Emigratie mogelijkheden in Suriname Na honderdvijftig jaar Qitruny, Rio-umv ci£ó maMaMel Je komt niet thuis..." NAAR VERRE LANDEN (III) Sterftecijfer, onderwijs, woningprobleem en levensstandaard (Van onze emigratie-medewerker) Personen, die na verloop van tijd naar Suriname willen emigreren, moe ten er wel aan denken, dat Suriname een uiterst bekoorlijk, doch ook een bijzonder vreemd en.. achterlijk land is. De hoofdstad: Paramaribo, bestaat veelal uit eenvoudige houten woningen terwijl het uitgaansleven er zeer be perkt is. Er is een dagblad plus enkele drie maal per week verschijnende or ganen, 2 bioscopen en zo nu en dan een uitvoering, fancy fair of muziek avondje. Huisvesting ls zeer moeilijk te vinden, Alleenreizende personen vinden gemakelijk 'n pension voor on geveer f 120 p. maand. Huishoudelijk personeel, radio telef. enz. is -er wel te krijgen. Sedert 1940 zijn de prijzen er eveneens vrij sterk gestegen, doch de spanning tussen loon en prijs is er veel minder als hier. Distributie be- «taat er niet. Alle levensmiddelen, tex- tielgoederen enz. zijn er volop te krij gen. Rokers kunnen hun hartje opha len. want de Amerikaantjes kosten er 80 cent per pakje. Goede inlandse si garetten kosten 45 ct. per pakje, bo ter f 4 per kg. Het Surinaamse Sta- tistiekbur. heeft berekend, dat voor 't levensonderhoud van vader, moeder, plus 4 kinderen die zeer bescheiden leven, thans f 291.84 nodig is tegen f 120 in 1939. „De Surinamer" tekent hierbij echter aan^ dat zo'n gezin eigenlijk f 3500 ffer jaar moet verdie nen om quite te spelen. Overigens zijn er ook de lonen aanzienlijk gestegen. Woningtoestand en gezond heid. De redactie van „De Surinamer" schrijft ons o.m.: „Het Surinaamse volk is verre van gezond. Hoewel de gezondheidsdienst hard werkt, ontbreken mensen en mid delen om radicaal aan te pakken. Toch ls reeds veel ten goede gekeerd, want het sterftecijfer is lager dan dat van verkeershoekje de meestomringende landen. De wo ningtoestand is ellendig, zowel op de erven in de stad als op het land. Als men door Paramaribo wandelt, lijkt het heel wat, maar op het uitgestrekte erf tussen de huizen heersen de vre selijkst# toestanden. Hier woonden vroeger de slaven. Bij de opheffing der slavernij kwamen deze „huizen" (4 x 3 meter) leeg. De eigenaars.' bedacht op voordeel begonnen de hokken te verhuren hetgeen voortduurt tot op de huidige dag. Zelfs een lid van de Raad van Bestuur exploiteert derge lijke hokken. Op sommige erven staan 30 van deze hokken bijeen, die een gezamenlijk toilet en soms een geza menlijke badkamer hebben, alles in dezelfde stijl. In de districten zijn ve le woningen slechter dan een Neder lands varkenshok. De gezondheidszorg is met de hui dige beperkte middelen niet of weinig te verbeteren. De districts-geneesheer b.v. moet er een hele dag met de mo torboot op uit trekken om de zeer verspreid wonende zieken te bezoe ken. De patiënten.komen dan samen op vastgestelde plaatsen langs de ri vier. Medische verzorging van bosne gers en indianen bestaat vrijwel niet. Boven de vallen zic-n de mensen nim mer een dokter." Onderwijs en godsdienst. Suriname telt 35.000 katholieken, 9000 hervormden, 8000 volgelingen van andere christelijke gemeenten. 36.000 leden van de Evangelische Broederge meente, 38.000 Hindoes en 44.000 Mo hammedanen. Het onderwijs is cr slecht. Emigranten moeten er wel aan De guillotine deed hoofden rollen. weer revolutiekoorts in Frankrijk Dr. Guillotine bleef leven Volgens een Franse legende. MARSCOLONNES l> In gesloten gelederen marche rende colonnes moeten,. op bruggen Uit de pas lopen. Marsmuziek is op bruggen niet toegestaan. Colonnes van enigszins belangrijke lengte moe ten op behoorlijke afstanden tussen ruimte openlaten om het overige ver keer door te laten. 