Urniaafder GROTE VIER VOORLOPIG UITEEN jjiHteia Een zeer voorzichtig oordeel over Baron van Harinxma thoe Slooten Leuvens Universiteit eert H.M. de Koningin N.-HOLLANDSE PERS 1945 In Rusland wordt de roebel gesaneerd Alle rantsoeneringen opgeheven Herstelbetalingen bleken het grote struikelblok 4e Jaargang No 1115 Dinsdag 16 Deoenibae 1947 Uitgave Xvnr de relUknumiis Wnd fcocfdrMi. A. Krikt*. Wettcrww. ttl, Alkmaar. i«l UW. ku«M red*#- Me ep administratie. Vocrdaat f Alkmaw (niet te verwarren met Voordam 9,. tel. tftff. Gedeelte van Rapport-Cleveringa gepubliceerd Hij kreeg geen opdracht betreffende illegale evacuaties Na de sterke aandrang van de zijde van parlement en pers, ten spoedigste ever te gaan tot het openbaar maken van het rapport-Cleveringa, is thans een gedeelte, dat voornamelijk han delt over het beleid van baron Mr B. Ph. Van Harinxma thoe Slooten, in de bezettingsjaren van 2 Augustus 1940 tot het eind van 1942 belast met de zorg voor de in het Zuiden van Frankrijk vertoevende Nederlandse vluchtelingen en thans ambassadeur in Brussel. „Voorzichtigheid geboden" Het is ons onmogelijk, het lijvige rapport hier in zijn geheel te publi ceren. Het is gesteld in een uiterst voorzichtige toon. Herhaaldelijk wordt er de nadruk op gelegd dat de com missie vaak is^ gestuit op tegenstrij dige uitlatingen en dat voorzichtig heid moet worden betracht met ge tuigenverklaringen. De beschuldiging dat Baron van Harinxma thoe Slooten er niet voor voelde, zich op te hou den met illegaal werk, wordt weer legd door de opmerking dat zijn op drachten anders luidden. Op 20 Juni 1940 zeide b.v. de minister van Bui tenlandse Zaken, naar het rapport vaststelt, aan de consul te Bordeaux: „Wil als algemene richtlijn zo veel mogelijk vluchtelingen via Duits be zet gebied naar Nederland zenden". Tl laar Joden en anderen, die gevaar liepen bleven achter. Uit het rapport van de heer Ha rinxma aan de regering op 24 Febr. 1943 uitgebracht, blijkt, dat luj 1596 personen uit Frankrijk naar buiten heeft geholpen. (Er is reeds enige malen opgemerkt, dat deze personen Binnenkort weer sla-olie En 20 textiel-punten (van onze Haagse correspondent) Uit goede bron vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt binnenkort weer wat sla-olie ter beschikking te stellen Men wil pogen om nog voor het jaar einde de huisvrouwen gelukkig te maken, wantop oudejaarsavond moeten immers oliebollen gegeten worden! Per persoon zal 120 gram beschikbaar worden gesteld. Bovendien zouden binnenkort weer twintig textielpunten worden aange wezen. De textieldistributie zal in '48 volledig gehandhaafd blijven. Steeds sterker Dr. Samuel Lind van de Universiteit van Minnesota heeft verklaard, dat het sy steem van de „kernsmelting" explosies teweeg kan bren gen, waarbij de ontploffin gen van Hiroshima en Bi kini, die van zevenklappers waren. De „kernsmelting" zou de energiebron zijn, welke de zon bezit. Atoomsplitsing schijnt alweer ouderwets te worden! TRUMAN KAN TEKENEN Tussentijds hulpprogramma thans wet De Amerikaanse senaat heeft Maan dag uiteindelijke versie van het wets ontwerp betreffende de tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië, Oostenrijk en China ter waarde van 597 millioen dollar eenstemmig goedgekeurd. De zelfde avond volgde het Huis van Af gevaardigden dit voorbeeld; daarna kon het ontwerp aan Truman ter on dertekening worden voorgelegd. JnO.i i; ,i voor China later een apart huJppreg) urnhia wordt aangenomen <en dat z^l waarsch:jnlük afhangen van een p'rn tl at voor China wordt opgesteld) kurnen de Europese lan den gebruik waken van fondsen die Voor China zijn bestemd. Dertig milK .en dollar ic n.!. dooi China zo juist op.jcnomcn en 18 millioen staan er ni'g van ae na-UNHRA-steun. in hoofdzaak of uitsluitend oude man nen, vrouwen en kinderen zouden zijn geweest. Red.) Kleinzielig gedoe Het rapport besteed veel aandacht aan de wrQvjngen tussen de heer Ha rinxma en Mr. Maas Geesteranus, van Maart 1941 tot Dec. 1943 hoofd van de „Nederlandse Inlichtingendienst te Lis sabon" en qualificeert deze strubbe lingen als kleinzielig, zonder de schuld uitsluitend bij de een of de