Qjq Ikmaaider Onder de Schijn" .per Minister Mansholt over zijn politiek Bloedblad in Rotterdam N HOLLANDSE LLLS 1945 Als de lonen de trap opgaan, gaan de prijzen met de lift Dronken kellner gedraagt zich als een waanzinnige I Distributie Réeds deze winter belangrijke wedstrijdtocht in Noorderkwartier 4e Jaargang No. 1114 Maandag 15 'December 1947 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eribs, Westerweg 338, Alkmaar, tel. 3300. TUdeljjk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9), tel. 3907. De landbouwbladen verzwijgen de juiste toedracht Min. S. L. Mansholt sprak Zaterdagavond voor een grote groep boeren uit Wieringen en de Wieringermeer in Concordia te Hippölytuslmf. Hij vond het wantrouwen tegen alles wat de regering nuttig en nodig acht hoe langer en groter worden en verzocht begrip voor de moeilijk heden. Nadat de minister het algemeen regeringsbeleid, inclusief de prijs- en loonpolitiek, die ook dank zij de loonstop der vakcentrales tot dusverre geslaagd mag worden genoemd, nader onder de loupe had genomen, wees hij er, met het voorbeeld van Frankrijk voor ogen, op hoe verkeerd het zou z(jn aan alle wensen om loonsverhoging en verhoging van rich'pryzen tegemoet te komen, daar dit onverbiddelijk tot inflatie zou leiden. „Alp de lonen de trap op gaan, gaan de prijzen met de lift", zo zeide hij. Toch verdere prijsverlagingen Spreker verzekerde in tegenstel ling met de gegeven berichten, dat verdere prijsverlagingen met kracht zuilen worden doorgevoerd en ieder een xal in die geest moeten medewer ken. Het is in het belang van Nederland, dat inkomsten en lonen niet verder worden opgeschroefd. Correcties kun nen altijd worden aangebracht. Ten aanzien van de" richtprijzen in de land bouw deelde spreker mede, dat deze voor 1 Februari tegemoet kunnen wor den gezien. Het is beter deze wat la ter'bekend te maken, doch dan be rekend, naar de bedrijfsuitkomsten in 1947, dan deze in October vast te stel len naar de uitkomsten van 1946. Het prijspeil in de landbouw Er wordt beweerd, dat de landbouw bij de algemene prijsstijging ver is achtergebleven. Dit is niet waar. Voor de oorlog was het arbeidsinkomen van de boer niet slecht., maar het is wat •de landbouwer betreft gestegen met 12!5 procent, voor de akkerbouwer met 225 pet en voor de veehouder met 125 pet Het algemeen prijspeil ligt thans 80 pet hoger dan voor de oorlog. Dat de boer het toch nog moeilijk kan hebben is niet alleen een kwestie van prijzen, maar ook van bedrijfsmidde len en grondstoffen, die. ten dele moe ten worden ingevoerd. Onze kansen staan niet slecht, maar er is geen en kele zekerheid voor blijvende import, omdat de wereldbehoefte veel groter is geworden. De voedselvoorziening Ook de voeding van de mensen is in 't gedrang gekomen, hetgeen reeds heeft geleid tot verlaging van het broodrantsoen. Wij zullen onze eigen voedselvoor ziening in stand moeten houden en daarom zou b.v. een staking van de boeren hier chaos betekenen. Men be seft dit gelukkig en wjj zijn de Ne derlandse boeren veel dank verschut digd. Als er al kwesties zijn, dan mag dit niet leiden tot opzegging van het vertrouwen in de regering, daarmede zou niemand' iets winnen. In verhouding tot de gehele groep blijft het bedrijfsinkomen van de boer niet achCer. Getracht wordt het prijs peil in de industrie, waar soms grote winsten worden gemaakt, op redelijk peil te brengen. Een critiek stadium Thans verkeert de prijs- en loonpo litiek