Ikmaaidei' Onder de Scliijnwerpe; Toestand in Frankrijk onoverzichtelijk Uitgebreide opdracht voor Minister Neher N.-HOLLANDSE PERS 19^5 Spoorwegen werken: electrische bedrijven uitgevallen Verlichting voor Dr. van Mook 4 Jaargang No 1f03 Dinsdag 2 December 1947 Wnd. boofdred.: A. ERIKS. Wctterwes f 338. Telefoon 3300. 1 Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 8 A (niet te verwarren met Voor- j dam 9) tel. 3967. Voor advertenties en adm. eveneens Voordam 6 A. (Tel. I* 3967). Na Schumans noodwet Nadat de Franse Nationale Verga dering het afgelopen weekeinde vtff- en-dertig uur lang had vergaderd, is tenslotte met 404 tegen 184 stemmen aan de regering toestemming verleend tot het mobiliseren van tachtigduizend reservisten één der onderwerpen van de door de regering ingediende anti-stakingswet. Gistermorgen is de T'ationale Vergadering opnieuw bijeen gekomen om bet debat over de door de regerinr gevraagde speciale vol machten voort te zetten. VERWARRING NEEMT TOE. Meer dan tweehonderd amendemen ten, van communistische zijde inge diend. werden en bloc verworpen met 132 tegen 35 stemmen De besnrekingen met het vakver bond om tot een beëindiging te ko men van de stakingen, welke thans ongeveer twee millioen personen zou den omvatten, ziin Zondagavond vast gelopen Men neemt aan. <*it Schu- man juist een schorsing van de de batten in de Nationale Vergadering heeft voorgestaan om een gelegenheid tot verdere onderhandelingen te schép pen. Mayer .de minister van arbeid., die de besprekingen met het vakver bond leidde, heeft verklaard, dat hij de regering verschillende voorstellen zou doen wanneer het verbond tot hervat ting van het werk zou adviseren. Het nationale stakingscomité, waar in twintig van de grootste vakbonden vertegenwoordigd zijn. beeft aange kondigd de staking gaande te zullen honden en nog beslister te zullen op treden. Verbeterde treinenloop Onderwijl vielen er tekenen van een neiging tot hervatting van het werk waar te nemen. Jules Moch. de minis ter van binnenlandse zaken, deelde mede. dat de havenarbeiders te Bor deaux en Le Havre besloten ha'dden weer aan het werk te gaan. Ook was GEEN ELECTRISCHE STROOM Door het ontbreken van electrische stroom kwam gis ter te Parijs de dienst van de Métro (ondergrondse spoorweg) geheel stil te lig gen. Ook de druk op het gas en het water was heel ge ring, eveneens als gevolg van het uitvallen van de olectri- citclt. In verschillende mijn- gebieden van Noord-Frank- riik kwamen politie en mili tairen in actie teneinde her vatting van het werk moge lijk te maken. er enige verbetering i. d. treindiensten te constateren. De „Gare de Lyon" te Parijs was gistermorgen open en de employés waren op hun post Er arri veerden enkele treinen en men ver wachtte in de loop van de dag ver schillende expressestreinen. Slechts e .kele politie-agenten surveilleerden op het station. Tanks in Marseille Zondagavond zijn in Marseille troo pen en lichte tanks aangekomen. Als de ernstigste feiten, dit weekeinde voorgevallen .beschouwde men de da den van sabotage op de spoorlijnen, tengevolge waarvan o.a. de expresse- trein Geneve-Parijs bij de Zwitsers® grens tot ontsporing kwam In verschillende plaatsen werden edities van bladen .waarin sensationele koppen omtrent de toestand voorkwa men, in beslag genomen, o.a. te Parijs van „Ce Soir" en „rHumanité". Een groep van twintig stakers heeft tussen Franconville en Clermont-Fer- rand de locomotief besDrongen van 'n trein, welke voor het signaal moest stoppen: machinist en stoker