Zijn er nog witte vlekken op de I wereldkaart te vinden? $inwiy, Baowji ah iw-etfaaMeA Achter hei ijzeren gordjjn Wie verdient er het meest? De Moord De ontdekking der wereld is nog niet gereed Colurabus, Vasco di Gama, Houtman tn Abel Tasmanwelk een klank hebben die namen! Een klank van avontuur en romantiek. En menig ont dekkingsreiziger in spé zegt zuchtend, dat hij tweehonderd jaar te laat gebo ren werd. Maan er is nog wit genoeg op de wereldkaart. De tijd, waarin een cartograaf een Vermoedelijke kustlijn met een stip pellijntje aangaf, is onherroepelijk voorbij. Afrika, zo lang de droom en het verlangen van elke reiziger, staat nu op de kaart met de grenzen der koloniën aangegeven door onwaar schijnlijk rechte .strepen. Admiraal Byrd heeft zijn zoveelste aanval op de Zuidpool ingezet en de non-stop vluchten over de Noordpool hebben het waas van geheimzinnigheid totaal verscheurd. Dat alles is in nog geen honderd jaar gebeurd. Ontdekkings reizigers van het type Amundsen, Scott en Sven Hedin zijn onmogelijk geworden. Eén der laatste grote ont dekkingsreizigers, Byrd, is al van een geheel ander type. Het romantische om hem heen is zo ijl en het weten schappelijke overleg waarmee fci werkt zó groot, dat de legende aan h^ri geen houvast heeft. En Byrd zal naar alle waarschijnlijkheid de rij. die met Columbus begon, definitief afslui ten. De eerste jaren van de twintigste eeuw gaven de ontdekkingsreizigers voor de laatste maal een groteVkans. En zij hebben die kans aangegrepen: Scott, die stervend op het eeuwige ijs nog betreurde één maand na Amund sen de Zuidpool bereikt te hebben: de ontdekking van het Kaiser Wilhelm- land door de expeditie Gaitss; de tocht van Shackleton naar Vïctorialand: de ontdekking van de Zuidpool door Amundsen op 14 December 1911. de daarbij zich aansluitende ontdekking van de magnetische pcol door Da vis in 1914. Steeds worden die tochten za kelijker, de reisverslagen nuchterder, de ontdekkingen van meer onderge schikte betekenis. Verdwenen romantiek Met de ontdekking van de Noord pool ging het weinig anders. In Cen traal Azië trok Sven Hedin het verbo den land Thibet binnen, waarbij hij zich moest vermommen als donker kleurige en bevuilde drager van zijn eigen expeditie. Het was de laat ste ontdekkingsreiziger, die zich nog enigermate aansloot bij de klassieke tradities. Zijn populaire reisboeken werden verslonden met een gretigheid, die in vroeger jaren dc oude scheeps journalen ten deel viel. Maar aan de öndere kant was Hedin een modern onderzoeker, die oplossingen zocht voor oude problemen. Die kaarten schetste met een pijnlijke nauwkeurig heid en die alle romantiek bande uit zijn wetenschappelijke reisverslagen. Van die romantjpk is zo weinig overgebleven. Jat het. laatste grote nieuws op dit gebied gevormd werd door Byrd's voorstel om de Antarcti sche gebieden te bestemmen tot ijs kast der wereldhuishoudingMaar. ondanks al de behaalde resultaten hebben ontdekkingsreizigers-in-soé nog steeds mogelijkheden. Alleen zul len zij van een ander type moeten zijn. Het is niet meer voldoende om over moed en een getraind lichaam te be schikken. Men zal tevens een gespe cialiseerde kennis moeten bezitten, want al de exoedities. die in de toe komst de wereld intrekken, zullen van een vakwetenschappelijke betekenis Zijn Er is nog meer te doen Er zyn nog genoeg gebieden, waar van een nadere detaillering ten enen male ontbreekt Voorbeelden zijn b.v. het Himalayagebied, grote stukken van Alaska, streken van IJsland. Het Ama zonegebied