KiniEKKdEKI Alcmaria krijgt nieuwe kans zich omhoog te werken Kaagvogels lachende derde? ftmniy, Bachwi ah m o-dAaheA vê//^7 Een brief van Sint Nicolaas Onze voeibalverwachiing Winnen de Boys weer een uitwedstrijd? Vierde Iclassers voor zware opgaven Voor Alkmaar» Boys betekent de reis naar het Amsterdao se SDW een «eer belangrijk uitstapje. Voorlopig Immers wordt de strijd rond de rode lantaarn uitgevochten door de Boys. Hercules, SDW en Hilversum. Hercu les noch Hilversum sullen er o.l. in •lagen hun uitwedstrijd tegen resp. K^O en Volendam gelijk te spelen, laat staan te winnen. Doen de Boys het in deze altwedstrijd zo goed als In de voorgaande, dan bestaat er een flinke kans op een overwinning en dat zou betekenen, dat de gebloktcn even rustiger adem kunnen lialen! De ontmoeting tussen Vriendenschaar en Watergraafsmeer zal één van deze mnners-up doen sneuvelen. O.l. wint de thuisclub. 7FC zal van Elinkwijk niet zonder strijd winnen, maar komt toch met de punten naar de Zaan. AlcmariaUW is een wedstrijd waarvan voor de vrit- hemden heel veel afhangt. ZW zal thuis niet van Ve'nx kunnen winnen en AFC maakt te»»n de koploper al evenmin een Hier geldt dus pre cies hetzelfde als bij de Bovs een ov -winning is «mud waa.d! Na de fraaie zege nn We<stfrUia is er zeker red en tot optimisme. Het zelfvertrou wen van Van Waringen en z'n ploeg is flink versterkt en we zien daarom de strlid te««n nvv met vertrouwen tegemoet. Spartaan is favoriet in de thuiswedstrijd te<*er Westfrisla. ter wijl HVCORV een ontmoeting is met vrllwel kansen. De thuis club wint o.L met klein verschil. Biecht werk voor DTS Voor onze wi*«»ehemde Langediikers Is de situatie na afgelopen Zondag sterk verslechterd en nu zij naar Landsmeer trekken zou het een won der betekenen als de toestand zou op klaren. We voorzten een nieuwe neder laag en weiu»M d<» onderste plaats in zicht wanneer de medecandidaten DEM en Germn«n tegen elkander ge lijk mochten soelen HelderWellend!» is voor de thuis club. die daardoor de leiders. Vitessc, nog blilft volgen. GVO staat er vrij wel hetzelfde voor. In de thuiswed strijd tegen ADO zal de club uit Krommenie wel winnen. De spanning in 3 B 1 eft opnieuw kans tot explosie te '-n- men. In Beverwijk immers zullen de Wijker roodhroeken leider Zaandijk ontmoeten en wanneer deze wedstrijd wordt gewonnen zouden beide clubs plus HFC weer precies gelük staan aangenomen althans dat HRC van -rAlw. Fr.rt.--.-rj v-'nt. IVze mogelijk heid is zeer groot en indien T.-vogels zich dan in Wijk aan Zee tegen WE herstelt zou de spanning waarlijk on gekend zijn! QSCKinheim is van heel wat minder belang dan vorig jaar en wordt met 90 pet. zekerheid een Zaanse overwinning. Ripperda heeft wellicht een kansje zich van de laatste plaats te distanciëren ten kos te van de oud-kampioenen.. Weinig hooj voor BKC is er, dat de achterstand op de Me teoor kan worden ingelopen. Succes zal er natuurlijk niet in slagen ook maar één punt mee.te nemen uit N- Amsterdam, hetgeen tevens betekent, dat de Wieringers wat in de verdruk king komen! Onderaan immers begin nen DEC en KW zich duchtig te roe ren en wanneer KW er in mocht sla gen te winnen van DEC, dan hebben de blauw-zwarten nog slechts een voorsprong van twee punten. BKC krijgt WA op bezoek. De A'dammers behoren doorgaans niet tot de sterksten, doch