IkmaatfJei' Onder de Schijnwerpei D N. HOLLANDSE PERS ms Joego-Slavië e>st wederom Karinthië op Raadsvergadering te Heiloo 4 Jaargang No 1106 Vrijdag 5 December 1947 Wna. hoofdrede A ERIKS. W es ter weg 338. Telefoon 330a Stadsredactie en Corr. adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967. Voor advertentie* en adm. eveneens Voordam 6 A. (TeL 3967). Nieuw obstakel voor de Grote Vier? Er zit weinig „gang in de conferentie... De Joego-Slavische ambassadeur te Londen, Leontitsj, heeft bekend ge maakt, dat Joego-Slavië zijn eis tot inlijving van Karinthië weer aanhan gig heeft gemaakt door aan de Raad van ministers der „Grote Vier" te ver zoeken om in staat te worden gesteld zijn verlangens naar voren te brengen Andere eisen betreffende herstelbe talingen en vergoedingen, een regeling van het vraagstuk der verplaatste per sonen, de uitlevering van oorlogsmis dadigers, de bescherming van Joego- Slavische minderheden in Oostenrijk buiten Karinthië en een receling voor viiandelijk bezit in Joego-Slavië. Er is nog geen antwoord ontvangen aldus de ambassadeur De Joego-Slavische eisen zijn reeds eerder naar voren gebracht. Volgens Leontitsj waren de ..Wes telijke mogendheden" er schuld aan dat zij verschillende malen verwor pen waren. (Pet mo°t waarschijnlijk worden ge acht. dat Molotov deze eis krachtig zal steunen en dat Engeland en de Ver. Staten hem met even Veel kracht van de hand zullen*wijzen. Dat be tekent een nieuwe, hoewel niet al te onverwacht obstakel op de weg naar een overeenkomst over Oostenrijk. - Red). Marshall tegen ..onbetame. üike propaganda". Overigens maakt men te Londen nog weinig vorderingen in de Oosten rijkse kwestie Ook de zitting van Donderdag was weinig vruchtbaar Molotov beschuldigde de drie Wes terse mogendheden van interventie er pingen, door voorwaarden vooreco- KWAlfiEN. ER ILLEGAAL JOODSE ""■ORANTEN AAN LAND? De Haganah, het Joodse verdedi- gingsleger in Palestina, beweert nabij Tel Aviv twee a d- i«honderd illegale immigranten aan -<d te hebben ge- Zet. De immigranten bevonden zich aan boord van een schip, welks naam een vertaling in het Joods was van „Blokkadebreker". Zowel de Palestijn se politie als 't Britse militaire hoofd kwartier spreken de verklaring van de Haganah tegen. Rode Kruis treft qeen blaam Hel Rode Kruis verzoekt ons mede te delen, dat het niet verantwoordelijk mag worden gesteld voor het Rode Kruis-pakketteh-schandaal, dat door de commissie-Vorrink openbaar ge maakt is. Het Rode Kruis werd na de bevrijding geheel vernieuwd. Wij nemen hier gaarne goede nota Van nomische hulp Oos'.enrijk tot slaaf te maken. Marshall noemde ook deze be schuldiging „een verdraaiing van de bedoelingen der Ver. Staten". Hij wenste niet, dat men de tijd met „on betamelijke cn zwartgallige propa ganda" zou verdoen. Marshall vond, dat men de Oostenrijkse kwestie voor lopig beter ter zijde kan laten. Men is dan heden ook begonnen met het rolgende punt van de agenda1 de eco nomische beginselen die de toekomst van Duitsland zullen beheersen. Amsterdamse P.R.A. slaat toe De Amsterdamse P.R.A. heeft een goede slag gedaan; zij arresteerde niet minder dan dertig ex-landwach- ters en Grüne Polizei-heren, die de Achterhoek terroriseerden. In enkele maanden tijds heeft dit geboefte 400 Nederlanders gearres teerd. Vijf en twintig vonden de dood door de Duitse kogel, velen werden zwaar mishandeld in het Almeloze Huis van Bewaring. Thans is het woord aan de Neder landse rechters. U.N.O. in het Vredespaleis (van onze Haagse correspondent) W Ook Nederland concurreert mee om de UNO te mogen herbergen. Zondek onbeleefd te zijn kunnen we