is nog één onoverzichtelijke warboel van vermoedens en vraagte kens. Middeu-Airika bewaart nog een massa geheimen, evenals de binnenlan. den van Centraal-Azië. N'euw-Guinea is bijna nog maagdelijk gebied. Afgha nistan zou op een stafkaart een won derlijke indruk maken, zo weinig als men er van weet. De Sahara biedt altijd nog onopgeloste problemen. Als men de norm zó stelt dat onbe kend is wat nog niet op bruikbare schaal in kaart gebracht kon worden dan is de wereldkaart eigenlijk nog één witte vlek buiten Europa, de Ver. Staten, een gedeelte van Canada en de dichter bevolkte gebieden rond de grote wereldsteden. Hoe lang het duurt eer die ten dele nog onbekende streken doorvorst zul len zijn, blijft voorlopig een vraagte ken. Niemand weet \velke voortgang het topografisch onderzoek zal maken. Veel wordt gedaan met luchtfotografie vanuit vliegtuigen. De KLM heeft er een speciale afdeling voor. Later past men al die foto's aaneen en tekent men aan de hand van dit natuurge trouwe voorbeeld de kaarten. Het drukken daarvan vereist weer duizend andere zorgen, 7-kleurendruk is wel het minste waarmee men voor een werkelijk goede landkaart kan vol staan. Twee gebieden zijn er nog, waar heen oneindig vele expedities mogelijk zijn en waar ontelbare onderzeekers nog honderden jaren nieuwe ontdek kingen zullen kunnen doen. Dat zijn: de hogere luchtlagen en de diepten der zee. Professor Piccard daalt nu, na zijn succesvolle stratosfeervluchten, af tol bijna de bodem van de Oceaan. Hij zal de eerste zijn, die deze vermetele „stap" durft wagen. Ongetwijfeld ont dekt hy heel veel nieuwe dingen en zal ook de oceaanbodem ter plaatse in kaart gebracht kunnen worden. Maar meer dan dat ook niet. Stel u voor. dat een zeebewoner eens midden in de nacht ergens midden in Siberië wordt neergeplant. Met een zaklantaarntje kijkt hij om zich heen. Dan verdwijnt hij weer in zee. Die ontdekkingsrei ziger heeft dan een stukje van de narde kunnen zien. Net zo veel als professor Piccard van de oceaandiepte zal ontdekken Er is nog genoeg te doen. Zelfs voor uw zoontje, dat straks op ontdekking uitgaat in de kleine wieg, die voor, hem nog zo'n grote witte plek bete kent. Is het niet op aarde, dan toch daarboven, daarbeneden, of: wie weet, hoe spoedig, oolc daarbuiten! Brief uit Moskou In de Sowjet-Unie denkt men in staal en cement 61. Ja„ Piet Stoppen vrat zich op van nijd, toen hy zag hoe Jimmy Brown zich in het doel van DL.W. weerde. Hij stond er gewoon van te knarsetanden. „Dat bruine loeder", siste hij tussen zijn tanden, „is bezig mij een beroerd figuur te laten slaan. Ik wou dat-ie z'n nek brak, 't ondier". Nu daar maakte Jimmy niet de minste aanstalten toe. Hij bleef ln grootse styl keepën en geen schot was hem te moeilijk. Alles ranselde en trapte hij er uit, zodat de speler# van D.S.E. er op het laatst radeloo# van wei-den en elkaar wanhopig aan keken: Dit was geen keeper meer, dat waszwarte kunst. De Rus zegt altijd „straks" of „niets .aan te doen". Als men op een grens station wacht op de expresse naar Moskou en vraagt wanneer de trein aankomt, krijgt men steevast te horen „straks". Dit kan 5 minuten zijn of 24 uur, alles is „straks". Haast is iets. waar een Rus gloeiend 't land aan heeft. We kunnen zien, dat we hier Europa gaan verlaten en Azië naderen. Dit blijkt ook uit het fatalis me, dat z'ch weerspiegelt in hun stop woord „niets aan te doen". Valt er iemand in 't watéï-, dan is daar „niets aan te doen". Er zal wel een reden ge weest zijn waarom hij in het water terecht