Dertien millioen Amerikanen zijn „sociaal uitgestotenen" B.ïmun ató u-aMaZceA Voorbarige ongerustheid over veevoederpositie Qitruny, YLmwJl uit de. iJh^AuUnkel Aantekeningen van Brits journalist Rapport van „Commissie voor Burgerrechten" gepubliceerd Jïaily MirrorV correspondent John Walters publiceert merkwaardige din gen n.a.V. het thans verschenen rap port van de «Commissie voor Burger rechten", welke door pres. Truman te de Ver. Staten is ingesteld. Het rapport kraakt harde noten over de discriminatie van negers en andere kleurlingen. Waltere schrift hierover: „De meeste Amerikaanse Staatslie den. die op internationale conferen ties vrijheid en gelijkheid voor aller lei vreemde volksgroepen vragen, lij den aan een eigenaardige soort doof heid. ZU zijn niet in staat om een koor van stemmen buiten de conferentie- caal te horen, dat roept „En wij?" Dit koor wordt gevormd door der tien millioen Amerikanen, als kleur ling geboren. Aan hen wordt de vrij heid en gelijkheid geweigerd, welke blanke medeburgers genieten. De Amerikaanse staatslieden, al dus Walters, hebben het natuurlijk erg druk met het strijden voor. een behoorlijke behandeling van Zuid-A- frikaanse stammen, democraten op Korea, Griekse constitutionalisten, Joego-Slavische geestelijken en ande re belangrijke personen. De donker gekleurde burgers der Ver. Staten zouden een behoorlijke behandeling voor zichzelf echter ook zeer op prijs stellen. Pres. Truman, zegt Walters, is niet eo doof; hij wilde onderzoeken, of een leder zijn rechten als burger wel ge niet. „Maar", zo laat de Engélse cor respondent er sceptisch op volgen. „Ut loikt wel of de regering ok wakker wordt," zoi de barrebier en an de toon kon je hore, dat er ver- skoiene dinge wazze, die hem zeker niet nei de zin' gonge. Afoin, zo benne d'r meer in de skeerwinke! we Steke dat nooit onder stoele o. jnke. Maar we hadde de pzrat nou In houfdzaak over de proisverleiging. Deer praat iederien teugenwoordig over en de barrebier was verempel al een beetje bloid. ..Maak je aars maar nie bloid met een dooie mosk," zoi Klaas. „We hewwé wel derus "meer van die mooie vertelsels had en er is nag nooit 7.0 erg veul van terecht komraeQ. Ik moet ut eerst zien voor ik ut geloof. Want je moete maar rekene, dat die lui die ut an- gaat, teugensputtere zelle. zo hard as ze maar kenne. Want ze zegge den wel derus, dat die arboiers klasse- stroiders benne, maar die grote here benne ut nog yeul erger". „Ut is ok de vraag of ut er of ken", zoi Dirk. Dirk hep altoid oug voor twoi kante van de zaak. En das goed ok. Aars wor Je bekrompen. Maar toe Kees dat hoorde, begon- ie zo hateluk te lachen, dat ut niet mooi meer was. En wai gonge alle gaar teugen um in. Want dat lachen zonder meer bewoist niks. Maar Kees kwam met bewoize. De weerhnn nou. Hai had een kompleet vertelsel. „Ik ben lest in Amersfoort weest", begon-ie. „Jullie wete wel. dat we indertoid die evakewees had hewwe en wai hadde ut goed troffen. Bar gezellige lui En die klrrel had een febriekie deer in Amersfoort Hai hep me dat in kleure en geure verteld. Pette maakte ze deer. En ut gong niet zo erg forissant voor de oorlog, zo as dat pet een houp zake gong. En nou benne we d'r vleden jaar weest en toe was er al niks gien krimp. En we benne niet voor ons rapporten als het onderhavige zijn al vroeger opgesteld en verdwenen in regeringsarchieven om vergeten te worden. Lynchen en boycot. Een misdaad als het lynchen heeft de