Als baby spreken leert Distributie" De gevaren van de school „Autoi Esmen" sloeg een goed figuur Ovatie het antwoord op uitmuntend spel De propaganda-avond van Autoi Es- men is boven verwachting geslaagd De praeses opende met een korte speech, waarin hij de aanwezigen har telijk welkom heette; op zijn verzoek werd staande de hvmnus gezongen. Als no 3 op het programma stond de ?anhif»ding van een vaandel aan het Leidse studentengezelschap „Alc- maria". Aangezien de heren studenten het blijkbaar waardiger vonden om een half uurtje later te komen moest deze aanbieding tot na het toneelstuk verplaatst worden. Onder leiding van Ada Kleymeer en C. E. Slinger werden door enige leer lingen twee liederen gezongen en Ada Kleymeer zelf speelde „Papillons" op. II van Robert Schumann. Helaas was de piano wat vals. Op waarlijk meesterlijke wijze werd de klassieke comedie „De Manaechmi" (De tweelingbroeders), in een zeer geestige vertaling van Dr. J, Hemel rijk en onder de uitstekende leiding van Dr. J. C. Kamerbeek en Dr. A. Hoekstra, door de leerlingen ten to nele gebracht. De proloog werd ge zegd door Jetta de Lange. Haar komt zeker een compliment toe, daar zij het op een zeer duidelijke en voor een ieder begrijpelijke wijze deed. Had zij haar taak minder juist verstaan, *t zou een niet-fraai stempel hebben gedrukt op het verdere spel. Maarten Schenkeveld in de rol van Manaechmus II was subliem. Hij wist zijn toehoorders mee te slepen. Pevi- culus (Koen v. d. Sterre) parasiteerde in deze comedie op Manaechmus I (Hans Albertz). Hij oogstte hierbij 'n dankbaar applaus. Frans Fels in de rol van slaaf deed ons denken aan Vosmeer, de spie uit „De Gijsbrecht" van VondeL Hij was onbetaalbaar! Ook Jetta de Lange en Ton van Soest resp. in de rollen van „Lietje" en Grijsaard" komt een bijzonder woord van waardering toe. Eveneens werden de kleinere rollen uitstekend vertolkt. Het succes, dat deze speelsters en spe lers ten deel viel was overweldigend. Een ogenblik leek het, alsof de aula in elkaar zou storten door het donde rend applaus en voetengestamp der enthousiasten. Er waren er. die zich van hun zetel verhieven en staande een ovatie brach ten Toen het handenklappen verstild was. vond de aanbieding van het vaan- I Alkmaarder voor het Hof van Cassatie Wegens verraad was J. Hof te Alk maar door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot zeven jaar gevange. nisstraf met aftrek veroordeeld. Hij had namelijk aan de toenmalige in specteur van politie Ten Bensel me degedeeld dat bij zijn buurman Bak ker een jodin was ondergedoken. Voor de Bijzondere Raad van Cas satie zeide requirant dat hij uit angst de mededeling had gedaan. De raadsman mr. A. G. Mar is te Den Haag merkte op, dat zijn cliënt inspecteur Ten.Bensel vertrouwde en dat hij deze had gevraagd voor de jodin een plaats buiten te zoeken. De man was z.1 bang, dat de buren iets kon overkomen, omdat de joodse da me in de buurt was ondergedoken. Dc procureur-fiscaal requireerde tot verwerping van het beroep. Uit spraak op 20 Dec. del plaats. Een woord van dank wen. gesproken tot Mevr. H. v. d. Laan- Bosch, die dit vaandel hetgeen in zeer grote dankbaarheid en ontroering door „Alcmaria" in ontvangst werd geno men, met behulp van enige leerlin gen had vervaardigd. Het was een waar kunststuk. De aan de dames aan- gebodc.i b'oemen waren volkomen verdiend. Ook aan Jetta de Lange, als bestuur&üd_yan_A~B. werden bloe men aangeboden. Na de sluiting van het klassieke gedeelte door de pare- ses werd door de „Bamboozlers" een bal gepresenteerd, dat wij niet ge slaagd kunnen noemen. Maar wij zijn ervan overtuigd, dat alle aanwezigen met gevoel van grote dankbaarheid voor deze mooie avond huiswaarts ge keerd zijn. Autoi-Esmen heeft door het. geven van deaa Avond een succes behaald! PaÜoud Kaasmark* en Vreemdelingenverkeer De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noordholland heeft be sloten in het jaar 1948 een subsidie van 500,te verlenen aan de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer te Alkmpar, overtuigd als de Kamer is van f-szr crus!