maaidei' Onder de Schijnwerper flrs ms Moskou breekt handelsbesprekingen met Parijs af N. HOLLANDSE Oost-Indonesisch parlement wipt het kabinet Binnenkort wapenstilstand in Indonesië? 4 Jaargang No 1110 Woensdag 10 December 1947 Wnd. hoofdred.: A. ERIKS. W ester weg 338. Telefoon 3300. Stadsredactie en Corr adres. Voor- dam 6 A (niet te verwarren met Voor- dam 9) tel. 3967 Voor advertenties en adm. eveneens Voordafta 6 A. (Tel. 3967). CG.T. gaf bevel ier hervatting van hei werk WEDEROM EEN TREIN ONTSPOORD Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat de Sowjel-rcgering Dinsdag de handelsbesprekingen met Frankrijk beeft afgebroken „met het oog op de vijandelijke houding, die de Franse regering tegenover de Sovjet-Unie heeft aangenomen". Frankrijk hoopte een contract af te sluiten voor de verscheping van 30C.000 ton graan uit de Sovjet-Uniein ruil voor Franse industrieproduc ten. De Franse repatriëringscommissie in de Sovjet-Unie werd bevolen on middellijk het land te verlaten. Deze stap is een gëvolg van het gebeurde in het repatriëringskamp Beauvegard en de ..vervolging" van Sovjet-burgers waartegen Moskou had geprotesteerd. De Frjmse regering zegt. verrast te zijn. Verscheidene leden der Sov- jet-repatriëringscommissie zouden daden in strijd met de Franse veilig heid hebben verricht. Thans heeft ook de Franse regering deze missie uit gewezen. De meerderheid in de C.G.T., die tot nu toe op dit punt onverzette lijk is geweest, heeft gisteravond be vel gegeven tot algemene hervatting van Jiet werk in Frankrijk met in gang van hedenochtend. Sneltrein vloog uit de rails De sneltrein Genève-Lyon is giste ren aan de ingang van een tunnel in bet Franse .departement Am ont spoord. daar de rails waren losge schroefd. Drie personen werden ge wond. Er werd geringe schade veroorzaakt, doch de tunnel was enige tijd ver sperd. Door de waakzaamheid van enige spoorwegarbeiders te Clermont Fer-. rund, belast met het onderhoud vat. spoorbanen, is de exprestrein Parijs- Nimes voor ontsporing behoed. De mannen zagen, dat onbekenden een explosieve lading onder de spoorbaan aanbrachten. De politie heeft onmid dellijk een onderzoek ingesteld. Een Amerikaanse C 47. vliegend van Rome paar Athene, geraakte in een storm. De vier inzittenden maak ten een parachute-sprong heden morgen trokken Griekse opsporings brigades er op uit om hen te zoeken Toen een kolenschip onder de hef- brug van het Kanaal door Walche ren gesleept werd wilde» een der op varenden een sleepkabel ^aantrekken beide voeten werden door de staal draad afgckneld. Zal anti-lynchwet er door komen? Zo nu en dan verschijnt e- in de Europese pers een klein eric' 'je: hier óf daar in Amerika heeft CM lynchpartij plaats gehad Walter Lhitc de voo «ehteiT van de jech:et» der Amerikaanse negers, verklaart cV her komst var. dit woord als af?e'.eidpvan de rvain Lynch, die als réchter des- tijd- od oeze wijze veedieven vonnis te. De schuldigen van een lynchpartij vallen buiten strafmaatreg- icn. Een neger is dus tot op zekere hcxg'3 rech teloos. Er is weinig voor nodig, of ei vindt weer een dergelijke moordpartij plaats. Momenteel is in Amerika wederom een anti-lynchwet aanhangig gemaakt. beze beoogt, het lynchen onder de strafwet te stellen cn de nabestaan den van de vermoorde althans finan cieel schadeloos te stellen. Maar an derzijds neemt het verzet tegen het groeiende prestige der ngers toe en waarnemers achten het niet denk beeldig dat de anti-lynchwet vobr dc tweede maal 'verworpen zal werden. Warouw kreeg slechts 14 stemmen In de zitting van gisteren heeft het Oost-Indonesische parlement het ka binet Warouw ten val gebracht. De door dc Minister-President ingedien de motie van vertrouwen werd ver worpen met 57 tegen 14 stemmen. Samenwerking afgeslagen Hiermede heeft de voorlopige volks vertegenwoordiging met meerderheid van stemmen de verantwoording aan vaard voor een kabinetscrisis. De vol gende parlementsvergadering zal over 3 dagen plaats hebben. Naar Aneta