gebruiken, ter wijl onmiddellijk veranderingen moes ten worden aangebracht ter vermij ding van brandgevaar. De ramp te Utah Werd geweten aan een lek in de benzinetank, waardoor de bagageruim te met benzinedamp werd gevuld. De persdienst van de KLM meldde In dit verband, dat de KLM zoals be kend, zeven DC-6 toestellen in bestel ling heeft ,d!e evenwel niet vóór be gin 1948 zullen worden geleverd. „SODATENMOEDER" WEER VRIJ Op verzoek van de verdediger ls de onmiddellijke invrijheidsstelling gelast van mevrouw Hiddink-De Haan meer bekend als de „soldatenmoeder". Zij heeft elf maanden in voorarrest doorgebracht. Hoewel het onderzoek tegen haar nog steeds gaande is, vond het Bijzonder Gerechtshof geen ter men aanwezig haar nog langer in ar rest te houden. J11R. DE GEER ONTSLAGEN ALS MINISTER VAN STAAT Volgens het ANP is bü Kon. Be sluit Jhr. Mr. D. J. de Geer, oud-mi- nister-president, ontslagen als minis ter van staat. •üws Voor het tijdvak van 16 t.m. 29 No vember 1947 geeft elk der onderstaan de bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA. KB, KC 711 SERIE R R-04 diversen 500 gram suiker, bo terhamstrooisel of 1000 g jam, stroop enz. of 500 g versnaperingen R-05 diversen 225 g huishoudzeep of 180 g toiletzeep. BONKAARTEN Kq, KE 711 SERIE R R-ll, R-12 diversen 250 g suiker, bo- terhamstrooisel of 500 g jam stroop enz, of 250 g versnaperin gen. R-13 diversen 450 g huishoudzeep of 360 g toiletzeep R-16 reserve 500 g bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (al le soorten) of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA. MD. MH 712 biji. arbeid, a.s. moeder# en zieken (serie r.) R-21 suiker 250 g suiker, boterham strooisel of 500 g jam, stroop, enz of 250 g versnaperingen TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN en*. QA, QB. QC 711 R-01, R-02 tabak 1 rantsoen cigaret- ten of kerftabak R-03 tabak 2 rantsoenen cigaretten of kerftabak R-01 versnaperingen 200 g versnape ringen of 200 g suiker, boterham- ströoisel, enz. of 400 g jam, stroop enz. R-03 versnaperingen 100 g versna peringen of 100 g suiker, boter hamstrooisel, enz. of 200 g jam, stroop 'enz. De reeds aangewezen bon R-03 vlees voor 100 g vlees is geldig tjn. 22 No- Bovengenoemde bonnen kun- ien reeds op Vrijdag 14 November worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie Q kunnen worden vernietigd. Stadsnieuws De 8 Ocioberrevue is gesiari De acht-October revue „Iedere dag met een lach" is Woensdagavond in 't Gulden Vlies vlot van stapel gelo pen. Reeds de eerste avond was een daverend succes, in het bijzonder voor Geus Verhoeven en Piet Cloeck, die beide samenstellers en artistieke lei ders van deze in de laatste jaren zo dikwijls gemiste bekende en bij velen beminde 8 October-revue. U wilt natuurlijk iets weten over de medespelende stadgenoten, lezer! Het zijn de Bonte Spelers, de Alk- maarse Operette Vereniging en enkele „fauves", een paar „wilden", die zich overal thuis gevoelen en in het bij zonder opde planken waar een 8- October revue wordt opgevoerd. Bij deze „wilden" behoort en dat spreekt welhaast vanzelf natuurlijk ook de Postharmonie. En de Silva's, vanzelfsprekend mogen ook zij niet ontbreken. Van het programma zelf willen wij U niets vertellen, want wanne'eer U die er toch ook heen gaat? al weet wat er gaat gebeuren, dan is de helft van de aardigheid er al af. Wij willen wel enkele tips uitdelen: Wan neer U mocht denken in de pauze, „het zal wel laat worden", loop dan niet weg, want het valt erg mee. Voor half twaalf staat U op straat (ten minste wanneer U op tijd aanwezig is, zodat de spelers om half acht kun nen beginnen). Bovendien zou het in meer dan één opzicht jammer zijn om PFEIFFER IN NEW-YORK Zoltan Pfeiffer, leider