2) Bij duisternis of dichte mist moeten ter aanduiding van gesloten colonnes ten opzicht van hun breed te en lengte lantaarns worden meege voerd, waarvan de voorst; naar voren een wit of geelachtig en de achterste naar achteren een rood licht uitstraalt en welke door de linker en de rech tervleugelman van het eerste en van het laatste gelid worden gedragen. De aanduiding door middel van voorop- rydende voertuigen wordt alleen toe gestaan .indien aan de bestuurders van tegemoetkomende voertuigen te ken nen wordt gegeven, dat de vooropnj- dende voertuigen gevolgd worden door een gesloten colonne. Ingeval een door verlichting aan te duiden marcheren- d colonne in verschillende duidelijk van elkander gescheiden afdelingen is gesplitst, dient elke afdeling op de aangegeven wijze te worden aange duid. De voorschriften van dit lid zijn niet van toepassing op gesloten coIod- nes. welke door andere lichtbi-onnen in voldoende mate worden verlicht 3) Schoolklassen behoren gebruik te maken van de-voetpaden. Bij gebruikmaking van de rijbaan wor den zij beschouwd als gesloten colon nes. FEUILLETON 3'. Met vijfhonderd gulden in z'n zak en een gouden horloge van moe der, dat hij op haar speciaal verzoek had meegenomen, omdat ze gehoord had, dat je met ruilen nog wel eens wat los kon krijgen .trok Jan de vol gende morgen de stad uit. Voorzichtig hadder. hij een zijn moeder rondgekeken en geluisterd of het geraas van auto's niet te horen viel, maar alom heerste stilte. Welge moed liep Jan achter het handkarre tje, dat hij voor veel goede woorden en nog meer geld in de stad had kun nen huren. Met volle teugen haalde hij de fris se winterlucht naar binnen, toen hij eenmaal de stad achter zich had. Strak spande de hemel zich over het landschap. In het Oosten rees de zon boven de horizon uit Voor hem lag de brede geasphal- teerde straatweg, waarop zich reeds UI van lotgenoten voortbewogen. Het karretje huppelde lustig over de Weg Het leek Jan eerder, dat het U*m voorttrok, dan dat hij het moest FRANKRIJK, de Revolutie, en dok ter GuilotinDrie gedachten flitsen ons tegelijk door het lioofd als we de huidige beroering, de stakingen en de regeringscrisis met zulke ge mengde gevoelens aanschouwen. Ver schilden de sans-culottes van toen zoveel met de huidige communisten, die even begeerlijk zijn naar chaos en geweld? In het bloedbad van de achttiende eeuw behoort de bescheiden, rustig werkende geneesheer Guillotin niet thuis. De Revolutie was hem een ver schrikking, de dagelijkse terechtstel lingen kwelden zijn Frans geweten en zo zon hij op middelen om de terreur langs meer geordende banen en op menselijker wijze te doen verlopen. Hij stelde voor het onthoofden over te laten aan een mechanisme en de niet geheel feilloze scherprechters door valbijlen te vervangen. Veel leed kon daardoor worden voorkomen. Het gouvernement geloofde dit mét hem en, terwijl het Franse volk in de straten spotliedjes zong op de toe komstige machinale onthoofding, bood een Duitse klaviermaker zich aan om het verlangde toestel te vervaardigen De stadstimmerman van Parijs liet die vreemde concurrentie niet óp zich zit ten en maakte ijlings ook een ontwerp dat hij evenwel begrootte op de bui tensporige som van 5660 livres. Toen kreeg toch de Duitser de vererende opdracht en in een week tijds lever de hij het begeerde toestel voor slechts 824 livres. duwen. Hij begon in een goed humeur te raken. Jammer, dat hij al niet veel eerder er op uit was getrokken, in plaats van een hele winter zich in de stad uit te laten hongeren. Welgemoed duwde hij en begon te zingen. Het hele repertoire van nieuwe schla gers werd afgedraaid en eindelijk be gon hij aan de liedjes, die hij op school had geleerd. Maar één liedje was cr. dat hem bijzonder bekoorde en dat hij glim lachend zong. „Een karretje op de zandweg reed In zijn herinering hoorde hij het zijn vader zingen voor hem. toen hij als kleine jongen op zijn knie zat. Vader had er dan van die prachtige verhalen bij. Van die verhalen met eens entimenteel tintje en een beetje