Ikmaaidei' Aan de vooravond van de Londense conferentie Weinig begrip bij de Duitsers voor hun positie N HOLLANDSE PERS 1945 De Nederlandse vrouw 1898-1948 r Wie schond de Frans-Russische repatriëringsovereenkomst Maartdag 17 November 1947 4e Jaaigang No 1090 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Wester weg 338. Telefoon 8300. Stadsredactie en Corr. adrea. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) ieL 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel. 3967). Dr Schuhmacher blijft onverzettelijk Aan de vooravond van de besprekingen der Grote Vier, die aanstonds in Londen zullen beginnen, is Duitsland in rep en roer. Overal worden verga deringen gehouden, waar eisen en wensen worden geuit. Daarbfj zit duide lijk de gedachte voor aan het vroeger zo grote, maar thans in stukken ge. reten Duitsland van voorheen. Met enig recht mag men zich daarbij echter afvragen of de sprekers, die stellig het oor der vergadering hadden, wel de draagwijdte beseffen van het Duitse probleem. Ze schenen te vergeten, dat het niet de Duitse, maar andere belangen zullen zijn, die aanstonds de doorslag zullen geven.. Hun woorden deden daarom nog al ontactvol aan, tact echter zyn we van de Duitsers nu eenmaal niet gewend WAAROVER DE DUITSERS ZICH ERGEREN Het feit overigens dat Duitsland te Londen niet vertegenwoordigd zal zijn, kunnen velen heel slecht ver werken. Zo oppert het liberale blad „Der Morgen" het plan om op de dag van de conferentie te Londen in Londen eqp bijeenkom- te beleggen, waar m.:i zich zou moeten beraden over de toekomstige bevoegdheden van het Duitse parlement, een bonds raad en een centrale regering. Voor de-vergadering zouden moeten wor den uitgenodigd de minister-presiden ten van de staten der Westelijke zó- ncs, vertegenwoordigers uit Berlijn en uit de Sowjet-zóne. De plannen, die Bosman, de secretaris van de Landerrat te Stuitgari trachtte te verwezenlijken en die zouden moe ten voeren tot een ministers-conferen tie, zyn mislukt. Vervroegde behandeling Marshail-p!an Naar verluidt heeft president Tru- man besloten op de speciale zitting van het Amerikaanse congres welke Maandag a.s. begint, ook het plan- Marshall voor hulpverlening aan Eu ropa op lange termijn in te dienen, en deze zitting niet, zoals aanvanke lijk het plan was, te beperken tot be spreking van de tussentijdse hulpver lening aan Frankrijk, Oostenrijk en Italië. DUITSE EISEN. Op een massa-bijeenkomst te Be- lijn. zei de voorzitter van de Chris- telijk-democratische partij, dat de lijn Oder-Neisse nooit als de grens met Polen zou kunnen worden geaccep teerd. evenmin als de afscheiding van het Saargebied. Lemmer, vice-voorzitter van de zelf de partij „eiste" het onmiddellijk slui ten van een voorlopig vredesverdrag en de vaststelling van een uiteinde lijk herstelbetalingsplan. Verder „eis te" hij een bezettingsstatuut", waarin de rechten en de plichten zowel van de Duitsers als van de bezettingsau toriteiten in alle vier de zones zou den zijn neergelegd. MILITAIRE VEILIGHEID In alle katholieke kerken werden de gelovigen opgeroepen tot gebed voor de vrede. Een bisschoppelijke T* verklaring die werd voorgelezen hfèi<ï in, dat de vrede niet alleen moet ge baseerd zijn op het recht op herstel der bezette landen en op de eis van militaire veiligheid, doch oo kop het levensrecht en de hcrstclcapaciteit van de overwonnene. De bisschoppen merk ten op, dat Duitsland zich thans weer «in dezelfde positie bevindt als voor de conferentie van Moskou, omdat ook toen geen Duitse onderhandelaars zijn toegelaten. Deze „militaire