werden gedwongen de machine te verlaten en de vuren werden gedoofd. Ofschoon het vakverbond gisteren oDnieuw een beroep heeft gedaan op de arbeiders om ..de prachtige strijd" voort te zetten .is nog slechts door achttien van de bii het verbond aan gesloten zeven-cn-dertig bonden offl- fMoe] order tot algemene staking gege ven. Alle 128 postkantoren te Pari is wa ren gisteren geopend, doch de bestel ling van de post was niet gewaarborgd Verschillende bestellers gingen hun werk verrichten onder bescherming van de politie en tegen de order van hun bond in. Ieder van hen kreeg een lijfwacht van vier of viif agenten mee. In strijd tot wat minister Mpch me dedeelde. lag het werk in de havens van Marseille. Bordeaux en andere steden nog geheel stil gistermorgen Te Brest kwamen 's morgens vroeg zes schepen aan met ladingen uit Ameri ka, terwiil er reeds acht schepen op lossing liggen te wachten. Sabotage duurt voort Volgens mededeling van de politie hebben stakers gistermorgen bij Bor deaux een goederentrein doen ontspo ren door de rails los te maken. De trein kantelde om doch cr deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Nabij Lyon is een locaaltrein ont spoord .waarbij verschillende passa giers lichte verwondingen opliepen. Deze ontsporing zou aan sabotage te wijten zijn. KraBcende wagens Gaat de storm die over Frankrijk raast, weer liggen? Het bericht dat de CGT. in onderhandeling trad met de minister van Arbeid Daniël Mayer duidde op een voorlopige compromis. Van te voren stond toch reeds vast, dat Mayer veel verder zal gaan met toezeggingen dan Schuman deed in zijn radiorede, die zo'n ongunstige in druk maakte, dat bij de gehele CGT ook de tot compromis geneigden, te gen zich kreeg. In de boezem van het kabinet speelde zich iets af, dat be langrijke gevolgen kan hebben voor het verdere verloop-van deze affaire. Mayer, gebruik makende van het échec dat Schuman met zijn radio rede deed, dwong een wijziging af in de tekst van het wetsontwerp ,.ter be scherming van de Republiek en het recht op arbeid". Het ontwerp dat ook het aanzetten tot staking in woord en geschrift strafbaar stelde, kon ook moei lijk genade vinden in de ogen der' socialisten. Immers, hoe gemakkelijk kan de situatie zich zodanig wijzigen, dat het straks, eenmaal tot wet ge worden, zich ook tegen hen zou laten gebruiken! Mayer wilde dit artikel geschrapt zien en dwong, door met de portefeuille te rammelen. Schuman het te beperken tot „medeplichtigheid aan sabotage" Een overwinning dus van socialisten binnen het kabinet wel ke zij in het parlement niet konden behalen. Jouhaux, de man die liefst zo snel r..ogelijk een einde maakt aan de sta king. trad ogerblikkelijk daarop in onderhandeling met zijn partijgenoot- minister. Het is, op het ogenblik dat wij dit schrijven, nog niet geheel ze ker. of zij een succes kunnen boeken. Zij hebben daarbij mee, dat de staking hier en daar schijnt te verlopen, maar de verklaring van het gehele bestuur der CGT verluidt, dat er geen onder linge onenigheid bestaat. Juist op het moment dat de commu nisten in de Assemblèe zich fel en volkomen scheidde van alle andere kan in een andere richting wijzen. Resultaten van de besprekingen ble ven- ook hedenmorgen nog uit. Mis schien dat de eisen te hoog zijn, mis schien ook dat Mayer, denkende dat het getij verloopt, op dit moment niet zo buitengewoon veel haast heeft. De kans, dat er een overeenkomst tot stand komt, blijft echter reëel. Dat zou met zich meebrengen dat Frankrijk een periode van grote rust tegemoet 