moraal. Prachtig vond je die dingen toen! Hoe zou vader het op het ogen blik hebben? Driftig schudde hij met zijn hoofd. Beter om maar nergens aan te den ken. Gisteravond had hij bij de baas. die de karretjes verhuurde nog een uitzending van de B.B.C. gehoord over een kristalontvangertje, waarin werd bekend gemaakt, dat de grote indus- Jriesad, waar zijn vader werkte, voor de achtste maal achtereen gebombeerd denken, dat de hoogste graad van on derwijs er MULO is. Ook is er geen behoorlijke vakopleiding. Wat adsp. emigranten moeten weten. a. De Surinamer is niet lui, wel be houdzuchtig. Bij voorkeur doet hij al les zoals zijn vader en grootvader het gedaan hebben, ook al is de nieuwe methode veel beter. b. Werklozen zijn er voldoende. Ge brek is er aan vakmensen. De klein- industrie schreeuwt om werkkrachten c. Suriname is eigenlijk één groot ziekenhuis. Slechts de verpleegsters ontbreken. Vandaar dat de gemiddel de arbeidsprestatie van de Surinaam se werkkracht belangrijk gereduceerd wordt door het verlet wegens ziekte. d. Ook in Suriname is een zekere spanning tussen loon en prijs. Daarom zouden ook daar de lonen hoger moe ten worden of de producten goedkoper e. De werklozen kunnen merendeels geen bestaan vinden in de landbouw.' omdat landbouw evengoed een vak :s, dat vooropleiding noodzakelijk tot voorwaarde heeft. f Het Gouvernement was tot op he den vrijwel nimmer bereid stukken grond te verkopen om er de land bouw op uit te oefenen. g. Landbouw-immigranten zullen zware concurrentie ondervinden van dv; Surinaamse landbouwers, die min der behoeften hebben, dus goedkoper zullen kunnen produceren. h. Geld is in Suriname zeer duur. Indien men voor zaken geld moet op nemen, is men merendeels in de aap gelogeerd. De Creolen steken hun spaarcentjes gaarne in woekcrbr.nken, die hun een uiterst hoge rente kun nen uitbetalen. Deze woekerbanken lenen uit tegen soms 3 1/2 rente permaand. Oprichting van nieu we industrieën loopt daarom herhaal delijk vast op deze factor. Ook als men geld wil opnemen buiten de woe- kerbsnken om, dan wordt grif 10% betaald. (slot volgt). die m deze roerige dagen weer opgeld doet, heeft een arme medicus de naar hem genoemde „guillotine" ge- f construeerd om een mense lijker en zekerder doodstraf aan de lopende band moge lijk te maken, maar hij was zei? de eerste die met zijn eigen valbijl kennismaakte Helemaal waaV is dit vertel seltje niet. Dr. Guillotin bleef leven! DINSDAG 15 April 1792. Op een binnenplaats in Parijs verzamelen zich de genodigden rond het hoog oprij zend houtwerk met de glinsterende bijl. Enige vooraanstaande artsen, waar onder dr. Guillotin, zullen het appa raat beproeven, dat bestemd is om het lijden van de zo talrijke slachtoffers van de Revolutie te verzachten. Voor taan zal op de korst mogelijke en meest pijnloze wijze een abrupt ein de aan het leven der ter dood veroor deelden worden gemaakt. De experimenten met dode lichamen verlpren naar wens. De regering be sluit tot aanmaak op grote schaal. De Parijzrnaars joelen over het „nut en het plezier van de guillotine". De naam van een menslievend medicus wo.dt door liet gepeupel voor eeuwig verbonden met het bloederig instru ment van de ongenaakbare beulen van de Revolutie.. Op 25 April vond de eerste terecht stelling plaats. Een gewone dief eerst was. Jan beet zich op de lipen. Ver vloekte oorlog! Opnieuw begon hij te zingen. „Een karretje Hij schoot in een lach en zette de kar even neer. Dat was nog toepasse lijk ook. „Een karretje op een straatweg reed Met een kleine variatie kon je er een toepasselijk lied op maken. Vooruit maar weer. Neem je kienen weer op slaaf! Met het stijgen der zon Een verhaal uii de hongerwinter door JAAP VAN ZOONEN nam de wind in kracht toe. Een snij dende Oostenwind. Gelukkig, dat hij een degelijk stel kleren en een goede jas aan had. Na een poosje besloot Jan om de grote straatweg vaarwel te zeggen