WL? Het boerenprobleem en de pri Er staan talrijke regeringsplannen op stapel sverlagingsactie Qitruriy, ah v-aei&a££eA Êmjy,, - Problemen rond (Ie Woningbouw Zal de boter duurder worden DE SCHAT (Van onze Haagse correspondent). Een dezer dagen konden wij melden, dat de regering de loonstop zo» handhaven, doch zou trachten om door een grootscheepse prysverlagingsactie de verhouding tussen loon én prys redelijker te maken. Proinpt kwam het A.N.P. fn het geweer, dat een bestuurder van het N.V.V. liet verkondigen dat de geruchten als zou de loonstop gehandhaafd blijven onjuist wa ren. In de Memorie van Antwoord heeft de regering inmiddels verklaard, dat er geen derde loonronde verantwoord is, ons daarmede in het gelijk •tellende. GELEIDELIJKE VERBETERING DER RENTABILITEIT Maar hoe kan het boerenprobleem worden opgelost in het kader van de huidige regeringspolitiek? Een tot oordelen bevoegde autori teit. die in nauw contact staat me de regering vertelde ons hierover o.m. dat de regering momenteel het stand punt inneemt, dat een verbetering der rentabiliteit der land- cn tuinbouw- ondernemingen niet mag geschieden ten koste van een prijsstijging van het distributiepakkeh In principe heeft de regering bin nenskamers reeds erkend, dat prij- zencorrecties noodzakelijk zullen zijn om de bedrijfsuitkomsten van boe ren en tuinders mogelijk te maken. Deze pri.izencorrectif»s zullen even wel in grote lijnen alleen uit voerbaar blijken te zijn. voorzover ze niet direct van invloed zijn op de kosten van levensonderhoud. Dit komt er op neer, aldus onze zegsman, dat men wil pogen enkele prijzen te herzien in het voordeel van boer en tuinder ten koste van de in dustriële sector. Het is algemeen be kend. dat vele industrieën aanzienlijke winsten hebben gemaakt, die het ver moeden rechtvaardigen, dat de winst marge geringer had kunnen zijn. De industrie zal dus genoegen moeten ne men met minder winst, opdat in het algemeen de eindproducten goedkoper worden en het levensonderhoud even eens goedkoper en opdat in sommige gevallen de boer een betere prijs kan maken 'voor zijn producten. M.a.w. de geringere winstmarge der industrie zal niet a 11 ij d tot een lagere prijs leiden voor het publiek, doch in en kele gevallen alleen tot een betere prijs voor boer en tuinder. Het stemt tot voldoening, dat de re- Ons dagelijks overzicht Juk ol bevrijding? Tot nu toe heeft als enige Robert Taft. een vooraanstaand Republikeins «enator. zijn stem verheven tegen het plan-Marshall en tfan nog alleen te gen een bepaald, zij het intregerend onderdeel. n.L de „tussentijdse hulp verlening". Marshall vraagt, als een •oort voorschot op het totale milliar- denbedrag,'een som van 597 millioen dollar, bedoeld als hulp aan Frank rijk, Oostenrijk en Italië. Dit halve milliard overbrugt de tijd van nu tot het eind van het huidige fiscale jaar. Juni 1948. Robert Taft zegt: „Daar ben ik vierkant tegen". Overigens •temt Taft blijkbaar wel in met de hulpverlening op langere termijn. Maar Taft staat alleen. De over grote meerderheid, zo mag men aan nemen. van de Amerikaanse politici die straks hun fiat of veto moeten Uitspreken, zal het eens zijn met de voorzichtige staatsmanswijsheid van Senator Vandenberg. Vandenberg, voorzitter van de senaatscommissie Voor buitenlandse betrekkingen, het college dat momenteel Marshall's verdediging van zijn plan aanhoort, legde er de