kwam. De Rus maakt zich niet druk om zijn naasten. Het leven stelt daar nu eenmaal harde wetten. Ieder zorgt voor zichzelf. Overkomt zijn buurman iets, dan is daar „niets aan te doen". Zo zijn de Russen. Een reis naar dit land is slechts wei nigen gegeven. De Russische ambassa de in Den Haag is zuinig" met haar inreisvisa. Wie zijn verzoekschrift ir het Russisch stelt, kan er op rekenen dat hij er geen krijgt; men duldt geen pottekijkers. Het best kan men zeggen voor „zaken" te gaan. Krantenmensen en zij. die „zo maar eens" willen kij ken, kan men in de Sowjet-republie- ken niet gebruiken. Strategische punten. Maar ook de zakenman is er nog niet. Aan de grens staat altijd een fi guur klaar, die met een brede grijns komt vertellen, dat hij u zal „rondlei den". Rondleiden betekent: er voor zorgen dat u geen strategische punten te zien krijgt. Foto's nemen mag ook niet Een troepje schamel geklede Rus sen. hongerige vrouwen in een queu. dat mag immers niet voor de lens ko men. Want ook dat zijn „strategische puntèn"Bezichtigen van fabrieken staat altijd op 't program. Een fabriek is voor de Russen alles. Zij denken in stof. materie en product--cijfers. Musea en bouwwerken zijn slechts in zoverre belangwekkend, dat ze van cement en staal gebouwd werden ln zo en zoveel dagen en door die en die ingenieur. De inhoud, kostbare Rembrandts en Vermeers, zijn voor hen van weinig of geen waarde. Het bolsjewisme heeft zogenaamd gebroken met het klassestelsel. Aristo cratie en bourgoisie zouden zijn ver dwenen. Maar daarvoor in de plaats is nu een nieuwe gekomen, de ambte- narenklasse. Een fabrieksdirecteur staatsambtenaar krijgt een vast sa laris van b.v. 8000 roebel. Produceert hij meer dan 't minimum, dan krijgt hij persoonlijk 50 pet van de uitge loofde extra-premie. 20 pet. gaat naair de onderdirecteur, 5 pet naar de be drijfsleider. de 5 of 6 werkbazen krij gen elk 2 pet. en de rest is voor arbeiders gezamenlijk. In sommige dryven, waar hard gewerkt word! valt er dan ook wel eens 30.000 roebel voor de directeur af en moet de ar beider met 2 k 3000 genoegen nemen. Ambtenaar of directeur, Ieder die door premies rijk wordt gaat in grote hui zen zitten, richt deze luxueus in en., zo is een nieuwe stand geboren. Bijna alles is er schaars in de Sow jet-Unie. Behalve voor de buitenlan ders, die kunnen in speciale waren huizen hun hart aan de prachtigste dingen ophalen. De normale Rus moet in de rij staan voor regeringswinkels. Zo is 't ook met de hotels. Tien ge zinnen in één huis is heel gewoon in Moskou. Maar in de hotels kan men als buitenlander een luxueuze kamer, of desnoods twee, helemaal voor zich zelf krijgen. Anti-kerkelijk Soms krijgt men als reiziger nog wel eens een museum te zien. Bij voor keur een z.g. „Anti-religieus museum". Deze instituten vindt meu over 't ge hele land. De gids die u rondleidt zegt dat de naam anti-religieus eigenlijk onjuist is. Beter zou zyn „anti-kerke lijk". Wij Russen hebben niets tegen de religie zo zegt hij maar we zijn tegen de kerk. omdat ze de ar beiders misleidt, uitzuigt en besteelt. De Russische burger, die men hier over vraagt, (als men daar de kans toe krijgt), heeft meestal geen mening. Hij haalt z'n schouders op en zwijgt. Is dit onverschilligheid? Angst voor de geheime politie? We weten het niet. Het zijn half-Aziaten. Ondoorgronde lijk. Misschien verlangen ze wel naar iets beters, maar ze zeggen 't niet. Er is immers „niets aan te doen". En misschien verandert de toestand wél, „straks".... Zo is dit land. Zo is