veiligheid" zal ve len voorlopig wel heel rauw op het lijf vallen. EPIDEMIE IN EGYPTE LUWT Gedurende het afgelopen etmaal zijn in Egypte slechts 60 personen aan cholera gestorven het laagste cijfer sinds de topdag, 21 October. De epi demie heeft thans zeven weken ge duurd en ruim tienduizend levens ge- eist. De laatste kans op overeenstemming Bevin de Britse minister van bui tenlandse zaken, heeft het woord ge voerd op een vakverenigingsfestival te Bristol. Over de komende vergade ring van de ministers van buitenland se zaken der grote vier te Londen zei- de hij, dat hij hoopte dat het verstand en niet de vrees de hoofdrol zou spe len op de bijeenkomst, die nagenoeg de laatste kans op overeenstemming biedt. Amerikaanse humbug? Volgens een verklaring van admi- aal Blandy opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Atlantische Oceaan, overwegen de Amerikaanse marine-autoriteiten de bouw van met atoomenergie gedreven dyikboten die een jaar zouden kunnen varen zonder brandstof in te nemen, met een snel heid van 30 knopen. Admiraal Blandy die de leiding had over de atoom- proeven bij Bikini, zeide dat een spe ciale afdeling van het scheepsbureau der marine „voortdurend werkte" aan de toepassing van atoomenergie. Nieuwe Franse regering? Men verwacht, dat de mogelijkheid van de vorming van een nieuwe re- gerings-coalitie van de midden-partü cn in Frankrijk besproken zal wor den door Paul Ramadier en de lei ders van de voornaamste politieke partyen, buiten de communistische op een diner op het Chateau de Champs in de Zuidelijke voorstad van Parijs. Afscheidsreceptie dr Mackenzie King Zaterdag hield dr Mackenzie King minister-president van Canada, een afscheidsreceptie op het buitengoed „Groot Haesebroek", de woning van de Canadese ambassadeur ,de heer Pierre Dupuy. Vrijwel het gehele „corps diplomatique", onder wie de ambassadeurs van China. Frankrijk, Sowjet-Rusland en de Ver. Staten, was aanwezig. Voorts Kwamen minis ter-president Dr L. J. II. Beel en vele leden van het Nederlandse kabinet af scheid nemen. De receptie eindigde om half acht. Na het diner reisde dr Mackenzie King naar Hoek van Holland vanwaar hij met de „Oranje-Nassau" naar En geland zou oversteken. EEN VFRSTANDIGE HOUDING De sociaal-deraocratische leider, dr Schumacher. op wiens verzet alle po gingen gestrand zijn, heeft zich nog maals onomwonden tegen een natio nale vertegenwoordiging verklaard. Slechts een overeenstemming der overwinnaars kan volgens Schuma cher de grom leggen voor een Duitse regering. Tentoonstelling ak huldeblijk aan H.M. de Xoningin Italiaans onweder Tet heeft er na de oorlog een ogen- bli c naar uitgezien, dat de politieke luchten boven Italië tot opklaring neigden, maar langzamerhand trokken de donkere wolken weer samen en juist nu boven Frankrijk de eerste felle slagen zijn losgebarsten, begint de donder ook in de Zuidelijkste hoek van Europa's vasteland onheilspellend te rommelen. Belletjes en slakingen ln de indus trie- en zelfs in de landbouwstreken nemen hand over hand toe. De aan leiding schijnt te zijn de wrijving tus sen de uiterste groeperingen van links en van rechts, maar de oorzaken lig gen elders: in de slechter wordende economische toestand van het land en de scheuring in de schij.i-eenheid van de eerste regeringen. Gle tot een vol ledige breuk werd bij de vorming van het laatste kabinet-De Gasperi, dat be st--" uit Christen-democraten en tech- ni-i". De communisten hadden aanvanke- lük succes met hun pogingen, zich n'-t in een isolement te laten drijven. Zij gingen daartoe met consessies aan de Christen-democraten