weer in een critiek stadium, omdat het internationaale prijspeil in de landbouw is verhoogd. Nederland kan hierin echter niet meegaan, omdat de regering de landbouw reeds met 600 milioen gulden subsidieert. Dit laatjte heeft de regering gedwongen de prijs van de melk en, de boter te verhogen. Onverantwoordelijk zou het zijn de bankbiljettencirculatle te ver meerderen en b.v. 900 millioen in de landbouw te investeren Dit zou lei den tot inflatie. Daarom zal men ook aan de thans gevolgde methode de voorkeur geven, want anderzijds is 't levensmiddelenpakket in prijs Ver laagd en ook in andere sectoren wor den de prijzen gedrukt. Rationalisatie De kracht voor de Néderlandse landbouw ligt in rationalisatie. Dit be tekent productieverhoging met 30 pet welke kan worden verkregen door in scheervlucht Een schiiderij van Rubens, voor stellende de Heiflge Johannes de Heilige familie is gistermiddag dij op bod te Londen verKocht voo<- 6.600 guinjes. In Frankrijk werd ."n de Sorhoune een Cervan'es-herdt r> icing gehouden raar aanleiding var de LOOste geboor tedag van de schrijver van ..Don Qui- cholte". Dit jaar kwamen in de V.S bij 5 vliegtuigrampen 216 personen om het leven tegen 9 rampen met 97 doden in 3946. Naar raming zijn er dit jaar tot dusverre tijdens binnenlandse vluchten in de V.S. 6.250.348.181 passa- giers-mijlou en 328520 614 vliegtuig- mijlen afgelegd, in beide gevallen 5 procent meer dan in 1946. Het aan tal vervoerde passagiers wordt ge raamd op 13.181.014 of bijna 8 pro cent meer dan in 1946. Te Londen zijn de stoffelijke resten van Sydncy en Beatrice Webb, pio niers van het,socialisme in Engeland en daarbuiten, in tegenwoordigheid van premier Attlee en leden van z\jn kabinet, op plechtige wijze in de ab dij van Westminster bijgezet. Te Gela nabij Caltani^setta (Sicilië! heeft eon winkelier gescholen op sta kers, die voor zijn winkel een beto ging hielden. Hij wierp tevens een bom naar hen* Het gevolg was, dat 9 personen werden gewond, van wie; twee ernstig. De politie herstelde de orde en arresteerde de winkelier en zijn twaalfjarige zoon. —Tijdens betogingen te Panama tegen de ondertekening van overeenkom sten russen de VS on Panama met be trekkin* tot strategische bases liepen •8 studenten en 5 politieagenten ver- •wondiager. op. Vrijdagavond is te Flensburg een passagierstiem tegen een goederen trein opgereden met het gevolg dat 5 personen om het leven kwamen en .4 gewond werden. De rijksveldwacht te Gent heeft een Nederlander gearresteèrd, die er van wordt verdacht f 400.000 te heb ben gestolen ten nadele van een fir ma uit Luik. Duizenden werklozen te Modena hebben Vrijdag betogingen gehouden- waarbij voormalige fascisten werden mishandeld en rechtsgeoriënteerde bladen werden verbrand. Een „Seafire" van de marine-l sis Lee-on-Solent (Engeland) is bij een proefvlucht verongelukt. De pi loot verloor het leven. Na een algemene staking .van twee dagen zijn te Rome alle arbeiders he den weer aan het werk gegaan Aan de Roemeens-Hongaarse grens zijn ongeveer 100 smokkelaars gearre steerd en geweldige hoeveelheden goe deren in beslag genomen. Naar de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone meldt, moeten alle leden wan de Britse bestuurcommissie in Duitsland de komende winter Duits gaan studeren. Volgens een communiqué van de Franse strijdkrachten is in Cochin- China een hevig gevecht ontbrand in het gebied van Hatien. Gewapende arabieren hebben een overval gedaan op een wapendepot van de Arabische politie te Ramlen nabij Lydda. Zy namen o.m. 400 ge weren en 60.000 geweerkogels mee. •- Te Cairo is een door de regering goedgekeurde massademonstratie te gen het besluit der VN inzake verde ling van Palestina gehouden. weerbericht WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking en overwe gend droog weer. Zwakke tot batige wind tassen Noord en Noord-Oost. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. mechanisatie en verkaveling. De tar- weprijs is op 20 gulden gesteld niet om de graanverbouw te drukken, doch oyj een vlucht in graanverbouw te voorkomen. Nederland heeft meer belang bij een verhoging van de pro ductie van veevoeder, waarop .de boer bovendien meer kan verdienen. De landbouvvb'aden verzwijgen de juiste toedracht t.a.v. dè vaststelling der prijzen, die in samenwerking met het Landbouw-Economisch Instituut zün verkregen en onrede'ijk is het verwijt, dat spreker zich niet aan af spraken te dezer zaken houdt. In verband met gestelde vragen zeide de minister, dat maatregelen ate voor de Walcherense kleine boer, die naar de Noord-Oostpolder kan gaan, elders niet kunnen worden toe gepast. De minister wilde niet de kleine bedrijven „opruimen", maar in derdaad wordt er wel naar gestreefd ook door verkaveling bedrijven te ver groten ert zo min mogelijk kleine be drijven te verkrijgen. Daarvoor zijn nieuwe wetten nodig, die diep in het eigendomsrecht zullen ingrijpen en waarmede men vroeger bij de volks vertegenwoordiging niet had moeten aankomen. Thans heerst op dit punt een juister begrip, hetgeen tot uit drukking komt b.v. in de woonruim- tewet Zo zal het ontwprp-nieuwe- pachtwet oa. dwangoacht bevatten Spreker verrouwde dit ontwerp in het komende seizoenjaar in de kamer te kunnen brengen. Radar als alweer tegen atoombommen Volgens de correspondent van fcet Zondagsblad „The People" op Nieuw- Zeeland heeft een groep Engelse ge leerden .aldaar op het gebied van ra dar een opmerkelijke ontdekking ge daan. die een antwoord kan worden op het 'gevaar van de atoombom. Op grond van deze ontdekking zou radar in de toekomst zelfs tegen raketbom- men en raketvliegtuigen gebruikt kun. nen worden. Hun nadering zou na melijk op 800 kilometer afstand reeds op een scherm gesignaleerd worden, zodat men de tijd zou hebben om met radar bestuurde projectielen af te schieten. AUTO IN HET WATER GEREDEN Zondagmiddag reed de 26-jarige chauffeur J. Z. met een luxe auto in de binnenhaven te Maassluis. Een drietal jonge mannen begaf zich zich terstond te water, doch hun reddings pogingen bleven zonder resultaat. Eerst nadat een duiker ter plaatse was afgedeaald kon de chauffeur bo ven water gebracht worden, doch de ze was reeds overleden PARACHUTE-LANDINGEN IN FRANkRi'K De laatste tijd zouden in het Frarsft departement Cóte d'Or geheimzinnige parachutes zijn neergekomen, waar omtrent de politie de grootste ge heimhouding in acht zou nemen. Een man in koelen bloede neergeschoten en een vrouw de hersens ingeslagen Zaterdagavond om 11 uur meldde zich de kellner K. B. op het politie bureau Bergsingel om zich aan te geven. Hij vertelde in zijn woning aan de 1ste Pijnackerstraat de metselaar A. J. J. uit de Blommerdijkslaan in de buik te hebben geschoten. Voor dit tijdstip echter waren op het politiebu reau nog twee andere alarmerende berichten binnengekomen en wel, dat de 79-jarige vrouw E. van Z.