dit volk. Gehoorzaam. Geduldig. De dure groenten De pot verwijt de ketel.... en de huisvrouw is de dupe De groentenhandelaren zeggen, dat de kwekers schatten verdienen. De kwekers op hun beurt zeggen, dat de handelaren slapende rijk worden, en de huisvrouw met een krap budget vindt de groenten alleen maar duur. En zelfs erg duur. Een vakvereniging heeft zich 'nu ook in de discussie -gemengd en den minister verzocht 'n prijsregeling voor groenten vast te stellen. Het tekent wel de toestand. Nu kunnen de prijzen van voor de oorlog niet als maatstaf gelden. Toen vormden de kwekerijen eenvoudig „krepeergevallen" en menig tuinder dankte zijn bestaan aan de regerings steun. Dat was niet bepaald een ide ale toestand. Op het ogenblik is de tuinbouw als geheel genomen lonend Maar dewït- lofteelt was dit voorjaar een debacle en de slabonen. de peperdure boon tjes brachten deze zomer ook meer dan eens nog niet het plukloon op. De koolprijzen zijn fors, maar welk bedrijf kan van verlies leven? De koolproducten geven een overwinst, maar die kan niet als toegift be schouwt worden, maar is noodzakelijk om de teelt van andere gewassen weer rendabel te maken. Bovendien liggen de bedrijfslasten en onkosten een flink stuk hoger dan vroeger. Het arbeidsloon b.v. dat nu in de drukste tijden van het seizoen werd betaald is het driedubbele van vroeger. Dat is de mening van de tuinder. Wie betaalt het afval Maar de handelaar heeft ook nog wel het een en ander te zeggen. De winsten zijn minder groot dan zo op pervlakkig wel eens verondersteld wordt. Eén voorbeeld: groene kool. Wanneer die kool aan de markt komt is zij in 9 van de 10 gevallen nat. Flink nat. Dat water weegt ook en er blijft in de winkel weinig van over. Bij het verladen sneuvelt er nog al eens een blad. Die bladeren wegen ook. Van honderd kilo wordt er 95 verkocht. Maar die laatste vijf kilo wordt onooglijk, komt uiteindelijk in de afval terecht en in de gunstigste gevallen bij de schillenboer. Er is meer. Het fust is tegenwoordig zeer duur en het blijft in een druk bedrijf niet uit, dat er wel eens een kist gekraakt wordt. Weer twee gul den of meer. De vrachtprijzen tellen ook mee Voor de aardappelen staat de prijs vast: twaalf cent per kilo. Maar wie kan ze daarvoor leveren als de groot- handelsprijs al 10, 11 cent bedraagt? Niettemin is de handelaar gebonden aan de prijs voorschriften en de on kosten moeten dus door de groenten weer gedeeltelijk goedgemaakt wor den. Dat is de mening van de handelaar. Moeder de vrouw aan het woord Hoe kan het, dat de veilingpryzen zo hoog zijn?. Tjaallereerst is de afgelopen zomer daar niet geheel onschuldig aan. Het buitenland trekt ook aan de Nederlandse groenten en wanneer ze over de grens gaan, be tekent dat deviezen. Uitvoer verbie den is een luxe. die Nederland zich niet permitteren kan. Overigens zijn de oogsten niet meegevallen en wat betrekkelijk- schaars is, wil men duur betalen. Aan al die overwegingen en ophelde ringen hebben we echter niets. Het N.V.V. heeft nu de kat de bel aan gebonden en de tuinders zijn een beetje boos. Niet omdat zij hun win sten beknot zien door deze actie, maar hun vraag is deze: zou een vakvere niging ook een actie voeren om een minimumprijs vastgesteld .te krijgen? De kwekers vinden het begrijpelijk dat velen een „plafond" in de markt gelegd willen zien, maar dan vragen zij van hun kant, dat ook een „bo dem" niet achterwege zal blijven. Dan is een redelijke prijs verzekerd. Het wachten is nu op het beslissen de woord. (Nadruk