doen het dit maal vooral in de laatste wedstrij den! uitstekend. Een reden temeer voor de Poidersen om goed op te pas sen. WZZ'meeuwen is een strijd met gelijke kansen en DCG zal o met Swift wel moeite hebben om ten slotte toch te winnen. SehagenTexel is de belangrijkste wedstrijd in 4 A omdat dit vrijwel de laatste kans be tekent voor de eilanders. We geloven intussen niet. d^t zij er aan te pas zullen komen, hoewel de geel-zwartcn hard voor de overwinning zullen moe ten vechten. Oudesluis krijgt in Den Helder geen kans tegen W'vogels Of wordt het eindelijk weer eens een prettige verrassing? Berdos wint ge makkelijk van Westfriezen en be houdt daardoor de goede 2e plaats vlak achter Sehagen. JVC kunnen we helaas maar weinig kans geven nu St. George op bezoek komt W*waard gaat naar de „kleurgenoten" SijbekarspeL Nu het herstel schijnt te zijn aange broken is er wellicht kans op een ge lijk spelletje! N.-Niedorp's laatste kans staat op 't spel in de thuiswedstrijd tegen MFC. De ?*edemblikkers ver overden 3 punten en wi zij, dan is de situatie i'oor de geel-kragen on houdbaar gewordenWe kunnen ons althans niet voorstellen, dat er na Zondag nog een serieuze gelegenheid is het noodlot te ontlopen. Grashop pers zal zich door Vrone it^raard niet laten verrassen en ziet met belang stelling toe wat er in Alkmaar bij RandersWW gaat gebeuren. Ran- ders moet deze wedstrijd winnen om niet verder achterop te raken en het zelfde geldt voor de bezoekers! Dat belooft dus een zeer interessant duel te worden waarbij we de thuisclub iets hoger aanslaan. RKAFC gaat een lastige strijd in Andijk tegemoet en ondanks de goede resultaten van de laatste weken geloven we niet, dat de bezoekers er zonder kleerscheuren zullen afkomen. LSW wint met klein verschil van De Rijp. HSV moet winnen willen de Heilooërs niet helemaal in de verkeerde hoek terecht komen. O.i. is er zeker een kansje aanwezig nu USVU op bezoek komt. OFC en Zee vogels krijgen weinig kans in hun thuiswedstrijd tegen resp. Purmerend en WSV. Assendelft zal in eigen huis geen moeite hebben met CSV en Zil vermeeuwen moet in staat geacht worden de uitwedstrijd tegen IEV. in een zege om te zetten. Afdeling Noordholland Leiders in 1C zullen weer winnen Hoewel we er van overtuigd ijja dat ZAP in Warmenhuizen een warme ontvangst zal krijgen, geloven we niet. dat de Poidersen zullen misstappen. En dat betekent meteen, dat er in de kopgroep geen wijzigingen zullen ont staan, want Bergen zal beide punten ongetwijfeld uit Egmond meenemen en Geel Zwart' heeft met SVW niet de minste moeite. Van veel belang voor de onderste plaats is Petten—Winkel. Beide clubs zijn nog lang niet uit de gevaarlijke hoek. We houden 't op de gastheren Alkmaar wint met klein verschil van Koedijk hoewel de geel-zwarten zich met alle kracht zullen verweren Kaagvogels is vrij en ,t meest geïnteresseerd bij HolL T. SRC in welke wedstrijd de thuisclub ongetwijfeld met de beste kansen start. Verliezeu de Schagers, dan zijn ze van de kaart, zodat ze zich hard nekkig zullen verzetten. Dirkshom ontvangt Hugo Boys, een ontmoeting die de withemden moeten winnen om hun kansje tc behouden. Gemakkelijk zal het zeker nic+ gaan! Call.oog heeft een lastige uitwedstrijd tegen het op eigen terrein' zeer sterke Kolp. De duinkantera komen dan ook niet zonder puntenverlies thuis. Rangers maakt o.i. een serieuze kans op de punten nu Con Zelo naar Den Helder komt. In de reserve-klassen is voor 2 D natuurlijk allereerst van belang wat Randers 2 doet in de niet- gemakkelijke strijd tegen de buren. Vrone 2. Toch geloven we wel, dat de leiders kunnen winnen. Alcmaria 5 ontmoet 't zeer wisselvallige RKAFC 3. J2r moet gewonnen worden om bij te blijven. Boys 4 kan dit zeker, want Hollandia 3 is wel te kloppen. Ber gen 2—N.