GEFLUISTER OM EEN PRESIDENTSZETEL fimmy, Rlawn alt v-aM-aM&'i TRAVESTIE* Is algemene prijsverlaging eigenlijk wel gewenst ii Het was Donderdag en reeds vroeg in de morgen speelden zij hun trave- Stierol zo voortreffelijk, alsof zij die weken en weken hadden gerepeteerd. Voor dag en dauw liet Beppie zich geruisloos uit bed glijden, repte zich naar beneden om thee te zetten, bracht haar om zyn zalige rust tegen haar knipogende echtgenoot een kopje op bed. met twee beschuitjes, kleedde eich met ongeëvenaarde behendigheid en haastte zich de deur uit. Het enige verschil tussen de dagelijkse huisont vluchting van Bertus en deze enkele van haar was. dat Bertus meestal, in machteloos verzet tegen het heilige moeten, humeurig ging en zij, met het ongekende plezier van het vooruitzicht Op de vrije dag. geheel bij haar moe der door te brengen dag, vrolijk en luchthartig. Bertus keerde- zich in bed nog eens Om, genietend van de verrukkelijke lijntrckkerij. Hij begon zijn vrouw «elfs om haar huishoudtaak te benij den. Hjj schurkte zich behagelijk warm Onder de dekens en sliep opnieuw in. sliep op rozen. Hij sliep de slaap des rechtvaardigen. Hij rustte niet Rechts, hij genoot van zijn rust tevens Een glimlach speelde hem om de mond ongetwijfeld droomde hij van de on vergetelijke prettige wandeling, die hij vanavond met Beppie zou maken. De zon scheen op zijn bed; hij sliep. Het huishouden wachtte hem: hij sliep. Er werd gebeld; hij sliep. Er werd nog eens gebeld; hij bleef slapen. Zelfs het nijdig gekef van de om het bellen verwoed waakse Lotje, vermocht niet. hem uit zijn rust te wekken en niet eer sloeg hij de ogen op. dan nadat hij zich door een wee, leeg akelig- ongewoon gevoel in z'n maag gestoord verscheiden keren in bed om en om had gewenteld. Een ogenblik waren zijn gedachten een paniek en vroeg hij zich verbijsterd af. wie. waar en hoe hy was. Doch nauwelijks had hij de toestand overzien, of hij Was die ook dadelijk meester. „Koest hond, Stil Lotje' Ja. jij mag dadelijk mee uit; jij bent braaf, jy bent een lief dier. We zullen dat var kentje eens netjes wassen, wat jij? Neen, niet zo idioot te keer gaan. Wat moet dat bij die. deur? Liggen en je bek dicht. Is dat een kabaal, als de baas pas wakker wordt? Stil dan toch. je maakt me doof". Lotje echter werd niet stil. Zij kwis pelde en sprong, blafte weer, hijgde met de tong uit de bek. blafte weer, nijdig, schel, onuitstaanbaar. Eindelijk verdween zij- naar beneden en zweeg Ziezo, dat is dus de manier, dacht Ber tus; kalm uit laten razen. Hij keek op zijn horloge, floot van verrassing tus sen de tanden, floot dan van plezier. Het was half elf: zolang had hij nog nooit geslapen. Wat zou Beppie op kijken, als hy haar vanavond aanraad de. in het vervolg wat vroeger, dat wil zeggen om tien uur. op te staan. Hy. als hij om zeven uur buiten stond, was hij laat. En dan klaagde zij toch nog kwijnend over moeheid! 'n Geestige historie door Piet van Veen Hij nam de tijd om zich te kleden., hij beeldde zich ernstig in, dat hij nu eens een dagje zou nemen, zoals Bep pie altijd had. Hij floot een vrolijk deuntje, terwijl hjj bijna dansend de trap afging. Doch nog was'hij niet be neden ,of hij hield op met fluiten. Zo n mispunt van eenneen, hij kon het smousje niet eens hartgrondig ver wensen, want de erg hard schril- lende bel leidde zijn ontstemming eens klaps in andere richting. Bovendien doorkruisten allerlei bijgedachten zijn hoofd. De portemonnaie lag in de lade van het