verboden) Vijftig dagen reizen en nietsuitgeven Om in deze dagen gratis door Euro pa te reizen, behoeft men slechts spe- sialist in muntkoersen te zijn. Het be. wijs van deze stelling leverde zojuist een Engels journalist (zijn rubriek: Economie!)' Met 25 op zak ging hij van Lon den naar Parijs, wisselde het bedrag op de zwarte markt voor 20.000 francs en maakte daarvan in een week 8.000 op. Hij lifte naar Grenoble en kreeg daar voor zijn resterende 12.000 francs 36.0001ires, Daarvan gaf hij er 6.000 uit op zijn driedaagse reis naar Bari. waar hij voor 8.000 lires een passage biljet naar Athene en voor de laatste 22.000 lires 6 „Napoléons" kocht Franse 20 francstukken. Een Griekse stoomboot bracht hem tussendeks naar Athene, waar hij voor 2 „Napoleons" een week in het mooiste hotel der stad logeerde. De andere 4 werden omgezet in 700.000 drachmen en toen werd de bootreis Athene-Port Said aangevangen. Reis kosten: 100.000 drachmen. Dank zij de medewerking van een andere pas sagier veranderde de 600.000 drach men aan boord in.12.000 Franse francs en op hun beurt verkeerden deze ia Cairo in 84 Egyptische ponden. Het verblijf in het land der pyra- miden verslond 68 Egyptische ponden. Met een lege vrachtboot reisde hij gratis naar Palestina, kocht daar voor zijn laatste 16 Egyptische ponden 2 Engelse goudstukken, die hij na aan komst in Toulon direct voor 16000 francs kwijt kon. Onderweg van Tou lon naar Londen gaf hij. nog 4000 francs uit en bij de „Bank of England" wisselde Bij de overblijvende 12000 fracs tegen de officiële, blanke koerj tegen 25 in. Vijftig dagen had hij door Europa, Afrika en Azië gereisd, ruim 15.000 km. genietend afgelegd en.„. geen pen ny uitgegeven. De weddenschap, aan gegaan om de chaos in de huidige muntkoersen aan te tonen, heeft hij glorieus gewonnen! DINSDAG 25 November 1947 Hilversum I 301 m. Nieuws om 7. 8, 13, 18, 20 en 23 uur. 7.50 Dagopening; 8.15 Aubade; 8.4$ Amerikaanse muziek; 9.15 MorgemvfJ. ding; 9.45 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Orgelconcert; 12.00 Ensemble Jetty Cantor; 12.43 Pianospel; 13.15 Weinig woorden, veel muziek: 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Radiomatinee; 16.40 De School bel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.45 Het Rijk over zee; 18.15 Pianospel; 18.30 Ned. Strijdkrachten: 19.15 Beroemde liederreeksen; 20.15 Bonten Dinsdag- avondtrein met Sylvain Poons en Hen- riette Davids; 21.30 Contact: 22.15 Buitenlands weekoverzicht; 22.30 Men- delssohn-herdenking. Hilversum II 415 m. Nieuws om 7. 8. 13. 19, 20 en 22.30 uur. 7.30 Morgengebed; 8.30 "Lichtbaken; 9.00 Hoogmis; 10.15 Voor de kleuters; 10.40 Voordracht; 10.50 Operetteklan ken; 11.30. Als de ziele luistert; 11.40 Domkoor van Salzburg; 12.03 Harp en hobo: 12.33 Gram. platen; 13.20 Licht orgelspel; 14.00 Gram. platen; 14 30 Onder ons; 15.00 Domstad, kwartet; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Ziekcnlof; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Gram. platen; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Sylvester- trio; 19.20 Pianoconcert van Mozart; 20.20 Radio-Philharmonisch orkest (d* Indy, Debussy, Messiaen en Tomasi); 21.35 Nèderlands kamerkoor, 22.15 Avondgebed. Maar mevrouw Muller krijste te rug. dat-ie dronken geweest was en dat-ie toen, ln zijn roes, het hele ge heim van zijn schitterende uitvinding tegen de mot in de een of andere kroeg verklapt had. En toevallig had Huizei aan een tafeltje naast hem ge zeten en alles gehoord. Wat durfde ze nou te beweren, dat-ie