afgelopen tien jaar drie en veer tig levens gekost en daaraan is ruim schoots bekendheid gegeven. Hetzelf de geldt voor het feit, dat in verschei dene staten niet-blanken het stem men onmogelijk wordt gemaakt. Er moet echter meer aandacht wor den geschonken aan het feit. dat vele negers, die niet aan onmiddellijke vervolging bloot staan behandeld wor den als sociaal uitgestotenen". Over de wijze, waarop kleurlingen worden achtergesteld, zegt Walters o.m. het volgende: Er bestaat een rustig' opgebo-'.wde maar doeltreffende methode onder de blanken, welke de meerderheid van New York's 547.000 negers dwingt sa men te hokken in onvoldoende woon kazernes tegen onbehoorlijk hoge huurprijzen. In de welvarende zaken districten van Manhattan ziet men be trekkelijk weinig negers. In New York kunnen negers weliswaar in schouwburgen en bioscopen terecht, maar nooit in betere hotels, waar ze te horen zouden krijgen, dat er geen kamer beschikbaar is. Negers, hoewel vaak bekwame leer lingen, kunnen in de regel als arts. advocaat of zakelijk adviseur alleen onder hun rasgenoten hun brood ver dienen. Slechts vijf procent der niet-blankc Amerikanen bekleden, functies op het gebied van bedrijfsleiding of als gees lelijke. verdriet uit weest oor. Reken dai maar". Kees wachtte efkes om een poip op te steken. En toen begon-ie weer. „Ut was ien en al weelde en luuks. En ete! Ut kon niet op. Dat was maar dikke biefstuk en ham en worst en keis en boerebuttcr en sulckelaad en de foinste segare dat Ant en ik keke mekaar derus an. We wiste meist niet hoe we ut hadde. En om nag een beetje ofwisseling in ut menu te brengen benne we an de gestoofde en de gerookte paling weest en een borrel kon je alle ure van de dag kroige". No. wul je ge- louve, dat wai in de skeerwinkel Kees meist een beetje skeel ankeke. „We hadde d'r meist een hekel an. Dat Ant zoi: „Jullie moote voor ons niet zo'n drokte make en ik zoi d'r flap achteran: „Ut loikt wel of hier gien disterbusie is." Maai' was hillemaal gien drokte. Want ik hep wel begrepen, dat ze -jt alle dage zo hadde En 7.0 onder ut genot van een foine segaar vertelde die kirrel me hoe ut kon, dat ut zo ruim skuttelde. Hai maakte minder pette as voor de oorlog. Maar de winstpersentagies wazze ut zelfde bleven. As-ie vroeger duizend pette maakte, den leverde-ie ze of voor vierhonderd gulden. -En deer had-ia voiftien persent van. Dus den had-Ie zestig gulden. Maar as-ie nou duizend pette ofleverde. den kv/am-ie op een bedrag van drieduizend gulden. En deer had-ie ok voiftien persent van. Dus nou had-ie op de zelfde hoeveul- hoid pette vierhonderd voiftig gulden winst. No. ik heb maar niks zoid. want ja, as je te gast benne. den houw je je gnap. Maai- toe we in >it spoor zatte hew ik m'n gal derus uit spuwt teugen Ant. En lit beurt niet veul, maar we wazze ut vrai goed met mekaar iens. Want wai vonde. dat die grote winste, die fabrikante en handelaars en grossiers make, de zwarte handel in de hond werke en dat de mense met de gewone inko mens bokkie benne. En nou hew ik toevallig van de weck een nuuwe pet kocht ok. En toe ik deer vier en een halve gulden voor aftikke most. no, toe brak de paling, me nag op. En gelouf deerom maar gerust Dirk, dat Ut van de winst van de here wel of ken. En as ze nou maar raak groipe ok. Want wai benne ut best loof". Figaro. (Van onze Haagse correspondent) In landbouwerskringen is grote on gerustheid ontstaan over de veevoe dervoorziening