vaak zelfs verder dan de socialisten. Na het be zoek van De Gasperi aan Washington in het begin van dit jaar werd echter de anti-communistische krachten-con centratie sterker en evenals dit met de^LRP. in Frankrijk het geval was, werd de Christen-democratische, par- 'jj. zelfs haars ondanks, meer en meer het toevluchtsoord voor „onbehuis- den"; bankiers, grootgrondbezitters, in dustriëlen en vele ander. nservatie- ve en zelfs fascistische elementen. Het programma van de partij bleef onge- •vMzigd, vooruitstrevend. De grote mossa's immers van haar leden waren en zijn de katholieke werkers, van wie verreweg de meesten zijn georga- j ms---erd in de éne. krachlig-progres- 3i vakbeweging die het land kent. Haar onder de invloed van binnen landse financiële en economische ■rif JUjkhcden en vooral van de ver- erping intern'aiicïiaic verhou dingen, die het W-Icsan krachtiger stelling deden nemen tegen ultra-rood, werd het accent binnen de Christen democratische partij verlegd van links naar rechts en daarmede de koers van het land. De grotere spanning tussen kapitaal en arbeid welke het gevolg er van was, bracht de begelei dende verschijnselen de arbeids onrust en politieke relletjes van thans, met zich mede. Mogelijk, zelfs zeer waarschijnlijk, zou de ontwikkeling een andere ge weest zijn, ware een doeltreffende, krachtige zuivering in het na-oorlogs Italië niet verhinderd door het optre den van de gealliëerde militaire rege ring. Maar in het aan de dag treden van een zeer eensgezinde en militan te arbeidersbeweging terstond na de bevrijding, vnl. in de industriecentra van het Noorden, zag het, in hoofdzaak Amerikaans-militair bestuur de eerste springvloed van een rode golf die het land dreigde te pverspoelen. Bescher ming van hele- en half-fascistische elementen met nog een grote invloed cp het geldwezen en economie scheen de enige mogelijkheid, tegen dit ge- Als huldeblijk van alle vrouwen in Nederland aan H. M. de Koningin b(j haar 50-jarig regeringsjubileum zal het volgend jaar in de Houtrusthallen te 's Gravenhage een tentoonstelling getiteld „De Nederlandse vrouw 1898- 1948" worden gehouden. Het comité dat deze tentoonstelling organiseert, is een actie begonnen het bedrijfskapitaal door alle Nederland se vrouwen bijeen te doen brengen. Hiertoe werden couponboekjes ont worpen .waardoor iedere vrouw in de gelegenheid is, tegen ontvangst van een coupon .waarvan de waarde vari eert van 10 cent tot 10 gulden, een bijdrage te geven .Voorts kunnen de geefsters haar handtekening in een uit te geven gedenkboek plaatsen. Om deze actie in bet hele land te bevorderen worden plaatselijke co- mité's gesticht. Presidente van het comité is mevr. E. van den BoschDe Jongh, terwijl mevrouw J. Meihuizen ter Braake en mevr. J. L. SeretSüthoff respectie velijk als vice-presidente en wnd. se cretaresse optreden. WAT ER TE ZIEN ZAL ZIJN Over de samenstelling van de ex positie vernemen wij nog het volgen de: Daar het gezin voor cJp meeste Nederlandse vrouwen het voornaam ste is .heeft men een belangrijk deel van de tentoonstelling aan het gezin gewijd. Voorts is een deel gereser veerd voor indrukken uit de oorlogs jaren. In het midden van de tentoon stelling zal men de vrouw vinden, werkend op het terrein buiten het gezin, zoals zij b.v. haar plaats in neemt in het politieke en staatkun dige leven, als kunstenares, acade misch gevormde, onderwijzeres. Voorts zal men de vrouw in de landbouw, in de handel ,de industrie en het hotel- en restaurantbedrijf en in de sport ontmoeten. Vanzelfsprekend ontbreekt de mode niet. Een