c Onder de Schijnwerper N.-HOLLANDSE PERS 1945 Vandaag „effectieve" maatregelen? Komt er weer een twee - prijzen - systeèm Over lonen van landarbeiders voorlopig geen gesprek meer 4e Jaargang No 1100 Vlijdag 28 November 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerwet 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6A. (Tel 3967). Schuman krijgt wederom verhouwen van Frans parlement „Vitale diensten moeten doorgaan'' De Franse minister-president Robert Schuman heeft gisteravond aan de Nationale Vergadering het vertrouwensvotum voor ztfn nieuwe regering verzocht en gekregen; met 322 tegen 186 stemmen. Schuman «eide aanvankelijk, dat de regering slechts in het uiterste geval tot geweld haar toevlucht zou nemen, maar nadat communistische afgevaar digden hem verzekerden dat de stakingen zoude», voortduren totdat de eisen waren ingewilligd, zeide Schuman: „Binnen 24 uur zult gij het be wijs hebben dat de regering voornemens is energiek en effectief te han delen". Waarschuwing aan „ophitsers" Schuman zeide voorts, dat de rege ring de staking, waarbij reeds 2.000.000 man betrokken is, van haar ergste ge volgen wil beroven door „met alle ter ocschikking staande middelen de dien sten doorgang te doen vinden, die voor het leven van het -land onmisbaar zijn". De minister-president stelde verdere onderhandelingen met de vakvereni gingen in het vooruitzicht en verklaar de, dat de regering eerst door over reding en daarna met gezag te werk zal gaan. Alle sabotagedaden zullen worden gestraft. „De regering zal al het mogelijke doen ten gunste van de arbeiders", zo verklaarde Schuman, doch hij voegde er aan toe, dat zekere personen van de houding der arbeiders gebruik'wil len maken. Hij waarschuwde „deze ophitsers" en verklaarde, dat de re gering besloten is de openbare orde te handhaven. Gedeeltelijke staking van ambtenaren Zes organisaties van het Franse •mbtenarenverbond, dat 2.000.000 ïe- Onder het nulpunt H«t vertrouwen dat Schuman van cIc Assemblée meekreeg, nam het volk weer terug. Jouhaux, de secretaris-ge neraal van de CGT, op wien talozen hun hoop gevestigd hielden als de eni ge man die bij machte kon zijn om de woedende golven weer tot beda ren te brengen, ook Jouhaux keerde zich tegen Schuman, toen hij na diens smeekbede tot het volk zeide: de regering blijkt elk begrip van de situatie verloren te hebben. Hoewel hij zich niet voor een al gemene werkstaking verklaarde, sprak hij voorts zijn mening uit, dat de huidige actie op gegronde motie ven berust. Het is begrijpelijk dat Jouhaux, die er de laatste tijd met enige geestver wanten aan werkte de C.G.T. in een communistisch en niet-communistisch gedeelte te splitsen teneinde de sociale vrede te rekken, kopschuw is gewor den nu hij ziet, hoe het vuur van stakingsbrand om zich heen grijpt. Het is óf te vroeg óf te laat voor hem Zich op dit ogenblik resoluut te ke- ïen tegen een actie die gedragen Buitenlands Overzicht 7 wordt door alle lagen van het volk (reeds gingen professoren, ingenieurs en politie-ambtenaren in staking!) zou waarschijnlijk gelijk staan met poli tieke zelfmoord. Geen oude vakver en igingsrot als Jouhaux zal zich moed willig zo in zijn vingers snijden, dat bij kans loopt voorgoed een greep op de massa te verliezen. Ondertussen kan een staking van een omvang als de huidige niet lang duren zonder ingrijpende politieke ge volgen. Reeds is de regering in een impasse gekomen wel heeft zij dreigementen voorzichtigheidshalve achterwege gelaten, zodat de deur nog openstaat voor een behoedzaam reti reren, maar het échec dat zij leed is van dien aard dat een herstel van het geringst mogelijke vertrouwen uit gesloten zal zijn. Schuman kan buk ken of gaan, indien de staking niet verloopt Gebeurt dat wel, doordat de eco nomische machine vastraakt, dan zijn er mischien weer kleine kansen voor de middengroep. Maar daarmee is de haard van de onrust nog geenszins Weggenomen; het smeulend vuur zal dan hier, dan daar weer oplaaien. Het is moeilijk om thans de juiste