Emigratiemogelijkheden r^n naar Suriname De Moord Het kruideniersbedrijf in gevaar farunty ah u^adAaiiel Naar verre landen Coöperatieve vestiging verdient voorkeur (Van onze emigratie-medewerker) Orer geen enkel land heeft al zoveel onzin in de Nederlandse pers ge staan als orer Suriname. Vandaar dat vele Nederlanders een volko men verwrongen en .onjuist beeld hebben van deze grote uitgestrekt heid. Stel eens voor, dat morgen in de krant zou lezen, dat een Su rinamer voornemens was in "Hullen eeft modern bioscoop-theater te be ginnen me*-1500 zitplaatsen en dan zeven maal per dag voor stellingen ton geren, terwtfl de exploitant als bijverdienste de inwoners, van Halten apennootjes zou laten rapen, die daar immers onder de bo men liggen, teneinde een waardevolle grcndstof te leveren voor'de...., metaalnijverheid. Ongetwijfeld zou er onbedaarlijk wordën gelachen. Maarschrik niet, dergelijke kolder staat er inderdaad in de Ne derlandse pers over Suriname. En dit is niet overdreven. PIJNLOOS BUK WORDEN Zo bestaat er b.v. een groep Suri- name-vrienden. in Den Haag, die het loffelijke voornemen hebben gezamen lijk naar Suriname te*emigreren en daar in coöperatief verband de zee visserij uit te oefenen. Men zou hier een modern uitgerust vissersvaartuig' kopen en daarmee de Oceaan over steken.Hier in Holland zouden de heren al een z.g. blokkendooshuisje fa. briceren, dat daar uitgepakt en opge bouwd kon worden. Terwijl de ene groep dan ter visvangst ging (er was niet één visser bij> zou de andere groep in.de modern ingerichte vishall tn Paramaribo de vangst tegen goede prijs trachten te verkopen. Een derde groepering Hagenaars zou „ergens** in Nicfcerie „een bepaald soort noten" •gaan rapen, want in die noten zafn groot vetgehalte en dat zou wel geëx porteerd kunnen worden. Gezamelijk «ouden ze dan in de kortst mogelijke tijd pijnloos rijk zijn Iedere Surinamer, die dit leest ichlet in de lach. Kolder in het kwa draat. Wij hebben aan de plannen van deze groeberingen enige bekendheid gegeven door een Surinaams dagblad In te lichten. Nu, men heeft zich daar kostelijk vermaakt, te meer, toen tenslotte bleek, dat -de emigranten niet eens precies wisten welke noten er eigenlek bedoeld werden. Inmiddels zijn er ook in andere ste den groepen, die plannen hebben tot gezamelijke emigratie naar Suri name. Wij zouden het op prijs stellen, in dien genoemde groeperingen met ons in contact wilden -treden. Zijn hun plhnnen gezond en uitvoer baar, dan zijn we in staat er in Su riname belangstelling voor te wek ken door publicatie in de Surinaam se bevriende pers. Ook van die kant komen er dan reacties binnen, waar bij ons blad coördinerend kan op treden, hetgeen ongetwijfeld een ge. paste bijdrage zal leveren tot het slagen der plannen. GROTE MOGELUKHEDEN EN GROTE MOEILIJKHEDEN Het is een waarheid zo groot als een koe, dat Suriname eei\ befoverend mooi land is met voor een deel een «eer rijke bodem. Het is v,ijf maal zo groot als Nederland, voor viervijfde deel met bossen bedekt en telt nog geen 200.000 inwoners. In principe zyn er dus zeer grote mogelijkheden. Maar aangezien tot op heden de méeste experimenten in Suriname zyn mislukt moet men onmiddellijk achter de grote mogelijkheden ook denken aan zeer grote moeilijkheden. DE KERNPROBLEMEN Mogelijkheden btf de vleet. Zo be dt Suriname vrijwel geen