afzonderlijke hoek aan het einde der zaal wordt in het bijzonder gewijd aan de vrouw in liet godsdien stige leven. Buitenlands V Overzicht I J vaar een dam op te werpen. Van de zuivering kwam niet veel terecht en de kleine, bovendien gestadig invloed verliezende partij van Uomo Quallun- que, de „gewone" maar neo-fascisti- sche man, bleek slechts een exponent van de machten van het verleden, die geleidelijk meer tot het offensief over gingen naarmate meer onenigheid on der de progressieve krachten zich openbaarden en de internationale si tuatie voor de reactionnairen gunsti ger werd. De ontwikkeling tot een krachtig- vooruitstrevende, politiek, is in Italië gestuit; de binnenlandse verdeeldheid is een weerspiegeling van de interna tionale cor.iroverse en dt uiteindelijke krachtmeting sch&r: nabij: men ver wacht spoedig nieuwe verkiezingen A. H. De papierverlaging Onlangs is een bericht in de pers verschenen, dat „de papierprijs" ver laagd werd. Deze prijsverlaging geldt echter niet voor het rotatiepapier van de dagbladen. o—o Het Prinselijk Paar naar Londen H. K. H. de Prinses-" nies en Z. K. H. Prins Bernhard hebben met hun gevolg Zondagmiddag te kwart voor twee Paleis Soestdijk verlaten om zich naar Londen te begeven ter van het huwelijk Prin ses Elizabeth. De reis wordt per par ticulier vliegtuig gemaakt. Gestart werd van het vliegveld Soesterberg ALGEMENE STAKING TE ROME Te Rome is Zaterdag plotseling een algemene staking uitgebroken naar aanleiding van de arrestatie van een aantal linkse demonstranten .die poog den een bijeenkomst van oudstrijders te verstoren. De staking zou afgelast worden wanneer de gearresteerde personen zouden worden vrijgelaten. Alle transport in de ttad st^at sti? en de winkels zijn gesloten uit vrees voor ongeregeldheden. Export van uien naar Engeland weer mogelijk De Engelse regering heeft, blijkens een mededeling in het orgaan van de Nederlandse tuinbouw, met ingang van Zaterdag de maximum-import- prijs vastgesteld op 25/6 shilling per cwt. <50.8 kg.). Tot Zaterdag gold een maximum- importprjjs van 20 shilling, welke er oorzaak van was, dat de export van Nederlandse uien naar Engeland dit seizoen niet zou kunne .t geschieden De Nederlandse exporteurs konden op grond van deze maximum-importprijs een „free on board" prijs betalen van 15 per 100 kilogram. Het bedrijf schap voor Groenten en Fruit had evenwel een minimum-exportprijs ge steld van f 18 per 100 kilogram f.o.b. Nu ^Engeland zijn importprijs voor uien heeft verhoogd, is het weer mo gelijk uien naar Engeland te expor teren. De vooroorlogse export naar Enge land bedroeg gemiddeld 100.000 a 110.000 ton. In het seizoen 1946/1947 werd ongeveer 60.000 ton geëxpor teerd. 1000 woningen in èén maand Volgens de voorlopige telling van het Centraal Bureau voor de Statis tiek zijn voor het eerst na de bevrij ding meer dan 1000 woningen in een maand gereed gekomen. Over de maand September alleen werden n.1. volgens deze telling 1009 woningen opgeleverd. Textiel weldra goedkoper In het kader van de door de rege ring nagestreefde prijsverlagingen zul lën de prijzen worden herzien van de katoen-, kunstzijde- en linnenin dustrie ,de wollenstoffenindustrie ,de tricotage- en de confectie-irtdustrie, terwijl ook de marges van groot kleinhandel zijn verlaagd. Tenslotte kan in dit verband nog melding wor den gemaakt van de binnenkort verwachten verlaging der maatkleer- makerstarieven. Teneinde een indruk te geven van de invloed, die een en ander zal heb ben op de winkelprijzen worden hier enkele voorbeelden genoemd. De herenconfectie zal met ongeveer 