Zaandam, Koog aan de Zaan en hoe al die plaatsen verder ook mochten heten, zouden voor hem niets ople veren. Nee, dan eerder de Purmer, Beem- ster, Wormer, Schermer of wat al niet meer. Jan was nog niet dikwijls op 68. Het volgende ogenblik kwam er een luid gegil van de staantribune vlak achter het doel! Het was moeilijk t» realiseren wat er eigenlijk gebeurd was, maar toen men van de eerste schrik bekomen was zag men hqt nog, Pelletier, maakte naam als cliënt No. 1 voor de valbijL Dr. Guillotin werd niet de eerste Ook niet de tweede of één van de on telbare volgenden. Dr. Guillotine over leefde de gehele terreur. Hij over leefde zelfs 't eerste Keizerrijk van de grote Napoleon en stierf een normale dood als vergeten dokter op 26 Maart 1814 De man, die schatten verdiende aan de guillotine was Tobias Schmidt, de constructeur van onthoofdingstoestel len aan de lopende band. Hoeveel hij er geleverd heeft is niet precies be kend. maar de Revolutie maakte hem rijk. Tot een danseresje ook daar een oplossing voor wist en Tobias straat arm achterliet. Fiankrijk, de Revolutie en dr. Guil lotin, drie gedachten voor de chaos van nu! Zet de kat niet te dicht bij het spek De burgemeesters in Nederland zijn" ontevreden. Zij willen zoals vroeger de politie weer onder hun bevel bren gen. En zij hebben gelijk. Vóór de oorlog had men 3 soorten politie. Dat was niet ideaal; Nu be zitten we twee korpsen onder één centrale leiding. Dat is nog minder dan ideaal. De bezettingsjaren liggen ons nog vers in het geheugen. We herinne ren ons maar al te goed een zekere Rauter, die maar één kik behoefde te geven om het gehele Nederlandse politie-apparaat in beweging te zet ten. Niet dat wij nu allemaal mijn- heers Rauters aan het hoofd hebben staan, maar een kik geven kan ieder een, daarvoor hoeft hij geen Rauter te heten. Het ongelukkige is nu, dat een po litieman de goede niet te na ge sproken automatisch gehoorzaamd, zich niet afvraagt of de kik wel ge rechtvaardigd is en of het opvolgen van zo'n kik wel te rijmen is met de eer van een goed politieman. Dit heeft de bezettingstijd toch wel be wezen. Bijna dagelijks lezen wij nu in de kranten van politiemannen, die zich wegens hun wandaden tijdens de bezetting voor het gerecht hebben te verantwoorden. En altijd weer is hun verdediging: „Het werd mij bevolen". Is het dan te verwonderen, dat men nu in Nederland wat bang gewor den is voor. een centraal geleid poli tiecorps? Is het dan geen betere waar borg voor de vrijheid der burgers, wanneer deze macht zoveel mogelijk over verschillende handen wordt ver deeld? Aan de toestand van vóór de oorlog kleven inderdaad grote bezwa ren. Daarheen moeten wij niet terug. Maar de toestand van nu is zeker niet te verkiezen. Vanzelfsprekend zijn de huidige po- litie-functionnarissen' enthousiaste voorstanders van dit nieuwe systeem. Begrijpelijk. Wie macht heeft, wil de ze zo maar niet prijsgeven. Hun argu ment is, dat de organisatie en admi nistratie beter loopt wanneer dit cen traal geschied en dat daardoor de be strijding van de misdaad doeltreffen der kan plaatsvinden. Het eerste is het platteland geweest, maar die na men stonden hem toch nog duidelijk voor de geest, van de aardrijkskun delessen op school. Daar moes boter en tarwe en kaas en aardappelen en wat al niet meer te krijgen zijn. Na een paar uur reed hij op de polderwegen. Aan weerszijden rezen de boerderijen op. En op de weg men. sen. Mensen met zure gezichten, met een verbeetn trek om de mond, men sen met fietsen, met bakfietsen, met karretjes, maar allemaal zonder voor raden. Ondanks de vorst begon Jan het warm te krijgen. Het scheen niet zo gemakelijk te gaan om een wagen vol eten te bernachi- gen. Enfin, hij had de tijd. Moeder had nog voor minstens een week eten in huis. Hij had zelf niets willen mee nemen. want hij zou op het land wel het een en ander kopen. Opgewekt begon hij te zingen. „Een karretje op