'kan gaan. Maar alleen dan. wanneer de be loften worden ingelost, en ondanks de ballast van hogere lonen, op korte termijn enige orde in de chaotische economie kan worden gebracht, zul len de oorzaken die aarr de wrijving ten grondslag liggen, kunnen worden weggenomen. Het zou gewaagd zijn om te voorspellen, dat een middenre gering daartoe ook bij machte zal zijn. Maar voor het ogenblik ziet het er enigszins naar uit, dat de kraken de wagen verder wil rollen. A.H. Verhitte hoofden De communistische meer derheid in de C.G.T. heeft verklaard, dat de besprekin gen met de regering „vol komen mislukt" zijn en dat verder onderhandelen „geen zin meer heeft" Deze abso lute afwijzing leidde in de Senaat tot een vechtpartij. De debatten waren zó fel, dat tenslotte enkele commu nisten Schuman er van be schuldigden, dat hij in 1814 Duits officier is geweest. De socialist Dassault en de com munist Guyot raakten zelfs op een gegeven moment slaags en dit was het sein tot een algemene vechtpar tij omdat ook andere afge vaardigden zich in het ge vecht mengden. Het duurde verscheidene minuten alvo rens de politie de orde kon herstellen. De beschuldigingen tegen Schuman zijn niet nieuw. Hij is afkomstig uit Lotharingen en dit deel van Frankrijk was in 1914 zoals men weet Duits gebied. Gistermorgen om tien uur is de Franse Nationale Vergadering opnieuw bijeen gekomen ter voortzetting van de debatten over de anti-stakingswet van de regering. De communistische afgevaardigden hervatten hun obstruc tie-politiek. Er waren slechts betrek kelijk weinig afgevaardigden aanwe zig, doch de atmosfeer was gespannen en er vielen over en weer harde woe den. De voorzitter had moeite om dó orde te bewaren. Geen splitsing in de C.G.T. In een namens het gehele bestuur van de CGT uitgegeven verklaring worden de berichten, als zou er een splitsing in het verbond zijn ontstaan onjuist genoemd. Hulpprogram goedgekeurd Het wetsontwerp werd met 83 tegen 6 stemmen aangenomen en zal thans naar het huis van afgevaardigden gaan. Een voorstel van de linkervleugel der. democraten om het beheer van het hulpverleningsprogram aan de V N op te dragen, werd verworpen. Italië zal 227.000.000 dollar krijgen, Frankrijk 328.000.000 dollar en Oosten- ruk 42.000.000 dollar. Senator Calude Pepper ^Florida) verklaarde, dat de Gaulle een fascist is en dat de hulp aan Frankrijk zou worden gebruikt om de Gaulle tegen het communisme te steunen. De toestand in Frankrijk In een botsing met de stakers nabij het station Saint Lazaire heeft de politie gebruik gemaakt van de gum mistok. De Franse communistische partij heeft bekend gemaakt, dat het gedeelte der salarissen van commu nistische kamerleden dat anders in de partijkas wordt gestort, thans zal worden overgemaakt aan het natio nale stakingscómité, teneinde „de ar beiders te steunen in hun strijd voor gewettigde verlangens en de strijd voor het stakingsrecht, dat door de grondwet verankerd ligt,,. De socialistische minister van ar beid, Daniël Mayer, heeft voor de radio verklaard, dat de onderhande lingen tussen de regering en de C.G.T. nimmer afgebroken zijn en dat hen de C.G.T. steeds van alle regerings maatregelen op de hoogte heeft ge houden en haar delegaties heeft te woord gestaan. Mayer deelde niet mee, of dit alleen gold ten aanzien van de niet-communistische minder heid of van alle elementen der C.G.T. H.M. de Koningin is voor een tij delijk verblijf in Amsterdam aange komen. H.M. heeft gister ook de re gering weer op zich genomen. Er komen standaardfietsen