nadruk op, dat de com missie „wellicht het plan voor tus sentijdse hulp zal steunen", omdat „dringende menselijke behoeften" moeten worden gelenigd, maar dat de commissie zich niet zal vastleggen op plannen voor een verre toekomst. Het laatste klinkt zeer positief, het eerste !s het in feite niet minder. De reserve, die uit deze scheiding naar voren komt, vindt zijn oorzaak wel licht in de twijfel, die in de Ver. Staten gaat heersen omtrent iets an ders dan het materieële succes, dat -de dollars in het verarmd Europa tullen hebben. Bij besprekingen n.L vormen de politieke r-^cÜes die vermoedelijk 't gevolg zouden zijn van hongersnood, werkloosheid en economische chaos deze wiyter nog in Frankrijk, Italië en Oostenrijk een steeds weer een aandachttrekkend middelpunt. Washington weet zeer goed, dat én Italië én Oostenrijk dicht bij de „Rus sische invloedssfeer" liggen en dat een revolutionnaire situatie gemeenlijk ge boren wordt in een toestand van maatschappelijke ontreddering. Wat Frankrijk betreft, de Gaulle's over winning moge in de lijn zijn van Washington's verlangens, géén poli tiek waarnemer, die verwacht dat ook de meest straffe regering In Frankrijk in staat zal zijn om het volk een radicale opluchting te ver schaffen. Met de krachtsverhoudingen zoals deze in Frankrijk liggen en een- steeds stijgende economische nood is a"es mogelijk. Het Sovjet-Russisch aanbod van 1.500.000 ton graan voor het land is aan Washington niet onbe merkt en niet onbesproken voorbij gegaan! De goedgunstige ontvangst van Marshall's „tussentijds" plan past go- heel in het kader van het streven, dat zijn stempel momenteel drukt op de buitenlandse politiek van de uit breiding van de Sovjet-invloed in Eu ropa tegen te gaan. Waarom dan, zo kan men zich af vragen, de duidelijk aan de dag tre dende reserve t.a.v. de hulpverlening op langere termijn? Het is de weer slag van de reactie in Europa, een reactie, waarin meer en meer een toon van vrees over de uiteindelijke bedoelingen van Uncle Sam. die de staatslieden der Ver. Staten enigszins kopschuw maakt De onderminister van buitenlandse zaken, Lovett, zal, naar hij verklaar de. „de grootst mogelijke aandacht wijden aan hetgeen de Republikein se senator Burke Hickenlooper heeft gesignaleerd". Dat was: „de gewoon te van zekere kranten en radiozen ders onder rêgeringstoezicht in Eu ropa" om „verdraaide voorlichting" omtrent de Amerikaanse hulp te ver strekken en „geen vertrouwen in A- merika te stellen". Inderdaad gaan er steeds meer waar schuwende stemmen op. De verkla ring van de aartbisschop van York, die wees op onvermijdelijke cataslro- phale gevolgen voor de wereld, wan neer Engeland zich zou laten trekken in de kring van de anti-Sovjetcam pagne en zijn duidelijke wenk, voor zichtig te zijn met de Ver. Staten in verband met het weer op de been helpen van het verslagen, maar la tent-gevaarlijke Duitsland, sluit vol komen aan bij de mening van twee Zweedse bladen, „Expressen" (libe raal)"* en „Stockholms Tidningen" (volkspartij) die openlijk zeggen, dal de uitvoering van het plan-Marshall zal leiden tot Amerikaanse penetratie en macht over de Europese economie. Europa is gevoelig en de uiterst ge voelige politieke seismograaf in de Ver. Staten registreert nauwkeurig alle bewegingen aan deze zijde van de oceaan. Algemener wordt hier het besef, waaraan het libérale Britse par lementslid Lord Layton