vaklieden Er is b.v. niet één horlogemaker Metselaars, timmerlieden, electriciëns. rerplegers, verpleegsters, schilders, bo tenmakers enz. zoals wij die hier heb- Onze Emigratie-rubriek Waar de belangstelling voor de emigratie dag in dag uit gro ter wordt, menen we goed te doen een speciale emigratie-ru briek te openen. Allereerst krij. gen we enkele artikelen over Suriname en vervolgens krij gen alle andere emigratie-lan- den een beurt. Zoals men ziet wordt er vrij diep op de kwes tie ingegaan .en laat onze emi gratie-medewerker vaak een ^vaarschu'.vend woord horen, Adspirant-emigrantén, die vragen wensen te stellen, kun nen dit doen aan onze redactie Onze emigratie-medewerker, die in contact staat met de autori teiten in .Den Haag en rechts- streeks met de voornaamste emigratie-landen, zal de vragen in de krant of per brief beant woorden. ben, met een gedegen vakkennis, heeft men er vrijwel 'niet. Toch is er aan deze krachten een grote behoefte. De landbouw biedt nog grote mogelijk heden, in ontginningen en mijnbedrij ven liggen ongetwijfeld grote kansen, speciaal beauxiet. goud enz. Ook het ontbreken van vrijwel iedere vorm van Industrie opent bepaalde perspec tieven. Maar achter iedere mogelijkheid moet men onmiddellijk de beide kern problemen zien: de ongunstige ligging to.v. de wereldhandel en de achter lijke 'toestand, waarin het land ver keert. De gesteldheid van het land en de grote moeilijkheden, welke men in ve le opzichten te overwinnen zal heb ben, eisen een emigratie in groeps verband. Enkelingen, die op eigen houtje naar Suriname willen gaan om er iets nieuws te beginnen, moeten we dit in de meeste gevallen drin gend ontraden. Zij struikelen al te vaak over het nijpende gebrek aan arbeidskrachten, de minder gunstige gezondslieidstoestand, de geïsoleerde ligging, gebrek aan kapitaal, moeilijk en duur transport, woningproblemen, gebrek aan ontwikkelingsmogelijkhe den voor de kinderen enz. Emigratie in groepsverband daarentegen KAN in principe, slagen, mits oordeelkun dig geleid en van hogerhand gesteund O— Uw medewerker stelde de bij uit stek tot oordelen bevoegde heer Ver- schure. hoofdredacteur van „De Suri namer" te -Paramaribo, die reeds W jaar in het land vertoeft, de volgende vraag aan welke.arbeidskrachten SiC- riname behoefte heeft. Het antwoord luidde: „Aan vrijwel alle. U moet. weten, dat eigenlijke vaklui, 'dus, die een echte vakopleiding gehad hebben, hier zo goed als -niet bestaan. Een horlogere- perateur is b.v. in heel Suriname fïiet te vinden. De voorlieden van het De partement van Openbare Werken en Verkeer wisten van steenverbindin gen bij huizenbouw niet eens de naam laat staan de zaak zelve. En zo kimt U met. alle vakken dóórgaan. Echte vakopleiding bestaat in dit z.g. agra rische land niet eens voor de land bouw. Dus vaklieden zullen hier voor lopig zeker een bestaan kunnen vin den". En'hiermede besluiten we deze eer ste bijdrage. Vraagt U gerust! Het gaat weer eyen slecht als in 1938 16 te oüfv (Van onze Haagse correspondent). Het kruideniersbedrijf is in groot gevaar. De bedrijfskosten zijn weer hoger dan het bruto winst-percentage. In vele gevallen geniet de kruidenier dan ook geen premie voor ondernemersrisico. Hetgeen hij „verdient" ls im vele gevallen geringer dan het loon van een arbeider. Heeft men in de oorlogsjaren vrij goed geboerd, thans