stand op de politieke thermometer af te lezen. Men moet vrezen, dat de kansen voor een gematigde rege ring reeds onder het nulpunt daal den. Met andere woorden: een niet- parlementaire oplossing wint aan waarschijnlijkheid. A. H. den omvat, hebben zich tegen staking uitgesproken; vier daarentegen vóór. Deze vier zijn in staking gegaan bui ten de federatie om. Het politiever- bond onthield zich van stemmen, maar protesteerde tegen de ontoereikendheid van de regeringsvoorstellen. De -Parijse kappers werken wel. maar beperkt zij knippen de sta kers gratis.. Sovjet-burgers over de grens gezet. Het Franse departement van Bin nenlandse Zaken heeft verklaard, dat de activiteit van de 19 Sovjet-Russi sche burgers, die onlangs uit Frank rijk zijn gezet, in verband met de sta kingen en de onlusten te Marseille de aandacht van de politie had getrokken Nog meer leidende figuren in het verbond van Sovjet-burgers te Mar seille, Lyon. Clermont Ferrand, Gre- noble en Nice zijn gearresteerd en over de grens gezet. De Russische ambassade te Parijs heeft om opheldering verzocht. „WILLEM RUYS" HEEFT GEEN VERTRAGING. „Onvoorziene omstandigheden voor behouden" zal het transport van de tweede reserveschroef geen vertra ging in het vertrek van de „Willem Ruys" geven. Gistermiddag om tien minuten over een is het gevaarte per truck uit Drunerv vertrokken en on der speciaal poütie-escorte naar Bre- Qfa vervoerd; daar is de schroef aan boord v,£n een binnenschip overgela den, dat het gevaarte vanmorgen te Rotterdam zou afleveren. Ongeveer 170 Nederlandse vaar zen een gedeelte van de geschenk zending van 500 dieren zijn thans op weg naar Engeland.. Ook de beul staakt Desfóurneaux, de Franse beul. is gisteren ook in sta king gegaan. Hij weigerde 8 ter dood veroordeelden te guillotineren. Hij verlangt het salaris van een afdelingschef in Rijksdienst en een toelage voor elk hoofd, dat hij doet vallen. Militair optreden Enkele van de door Schuman aan gekondigde maatregelen om de sta king ln Frankrijk tegen te gaan zijn reeds getroffen. Verschillende tele foon- en postkantoren te Parijs zijn hedenmorgen door militairen bezet. „Sit-down"-stakers zijn uit de ge bouwen van de voornaamste openbare diensten verdreven. Ontzettende nalatigheid koste 46 Javanen het leven „Op 23 November vertrok vanuit Bondowoso op Oost-Java een trein, o.m. bestaande uit een 3-tal goederen wagens met een transport arrestanten. Bij aankomst van de trein in Soera- baja (ongeveer 13 uur later) bleken 46 van de arrestanten te zijn overle den tengevolge van het ontbreken van de nodige verzorging gedurende de reis". Aldus luidt een officiële bekendma king van de Nederlands-Indische re gering. vier dagen na deze vreselijke gebeurtenis. Voorts wordt in de me dedeling gezegd: De regering heeft met leedwezen, afschuw en verontwaardiging van ge noemde feiten kennis genomen. Naar de oorzaken van dit gebeuren is ter stond een gestreng onderzoek inge steld. Alle aansprakelijke personen zuilen op voorbeeldige wijze gestraft worden. Enige arrestaties hebben reeds plaats gehad. Er zullen maat regelen genomen worden tot schade loosstelling van de nabestaanden der slachtoffers". Kosten van levensonderhoud zullen niet dalen Verhogingen en verlagingen houden elkaar in evenwicht (Van onze Haagse correspondent) De prijsverlagingsactie is geen on verdeeld succes geworden. Tegen een prijsdaling van radio's, stofzuigers, textiel, schoenen, groente, enz. staat een in verhouding te scherpe stijging van de prijs van vlees,.melk, kaas. 1 ter, enz. Hierdoor is het leven geen cent goedkoper geworden, zodat we tot op heden de actie in zoverre als mislukt kunnen beschouwen, dat de consument er niet goedkoper door zal leven. Het C.B.S. heeft tot nu toe de nieuwe prijsfluctuaties nog niet in een statistiek kunnen verwerken. Daarom zijn we zo vrij geweest, het zelf maar Begroting Soc. Zaken goedgekeurd Min. Drees ontvangt vele bedankjes De minister van Sociale Zaken, de heer Drees, heeft gisteren in de Twee de