dronken geweest was? Hij dronken? Dat moest er nou nog bijkomen. Belachelijk! Smerige leugenaarster. Dat praatje had ze samen met haar vriend in el kaar gezet! Het is niet te geloven! Een eigen vrouw, die met de ergste Vijand van haar man samenspant, om haar echtgenoot te ruinerenl Met een smak wordt een stoel tegen de muur aangesmeten. Zij gilt. Mevrouw de Meester voorspelt dat die geschie denis niet goed zal aflopen. Men moest ze eigenlijk tot kalmte aanma nen. Zij geeft haar man het catego rische bevel zich naar de Mullers tc begeven en hen tot rede te brengen. Een mens heeft toch zijn plichten en een zekere verantwoordelijkheid, niet waar? Maar haar wederhelft zegt, dat- Ie zich niet graag met zulke akkefiet jes inlaat. Je krijgt er alleen maar last en moeilijkheden door. Dus.blijft Mi zitten. En het drama ernaast neemt zijn door het noodlot voorgeschreven loop. Meneer Muller voert nu een ge sprek met zichzelf, waaruit de buren afleiden, dat hij nog een. één goeie vriend heeft die 'hem van begin af aan voor zijn vrouw heeft- gewaar schuwd. O! Had hij maar naar hem geluisterd!... Plotseling begint zijn vrouw sarrend te lachen en zegt cy nisch, dat zij zich verheugt over elke bekeerde zondaar. Kort en goed: ook Muller's laatste vriend blijkt tenslotte een minnaar van zijn vrouw geworden te zijn. Meneer de Meester knarst met zyn tanden en mompelt iets van „onmens". Mevrouw de Vries trilt van opwinding en zegt: „Daar komen ongelukken van let op mijn woorden...." Muller schijnt in de trouweloosheid van zij nieste VROLIJK VERHAAL van H. WIELEK vriend niet te kunnen geloven. Nu drijft de vrouw hem tot het uiterste. Zij leest een liefdesbrief voor, die aan haar gericht is en die afkomstig is..— van de beste vriend van haar man. Schuimbekkend van woede brult hij. terwijl zijn stem overslaat: „Ga uit mijn ogen slang! D'r uit" D'r uit!!! An ders„Anders?", hoont zij hem. En hij: „Ik weet nu wat mij te doen staat! Ik..." Maar onbewogen blijft zij hem sarren: „Zo, wil je nou de flinke vent uithangen? Een lafbek ben je. Een vent van niks. Je bent alleen goed om je door anderen te laten beetne men en om de tuin te laten leiden. (En alweer lacht de slang!) Niets zal je doen, totaal niets. Je zult je mond houden, omdat je bang bent, bang Ha-ha-ha!" En de man brult: „Ja! Ja!" En nog eens: „Ja!!!" Zij blijft maar lachen. Totdat.... plotseling een schot knalt. De vrouw giltVol ontzetting horen de buren, die opgesprongen zijn, een lichaam vallen. Nu barsten de brave echtparen, De Meesier, De Vries en Jurgens, in jam merklachten uit. Elk van hen had dit slot voorzien. Zij drongen zij het met gepaste voorzichtigheid, want de drogist had immers een revolver! - naar de deur van de woning der Mul lers. Meneer Jurgens eist dat de deur zal worden geopend, klopt en belt en bonst tenslotte met zijn vuist op de deur. Alles zonder resultaat. Nu ho ren zij de weeklagende stem van Mul ler van binnen uit de woning komen. „Nou zit-Ie bij het lijk, die schoft", commentarieerde mevrouw Jurgens. „N o u maakt-ie zich zelfverwijten, de schobbejak, nou het te laat is Terwijl meneer De Vries wegge gaan is om de politie te halen, klaagt de moordenaar in een lange monoloog zich zelf zijn leed. Telkens herhaald hU het woord „bloed", soms fluistert hij het, soms brult hij het uit: hij klaagt en jammert, dat het nu ook met zijn leven uit is; dat hij eeuwig ongelukkig is.... Maar de buren voor de deur heb ben geen medelijden met hem: Een moordenaar blijft een moordenaar! Al leen meneer De