kan men zeggen, dat het kruideniers- bedrijf er weer even slecht voor staat als in 1938. De rentabiliteit heeft het minimum bereikt. De reserves zijd niet.voldoende om de financieringspro blemen op te lossen. Indien er een verlaging van de winstmarge zpu door gevoerd worden, zullen ongetwijfeld vele kleine zelfstandige kruideniers ten gronde gaan. afgezien nog vanhun bereidheid dit te willen hanteren. Dat neemt echter niet weg, dat ook aan hun belangen wel degelijk aandacht moet worden geschonken, evengoed als aan die der land- en tuinbouwers, der arbeiders, ambtenaren, enz. I Kruidenier verdient f 50. in de Week. Het Economisch Instituut voor de Middenstand komt tot de conclusie dat in 1946 de kruideniers een gemid delde omzet hadden van 55.000 gl. De w e r k e 1 ij k e bruto-winst bedroeg 15.8 pet. Het kostenpefcentage was 15.4 Het overschot .van 0.4 pet. is dus gemiddeld f 220. Deze cijfers zijn ont stellend. Het kostenpercentage b.v. is slechts.berekend op een gewaardeerd Verlaging winstmarge niet mogelijk. Het is bekend, dat de regering zeer terecht poogt de spanning tussen-loon en prijs te verminderen. Vandaar de prijsverlagingen voor vele producten en vandaar ook de besprekingen, wel ke thans worden gevoerd tussen Han del en Prijsbeheersing om de winst marge t* verlagen. Het kruideniefsbe- drijf staat er thans evenwel al zo sleeht voor. dat de geringste verlaging van de winstmarge funest' zal blijken te zijn. De kruideniers achten de huidige winstmarge reeds te laag. Hetgeen aanleiding geeft tot allerlei spannin gen in deze sector. Zij zyn evenwel de laatsten. die gebruik zouden (kun nen) maken van het stakingswapen. ■59. De voorhoede van De Schoppende^ Elf kwam echter terug en toen begon er een belegering van het doel van de- ,DLWers, waarbij het zo'heet toeging, dat de supporters van de club DSE en .mijnheer Trapman in het Bijzonder itfet durfden kijken. Als gloeiende ko gels vlogen de ballen op het doel van Jimmy af, hoge verradeiijke boog schoten en venijnige schuivers wissel den elkaar af. Knal, boem, weer één. Rats, pats, dadelijk daarop nog één, Maar wat de DSErspélers ook pro beerden, zij rekenden buiten de waard Jimmy Brown, die daar als een rob in de branding stond. loon van f 2500. Dat wil dus zeggen, dat als de kruidenier gemiddeld f 48 per week uit het laadje neemt voor eigen gebruik zijn zaak hem daaren boven nog Slechts f 220 winst oplevert. Maar over 1947 is de toestand nog on gunstiger. Weliswaar is de gemiddelde omzet dit jaar iets hoger, n.I. f 62.000 en ook de bruto-winst komt op 16.5 pet., doch het kosteneïjfer bedraagt over het eerste halfjaar omzetbelas ting nog 2 pet. Dit houdt dus in. dat over 1947 de bedrijfskosten hoger zijn dan de bruto-winst. Dus., de kruide nier kan niet eens meer f 48 per week voor huishoudelijke uitgaven opnemen Deze naakte waarheden werpen wel een vreemd licht -op de situatie. Financieringsproblemen Het dooddoenertje „men heeft toch in de oorlog goed verdiend", gaat hier slechts gedeeltelijk op. Inderdaad ging het in de' oorlogsjaren de kruideniers naar den vleze. Het beste jam: was 1943 dat per «aak gemiddeld f 900 winst (officiële winst) afwierp. Daar na liep het echter zeer snel terug, ter wijl de directeur van het genoemae instituut, dr. Muiswinkel, constateerde dat het de kruideniers thans zeker piet beter