de zandweg reed Maar al spoedig werd het weer d# variatie van een karretje dat op een straatweg reed. Jan begon honger te krijgen ook. De twee plakken suikerbiet waren al lang en breed verteerd. Bij een goed uitziende boerderij be sloot hij de stoute schoenen aan ie Jimmy Brown.had de brave keeper van DSE met bal en al dwars door de touwen van zijn eigen doel geschoten en de arme man was, meer dood dan levend, midden tussen het publiek van de staantribune terecht gekomen. Hij waar doch het weegt niet zwaar ge noeg. Soepele functionnering kan juist in dit geval de vrijheid der bur gers in gevaar brengen. Hier zal dus een stukje doelmatigheid aan de rechtszekerheid opgeofferd moeten worden. Rechtszekerheid is een hoog goed en wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Wat het tweede argument be treft. laten we zelf om ons heen zien. Is de criminaliteit nu (onder centrale leiding minder dan vroeger (onder 5-hoofdige leiding?) Het antwoord moet ontkennend luiden. De conclusie is: wc moeten de. kat niet te dicht bij het spek zetten. Met andere woorden, breng de politie niet in de verleiding om op dezelfde manier met de burgers om te sprin gen als zij destijds onder Rauters bewind deed. Onze politie-ambtenaren zijn be kwaam. Zeer bekwaam zelfs. Maar laten wij niet blind zijn voor hun fou ten. Alleen een omzichtig geleid en min of meer aan banden gelegd corps kan zijn taak, de bestrijding van de misdaad, tot nut der gemeenschap verrichten zonder de burgerlijke vrij heden aan te -tasten. En omzichtig geleid wil hier zeggen verdeling dei- macht. De burgemeesters in Nederland zijn ontevreden. Zij willen hun zeggen schap over de politie, als vóór de oor log. weer terug hebben. =Wij kunnen hen niet anders dan gelijk geven. omgeving OUDERAVOND O.L. SCHOOL GROET Donderdag 27 Nov. j.1. be legde de Oudercommissie van de O.L. School te Groet een ouderavond in de noodschool. Aanwezig waren een 30- tal ouders. Alvorens de vergadering begon werden de ouders in de gele genheid gesteld het werk van hun kin deren te bezichtigen, waar een druk gebruik van werd gemaakt. Om plm. 8.15 uur opende het hoofd der school, dhr. W. Bant de vergade ring. In zijn openingswoord releveer de hij het werk, dat tot dusverre ge daan was, door de Oudercommissie in samenwerking met het bestuur van VW en raadsleden .teneinde hier een nieuwe school te krijgen. In de twee vacatures in de Ouder commissie werd voorzien door de be noeming van Mevr. Leeuwenkamp van Lienen en de heer Chr. Grau. Het Sinterklaasfeest zal dit jaar ge vierd worden in de zaal van de heer Klop. De kinderen zullen de avond vullen met toneelstukjes, zangspellet jes enz. terwijl we natuurlijk hopen dat ook de Sint met z'n knecht het feest zullen opluisteren met hun te genwoordigheid. Tenslotte hield de heer Bant een praatje over het aardrijkskunde-on- derwijs, waarna enige ouders van de gelegenheid gebruik maakten om vra gen hierover te stellen. In de rondvraag werden nog enkele interne zaken besproken waarna de voorzitter om half elf deze geanimeer de avond sloot. trekken. Hij liet zijn karretje by het hek staan en stapte aarzelend het pad op. dat naar de boerderij voerde. Voor de ramen, waarop geen ijs bloemen te bekennen waren, zag hij mensen zitten. Toen hij naar de deur wilde stappen, werd er op het venster getikt. Hoopvol zag aJn op. Een uit stekend gevoed ziende man wenkte hem naar de ramen te komen. Wat of hy wou. Eten kopen? Nee, ze hadden niets. Helemaal niets. Ze hadden ternauwernood genoeg om zelf etende te blijven. Stomverwonderd keek Jan naar het blozende gelaat van de eigenaar. Met het hoofd in de schouders liep Jan het pad weer af. Een beetje ver bouwereerd ging hij op zijn karretje zitten. Zou dat waar wezen? oZu de nood zo hoog gestegen zijn, dat ze zelfs op de boerderijen op het' platteland ge brek hadden. Mismoedig haalde hij een zakje te voorschijn, waarin een beetje eigen