in de komende winter. Vanzelfsprekend wist men reeds dat de veevoederpositie ongunstig was. Het beroep echter van de wereldvoed- sclraad op de Wes*-Europcse landen om de veestapel te verminderen werd onder dc veehouder» algemeen gezien als een bewijs voor de geruchten, dat de veevoederpositie in de komende winter nog belangrijk slechter zal xfjn. Van officiële zijde vernemen wij thans, dnt zulks onjuist is. Hoewel de veevoedevpositie lang niet ideaal zfd zijn en er ongetwijfeld veel te wensen zal overblijven i» men er van over tuigd, dat mende situatie het hoofd kan bieden. Per koe kan minste;jé de zelfde hoeveelheid veevoeder be schikbaar worden gesteld als in 1946 55. Jimmy stoof er met de bal van door, passeerde met een sneltrein vaart je, drie-, vier- tegenstanders loste tenslotte een dreunend schot. Hij gaf de bal zo'n verschrikkelijke Wil de aanvoer uit Argentinië een beetje meelopen, dan kan het zelfs zijn. dat de toewijzingen iets royaler worden dan in de afgelopen winter. Over het algemeen zal het voer ook beter zijn. Zo zal er o.a. geen gedroog de pulp in de veekoeken verwerkt worden. Bijzondere aandacht wordt geschonken aan de droge gebieden. Momenteel is men reeds doende om voor deze streken een extra-toewij zing yeevoeder te verdelen. Men ver zekerde ons, dat het echter bij deze ene special© toewijzing zeker niet zal blijven. De "veehouders in de gebieden, die sterk van de droogte te lijden heb ben gehad, kunnen Yiog minstens twee. vermoedelijk 3 of 4 extra toewijzin gen verwachten. knoert, dat het eigenlijk een wonder was, dat het ding het overleefde. Boemmmmmm!!!!!! ging het en binnen in de tribune barstte een ruit. De doelverdediger van DLW probeerde vlak voor zijn deur een bushalte heeft.. Dat de verkeersmogelijkheden nu beter zijn dan drie jaar geleden is ook mij bekend. Maar ik ben niet ge wend achterom te zien. Als de NACO dit wel doet, dan wil ik haar nog wel even het vooroorlogse beeld voor ogen halen. Ik bedoel hier de tijd van de NACO van de Fa. Raadt en Kistemaker. Dat was de tijd. dat de NACO adverteerde: ,.'t Zij jong of oud, 't zij rijk of arm, een .ieder wil wel. graag eens fitten. Maar allen zijn 't er over eens, dat onze bussen heerlijk zitten" Dat was de tijd, dat de NACO zich door dik en dun dienstbaar maakte aan het publiek. Dat was de tijd. dat je op de NACO kon bouwen, als het er om ging, dat je in Amsterdam trein'zus of zo moest halen. Een heel verschil met de verzekering van een doorverbinding nu, tenminste als men de laatste tijd gebruik maakt van bus NA uit Schagen. In die tijd zou het ook niet voor komen, dat je anderhalf jaar lang op een abonnement behoefde te wachten en het dan nog niet had. In die tijd kwam het bij de NACO ook niet voor, dat men 5 a 6 maaf kans zag je abonnementsaanvrage weg te mof felen, iets wat men ftu op het kan toor te Alkmaar wel voor elkaar bokst. In die tijd kon men ten NA CO kantore alle inlichtingen krijgen, maar nu kan niemand van het kan toor personeel te Alkmaar je vertel len. of de bus naar Assendelft te Krommenie op de trein uit Alkmaar wacht, omdat die bus volgens NACO dienstrooster vijf minuten voor aan komst van die trein moet vertrekken Maar in die tijd liepen er bij de NA CO nog niet zoveel geüniformeerde mannen met dubbele zilveren biezen en onbenullige jongetjes met chefs allures rond. Zou het hem daar in zitten? 