dressoir, middrtiin, vakje van de dessert vorkjes. Grocntebak in de 63. Het offensief van D.S.E. duurde voort tot de scheidsrechter voor rust floot en toen stond het nog steeds 2-0 voor D.L.W. Jimmy Brown had het onmogelijke volbracht. Hij had Hoe het nu zal gaan? Men fluistei dat de republikeinen als schijnma noeuvre Taft en Dewey, twee onver zoenlijke, voorlopig nog tegen elkaar zullen laten vechten om tegen het ein de dan plotseling met Eisenhower voor de dag tekomen. Een redevoe ring van de generaal, en de kans is groot dat de Yankee in een laaiend enthousiasme „om" gaat. Of de oude truc van de „vette baan- jes" ook hier zal worden toegepast is zeer de vraag. Roosevelt had nl. de gewoonte toekomstige tegenstanders vlak voor de verkiezingen schitteren de posities aan te bieden. Meestal accepteerden dezen dan, weyicht in dachtig aan het spreekwoord „beter een half ei dan een lege dop". Maar Eisenhower krijgt men er juist niet mee. Want is er naast het president schap een betere positie bedenken dan _die de generaal nu bekleedt? „Of president, of niets" Zo zal het bij hem misschien zijn omgeving Natte huwelijksreis Die altijd langs de kanten gaat, Die vroeg of laat te water slaat. Vrij naar Cats. HEERHUGOWAARD Het Donder dag j.1. te Rotterdam gehuwde echt paar de W. uit Heer Hugowaard-Nrd, begaf zich Zaterdagmorgen langs de Middenweg naar de halteplaats der bus, teneinde een familiebezoek af te leggen. Bij het uitwijken voor een auto, die hen juist passeerde daar, waar zich een grote plas op de weg bevond, werd meer aan de gevreesde „spertels" gedacht, dan aan de sloot langs de berm van de weg. Het ge- fjVtylg was, dat mevr. de W. haar even wicht verloor en nog voor haar echt genoot wist, wat er gebeurde, aan zijn arm ontglipte en een kille doop ont ving. De geschiedenis vertelt verder, dat men rijkelijk vroeg was en dus na de noodzakelijke verkleedpartij nog net de bus kon halen, zodat het voorgenomen „uitje" er niet bij in hoefde te schieten. Voor de nieuwe burgeres om niet te vergeten. TROMP VOOR DE DERDE MAAL DIJKGRAAF HEERHUGOWAARD Namens de Koningin is de heer P. Tromp door de Koningin-Regentes, ingaande de 4e Dinsdag der maand Oct. 1947 tot dijk graaf van de polder Heerhugowaard herbenoemd. Nadat in 1934, de heer P. Kostelijk was overleden, werd, nadat het dijk graafschap tijdelijk door de heer K. van Langen was waargenomen, in gaande "9e 4e Dinsdag in de maand October 1935 de heer Tromp benoemd. In 1941 volgde herbenoeming, zodat de heer Tromp thans zijn derde termijn is ingegaan. HIJ HAD MOETEN HOZEN. HEER-HUGOWAARD Dat een vol maakte Zondagsrust van Zaterdag- dagmiddag tot Maandagmorgen niet altijd ongestraft kan worden geno ten. ondervond Maandagmorgen de tuinbouwer Gr. uit het Kilpad alhier. minstens een dozijn zekere doelpun ten voorkomen en temidden van zijn opgetogen medespelers liep hij naar de kleedkamer toe, terwijl hij een gezicht trok alsof hij zeggen wilde: De me{ kool, die hij aan het e*"ci der vorige week rustig had la ten li£Beri, was volgeregend en gezon ken. De kool dobberde op het water oppervlak, gelukkig voor de landbou wer in een stuk water, waar zich geen dopjeskroos of Azolla bevond. ZIENDE HANDEN HEERHUGOWAARD Wat „Ziende handen" betreft, deelde men ons mede. dat officiéél het reizen van blinden bij onze spoorwegen anders is geregeld, dan daarin is opgenomen. Voorheen had de blinde vrij reizen en moest de begeleider betalen; thans moet de blinde betalen en heeft de begeleider vrij reizen. Het