uitdrukking gaf, levendig. Layton gaf als zijn me ning te kennen, dat een onafhanke lijk en verenigd Europa „ftodig is voor het voortbestaan van de we reld. Dank zij het plan Marshall zou Europa als een geheel kunnen onder handelen met het Oosten. Dit besef, dat Europa de* dollar- steun alleen aanvaarden kan om straks sterk genoeg te zijn voor een onafhankelijke koers wint veld, nu het eerste enthousiasme weg-ebt. A. H gering dit heeft ingezien. Immers er zijn vele voorbeelden te noemen, waar uit duidelijk blijkt, dat de boer het kind van de rekening is. Een heel sterjc geval is wel de export van de pootaardappel. Niet alleen de expor teur, doch vooral de stichting, die be last is met het bevorderen van de ex port maken enorme winsten. Onge twijfeld zou de prijs van de pootaarcr- appelen voor de boer heel wat guns tiger hebben gelegen indien de stich ting tot bevordering van de export van aardappelen niet ten doel had winst te maken. Inderdaad schreeuwt het boerenpro bleem om een oplossing. Toch moet men niet menen, dat de regering dit op een goede dag in één keer met één complex maatregelen zal oplos sen. Dat is onmogelijk. Wel kan men in de naaste toe komst nu en dan vrij aanzienlijke prijzencorrecties verwachten, waar door van lieverlee de toestand voor de boeren en tuinders iets gunsti ger zal worden. Voor een groot deel zullen deze correcties moeten ge schieden ten koste van de indus triële sector. Boeren en tuinders moeten er echter op voorbereid zijn, dat naar verloop van tijd de ren tabiliteit wel zal toenemen, doch dat zij evenzeer hun deel van de natio nale armoede zullen moeten dragen. Met andere woorden: ook voor boer en tuinder wordt het geen vetpot. Een noodzakelijk uitvloeisel van het loon- en prijsbeleid der regering en van het verlangen der regering om de rentabiliteit der boeren- en tuinders- ondernemingen te verhogen is o.a. dat er voorlopig niet aan kan worden ge dacht de lonen te verhogen voor de landarbeiders. Reeds !n de afgelopen zomer werd deze kwestie actueel toen n.L de Stichting voor de Landbouw verwijzende naar loonsverhoging in de metaalnijverheid en de bouwwereld aandrong op een loonsverhoging van tien percent voor de landarbeiders. Hoewel de minister reeds destijds een afwijzend standpunt innam, beloofde hij er-in het najaar op terug te zullen komen. Ook thans, aldus vernemen wij van gezaghebbende zijde, heeft de minister geen loonsverhoging voor ar beiders kunnen toestaan. Algemeen wordt echter verwacht, dat in deze kwestie het laatste woord nog niet is gesproken. Aangezien de loonsverhoging niet kan doorgaan om dat de rentabiliteit der boerderij geen loonsverhoging toelaat, wil men thans alsnog pogen om door middel van sub^ ff- 52. En toen D.L.W. maar voort durend in de aanval bleef, vond Jim- my dat het welletjes was geweest. Hij liep een stukje zijn doel uit, zette zijn vingers aan zijn mond en floot hard en snerpend. En daarna maakte hij een gebiedend gebaar alsof-ie zeggen wilde: „Komen jullie nou eens einde lijk hier met die bal. Ik wal er ook wel eens een beetje plezier van heb ben". De Lachende Winnaars trokken zich daar natuurlijk niets van aan. maar toen Johnny dat bemerkte^ werd hij bepaald kwaad. Hij smeet zijn petje tegen de grond en liep het veld in.... |sidie een loonsverhoging mogelijk te maken. Inderdaad is het loon van de landarbeider, dat thans is vastgesteld op 64 