verneemt zal Anak Agoeng Gde A- goeng hoogstwaarschijnlijk de nieu we voorzitter zijn. Ook^ wordt wel ge noemd de burgemeester van Makas- sar, Abdoel Hamid, doch hij is slechts gegadigd bij de progressieve fractie. Direct bij de opening van de zitting werd het woord aan Minister-Presi dent Warouw verleend. Deze zeide, dat de regering in dit stadium niet de verantwoordelijkheid op zich kan nemen voor een nieuwe kabinetscrisis. Hij verlangde een dui delijke en openbare uitspraak van het parlement omtrent deszelfs bereidheid tot samenwerking. Warouw stelde de volgende formulering voor: „Het voor- De gekortwiekte adelaar Het gebeurt niet dikwijls, dat de naam „Nederland" naar voren springt in de buitenlandse politiek. Onlangs was dat het geval, toen de Indonesi sche kwestie in Lake Succes werd be handeld. Helaas geloven we niet, dat w- er zonder kleerscheuren zijn af gekomen. Laten we daarom hopen, dat nu de naam van ons land weder om wordt genoemd dit keer op de conferentie van de Grote Vier te Londen we het jer beter af bren gen. Vooropgesteld zij, dat onze kan- u beter zijn. Te Lake Succes was onze tegen stander een volk dat zijn vrijheid op eiste. Zulk een eis is meestal ge rechtvaardigd. Te Londen is onze tegenstander een volk, dat ons niet alleen een tijd lang van onze vrijheid beroofde en ons land leeg stal, het zou deze toe stand zeker bestendigd hebben, wan neer het gekund had. Mede als tegemoetkoming voor de door ons geleden schade, maar ook om enkele min of meer onpractische grenslijnen te corrigeren, vraagt Ne derland enige/gebieden, die tot dus verre bij Duitsland behoorden. In de wijze, waarop de Duitsers hier gedurende de oorlog zijn opgetreden zi'. altijd een rechtvaardiging voor deze aanspraken. We willen deze kwestie hier everfwel buiten beschou wing laten om ons even bezig te houden met de merkwaardige men taliteit. welke het Duitse volk blijk baar nog altijd bezielt. Op het ogenblik .waarop in Neu renberg de heren van. de Krupp-ka- fionnènfabriek de plaatsen hebben ngenomen van Göring, Seyrz Inquart en zoveel andere ex-groten op be schuldiging van in oorlogstijd tien duizenden arbeidsslaven uit de bezet te gebieden te hebben geronseld en daaronder duizenden Nederlanders komen in de grensgebieden overal comités' in actie om - te protesteren tegen de Nederlandse verlangens. Af gezien van de vraag of aan hun ar gumenten veel meer aandacht zal worden besteed, dan aan die der or ganisaties, welke Duitsland onder al- Je omstandigheden vertegenwoordigd wilden zien op de Londense conferen tie deze Duitse „eis" is zQnder meèr afgewezen zouden we wel eens willen weten of we hier te ma ken hebben met Hitleriaansë „spon taniteit" dan wel of de bevolkingen der grensgebieden werkelijk niets voor aanhechting aan Nederland ge voelen. De argumenten zelf zijn ongeveer Buitenlands Overzicht even deugdelijk als die van een krant welke onlangs zei de meeste adver tenties te hebben en dus het meest gelezen blad te zijn. De geuite vrees voor een „zware industrie" in Ne derland doet nogal grappig aan en waarom door de grenscorrecties scha de zou worden gedaan aan de „Euro pese economie" beseft vermoedelijk aleen Duits brein. Wie de gebieden ter weerszijden der Duitse grens kent zal toegeven, dat tot dusverre De Nederlanders er heel wat meer van wisten te maken. Alles bijeengenomen: De Duitse men taliteit leeft nog. Daarom is het maar gelukkig, dat de Duitse adelaar, hoe mager het beestje ook is geworden bovendien nog danig is gekortwiekt. lopig vertegenwoordigend lichaam van Oost-Indonesië acht, gehoord de na mens de Oost-Indonesische uitgespro ken regeringsverklaring nopens het algemeen "en staatkundig beleid, sa menwerking met het huidige minis terie mogelijk en verklaart zich In beginsel tot deze samenwerking be reid. i Suriname is niet tevreden „De verhouding tussen Surinaamse en Nederland is de laotste jaren steeds meer gespannen geworden en er heerste tenslotte een zodanig ge brek aan vertrouwen, dat