alleen laten reizen van een blinde geschiedt wel eens en dan wordt assistentie verleend, doch het heeft zijn eigenaardige bezwaren, waarom later de laatstgenoemde re geling is getroffen. DE VLIEGER GING NIET OP BR. OP LANGENDUK CCD-amb- tenaren namen bij schipper K. een partij rode kool in beslag, omdat de ze kool buiten de veiling om verkocht was. MOTORRIJDER IN HET HEK ST. PANCRAS Zaterdagmiddag reed de heer B. uit Broek op Langen, dijk met grote snelheid in het hek voor bakkerij Verkuil. Het ongeluk werd veroorzaakt door dat een kleine vrachtauto ter plaatse keerde. Het ongeluk kwam goed af. Een deuk in het spatbord, was de enige averij, die de motor opliep, ter wijl de motorrijder niets mankeerde. sport VOETBAL KOEDIJK—PETTEN 2 Zondag speelde K.S.V. een thuis wedstrijd tegen Petten. In de aanvang leek het een geanimeerde wedstrijd te worden. Na nauwelijks 10 minuten opende de Graaf de score. 1-0 voor K.S.V. Tot de rust was het spel be neden peil, er was zeer weinig.animo aan beide-zijden. Na de rust was het spel wederom spanningloos. Op een gegeven moment maakte Hartog de stand door een penalty op 2-0. Petten moest zijn minderheid erkennen, hoe wel er van een bepaald overwicht geen sprake was. SCHAKEN COMPETITIE SCHAAKMAT NRD. SCHARWOUDE Het eerste gedeelte der competitie-wedstrijden van „Schaakmat" is weer gespeeld. De uitslagen luiden; le klas: W. Kaan 9 6 2 1 7 G. Keppel 9 4 4 1 6 C. Langendijk 9 4 3 2 5'.i C. Krijgsman 9 3 4 2 5 D. Konijn 9 3 3 3 K. Bierman 9 3 2 4 4 C. P. Witsmecr 9 2 4 3 4 P. Semeins 9 2 3 4 31/, H. Bouwens 9 1 5 3 3'4 J. Klinkert 9 0 2 7 1 „Waar maken jullie je zo druk om?" 't Is nogal wiedes dat ik alle ballen grijp, die ik te grazen kan krijgen. En wat was die meneer in zijn sas. 2e Klas: J. Krijgsman 9 8 1 - 8V4 G. Goudsblom 3 3 1 «!4 W. P. Groot 9 4 2 3 5 C. J. Glas 9 5 4 5 A. Slink 9 4 2 3 5 J. Leegwater 9 2 4 3 4 J. Kapiper 9 2 4 3 4 Dr. J. de Wit 9 2 2 5 3 N. Kaan 1 3 5 2'/| D. Koorn 9 1 1 7 *54 3e Klas: P. C. Kloosterboer 9 6 2 1 7 E. H. A. Warnders S 3 1 6«/4 J. Bouwens" 9 5 2 2 6 M. Groot 9 5 4 5 J. J. Kroon 9 4 1 4 4*4 D. Kossen 9 3 3 3 «54 G. v. Loenen 9 3 2 4 4 J. Moeyes 9 3 1 5 314 J. Bakker 9 3 - 6 3 C. Kliffen 9 1 - 8 1 'N NIEUW KOPPEL SPORT-HUWELIJK De bekende Alkmaarse sportvrou- we Janny Strijbis is j.1. Zaterdag on der grote belangstelling in het huwe lijk getreden met het oud-lid der Alk maarse Boys Henk Hoet Haar club genoten van de handbalvereniging ..Vrone" vormden een erepoort bij het betreden en verlaten van het stad huis. Ook op de druk bezochte re ceptie in Paviljoen Kinheim waren vele sportvrienden aanwezig. rödJoprooramma DONDERDAG 27 NOVEMBER IC 17 HILVERSUM I - 301 m. - Nieuws om 7. 8. 13, 18. 20 en 23 uur. VPRO 7.50 Dagopening; AVRO 8.15 Filmpotpourri's; 8.45 Klassieke mu ziek; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeids vitaminen; 10.50 Kleutertje, luister!; 11.00 De vrouw in de omroep; 11.20 A- merikaanse en Engelse zangsterren; 12.00 Belle Epoque, muzikaal program ma; 12.38 Gram. platen; 13.15 The Ro- mancers; 14.00 De vrouw binnen en buiten haai' huis; 14.20 Aeolian sextet; 15.00 Voor ziekêtf en "^gezonden; IC Reprises; 1.00 Kaleidoscoop 17.20 Weke dier deze week?; 17.30 The Skymas- ters; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.15 Reizen, klein- kunst-revue: 20.15 Radio-Philharmo- nisch orkest; 21.15 „Ferguut", hoor spel; 22.15 Metropole-orkest; HILVERSUM II - 415 m. - Nieuws om 7. 8. 