25 October. A. R. Molenmaker Naschrift redactie We hadden naar aanleiding van bo venstaand ingezonden stuk een uit voerig onderhoud met dè NACO. Het resultaat daarvan is, dat zij van oor deel zijn. dat inzender zich in menig opzicht volkomen vergist. Om te beginnen is de NACO een uitvloeisel van de regeringsbemoeienis met het vervoer. De overheid stelt zich op het standpunt, dat het verkeer be hoort te worden gecoördineerd, wat natuurlijk neerkojnt op monopolise ring. Nu dunkt het ons toch wel heel scheef deze monopolisering op reke ning te stellen van de NACO. De re gering alleen is er voor verantwoor delijk en niet de NACO. aan welk lichaam alleen is opgedragen "er voor te zorgen, dat het vervoer kan plaats hebben. De dienst op Schoorl is louter op dracht van de NACO. Het trammetje werd opgeheven, de NACO ontving de order om daarvoor een busdienst in te leggen en heeft daaraan gevolg te geven. Afgezien van het feit, dat Noord- Holland het verkeer met Friesland nog naar de bal te duiken, maar ge lukkig voor zijn vingers, mislukte dat en met een gierend geluid vloog het leer in zijn doel, waar het een ogen blik in het net bleef kleven. niet alleen mag overlaten aan de NT M (de Friese vervoersonderneming), blijkt de dienst op Heerenveen meei en meer te voorzien in een behoefte Het zal inzender onbekend zijn, dat de NTM bezig is aansluitingsdiens ten op Drente te organiseren. Het oude materiaal mag men de NACO niet aanrekenen en over dc dienst MU, waarover inzender des tijds zweeg, achten we het niet no dig verder in discussie te treden. Ook over het zich dienstbaar maken aan het publiek hebben we het onze reeds gezegd. Een verdere gedachtewisse ling hierover is vruchteloos met ie mand, die alleen het verkeerde wil zien. Het feit, dat inzender eerst zijn hart lucht over de monopolisering en la ter de voor-oorlogse toestand er bij haalt, zou het vermoeden kunnen wekken, datachter zijn ingezonden stuk een zekere wrok schuilt tegen de NACO. Indien dit het geval mochl zijn. kunnen we niet beter doen dar inzender aan te raden zelf eens naai de NACO te gaan. Men gaf ons daav de verzekering, dat men zijn op prijs zou stellen. We menen hiermede de discussie over deze aangelegenheid te kunnen sluiten. DINSDAG 18 NOVEMBER 1847 Hilversum I 301 meter Nieuw» om 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur AVRO 1.30 Gram. platen: VPRO 7.50 Dagopening; AVRO 8.13 Aubade 8.435 Viool en piano; 9.15 Morgenwij ding; 9:43 Arbeidsvitaminen; 30-33 Kleutertje luister!; 11.00 Orgelconcert; 11.50 Gram. platen; 12.43 Piano en or gel 13.15 The Romancers;14.00 Met naald en schaar; 14.30 Piano vierhan dig; 15.00 Watermusic; 16.40 De school bel; 17.00 Dat kun jij Ook; 17.45 Het Rijk over zee; 18.15 Pianospel; 18.80 Ned. Strijdkrachten; 19.15 Bijzondere bezettingen in de kamermuziek; 20.1 Bonte Dinsdagavondtrein met Her man en Pim Tholcn; 21.30 Contact' 22.15 Buitenlands weekovèricht; 2280 Mendelssohn-herdenking; 23.15 The Skymasters; Hilversum II 413 meter Nieuws om 7, 8, 13, 19, 20 en 22.30 uur. KRO 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 9.35 Viool en piano; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Operette-klanken; 10.40 Voordracht: 10.50 Instrumentale soli; 11.30 Als de Ziele luistert; 12.03 Sopraanrecital; 12.33 en 1380 Vaudeville-orkest; 13.50 Werken van Bizet en Chabrier; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Tsjechische mu ziek: 15.30 Slavische kamermuz.; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 17.15 EIck wat