var» de Hon gaarse oppositiepartij, die sinds enkele dagen uit Boedapest is verdwenen, is gistermiddag per vliegtuig met vrouw en dochter te New-York aangekomen In afwachting van de instructies van het ministerie van buitenlandse zaken hebben de autoriteiten het drietal ge detineerd. Stefan Karbonskf. de secretaris van Stanislaw Mikolajczyk is in Zweden aangekomen. Tumult in Marseille Een dode en achHien gewonden Er wordt gestaakt De burgemeester van Marseille, de Gaullist Carlini, moest gisteravond uit de gemeenteraadskamer in het stad huis vluchten, toen een aantal demon stranten uit protest tegen in het ver loop van de dag uigesproken vonnis sen tegen enkele hunner aanhangers het stadhuis binnendrongen. De ongeregeldheden waren reeds be gonnen, toen enkele duizenden vak verenigingsleden zich toegang ver schaften tot het Gerechtshof om twee gevangenen te bevrijden, Daarna trok ken zij naar het stadhuis. Binnen het gebouw raakten Gaullisten en com munisten slaags, waarbij de burge meester, zij het niet ernstig, werd ge wond. Een ware heksenketel De strijd breidde zich uit. Een vrouw liep op een Gaullistisch gemeente raadslid toe en sloeg hem. Het werd een ware heksenketel, waarbij stoe len, documenten en schrijfbehoeften door de zaal vlogen. De Gaullisten richtten voor de kamer van de burge meester een barricade van stoelen tafels op, die echter werd neerge haald. Bij het gevecht van man tot man, dat volgde, liep burgemeester Carlini klappen op. Verschillende communistische gemeenteraadsleden en een journalist werden gewond. De demonstranten slaagden er in de voor malige communistische burgemeester in de ambtskamer te installeren, waar hij de demonstranten en de commu nisten toesprak. Burgemeester Carlini wist met hulp van Gaullilten in een auto te ontkomen, hoewel deze zich met moeite een weg baande door de voor het gebouw opeengepakte me nigte. Een aantal politieagenten moest tenslotte de weg vrij maken. Bij deze vechtpartij zijn personen ge wond. Bars en nachtgelegénheden moesten het deze avond eveneens ontgelden. Met de kreet „hang de Gaulle op" drong men daar binnen, waarbij ern stige schade werd aangericht. Naar verluidt is er met geweren geschoten en zouden bij deze gevechten 6 perso men ernstig gewond zijn; een is er later in een ziekenhuis overleden. Men acht het mogelijk, dat er een al gemenen staking in de stad zal uit breken. De leden van de vakverenigingen van arbeiders in de staalbedrijven, de machinefabrieken, het bouwbedrijf en enkele Ievensmiddelenberijven hebben reeds evenals de havenarbeiders en de zeelieden het werk neergelegd In kort bestek De minister van Buitenlande za ken der VS, George Marshall, heelt te kennen gegeven, dat hy in de raad van ministers van Buitenlandse zaken te Londen opnieuw een voorstel zou doen tot het sluiten van een non-agres siepact voor de duur van veertig jaren tussen de vier mogendheden met het oog op Duitsland. De Britse Koning heeft Prinses Elisabeth in de Orde van de Kousen band opgenomen De Orde telt nu vier vrouwelijke leden: De Koningin van Engeland, Koningin Mary, Koningin Wilhelmina van Nederland en Prinses Elisabeth. Barones Orczy, de schrijfster van de beroemde boeken over de „Rode Pimpernel", is Woensdag op 80 jarige leeftijd te Londen overleden. De communiste Anna Pauker, de eerste vrouwelijke minister van Buitenlandse Zaken in Roemenië, is gisteren geïnstalleert door de eerste- minister, Petru Groza. „Onze politiek" aldus Anna Paukon, „zal er een zijn van dienstbaarheid aan het volk niet aan het Engels-Amerikaanse im perialisme" De Bermuda Queen, de vliegboot, die vorige maand een noodlanding moest maken op de Atlantische Oce aan, vervoerde te veel passagiers en bagage en te weinig