-Niedorp 2 zal niet ver van 544. Jimmy liep steeds verder het veld inzover, dat hy eindelijk in het doelgebied van de tegenpartij was terécht gekomen, waar hij met een verbeten trek op zijn apentronie naar de bal begon te jagen. Alle spe lers van DLW waren nu ook gewaar geworden wat er gaande was en som migen bleven van louter schrik aan de grond genageld staan. Veel tijd om te blijven schrikken kregen zij ove rigens niet, want het volgende ogen blik had Jimmy de bal te grazen ge kregen. een puntenverdeling af zijn. De thuis- ■club- kan wellicht één of twee kost bare punten veroveren. 't Moet raar lopen indien W'waard 2, RKAFC 2 en Texel 2 in hun thuis wedstrijden tegen resp. HRC 5, LSW 2 en Winkel 2 een misstap doen. Ou desluis 2 zal zich op deze vrije Zon dag dan ook wel geen illusies maken in die richting. ZAP 2 kan DTS 3 in de buurt van de onderste plaats hou den al menen we wel, dat de Langedij- kers de kleine kans die er is stevig zullen aanpakken. Uit het verdere programma stippen we aan, dat 't In de 3e en 4e klasse een heel rustige dag is. Er wor den enkele inhaalwedstrijden gespeeld hetgeen ons min of meer verwondert, omdat de velden nu nog goed zijn en er straks weer volop zal moeten wor den afgekeurd. In Jun. C heeft leider HRC a een lastige uitwedstrijd tegen Boys a in 't verschiet. De adspiranten leveren volop strijd en er staan enkele belangrijke ontmoetingen op 't pro gramma. OOK IN BELGIE WORDT REGEN GEMAAKT Sedert enige tijd worden ook in Bel gië met succes proeven genomen, die ten doel hebben kunstmatige regen te verwekken. Deze onderzoekingen zul len thans worden voortgezet door een pas opgerichte „commissie ter bestu dering van kunstmatige regen" onder voorzitterschap van de vliegenier Al- bert van Cothem. Tijdens de eerste vergadering heeft deze commissie een rapport aangehoord, dat door van Co them over zijn waarneming werd uit gebracht. Zij heeft chemische produc ten aan een onderzoek onderworpen, die het meest in aanmerking komen om een regenwolk een dusdanige „shock" te geven, dat de waterdamp in regen wordt omgezet. Hiertoe zal voortaan voornamelijk koolzuur en koolzuurijs worden gebruikt. In de toekomst zullen deskundigen op de begane grond de resultaten der proef nemingen controleren, terwijl een Weede vliegtuig boven de wolken zal vliegen voor bestudering van de ver schijnselen, die zich daar voordoen MAGNETISCHE NOORDPOOL GEVONDEN? Er zijn thans vele aanwijzingen, dat de magnetische Noordpool -gezocht moet worden op het Noorden van het eiland Primye of Wales. De pool ver andert voortdurend vah poritie, door dagelijks rond te draaien over een ge bied met een normale diameter van ongeveer een kleine honderd kilome ter. In perioden van magnetische sto ringen kan deze diameter echter twee maal zo groot zijn. Men heeft vastge steld, dat de magnetische Noordpool normaal tussen middag en midder nacht van de meest Zuidelijke naar de meest Noordelijke positie beweegt en in de andere helft van het etmaal tegengestelde richting. Volgens de onderzoekers hebben nauwgezette waarnemingen geen bewijs kunnen opleveren voor de stelling, dat zich secundaire polen zouden bevinden op het eiland BatHurst en het schier eiland Boothia. r6VÖbpro«r«,m,m ZONDAG 16 NOVEMBER 1947 Hilversum I 301 meter Nieuws om 8, 13, 18. 