gaat dan in 1938. Maar de kruidenier heeft momenteel al finan cieringsproblemen. Het aantal pof- klanten neemt hand over hand toe. zijn debiteuren, die voor 'n deel allen dubieus zijn kan hij niet onderbren gen bij zijn grossiers, of by zijn fa brieken, want die tonen steeds min der bereidheid de kruidenier crediet te verlenen. Daarbij komt dat het as sortiment dag in dag uit groter wordt, dus de kruidenier moet steeds meer geld steken in zijn „ijzeren voorraad" (voorraad winkelgoederen). En ook dit begint een grot® moeilijkheid voor hem te worden. Kruidenier bedient 80 ge zinnen. Blijkens de cijfers van 'het C.B.S. heeft Nederland 26.768 kruideniers, die gemiddeld slechts 85 gezinnen bedie nen, of 374 personen. Hoewel dit reeds belangrijk gunstiger is dan voorheen is het aantal klanten per kruidenier nog te klein. De oplossing van het kruideniersprobleem moet eerder ge zocht worden in een verhoging van de winstmarge en een verlaging van de bedrijfskosten. Gebeurt zulks niet. dan gaat de kleine kruidenier ten gronde. Wat er met de winstmarge der krui deniers zal gebeuren, weten we mo menteel nog niet. Voorhands lijkt de kans op verlaging vrijwel uitgesloten. Zyn we goed ingelicht, dan toont de directeur-generaal voor de Prijzen daarentegen ook weinig geneigdheid tot incidentele verhoging over te gaan. aangezien dit zou leiden tot prijsver hoging. Ofwel het zou moeten zijn, dat de indifttriële winsten dusdanig zijn. dat daarvan de kruidenier kan profiteren door een iets ruimere winst marge. de boer door een hogere eind- prijs voor zijn akkerbouwproducten en de* consument door een lagere prijs. Maar- dit komt ons al te gortig voor. Hoe dringend de nood voor de krui deniers ook is, voorlopig zien wij wei nig mogelijkheden tot doeltreffende verbetering van de .situatie, want een eventuele hogere winstmarge moet toch uit. de lengte of de breedte ko men. Standpunt Directoraat-Ge- ncraal. Enerzijds is het Verheugend, dat prof. Brouwers, dp directeur-generaal voor de Prijzen zich er ook van be wust is, dat de kruideniers er rela tief minder gunstig voor staan. Daar om hebben zij het vorige jaar dan ook niet in de drastische verlaging der winstmarge gedeeld. Anderzijds meent prof. Brouwers en zulks in tegen stelling met de thans bekend gewor den cijfers van het Economisch Insti tuut voor de Middenstand, dat de be- drijfsuitkomsten in 1946'nog twee maal zo groot waren als in 1938. Handbal-varia HANDBAL-UITSLAGEN Distrlcfs 2de klasse. Gita—Vrone afgel. Rood-Zwart—Udi-Wik afgel. Concordia II—HAV I 6—5 HOC—Tonegido 53 Afd. 1ste kl. TSV-AVA 1—3 N.-NiedorpTonëgido II 30 Afd. 2de kl. SSVBergen 40 N.-Niedorp II—DTS If 1—1 Vrone IIVlug en Vaardig I 13 A.V.A. 19 JAAR De Alkmaarse atlethiek vereniging A.V.A. herdenkt a.s. Zondag haar 10- jarig bestaan als atlethiekvereniging. IJeeds met 3 teams neemt ze deel aan de handbal-competitie. Wij hopen, dat A.V.A. in de komende jaren een bloei ende en krachtige vereniging moge worden.' HANDBAL-CURSUS .Zaterdagmiddag wordt op "het Sport park te Alkmaar de eerste les gehou- - den van de cursus handbal-oefenmees- ter. 'Cursusleider is de heer de Lei. leraar M.O. uit Amsterdam. EEN NIEUW KOPPEL Zaterdag a.s. treedt de bekende Vrone-keepster, mej. Jannie Strijbis in het huwelijk met Henk Hoed. Mej. Strijbis werd reeds eerder gekozen voor het Nrd.