wel con stateren, dat indien de' Verenigde Naties inderdaad Nederland kiezen dit een waardevolle aanvulling is voor; onze deviezenposilie. Vandaar ook, dat1 onze regering voornemens is, aldus, vernemen wij thans van bevoegde «ijde, het beroemde Vredespaleis t« Den Haag als UNO-gebouw te bestem-' plen. Overigens is dit een der weinige Haagse bouwwerken, dab inderdaad als zodanig in aanmerking zou kun nen komen. Men meent hier dat Denj< Haag wel een kans maakt. Momenteer schijnt de keuze voornamelijk te gaanj tussen Frankrijk, België en Neder- flan^^^ Op 3 December sneuvelden in In donesië zeven Nederlandse soldaten en werden er 15 man gewond. Meer belasting voor minderjarigen (Van onze Haagse correspondent) Minister Lieftinck heeft een aardi-' ge surprise in petto voor de minder jarigen. die terwijl zij met vader of moeder samenwonen, loonbelasting be talen. Deze zal voor deze grote ca tegorie n.1. sterk worden verhoogd. Een loon van 100 per maand, dat thans belast is met 368 gaat vol gens de nieuwe richtlijnen 8-20 be lasting vragen. In verhouding i« de belastingverhoging voor hogere lonen geringer. Tweede Kamer „Onze kleinkinderen zullen nog klagen over het Beheersinstituut Tijdens de behandeling van de be- groting voor het ministerie van Jus titie, gister in de Tweede Kamer. 1 zijn ernstige klachten geuit tegen het Beheersinstituut Dhr. Terpstra (AR) b.v. meende, iat door bepaalde han delswijzen de staat benadeeld was. Po litieke deliquenten zijn op onverklaar bare wijze alles kwijt geraakt; hoe wel hij er niets op tegen had, dat deze mensen gestraft worden, meen de hij, dat dit dan langs gerechtelijke weg diende te gebeuren. Ernstige cri- tiek had de heer Terpstra ook op de trage werkwijze, die hij wanhopig noemde „Er zijn vijf ministers be trokken bij deze kwestie", aldus spr., „en dat is te veel. Indien er niet krachtig ingegrepen wordt vrees ik. dat onze kleinkinderen nog over het Beheersinstituuut zullen klagen Ook Mej. Tendeloo (Arb.) had een hele serie klachten Zij noemde het geknoei voor ons land beschamend, In Chili staken de spoorwegen 24 uur. Militairen hebben het werk over genomen. De Tribunalen zullen blijkens een mededeling van de minister van Justi tie tot 1 Juni 1948 blijven werden. al waren alle klachten b.i. niet te wijten aan het Beheersinstituut van nu, maar ook aan delicten van leden van vroegere instanties, als B S., M. G. en P.O.D." Er moet toezicht ko men op de leiding van die beheers instituten. die in beslag genomen geld in bachanalen verteren", zo zeide Mej. Tendeloo, die er op aandrong de vele honderden klachten stuk voor stuk te laten onderzoeken. Tenslotte werd een motie-Tendeloo aangenomen, waarin is vastgesteld, dat ®ver het t>e,eid van het In8tltnut regelmatige controle dient te geschie den door een van regeringswege in gestelde commissie van toezicht. Keert koning Leopold terug ,De tijd heelt alle wonden" luidt het gezegde waar onwillekeurig aan denken moet wie van de geruchten omtrent de terugkeer van koning Le opold III van Beglië k?nnis neemt. De „Metropole" kwam met het ver rassende bericht, dat de eerste-minis- ter Spaak een brief aan de koning ge zonden had, waarin hij verklaart, dat de onderscheidene partijen op hun Standpunt blijven staan, maar de wen selijkheid naar voren brengt, in af wachting van een definitieve oplos sing de prinsen naar België te doen terugkeren! Indien het bericht juist is, dan kan men dit wel als de voor laatste stap voor 's konings rehabi litatie beschouwen. Leopold zelf zou trouwens geantwoord hebben, dat hij eerst van de partijen een duidelijke Verklaring wenst, dat hij nimmer in 2ijn