**; streven let het be houd van de kaasmarkt, welke van 't grootste belang voor het bedrijfsleven en het vreemdelingenverkeer wordt geacht. Hoe belangrijk dit vreemde lingenverkeer in 1048 vermoedelijk zal worden, blijkt rit een bericht in Economisch Statistische Berichten, meldende, dat het Amerikaans toeris me de belangrijkste en snelste bijdrage kan leveren aan vreemde landen, die een dollartekort hebben. Volgens dit verslag werd in de jaren 1929-1939 reeds gemiddeld 400 miniem dollar door AmerlkaaiLse toesisten uitgege ven, terwijl vele factoren voor een uitbreiding van dit toeristenverkeer schijnen te pleiten. Oorlogsmisdadiger Janosick wordt voorgeleid De Oostenrijker die dezer dagen te Alkmaar werd aangehouden en aan de P.R.A. werd overgegeven blijkt de hier welbekende Janosiek te zijn, een oorlog«m'sdadiger die in Alkmaar en omgeving zeer actief was. De P.R.A. heeft zijn zaak in onderzoek en Ja nosiek zal waarschijnlijk heden wor den voorgeleid bü de procureur-fis caal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Mr. W. P. Bakhoven. Wij vermoeden zo, dat er wel het een en ander zal „loskomen". Winkelen in de St. Nicoiaasweek Eindelijk kunt u weer eens gezellig winkelen in de week voor St. Nico- laas. De Alkmaarse winkelstand heeft ontheffing gevraagd en verkregen van het verbod om na zes uur des middags voor het publiek open te zijn. Van 1 tot en met 5 December mo gen de winkels tot 10 uur des avonds geopend zijn, al zal het er in de prac- tijk wel op neerkomen dat er door de meeste zaken om acht uur gesloten zal worden. Beloofd Land Belangrijk zal het besluit van de Verenigde Naties voor Palestina zijn maar niet van beslissende beteke nis. Van doorslaggevend belang zijn alléén de Joden, het land en de Ara bieren. Zal weldra niet een oorlog het land verscheuren, de Arabier de Jood verdelgen? De protesten en dreigementen van de Arabische Liga en de Moefti van Jeruzalem, gevoegd bij de aanhouden de geruchten over concentraties van Arabische legers bij de grenzen zou den het iemand doen geloven. Maar niemand beter dan de Joodse kolonist weet dat de werkelijke macht van de Arabische legerscharen heel wat minder groot is dan de mond van de Moefti. (Overigens een collaborateur, die zelfs bij ons niet door de mazen van het zuiveringsnel zou zijn geslipt) Ook indien er geen vreemde troe pen in het land aanwezig waren, zou hij geen slapeloze nachten krijgen van het Arabisch gevaar. Te goed reeds heeft hij het organisatie-vermogen cn de durf van Arabische benden in de practijk leren kennen Een steenworp was soms voldoende om aan een „aan val" een einde te maken.En hij be kommert zich nauwelijks om de po litieke gevolgen van een verwijdering tussen midden-Azië en het Westen zij kunnen trouwens slechts in zijn voordeel zijn. Dc Joodse kolonist maakt een goede kans. dat hij rustiger zal kunnen wer ken wanneer de Britse militairen hel land verlaten hebben. Dat is vooral vaar het voor hem en Palestina op aan komt: het heil van het land hangt niet af van beloften, maar van de daad De Joodse daad zal Palestina op komst zijn. Niet alleen, dat onherberg zame oorden