13, 19, 20 en 22.30 uur. KRO 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Ochtendconcert; 9.35 Wer ken van Brahms; 10.15 Morgendienst; KRO 11.00 De zonnebloem; 11.45 Fran se orgelwerken; 12.33 en 13.25 Dans- orkest Klaas van Beeck; 13.45 Hors d'Oeuvre; NCRV 14.00 Kamerorkest; 14.40 Voor de vrouw; 15.15 Strijk kwartet; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Ra dio-jeugdjournaal; 17.30 Geestelijke liederen; 17-50 Het rijk over zee; 18.30 Zangkoor; 1915 Piano-duo: 19.30 Het actueel geluid; 20.15 Studio-steravond; 21.30 De vaart der Volkeren; 21.50 Met band en plaat voer U paraat; 22.45 Avondoverdenking. De wetten der economie Het is alles prijsverlaging wat nu de klok slaat! Philips gaf het goede voor beeld en nu verwacht de regering, dat spoedig meer bedrijven zullen vol gen. Prijsverlaging over de gehele linie, zo zegt de regering, is .het enige geneesmiddel tegen inflatie. En aan gezien volgens onze bewindhebbers de bedrijven over het algemeen hoge win ■ten maken, zou het niet meer dan bil lijk zijn dat zij hiertoe vrijwillig over gingen. Daarmede zou dan in één slag een einde komen aan de spanning tus- »en lonen en prijzen, zou de gulden weer sterk komen te staan, het bui tenland meer vertrouwen stellen in onze munt en het deviezenpro- bleem opgelost zijn. Maar zo eenvoudig als het hier Staat, is het in werkelijkheid niet Eerstens: wanneer de industrie de prij zen zou verlagen en even later de z.g. „loonstop" opgeheven werd, zouden de arbeidslonen omhoog vliegen. Een in dustrie, die goedkoop levert zal im mers enorm moeten produceren om aan de stijgende vraag het hoofd te t bieden en, waar dit op zijn beurt een groeiende vraag naar werkkrach ten betekent moeten de lonen dien overeenkomstig stijgen. Het resultaat Is dan niet moeilijk te raden. Of de industrie moet de prijzen weer snel omhoog voeren, of - wanneer ze dit niet doet - over de kop gaan. Zo zijn nu eenmaal de wetten der economie. Nuchter. En hard. Tweedens: gesteld dat de regering nog geruime tijd na een prijsver laging de loonstop handhaaft zo dal het Nederlandse volk er in zijn ge heel van kan profiteren. Mogen we dan zeggen „we zijn er"? Wie zijn Dlikken even over onze grenzen richt tiet spoedig het antwoord. Amerika, het land waar de internationale han del in hoofdzaak op geconcentreerd is en waar elke verschuiving in de waarde van de dollar onmiddellijk ■ijn invloed over de gehede wereld -oet gevoelen, in dat land kan men iet wilde „inflatie-paard" nog nau welijks aan de teugels houden, krampachtig probeert president Tru- man het monster te beletten z'n ramp zalige galop te nemen, maai- telkens weer ziet hij 't even aan zijn hand ontglippen Hoe lang nog? Dat is juist de vraag waarmede onze Neder landse economie valt of staat. Want, hoe gezond ook bij ons de verhouding tussen lonen of prijzen mag zyn, is een maal de dollar gevallen dan is 't ook in Nederland uit met de financiële orde. De Amerikaanse goederen wor den dan onbetaalbaar en aangezien "l grootste gedeelte van onze import uit de V.S. komt, zou dit een ramp van de eerste orde betekenen. Wat nu te doen? Het antwoord lijkt eenvoudig: verhoging van de productie. Want alleen hierdoor zou het inflaticgevaar voor lange tijd be zworen kunnen worden. Doch aange zien zoiets voorlopig toch een wens droom blijft, zullen we naar andere middelen dienen uit te zien. Eerstens moet het probleem natio naal aangevat worden. Prijsverlaging, maar dan over de gehele linie en hand having van de loonstop. Want dat de prijzen omlaag moeten, zal