wils; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Metropole orkest; 19.20 Negerzang; 20.20 „De brug van San Luis Rey", luisterspel; 22.15 Avondgebed; 22.45 Radio Phll- harmonisch orkest. Schrijvende lezers Nogmaals: De NACO en de Wederopbouw Ik stel het zeer op prijs, dat de re dactie van „De Nieuwe Schager" mij nogmaals gastvrijheid verleend in haar kolommen. Hiervoor mijn hartelijke dank. Ik ben het met het naschrift van dè redactie onder mijn artikel „De Naco en de wederopbouw" (zie D. N. Sch. 2110) lang niet eens. Immers, zij komt hierin tot de conclusie, dat de NACO niet wordt beheerd door men sen. die het algemeen belang aan hun laars lappen, maar door mensen die alles in het werk stellen om de NA CO dienstbaar te maken aan het pu bliek. Ik zie dit evenwel geheel an ders. De NACO-leiding heeft m.i. uit sluitend het oog gericht op één ding de monopolisering van het personen vervoer in geheel Noordholland en zij verwaarloosd hierdoor, vaak in niet; r geringe mate het publieksbelang. Een voorbeeld? Hier is er een. Schoorl had tot 5 October een tram- en een particuliere busverbinding met Alkmaar. Het trammetje vervoerde nog maar een minium aantal passa- fiers. dus zette de N.S. het stuk antiek op stal en de NACO opende een bus verbinding AlkmaarSchoorl. dage lijks elf maal heen en elf maal terug. En laat men bij de NACO nu als jeblieft niet aankomen met het praat je, dat deze dienst een publieksbe lang is. want zover is het nog lang niet. Dat zal misschien wel het ge val worden wanneer ook de N.Y. Berger-busonderneming, de particu liere ondernemer op BergenSchoorl en Groet als zoveelste slachtoffer van de monopolie-zucht van de NACO. 't veld heeft moeten ruimen. In welk geval ik de inwoners van genoemde dorpen beklaag, want de NACO zal nooit en te nimmer die service bieden, die genoemde particu liere onderneming thans biedt. Dan klaagt men bij de NACO over materiaal-gebrek, waardoor het on mogelijk is op een of meerdere lijnen een extra bus in te lassen. Maar dan herhaal ik nogmaals de zinsnede uit mijn vorig betoog „Waarom dan wel nieuwe lijnen, zoals zulk een over bodige lijn naar Schoorl en die op Heerenveen?" Hier was toch de kans om enige bussen en nogwel gloednieuwe te re serveren. En dat dit geen overbodige luxe is, moge blijken uit het volgen de. Op Woensdag 22 October was bus N uitgevallen. Daarom vertrok om 20.15 uur uit Alkmaar een reserve bus, een aftands-vehikel, dat bij de start moest worden aangeduwd door een aantal chefs, conductrices, enz. En toen het apparaat eenmaal liep. bleek het over een zo slechte verlichting te beschikken, dat de chauffeur, geluk kig een zeer goed vakman, slechts met zeer matige snelheid durfde rij den. hetgeen overigens het oude beest je wel ten goede kwam. Maar naast deze roesthoop-sollici- tant stond een mooie glanzende bus naar Schoorl. die precies op tijd, met Anderhalve passagier, geruisloos weg gleed. Is het erg overdreven, als ik zeg. dat ook de veiligheid van het publiek aan de hebzucht van de NACO wordt opgeofferd.' En nu lijn MU. van Schagen naar Alkmaar vv via het station N. Schar- woude, ter vervanging van het bui ten bedrijf gestelde station. In deze bus is blijkens het reeds aangehaal de onderschrift, altijd plaats en men komt tot de conclusie, dat ik dus on der alle omstandigheden naar mijn werk had kunnnen komen. Dat valt niet te ontkennen, doch daar zou ik dit tegenover kunnen stellen. Als dan de NACO zo goed