-A. de schedel was ingeslagen, waarop de doqd onmiddellijk was ingetreden en dat op de 24-jarige bedrijfsleider K. J. F. K. uit de 'Bloklandstraat een schot was gelost, dat hem echter niet had ge raakt. Bij nader onderzoek en na verh oor van K. B. bleek, dat K.B. de moord op de eude vrouw en de poging tot doodslag zowel op de metse laar als op de bedrijfsleider, op zijn geweten had. HET EERSTE SLACHTOFFER De zaak had zich als volgt toege dragen. De kellner ide vei*slaafd is aan de drank, kwam om 6 uur 's avonds dronken thuis in een vecht lustige stemming. Hij had toen in het café onder zijn woning en op straat reeds gevochten. De metselaar J. had hem met nog enige anderen, naar bo ven gebracht. B. kreeg toen een woede uitbarsting, greep een pistool van zeer groot kaliber uit een lade en schoot op J. hij schrok van zijn daad en liep hard "weg. Zijn slacht offer werd in zeer zorgelijke toe stand naar het Bergweg-Ziekenhuis vervoerd. VECHTPARTIJ IN EEN KABINE B. ging naar de Bloklandstraat, waar de bedrijfsleider K. met zijn vrachtauto voor zijn zaak stond. Nog steeds gewapend met zijn re volver drong K. B. zich in de cabine, doch K. zag kans met medenemen van het contactsleuteltje uit de auto te springen en naar het nabijgelegen huis van zijn magazijnmeester te ren nen. Van de auto uit werd een schot op hem gelost, dat hem echter niet raakte. Daar B. de wagen niet kon starten, liep hij hard weg in de rich ting van de Willebrordusstraat. Een 16-jarige jongen volgde hem echter. Daarvoor wilde hij zich verbergen. DE HERSENS INGESLAGEN Hij belde aan een willekeurig huis in de Willebrodusstraat, waar een oude vrouw alleen thuis was. Aange zien hij in het portaal bleef staan, kwam de vrouw naar beneden. Hoogst waarschijnlijk omdat zij hem niet in haar woning wilde toelaten, loste hij een schot op haar, doch het pistool ketste. Hij sloeg haar toen met de pistoolkolf de schedel in, zij viel dood neer. Op dat ogenblik belde een buur vrouw aan en een 18-jarig meisje, dat op de tweede verdieping woonde, wilde de deur opentrekken. Zij schrok toen zij een vreemde man in een hoek van het portaal zag staan, die haar zeide de dein niet te openen en bo ven maar te zeggen, dat er niemand was. Door het schemerig licht in het portaal, kon het meisje niet zien, welk drama zich beneden had afge speeld. Zij ging dus weer naar boven. Toen B. bemerkte, dat niemand meer voor de deur stond verliet hij het -huis. EEN RUSTIG PRAATJE Hij zette zijn dwaaltocht vodrt. Op de Gordelweg ging hij bij een kennis aan. Deze was niet thuis. Met de vrouw des huizes heeft B. een tijd lang rustig zitten praten, waarna hij afscheid nam en zyn tocht voorzette. Op de Bergweg ontmoette hij een vriendinnetje ,dat van het gebeuren in de Pijnackerstraat had gehoord. Zij heeft B. die in een zeer opgewonden toestand verkeerde, gekalmeerd. Al wandelend «en pratend kwamen zy op de Ooostkousdijk, waar zij 'n taxi na men naar het Noorden. Op aanraden van het meisje, wierp hij zijn pistool weg in het zand van een opgebroken stuk straat in de Vijverhofstraat, waar het later werd gevonden. Ver volgens liepen zij in de richting van de Bergsingel. Het meisje overreedde B. naar het politiebureau te gaan. Hij werd daar onmiddellijk in verze kerde bewaring gesteld. Van zijn aanslag op de bedrijfslei der en van de moord op de oude vrouw kon B. zich niets herinneren, wel, dat hij in het portaal van een woning aan de Willebrordusstraat was gejveest. VOORWAARDELIJK! Verleden jaar werd B. wegens po ging tot doodslag