Meester waagt schuch ter de tegenwerping, dat de vrouw hem door haar sarren tot het uiterste gedreven heeft en hem daardoor tot de afgrijselijke misdaad gebracht had; maar hiermee is hij aan het verkeer de adres. Wat. zei hij daór, zij had hem tot het uiterste gedreven? Hij Is gek! De man draagt alle schuld En De Meester wordt stil als een muisje. Mevrouw Jurgens merkt nog op, dat zij direct al had gezien dat die Muller een echt mtsdadigerstype had, een tronie zo uit het politieblad geknipt, nee zij had het direct inge zien: die man was tot alles in staat. En met hen allen schelden zij op de huisbaas, die, zonder behoorlijke in formaties in te winnen, de leegstaande woning maar aan de eerste de beste had verhuurd. Mevrouw De Meester verklaart plechtig, dat zij in dit met bloed bevlekte huis geen nacht meer gerust zal slapen: zo ijselijk en zo eng vindt zij het, dat zij hiér geen dag langer meer wil wonen. Morgen aan de dag nog zal zij naar een nieuwe woning omzien. En, wat hoogst zel den voorkomt, mevrouw De Vries geeft haar gelijk. Intussen weeklaagt de moordenaar daar binnen nog steeds door. zodat het hart van meneer De Meester steeds weker wordt. Maar hy past er wel voor, zijn mond nog eens ten gunste van de moordenaar open te doen. Waar, waar, blijft nou toch die politie eigenlijk? Dat zal je nou altijd zien, als je ze nodig hebt zijn ze in geen velden of wegen te vinden.... Hoeveel jaar brommen zou er voor de moordenaar op zitten? De buren putten zich uit in alle moge lijke veronderstellingen. Eindelijk! Ze horen een auto stoppen. Politie-agen- ten stormen de trappen op. Nadat de buren hen op het hart gedrukt heb ben zich toch vooral voor Muller, die moordenaar in acht te nemen, en na dat de agenten op hun herhaald klop pen geen antwoord hebben gekregen, gaan ze er eindelijk toe over de deur te forceren. Voorzichtig, heel voor zichtig, dringen de buren achter hen op. Merkwaardig, nergens brandt licht in de woning.... In een hoek van de huiskamer hóórt men onafgebroken de doordringende afgrijselijke stem van de moordenaar, die zich overstelpt met zelfverwijten.... Meneer De Meester geeft als zijn me ning te kennen, dat de man plotse ling gek geworden moet zijn.... Maar.... Waar is het lijk? Men fluistert „pst!" en „voorzichtig!" Van de kant der po litie klinkt het bevel „lichten aan!" en „handen op!" Waar zou die vent zitten? Waar- Wat? Wat is dat nou? Maar dat is toch iets ongehoords! Onge hoord....! Nauwelijks is het licht aan, of men hoort namelijk uit de luidspreker, die op een tafeltje in een hoek van de huiskamer staat, de stem van de om roeper: „Dames en heren, U hoorde zo juist de eerste acte van het hoor spel „De moord", door Fanta Sima» In de hoofdrollen hoorde U Eva ett Hein Muller. Nu volgt een korte pau ze......" Toen de Muller's 's avonds thuis kwamen, ze hadden eigelijk weër eens een behoorlijk honorarium ont vangen werden zij al in het bene den portaal door de verontwaardigde mevrouw De Meester met verwijten overladen. Ze zouden de buren een groot plezier doen om er in het ver volg om te denken hun radio af te zetten, als ze uitgingen. De beschadi ging aan de deur hadden ze aan zich zelf, aan hun eigen nalatigheid, te wij ten. Al waren ze nou acteurs, ze kon den daarom toch wel leren een beetjn minder lichtzinnig te zijn. En me vrouw De Meester smeet in een be grijpelijke gevoelsopwellin? *««t een amak de deur dicht, omdat ze haar man die suffert hoorde proesten van het lachen.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2