plicht tekort is geschoten en steeds de belangen van het land voor ogen heeft gehouden. De premier nu zou reeds bezig zijn met het opstellen van een dergelijke verklaring, die de bakens zijn ver zet! niet meer op enige tegenstand zal sluiten: zelfs Pierlot, eerste-mi- nister van hel Londense Belgisch Ka binet, Leopold's felste tegenstander, kwam in zijn laatste artikelen tot de conclusie, dat van verraad toch geen .sprake was Het rapport van de commissie vau on.ierzoek, die door .de koning inge leid werd en dus de schijn van par tijdigheid zeer tegen had, heeft zijn Uitwerking blijkbaar niet gemist. De ongetwijfeld degelijke argumen tatie werkte sinds Juni door. Nog steeds geen nieuws van het rokersfront Industrie wil de tabak vrijgeven (Van onze Haagse correspondent) Naar wij thans vernemen heeft de tabakverwerkende industrie de rege ring verzocht de tabak van de bon te doen. Hierop heeft de minister nog géén beslissing genomen. In welinge lichte kringen meent men overigens te weten, dat de autoriteiten voor nemens. zouden zijn de huidige situ atie voorlopig nog te bestendigen, aan gezien men bevreesd is, dat dezelfde chaos zal ontstaan als met de sigaren. Om dezelfde redenen is ook de han del niet erg voor bonvrije tabak te vinden. Er zit iets in de lucht. Overigens doen er de laatste we ken weer tal van geruchten over wij- gingen in de sigaretten, en tabakdis tributie de ronde. Op dezelfde dag. dat het ene blad zeker weet, dat ze van de bon gaan, weet een ander dagblad te vertellen, dat ze op de bon blijven. Ook over prijsverande- ringen is nog* niets met stelligheid te vertellen. Zeker is echter, dat er mo menteel besprekingen gaande zijn, waaruit vérgaande veranderingen kun nen voortvloeien, doch men wenst hierop niet vooruit te lopen. Afge zien daarvan is het de insiders dui dclijk, dat minstens geringe rantsoen verhogingen in het verschiet liggen. Maar wanneer, weet men niet. Voor lopig blijft dus het motto: matige hoop met kans op allerlei. Overigens 1 gaan er ook geruchten, dat de prijs van sigaretten verlaagd zal worden omstreeks Januari 1949. I Ned. kledingindustrie ingeschakeld voor buitenlandse hulpacties UDe Fraser Morris Co., welke per iegtuig geschenkenpakketten v'er- idt, is door de Nederlandse wol- ««lustrie aangewezen als enige ver tegenwoordigster voor de bespoedi ging van de verzending van nieuwe kleding uit Nederland naar de lan den, die zich politiek en economisch in Europa het meest in nood bevin den. Eén en ander is geschied met goedkeuring van het Nederlandse de- viezeninstituut. Volgens de nieuwe regeling zullen de Amerikanen op zéér snelle wijze in Nederland ver vaardigde kleding naar hun relaties overal in Europa kunnen zenden. Britse oud gedienden willen tegen Joden strijden IN VELE LANDEN DEMONSTRA TIES TEGEN DE VERDELING. Honderden Britse oud-gedienden, die sympathiseren met de Arabische houding naar aanleiding van de ver deling van Palestina, hebben zich als vrijwilligers gemeld om in de Arabi sche strijdkrachten ten dienen. Arabische demonstranten hebben té Alexandrië, Cairo en Bagdad Europe se gebouwen aangevallen uij protest, Te Alexandrië bestormden 5.000 de monstranten onder het zwaaien van knuppels en ijzeren staven luid schreeuwend het politiecordon om het Britse algemeen consulaat. De politie trok de gummistok; vier personen werden gewond. Een poging het N e derlandse consulaat aan te val len, werd door de politie verijdeld. Te Bagdad vernielden Arabische de monstranten een Brits kindertehuis volledig. De Egyptische regering heeft alle verdere demonstraties verboden. „Haganah" gereed. De Joodse verdedigings-organisatie ..Haganah" heeft de Joodse wijken te Jeruzalem in 10 ?