IkmaafiWr Onder de Schijnwerpei N.-HOLLANDSE PERS 19<*5 „Nederlanders tonen hun goede wil niet" Bezetten partisanen gebouw van de prefectuur? Spoedig ruimere mogelijkheden voor geblokkeerde gelden 4e Jaargang No 1101 Zaterdag 29 November 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. Westerweg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dein 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel. 3967) Sjarifoeddin is zeer pessimistisch Verschil van mening over demarcatie-lijnen „Ik ben zeer pessimistisch, want de Nederlanders tonen geen enkel teken van goede wil"', aldus de republikein- ae minister-president, mr. Amir Sja- rifoeddin in een interview met de correspondent van A.F.P. te Batavia. Overeenkomstig de voorstellen van de Commissie voor Goede Diensten moeten maatregelen worden genomen om de z.g.n. „zakken" in de front lijn te evacueren. „De Nederlanders", aldus Sjarifoed- din, „staan er op, dat de Republikei nen al deze gebieden ontruimen", of schoon het bestuur daar Republikeins is en goed functioneert. Zij willen, dat wij ons terugtrekken achter de „van Mook-linie". "Wij staan op het standpunt, dat wij de z.g. „zakken niet evacueren en de Republiek hier zowel het burgerlijk bestuur als de militaire controle moet handhaven. De Republikeinse regering beschouwt de Nederlandse eisen op dit punt als onaanvaardbaar. Zij zal voorlopig totdat een politieke oplossing is be reikt. alleen de demarcatielijnen van 4 Augustus j.1. aanvaarden. „Moedwillige vertraging „Het is duidelijk, dat de Nederlan ders alles in het werk stellen om de oplossing van het conflict te ver tragen door te weigeren bepaalde ge bieden te ontruimen". Na de werkzaamheid der commis sie voor Goede Diensten te hebben geprezen, verklaarde Sjarifoeddin, dat de Nederlanders de indruk wekken, dat zij het werk van deze commissie Onmogelijk willen maken. Het hangt echter af van de Veiligheidsraad of üfflf Co'ft^fnTssie n i tgebr êfd. voegdheden zal krijgen. Volgens Sja rifoeddin is de enige manier om uit de militaire impasse te geraken het bereiken van een politieke oplossing De eisen der Republiek Zou de basis moeten vormen van de toekomstige politieke besprekingen aan .boord van de „Renville". Hierbij zal de Republikeinse regering speci aal de volgende punten naar voren brengen: erkenning de facto van de Republiek, ongedaan maken van alle separatistische bewegingen en ophef fen van alle autonome daerah's, die de Nederlanders op Java, Sumatra en Madoera tot stand hebben gebracht en tenslotte het recht van de Republiek op eigen diplomatieke vertegenwoor diging in het buitenland. „Het is ons niet mogelijk", aldus besloot Sjarifoeddin, „met de staat Oost-Indonesië samen te werken, waar de Nederlanders een zeer sterke in vloed uitoefenen". Algemene staking en noodtoestand afgekondigd Volgens een Reuterbericht van Vrijdagavond hebben ongeveer 5000 par tisanen het gebouw van de prefectuur te Milaan bezet, terwijl de Kamer van Arbeid onverwacht een algemene staking afkondigde. Andere parti sanen blokkeerden de hoofdstraten. Dc staking werd uitgeroepen naar aanleiding van het ontslag van de Milanese prefect Ettore Troilo. "bC- ÏCaar verluidt, zal premier De Gaspcrd het Italiaanse kabinet in spoed zitting bijeenroepen om de toestand in Milaan te bespreken. gesteld" zijn van het ministerie van Binnenlandse Zaken .waarop de ge meenteraad van Milaan ^en 160 burge meesters van plaatselijke gemeenten uit protest hun ontslag zouden hebben ingediend. Mosley zal zijn nieuwe fascisten beweging in het begin van het volgend jaar starten. 