Stichting voor de Landbouw is het niet eens met de regering Tweede Kamer kreeg onjuist beeld Gevecht om Willebrord fimmy, Rïo-umv ah uiaMaMeA Wat de veilingklok wijst De groenten worden goedkoper Sint Nicolaasfeest Boeken voor de kinderen TRAVESTIE* HET LOONPEIL IN DE LANDBOUW Zoals bekend heeft de Nederlandse regering op 28 October aan de Stich ting voor de Landbouw medegedeeld, dat zij de op 26 Juli gedane voor spellen tot verhoging van het basisuurloon in de landbouw afwees. De Stichting van de Landbouw geeft thans in haar orgaan „Medede lingen" een overzicht van datgene, wat Ln de Tweede Kamer door ver scheidene sprekers in hun beschouwingen over de algemene regerings- politiek over het loonpeil in de landbouw en daarmee samenhangende kwesties is gezegd. Blijkens een hierop aansluitend commentaar is de Stichting voor de Landbouw van mening, dat de volksvertegenwoordiging en het Neder landse volk een onjuist beeld moeten krijgen van wat in werkelijkheid is geschied. Wanneer de regering, zo betoogt de Stichting verder, te kennen geeft minder ver te zijn gegaan dan het advies van de Stichting van de Ar beid, waaraan de Stichting voor de Landbouw toch had medegewerkt, dan wordt opgemerkt, dat geen ver tegenwoordiger van de Stichting voor de landbouw zich ooit verenigd heeft met de desbetreffende wijzigingen in die zin, dat uit deze correcties geen consequenties voor de landbouw zou den voortvloeien. TALRIJKE GRIEVEN De Stichting erkent als juist de verklaring van regeringszijde, dat de lonen in de landbouw verhoudings gewijze sedert 1938/39 meer zijn ge stegen dan die ln de industrie. Zij meent echter, dat dit zonder enige betekenis is voor een beoordeling van de vraag of het loon in de landbouw liit een oogpunt van nationaïë soci ale rechtvaardiging juist is. De Stichting vestigt er de aandacht op dat in de regeringsverklaring ten onrechte onvermeld is gebleven het feit, dat overeenstemming werd be reikt over een zodanige verbetering in de positie van de bouwvakarbei ders ten platte lande, dat thans de verhouding tussen de beloning van deze groep arbeiders enerzijds en van de landarbeiders anderzijds in grove mate wordt verstoord. In dit verband wordt gewezen op de bedrijfspensi oenregeling voor de bouwnijverheid, de lichtverlet-vergoeding. de belang rijke verbetering van het risicofonds voor vorstverlet en de overigens be trekkelijk geringe verbetering van het regenverlet De Stichting is integendeel van mening, dat haar vertegenwoordigers er de regering meermalen op hebben gewezen, dat uit verhoging van mdus. striële lonen correcties voor de land bouw moeten voortvloeien. PENSIOENKWESTIE. Tegen de uitlating van Dr. Beel. volgens welke de regering zich bereid zou verklaren, indien de landbouw de premie van zes cent per uur in de ontworpen pensioenregeling zou te rugbrengen tot vier cent per uur, de bespaarde twee cent op de uurlonen te leggen, voert de Stichting aan. dat het volgens wiskundige berekeningen onmogelijk zou zijn de ontworpen pensioenregeling met een weekpremie van twee gulden door te voeren. Bovendien, zo wordt opgemerkt, wenst de landbouw zich geen fooien te laten toestoppen en kan de land bouw ook geen verhogingen aanvaar den, waarvan het gezien bet bij zonder karakter van toeslagen twijfelachtig is of zij in de toekomst wel steeds in de prijzen gecalculeerd zuilen blijven. Wanneer verder de regering betoogt, dal de landbouw toch eigenlijk hele maal geen verhogiry» nodig heeft om dat de cijfers van het Landbouw- Economisch Instituut zouden uitwij zen, dat de werkelijk betaalde lonen in de landbouw hoger zijn dan die in de industrie (wat verband houdt met de accoordtarieven, die in de