herschapen worden in vruchtbare streken, niet alleen, dat dorpen en steden, fabrieken, theaters en universiteiten vegriizen op kale rotsgrond; de staat waaraan gebouwd wordt rust op de sterke peilers van democratie en gemeenschapszin. Recht vaardigheid, offervaardigheid, samen werking zijn begrippen met een leven de inhoud voor de Joodse kolonist. Er wordt gebouwd in socialistische trant en dit huis zal gastvrijheid en verdraagzaamheid tot zijn leefregels hebben. Maar zullen de Arabieren het niet ten eeuwige dage vervloeken? Zullen zij het niet bij voortduring belegeren, onophoudelijk trachten zijn muren om ver te halen, het tot de fundamenten te slopen? Er is meer kans op, dat zij zich voor het grootste deel thuis zullen gaan voelen onder het gemeenschapsdak. Een klein deel van hen zal voor goed buiten blijven weliswaar, maar dezen zijn toch gedoemd om te verdwijnen. Dat zijn de feodaal-machtigen, de vor sten die met hand en tand vechten te gen iedere ontwikkeling, elke vooruit gang van hun land en van hun onder danen. omdat zij goed genoeg weten dat deze vooruitgang hun ondergang zal zijn. Als de werkelijkheid eenmaal de ogen van het Arabische volk, die nu nog gesloten zijn door gekweekte af gunst en haat, heeft geopend, dan zal er geen scheiding meer zijn tussen Jood en Arabier. Dan zal de Belofte in vervulling gaan. A;H. Voor het afhalen van bonkaarten 802, schoenenbonnen en kaarten voor a.s.^en jonge moeders zijn op Dinsdag 2 November de inwoners aan de beurt wier geslaehtsnaah begint met de let ter B tot Blom. Tevens zullen de bonkaarten voor tabak en versnaperingen worden uit gereikt. Men dient mee te brengen de distributiestamkaart, inlegvel inwis selingsbon- van de de bonkaart 713 en de C.M.-kaart (alleen voor a.s. en jonge moeders). Feestavond Indisch Instructie-Bataljon Vrijdagavond organiseerde het S.O.B. Vrijdagavond organiseerde het S.O.B. weer een feestavond in het Cadi-ge- bouw. Zoals kapt. Erkelens in zijn openingswoord zei kon deze avond niet beschouwd worden als een con tact-avond zoals de vorige maal in de Aula, daar men over geen grotere zaal kon beschikken. Mevr. Kalberg, de sociale .werkster van het Ll.B. uit Den Haag. had eeA verloting op touw gezet, met als prij zen een taart en een fles jenever. Het dansorkest opende de avond met enige bekende nummers als „No can do" en „Hotsik". Hierna kwam de Friese fakir Sergt Jan Riemersma, die reeds vele malen voor de R.A.O. is opgetreden, met zijn experimenten, die door een ademloos toekijkend publiek gevolgd werden. Telkens weer bleek, dat deze fakir over veelbelovende talenten beschikt De beide Gesona's, twee meisjes met een guiiaar, brachten een drietal lied jes ten gehore, o.m. „Goeie Reis", een liedje voor de militairen, die naar In donesië vertrekken. De avond werd met een geanimeerd bal o.Lv. de heer Arendsen besloten. Ulvadero speelde De spaak in 't wiel Jo van ^AmmersKüller's toneel spel „De spaak in het wiel" is een genoegelijke draak, die als enige ver dienste heeft dat het met weinig per sonen te spelen is en enkele aardige typeringen in zich heeft, die er ech ter door amateurs moeilijk uit te ha len zijn. Dat de toneelvereniging Ul vadero in dit laatste geslaagd is, is de verdienste van deze vereniging en van haar regisseur Jos. Groenland. Het stuk speelt en dat spreekt welhaast vanzelf in een Courts Mahler-achtig aandoende omgeving van een industrie-dorpje ten huize van een ryk, maar eigenlijk ongelukkige fabrikant. Het thema vgeld alleen maakt niet gelukkig" ligt aan dit comedietje ten grondslag en het wordt op pathetische wijze, met ge.bruik van ettelijke