51 organisaties zouden reeds besloten hebben hem te steunen. Hierbij is ook de Britse afdeling van de Amerikaanse Ku Klux Klan. On getwijfeld een net gezelschap. In de vroege ochtend werd Den Haag heden gewekt door een grote brand. Een café in de Lange Hout straat ging in vlammen op. Langs de straat UNITED NATIONS. In de bus voor me zitten twee heren. Het zijn kenne lijk zakenmensen. Ze weten overal over mee te praten en hebben overal aanmer kingen op. Dikwijls niet ongegrond. Ach ja, het leven is geen bier met suiker. Plotseling beginnen ze te praten over de U.N.O. Niet over de problemen, waar- voor deze jonge spruit zich geplaatst ziet. Maar ze ma ken zich gewoon bezorgd over het geld, dat deze or ganisatie kost. „Honderd millioen gulden meneertje", zegt de een en schudt geërgerd met zijn hoofd. De ander beaamt in somber stilzwijgen. En het gesprek gaat als een nacht kaars uit Blijkbaar kunnen ze dit niet verwerken. En ik heb geen behoefte om wat te zeggen. Want ik kan het ook niet verwerken Want het wil me toeschij nen, dat honderd millioen gulden in een jaar, uitge-* geven in een eerste, zij heb nog armzalige poging om de vrede te bewaren, nog niet eens zo veel is, als een dag oorlogvoeren aan ieder der betrokken landen kost. Neen, als het alleen het geld cvas, dat de U.N.O. kostte, dan behoefden we ons geen zorgen te maken. Labour handhaaft record De Britse Labourparty heeft de par lementszetel van Oost-Edinburgh, die onlangs vacant was gekomen, behou den. De regering heeft haar merkwaar dig record nooit een parlements zetel te hebben verloren in tussen tijdse verkiezingen gehandhaafd. Deze was de 23st& tussentijdse vér- kiezipg. Uitbreiding Stichtingsbestuur „De V.A." In de op Vrijdag j.1. gehouden ver gadering van de Lezersraad is het bestuur van de Stichting „De Vrije Alkmaarder" aangevuld tot vijf per sonen, zodat het thans als volgt is samengesteld: K. Kirpensteyn, voorzitter; A. Koster-Schouw, secretaresse; S. Stomps-Hartog; J. Heemskerk; J. Schekkerman. Jonker voor hei tribunaal Geestelijke vader van het Dagblad voor N. Holland De 37-jarige Amsterdamse journalist A. R. Jonker de man, die er gro tendeels de oorzaak van was, dat het tijdens de bezetting met de kranten in Noordholland zo spoedig de ver keerde kant opging heeft gister voor het A'damse tribunaal terechtge staan. Hij schreef als wnd. hoofdre dacteur van Schager- en Helderse Cou rant een rapport, dat aandrong op fu sie tussen deze „gesaneerde" bladen en de Alkmaarse Courant, die op dat n.oment nog té ..passief" was. Dit ge beurde in Dec. 1941 en de fusie kwam inderdaad tot stand, waarna Jonker hoofdredacteur van de gehele combi natie werd. Milaan in opschudding Verwarde berichten De berichten zijn tegenstrijdig en verward. Aanvankelijk werd gemeld, dat de militaire strijdkrachten op be vel van de regering alle strategisch^ punten' in Milaan en omgeving had den bezet nadat de „partisanen" het gebouw van de prefectuur genomen hadden. Latere berichten meldden, dat de prefectuur slechts omsingeld was en dat tegen midedrnacht de staking eindigde. Weer andere be richten spreken dit tegen en het laat ste nieuws dat wij ontvingen zegt, dat de noodtoestand is afgekondigd, de soldaten in de kazernes moeten blijven en groepen gewapende ar beiders op vrachtauto's in de straten rondrijden. De telefoon- en telegraafverbindin gen met de stad waren tijdelijk ver broken. Radio-Milaan zou niet in han den zijn van de partisanen. Partisanenleider werd afgezet De onrusi vindt haar ooi-zaak in de behandeling van Troilo, de gewezen leider van de „Majella Brigade", het partisanenleger dat met de Britse troepen tot aan de Adriatische kust heeft meegestreden. Ettore Troilo zou „ter beschikking Ook elders onrust Ook in andere delen van Italië dan te Milaan is het onrustig, aldus meldt AFP. In de provincie Mantua zouden demonstranten de gebouwen van de partij der Christen-democraten, van de „Uomo Qualunque", de monarchis ten en de Italiaanse socialistische be weging bezet hebben. Te Bologna en te Viareggio hebben werklozen gedemonstreerd. In Zuid- Italië schijnen de stakingen in hevig heid .af te nemen. Twee jongens pleegden roofmoord Daders van aanslag op R'damse taxi-chauffeur gegrepen Een schot in de nek om het bezit van een auto... Spoediger dan zij vermoedelijk ver- wacht hadden binnen 10 dagen zijn de twee daders van de moord op de Rotterdamse taxi-chauffeur, die dood in zijn Chevrolet op de avond van de 18e November onder Sassen- heim werd aangetroffen, ontmaskerd. De moordenaars zijn twee broers, de 21-jarige Henk B. uit Hilversum en de 16-jarige Wim B. uit Hilversum. Dank zjj de samenwerking tussen de Rotterdamse, Haagse, Sassenheimse en Hilversumse politie werden de twee jongens gegrepen. Roof was het mo tief Een mooie slee Bét was voornamelijk te doen om de taxi zelf. een nieuwe Chevrolet. Getweeën zijn de jongens. 