Kamer verklaard, dat de buiten landse vertegenwoordigingen uit zui nigheidsoverwegingen niet onnodig moeten worden uitgebreid. Wat België betreft, is er reeds een ambtenaar werkzaam die zich speciaal met so ciale zaken bezig houdt. Er is overleg gaande, om deze functie uit te bou wen tot die van sociale attaché. De gezinszorg kan ?.i. niet recht streeks tot overheidstaak gemaakt worden. In 395.000 gevallen is gebruik ge maakt van het consumentencrediet: daarvan zijn minstens 330.000 gezinnen In verband met de opmerkingen over de noodvoorziening ouden van dagen verklaart spr. dat hij een stroom van brieven ontvangt, waarin betrok kenen hem danken. Min. Drees verklaarde voorts, dat er geen reden is, om terug te komen op de afspraak in het voorjaar met de Stichting van de Landbouw gemaakt. Als er een bespreking over de lonen gehouden moeten worden, dan dient dat te geschieden in het kader van het gehele landbouwvraagstuk. De begroting werd z.h.st. goedge keurd. Verpleegsters onder de aandacht. Bij de replieken werd veel gespro ken over het vraagstuk van het ver plegend personeel en de tandtechnici. De heer Van der Zaal (a.r.) bepleit verbetering der verpleeggelden, daar sanatoria en ziekenhuizen niet uitko men; de heer Mol (k.*-n.) een verbe tering van de salaris- en sociale posi tie van de verpleegsters. Mevr. van den Muyzenberg-Willemse (c.p.n.) valt hem hierin bij. Zij vraagt verbetering op korte termijn. Men kan niet ge rust zijn over de gezondheidstoestand van ons volk. Indonesië was hei struikelblok voor Marine-minisfer De heer Tilanus (C.H.) heeft de minister-president gevraagd naar de beweeg redenen, welke de minister van Marine, de heer J. Scha- gen van Leeuwen, tot aftre den noopten. Min. Beel antwoordde.dat de motieven niet lagen in onenigheid over het rege ringsbeleid ta.v. Marine, maar in zijn zienswijze t.o.v. Indonesië. In hoofdzaak voel de de minister zich be zwaar omdat Nederland niet bij voorbaat een limiet stel de aan de tijd, dat militair, naar de wensen van de Vei ligheidsraad, een afwachten de houding werd aangeno men. Wetsontwerp op school- artsendienst komt. De heer Van Lienden (arb.) stelt voor een commissie te benoemen wel ke het vraagstuk (5«r tandtechnici zal bezien. O.m. de heer Hacke (Vrijh.) sluit zich hierbij aan. Min. Drees deelde mede, dat een wetsontwerp op de schoolartsendien sten zal worden ingediend. Verschil lende opmerkingen t.a.v. het tekort aan verpleegsters zal de minister na der overwegen. Een fout van een wisselwachter was oorzaak van een ontzettend spoor wegongeval in de Oostelijke Pends- jaab, waarbij 200 mensen zijn gedood of gewond. te doen. Vanzelfsprekend zijn onze cij fers niet nauwkeurig. De verschillen met de officiële gegevens, die eerst over enige maanden zullen verschij nen moeten echter dusdanig klein zijn. dat ze aan de waarde van onze con clusie niets veranderen. Ten slotte één cent verschil „Aan het Centraal Bureau voor de StL- Vtiek ontlenen wij dat de gemid- dèlde huisvrouw 3 pet. van haar In- kon)-- besteedt aan groente, 10 pet. aan kleding en 3 pet. aan schoeisel, dus producten, die goedkoper zijn ge worden. Zij besteed echter 7 pet. aan vlees, 1 pet. aan vis, 4 pet. aan melk, 1 pet. aan kaas en ongeveer 1 pet. aan room boter, voedingsmiddelen, die in prijs' stegen. We hebben kunnen lezen, dat groen te, textiel en schoeisel gemiddeld 15 pet. goedkoper zijn geworden. Stellen we nu het weekgeld op f 60. Zestien percent vah haar benodigd heden of f 9.60 is goedkoper geworden en wel ongeveer 15 pet. Zij bespaart dus wekelijks ongeveer f 1.44. Min stens 14 pet. of wel f 8.40 wordt ge middeld 17 pet. duurder, hetgeen dus een extra uitgave meebrengt van f 1.43 Bovendien rekenen we, dat een ieder «lechts een vierde deel van zijn rantsoen in roomboter belegt. Zo blijkt wel, dat de resultaten weinig hoopge vend zijn. (Zie vervolg pag. 6). Eeri sleepboot van de rederij Goed koop is in het Noordzeekaneaal ge zonken na een aanvaring met een Li- bertyschip. De opvarenden kwamen