ziel kundige conflicten, uitgewerkt. Maar het geeft gelegenheid tot spel en daar werd tot meerdere lof en glorie van Ulvadero gebruik van gemaakt ook. Dick'Haasbroek speelde de (tot het laatste bedrijf) dankbare rol van de bovengenoemde grootindustrieel Lu cas Valek en hij deed het goed, het hele stuk door. Een goede rol was die van Marie-Louise, zijn echtgenote, ver tolkt door Riek Hoogland. Jammer was het, dat zij nog geen „feeling" genoeg heeft voor op het toneel ver anderende situaties. Tom de Munk speelde een moei lijke rol, de rol van de zoon Pim en hij deed het op een. manier die alle lof verdient Dat ook een kleine rol belangrijk kan zijn bewees Piet Kroon als Da niël Valck. Zijn goede karakteristiek gaf vele aardige momenten van be heerst spel te zien. Aardige rollen waren die van de beide oude zusters, gespeeld door Truus Schot en Willy Akkerman. Jammer dat eerstgenoem de teveel op de zaal speelt. De schuld zal wel bij de operette-techniek lig gen. Resumerende: Ulvadero kan tevre den zijn! TH. K. OP HET NIPPERTJE! Zaterdag viel, door de gladheid van de weg ,een wielrijder in de Nassau- laan juist toen achter hem een auto aankwam. Door krachtig remmen wist de be stuurder een ongeluk te voorkomen. Pas dus op voor de gladheid! EERVOLLE ONDERSCHEIDING Bij Kon. Besluit is aan de heer A. J. de Munk toegekend de aan de Or de van Oranje Nassau verbonden ere medaille in brons. omgeving AANBESTEDING PUINRUIMEN PETTEN ZLJPE Uitslag van-de door het Ge meentebestuur van Zijpe gehouden aanbesteding van het slopen van de nog aanwezige funderingen der ge sloopte woningen in het dorp Petten Laagste inschrijver was de heer J. Bood te Limmen voor ƒ9500.- Hoogste de heer J. Bruin te Bobeldijk voor ƒ68500,—. De gunning is aangehou den. DINSDAG KOMT ST. NICOLAAS HEILOO Vol verwachting klopt ons hart! Zo zullen vele kinderen het St. Nicolaasfeest van as. Dinsdagmid dag tegemoet zien. De Sint komt Dins dag Heiloo bezoeken en neemt dan tijdelijk z"n intrek in het raadhuis, waar hij om circa kwart vóór twee op het bordes zal verschijnen om de kinderen, die in optocht om half twee van de o.l.s. vertrekken, in de gelegen heid te stellen hem te huldigen ter gelegenheid van z'n komende verja ring en met het bezoek aan ons dorp. Het ligt in de bedoeling dat onze burgemeester de hoge gast namens 't gemeentebestuur en de kinderen zal toespreken. Natuurlijk wordt de Sint door de verzamelde jeugd toegezon gen. Hierna gaat het met Sint Nico- laas in hun midden naar de kleuter school waar deze 'n uurtje denkt te verblijven. „Eensgezindheid" zal voor de vrolijke muziek zorgen. Intussen gaan de schoolkinderen naar „De Rus tende Jager" waar een leuk feest hun wacht. Hier wordt onder het motto „voor en door de jeugd" een pro gramma gebracht door de verschillen de klassen. In de loop van de middag komt St. Nicolaas de feestvreugde ver hogen met zijn bezoek. Plm. 6 uur zal het een en ander, waar reikhalzend naar wordt uitgezien, afgelopen zijn. DE RAAD KOMT WEER BIJEEN HEILOO De Raad van Heiloo komt a s. Donderdag in vergadering bijeen. Op de agenda staat als punt 3, het uitbrengen van rapporten van 'n aan tal deskundigen over het maken van schoorstenen in de noodschool aan de Westerweg. Men zal zich herinneren, dat het raadslid P, Kraakman ernstige critiek heeft geuit hierop in de laatste raads vergadering. Thans komt dit zo on schuldig uitziend verbouwinkje weer in de Raad. Punt vier is de beëediging van het nieuw benoemde raadslid K. Hareman in de vacature van Th. Arts. Verzoe ken tot aankoop van bouwgrond zijn ingekomen van D. Laag te Heiloo en L. Molenkamp