in dronkenschap op een brigadier van politie in het post huis Zwaanshals tot zeven maanden voorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld. Hij was toen, omdat bezoe kers, die te Iaat in zijn café waren gebleven en door de politie naar het bureau waren gebracht, naar het posthuis gegaan om daar een standje te schoppen. Een grote hond, die bij by zich had, wilde de brigadier aan vallen. Deze trok zijn revolver om zich te verdedigen. B. yeep hem dit wapen uit de hand en loste twee schoten, die de brigadier ecfiter mis ten. Alkmaarse zuster in China vermoord B'ijkcns ontvangen berichten z„uden in China vier Nede.'*an»Iï« missiezus ters van de congregatie var. de Kleine Zusters van St. Joseph uit Heerlen gevangen zijn genomen en vermoord. «nder hen bevindt zich Zuster- Overtjte Josepha (Helena van der Meer) uit Alkmaar. De Nederlandse regering heeft nu 'maatregelen geno men teneinde de veiligheid van Hol landse Missionarissen en zus'ers m China te bevorderen. LORD BALDWÏN OVERLEDEN' De in 1876 geboren Britse politicus Lord Stanley Baldwin 's Zaterdag avond in zijn wonirg 0"erieder». Hij stierf terwijl hij sliep. KERST. EN NIEUWJAARS- GE SPREKKEN VOOR EEN AANTAL MILITAIREN IN INDONESIë Gedurende de beide Kerstdagen ,op 28 December en Nieuwjaarsdag, zul len een aantal militairen in Indonesië in de gelegenheid worden gesteld met hun familieleden in Nederland een te lefoongesprek te voeren. Hiervoor komen alleen in aanmfer- king: militairen die in hospitalen ver pleegd worden en in reconvalescentie- tehuizen vertoeven, alsmede een aan tal militairen, die op afgelegen posten verblijven. Rapport Cleveringa deze week openbaar De Minister van Buitenlandse Za ken heeft Prof. Mf. R. P. Cleveringa gemachtigd het rapport, hetwelk de door hem voorgezeten commissie heeft uitgebracht, betreffende het ge deelte van haar onderzoek, dat be- 'trekking heeft op de houding van de beer B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten tegenover Nederlandse uitge wekenen, openbaar te maken. Boven genoemde publicatie kan binnen en kele dagen worden tegemoet gezien. PRIJSVERLAGING TOMATENSAP Met ingang van heden worden de maximumprijzen van tomatensap met 15 a 20 procent verlaagd. De nieu we maximum-consumentenprijzen zijn als volgt: per fles van 180—190 c.c. f 0.30, van 270—280 c.c. f 0.93, van 370—380 c.c. f 0.47, van 740—760 c.c. f 0.81 en van 980—1000 c.c. f 1.04 Het Italiaanse kabinet zal waar schijnlijk vandaag nog gewijzigd worden. Drie gematigde socialisten en twee republikeinen zouden minister worden; twee christen-democraten zouden aftreden. op andere pagina's Alcmaria's zon blijft rijzen i pag. 2—4e kL Een verdiende zege van KFC pag. 2—5e koL Opening Eethuisje pag 4—le koL DE VERLAAGDE JAMPRIJZEN De onlangs aangekondigde prijsver laging voor de tweede soort huishoud- jam zal op Maandag 15 December ingaan. De prijzen voor deze jam in de voornaamste verpakkingen zijn dan: glazen pot van 450 gram: 53 cent cartonnen bekers van 450 gram: 55 cent, cartonnen bekers van 500 gram: 60*£, in blik van 500 gram: 60*2 cent los uitgewogen ll/2 cent per 100 gram. Reële prijsverlai in 3 of dumping? Het prijzenoffensief van de ver- koopscoöperaties, in het bijzonder dat van de HAKA, heeft, daarover be- hoeft nauwelijks verwondering te be staan, onder de middensianu^aken hier en daar consternu.ie gewekt waarbij men zover gaat, dat de coö peraties worden beschuldigd van „dumping", d.w.z. levering onder