er gelukkig goed af. Langs de straat DE K. Mijn vriend Klaas heeft een allervervelendst telefoon nummer. Het is hetzelfde als het kengetal van een der omliggende gemeenten en t aantal keren, dat men ver geet de K. te draaien is le gio. Onlangs was hij juist de vijfde keer aan het toe stel geweest om telkens op nieuw te moeten constate ren, dat meft hem niet moest hebben, maar iemand uit het dorp uit de buurt, toen er weer gebeld werd. Hallo Jaap, hoorde hij zeggen, Ik ben Jaap niet. Wie ben je dan? Klaas! Waar is Jaap dan? Dat weet ik niet, die ken ik niet. Ben je soms de knecht? Nee. Wie dan? Ik ben de baas Kom nou! Wie moet je eigenlijk hebben? Wel, Jaap van der Veen natuurlijk. Uit Lutjehorn. Volgde de explicatie van "t draaien van de K. Geen mi nuut later werd er weer ge beld. Hallo Jaap! Ik ben Jaap niet. Wie ben je dan? Klaas! Bst. De telefoon werd op de haak gesmeten. Vrouwen protesteren De Nederlandse Vrouwenbeweging heeft zich tot de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening gewend met een 'telegram van de vol gende inhoud; „De „Nederlandse Vrouwenbewe ging" tekent protest aan tegen prijs verhoging van boter, melk, kaas, var kensvlees, dringt aan op 10 procent prijsverlaging der levensbehoeften over de gehele linie, verzoekt maat regelen om schaarse levensmiddelen als peulvruchten, biscuits, vermicelli, macaroni, griesmeel in distributie te brengen." Grens Oostenrijk-Polen in het geding Bidault waarschuwde in de confe rentie van de Vier mogendheden te Londen tegen overbevolking van Duitsland. Bevin zeide, een centrale Duitse regering te verlangen. Mars hall beloofde, zich op dit Britse ver langen te zullen baseren. Over de grens Oostenrijk-Polen was men het niet eens. Molotof vond, dat de te Potsdam vastgestelde Oder-Neis- se-grens definitief moest zijn Mars hall en Bevin bestreden dit. Molotof eiste o.m., dat een Duitse regering het vredesverdrag mede zou ondertekenen. Marshall kon zich daarmee verenigen. In de Sovet-zóne van Duitsland worden massa-betogingen gehouden ten gunste van een „verenigd Duits land". Laatste ronde in boerenprobleem? De boeren houden voet bij stuk Plan van Stichting voor de Arbeid kost 54 millioen (van onze Haagse correspondent). De Stichting van de Landbouw heeft thans een uitvoerig plan opgesteld teneinde de boerenondernemingen weer gezond te maken. Het stelt een aantal prjjzencorrecties voor die Ne derland ln totaal op 54.000.000.ko men te staan. Uitgerekend per gezin nordt dat ongeveer 1Lper jaar. De kos*en der levensmiddelen zullen hierdoor met slechts Lil stijgen, terwijl het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud er slechts 0.4% door wordt verhoogd. Wantrouwen tegen beleid Deze mededelingen werden gedaan op een perconferentie. De landbouw, aldus vernemen wij nader, is niet voornemens zich bij de huidige rege- ringspolitiek neer te leggen. Integen deel, er zal met nog meer klem aan gedrongen worden op een verbetering der situatie. Dit is noodzakelijk wil len de land- en tuinbouwondernemin- gen niet te gronde gaan. Men koes tert in deze kringen groot wantrou wen tegen Mansholt (landbouw) en Drees (Soc. Zaken). Voorts verwijt men <fe legering, dat zij een vertrou wen u« haar beleid onmogelijk maakt, te meer daar het uitvoerig gedocu menteerde advies tot verhoging der lonen tot 68 ct. per uur ondanks alle steekhoudende argumenten, is afge wezen. In landbouwerskringen krijgt men sseedr meer de indruk, dat het antwoord der regering, dat er geen gel'l zou zijn, weinig meer is dan een dooddoener ij. Overigens blijkt wel duidelijk, dat de spanning tussen de regering ener zijds en de boeren anderzijds bier mede haar laatste beslissende stadium in gaat. Landbouweconomen en lei ders der boerenorganisaties beschou wen het als een dringende noodzaak, dat dit plan thans onmiddellijk wordt aangenomen. Men is voornemens thans voet bjj stuk te houden en zich niet meer te laten afschepen met allerlei fraaie woorden. Ook in kringen, die in nauw contact staan met de regering is men er van overtuigd, dat het boe renprobleem hiermede zijn laatste stadium heeft bereikt. Zij houden hun kruit droog. Vermoedelijk wordt het buigen of barsten. Het hellend vlak Wanneer we ons er in Neti. .