te Santpoort, beide voor grond in het plan „West". Ter tafel komt een voorstel van B. en W. tot voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening ten behoeve van het uitbreidingsplan „Centrum". B. en W. wijzen op de aanvatting van het plan omdat, als het zo doorgaat „West" spoedig vol staat met huizen enz. en dus gronden elders vry moe ten komen. Vervolgens wordt de begroting voor het jaar 1948 aangeboden. Uit het be geleidend schrijven blijkt dat 1947 gunstig is geweest voor Heiloo, mede dank zy verschillende maatregelen uit Den Haag, waardoor de gemeente minder uitgaven had te doen. Men is dan ook ten opzichte van 1948 opti mistisch gestemd. „ZWERFTOCHTEN LANGS NATUURVRIENDENHUIZEN" HEILOO Voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling sprak Vrijdag avond Jan Klooster uit Amsterdam over bovenstaand onderwerp. De belangstelling was niet zo groot, als wij dat op bijeenkomsten van het Instituut gewend zijn. Klooster ver telde zijn toehoorders over wat er al zo te beleven valt in de omgeving van dc huizen van het Instituut, welke in verschillende delen van het land ge legen zijn, temidden van de mooiste plekjes. Hy drukte hen, die de vrije natuur in trekken op het hart vooral oor en oog open te zetten om het vele wetens waardige, dat verborgen lijkt, in zich op te nemen. Zo verhaalde hij over het vleesetende plantje „Zonnedauw", en over het voor velen onbekende diertje, het mierenleeuwtje. Na de pauze werd een zeer uitgebreide serie lichtbeelden vertoond. Achtereenvol gens verschenen alle natuurvrienden huizen op het witte doek. Verder ver schillende soorten paddestoelen en ve le opnamen van de prachtige St. Jan Basiliek in Den Bosch. Het was een mooie en leerzame avond. RESTAURATIE VAN HET WILLIBRORDU S PUTJE BIJNA GEREED HEILOO Na bijna twee maanden aan het oog onttrokken te zijn geweest is het Willibrordusputje voor inwoners en belangstellenden weer te aanschou wen. Maar het heeft een geweldige verandering ondergaan! Onder leiding van gemeente architect dhr. Torken en uitgevoerd door de aannemer de Geus is het stenen ge deelte geheel nieuw opgetrokken. Een prachtige rand op de muur (van een apart maaksel) moet in de toekomst het versleten ijzeren hekje vervangen. De restauratie is nog niet geheel com pleet, zo komt er nog een schuin ei kenhouten afdak op en een gele genheid om water uit de put op te halen voor hen, die daar behoefte aan hebben. Een en ander moet gezien worden binnen het raam van de plannen om de omgeving van het witte kerkje te verfraaien. Zo ligt het ook in de be doeling rond om dit kerkje een stenen muur op te trekken. Binnenkort ho pen wij, in verband met posten op de begroting 1948, daar nader op terug te komen. Het jonge kind kent al twee talen (III) Als de kleine baby voor het eerst het levenslicht te aanschouwen krijgt en daarover zij het nog onbewust zijn misnoegen te kennen geeft, door het uiten van zijn eerste kreet, is daarmee een begin gemaakt met wat wij de spraak plegen te noemen. De kleine longen hebben zich dan voor het eerst en voor altijd gevuld met lucht. Want leeg raken de longen niet meer. Onze grootste uitademing is niet meer in staat alle lucht daar uit te verwijderen. In de eerste weken is het schreien de enige uiting van het kind en aan vankelijk is het slechts een reaq|ie op zijn lust- en onlustgevoelens. De moeder onderscheid al spoedie soorten van schreien Zij hoort al gauw. of het kind verdriet heeft of plezier. In het eerste geval zal ïij trachten de oorzaak op te sporen en te verwijderen. Na verloop van tijd gaat de bab.v bemerken, dat het schreien een