önes verdeeld. In elke zóne heeft een officiej de lei ding, waarbij hij beschikt over „vlie gende patrouilles". 80600 man Haga- nah-troepen staan klaar om Arabische gewelddaden tegen te gaan. Engeland zou, naar men in Was hington zegt. overwegen om het bur gerlijk bestuur reeds in Mei over te dragen. Het moet dus al zonderling gaan als België binnenkort zijn koning niet terug heeft! Maar het resultaat, zuiver en alleen van een beter inzicht bij de anti- koningspartij, zal dit niet zijn. Bel gië heeft grote innerlijke moeilijkhe den en de royalisten verzuimen niet. hiervan gebruik te maken. Er is een crisis in de boezem der regering: het land loopt vast met zijn economische politiek. Er is verschil van mening over het doorvoeren van structuur hervormingen in de bedrijven; over de nationalisatie, de medezeggen schap. Moet het land met kracht voor uit of een stap achteruit? In elk ge- Buitenlands Overzicht V. val moet er snel gehandeld worden: het feit, dat het pond sterling niet omgewisseld kan worden in dollars, heeft tengevolge gehad dat het na delig verschil tussen In- en uitvoer voor wat het dollargebied aangaat, niet langer gedekt kan worden. Dus: nationaliseren, zeggen de socialisten. Neen, volledig herstel van het parti culier initiatief, menen hun tegenstan ders. Op dit crilieke moment werd de koningskwestie als hdfboom ge bruikt: wanneer Spaak geen con cessies wilde doen. zou hij gedwon gen worden af te treden. Spaak nu oordeelt de economische politiek be langrijker dan de koning het moet wel juist zijn, dat hij die brief aan Leopold gestuurd heeft. STAATSLOTERIJ. 302e staatsloterij 5e klasse, 8sle lijst f 1000: 2227, 8110, 8908, 18547. f 400: 1123, 1711, 3309, 9053, 16744, 17806. 18526. f 200: 4713, 7941, 19950. 20102. 21351. f 100: 2535. 3216, 4109, 5891. 9170. 13808 15082. 20248. Bom-aanslag op Thorez? Vijf saboteurs gegrepen Even voor elf uur Donderdagavond is voor de woning van Manrice Tho rez, secretaris-generaal van de Fran se communistische partij, een bom ontploft. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Slechts werden enige ruiten verbrij zeld. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Bij botsingen tussen politie en stakers te Valence (Z.O.-Fr.) zijn twee stakers gedood. Electrische hoog spanningsinstallaties tussen Boreaux en Bayonnes zijn met springstof ver nield; in Marseille waren de botsin gen het hevigst. Vijf communistische beambten van de spoorwegen zijn gearresteerd. Zy zouden bekend hebben medeplichtig te zijn aan een aanslag op de spoor lijn tussen Menecy en Balancourt in de nacht van 2 op 3 December. Zij zouden hebben gehandeld op instruc tie van een Parijs stakingscomité. Thorez trekt een parallel Thorez heeft in een toespraak tot mijnwerkers verklaard, dat „de arbei dersklasse van Frankrijk besloten heeft te vechten". Thorez vergeleek de misdaad van Atrecht met de Rijks dagbrand. door Göring gesticht om de arbeidersklasse té treffen. Een 78-jarige vrouw wonende in de Grote Houtstraat té Haarlem is door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Politieke delinquenten en de gratie (van onze Haagse correspondent) X Sedert enige tijd bestaat de moge lijkheid, dan aan politieke delinquen ten. die zich tijdens hun internering goed hebben gedragen, een derde deel van de straftijd kan worden kwijtge scholden. Wij vernemen, dat hierbij de straftijd wordt gerekend als begin nende bij de veroordeling. De tijd. doorgebracht in voorarrest telt dus niet mee bij het bepalen van dit der de deel. Ook zal kwijtschelding van een deel van de straftijd