-land over verheugen, dat de toestand n bij ons nogal gunstig afsteken bij die in Frankrijk, dan hebben we daart al le aanleiding. Daar ginds volg', u n. loonsverhoging op de ander-, zijds omdat de regering er b: baar de goederenprijren allerminst de hand heeft, daarnaast omdat na:, we menen, ons volk een heel wa; «rote- re discipline vertoont. We hopen, dat deze grotere discipline het gevolg is van een beter begrip voor de moei lijkheden van deze tijd en van een groter vertrouwen in ons overheids beleid. Nu is het kenmerkende van onze samenleving, dat, wanneer iets als een evenwichtstoestand is bereikt, al tijd tal van krachten optreden, die deze betrekkelijke harmonie willen verstoren. Deze krachten worden ont wikkeld door personen, die ieder voor zich wellicht volkomen bereid zijn hun ingenomenheid te betuigen met de gang van zaken in ons land. die het echter als iets vanzelfsprekends beschouwen, dat het hun goed recht is te streven naar verbetering van ïoon en rechtspositie En toch, wanneer ze ten aanzien van dit laatste iets be reiken, dan betekent"Mit, dat ze een steen hebben weggebroken uit het ge bouw. dat onze regering bezig is op te richten. Hoe voorzichtig men moet zijn met het toestaan van loonsverhogingen bleek ten duidelijkste uit de pers conferentie, welke Woensdag jj. werd gehouden door de Stichting van de Landbouw. Er was sprake van eeh ernsige ontevredenheid onder de land arbeiders. zo werd daar medegedeeld. Deze ontevredenheid nu vond z|jn oorsprong - dit blijkt duidelijk uit verschillende berichten, welke in de pers verschenen niet in het feit, dat de lonen ontoereikend waren om een behoorlijk levenspeil te waarbor gen, maar omdat de lonen der bouw vakarbeiders ten plattenlande met een aantal centen boven die der landar beiders waren gestegen. Het is de oude geschiedenis: de éne krijgt meer, maar dan wil natuurlijk de andere ook meer hebben. En hoe wel openlijk, wordt toch gezinspeeld op een eventueel staken. Dat heet dan „we weten niet of we onze mensen „in de hand zullen kunnen houden, enz." We hebben een regering, die met vaste hand de loonstop heeft doorge voerd en die heeft bewezen, dat het haar ernst is met de prijsstop. Het is ons niet bekend, waarmee de loons verhogingen in de bouwvakken ten plattenlande werden gemotiveerd, wel echter geloven we met zekerheid te mogen voorspellen, dat een verhoging van de lonen der landarbeiders weer andere met zich mee zal brengen, ten zij deze landarbeidersio nen de laagste in den lande zijn. Het was juist gezien van de regering om bij de verbetering der inkomens te beginnen met de laagste: een ander begin is niet mogelijk. Intussen zijn we benieuwd, hoe de overheid deze aangelegenheid zal kla ren. De verhoging van de lonen der bouwvakarbeiders geeft ontegenzegge lijk de landarbeiders zekere rechten en het dunkt ons moeilijk voor de re gering nu ook hier geen verbetering toe te staan. Wel geloven we, dat men ten de- partemente opnieuw leergeld heeft be taald en dat herzieningen naar boven, van welke andere groepen dan ook, op nog meer tegenstand zullen stui ten, dan voorheen 't geval was. Want deze zouden ons onherroepelijk bren gen op het hellend vlak, waarvan we de nadelen dagelijks in Frankrijk kunnen aanschouwen. A. ERIKS. Relletjes rond Mosley Sir Oswald Mosley, de Britse fas cistenleider heeft in Londen's East End gesproken. Buiten de zaal werd tegen Mosley gedemonstreerd. De politie blokkeer de de deuren. Na de bijeenkomst bra ken er op straat hevige gevechten uit; de politie slaagde er na twintig mi nuten in de strijd te beëindigen. weerbericht KOUD. In de ochtend op vele plaatsen lic te vorst en nevel of mist. Later wis selend bewolkt. Overwegend droor weer. Weinig wind. Iets kouder.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1