teelt en wat papiertjes zaten. Met ver kleumde handen trachtte hij een ciga- ret te draaien. Af en toe reden hem mensen voor bij. De meesten op surrogaatbanden, een enkele op de velg. Mensen, die hield zijn hoofd met beide handen vast en zijn haren waren ten berge gerezen. Een meneer op de tribune stootte zijn buurman aan en zei: „Nou. ik geloof wel dat-ie zit!" gezinsgebeuren LANGEDIJK. Geboorten. Margaretha d. v. Jan de Pijper en Hendrika Eig. Alida Adri. ana Maria d. v. Andreas Groot en Alida Ooijevaar, Af ra Cornelia, d. v. Andreas Goudsblom en Cornelia Gouds blom. Teunis Cornelis z. v. Jacobus de Feijter en Aaltje Ootjcrs, Fran- ciscus Anthonie z. v. Franciscus Aarts en Francina Jonkers, Alida Johanna d. v. Paulus Molenaar en Alida Zel- denthuis. Huwelijksaangiften. Jacob Thalen, 25 j en Johanna Ootjers, 21 j Huwelyken. Adrianus Tijm, 25 j. c>n Catharina Zut, 21 j„ Cornelis Bou- man, 21 j. te Winkel en Jacoba Hem- ke, 22 j., alhier, Jacobus Molenaar, 31 j. en Elisabeth Bakx, 21 j. Overledenen. Alida Seegers, 68 j., weduwe van Jan Nieman. WOENSDAG 3 DEC. '47 Hilversum I - 301 m. - Nieuws om 7, 8. 13. 20 en 23 uur. VARA 7.30 en 8.15 Gram.platen; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Franse plaat jes; 9.30 Sibelius-programma; VPRO 10.00 Morgenwijding; VARA 10.20 Kook praatje; 10.45 De legende van St. Ni- colaas, voordracht; 11.00 Populair non stop; 10.45 Ensemble Vincentino; 12.38 Kilima Hawaiians; 13.20 The Ramblers 14.00 Bespreking van nieuwe kinder boeken; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Jelle, van Sipke-Froukjes, hoorspel voor de jeugd; 15.30 De Roodborstjes; 15.45 De Regenboog; 16.15 Vragen staat vrij: 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Filmland presenteert; 17.35 Accordeon orkest Jan Vogel; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.15 Pianoduo; VPRO 19 30 Cursus. „De Kerk nu"; 19.45 Lezen in de Bijbel; VARA 20.15 Metropolorkest 21.00 „Het onbewoonde eiland", hoor spel; 22.15 Gram.mtiziek; 22.45 In de tuin der poezie; Hilversum II - 415 m. - Nieuws om 7, 8, 13, 19, 20 en 22.30 uur. NCRV 7.45 Een woord voor dé dag; 8.30 Orkestwerken van Berlioz en Bi- zet; 9.00 Op radio-ziekenbezoek; 9.35 Opgewekte klanken; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Zangrecital; 11.30 „Es- tker", hoorspel; 12.15 Kamerorkest, (Corelli en Schubert); 13.15 Program matische pianomuziek. 14.00 Herden kingsbijeenkomst t.g.v. het 55-jarig bestaan van de stichting „Het Hoge- land"; 15.45 Amatilrio; 16.15 Chr. Meis jeskoor; 16.45 Voor de jeugd: 1730 Apavi-band: 17.45 Het ryk over zee; 18.00 Nederlands kamerkoor: 18.30 Ere dienst en museum, vraaggesprek; 19.30 Het actueel geluid; 20.15 Concert uit de grote kerk te Enschede (fluit en orgel); 21.15 Keerpunten in Israels ge schiedenis. lezing; 21.45 Nederlands strijkorkest; 22.45Avondoverdenking. slecht in hun kleren zaten, met schoe nen aan de voeten, waar gaten in \<*a- ren. Hij prees zichzelf gelukkig. Hij had ten minste nog een paar prima schoenen aan. Eindelijk had hij de cigaret in de brand. Verwonderlijk hoe je van zo'n haaltje rook opkikkerde. Een man met een karretje bleef bij hem staan. Met begerige bliken keek de baas naar Jan. „Wou je er soms een draaien?" De man knikte gretig. Snel zette hij znij kar met de kruk omhoog zo, dat hij in de luwte er van kon gaan zitten. Stilzwijgend nodigde hij Jan uit om naast hem te komen. Met vaardige vingers draaide hij een uiterst bescheiden cigaretje en kreunde van genot toen hij de rook diep inhaleerde. ..Ga je terug naar de stad?" infor meerde Jan. De man knikte, somber voor zich uitziend. Een stilte viel tus sen hen beiden. Eindelijk begon de vreemdeling toch te praten. Niks te vinden in deze hele polder. Alleens als je wat te ruilen hebt of over duizenden beschikt. Huis aan huis heb ik het geprobeerd. Niks! (Wordt vervogd).

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3