worden verleend aan personen, die, doordat zij reeds vroeg voor de tribunalen terecht stonden in verhouding tot de delinquenten, die later werden veroordeeld, te zwaar zijn gestraft, waardoor voor sommi gen de mogelijkheid wordt geschapen dat ze kwijtschelding van een derde deel in de practijk verhoogd wordt tot een nog groter deel. Over bepaalde gratie-bepalingen ter gelegenheid van het aanstaande Kerst feest is nog niets bekend. De burgemeester houdt niet van de pers Reinigingsrechten blijken impopulair Pinke naar Nederland Vice-admiraal Pinke vertrekt Za terdag 6 December met een Constel- lation van de K.L.M. van Batavia naar Nederland. Hij wordt Maandag 8 December om 11.00 uur op Schiphol verwacht. De Dakota. die bij Kaiserlautern met 20 personen is neergestort, is ge vonden. Een reddingsploeg heeft het wrak bereikt. De gemeenteraad van Heiloo kwam Donderdagavond bijeen ter behande ling van een agenda, die op het oog niet zo belangrijk scheen, maar waar wel muziek in bleek te zitten. Beter notuleren. De heer Groot maakt er aanmer king op. dat verschillende dingen, die de vorige maal door hem zijn ge zegd, niet in dé notulen werden «op genomen. Een en ander zal worden gerectificeerd. Ook de heer Kraak man is ontevreden'. Er stond in de no tulen, dat schoorstenen ondeugdelijk waren genoemd. Dit woord heeft hij niet gebruikt. De heer Rus komt de burgemeester te hulp, de geest van het betoog van de heer Kraakman ging uit naar ondeugdelijkheid. Er ontspint zich een discussie over de vraag of de naam van de heer Torke is genoemd, kortom het wordt ver weg gehaald. Het wordt ten slotte: „de heer Kraakman zou zich scha men zulk werk tc leveren". Dan wor den de notulen geaccepteerd. Ingekomen stukken. Aan mej. Vahl wordt eervol ont slag verleend op verzoek. Een rel, waarvan de pers geniet. Dan komen de schoorstenen, die zo even al aan de orde kwam, die. van de noodschool aan de Westerweg, weer aan de orde. Blijkens een rapport van de commandant van de brandweer te Alkmaar zijn ze 100 pet. brandvrij, de heer Kirkenier, adj.-dir. G. W. Alk maar, zegt. dat ze geheel voldoen aan de eisen, die aan goede schoorstenen mogen worden gesteld. De fa van Steeg ten slotte staat geheel in voor de soliditeit. De burgemeester concludeert, dat "t de vorige maal beter zou zijn ge weest de discussie eerder af te snij den. Het ging toen in wezen tegen de opzichter van de gemeente, dê heer Torke, die niet aanwezig was en zich dus niet kon verdedigen. Een en ander had men beter in comité kun nen behandelen. Het kwam neer op een rel, waarvan sommige mensen ge niet en waarvan ook de pers geniet. Aldus de burgemeester. De heer Kraakman wil sportief zijn en drukt zijn spijt uit over de gang van zaken. Hij heeft echter gemeend te moeten zeggen .wat hij meende. Aanleg rioleringsplan. Op verzoek van de heer Bosma deelt de burgemeester medé, dat de ge meente bezig is de aannemer zo spoe dig mogelijk aan het werk te krij gen. Als het kan nog voor Kerstmis. Het weinig heldhaftige verzet Het Dagblad voor Noord-Holland, alias Verenigde Noordhollandse Dag bladen, alias Alkmaarse Courant, Schager Courant, Helderse Courant en hoe de namen allemaal mogen lui den, toont zich de laatste dagen van zijn beste kant. Toen het begin van deze week de namen vermeldde van degenen, die van het Stichtingsbestuur van „De Vrije Alkmaarder" waren overgeble ven, was het de „communist" zus en de „communist zo. De bedoeling lag voor de hand. Op onze krant moest, tegen beter weten in het odium van communistisch worden gelegd. Het was een concurrentie-vuiligheidje, maar het had één bezwaar: het blad mocht eens als