Eerstdaags zal een regeling tot stand komen, waarbij de fietsen-industrie verplicht wordt een gedeelte van haar productie in standaard-fietsen te ver vaardigen. Deze zullen dan voor heren 108.25 en voor d2mes 111.25 gaan kosten. De gemiddelde prijs voor alle fietsen, inclusief die voor de zoge naamde standaardfietsen, wordt met ongeveer 10 verlaagd. Automobilisten zullen hun auto accu's binnenkort 10 tot 20 voor deliger kunnen kopen en ook voor kachels en fornuizen zal een gemid delde prijsdaling van ongeveer 10 tot stand komen Een aantal huishou delijke gebruiksvorwerpen zal in prijs worden verlaagd: metalen huishoude lijke artikelen, zoals gascomforen, kachelonderdelen en draadartikelen zullen ongeveer 5 in prijs dalen. Door een wijziging in de handels kortingen voor de belangrijkste elec trische huishoud-apparaten, zoals smeltpatronen. straalkachels, was machines, strijkijzers, waterkokers, theeketels, comforen, broodroosters, zaklantaarn-batterijen en stekkers kan door het vaststellen van algemene maximum-prijzen, een prijsverlaging van 10—50 worden verwach. PRIJZEN STAATSLOTERIJ 502de Staatsloterij, 5e klasse, 5e lijst. f 1000.—: 2263 2408 4288 10974 12300 25012 f 400 r—4193 5274 7740 11200 13964 f 200.—: 6078 11932 16909 17382 18875 f 100.—: 2259 3824 4499 5890 6994 7564 7902 11348 13602 14085 14358 15473 17283 20631. BRAND IN LOGEMENT: 30 DODEN? Minstens veertien personen zijn om het leven gekomen tengevolge van een brand in een logement te Philadel- phia. Van de zeventig personen, die zich in het gebouw bevonden, wer den er gistermorgen vroeg een der tigtal vermist. EUROPESE JODEN NAAR SURINAME Een bouwkundig ingenieur en een geoloog zullen morgen als eersten van een groep van vijf per vliegtuig naar Suriname vertrekken om daar te on derzoeken, welke gebieden geschikt zijn voor de vestiging van ongeveer 30.000 verplaatste Europese Joden Zij zullen later gevolgd worden door drie deskundigen op medisch en technisch gebied, die een ontwerp moeten ma ken, dat voor de uiteindelijke goed keuring aan de betrokken regeringen zal worden voorgelegd. Twintig jaar voor uitleveren van Joden aan S.D. Twintig jaar gevangenisstraf met aftrek, ontzetting uit de beide kies rechten voor de duur van het leven en ontzetting uit 't recht \>ij de po litie te dienen, werd Maandagmiddag door de advocaat-fiscaal bij de Rot terdamse kamer van het bijzondere gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. L. A. van Doorn, geëist tegen de 36- jarige J. T., ex-opperwachtmeester bij de staatspolitie te Rotterdam. Hem was ten laste gelegd, dat hij tijdens de bezetting als lid van de beruchte groep 10, die nauw samenwerkte met de S.D., joden, jodenbegunstigers, il legale werkers en personen, die zich in ongunstige zin over de Duitsers hadden uitgelaten, aan de S. D. had overgeleverd. Verder werd hij er ook van beschuldigd de arrestanten mis handeld en in beslag genomen goede ren voor zich zelf gehouden te hebben Bij zijn bezittingen was een notitie boekje aangetroffen, waarin 326 ge vallen waren genoteerd van arresta tie of opsporing van slachtoffers, on der wie 170 joden, die met rood wa ren gemerkt. In Febr. 1941 was hij lid geworden van de N.S.B.. In Augustus 1944 was hij begonnen men sen Voor huiszoekingen of arrestaties te waarschuwen omdat hij, na de invasie in Frankrijk inzag, dat hij op het verkeerde paard had gewed. Op 5 Sept. 1944 had hij het raadzamer geacht onder te duiken. De advocaat fiscaal eiste bovengenoemde straf, hoewel T (Tol), naar hij zeide, in ver gelijking