ander te zoeken. Enige conclusies Ten aanzien van de evacuatie van Engelandvaarders concludeert het rap port, dat de heer Harinxma zo veel mogelijk legale evacuati-s heeft be vorderd, maar zelf niet tegen illegale actie was. Hij had soms wel wat vrien delijker kunnen zijn tegen betrokke nen. Het zenden van pakketjes aan NSB-ers berust op een vergissing en zou 2 a 3 maal zijn geschied. Van de geldzendingen uit bezet Ne derland naar Mevr. Ïïarinxma te Lis sabon concludeert het rapport, dat van Duitse welwillendheid geen sprake is geweest. Over de klachten betreffende de ver zorging van de Engelandvaarders in het kamp „Praia das Mbcaes" zegt 't rapport o.m., dat de heer Harinxma een diplomaat was, „niet in de eerste plaats geroepen tot humanitair werk" Het beleid zelf t.a.v. de verzorging zo is de stellige indruk, kan alles zins bevredigend genoemd worden. Ook de andere beschuldigingen worden door het rapport op voorzich tige toon weerlegd. MERKWAARDIG COMMUNIQUÉ Op 23 November stikten 46 Java nen in goederenwagons, die hen van Bondowoso naar Soerabaja zouden vervoeren. Op 27 November gaf de N.L regering met leedwezen, afschuw en verontwaardiging kennis van het gebeurde. Er was een onderzoek aan de gang. Op 6 December ettelijke dagen later kwam "een Aneta-be- richt over deze kwestie met vermel ding, dat de gegevens uit „bevoegde bron" waren geput. We schreven toen reeds, dat „bevoegde zijde" zich in velerlei bochten wrong om de ver antwoordelijkheid voor het afschuwe lijke gebeurde af te wentelen. Uit een perscommuniqué van een instantie, die zich aandient als de ..Dienst Legercontacten", blijkt nu, dat het Aneta-bericbt de wereld werd ingezonden buiten medeweten van de legercommandanten, de heren Abdoel- kadir en van Vredenburgh", die op 4 December een onderzoek hadden ingesteld en daarvan een vertrouwe lijk rapport bij de landvoogd, Dr van Mook. indienden". Ten overvloede zegt de „Dienst Legercontacten", dat er evenmin sprake is van een regerings publicatie „in enigerlei vorm". Neen, dat meenden we al te weten. Uitdrukkelijk sprak Aneta over „be voegde zijde te Batavia". Gelukkig heeft het perscommuniqué nog fenige waarde, want „het commisoriale on derzoek is thans beëindigd, zodat nu het stadium van gerechtelijke vervol ging is genaderd". 't Wordt tijd! We willen nu wel eens weten, tot hoever de militaire afschui. vingstaciek naar boven is geklommen. Zouden zij, die tot „bevoegde zijde" behoren nog last krijgen? De heren waren zo goed geïnformeerd.En „Dienst Legercontacten distancieert zich. in dit merkwaardige communiqué tamelijk ver van „bevoegde zijde"! Ere-doctoraat in de rechten te Amsterdam aangeboden Als blijk van erkennning en waardering voor haar grote verdien sten in de verdediging van recht en rechtvaardigheid tijdens dé jongste oorlog, heeft de Universiteit van Leu ven .HM. de Koningin het eredocto raat in de rechtsgeleerdheid aangebo den. Deze aanbieding en de overrei king van de bul geschiedde gister middag om half een in de rode eet salon van het Koninklijk Paleis te Amsterdam door een delegatie van Leuvense hoogleraren. Mgr. van Waeyenbergh. de Leuven se rector-magnificus en Prof. Collin, Decaan der rechtsfaculteit richtten t woord tot H.M. „BLIJVENDE VERDIENSTEN' Prof. Collin wees op de uitzonder lijkheid van deze erepromotie en zei- de o.m.: „Door het vestigen van een stevige en billijke rechtsorde werd aan het Nedprlandse volk de gelegenheid ge boden zijn rijke en veelzijdige gaven Zeerovers wilden Hollands schip kapen Als passagiers vermoude zeerovers hebben Zondagmiddag ter hoogte van de Zuid-Chinese kust in de buurt van Swatow zonder succes gepoogd een Nederlands schip te kapen. Het schip de 5.000 ton metende „Van Heutsz", keerde naar Hongkong terug, waar de politie aan boord ging. Maar tien uur lang hadden de zee rovers het schip in hun macht, op 128 km ten N. van Hankong. Zes passa giers werden gevangen gemaakt en meegenomen; allen vooraanstaande Chiue.se functionarissen en kooplie den. De overige passagiers werden door de revers op hun gemak gefouil leerd. Zij namen wat van hun gading va* en Yartrek ken daarna met een motorbont. in