10 dagen geleden, te Rotterdam ingestapt. Bij de Lier heeft Henk de chauffeur met een schot in de nek op slag gedood. Met vereende krachten werd het slachtoffer achter in de wagen gelegd. Henk nam plaats achter het stuur en reed via Delft en Den Haag de Rijks- wieg op naar Amsterdam. Welke de plannen van de jeugdige misdadigers ook waren ,het noodlot in de persoon van een dief bracht hen letterlijk ten val: onder Sassenheim was de weg opgebroken en de aldaar ter waar schuwing voor het snelverkeer opge hangen stormlantaarns waren juist te voren gestolen. De jongen achter het stuur, die de versperring te laat be- Over Palestina's lot nog niet beslist Het lot van Palestina is gisteravond rï.*tfc'-T»eslist, daar de Algemene Verga dering der V.N. een Frans voorstel heeft aanvaard, waarbij de stemming over de verdeling van het land 24 uur wordt uitgesteld. De bijeenkomst der algemene vergadering is tot heden avond 22 uur (Ned. tijd) verdaagd. De Moefti van Jeruzalem heeft de 1.200.000 in Palestina wonende Arabie ren opgeroepen tot „de verdediging van hun vaderland, eer, volk en geld" Joodse verdedigingspatrouilles ter sterkte van 80.000 man zbuden hun stellingen in afgelegen Joodse neder zettingen reeds hebben betrokken. Staken is blijkbaar even aanste kelijk als lachen. Binnen een paar uur tijds werden gemeld: een staking van Canadese zeelieden, een staking bij de Zweedse luchtvaartmij. A.B.A. (alle luchtlijnen liggen stil) en een staking van de Belgische artsen. Franse militairen opgeroepen P.T.T. en mijnwerkers in algemene staking De spanning in Frankrijk neemt mei het uur toe. Tot nog toe zijn er geen berichten over gewelddadig ingrijpen, hoewel dfe stakingen zich uitbreiden (het P.T.T.-personeel en de mijnwer kers van geheel Frankrijk staken thans) en het tweede deel van de lich ting 1946 onder de wapenen is geroe pen. Het betreft hier 80 000 man; in totaal zijn thans 90.000 man onder de wapenen. Een 169 ton metend Frans vracht schip ,de „Roger Juliette" is bij de Franse Zuidkust op een rif gelopen en met 7 of 8 man vergaan. Naar verluidt hebben de R. K. mi nisters in België gedreigd met ontslag indien niet spoedig een oplossing voor de koningskwestie gevonden wordt. Honing Leopold staat momenteel weer in het middelpunt van de belangstel ling. Er zijn enige beschikkingen van de Minister van Financiën verschenen, „waardoor het op een nader te bepa len datum mogelijk zal worden, dat houders van geblokkeerde rekeningen mits z(j hun tegoed niet moeten aanwenden voor betaling van oude be lasting, vcrmogensaanwasbelasting of heffing ineens een iuimere gele genheid krijgen over hun gelden te beschikken. OPTIEREKENINGEN Indien de ontvanger der Belastingen hiermee accoord gaat, kan men het geld overboeken op een speciale ge blokkeerde rekening, optierekening genaamd. Tegoeden, kleiner dan 1500,- komen hiervoor automatisch in reke ning. De optierekening maakt het moge lijk het geld op verschillende manie ren aan te wenden. Zo kan een be drag van ten hoogste t 3500.worden gebruikt om bij een bankinstelling een speciale beleggingsrekening te openen. Dit bedrag zal dan in 5 jaar lijkse termijnen (van ten minste f 300.- worden overgeboekt cp vrije rekening De eerste overboeking zal plaats heb ben op 1 Juni 1948, zodat het gehele bedrag in 1952 vrij is. Voorts zal het mogelijk zijn het bedrag te verhogen met 75% van tegoeden op spaar- en boerenleenbanken per 30 Juni 1939. Ook bestaat er een mogelijkheid om met gelden van de optierekening aankopen te doen van onroerende goe deren en schepen van hen, die niet voldoende middelen bezitten bepaal- uc belastingen te voldoen. Met toe stemming van de Ned. Bank zal even tueel ^en door hypotheek gedekte le ning kunnen worden verstrekt, docb met het aldus verkregen bezit of recht op bezit kunnen de eerste drie jaar geen zakelijke handelingen worden verricht. Door de minister aan te