land bouw hoog zijn) merkt de Stichting hiertegenover op. dat zodanige gege vens van het LEI volgens haar niet bestaan. Overigens stelt zij nog de vraagi wat de regering met „feitelij ke" lonen bedoelt. Wanneer tenslotte in het betoog van de minister-president de uitkering van twee procent wordt betrokken, welke thans nagenoeg in het gehele industriële bedrijftsleven is gegeven, wijst de Stichting erop. dat zij dezer dagen van de regering de mededeling heeft ontvangen, dat tot het verlenen van een vergunning met doorbe rekening in de prijzen niet kan worden overgegaan. De Stichting besluit haar commen taar met de hoop uit te spreken, dat op deze h.L onbevredigende gang van zaken by de behandeling van de be groting van Soeiale Zaken zal worden terugekomen. Zijn de rechten gelijk? NOG ALTIJD wordt in de maand November de gedachtenis hooggehou den van twee populaire heiligen in Nederland, Willebrord en Martinus v. Tours. Vooral de laatste, wiens naamdag men op 11 November weer werd gevierd, leeft nog onder het volk. Ieder heeft wel eens gehoord van feestelijkheden op St. Maartensdag en ook verschillende volksrijmpjes her inneren aan deze heilige. Iets minder bekend, althans bij de protestanten, is de naamdag van Wil- lebrordus, v-1'-- -»p 7 November valt Maar al kent men dan niet algemeen de verjaardag (tevens sterfdag) van de „apostel der Friezen", zoveel meer we ten èn rooms-katholieken èn prote stanten over de persoon en het werk van- Willebrord te verhalen. Algemeen wordt hij erkend als de grondlegger van dc christelijke kerk in de lage landen bij de zee. Zijn werkzaamheid als bisschop van Utrecht strekte zich uit van Friesland tot Vlaanderen en Luxemburg. Hij stichtte persoonlijk vele bedehuizen (o.a. te Utrecht, Kerkwerve, Vlaardingen, Oegstgeest, Velscn, Heiloo en Petten) en op het ogenblik zijn 72 RK kerken in Neder land aan hem gewijcLIn dat opzicht overtreft Sint Maarten hem; deze is prtroon van 78 kerken. Juist op de dag waarop het 1208 ja ren geleden was dat Willebrord stierf heeft men te.Utrecht een ruiterstand beeld van hem onthuld. Utrecht is immers de stad, die de basis was van Willebrord's missionaire activiteit. Het levc-n van deze eerste Utrechtse bis schop verschilde wel leis van het le ven zijner ambtsopvolgers. Willebrord betrok geen paleis maar hij woonde in een klooster. Zijn monnikspij, wel ke hem in Engeland om de schouders was gelegd, bleef het bisschoppelijk gewaad. Inplaats van op een troon zetelde Willibrord in het zadel. Te paard trok hij door het gebied waar over hij regeren mocht. En zo staat Utrechts eerste bisschop thans in steen afgebeeld; een monnik te paard, gaande in de richting der Domkerk met in de hand een kerkje als symbool van zijn kerkfunderende arbeid. Wederzijdse waardering DAT ZOWEL roomsen als prote stanten waardering tonen voor hei werk van deze vaderlandse kerkstich ter, bleek in 1939 toen men hem in de Domkerk gezamenlijk heeft herdacht. En bij de onthulling van het ruiter beeld kwam deze wederzijdse waar dering opnieuw naa voren. Niet al leen luidde de klokken van de dom toren (eigendom der burgelijke ge meente) maar ook trof men bij het beeld zowel rooms-katholieke als pro testantse autoriteiten aan. Pastoor W. Nolet, secretaris van de vereniging „Nederlandse Katholiekendag" (wel ke organisatie 't monument bekostig de), bracht in zijn rede naar voren, hoezeer de thans gescheiden kerken elkaar terugvinden bij de persoon van Willebrord. Toch deed zich bij de onthulling van het standbeeld een incident voor, waar uit blijkt dat er ten diepste nog gestre den wordt om Willebrord. De prote stantse kerken in Utrecht z^f hadden namelijk de uitnodiging tot Dijwoning