middel is, om een onaangenaam gevoel, b.v. van honger, dorst, te veel warmte of koude, druk van de dekentjes enz te doen ophouden. Hij gaat dan het schreien gebruiken als middel om zijn wensen kenbaar te maken en daarmee is het schreien _in de kring van de eigenlijke spraak- uitingen gekomen. Voor de moeder zitten we nu al midden in de opvoedings-problemen. Want direct komt de vraag op:Moe- ten wij dit schreien tegen gaan door onmiddellijke reactie en directe hulp als het kind zijn ongenoegen uit? Of moeten wij het maar rustig laten schreien? Algemeen beschouwt men het schreien als een goede vooroefe- nin| voor het spreken en heeft het dus een nuttige functie. Al te heftig en langdurige krachtsinspanning van het kleine spraakorgaantje zou echter niet gunstig kunnen zijn voor de stembanden. Aan de moeder, dus de moeilijke taak de juiste middenweg te kiezen tussen verwennen en verwaarlozen. GESLAAGD HEILOO Bij de gehouden examens van de* vakgroep Bakkers in Amster dam is geslaagd onze plaatsgenoot Maarten Oud, die daarmee in het be zit kwam van het diploma bakkersge zel. DAMMEN ONDERLINGE WEDSTRIJDEN HEILOO De uitslagen van dc in dc negende ronde gespeelde onderlinge wedstrijden der Heilooër Damclub lul den als volgt: Groep I: C. AdrichemJ. Geuze- broek 1-1; J .SprenkelingK. Tuin man 1-1; A. Kroon—A. Dekker afgebr. C .de Graad—H. Verver afgebr.; S. de Geus—J. de Geus uitgest. Combinatiegroep II en III: Oudde Goede 0-2; Hofman—Schrama 0-2; de JongBeukers 0-2; MarsmanAlle man 2-0; Lieshout—Vreeker 2-0; Hel der—Smit 2-0; Hoogeboom—Wevers 2- 0; Winterink—Mellema 2-0; Hofman— Hoogeboom 1-1 (afgebr. partij) Wevers Houtenbosch 2-0. De stand in de combinatiegroep II— ni luidt thans als volgt: De Goede 11 19; Oud 9 13; Marsman 8 13; Helder 10 13; Winterink 8 11; Hoogeboom 10 11; Houtenbosch 7 10; Lieshout 10 10; Spaans 8 9: Alleman 10 8; Verhagen 5 7; Langedijk 5 7; de Jong 8 7: Weyers 9 7; Hofman 9 7: Mellema 10 7: Vreeker 6 5; C. de Geus 7 5; Beukers 8 5; Schrama 10 5; Smit 6 2; Hasmut 2 1; Mulder 6 0. VERLOREN EN GEVONDEN WARMENHUIZEN Verloren: por- temonnaie-m. inh., gaande van War- menhuizen naar Nieuwe Niedorp. Po litie vraagt inlichtingen. Gevonden; een rozenkrans tussen Gasfabriek en Westfr.dijk. Inlichtin gen bij de politie. boekennieuws DAAR HEB JE JOUETTA WEER door Freddy Hagers. Uitg. Kluitman, Alk maar. Prijs 14,50. Jouetla is de doch ter van de bekende schrijver Dene kamp en ze is daar niet weinig trots op. Maar ze kan het zijn. Een sympa thieke baas deze Alex Denekamp Sr. Een sympathieke familie trouwens. U houdt direct van ze, als U kennis hebt gemaakt, van Jouetta. van Bonnie, van Maatje, van Alex Sr. en Jr. Fris, le vendig en,in vlot tempo worden ons de avonturen van het gezin beschre ven. Wie maar over een tikje gevoel voor humor beschikt zal dit boek ver slinden. Nergens wordt dit boek flauw of sentimenteel. Dit is humor van de beste soort! „Een boek voor oudere meisjes" zegt de schrijfster. Accoord! Maar trek dan geen leeftijdsgrens naar boven. En waarom alleen meisjes. Jongens heb ben ook gevoel voor humor. Warm aanbevolen. t Is waarlyk niet haar enige pro* bleem in da opvoedingi Via schraion, lachen kraaien komt het kind tot hat zo aardige „keuvelen". Allerlei klanken en heus heel wat meer, dan die wU met de 2fl lettert van ons alphabet kunnen aangeven, worden door het kind in ontelbare herhalingen voortgebracht. Soms in de wonderlijkste combinaties. Het kind speelt dan a.h.w. met zijn eigen klanken, waarbij het geniet, niet al leen van wat het hoort van zichzelf, maar ook van de „bewegingen" die het moet maken, om de