-Hollands handbalelftal en thans was zij .weer uitgenodigd haar kunnen te tonen, maar door haar huwelijk kan ze niet van de partij zijn. Niet alleen op handbalgebied, maar als wielrenster, schaatsrijdster en athle te met speer, discus en kogel, behaalde ze vele successen. Haar toekomstige levenspartner. Henk Hoed is bij. de' Alkmaarse Boys geen onbekende. SELECTIE-TRAINING Zaterdag en Zondag a.s. zal er in Den Helder, aan de Sportlaan een handbalselectietraining worden ge houden .waarvoor ook mej. Ina Bijl uit Alkmaar (A.V.A.) is uitgenodigd. ZATERDAG 22 NOVEMBER 1947 Hilversum I 301 m. Nieuws om 7, 8, 18. 20-en 23 uur. VARA: 7.30 Gram.platen; 8.15 Johan Jong; 8.35 Lichte morgenklanken; 9.30 Werken van Handel; VPRO; 10.00 Morgenwijding; VARA: 10.20 Radio- feuillëton; 10.35 Liederen; 11.00 Radio debat; 11.20 Zangkoor;- 11.35 Bekende ouvertures; 12.00 Orkest Malando; 12.33 Virtuoso-trio; 13.00 Ned. Strijd, krachten; 13.30 Miller-sextet; 14.00 AJ'C-uitzending; 14.15 Harmonie-or kesten, attentie; 15.15 Men vraagt en wij draaien; 16.15 Binnen zonder klop pen. kleinkunst-programma; 16.45 Om en nabij de twintig; 17.15 Volksconcert door het Radio-Philharmonisch orkest 'Beethoven); 18.15 Sportpraatje; -18.30 Ned. Strijdkrachten;-19.00 Cello-reci tal; VPRO: 19.30 Ik schreef een brief; 19.45 Voor de Nederlanders in Duits land; VARA: 20.15 En nu Oké; 21.1 Socialistisch-commentaar; 21.30 Week end-orkest: 22.00 ..Oom Fred". hoor spel. Hilversum II 415 m Nieuws om 7, -8, 13, 19, 20 en 23 uur. KRO: Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Werken van Saint Saëns; 9.35 Piano werken van Liszt e Brahr.is; 10.00 Voor de kleuter; 10.15 Uit film *én operette; 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Zangrecital; 12.33 en 13.20 .Het orkest zonder naam; 23.40/ FilmkwaN tier; 14.00 De Toneelkijker; 14.20 En gelse les voor beginners; 14.40 Geral- do en zijn orkest; 15.00 Voor de jon-, geren; 15.45 KRO-kiosk; 10.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Volksliederenkwar- tet; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Het achtste avontuur van Lord Jumpatit; 19.20 Gram.muziek: 19.45 Banden die binden, klankbeeld: 20.30 Lichtbaken; 21.00 En morgen is het Zondag; 22.10 Weekend-serenade; 22.45 Avondgebed; 23.15 Utrechts Stedelijk' Orkest (Mozart). Herfstwind De boze wind waait door de twijgen En buldert- „wacht, ik zal. je krijgen. De zomertijd is lang voorbij. Ik stoor me niet aan jullie praatjes. Want al die mooie, gele blaadjes. Behoren in de hérfst aan mij". De boze wind schudt Beuk en Eiken, Wil alle blaadjes graag bekijken. Die dwar'lend naar beneden gaan. Kastanjeboom, de Iep en Linde, Zij allen moeten ondervinden. Hun. zomerkleed heeft afgedaan. Niet.één, van al die trótse bomen. Kan aan de herfstwind nog ontkome Wanneer hij door de bossen gaat. De wind komt dan pas tot bedaren, Als met zijn laatste, bruine blaren. Straks ied're boom te treuren staat. Bij gebrek aan andere stof voor kletspraatjes hielden de buren zich bij voorkeur onledig met het echtpaar Muller, jdat voor korte tijd de reeds lang leegstaande woning op de tweede étage betrokken had. Buiten een on verschillig gemompeld „goeiendag", hadden de nieuwe bewoners niet veel Woorden over voor hun buren, die zich toch zo uitermate om hun wel en wee bekommerden. Dus, kwam men" met vlijmscherpe logica tot de slotsom, die