ct. per uur wel voor verbetering vatbaar. Inkrimping veestapel Een nieuwe zorg voor de boer is de internationale drang tot vermindering der West-Europese veestapel. Ook hierover hebben we ons licht opgesto ken ter bevoegder plaatse, waaruit we .kunnen concluderen, dat men zich hierover nog niet ongerust behoeft te maken. Nederland is van nature aan gewezen op veehouderij en ongeveer 5/7 deel van het boereninkomen wordt geleverd door de dieren. Door de grote schaarste aan veevoeders is men de laatste maanden gedwongen ge weest over te gaan tot ruimere slach tingen, doch dit wil nog niet zeggen, dat hierdoor onze veestapel voorgoed verminderd zou zijn. Voorlopig blijft de situatie moeilijk en zal de sterkte van de veestapel aan schommelingen onderhevig zijn. Aangenomen moet zelfs worden, dat de sterkte van de veestapel voorlopig een dalende tendens zal vertonen, doch dit neemt niet weg, dat wij niet doelbewust en voor goed onze veestapel zouden gaan vérminderen. Extra-veevoeder Hoe zeer deze kwestie de aandacht heeft der autoriteiten blijkt wel uit het feit. dat ons thans bericht wordt, dat de voedselcommissarissen in die streken .die opmerkelijk van de droog te hebben te lijden gehad, een aan zienlijk extra kwantum veevoeder toegewezen krijgen ter verdeling on der de veehouders. Waar het gemeentelijk initiatief te kort schoot In voorgaande artikelen hebben wfl er op gewezen, dat er een gevaarlijke kant zit aan het vorderen van woningen van mensen, die op leeftijd zijn gekomen, wanneer de overheid ten aanzien van die mensen nog geen be hoorlijke maatregelen heeft genomen. In het tweede artikel hebben wij aangegeven, hoe dit probleem op grootscheepse wijze kan worden opgelost. Het spijt ons te moeten beginnen, met te constateren, dat de gemeente- bestaren, die hier de weg hadden moeten banen en volgens de Woningwet woningen hadden kunnen bonwen waarin het Rijk 75 pet. van het exploi tatietekort voor haar rekening nam en de gemeente 25 pet-, op een enkele nitzcnderlng na. te weinig initiatief hebben getoond. Mogelijk dat dit tekort aan initiatief werd ingegeven door de vrees, de ge meentelijke financiën in de knoop te brengen, maar het is wel' duidelijk, dat dit remmend heeft gewerkt op de aanbouw van nieuwe woningen. Nu moge men dikwijls de schuld geven aan de vele bureaux en aan de traagheid waarmee Wederopbouw werkt, het baart toch wel enige ver wondering. als men in een gesprek met leidende figuren uit de Weder opbouw, de klacht moei horen, dat de gemeentebesturen het bouwvraagstük zo laks aanpakken, dat 't bouwcontin- gent. dat voor 1946 aan de gezamen lijke gemeenten was toegewezen, niet voor 70 pet. is gebruikt en dat naar alle waarschijnlijkheid hetzelfde zich zal voordoen over het jaar 1947, voor' wat Hollands Noorden betreft. Dit is in feite een aanklacht tegen de corporaties, die geroepen zijn, zich het vraagstuk van de woningbouw in de eerste plaats aan te trekken, te we ten, de gemeentebesturen. Inmiddels heeft het geen zin. de staf te breken over dingen, die reeds gebeurd zijn. Werpen wij liever een blik vooruit en vragen wij ons af: Is er in de naaste toekomst een mogelijkheid 'voor gemeenten en particulieren, om te gaan bouwen? Die mogelijkheid is er ongetwijfeld. Want nog lang niet alle gemeentebe sturen in Hollands Noorden hebben hun bouwcontingent opgebruikt. Inte gendeel, er zijn er nog vele die nog ,niets hebben gebouwd, sedert 1945. Welnu, door de z.g. financierings regeling 1947 heeft het Rijk de mo gelijkheid geschapen om op financieel volkomen verantwoorde wijze wonin gen te bouwen. Het zou ons te ver voeren om de regelen in dit besluit gesteld onder de löupe te nemen. In het kort komt het hier op neer, dat het Rijk, door aan degenen die bouwen, gedurende tien jaren een vaste bijdrage te verlenen, gelijk aan een bedrag van 4 pet. van de onrendabele bouwkosten, de ab normale prijs van het bouwen tot een vrij normale heeft teruggebracht en er na tien jaar herwaardering van 't gebouw volgt en een bedrag ineens Middenstand in 't gedrang In middenstandskringen te Apeldoorn is grote verontwaardiging gewekt aoor het optreden van de daar gevestigde Prijzencommissïe, die in een vergade ring uiterst agressief tegen de midden stand is opgetreden. Een woordvoer der van de Apeldoornse middenstand Wees er ons op, dat het ontoelaatbaar moet worden geacht, dat een prijzen- commissie nota bene gesteund door een ambtenaar van de Prijsbeheersing onder de uitroep geen medelijden met de middenstand.' het publiek tot aan brengersdaden tracht aan te sporen. Dit herinnert aan de tijd der bezetting Gebleken is, dat ons volk in het alge meen voor medewerking aan de ar beid der prijzencommissies niets ge voelt; met name in Rotterdam is de ze arbeid een volkomen mislukking geworden. Men vergeet, aldus deze woordvoerder, dat het kopend publiek in gelijke of zelfs meerdere mate schul dig staat. Wat zou men 'ervan vinden, als de middenstanders al degenen, die trachten, de winkelier tot overtreding der voorschriften te bewegen, aan brachten bij de CCD? SCHAATSENRIJDEN OLYMPISCHE TRAININGSPLOEG NAAR NOORWEGEN Op 8 Deo. zal dc Olympische trai- ningsploeg. bestaande uit de hardrij ders Langedijk (Oudkarspelt. Broek man (de Lier), Huiskens (Wierden), de Koning (Purmerend). van der Voort (s' Gravenzande) en Kortenoe- ver ('s Graveland) naar Noorwegen vertrekken om zich op de boerderij „Fjetre" by Hamar onder leiding van de oud-wereldkampioen Peter Sinnc- rud en zijn zoon Arve Sinnerud voor te bereiden op de Olympische win terspelen. wordt uitgekeerd. De periode van 10 jaar kan tot vijftien worden verlengd. Het mooiste van deze regeling ls echter, dat zij geldt voor particulieren als voor gemeenten, ja zelfs is deze regeling in het leven geroepen om de particuliere bouw te stimuleren. Het is alleen jammer, dat de rege ling nog te onbekend is en er daarom door particulieren te weinig gebruik van wordt gemaakt. Maar wy vesti gen er bij deze sterk de aandacht op van fllen, die een woning in hun be zit willen krygen: Wendt u tot uw gemeentebestuur om inlichtingen. En weest niet tevreden als u daar tot ant woord krygt: „Ja daar weten we niet veel van af". Het is de plicht van elk gemeentebestuur om van deze belang rijke materie op de hoogte te zijn. Wij vestigen ook de aandacht van de raadsleden op de mogelijkheden, die gemeentelijke woningbouw volgens de regeling financieringsbesluit 1947 biedt. Maar tegelijkertijd wijzen wij er op. dat dringende spoed geboden is en de verschillende formaliteiten voor Ja nuari van het volgend jaar hun be loop moeten hebben gekregen. Want dat is immers de fatale datum, waarop de woningtoewijzing voor het jaar 1947 komt te vervallen. Is er voor die tijd niets aangevraagd, dan is die kans weer voor een jaar verkeken en