van de plechtigheid niet geaccepteerd. Zij waren van mening, dat men van RK zijde inbreuk heeft gemaakt op Jhet oorspronkelijke plan om de ont hulling een interkerkelijk karakter te geven. Waar de protestants-christelijke kerken in 't geheel niet gekend zijn bij de organisatie van de plechtigheid achtten zij het juist zich bij de ont hulling niet te laten vertegenwoordi gen, Ook van oud-katholieke zijde heeft men er op gewezen, dat Willi brord niet de grondlegger van de RK kerk in Nederland is, maar de hele christelijke kerk in deze streek. Nie mand kan derhalve beweren: „Willi- i brord is van ons". En het ligt voor de hand, dat wanneer een der kerken dit wel doet de anderen zich on middellijk teweer stellet! Dit bleek ook toen een hervormd predikant in Utrecht enkele jaren ge leden voorstelde de Janskerk (het be dehuis waar Willibrord met de rug naar toe staat) aan de rooms-katho lieken terug te geven, opdat zij er een devotiekerk voor Willibrord van konden maken. Er rees sterk verzet tegen deze gedachte en men heeft het voorstel maar niet eens in overweging genomen! 64. De voorzitter van DLW was tot tranen toe ontroerd door de fameuse prestaties van de nieuwe keeper. We gaan deze wedstrijd winnen, jongens, zei-die. Jullie zult het zien, we gaan winnen dank zij ons aller Jimmy BrovvnJ Maar toch zou meneer Trapman niet zo opgewekt geweest zijn, als hij had geweten, wat Piet Stoppum intussen aan het uitspoken was. De oude doelman van DLW had even voor de rust de tribune langs de achtertrap verlaten en hij was op een draf naar de Stationsstraat gelo pen. Het gezicht dat hij trok beloof de niet veel goeds. Witte kool vindt veel aftrek Zoals te begrijpen is, hebben de Langedijker tuinbouwers met belang stelling uitgekeken naar hetgeen om trent de voorstellen van de georgani seerde tuinbouw en handel zou wor den beslist. Er hing vooral voor de Langedijker koolstreek veel van af, aangezien het leeuwenaandeel van de stapelproducten in dit gebied wordt geteeld. En zoals nu bekend is geworden, men zal het met de voorgestelde goed- kope-groentenwinkels proberen. Er schijnt in degrote bevolkingscentra ook onder de handelaren veel belang stelling te bestaan voor deze proef neming, terwijl ook in de kleinere plaatsen de groentehandel zich achter deze regeling heeft gesteld. In de kop van Noord-Holland besloten de klein handelaren eraan mee te doen. De regeling, waarbij bepaalde ge deelten van de aanvoeren voor het binnenland worden gereserveerd blijft eveneens bestaan, waardoor het mo gelijk wordt de voorraad stapelpro ducten over een zo lang mogelijke ^periode „uit te smoren", hetgeen wel i imodig zal zijn. De oogst valt niet zo Kinderfeest „Moeder! Hoor eens!" Sprak een kleine jongen Tot een arme vrouw die zijn er 't meest „Op school heb ik gisteren meegezongen. Van Sinterklaas en van zijn feest! In dat lied is iets ik zal het even zingen Wat ik niet versta, begrijpt U het moe? Een gehoorzaam kind krijgt mooie dingen, Maar is het stout, dan wacht de roe! Maar waarom Moeder wil ik U vragen; Krijgt dan Willem van de rijke Splint, Over wiens ondeugd alle mensen klagen Dan meer als bijvoorbeeld, ik, Uw kind De Moeder keek haar kind in 'd ogen; Tot ze het snikkend in haar armen nam. Heeft zo zichzelf én hem bedrogen. Door verkeerd uit te leggen, hoé dat kwam Mag men die vrouw daarom verachten? Geen kwestie van! Haar geest is misschien Geboeid, geëxploiteerd door machten, Die haar leugen als waarheid laten zien. Die verleugening moest zodanig hinderen. Dat élk mens zei: „Ik vecht mee voortaan. Tot 't Sint Nicolaas-feest voor alle kinderen In Christus liefdeleev'teken komt te staan". tegen als eerst verwacht was, maar