niemand betwisten. Iemand met een behoor lijk inkomen kan er nu hoogstens zijn dagelijkse en vaste uitgave mee besiryden. Voor andere noodzakelij ke aankopen kan er onmogelijk iets af. Vooral in de landbouw voelt men dit hard. Het bedrijf is door de kunstma tig laag (al te laag?) gehouden prijzen nauwelijks nog rendabel te noemen. In vergelijking met diver se zaken zijn de landbouwproducten het minst in prijs gestegen. Hier is de verhogingsmarges over de gehele linie ongeveer gelijk te maken. Dit zal dan voor de boer eer? prikkel be tekenen de productie op te voeren en alles uit zijn grond te halen wat er in zit. Er behoeft dan minder geïmporteerd te worden en zou dit niet een eerste stap zijn naar oplos sing van het deviezenprobl'eem? Dit gepaard gaande met een gron dige herziening der prijzen en hand having van de loonstop, zal toch zpker de beste garantie geven voor een ge zonde nationale economie. Weliswaar blyft dan nog een groot vraagteken hoe dè muntstabiliteit in het buiten land zich ontwikkelt, maar naar bin nen hebben wy de zaken wel in de hand en moeten er grote dingen ge beuren. wil ook hier het inflatiepaard zijn dolle ren beginnen. BRIEF UIT WASHINGTON MAAKT EISENHOWER EEN KANS? Wie zal volgend jaar president Truman opvolgen?" Ziedaar één van de brandendste kwesties in Amerika. In de „hoge politiek" is men nu al druk aan het rekenen en gissen en zo nu en dan wordt een proefbal lonnetje opgelaten om de publieke opinie te peilen. Er is echter niets on berekenbaarder danjiet Amerikaanse publiek, want tot dusverre durft geen enkele politicus zich aan een voor spelling te wagen. Een uitzondering is senator Taft, die als vermoede lijke candidaat voor de republikei nen onlangs openlijk verklaarde op timistisch te zijn over zijn kansen. In Amerika gaat het met de presi dentsverkiezingen vaak eigenaardig toe. De twee enige partijen, de repu blikeinen cn de democraten, zijn on- boekennieuws „THUISHAVEN", EEN ROMAN OVER DINGEN, heet het aantrekke lijke boek van M. Revis, dat dezer tjagen is verschenen bij de N.V. Am- eter damsche Boek- en Courantmaat schappij (prijs f 4,90> 1 Revis schetst in dit werk de ont- wikkelingsgeschiedenis van de Am sterdamse haven op een wijze, die maar weinigen hem zullen verbete ren. Telkens grijpt hij een belang wekkend detailpunt uit de bonte his torie van het hartje van Amsterdam en de manier, waarop hij zijn onder- Werp doet leven zonder een moment langdradig te worden is bewonderens waardig. Toch moet men niet denken, dat in deze roman over dingen mensen zijn vergeten. Dat verleent nog meer kleur aan het geheel, want Revis weet met typerende raakheid iSl.in mensen te tekenen. We denken Jkier b.v. aan wat men een nouvelle tou kunnen noemen: „Stranding", een boeiend verhaal over een jonge Am sterdammer. „Thuishaven" getuigt van een de gelijke kennis en documentatie, doch is geenszins een poging tot volledige geschiedschrijving. Mensen en mense lijkheid worden geen moment uit het oog verloren. Dat zou trouwens ook moeilijk gaan, want de mens immers maakte de dingen en ook Amsterdam en zijn haven. Kostelijk is het ver haal over een diner bij een com missaris van een scheepvaartmaat- ichappij, een blik achter de schermen bij hen, hoe is *t toch mogelijk die óók een aandeel hebben in die dingen. Een typografisch goed verzorgd boek, dat vele bekende, historische gebeurtenissen nogmaals voor onze ogen laat gebeuren! MEVR. SCHUTTEVAêR - VELT- HUYS liet haar nieuwste roman uit komen bij