moeten we maar afwachten of en hoe veel woningen er voor 1948 beschik baar worden gesteld. En dus gemeentebesturen en parti culieren: Let op uw zaak. De tijd dringt! ARSENAL VERSLAGEN..... IN PARIJS De traditionele wedstrijd op wapea- stilstandsdag tussen de Raeing Club de Paris en Arsenal, is met 4-3 door de Parijzenaars geronnen. I Waarschijnlijk 90 cent per Kg. (van onze Haagse correspondent) By geruchte vernemen wij, dat hei in de bedoeling ligt de prijs van de boter aanzienlijk te verhogen en zelfs met 90 cent per kg. De prys van de roomboter komt daardoor op f 1,76 p. halve kilo. Bevoegde autoriteiten wensen geen bevestiging te geven, doch willen het bericht evenmin ontkennen. Er wordt nog aan toegevoegd, dat men voort aan op de boterbonnen ook marga rine kan kopen, doch NIET omge keerd. Ongetwijfeld is het zeer export-be vorderend. doch de sociale inslag kan ons niet bekoren. Het zou ons dan ook genoegen doen van de regering te vernemen, dat het niet door gaat r^progr#mWt VRIJDAG 14 NOV. 1947 HILVERSUM I - 301 mi - Nieuws om" 7, 8. 13. 18. 20 en 23 uur. VARA 7.30 en 8.15 Gram. platen; 8.50 Voor de huisvrouw: 9.00 Lichte mor genklanken: 9.30 Kamermuziek; VP RO 10.00 Morgenwijding; VARA 10.30 Voor de vrouw; 30.45 Vioolrecital; 11. 05 Voordracht; 11,20 Orgelmuziek; AVRO 12.00 The Skymasters; 12.58 Operetteklanken; 13.15 Metropole-or- kest; 14.00 Kookpraatje; 14.30 Stella Fontaine herdenkt Dirk Witte; 15.00 Ons volk in zijn dichters: 15.20 Fluit en orgel: VARA 16.00 The Ramblers; 16.30 Tussen twaalf en zestien: 17.20 Wij en de muziek; 18.15 en 19.15 Ac cordeonorkest Jan Vogel; 18.30 Ned. Strijdkrachten: 19.00 Praat U rustig verder; VPRO 19.30 Cursus „Het ge loof der Oude kerk; 20.05 Liederen van Ravel: 20.30 Het probleem van het leven; 21.00 Ons opinie-onderzoek; 21.30 Radiorakel; 21.50 Op vleug'len van muziek: 22.00 Buitenlands week overzicht; 22.15 Swing and Sweet; 22.45 Avondwijding. HILVERSUM H - 415 m. - Nieuws om 7, 8, 13, 39, 20 en 23 uur. KRO 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Ochtendconcert; 9.35 Lichte orkestwerken; 10.15 Uit het boek der boeken; 11.00 De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert 12 03 Piano-recital 12.33 en 13.20 Stafmuziekcorps der Amsterdamse politie; 13.50 Van man tot man; 14.00 Uit Nederlands glo rietijdperk; 14.30 Omroepkamerorkest 15.30 Kort bezoek aan....; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Radio Cembalo-ge zelschap; 17.45 Wat het buitenland leest; 38.00 Fantasia; 19.30 Volkslie deren-kwartet; 21.00 Benelux-uitzen- cjing; 21.50 Uit de schatkamer van het Oude Testament; 22.45 Avondgebed. (5» Maar ik ging ook niet naar Ipsvvieh. Om middernacht stond ik dan met mijn paard en wagen op het weggetje dat langs hun huls liep geen vijftig meter er vandaan; en een nachtje dat het was uitgezocht voor de onder neming een pikzwarte lucht en erg warm en het begon al te lichten hiel en daar en dan barstte het los. Een geweldig onweer. Eerst een paar dik ke druppels en toen pijpestelen. Nou, ik aan het werk hoefdesniet bang te zijn, dat de ouwe iets horen zou. Ik deed ook geen moeite om de schop zachtjes te hanteren; ik geloof dat ik door a! die donder en bliksem een beetje opgewonden was. Misschien zong ik zelfs wel. Ik was zo druk be zig. dat ik hélemaal niet dacht aan het onweer en mijn paard en wagen. Nou. ik had de kist al gauw blootge legd en