doordat tal van andere producten minder goede uitkomsten hebben ge geven zal de kool wel een voornaam deel van de groentenvoorziening moe ten verzorgen. Het is te begrijpen, dat in het begin van de nieuwe week de veilingen nog niet veel van. de invloed dezer nieu we regeling valt te bemerken. En wanneer de prijsverhouding zo blijft .als ze thans is zal men op de veiling er ook weinig van bemerken, omdat de winkels op de gewone normale wijze via de veiling en de handel zul len worden bevoorraad. Zodra de vraag groter wordt en de prijzen bo ven de maxima uitkomen zal men regelend moeten optreden. Het aanbod van witte kool was in de afgelopen week weer groot aan beide veilingen. De zuurkoolfabrie- ken nemen nog steeds het grootste ge deelte van de aanvoer af tegen f9,- per 100 kg. Onder die kool is ook al heel wat winterkool. De prijzen voor het z.g. vrije gedeelte waren vaak aanzienlijk hoger dan die welke de fabrieken betalen. Tot ruim f 13, per 100 kg. waren de hoogste note ringen. Er gaat ook wel iets beneden f 9,van de hand. doch dat zijn maar geringe hoeveelheden. Het prijsverschil tussen de voor ex port en de voor het buitenland be stemde lcool was soms aanzienlijk Vooral bij de groene kool demon- steert zich dit. De situatie is zo. dat er veel groene kool wordt aangevoerd en daardoor wordt de totale hoeveel heid, die door de reservering van 70 procent voor het binnenland blijft be stemd, eigenlijk te groot om de prijs hoog te kunen houden. De dertig voor het buitenland daarentegen is te gering, waardoor de noteringen wor den opgevoerd. Daardoor is het ver schil soms "Wel f 10.en meer per 100 kg. Doorelïcaar genomen echter ont vangt men een goede prijs' Een aan- voerregeling voor deze koolsoort is wel niet mogelijk, omdat de tuinders het risico, dat zij bij een invallende vorstperiode zouden lopen, niet wil len nemen en daarom liever met een iets lagere prijs genoegen nemen. Rode kool was goed te verkopen. Ook hier was de belangstelling voor export aanzienlijk, met gevolg, dat er goede prijzen werden besteed. De slotnotering was Dinsdag te Nrd-Schar woude van f5.4016.90, dus ook een tamelijk verschil tussen hoogste en laagste notering. Gele kool bracht 't niet heel ver. Van ruim f 4,tot soms f 7,per 100 kg. werd .er be steed. De z.g. veldgele, met het blad eraan die voor export bestemd zijn gingen van de hand voor f 8.en soms een paar dubbeltjes per 100 kg. meer. Andijvie is heel wat terugge lopen. Tenslotte werd niet veel meer dan X 15,per 100 kg. besteed voor le sortering. Bieten en peen gaven een marktbeeld, dat vrijwel overeen kwam met de voorgaande week. POPPENLAND door Antoinette van Dijk. Muziek van Dirk SchijTper. Il lustraties van Gerda Mulder. Uitg. C. A. J. van Dishoeck c.v., Bus- sum. Een allerliefst boekje, met een pret tig geschreven verhaaltje over de be- levenisen van een stel poppen, die middernacht tot leven komen. Passen de in het verhaal zijn aardige versjes opgenomen, waarvan ook de muziek is gegeven. De prijs van het boekje, dat niet groot van omvang is bedraagt f2,50 en is dus vrij hoog. De inhoud recht vaardigt echter deze prijszetting. Wij evelen het boekje aan voor meisjes tot 10 jaar. Speciaal in gezinnen, wahr moeder tijd en gelegenheid heeft muzikale hulp te bieden, zal men er goede en prettige uurtjes mee kunnen beleven. v. D. 'édteprogromma VRIJDAG 28 NOVEMBER 1947. Hilversum I - 301 ra. Nieuws om 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur. VARA. 8.18 Opera-programma; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Kamermu ziek; VPRO. 10.00 Morgenwijding: VARA. 