de normale gang van zaken ernstig werd belem merd. Dit is een der voornaamste re denen, dat Suriname tenslotte inging op het Nederlandse voorstel om een vertrouwensman van de Surinaamse samenleving als vertegenwoordiger naar Nederland te zenden," aldus ver klaarde gistermiddag in een perscon ferentie de vertegenwoordiger van Su riname in Nederland, Dr. R. H. Pos. De Nederlandse belofte voor auto nomie heeft in Suriname meer indruk gemaakt dan men in Nederland wel eens veronderstelt Men had dan ook de stellige verwachting, dat onmid dellijk na de oorlog een serieus begin zou worden gemaakt met de verwe zenlijking van de gedane beloften. Maar aanvankelijk ging alles op de oude voet voort en van hervormingen was in Suriname bitter weinig te be speuren. Thans is dan 'eindelijk een wetsontwerp tot hervorming van de Surinaamse staatsregeling aanhangig gemaakt. Maar alleen door dc opstollmg en uitwerking van een weloverwogen en tot in details uitgewerkt plan kan Su riname vooruit geholpen worden en men verwacht dit v'en Ne derland. Het welvaartsfonds-Suriname b*t»kent 'n belangrijke bijdrage in de?e richting, maar de hiervoor beschikbaar gestel de gelden (40 mill'oen gulden) zijn geheel ontoereikend". in scheervlucht De grote Amsterdamse broodfa briek Ceres werkt weer, dank zij de 30 vrijwilligers en de 25 man van het vaoegere personeel, dat in staking ging. De stakingsleiding heeft ge waarschuwd tegen deze gang van za ken en verklaarde zich nogmaals be reid tot onderhandelen Donderdag a.s. zal de nieuwe te lefoonkabel tussen Aldeburgh en Domburg in gebruik worden geno men. De Nederlandse en de Britse directeuren-generaal van de P.T.T. zullen elkander over deze lijn op bellen. De telefoonverbinding van alle landen met uitzondering van Sjanje en Japan is naar Duitsland weer her steld. Prins Bernhard decoreert Op het Maastrichtse Vrijthof vond gistermiddag de plechtigheid plaats van de uitreiking der Militaire Wil lemsorde 4e klasse aan ir. A. Paulen reseiwe-kolonel uit Heerlen en van een groot aantal oorlogsonderschei dingen als Bronzen Leeuw, Bronzen Kruis en Kruis van Verdienste aan leden der Nederlandse koopvaardij en K.N.I.L.; aarf Nederlandse strijd krachten en enige burgers voor be toonde dapperheid. De uitreiking, welke door Prins ■Bernhard werd verrich', trok grote belangstelling, niet alleen van de zij de der autoriteiten, maar ook van de Maastrichtse bevolking. Avondklok in Palestina Uit welingelichte Arabische bron wordt vernomen, dat ten minste 1.500 Palestijnse Arabieren, die in het Sy rische leger een opleiding hadden ontvangen, Palestina clandestien weer zijn binnengekomen en zich over de strategische punten van het iand heb ben verspreid. Tevens zijn, aldus deze bron, enkele vrachtwagens met wa penen en munitie voor de Arabieren via Transjordanie in Zuid-Palestina aangekomen. De Britse troepen hebben in het ge bied tussen Tel Aviv en Jaffa een avondklok voor de gehele nacht afge kondigd. Op overtreders zal onmid dellijk worden geschoten. Voorstellen van Commissie van Goede diensten aanvaard Reuter verneemt uit welingelichte 'republikeinse bron, dat de Nederland se en republikeinse vertegenwoordi gers overeenstemming over de uit voering van de order tot het staken der vijandelijkheden dichter zijn ge naderd en dat zij de laatste voorstel len van de Commissie van Goede Diensten betreffende dit punt hebben aanvaard. Afzonderlijke informele besprekingen Gisteren heeft de tweede bijeen komst van de Nederlandse en Repu blikeinse delegaties plaats gehad. Er werd een subcommissie samengest"'d, bestaande uit de voorzitter van de Commissie voor Goede Diensten en de leiders der beide delegaties, wel ke dc geloofsbrieven der delegatie- i lijden zal onderzoeken. De Commissie voor Goede Diensten stelde voor, dat het wenselijk zou zyn, dat beide delegaties afzonderlijke in formele besprekingen met vertegen woordigers van de Commissie vooj Goede Diensten houden. Beide dele gaties stemden hiermee in. HET