klanken voort te brengen. Immers ook dove kinderen keuvelen nog graag, toch kunnen zy niet ge nieten van de Slank, die ze voort brengen. Het keuvelen houdt daarom langzamerhand op en in het volgende stadium: het naspreken van de taal van anderen kunnen deze stakkers in het geheel niet mee doen. Zodat hun doofheid ook nog stomheid met zich brengt. Moge de taak van de ouders tijdens de schrei- en keuvelperiode al belang rijk zijn, in het stadium van het na spreken springt het belang van hun taak wel heel sterk naar voren. Als het kind immers goed wil spreken, dan moet het behalve een normale aanleg en goed functionnercnde spraakorganen een goed voorbeeld hebben. Voor iedere opvoeder is het dus plicht, zo mogelijk, zelf over een be schaafde. hygiënische spraak te be schikken. Hoewel wij ons natuurlijk alujv. eenvoudige, voor de kleinen begrijpe lijke taal, tot de peuters zullen rich ten. moeten we er toch om denken niet het kind na te blijven antwoor den in zijn eigen „kromme taaltje". Meent u nu niet, dat het kindje u niet verstaat, als u „Hollands" spreekt. Wij zeggen, dat het kind een poos lang twee-talig is, d.w.z. zijn eigen aanduidingen gebruikt, b.v. spreekt over de „waf-waf", de „tik-tak" en de „tuf-tuf" maar onze woorden: hond klok en auto heel goed verstaat. In het tijdschrift tw Logopaedie en Phoniatrie van Febr 1944 geeft de heer A. G(oeman) van deze tweetalig heid een aardig voorbeeld: Mijn nichtje van 3-2-18 3 jaar 2 mnd en 18 dagen) zegt nog steeds: ..memeer" inplaats van „meneer". Wij zitten samen uit te kijken, op het trottoir passeert iemand. Kijk Oom. daar gaat «en memeer. Ja zeg ik, daar gaat een memeer. Zij kijkt mij openlijk wantrouwend aan en eist. tamelijk energiek: U moet zeggen ..memeer". Ik: Ja. Tootje, daar gaat een me meer. Nu heb ik het helemaal bedorven. Heel boos zegt ze: U moet zeggen „memeer". Ik heel gehoorzaam: Daar gaat een meneer. Zij, extra vriendelijk en voldaan: Ja oom Ad. Dat is goed. Het is van groot belang, dat de kinderen normaal kunnen spreken, als ze naar school gaan. De school brengt toch al extra moeilijkheden en gevaren met zich mee, speciaal voor die kinderen, die aanleg hebben voor stotteren. Het aantal stotteraars verdrievoudigt zelfs gedurende de lagere school periode. En hoewel we daarvan de school niet alle schuld mogen geven ,is het feit belangrijk genoeg om er de aan dacht op te vestigen. Een volgende keer hoop ik hierbij wat langer stil te staan. agenda A.B.T.: „Het begon met moord" met Dean Jegger en Kim Hunter. Voor stellingen dagelijks 8 tiur; Zondag 2, 5 en 8 uur. Toegang 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: „Bascomb" m. Wallace Beery en Margaret O'Brien Voorstellingen dagelijks 8 uur; Zater dags 7 en 9.30 uur; Zondags 2, 4 30, T en 9.30 uur; Woensdagmiddag 2.30 u. Toegang 14 jaar. HARMONIE: „Zwevende Gratie" met Sonja Henie. Marie Mc. Donald, Michael O'Shea en Bill Johnson. Tot 14 jaar alleen onder geleide. Voor stellingen dagelijks 8 uur: Zaterdag* 7 en 9.30uur; Zondags 2, 4.30. 7 en 9.3Ö ar. VICTORIA: „Vrouw tegen vrouw" met Douglas Montgomerv, YvonneAr- noud en Adele Discon. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur Toe gang 18 jaar. Dinsdag DE RUSTENDE JAGER, 2.30 uur; St. Nicolaasfeest kinderen o.l. school. Woensdag en Donderdag CINEMA HOLLANDIA, 8 uur: Hoofdfilm: ..De big van het regi ment", in de hoofdrollen o.a. Henriet- te Davids. Zaterdag DE RUSTENDE JAGER. 8 uur: Mu ziek- en Balletavond. BERGFN Maandag en Wnadag RUSTENDE JAOER: „Gaalleht ra. Charles Boyer en Ingrld Bergman», j

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2