20 en 23 uur. VARA 8.30 De mens en zijn lief hebberijen; 8.45 Ensemble Barcarolle; 9.15 Men vraagt en wij draaien; 9.45 GeesteL leven; 10.00 Gesare-trio; 10.30 Briefgeheim,^ klankbeeld: 11.00 Zon dagochtendconcert; AVRO 12.00 Gram. platen; 12.30 Zondagsclub; 13.15 Vaudeville-strijkorkest; 1350 De spoorwegen spreken; 14.05 Boeken halfuur; 14.30 Stafmuziek der Amster damse politie; 15.15 Filmkwartier 15.30 Thé Dansant; 16.30 Sportflitsen; VARA 17.00 Graag gehoorde platen 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.15 In gesprek met de lezers; 1830 Ned Strijdkrachten; IKOR 19.00 Oecu- menische kerkdienst; AVRO 20.15 Waltztime; 20.50 Hersengymnastiek: 21.20 Ensemble „De Speeldoos 21.40 „De Kopermijn", hoorspel; 22.20 Ka merorkest. Hilversum H 415 meter Nieuws om 8, 9.30, 13, 19.30 en 22.30 uur. KRO 9.30 Hoogmis; NCRV 10.00 Gewijde muziek; KRO 12.15 In 't Boeckhuis;. 12.30 en 13.20 Lunchcon cert door het Kareolseptet; 13 40 Apo logie; 14.00 Utrechte Stedelijk orkest; 15.15 Orkest „Miniature"; 16.00 Ves pers; 16.40 Muzikale tombola; NCRV 17.00 Gereformeerde kerkdienst; 18.30 Gewijde muziek; 17.50 Psalmen van Sweelinck; 19.15 Kent gij uw bijbel?; KRO 19.55 Sportreportage; 20.20 Gram. platen; 20.45 „Een koorknaap verovert de wereld", hoorspel; 2130 De Zilvervloot; 22.15 Avondgebed. MAANDAG 17 NOVEMBER 1947 Hilversum I 301 meter Nieuws om 7, 8, 33, 18, 20 en 23 uur. VARA 750 en 8.15 Gram. platen; 9.15 Klassieke gram. muziek; VPRO 10.00 Morgenwijding; VARA 1050 Zangrecital; 1050 Voor de vrouw; 10.45 De Regenboog; 11.20 Pianorecital 11.40 Voordracht; 12.00 The Ramblers; 12.38 Johan Jong; 1350 Lichte orkest werken; 14.00 Werken van Mozart en Debussy; 14.30 Voor de jonge moe der; 14.45 Harmonie-muziek: 1555 „Crainquebille", hoorspe'- 16.25 Jood se muziek; 17.00 Voor de kleuters; 17.30 Pianoduo; 17.45 Het Rijk over zee; 1850 Ned. Strijdkrachten: 19.00 Silvestre-kwartet: 19.15 Een klank beeld over de wederopbouw; 20.15 US A-disco parade; 2045 Radiodebat; 21.05 Zweedse muziek; 22 30 Mcester- trio. Hilversum'II 415 m. Nieuws, om 7. 8. 13, 19. 20 en 22.30 uur. NCRV 7.45 Een woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek; 915 Op ziekenbezoek; 9.35 Werken van jfcivdn, en Beethoven; 10.30 Morcendienst;-. 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Lichte disco-klanken: 12.05 Ra dio-koperkwartet; 12.33 Pianoduo; 13.30 Metropoleorkest; .14.00 Rrdin uit- zending voor de scholen; 1450 Zang recital; 15.00 Webken van Engelse componisten; 15.15 Rotterdams piano kwartet; 16.00 Biibellozing; 17 00 Voor de kleuters; 17.15 Gram. platen: 17 45 Orgelconcert; 18.15 SdoiI: 18 30 Celes ta-ensemble; 19.15 Onder de lees- lamp; 20.15 Sans-Soucci: 20.45 Popu laire orgelbespeling; 21.70 'Het motet in de 16e eeuw; 22.00 Kerkelijk orgel spel. Wist ie flat? leb uit de mouw schudden Dat zeggen we wel eens van iemand die zo voor de vuist weg een