weet, dat er in de bus MU altijd plaatsruimte is, dan had ik zeker van haar verwacht, dat ze een gedeelte der scholieren uit de bussen N en/of NA op 't Verlaat te Oude Niedorp in de bus MU zou la ten overstappen, om de 'eenvoudige reden, dat ook Heerhugowaard in het vervoersplan voor de bussen N, NA en S is opgenomen en men door deze geringe moeite, voor 't opnemen van passagiers op het laatste deel der rou te wat plaatsruimte oeschikbaar had. En dan had ook de opmerking, dat ik mij maar naar 't station N. Sehar- woude moet begeven, om met haar bussen vervoerd te worden, achter wege kunnen biijveh. Men looptnu eenmaal niet voor zijn Tol 's morgens een minuut of vijf en twintig, als men Een wonderbaarlijke historie van een oude matras We haden juist in een krant de traditionele en altijd weer verrasen- de geschiedenis gelezen van de oude bedelaar ,die bij zijn dood een aan-, zienlijke stapel biljetten van duizend in zijn strozak achterlaat „Weet je", zei Tonnelet tegen ons, «dat doet me weer denken aan het •vontuur van de ouwe liereman". Die bijnaam was hem gegeven door mensen met weinig verbeeldings kracht. eenvoudig omdat hij op een •rgeltje speelde onder een koetspoort In de buurt waar ik woonde ,al ja ren lang. Hij kon zowat tachtig jaar *Ün, maar als gevolg van het leven dig tegen elkaar op bieden van de groentevrouw, de kruier en de straat veger. die allen een zwak hadden voor wonderen, was men er tenslotte toe gekomen, hém honderdvijftig jaar toe te kennen. 1 Hij had z'n ene been verloren tij dens het Tweede Keizerrijk, bij het •en of ander ongeluk. Lang etijd werd tij aangezien voor een oorlogsver minkte van 1870. Om zijn ongeluk op nieuw actualiteit te verlenen, werd hij in 1918 een slachtoffer van de Duitse luchtaanvallen. Zij voornaam ste klant was mijn neef Henri Picton, een jonge ambtenaar, die sinds kort getrouwd was. Henri zou nooit voor bij de zetel van de ouwe liereman komen, zonder dat hij een storting van di'ie of viersous aan hem per soonlijk verrichte, minder uit mede lijden dan uit fetichisme. Op een avond dat ik uit dineren was bij de Pictons, spraken we weer eens over het pas verschenen, periodieke gemengde bericht over een andere oude bedelaar, die plotseling was overleden was en in wiens zolderka mertje men een fortuin gevonden had- In verband daarmede werd er over de oude liereman gesproker}, waarbij iemand de mening opperde, dat hij ook één van die bedelaars moest zijn die voor een verrassing zorgen. Het kwam me voor kv/.m het me wer kelijk voor? Of is het een onwille keurig door mijzelf gemaakte herin nering. die me naderhand te binnen schoot? het kwam me voor .dat de dienstbode van de Pictons. een meisje uit Eerry met sluwe ogen met belangstelling naar ons luisterde. Zoveel is zeker, dat zij informaties ging inwinnen en dat ze na een paar dagen een vrij volledig verslag kwam uitbrengen bij mijn nicht Picton. De ouwe liereman woonde al sinds jaren in een klein kamertje onder de hanebalken van een huurkazerne in Clignancourt Hij had het zelf gemeu beld met een matras, een buffet en drie niet bijelkaar passende stoelen, alles afkomstig van een markt in de open lucht. Volgens Octavie was de invalide bijzonder getroffen door de stipté liefdadigheid van Henri Picton. KORT VERHAAL door TRISTAN BERNARD Zij onthulde voorts dat de ouwe liereman vrijgezel kwas, dat hij geen wettig erkende kinderen had en dat hij het recht had om over al zijtf eigendommen te