PROGRAMMA. De eerstkomende dagen zullen deze informele besprekingen plaats héb ben. Vandaag wordt de derde bijeen komst gehouden. Het hoofd van de Nederlandse delegatie verzocht op deze vergadering een verklaring te mogen afleggen terwijl het hoofd van de Republikeinse delegatie zich het recht voorbehield eveneens een vér- klaring af te leggen. De technische commissies tot uitvoering van de wa penstilstand ontmoetten elkander op de „Renville", waar de hoofden van de beide delegaties met enkele leden voorlopig ook 's nachts verblijf hou den Wantrouwen Terwijl aan boord van de ..Renvil le" Nederlanders, en Indonesiërs tot overeenstemming pogen te komen en gezegd hebben van goede wil te zijn.* schrijft het Republikeinse blad „Be- rita Indonesia" minder vriendelijke dingen over de Nederlanders, ja, spreekt zelfs van oneerlijke bedoelin gen. Over de besprekingen op de"„Ren- ville" schrijft de^ „Berita Indonesia" o.mdat de heren Koets en Van Vre- denburch in de Nederlandse delega tie uit de toon vallen, omdat zij tot de technische commissie behoren. De' „Berita" ziet hierin een poging van Nederlandse zijde om de onderhande lingen te vertragen en te bemoeilijken waardoor de oproep van Graham, zo spoedig mogelijk met de politieke on derhandelingen te beginnen, zal wor den getorpedeerd door het betrek ken van militaire problemen in deze onderhandelingen. Uranium in China Volgens Chinsese persberichten zijn in de bergen in de nabijheid van Tsjoengsjan en Hosjien in het Oosten van de provincie Kwangsi uranium- en plutoniumhoudende ertsen in gro te hoeveelheden aangetroffen. Gene raal Pai Tsjing-Hsi, de Chinese mi nister van defensie heeft de regering van Kwangsi opgedragen een speciale commissie samen te stellen, die ter plaatse onderzoekingen moet verrich ten. Het blad zegt, dat de Nederlanders tijd nodig hebben om de republiek te verzwakken, teneinde naar D jog ja door te stoten. „Berita" is voorts van mening, dat de Nederlandse acties om Daerahsen Negaras bedoeld zijn als maatrege len om de republiek te verzwakken en te beconcurreren, en het brengt de komst van Neher en de vorming van het collegiaal orgaan hiermee in verband. „Als laatste zet kan de oprichting van het Komité Indonesia Serikat ge rekend worden, waarbij de Nederlan ders er in geslaagd zjjn gebruik te maken van Prof. Dr. Pangeran Ario Hoessein Djadadiningral". Het blad besluit met te zeggen.dat de Nederlanders hun hoop gevestigd hebben op het rekken van de poli tieke besprekingen, totdat Australië uit de Veiligheidsraad zal zijn getre den. zodat en dit verwachten de Nederlanders Australische hulp aan de republiek dan van geen betekenis zal zijn. Langs de straat VERBROEDERING Zegt U ooit de man die in dat hokje Uw spoorkaart je knipt, vriendelijk en luid goedendag? En de conducteur, die langs - de trein staat te wachten? En de bagage-chef die met z'n colli's sta^t te wachten? Natuurlijk heeft U die ge woonte niet. Ik wel. En als U in mijn plaats was, tien tegen een dat het na een paar dagen ook Uw gewoon te zou zijn geworden. Het vroege opstaan, de een zaamheid, doet 't 'mJe voelt je alléén als je elke morgen om 4.30 uur onder de dekens vandaan en in alle vroeg te de straat op moet die don. ker en nat is en geen ster veling tegenkomt totdat je op het station bent aange land. Dan ga je vanzelf de mensen groeten die je elke morgen ziet en in hun luide wedergroet herken je ook bij die anderen, wild-vreemden, de ondertoon van verbroede- ring-door-lotsverbondenheid Ik peins zo: als je Mars hal, Bevin en Molotov tot elkaar zou willen brengen moest je ze eigenlijk eerst een eind van elkaar af kun nen zetten, b.v. in het Zuid- Poolgebied. Zet ze neer een drie of vijfhonderd mijl van elkander en laat ze dan los. Als ze mekaar tegenkomen, is de wereldvrede verzekerd De kans is niet uitgesloten, natuurlijk, dat ze elkaar nooit ontmoeten. Maar mis schien is dat risico kleiner dan wanneer ze in Londen om één tafel blijven zitten. weerbericht OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN Matige tot zwakke wind nit Noord oostelijke richting. Overdrijvende wolkenvelden. Bijna overal droog weer. In de ochtend hier en daar ne vel of mist. Overdag ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. op andere pagina's Over 't Joodse vraagstuk pag. 2. Ie kol T/iingani een draak voor het voet licht pag. 2, 2e kol. Polletje Piekhaar komt pag. 2, 3e kol. Originele Sinterklaassurprise pag. 2, 4e kol. Interview met Jan Langendijk. Hoop en vertrouwen Na de stormen, die de Indonesische politiek onzer regering over ons volk heeft doen heenwaaien, na een peri ode, waarin de Nederlander meer dan in het verleden ooit het geval is ge weest, belangstelling is gaan lonen voor de gebeurtenissen in de Verre Oost. is te verwachten, dat de onder- handeingen, die thans aan boord van de „Renville" zijn begonnen, hier te lande een bijzondere interesse zullen wekken. Dc gedragslijn, die tot dusverre door Nederland aan de dag werd gelegd was weifelachtig en inconsequent. Dit was het gevolg van het hinken op twee gedachten De wens ging uit naar het herstel van de oude machts positie, het gezondverstand zei. dat de toestanden van weleer onmogelijk waren geworden. De overeenkomst van Linggadjati was een tegemoet ko men aan het gezonde verstand, het daaraan verbinden van eigenmachtig opgestelde beperkingen en uitleggin gen was een toegeven aan de wens naar het oude. Aan de Indonesiërs is wel verwe ten een voortdurend desavoueren van de toezeggingen, welke door, hun on- d.ehandelaren werden gedaan: steeds wanneer ze na moeilijke bespre:- n- gen naar Djokja vertrokken mét nieuwe voorstellen, sprak de repu bliek daarover haar veto uit. Maar daar staat tegenover de on zekerheid, welke de Ned rlandse hou ding kenmerkte. De tweeslachtigheid die aan de dag werd gelegd. Moest aanleiding zijn tot wantrouwer En dit wantrouwen was, de „politionele actie" heeft dit bewezen, gerechtvaar digd. Een eerlijk beoo.drlaar moest tot de conclusie komen, dat beide partij en schuld waren aan het niet vlotten der besprekingen. Toen de Nederlandse generaals hun zin hadden gekregen en de kanonnen hadden laten spreken, bemoeiden de yere'nigde Naties zich met het geval. Tot grote e'-gernis der zich sterk de meerderen van de Indonesiërs voe lende Nederlanders. Toch zijn beide 'partijen, die al ié twee min of meer op hun nummer zijn gezet, de U.N.O, eigenlijk dank verschuln Md. Want zonder deze zou den de besprekingen, die thans "wee? zijn begonnen .achterwege-zijn geble ven. En alleen door onderhandelen kan een behoorlijk resultaat worden verkregen. Men hoort hier nog al eens spreken over een groot pessimisme ten aan zien van de mogelijke resultaten. Dit pessimisme kan niet afkomstig zijn van de leden van de Commissie van Drie. wier woorden en ze zijn vrij kwistig met hun redevoeringen altijd even hoopvol klinken Ook dat gene wat Sjarifoeddin de laatste^da- gen liet horen, dunkt ons bemoedi gend. Hij gaf uiting aan zijn groot vertrouwen en grpte dankbaarheid jegens de Commissie van Drie op grond van haar pogingen om de im passe te doorbreken. En hij sprak van de weg van rede en goede wil. die moest worden gevolgd. Zijn wij dan de enige pessimisten? Laten we het niet hopen! Want ze vrezen, dat dit het einde zou kunnen betekenen van onze invloed in Indo nesië. Want de pessimist is de man die de moed heeft verloren omdat het toch niets wordt. Zo we kunnen vertrouwen op het nieuwe, dat iedere tijd eigen is, zo we bereid zijn te bouwen op onze kracht die in staat is daarvan iets goeds te maken, dan is er geen aanleiding tot pessimisme. Het oude, dat is gestor ven, moeten we echter begraven. Het heeft niets geen zin, ja, het is in wezen iets wanstaltigs, daarmee om te blijven hanteren. Zo Nederland nog altijd het ster ke Nederland is van weleer, dan durft het de tijd aan. Het kan zijn gezonde krAht tonen door te komen tot een goede rege« ling met Indonesië V TriKS*

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1