aardig verhaal vertelt of een, twee, drie een versje of een gedicht maakt. Het is dus dus Iets wat met weinig moeite te voorschijn wordt gebracht Van een goochelaar denk je ook wel ©ens dat hij verschillende dingen uit zijn mouw schudt. Een goede goo chelaar trekt dan ook steeds zijn col bertje uit en stroopt zijn hemdsmou wen op als hij een gewichtige toer gaat vertonen. De spreekwijze herinnert aan de lijd toen men zeer wijde mouwen droeg waarin allerW zaken werden verbor gen Vroeger droeg men namelijk kabaai en In Indië drager de Inlandse vrouwen nog kabaaien ,die men nu echter, omdat ze korter zijn baadjes noemt met wijde mouwen, waarin de aapjes zich bij hun grappenmaker Verscholen en waaruit zij wel eens on verwachts te voorschijn sprongen om Je te laten schrikken of te krabben of ander kwaad te doen. De narren de hofgrappenmakers Uit de Middeleeuwen wisten in hun mouwen hun zogenaamde „gekstok- jes" behendig t- verbergen om die on verwachts te voorschijn tc brengen. Ondertussen zullen jullie wel be grijpen dat de laatste twee gevallen eigenlijk betrekking hebben op de segswijze: „De aap in de mouw heb ben". 'V no» nieto.., J« h een ,on», dj* <»_0 .S 9 Schrijvende lezers „Ikos kom zeeros spoediga I" zo schrijft de Goede Heilige Per luchtpost ontving, ik gisteravond de volgende brief uit Spanje van Sint Nicolaas met het verzoek deze in on- z. Kinderkoerier op te nemen. Na tuurlijk voldoe ik aan het verzoek van Zijne Eerwaarde. De Goede Heilige heeft zeer Zijn best gedaan om Hol lands te schrijven, maar Hij is daar niet helemaal in geslaagd. Toch geloof ik wel dat jullie de brief van Zijne Eerwaarde kunt lezen. Het woord is nu dus aan Sinterklaas! Madridos 12 Novemberos 1947 BESTOS ALLEMALOS Daros heta we ros spoedig 5 Decem- beros isos, hebbos ikos gedachtos, oma jullieos maros eens te schijvos. Jullie- os moqios nainelijka wetos, datos ikos iedere wekos, de Kinderkoérieros vanos Ooma Robbos ontvangas. Meta belangstelos lezos ikos altijdos de verzos van Nicos Slinteros, de ver halos, de raadselos en de antwoordos vanos Ooma Robbos opos jullios brie vos. Ikos wetos ooka, datos jullieos ooka vol los verwagtinga naros mijna kom- sta in Nederlandos uitkijkos. Welnuos ,ikos' kanos jullieos nuos vertellos, datos ikos zeera spoedos ooka in Nederlandos zal komos. Natuurlijkia nemos ikos mijnos knegtos Zwarte Pietos mee en wij hebbos samos reeds velo. inkopos ge- dana. Velos zwaros zakkena metos speelgoedos en zeea velos lekkernija. Jullieos kennen heta lietje, datos wie zoetoa isa, snoepos krijgos, maaros wie stoutia isos de roedos krijgos! En mijnos Zwarte Pietos heefta een roedos! Datos verzekera iko. jullieos! Ooma Robbos heeft rnija geschre- venos, dattos jullieos meta enkele da gos een mooie Sinterklasos-krantos krijgen. Daarinos zalla hij ooka göe- dos cm jullios denkos. Waarschijnlijkos bena ikos tegena diea tijdos wellos in Hollandos en dan horos jullieós wella meeros van mij. er. mijnos knegtos. Ooma Robbos heeftos mija verklaardos, dattos hij jullieos meta allesos opos de hoogtos zalla houdos. Dussos, tot kijkos ina Hollandos! De hartelijka groetos van SANTOS KLASOS. P.S. Ooka de groetos van Zwarte Pietos! Hij hoopta jullios ooka spoedigos te zienes! Vergevos mijnos foutos in mij nos brievos! SANTOS KLASOS. NASCHRIFT VAN OOM ROB Jullie weten