wijzen ef fecten kunnen met het tegoed van de optierekening aangekocht worden ter beurze. Ook zal het mogelijk zijn gel den te gebruiken voor koopsommen onder bepaalde voorwaarden, van le vensverzekeringen en spaarverzekerin gen. Ingeschreven kan voorts worden op staatsobligatieleningen. De inschrijver ontvangt dan in gelijke verhouding stukken van vijf series, waarvan dan ieder jaar één vrij ter beurze ver handelbaar wordt. Voor houders van inschrijvingen in het 3% grootboek 1946 gelden vrijwel dezelfde bepalin gen als voor houders van optiereke ningen. Tweeërlei voordeel De maatregelen, geven twee belang rijke voordelen. Allereerst is de staat er bij gebaat, omdat een vlotte voldoe ning der aanslagen van heffingen jvorderd wordt, terwijl de houder van geblokkeerd tegoed de gelegen heid krijgt zij het uiteraard be perkt iets meer met zijn geld te doen. Geleidelijk krijgt hij echter weer de beschikkigsmacht over zijn eigen dom. De banken zijn volkomen op de hoogte met de voorschriften en bepa lingen gebracht en kunnen dus alle nadere inlichtingen verschaffen. merkte, remde zo hard, dat zijn wa gen kantelde en in de berm links van de weg terecht kwam. Koelbloedig Voor geen kleintje vervaard tracht ten de broers de wagen overeind te tillen en zij hielden zich goed, toon voorbijgangers een handje hielpen. In derdaad slaagde men er in de Chevt'o- let weer op zijn wielen te zetten. Tot hun teleurstelling bemerkten de twee broers toen zij trachtten verder te rijden, dat de wagen zo zeer be schadigd was, dat er niet meer mee gereden kon worden. Zij liepen schie lijk weg en liftten naar Amsterdam, waar zij zich lieten afzetten op het Rembrandtplein.'De volgende dagreis den zij tezamen naar de ouderlijke wo ning in Hilversum en wachtten de te- richten af Vliegende mens Het nieuwsorgaan van de ..Scandinavian Airlines Sy stem" weet te melden, dat een Amerikaanse helicopter fabriek een veilige versie van Icarus' wassen vleugels op de markt wil brengen. De toekomstige „vliegen de man" behoeft geen angst te hebben, dat de zon zijn vleugels zal doen smelten In een rugzak zal hij een motor meevoeren, die een boven zijn hoofd bevestig de propeller in beweging brengt! Hij verdiende 200 gulden aan elke gefusilleerde Nederlander Een Amsterdamse begrafenisonderne mer heeft gedurende de vijf laatste maanden van dc bezetting zo kwam gister tijdens een zitting van het Bij zonder Gerechtshof vast te staan - de stoffelijke overschotten van dc door de Duitsers gefusileerde Neder landers met afschuwelijke ruwheid op open vrachtauto's geladen en vervol gens in de duinen bij Ovcrvcen In een massagraf begraven. Tevoren ont deed hjj de slachtoffers van hun schoenen en eventuele waardevolle be zittingen, waarvan hü een gedeelte zelf behield. Bovendien berekende hij de begrafeniskosten aan de gemeen ten, waarin de ougelukkigen woonach tig waren geweest en schreef steeds een bedrag op voor een niet gebruikte kist. Zo kwam de 49-jarige Bleeke- molen aan f 200 voor elke gefusileer de Nederlander Na de bevrijding werden in de di verse massagraven nabij Overveen 422 lijken aangetroffen. Voor November 1944 had Bleekemolen die bijge staan werd door de garagehouder Van Lee de lijken steeds naai* het cre matorium te DriehuisWesterveld, gebracht. Daarna hield de gastoevoer op en werden o.m. de slachtoffers van de fusilades te Limmen, Alkmaar en Purmerend naar de verlaten Over- veense duinen gebracht. Tegen deze „jakhals" werd 15 jaar geëist tegen Van Lee 6 jaar. Benzine wordt weer 4 ct. per liter duurder Met ingang van 1 Dec. a.:. zal het bijzondere invoerrecht op benzine worden verhoogd. Bovendien zal het gewone invoerrecht, waarvan de hef fing tijdelijk geschorst was, weer wor den opgeheven. Het gevolg hiervan is, dat mede in verband met de recente prijsstijging op de wereldmarkt ,de prijs voor auto-benzine moet worden verhoogd. De verhoging, welke 1 Dec. a s. zal ingaan, zal 4 cent per liter be dragen. Van deze datum af zal derhal ve de benzineprijs aan de pomp 26 cent per liter bedragen. De 69-jarige Groninger C. de B. werd door zijn buurman, die een praatje met hem