7 pet worden verlaagd, damesjapon nen zullen 13 al5 pet goedkoper wor den, damesmantels zullen een daling van 11 a 12 pet te zien geven. Verder zijn te noemen: Wollenstoffen *10 pet kunstzijde en katoenstoffen 12 pet, overallstof 9 pet, luiers, doeken e.i" 8 pet, katoenen bedlakens 9 pet, over hemden 10 pet, dameskousen 71/2 pet, babytruitjes 11 pet .tapijten 15* pet, trijp 18 pet, geconfectionneerde over alls 5 pet. De meeste dezer verlagingen zullen begin December in werking treden De nieuwe handelsmarges zullen per 1 Januari r.s. ingaan. Wapenen ontdekt in Russisch kamp Men mag aannemen, dat het poli tieke onweer, dat thans over Frank rijk jaagt, mede oorzaak is van de spanning, die thans is ontstaan door het onderzoek door Franse bewakers van een Sowjet-Russisch internerings kamp bij Parijs. De kloof tussen com munist en niet-communist wordt met de dag groter en verwonderlijk zou het niet zijn, wanneer de zaak op de spits wordt gedreven ook tegen Rus land. DE FRANSE LEZING Ziehier het Franse bericht: Ongeveer 2.000 Franse bewakers met vier pantserauto's omringden 't Sow- jet-repatriëringskamp te Beauregard. nabij Parijs, waar twee kisten met wapenen in een der bergruimten wer den ontdekt .aldus melden de France Soir en de L'Instransigeant Deze wapenen, waaronder 50 revol- ver's. stenguns en geweren en een dozijn handgranaten, werden ontdekt toen op last van de Franse regering in het kamp gezocht werd naar 3 Franse kinderen, die door hun Russi sche moeders zouden zijn „ontvoerd". WAT DE RUSSEN ZEGGEN Dat de golven reeds hoog opslaan blijkt uit het feit ,dat Rusland er op reageerde en dat Radio-Moskou er een verklaring over uitzond van de volgende inhoud: In de middag van 14 November heeft de Franse politie, daarmee de bestaande FransRussische overeen komst over repatriëringszaken schen dende, een schandalige aanval ge daan op het Sowjet-Russische repa- triëringskamn te Beauregard bij Pa rijs .waarbij het zeer luidruchtig toe ging. De inval ging gepaard met een onrechtmatige doorzoeking. Volgens progressieve kringen te Parijs, wilden de Franse autoriteiten door deze anti- Sowjetrussische provocatie van de politie de aandacht afleiden van de brandende vraagstukken der politie ke situatie in Frankrijk zelf, die ge karakteriseerd wordt door optreden van reactionnaire en fascistische ele menten en door het toenemen der economische moeilijkheden. Bijna 104 jaar Zaterdag is te Poortugaal overleden een der oudste mannelijke inwoners van Nederland, de heer M. Molenaar De beer Molenaar bereikte de leeftijd van 103 jaar en acht maanden. klaar met critiek, die dikwijls zo fel is, dat er van alles, wat zich met het lands- of plaatselijk bestuur bezig houdt, niets goeds overblijft. Ze zouden er echter goed aan doen te bedenken, dat juist zij. door hun onverschilligheid, in de eerste plaats mede verantwoordelijk zijn voor de dingen, waarover ze zich o afkeurend uitlaten. Alleen wanneer dit besef meer doordringt tot alle leden van het Nederlandse volk, is de waarschijn lijkheid het grootst, dat misbruiken in de omvang, als die in «ie afgelopen ja ren zouden hebben plaats gehad, tot t verleden gaan behoren. We vrezen echter, dat het nog lang niet zo ver is. A. ERIKS. Politieke onverschilligheid Wanneer het waar is, dat een volk regering verdient, welke het ver dient, dan moet het er in het jaar 1940 met ons vrij somber hebben uitgezien. Minister-president was toen de heer de Geer, een man, die, zoals de ge schiedenis later heeft bewezen, nim mer op deze plaats had mogen wor den gezet. Omtrent hetgeen ons kabi net gedurende