J. H. Gottmer te Haarlem. „Gelijmde schérven" is een boek ge worden, dat niet zoals „Dieuwertje" in onze omgeving speelt en dat zal ongetwijfeld velen spijten, want er zijn maar weinig goede romans over Westfriesland aan te wijzen. De schrijf ster is in haar nieuwe werk trouwens niet tot de prestatie gekomen, die men zou verwachten. Ondanks dat, is „Ge lijmde scherven" een boek, dat men in één adem uitleest, omdat de span ning rond de hoofdfiguur pas aan het slot wordt verbroken. Mevr. Schutte- vaêr houdt een pleidooi voor een ge zonder gezinsleven, dat diepe indruk maakt door de eenvoudigheid, waar mee zij dit tei'e onderwerp weet te hanteren. Litterair gesproken valt er veel op haar werk aan te merken. Zij gaat zich vaak te buiten aan lange uitwijdingen over detailpunten en de climax ontbreekt daardoor wel eens Toch kan men niet zeggen, dat „Ge lijmde scherven" niet vlot leest. Het tegendeel is waar: dat schreven we reeds hierboven. Eenvoudige woorden vertellen ons in deze ontwrichte we reld de waarde van het ouderschap en daarom is dit boek" van d<?ze diep meevoelende schrijfster het waard door velen gelezen te worden! (prijs f4,90). geveer even sterk en het komt er dus op neer, dat wie de beste „krijgstac tiek" toepast als winnaar uit de bus komt. Een van de trucjes is bv. het zo laat mogelijk met een candidaat voor de dag komen. Bij de Amerika nen, impulsief als ze zyn, speelt nl. het element van verrassing een grote rol. Zo is bpt nu nog lang niet zeker wie de republikeinen naar'voren zul len schuiven. 'Als candidaten wor den genoemd: de politicus Harold Stassen. het senaatslid Taft, de heetge bakerde gouverneur van New York Thomas Dewey en de ons allen bekende generaal Dwight Eisenho wer. Wie van deze vier? Daar komt het nu juist op aan. Wisten de democra ten dat maar, dan konden zij alvast hun maatregelen nemen. Truman, hun candidaat en met hem de partij leiders, schijnen erg bezorgd over de mogelijkheid dat Eisenhower vroeg of laat bovenaan de lijst zal worden ge plaatst, want zij weten dat zijn popu lariteit enorm is.. De generaal zelf echter hult zich nog in een geheim zinnig stilzwijgen en iedere vraag of hij het volgend jaar „mee zal doen beantwoord hij met een onverander lijk „No". Is dit tactiek? Of werkelijkheid? Intussen begint men nu zo zachtjes aan met de propaganda, die de ver kiezingen vooraf moeten gaan. Taft houdt overal redevoeringen, waarbij hij niet zuinig is met z'n critiek op Truman en zijn democratische partij. Strassen begint, zich ook al te roe ren en Dewey heeft onlangs „langs z'n neus weg" gezegd, dat hy met z'n baantje van gouverneur al erg tevre den is. Hieruit concludeert 't Ameri kaanse volk dat Dewey mee gaat doen. Iedereen weet dat hij graag president wil worden en het ongelukkige is, dat de geschiedenis heeft geleerd, dat juist degene die er zich het meest voor in- spaht geen kans maakt. We herinneren ons allen nog de verbeten pogingen van Wendell Wil- kie om president Roosevelt te verslaan In een speciaal gecharterde propagan- datrein reisde hij het hele land door, waar hij hartstochtelijke redevoerin gen hield; millioencn dollars heeft hem dit gekost. Roosevelt, die er niet zoveel ophef van wilde maken, bleef meestentijds thuis, hield zo nu en dan z'n ..praatje bij de haard" voor de microfoon en won. keuken, had hij gisteren opgemerkt, onder het gasfornuis. Wat zouden ze vandaag eens eten? Iets, waar hij erg van hield en wat hij niet vaak kreeg. Peen en peulen? Ja, man, een ogenblik