twee doen geheimzinnig. En dat er iets iets? nee, heel veel achter stak, achter die geheimdoenerij. daarover waren alle buren, zowel die uit het huis. als die van de eerste en derde verdieping, alsook de naaste buren van de Mullers, die de tweede étage op hetzelfde portaal bewoonden, het volmaakt eens. Die twee hadden iets te verbergen. Dat stondvast. Deze toch al reeds zo vaststaande overtui-. ging nu, werd op zekere avond nog tens extra bevestigd. De verschillende waardige huisvaders van de eerste en de derde verdieping "hadden na het eten zelfs nog geen gelegenheid gehad Om bun pijpje op te steken, hun krant open te vouwen en hun "radio aan te zetten, toen mevrouw Jurgens, de naaste buurvrouw van de familie Mul ler, buiten adem kwam aanzet ten, en hijgend vanhet trappen lopen, met veel misbaar en om slag vertelde, dat het by de fam. Mul ler niet pluis was. Het ging er steeds heftiger toe. En of de buren geen zin hadden om eventjes mee naar boven respectievelijk naar beneden te komen. Want bij hen, bij de Jurgens, kon men letterlijlc elk woordje, dat de Mullers elkaar naar het hoofd gooi en, verstaan alsof je bij de mensen in de kamer was. En toen mevrouw Jurgens, na het luchten harer interes sante mededelingen, verdween, liet ze een tot het uiterste gespannen, nieuws gierig echtpaar achter. Het duur Je dan ook> slechts enkele minuten of alle buren, die opgetrom meld konden worden, waren in de huiskamer van "de familie Jurgens bij eengekomen. Mevrouw Jurgens had waarachtig niet overdreven, dat moet gezegd worden. Want de tonelen, die zich daar tussen de vjerwanden van de woning der familie Muller afspeel den, gingen de verbeeldingskracht van ^en fatsoenlijk burgermens te boven. De verzamelde buren hoefden zich in het geheel niet iti te spannen, om woord yoor woord de heftige echte lijke ruzie tv^sen mevrouw en ma neer Muller te Jcunnen volgen. „Elke zwarte plek uit je verleden zal ik aan het licht brengen", krijste Muller. De buren spitsten oren. Aha, aha! Me neer Jurgens gaf als zijn mening ten beste, dat die £wee daarbinnen,- on danks hun twist, toch wel heel ont wikkelde 'mensen moesten zijn, want zij bedienden zich bij hun twist van zo verheven uitdrukkingen, als: „Een keten vari schanddaden!"- en „Jij dwaalt moedwillig van het thema af!" Meneer De Meester constateerde, dat als-ie dat daar binnen zo naging, hij moest zeggen, dat zijn eigen huwelijk toch maai* gelukkig was. Waarop zijn VROLIJK VERHAAL van H. WIELEK ega hem toewierp, dat-ie nou maar eens zijn 'mond moest houden; want het was,toch zeker veel interessanter om te luisteren naar wat daarbinnen voorviel. Dergelijke soort interrupties herhaalden zich steeds, terwijl de ru zie bij de Mullers maar door ging. Door ging? Nee, ze werd met de mi nuut erger. Zij herinnerde hem en hij-haar aan .verschillende gevallen van echtbreuk, leugeft en bedrog. Me vrouw Jurgens gaf h e m en haar rtian gaf haar gelijk. Dit laatste' zou bijna tot een fikse woordenwisseling tussen de brave luitjes geleid hebben, als de toenemende spanning .hen niet alles had'doen vergeten. Toen Mullet* zijn vrouw verweet dat Hüizel, dat vieze sujet, dat varken, gisteren weer eens- bij haar op bezoek was geweest, -ter wijl hij, Muller, niet tfluis was, knikte de dikke mevrouw De Vries waardig en vol morele verontwaardiging. Tja, dat klopt, want