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Pianorecital; 11.15 Voordracht; 11.30 Johan Jong, orgel; AVRO. 12.00 The Skymasters; 12.38 Pierre Palla, or gel; 13.15 Renova-septet; 14.00 Kook- praatje; 14.20 Operamuziek van Sme- tana; 15.00 Boekenschouw; 15.20 Ka merorkest (Haydn en Kodaly); 16.00 Virtuoso-trio; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.20 Wij en de muziek, le zing; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 18.15"" en 19.15 Accordeonorkest Jan Vogel; VPRO. 19.30 Cursus „Het geloof der oude kerk"; 20.05 Pianorecital; 20.30 Cursus „Het probleem van het leven"; VARA. 21.00 Ons opinie-onderzoek, het concours der groten; 21.30 Radio rakel; 21.50 Cello en piano; 22.00 Bui tenlands weekoverzicht; VPRO. 22.45 Avondwijding. Hilversum II - 415 m. Nieuws om 7. 8, 13, 19, 20 en 23 uur. KRO. 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag, gram.platen; 9.00 Ochtend concert; 9.35 Spaanse orkestwerken; 10.15 Uit het boek der boeken; 10.40 Kerkelijke muziek; 11.00 De. Zonne bloem. radio-ziekenbezoek; 11.35 Als de ziele luistert; 12.03 Fluitrecital; 12.33 en 1320 Stafmuziekcorps der Amsterdamse politie; 13.50 Van man tot man; 14.00 Muziek uit Neder lands glorietijdperk; 14.30 Lichte or kestmuziek; 15.30 Stichts pianokwar tet.; 16.00 Klanken uit de Oude en Nieuwe wereld; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Instrumentale soli: 18.00 Volks- liederenkwartet; 18.25 Voor de jon geren: 19.30 Radio-cembalo-ensemble; 20.20 Handel-concert; 21.00 Benelux- uitzending; 21.15 Omroeporkest; 21.50 Uit de schatkamer van het oude testament; 22.45 Avondgebed. T (Slot) Hij werkte heel de dag en als ïiij Custte, arbeidde zijn geest. Zijn geest was, over het geheel genomen, die huishoudelijke Donderdag zeer veel «n zeer lang aan de arbeid, vooral gespitst op één punt in de toekomst de avondwandeling, waarvoor hij fit moest blijven. Het geluk was hem dienstig: er beJde inderdaad 'n visboer, aan wiens karretje hij heel mooie schol kocht. Schol, die hoefde je. niet open te ma ken; die legde je gewoonweg in de pan, eerst de ene, dan de andere kant. In de least vond hij een bus bruine bonen. De combinatie leek hem niet ongunstig: bruine bonen met schol. AI spoedig had hij vis, aardappelen an bruine bonen ic diverse pannen Op het aanrecht gereed gezet, zodat hij om drie uur reeds zover was, dat hij aan niets meer behoefde te den kon dan aan opruimen, afstoffen, stof zuigen en Lotje uitlaten. Lotje had nog nooit een zo prettige dag meege maakt. Als zij sprong en kwispelde, liet de baas haar uit, beducht voor een herhaling van zijn uitglijtoeren En als de baas peinsde, kwispelde Lotje. Dat ging zo samen. Bertus werkte aanhoudend, met zich zelf niet ontziende ijver. Doch toen hij om vier uur. bezig op de slaapkamer zeventien keer geprobeerd had het bed op te maken, zonder dat de dekens on aanlokkelijk rimpelden, nadat hij ze ven maal vergeefs getracht had, het laken glad te krijgen en pas toen door een smytwoede tot de ontdekking kwam,-dat hij de matrassen moest ke ren, zuchtte hij, ging op de rand van het ledikant zitten, stak zijn laatste sigaret op uit het vanmorgen aange broken doosje en overzag zijn dag, die hem een aaneenschakeling leek van hem geniepig belagende tegenvallers, nuttig maakte, vanzelf gaar Zeker, als je, zoals Beppie, er aan ge wend was, wel, dan kon je je dagtaak af in drie uur lijds. Het eten werd, ter wijl je je elders nuttig maakte, van zelf gaar. Wat een «gen, dat Lotje nu stil was. Lotje lag. toen hij haai- het laatste zag in Beppie's stoel. Mocht niet van Beppie. Enfin, het beest had immers óók een feestdag! Zijn sigaret smaakte hem; alleen brandde hem, nu hij uitgerekend voor de dertigste keer aan het bed begon, de rook in de ogen. Die rook