met andere delinquenten zeker de doodstraf had verdiend. UITGEBREIDE JUWELENSMOKKFX ONTDEKT IN ENGELAND. Volgens de „Daily Graphic" is door de douane van het Londse vliegveld, bij aankomst van een vliegtuig uit Brussel, voor een waarde van hon derdduizend pond sterling aan juwe len in beslag genomen. Men meent hierdoor wellicht op het spoor geko men te zijn van een der grootste smokkelbenden, welke tussen het vasteland en Londen opereren. In de dubbele bodem van een koffer van één der reizigers werden voorts brie ven aangetroffen met aanwijzingen voor bepaalde adressen in Londen en België. Naar aanleiding hiervan zijn in Londen politie-overvallen ver richt, terwijl de chef van de opspo ringsdienst der douane zich naar Brussel heeft begeven. Talrijke per sonen zijn in verhoor genomen. In Italië houdt de politie uitgebrei de razzia's op wapenen, vooral in de omgeving van Rome. Met een drievoudige taak zal heden morgen. minister Neher van Schiphol per vliegtuig naar Batavia vertrek ken. Gistermorgen moest zijn toestel wegens een technische storing op Schiphol terugkeren. In een kort vraaggesprek bevestig de de minister, dat hij in de eerste plaats naar de Oost vertrekt om in opdracht van de regering met dr. van Mook en Jhr. van Vredenbnrgh be sprekingen te voeren over de instel ling van een Collegiaal Orgaan, dat zich zal belasten met de uitgebreide werkzaamheden en verantwoordelijk heden, die tot dusverre alleen op de schouders van de luitenant G. G. heb ben gerust. In de tweede plaats heeft het be zoek ten doel, dat hij naast dr. van Mook contact kan houden met de zo juist bij ministerieel besluit benoem de nieuwe delegatie, die op het Ame rikaanse schip „Renville" politieke be sprekingen gaat voeren met de repu bliek onder toezicht van de Commis sie van Drie. Het schip zal in telefo nisch en telegrafisch contact staan met de wal en zo nodig zullen de le den van de nieuw benoemde delegatie zich ook voor een nauwer overleg met dr. van Mook en minister Neher tijdens de besprekingen naar Batavia kunnen begeven. „Wanneer de bespre kingen op de Renville zo ver gevor derd zouden zijn, dat er beslissingen van grote draagwijdte genomen moe ten worden", aldus min. Neher, „dan zal het van betekenis zijn, dat ook minister Jonkman zich naar Indië be geeft" Als derde en laatste reden zal de minister van Wederopbouw naar In donesië vertrekken om zich bezig te houden met wat hij uitdrukkelijk be titelde als „reconstructie in de meest uitgebreide zin van het woord" en waarmede hij zeide een ruimer begrip te willen aanduiden dan alleen „we deropbouw". Uiteraard was het de minister on mogelijk te zeggen hoe lang zijn ver blijf in Indonesië ditmaal zou duren. Dit hangt ten nauwste samen met de besprekingen op de Renville, waar van de tijdsduur evenmin «bij bena dering te schatten is. Het schip wordt morgen verwacht en min. Neher ge loofde. dat de delegaties en de Com missie van Drie zich bijna ogenblik kelijk aan boord zouden begeven om de besprekingen te openen. Na een bezoek aan Engeland heeft de commissie-Kasteel een bevredigen de oplossing gevonden voor het Cu- ragaose dollarprobleem. Nederland, Engeland en Curacao waren bij de $- besprekingen betrokken. weerbericht VvV DEPRESSIES IN AANTOCHT Aanvankelijk: zwakke wind met hier en daar nevel of mist en op vele plaat sen lichte vorst. Wa' 's er Indones,aan de hand? hmTJI de zwakke punte» va„ het Nadertandse regeringsbeleid i, d" Indonesische politiek. De ..politionele actie». dat bii,kt "jeer en meer. is een /out eewe£ fouten