gisteren had zij zelf een jong ventje bij mevrouw Muller naai' boven zien gaan. En hij was lang, heel lang, bij haar gebleven. Dat zal dan die Huizei wel geweest zijn. Het was maar zo'n klein zwart ventje. Waai-op mevrouw De Meester op merkte, dat-ie niet zwart was, maar bruin en klein was-ie ook niet, eer der groot Wat voor mevrouw De Vries weer aanleiding was om uit de hoogte er naar te informeren of ze soms kleurenblind was en of ze geen begrip van maat had. Hun volledige belangstelling werd hu echter weer geboeid door de intieme onthullingen, die hen uit de woning der familie Muller als het,ware toestroomden. „Door haar lichtzinnigheid" waren de Mullers verarmd. „Dat moest-maar auto's hebben en mooie kleren en nog eens nieuwe kleren en weer nieuwe toiletjes. Dat kan niet goed gaan". Nou ja, maar hij was ook geen haar beter dan zij". Hoe dikwijls hfeeft men je al niet met opgedirkte dametjes in de duurste restaurants gezien? Daar heeft-ie wèl geld voor, maar zijrj eigen vrouw rekent-ie tot op de cent voor wat zij hem kost!" Mevrouw Muller beeft van opwinding, zij huilt en snikt.... Mevrouw De Meester grijpt naar haar zakdoekOok haar ko men de tranen in de ogen. „De wereld is slecht," fluistert zij. Maar al sppedig blijkt, dat de Mul lers een nog sohandelyker leven moe- tei> geleid hebben, dan de luisterende buren zelfs maar zouden hébben dur ven denken. Zodra zij een vriend van haar man had leren kennen, werd die al heel gauw haar „vriend". Dit toas een regel zonder uitzonderingen. Wat mevrouw Jurgens de- opmerking ont lokte, dat zij dat mensvan Muller, van het eerste ogenblik af dat zij haar gezien had, niet had vertrouwd. „Ja, daar heeft ze gelijk in!" viel meneer De Meester haar bij, toen daarnaast mevrouw Muller uitriep, dat ze nou genoeg had van zijn be ledigingen! Zij gaat direct dit di rect! herhaalde zij enkele malen na drukkelijk naar haar moeder te rug! Maar li ij hield niet op! Hij ha'd nog veel meer op het hart, dat er nou eindelijk maar eens uit moest Hij had nauwkeurig boek gehouden van haar gedragingen, brulde bij uit. En de buren keken elkaar veelbetekenend» aan. Er zou dus nog veel meer komèn, zij zouden nóg meer te horey krijgen.» „Oeh gut", zuchtte mevrouw Jur gens. Waarop mevrbuw De Vries eent „Och," mens, wat ij se lijk," liet vol gen. En meneer De Meester zette zich wat makkelijker in de luie stoel. Zij hoorden Muller schreeuwen: „Langer dan een jaar heb ik gewerk1. aan mijn nieuwe preparaat tegen dé mot. Eindelijk slaagde ik in de sa menstelling. De drogisterij ging hier door weer wat florisanter.Meneer Dé Vries zei, dat hij het zijn leveil lang niet op drogisten begrepen had.. Die luitjes gingéh hem te veel met vergift om. Na een herhaald „pst" en „pscht" kalmeerden zich» de opgewon den gemoederen een weinig, om even daarna weer in vernieuwde onrust én opwinding te ontvlammen.. Want.. „Alleen j ij, j ij wist, hoe de samen stelling in elkaar zat, alleen j ij en nou.nou.weet Huizei het oojti Hij, mijn ergste concurrent. Ik had een klein voordeel op hem. Nou is het ook hiérmee gedaan! Jij hebt mijn uitvinding overgebriefd. Eri nu fabri ceert hij ookjdit middel tegen de mot; c'rndat hij meer geld heeft voor recla me dan ik. heeft-ie rpe totaal ver drongen-Dat is j o uw werk, canaille!- «Wordt vervolgd»

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2