leek on aangenaam, branderig. Bertus kwam er voor rechtop en snoof, hield zich de sigaret onder de neus, haalde keu rend in. Neen dat was het niet. En toch! O, jé, de bonen! Met enkele sprongen bereikte hij de trap en ren de naar beneden, uit de grond van zijn hart de samenstellers van 't kookboek dat hij niet had kunnen vinden, ver wensend. De bonen! De bonen! Er wolkte ondoordringbare damp in de gang, in de kamer, in de keukeu; er sloeg een bijtende rook in zijn gezicht, toen hij, begerend het ergste te welen, zijn neus boven de zwartgebrande pan hield. Hij wendde zijn gelaat af, naar het aanrecht naar de kraan: zijn red ding. En zag de scherven van de schol- letjesschaal. begreep in een visioen van ontzetting, wat het glibberig^ in de gang was, waarover hij zoeven bijna de hals gebroken had. Het gas, Lotje: de bonen, de schol. Hij smeet ramen en deuren open. onverschillig voor 't gevaar, dat hulpvaardige buren zou den komen vragen of er brand was. Hij ieunde tegen de deurpost, ademde met wellust de buitenlucht in, dacht aan zijn avondwandeling, zag alles mislukt: zijn les aan Beppie, zijn on omstootbare overtuiging, dat het huis houden een peuleschil was in verhou ding tot zijn eigen dagelijkse beslom meringen. En in onverzettelijke zucht tot opoffering, om te redden wat nog gered kon worden, snelde hij terug raar de keuken, om de resten te on derzoeken van de bonen en de schol. Helaas, geen van beiden meer te ge bruiken. Alleen de pan met droge aardappelen stond onaangeroerd maar ook die scheen het op zijn geluk ge munt te hebben. De mooie zachtgele aardappellen toonden blauwe en paar se vlekken. Hij wist geen raad. Voor het eerst vandaag ging hij niet zitten om te overpeinzen.. Hij dacht zó wel na, in koortsachtige haast, alsof hij een angstige droom droomde, alsof een ontzettende straf hem wachter, zou, indien hij niet, vóór zijn vrouw terugkeerde, alles, alles in het reine doch tevens een compleet menu ter tafel had gebracht. F was redding: de fiets. Op zijn fiets had hij vaker wonde ren van snelheid verricht. Hij snelde naar boven, naar de slaapkamer, om het bed op te maken. Met oen harte lijke trap ver joeg hij Lotje, die tusrvn de over een stoel hangende dekens een schuilplaats tegen zijn gerechten toorn had gezocht. Hij trok roet het noodlot bedwingende ernst lakens en dekens strak, klopte met zijn zakdoek het vloerzeil schoon, jachtte voort, de trap weer af, zocht de botjes van de scholletjes van onder de divan. de stoe len, de tafel, deponeerde ze met smak- jes van afschuw in de vuilnisemmer; met tuingrind schuurde hij de bonen- pan schoon; hij verborg de vernieti gende bewijzen van zijn onkunde. Het wm 3 uur, toen hij op zijn fitte door het tuintje reed. Nog had hij de lijd, om zijn vrouw te kunnen overbluffen. Tien over zes, de afgesproken tijd, kraakte Beppie's sleutel in het deur slot. Beppie zag er monter uit. Zou zij ook nu nog haar travestierol spelen, of had het vacantiedagje haar zo vro lijk gestemd? Zij floot warempel. Zij floot, net zoals Bertus wel deed, wan neer hij een goede dag had gehad. Itfa- dat zij mam el en boad ran de kap stok g"ha».gen had, I wam zij fluitend de kamer in enbleef, h«ar ver wondering niet kunnende ontveinzen, hair opgetogen echtgenoot staan. „Wat heb je dat keurig gedaan!er kende ze. De kamer was tot in de puntjes op geruimd; op tafel noodde een welver zorgd diner; zelfs prijkten er menu's naast de couverts. ..H«t lijkt waarlijk een restaurant, Be-rus. Heb je dat allemaal in het kcoï.boe* opgezocht? Jammer, \vant ik heb absoluut gene fcrek zeg. Ik heb al gegeten Hoe beoft Lotje 't vandaag gemaakt?"

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3