beschikken, daar hij geen nakomelingen had en waar schijnlijk ook geen familieleden in de opgaande linie. Op een dag bracht Octavie haar meneer en mevrouw een stuk geze- sche testament vermaakte hij al zijn onregelmatige handschrift van de ouwe liereman en ondertekend met zijn werkelijke naam. In dit olografi- sche tsetament vermaakte hij al zijn roerende eigendommen aan het echtpaar Picton. „Hij wilde niet hebben, dat ik er iets van aan meneer zou zeggen, me vrouw, en ik heb hem beloofd, dat ik zou wachten tot-ie dood was. eer ik U dit papier zou laten zien. Maai* ik was bang dat ik het zou verliezen en ik wou er liever af zijn...." Het testament werd opgeborgen in de kast van mijn nicht. Het echtpaar Picton was niet^geneigd er bijzonder hoge verwachtingen op te bouwen.... Maar je kunt nooit wetenVan die tijd af vergrootte Henri zijn giften aan de ouwe lierman in belangrijke mate. Hij kreeg nauwelijks versleten kleren cadeau. Vaak werden de be stellingen bij de slager vergroot om er een stukje voor hem van achter te houden.-Dié attenties werden bewezen met een minimum aan bijbedoelingen, veeleer bij wijze van fijngevoelige er kentelijkheid dan geleid door een be gerig instinctDe invalide scheen zich overigens te verheugen in een gezondheid, die tegen alles bestand was. Hij moest bepaald de slagaderen van een kind hebben en gevulcani- seerde luchtpijptakken. Zijn beroep was zozeer een hartstocht van hem geworden, dat hij geen enkele werk dag en zelfs geen Zondag zou ver zuimen om zich onder zijn koetspoort te installeren. Hij sloeg geen acht op regen, sneeuw, hagel wind. cyclonen en ander atmosferische aardigheden. Hij stak de straat over met volmaak te lenigheid en voorzichtigheid. Er had werkelijk een autobus, die door het Noodlot bestuurd werd. in weer wil van alle conventies het trottoir moeten komen oprijden, om door een onverhoedse aanval definitief af te rekenen met de onvergankelijke grijs aard. Een paar weken na de overhandi ging van het testament aan de echte lieden Picton vond dat gemengde bè- richt plaats. Mijn neef liet zijn rech ten gelden en bracht het meubilair van de ouwe liereman mee naar huis. De matras werd opengesneden in tegenwoordigheid van een paar vrien den, waaronder ook ik en de sluwe Octavie. En wat denken jullie, dat we er in vonden?'' „Niks niemendal!" „Tweehonderd biljetten van dui zend Tonnelet zweeg. Er ontstond een merkbare verkoeling ond?r zijn hoor- dei's. „Nou, wat is er voor pikants aan je verhaal?" „Je zou het verhaal heel wat merk waardiger hebben geifonden, als je zo als ik, het verschrikte gezicht van de dienstmeid had kunnen zien. Ze stond volkomen paf. en de ouwe liereman zou net zo paf naast haar hebben ge staan, als hij er bij was geweest Luister maar hoe het avontuur af liep. Het lag voor de hand. dat de dienstmeid en de oude bedelaar een complotje hadden gemaakt om de jonge Pictons bij de neus te nemen, zodat ze een beetje subsidie van ze konden plukken. Maar nu moet je we ten .dat de invalide de paardeharen beddezak die hjj op de openlucht- markt had gekocht, nooit openge maakt had. Het ding was blijkbaar het eigendom geweest van een vrek, die plotseling gestorven was, zonder zijn verborgen rijkdom voor de dag te halen. Met het gevolg, dat de ou we liereman jarenlang een miserabel bestaan had geleid en elke avond was gaan slapen op een matras van tweehonderdduizend francs

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2