de oorlogsjaren verder heeft gepresteerd, hangt een geheim zinnige sluier, waarvan, naar we ho pen aanstonds een tipje zal worden opgelicht, nu de Kamer heeft besloten daarnaar een enquête in te stellen. Het feit. dat het nodig was zulk een maat regel te nemen, valt te betreuren. Het kabinet Gerbrandy had er prijs op be horen te stellen om, toen in Nederland de normale toestand weer was her steld, de meest uitgebreide rekenschap af te leggen over zyn doen en laten. et feit, dat het daartoe nimmer be reid is geweest, zou de gedachte kun nen doen post vatten, dat het dingen wil verheimelijken, welke het dag licht niet recht kunnen verdragen en de publicaties, waarmee .Tiet Parool** m de afgelopen week kwam omtrent de erbarmelijke wijze, waarop de be langen der Nederlandse gevangenen in Duitsland zouden zijn verwaarloosd, kunnen deze gedachte helaas slechts versterken. Indien de krasse beschul digingen. welke door bovenvermeld dagblad worden geuit, ook slechts bij benadering op waarheid berusten, dan betekent dit. dat de zekering was om ringd door mensen, die volkomen on waardig waren de posten te bezetten, waarjn ze waren geplaatst. De ver antwoordelijkheid daarvan draagt in hoogste instantie de regering, oi, vrier handen ze. htm opdrachten ontvir. - n. Mede aansprakelijk echter is et volk. dat zulke mannen aan hrt oe. wind brengt. Er is voor ons riu.w luks twijfel aan of thang gaat het oe- ter. Enerzijds omdat de Kamer weer naast het Kabinet staat, anderzijds ook omdat van de mannen, die deel uitmaken van het ministerie, verschil, lende hun sporen hebben verdiend in de bezettingstijd en alleen op grond daarvan reeds uit een heel ander hout 2IJn gesneden. Evenwel, zo zou men,zich mogen af vragen. is er onder ons volk zoveel veranderd, dat ontsporingen, zoals in de oorlogsjaren hebben plaats gehad, voor de toekomst onwaarschijnlijk' mogen worden geacht? We geloven het nauwelijks. ku'estie dat ons volk zich po litiek vrijwel even onverschillig be- toont als in het verleden het geval placht te zijn. Het aantal leden der politieke verenigingen is weinig toe genomen en omvat nog slechts een kleine fractie van het zielenaantal van ons volk. De belangstelling voor poli tieke vergaderingen, zelfs indien daar sprekers optreden van formaat, is mi nimaal. Men behoeft hierbij geen en- kele speciale party op het oog te heb ben, het verschijnsel doet zich overal voor. Mensen van betekenis wensen in de regel niet in aanmerking te komen voor zetels in publieke bestuurslicha men. Alles bijeengenomen Is er sprak» van een onverschilligheid, welke al- leen mag verwacht bij politiek onge schoolde volkeren. De samenstelling der candidatenlijsten wordt overgela ten aan enkele kleine groepjes, waar aan daarmee een macht in handen wordt gelegi, welke eigenlijk veel te groot is, al is het verheugend, dat zij zich althans voor de algemene gang van zaken interesseren en daarvoor hun tijd en werkkracht, (Jikwijls be langeloos, ter beschikking stellen. Zonder hen kwam er heel niets van terecht Diegenen echter, die zich van alle politiek „gedoe" het verst verwijderd houden, staan in de regel het eerst (Vervolg koolm 5) weerbericht VRIJ KOUD Voor het Noordelijk gedeelte van he. land: krachtige, na en dan har de wind tussen Noord-West en Weet. Wisselend bewolkt roet regenbuien, hier en daar vermengd met hagel of natte sneeuw. VrU koud. Voor het overige gedeelte van l.et land: Koude ochtend. Overdag weer wat toenemende bewolking met enkele veisprelde bui. Meert nutl- ge Westelijk* wind.*

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1