nu hoe de zaken erbij staan. Zeer spoedig zullen jullie dus meer over en van de Sint horen. Vandaag geef ik ook geen raadsels en beantwoord ik ook geen briefjes! Jammer hè? Maar ik kan jullie ver klappen, dat er zeer spoedig een Sint Nicolaaskrant zal komen met raadsels, beantwoorde briefjes, verhalen en wat je maar wilt! Tot spoedig dus en de hartelijke groeten van OOM ROB. Van Klein-Janlje, die niet aan Sinterklaas wilde geloven Jullie zult wellicht niet weten, dat Sinterklaas ook wel eens zónder zijn mooie bisschopskledij de kleine kin dertjes gaat bezoeken. Dat doet hij alleen als hem ter ore is gekomen dat een klein meisje- of jongetje niet aan hem gelooft en ondeugendedingen over hem zegt. Hij is dan gewoon ge kleed in een hex-enpak, met slobkou sen aan en een deukhoed op. Maar zijn baard, ja daaraan kun je altijd zien dat het oude mannetje, dat daar voor je zit, een bijzonder mens moet zijn en dat blijkt later altijd. Zo was er ook eens een klein jon getje, dat niet aan Sinterklaas wilde geloven en dat jongetje heette Klein- Jantje. Het was een erg eigenwijs jongetje en deed nooit wat zijn moeder hem zei. Ze had hem al dikwijls gewaar schuwd, als hij uitriep dat Sinterklaas niet bestond, en gezegd dat hij nog eens lelijk te pas zou komen. Op de avond voor Sinterklaas werd ér hard gebeld. Binnen kwam Sin terklaas, maar zoals ik jullie al ge zegd heb, hij had zijn hoge mijter niet op, geen wijde bisschopsihantel om en ook zijn staf had hij niet in de hand. Hij kreeg van moeder een grote leunstoel bij de haard geschoven en toen begon hij met I£lein-Jantje te praten. Eerst over school en over de jongensboeken die Klein-Jantje alle maal gelezen had. Maar langzamer hand kwam het gesprek op Sinter klaas. „Sinterklaas bestaat niet" flapte Klein Jantje er dadelijk uit. De oude bis schop trok eens peinzend aan zijn baard en probeerde het jongetje te overtuigen. Maar ik heb al gezegd, dat het een eigenwijs jongetje was en daarom bleef hij maar hardnekkig volhouden dat Sinterklaas niet be stond, hoe goed de goede grysaard zelf ook zijn best deed om hem van het tegendeel te overtuigen. Maar het bleek toch wel dat diep in zijn hart het jongetje wel aan Sinterklaas ge loofde, want plotseling riep hij uit: „U zult wel zien dat ik gelijk heb. want ik heb een electrische trein gevraagd en die krijg ik toch niet". Hoofdschuddend verliet Sint Nico laas het huis. Maar hij had een plan netje gemaakt. Toen Klein-Jantje de volgende och tend wakker werd, wat stond er toen voor zijn bed? De electrische trein, waar hij zo naar verlangd had. Veheugd sprong hij uit zyn bed. knielde voor het speelgoed neer en stamelde: „Dank je wel, Sinterklaas je...." Sinds die tijd gelooft Klein-Jantje wel aan Sinterklaas en hij heeft hem dan ook nooit meer teruggezien In burgerkleren. Maar misschien zien jullie hom de zer dagen wel zo! Poesje slaapt... Onze grijze poes, Minetje. Ligt te slapen in haar bedje, Bij de heerlijk, warme haard. Op d'r pootjes rust haar snuitje Soms dan geeft ze een geluidje, Of ze slaat eens met haar staart. Zou ze in haar warme bedje. Dromen van een aardig pretje. Van gen heel groot poesenfeest? Van veel melk en lekker eten? 'k Zou zo graag eens willen weten. Waarvan droomt toch wel zo'n beest? NICO SPLINTER.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2