de kostprijs. Waarbij dan de bedoeling zou vóórzitten om leden te werven, d.w.z. klanten van de middenstand al te nemen en aan zichzelf te binden. Of deze beschuldiging juist is, kun nen wy niet beoordelen. Maar we ge loven, -dat het toch wel van belang is deze aangelegenheid even nader te bekijken. We weten, dat de HAKA een lichaam is, dat soms in staat.is dingen te doen, waar een ander moei te- mee heeft. We weten echter ook dat tal van middenstanders hun za ken zeer economisch hebben in ge richt en door coöperatieve aankoop hun verkoopsprijzen tot op het uiter ste hebben gedrukt. Zodat ze de con currentie met iedereen kunnen op nemen. We wensen daarom in deze kwestie geen standpunt in te nemen. Voor ons ligt echter een circulaire, die ons door een middenstander in handen is ge drukt, een circulaire van de beken de Spar-combinatie en waarin woor delijk 'te lezen staat: „Wat de coöpe- „raties nu <joen is dumping, d.w.z. on- „der de kostprijs leveren om een be- „paald resultaat in dit geval le denwerving te bereiken". Dit is een ernstige beschuldiging, die niet ononderzocht mag blijven. De kwestie is daarvoor te belangrijk. Indien werkelijk sprake is van dum ping, zou dit neerkomen op een on dermijning van ons. economisch stel sel. Wanneer echter de prijsverlagin gen, welke de coöperaties hebben door gevoerd, inderdaad mogelijk blijken terwijl de middenstand er niet toe in staat is, dan is er bij de laatste iets fout. We zijn van oordeel, dat hier van overheidswege een onderzoek dient te worden ingesteld. De prijsverlagin gen van de HAKA mogen dan al val len in de lijn van de regeringspoli- tiek. ook bij prijsverlaging mag de grens van het redelijke niet wórde i oversphreden. Geschiedt dit wel, dan voert dit altijd tot ongewenste com plicaties. A. ERIKS Schaatsenrijden Over 135 km met Alkmaar centrum Tijdens de algemene jaarvergade ring van de IJsbond „Hollands Noor derkwartier", Zaterdag in Amster- gehouden, is besloten tot het houden van een ongeveer 135 k.m.-lange West Friesland-tocht, waaraan een wed strijd is verbonden en die, ijs en we der dienende, reeds deze winter zal worden georganiseerd. De route Is: Alkmaar- Schagen- Kolhorn-A. Fau- ïowna- Medemllik- Enkhuizen- Hoorn- Purmerend-Alkmaar. Er zal een zil veren wisselbeker voor de winnaar worden uitgeloofd. Deze kan het ei gendom van een winnaar worden, die de tocht 2 maal in successie of S maal in totaal wint. KAMPIOENSCHAPPEN TE N. NIEDORP EN WINKEL Het kampioenschap van Nederland korte baan voor beroepsrijders voor de winter van 1947-1948 is toegewe zen aan de ijsc'lub Lambert Melisz te Westzaan. De overige kortebaan-kampioen- schappen werden als volgt verdeeld: beroepsrijders: kampioenschap voor heren van Noord-Holland: IJsclub Winkel (reserve Assendelft), voor da mes: Purmerend. Amateurs: kampioenschap van Noord- Holland heren: Nieuwe Niedorp. Dames: Spa^rndam. Aan deze kampioenschappen voor Noord-Holland kunnen ingevolge een verleden maand door de federatie van bonden van ijsclufcs genomen besluit voor zover het de be. oepsrijders be treft uitsluitend in Cc prov. Noord- Holland woonachtige rijders deelne men. Voor het nsl kampioenschap voor teroepsrijders woiden de eerste 4 aankomenden Ce diverse prov. kampioen sekt ppc-n (in totaal 20 rij ders) door Ce 5 provinciale bonden afgevaaidigd. Alle andere beroepsrijders mogen zich voorts op eigen initiatief laten inschrijven.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1