Ik kom zó; even geld en de bak halen. Hij geneerde zich niet, aan de deur boodschappen aan te nemen; hij laad al overdacht, zo losweg te zeggen: „Vrouw naar moeder! Houd ze eens terug?" Portemonnaie in buffetla, bij vorkjes. Juist, maar nu nog de bajfc Als die kerel maar eens ophr'eld met bellen! Neen, warempel, nóg een keer. Was dat de zevende of de achtste maal? Waarom stond die lamme groen- tebak nou niet onder het gasfornuis? Het leek wel, of ze hem wilden pla gen. Dan die emmer maar, van de plank. Hoep' Hij trok aan het hengsel en deinsde terug. Op zijn gebogen hoofd bomberden de keiharde hy wist niet wat; hij stond in een douche, het wa ter gutste hem uit de kleren en in- plaats dat hij Beppie dankbaar was voor de zorg. waarmede zij aardappels voor hem in voorraad geschild had, mompelde hij een weinig goeds voor spellende belofte, greep de groentebak die hij nu plotseling op het aam'echt ontdekte, en rende naar de buiten deur, zo hard en onoplettend, dat hij uitgleed over de oorzaak van Lotje's gejank, zich nog maar net aan de deurknop kon vastgrijpen, daardoor de deur openrukte en met een zeer on elegante zwier op het stoepje kwam te zitten, waar hij, met een enigszins cnnozel lachje op zijn Verbleekt ge zicht, rondkijkend of iemand zijn fla ter tegenover het noodlot had gezien, nog juist de groenteboer, in g«*sprek met de slager, om het hoekje van de straat zag verdwijnen. Hij haastte zich op en naar binnen, waar de onder het dressoir snuivende Lotje stellig een welverdiende afstraffing zou heb ben gekregen, ware het niet, dat de baas genoeg te doen had met zichzelf, de gang en zijgedachten van alle bijkomstigheden te zuiveren. Een kwartier daarna, de doek, die hem gediend had om de sporen van z'n nalatigheid ten opzichte v»n Lotjee verzorging uit te wissen, uitspoelend overwoog hij, dat van de hem zo var- moeiende gebeurtenissen slechts een enkel schamel resultaat hem voor de komende dagtaak van dienst kon zijn: de wetenschap, dat de aardappels reeds geschild waren. Ook r.og In een ander opzicht echter had 't vooi ge vallene praktisch nut; Bertus was er zijn travestiedag door begonnen; hij zat opeens middenin de bezigheid, zo druk en overstelpend, dat hij, de doek over het gootsteenkastdeurtje uithan gend, constateerde, het best^van al even 'n zitje te kunnen nemen, om te bekomen en enig systeem in z'n werk te brengen. Vóór alles diende hij op de bel te letten. De slager en de groen teboer gemist! Hij kon toch moeilijk naar de winkels gaan? Alzo, het menu van de dcg'. Hij zat zonder die opzettelijk le hebben ge kozen, in Beppie's stoel, evenals zij gewoonlijk deed hat hoofd leunend tegen het kussen. Het menu van de dag. Dat weten, betekende een richt snoer te hebben, waarlangs hij zijn overige huiselijke plichten op zijn slof jes afkon. Nog steeds was KJ er stel lig van ovartuigd, dat zijn vrouw veel le veel tl)d varkw» te. Hij had nog een zee van tijcl voor zich, nog ruim zeven uur. "Wat karn men in zever, uur niet presteren? Het men.i van de dag! Als er eens een visboer voorbijkwam? Redding; visboeren bellen huis aan huis. Maar de groente? HU sprong op: hij had een lumineuze inval. HIJ zou bonen koken of als Ue niet in huif waren erwten. Is er gezonder en ste viger voedsel denkbaar? Doch vóór alles m^t hij wat eten. Hy had zelf» nog geen ortbyt gehad. Om tijd te spai'cn, zou hij dan meteen koffiedrin ken. Wat men met systematisch wer ken al niet won. Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3