brandstof. Men had slechts 25 mensen mogen vervoe ren en het waren er69! Binnenkort kan een rapport ver wacht worden over de beruchte zaak van het Bureau Nationale Veiligheid. Zoals bekend waren er een aantal stukken verdwenen en gelastte de toenmalige minister-president Prof. Schermerhorn, een politïe-onderzoek. weg te gaan, want het gedeelte na de pauze is zeer beslist het allerbeste. Let U eens op de sketch „de Dubbel ganger", een sketch, die buitengewoon aardig gevonden is. En kijkt U vooral goed naar het nummer „Dans door de tijden". Na dit nummer kan er ze ker een applausje af voor Ad. Gene- faas, die de technische leiding op zich genomen heeft. „Op de Waagtoren** (ook na de pauze) hekelt op een ori ginele manier enkele Alkmaarse te kortkomingen, waarna de firma Cloeck en Verhoeven zich van een zeer hu moristische zijde laat zien. Tot slot is er (natuurlijk) een groots opgezette finale met het beste ballet van de avond en aardige zang. Het geheel is genoegelijk en amu sant: de ontspanning die ieder hard nodig heeft. Th. K. Vijftig jaren arts Een vpn de doctoren, die een warm plaatsje hebben veroverd in de harten hunner patiënten, is dr. R. G. C. Schro der, lange jaren te Alkmaar, thans te Heiloo. De sympathie, die hij in zo brede kring heeft verworven, was oorzaak, dat het 50-jarig arts-j :bi- leum, dat dr. Schröder Dinsdag in alle stilte dacht te vieren, minder on opgemerkt voorbijging, dan de vrien delijke geneesheer had kunnen ver moeden. Veel. heel veel patiënten, die hem destijds node uit Alkmaar zagen vertrekken, bleken hem allerminst te hebben vergeten. Zn woning was her schapen in één grote bloementuin, bezoekers kwamen en gingen en alle brachten hun genegenheid met zich mee. Zo werd het voor dr. Schröder een groot feest en een prachtige dag. Wij wensen de weerbare arts nog een rij van goede jaren. VISWEDSTRIJD LUCTOR ET EMERGO. Zondag 9 Nov. is de beker, die uit geloofd werd door het sigarenr,;o ga- zijn Meelis vervist. ïnplaats van loten werd besloten door de 6 deelnemers, die hiervoor in aanmerking kwamen om deze beker te vervissen. Winnaar werd L. Jupijn, Verl. Landstraat 40, na een spannende strijd. Reeds gaven 50 personen zich op voor de autotocht, welke gahövden zal worden in de zomer van 1943. De eerste bondsbladen zijn aan de leden bezorgd, een blad dat voor de hengelaar van groot belang is Zij. die zich deze maand nog opgeven ontvan gen het December-nummcr nc j. Geeft u op als lid bij F. Meelis. KL Nieuwland 16. OP HET DRIETAL Te Dordrecht is bij de Ned. Herv. Gemeente aldaar in de vacature van ds. J. H. Smit Sibinga een drietal gesteld, waarop ook ds. H. N. Bier man te Bergen N.H. en ds. P. H. Kapteyn te Veendam (vroeger te Schagen) voorkomen. Gistermiddag is het troepentrans port-hospitaalschip de „Grote Beer" met aan boord 1500 man troepen van 5-2 RI uit Nijmegen en 5-4 RI uit As sen naar Indonesië vertrokken. Er is thans de enquête-commissie gevormd, die een onderzoek zal in stellen naar het beleid der opeenvol gende kabinetten sinds Mei 1940. De commissie is gemachtigd tot het ho ren vaq zoveel getuigen fen deskun digen als nodig geacht wordt, terwijl er voorts sub-commissies van tenmin ste drie en ten hoogste vijf leden ge vormd kunnen worden. Het onder zoek zal binnen een jaar geëindigd moeten zijn. 3000 arbeiders van de Krupp-fa- brieken te Essen zijn in staking ge gaan om hun eis tot uitkering van een Kerstgratificatie kracht bij te zet ten. Na bespreking met de directie is een duurtetoeslag toegekend weerbericht WISSELENDE BEWOLKING Krachtige, aan de kust tijdelijk nog harde wind tussen West en Noord- West, Wisselende bewolking met en kele buien. Minder zacht.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1