wilde komen maken, Vrijdagavond in zijn woning dood aan getroffen. De oude man was doorboord met messteken. De bekende luchtvaartexpert Frits Diepen heeft zijn plannen tot stichting van een nieuwe luchtvaart maatschappij bevestigd. Het ligt inde bedoeling met zeer grote machines, hoofdzakelijk voor vrachtvervoer, de „wilde luchtvaart" te gaan vliegen. Diepen werkt met de Stoomvaart mij. „Nederland" voor deze „N.V. Ae- rolanda" samen. Het hek van de dam! Wanneer tegenwoordig een huis vrouw bij haar winkelier komt en om peulvruchten vraagt, dan loopt ze gro te kans, dat deze haar niet helemaal au serieux neemt. Hij heeft al zo vaak aan zijn klanten moeten vertellen, dat peulvruchten eenvoudig niet te krij gen zijn, dat hij zich er alleen nog maar over verbaasd, wanneer hij be merkt, dat die wetenschap niet overal is doorgedrongen Want zo is het: de peulvruchten zijn uit de markt verdwenen. Ze zijn net zo schoon op als in de oorlogs dagen, toen ze in de normale handeï ook nergens te krijgen waren. De eni. ge methode om in Nederland peul vruchten te betrekken is die uit de bezettingstijd: zwart kopen. Nu weten we wel, dat de oogst bui tengewoon slecht is geweest Maar dat behoeft niet te betekenen, dat ze bij de detaillist totaal ontbreken. We hebben over déze kwestie hier" en daar ons licht eens opgestok en geloven te mogen zeggen, dat de oor zaak van het verschijnsel is toe te schrijven aan het feit, dat een te groot deel van de productie verdwijnt in de zwarte handel. De telers, die gemak kelijk een hoger prijs kunnen maken, dan die, welke door de regering is voorgeschreven, bezwijken in te gro ten getale voor de verleiding de zwarte handel. We zijn er van over tuigd, dat er ook zijn, die er anders over denken, maar hun aantal is te gering om een ook maar enigszins be vredigende aflevering aan het publiek te kunnen verzekeren. De winkelprijs voor bruine bo nen is 39 cent per /2 kg., zo ver.elde ons een winkelier. Ik kan ze wel krij gen. maar alleen bij de boeren en daar moet ik 55 cent betalen. Dat is na tuurlijk een onmogelijkheid en ik voel er ook niets voor om in het zwart te beginnen. Zo men de verhalen mag geloven, dan verdwijnen flinke partijen clan destien naar de grote steden en naar het buitenland. Dat moet overigens wel zo zijn, want in de reële handel zijn ze eenvoudig taboe. We betreuren dit. Enerzijds omdat blijkbaar een te groot aantal producenten geen bcferip toont voor gemeenschapszin. We heb ben de overtuiging, dat, wanneer de verhoudingen veranderen en de peul vruchten door hun overvloedigheid een dalende prijstendens zullen gaan vertonen juist degenen, die nu het hardste knoeien dan het luidste zullen schreeuwen om steun van overheids wege. Anderzijds zit hier blijkbaar een leemte in de regeringscontrole. Wan neer het zo wordt, dat het vasthou den van bepaalde goederen en het versjacheren daarvan in het zwart grote afmetingen aanneemt, dan schiet de overheid te kort. We geloven dan ook. dat strenger toezicht hier drin gend geboden is. De regering heeft nu eenmaal de plicht er voor te zor gen, dat dé maatregelen, die worden voorgeschreven, ook worden doorge voerd. Anders raakt het hek van de dam, iets wat, naar we vrezen hier al min of meer het geval is. A. ERIKS. De Zaandamse raad zond een mo tie aan de regering, waarin er op aan gedrongen wordt spoedig een einde te maken aan de ongewenste toestand, dat de lonen in de industrie met 70% gestegen zijn tegen de lonen van het overheidspersoneel met slechts 40%. De uit de oorlog bekende Franse generaal Leclerc is bij een vliegtuig ongeluk in Frans Noord-Afrika om het leven gekomen. Nederland heeft van de Britse Ma rine een torpedojager overgenomen. Het schip zal gebruikt worden als zeegaand opleidingsvaartuig voor de onderzeebootbestrijding, doch behoudt volkomen zijn gevechtswaarde. weerbericht OM HET VRIESPUNT Geleidelijk wat toenemende wind uit richtingen tussen Noord en Oost. Nevelig of zwaar bewolkt met plaat selijk enige sneeuw, voornamelijk in het Zuid-Oosten van het land. Tem peratuur om het vriespunt.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1