al te anti-communis tisch worden aangemerkt. En dat was gevaarlijk. Want stel U eens voor dat op zekeren dag de Russen hier voor de deur zouden staan, de heren zagen zich al op een rij aan de ho ge lantaarnpalen van de Kaasmarkt hangen. Daarom moest het goed ge maakt worden. Wanneer de Rus ver schijnt, het zij zo, maar dan moet het ten minste zo zijn. dat de krant kan blijven draaien, het weggetje van het befaamde Dagblad moet geëffend blij ven. En dus wordt het thema van het communisme nog eens opgenomen. Maar nu uitermate vergoelijkend zo danig .dat geen communist er aan stoot aan kan nemen, zodanig ook, dat, wanneer het nodig mocht zyn. kan worden gezegd: Lees dal nu eens goed, eigenlijk hebben we het pad voor jullie vrij gemaakt. Na een inleiding, die ongeveer i cn maal,zo Ung i» al* de passage. War- om het in wezen gaat en waarin o.a. de wijsheid wordt gedebiteerd, dat. wat voor de één vuilschrijverij js voor de ander waardevolle kunst kan zijn, komt de quintessens: Men Is hier nog niet zo ver, dat ernstig wordt overwogen één der bestaande politieke partijen te ver bieden. Maar er gaan al stemmen op. Naar onze mening zou men geen slechter maatregel kunnen nemen, tenzij men voor het slachtoffer pro paganda wil maken. Men kan elkaar bestrijden en daar is niets tegen. Ook dit ligt i„ de volksaard. Men kan echter beter bestrijden, wat men ziet. dan wat men „in illegaliteit" heeft terugge- drongen. En..aIs.me" 66,1 bepaalde politieke partij ziet als een groot gevaar doet men wys zijn krachten in te spannen om de wereld zodanig te veranderen ,dat de mensen het ge vaar als een gevaar onderkennen en zich er van afwenden. Knap gezegd, niet waar. Er staat niet ja en niet nee. Dat is kleur be kennen a la Dagblad voor Noordhol land. En nu wachten we verder maar rustig af, wanneer het blad zich cr aan zet dc wereld te veranderen om enig gevaar af te wenden. We doen vermoedelijk echter goed er een stoel bij te nemen. Het blad houdt zich lio ver in *t vage. Dat is veiliger, men kan nooit weten! De illegaliteit, dat is iets anders. Die is achter de rug en kan geen - kwaad meer doen. En aangezien het Dagbl. v. N.-Holland van deze illegali teit natuurlijk alles afweet, spreekt het in het zelfde artikel van: „het kleine, geniepige, weinig heldhaftige, maar zeer doeltreffende verzet". Al leen maar afhalen dat kon er blijk baar toch niet helemaal bij door. Enfin, we weten wie het zegt. A. ERIKS Het vroeg laten branden der lampen De kosten blijken gering, een 2.- per ochtend. Men is bezig de zaak bij het P.E.N. in orde te krijgen. Na beëdiging van het nieuws raads lid, de heer K. Hareman, waarop tus sen burgemeester en raadslid énkele vriendelijke woorden worden gewis seld, worden enkele gemeentelenin gen geconverteerd en wordt een kasgeldlening aangegaan. Een tweetal stukjes grond, beho rende aan het gemeentelijk grondbe drijf, wordt verkocht, terwijl, even als in zoveel andere gemeenten is geschied, wordt voorgesteld de poli tie de bevoegdheid te geven op te treden tegen kinderen, die me onge oorloofd schoolverzuim op de open bare weg vertoeven. (Vervolg op pag. 2) Han van Meegeren wil gratie De gezondheidstoestand van Han van Meegeren is verslechterd. Hij is thans opgenomen in de Valeriuskliniek te Amsterdam. Overigens schijnt het vooruitzicht om een jaar envelopjes te moeten plakken in plaats van Vermeers te produceren hem niet erg aanlokkelijk. Want.... hij is voor nemens gratie aan te vragen. weerbericht ZACHTER. Meest zwaar bewolkt met plaatse- lijk enige regen en matige wind uit Zuidelijke richtingen. Zachter.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1