wilde hem optillen.." „Was zwaar, zeker?" vroeg ik. „Er was geen sprake van, dat ik hen: van de grond kreeg. Wel, ik was dood ongelukkig. Daar had ik nou helemaal niet aan gedacht. Ik werd wild dat kan ik u verzekeren vloekte als een ketter. Stapel werd ik. Ik dacht cr geen ogenblik aan. dat ik 1 c-t bij gedeelten kon overbrengen. Irouwens ik kon toch ook moeilijk het geld zo los in de wagen meenemen Als een bezetene rukte ik aan de ene kant van de kist en rang! daar vloog met het hele zaakje over de grond met een donderend lawaai. Een ge weldig gerinkel van zilver. En direct daarop een bliksemstraal, dat het wel helder dag leek, en daar ging me de achterdeur open en de ouwe kwam in de tuin met dat vervloekte oude ge weer van hem. Hij was geen vijftig meter van me vandaan. Nou, ik schrok zo geweldig ik wist niet meer wat ik deed. Ik" stopte niet eens mijn zak ken meer vol, maar vloog de schut ting over en rende als een bezetene naar de wagen. Hijgend en doornat kwam ik daar aan. Het was geen mooi weer.. En .u mag me geloven of VAN LIEFDE EN GELD door HcNRY GEORGE WELSL niet, maar toen ik op de plaats kwam,, waar ik paard en wagen had achter gelaten, waren ze er vandoor. Nou, toen heb ik gevloekt en geraasd als nog nooit in mijn leven. En toen ik daar moe van was geworden, ben ik op weg gegaan naar Londen. Ja, zo is het gegaan..". Mijnheer Brisher zweeg nadenkend. Toen herhaalde hij: „Ja. zo is het ge gaan", met enige bitterheid iil zijn stem. „En?" vroeg ik. „Dat is alles", zei mijnheer Brisher. „Is u dan niet meer terug gegaan?" „Kun je begrijpen! Ik had er schoon genoeg van die beroerde schat, ten minste voor een poosje. En ik wist ook niet, wat ze zouden doen met iemand, die een gevonden schat had proberen in te pikken. Nee, ik ging naar Londen en daarmee uit. „En is u nooit meer teruggekomen?" „Nee". „En Jane dan? Heeft u haar niet geschreven?" „Jawel, driemaal. Maar ik kreeg geen antwoord. We hadden een beetje ru zie gehad voordat ik weg ging, omdat zy jaloers was. Nou, ik wist dus ei genlijk niet precies, hoe de zaken stonden. En ik wist ook niet. wat ik zou doen. Had de ouwe me herkend of niet? Enfin ik hield de krant een beetje in de gaten, ora te zien, -of er niks in stond over een schat, die bil het Rijk was aangegeven. Want ik dacht natuurlijk, dat hij nou eens zou laten zien, hoe eerlijk hij was". ..En gaf hy het aan?" Mijnheer Brisher knipoogde en schudde langzaam nee. „"Niks hoor", zei hij. „Jane was een beste meid, hoor" vervolgde hij, „werkelijk waar, ook al was ze een beetje jaloers, en misschien zou ik na een tijdje wel weer naar haar terug zijn gegaan. Ilc dacht zo bij mezelf: als hij die schat niet aan geeft, dan heb ik vat op hem.. Nou, op een goeie dag kijk ik, zoals ge woonlijk, naar het nieuws uit Colches- ter en toen las ik zijn naam. En wat denkt u nou dat daar stond?" Ik had geen flauw idee. Mijnheer Brisher Tiet zijn stem da len en fluisterde mij in mijn oor met een grijns: „Dat hij vals geld in om loop had gebracht, valse munt!" „U wilt toch niet zeggen.." „Ja, zo is het. Lelijk hoor. Het werd een hele zaak. En hjj ging de bak in* al draaide hij ook nog zo. Bewijzen genoeg, nou wel een half dozijn halve kronen". „En heeft u niet.." „Niks hoor. En het hielp hem ook niet veel, of hij zei, dat net een schat was, die hij gevonden had". EINDE

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2