kunnen worden hersSS 2TZT* die "eeftgemaaS net verkeerde er van blijkt te besef en e„ mnMr 2ij„ Iingen worden ingegeven door een «reven „m ieU goed we^ aanvankelijk verkeerd werd ge" Heiaas bespeuren we daarvan wei- m k?C "*"'ng is spaarzaam met ber.chten en uit datgene wat we kun™ fvernemen. zou men kunnen opmaken, dat rustig verder wordt gegaan op de verkeerde weg. d. Uk' dat dit kon,t' nmdat de po"üeke leiders, toen ze zich niet langer verzetten tegen de door de re- actie gewenste politionele ac'te het roer uit handen hebben gegeven n dit hebben overgelaten aan de gent rais, die - d,t is een gewoon verschijn sel - er weinig voor gevoeld-n om er weer afstand van te doen De regering zou dus de geesten wel- he ze heeft opgeroepen, niet meer kunnen bannen. Hoe staat het er nu mee in de Oost» U.t het wemige, wat doornijpt "wor dier, krijgt men sterk de druk, dat er rotte plekken zijn. "et 'and is bezet. maar de n staan bloot aan plotselinge overval- L,n. lTlCg°" "Cl oPBetvassen zum maar waarin week in wt-:; „it verhezen worden geleden. De gere geld verschijnende vorlleslijsten zijn hiervan het bewijs. 1 We hebben le doen met de gewone toestand in gebieden, welke door mihtau- geweld in bedwang worden gehouden, maar die door hun grote Uitgestrektheid en hun dichte bevol king de draagkracht van de bezetter ver overschruden. Zó iets werkt al tijd de nervositeit in de hand de maatregelen worden hand over hand S WC hebben dat in de Duit se tijd aan den lijve ondervonden om, tenslotte te ontaarden in beest- lftO Tnd'd' D' 'rein' WaarIn va" da 100 Indonesische gevangenen er bn aankomst niet minder dan 46 bleken te zijn overleden .is een sprekend voorbeeld van de wijze, waarop door sommige militaire leiders tegen de inwoners wordt opgetreden. Er is sprake van een onderdrukking, welke ""f" tirannie in geen enTe! vLl et °nder doen' maar vast staat daarmee ook, dat het mili drehbTnd de ,0eS'Md de hand heeft. De bestaande moeilijkheden worden enerzijds bevestigd, anderzijds in de hand gewerkt door het getreuzel van «e overheid met de vervanging der naar Indonesië gezonden soldaten Ge geven beloften worden niet nageko men iets wat we overigens bij onze mil.taire instanties vaker hebben ge- nitLt btgenzln onder de dienst plichtigen. die toch al in een toestand ven nervositeit worden gebracht door de aanhoudende guerilla-oorlog, neemt toe en de kans op succes van het hele m'.ilaire experiment neemt overeen- kom.ctig af. Ónder zulke omstandigheden zou Dien mogen verwachten, dat zelfs de legerautoritelten beginnen in te zien, dat retiteren geboden is. De werke lijkheid echter schijnt juist andersom te zijn. We zeggen „schijnt", want de regering zwijgt en vindt het blijk baar overbodig mededelingen te doen omtrent wat er op Madoera aan de hand is. Heeft daar, tegen alle af spraken in, opnieuw iets plaats ge had als een „politionele actie"? De marcatielijnen werden niet erkend, 20 heette het later, omdat de Madoe- rese autoriteiten assistentie hadden ge vraagd. Di is alles goed en wel, de rege ring behoorde echter te bedenken, dat ze haar recht van spreken ver liest. wanneer ze te laat komt met haar mededelingen. Bovendien is er in Indonesië al zoveel gebeurd wat niet door de beugel kon, dat men arg wanend wordt bij alles wat men ver neemt zonder dat men er het rechte van aan de weet komt Te meer om dat gerechte vrees mag bestaan, dat de regering veel van haar macht heeft moeten afstaan aan de legeraanvoèr- ders- A. ERIKS

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1