een gelukkige vrijheid tot volle ontplooiing te brengen, een welstand te verwerven, die zelden geëvenaard is in Europa en een beschavingspeil te bereiken, dat blijvende sporen heeft gelaten, die door een brutale bezet ting niet konden uitgewist worden. Bovendien, als verdedigster van de rechten der kleine natiën tegen de meedogenloze verdrukking van een gewetenloze geweldenaar, heeft Hare Majesteit op het gebied van het in ternationaal recht eveneens blijvende verdiensten verworven." KORTE, SOBERE PLECHTIGHEID Hierna sprak H.M. de Koningin een kort woord en las Mgr. van Waeyen bergh de in het Latijn gestelde pro motiebul. De in wit kalfsleer gebonden bul werd daarna aan H.M. overhandig, te gelijk met de tekenen van het ere doctoraat, een wit-blauw zijden lint, aan de uiteinden afgezet met stroken hermelijn. Langs de straat TE LAAT. Ik weet niet meer precies wanneer het was, dat ik haar voor de eerste maal opmerkte. Maar ik weet drommels goed hoe het kwam. Ze lachte toen ze me zag. Niet hard-op natuurlijk, dat zou beledigend geweest zijn. Maar een beetje ter sluiks, zo even met haar ogen schuins naar me op Haar ogen lachten. Ik vond toen direct al, dat ze bijzonder mooie ogen ^had. Zo jong en zo eerlijk. Zo warm. En ze lachte elke morgen duidelijker, el ke morgen liever. Eerst deed ik of 'k 't niet merkte. Dat was tactiek. Ik dacht: :misschien kijkt ze overmorgen toch niet meer naar me Maar toen ik eens op kan toor kwam en een collega tegen me zei: wat zie jij er raar-rood uit Ben je ver liefd? toen dacht ik: als ik alleen maar bloos, en niks zeg, da's vast verkeerd. Ik zal haar groeten. Van die dag af zeiden we „dag" tegen elkaar. Dat is nu meer dan drie weken ge leden. Maar in mij rijpte het be sluit om haar eens staande te houden en iets anders te gen haar te zeggen. Het rijp te totdat het gerijpt, totdat het, om zo te zeggen, on wankelbaar was. Vanmorgen zou ik het. wa gen. Ik wist, hoe ik het aan zou pakken. Ze zou niet mer ken, hoe moeilijk ik het vond. Maar juist vanmorgen ging h'et niet. Ze liep met iemand arm in arm. Ik geloof niet, dat ik het nog doe. Haar ogen zijn toch niet zó mooi als ik altijd dacht. Partij v. d. Vrijheid en Mr. Oud vinden elkander De onderhandelingen tussen de Par tij van de Vrijheid en het comité-Oud hebben een gunstig resultaat opgele verd. In de volgende maand zullen beide instanties de „Volkspartij voor Vrijheid en Democratie" oprichten met Mr. Stikker als voorzitter en Mr. Oud als onder-voorzitter. Van de zijde der Partij van de Vrij heid wordt nog medegedeeld, dat de algemene vergadering van de Partij aan dit voorstel van het hoofdbestuur alsnog haar goedkeuring zal moeten hechten. De partijraad heeft in zijn Zaterdag gehouden vergadering be sloten omtrent het voorstel een gunstig advies aan de afdelingen uit te bren gen. Amerikaanse vliegende vis Enige tijd geleden kwam iit Engeland bet bericht, dat men van plan is proeven te nemen met het vervoer van vis door de lucht. Thans wordt uit Newfoundland ge meld, dat met een Douglas van dit eiland 15 £00 pond verse kabeljauw naar h'et binnenland is verzonden. Radio—Moskou heeft Zondagmiddag de tekst bekend gemaakt van een decreet van de ministerraad en het centrale comité van de communisti sche partij der Sowjet-Unie over de invoering van een valutahervorming en afschaffing van het rantsoenering- systeem. Vandaag zullen er nieuwe roebels in omloop worden gebracht. Tot deze geldsanering werd overge gaan, aldus het decreet, met het deol de wisselkoers van de roebel te ver sterken, het rantsoeneringssysteem af te schaffen en de handel tegen staats prijzen uit te breiden. DRIE PRIJZENZOXES. De burgers van de Sowjet-Unie zijn in drie geografische zones ingedeeld wat betreft de prijzen voor levensmid delen. De kleinhandelsprijzen voor stad en platteland zullen verschillen vertonen. Zone één omvat de Oekraine, de Baltische republieken, de Krim en Leningrad, terwijl de Noordelijke en Oostelijke kustgebieden onder zone drie ressorteren. Voor prima tarwe brood in de eerste zone betaalt men 6.02 roebel, in de derde zone is de prijs 7.80 roebel. De prijs van Wodka bedraagt 60 roebel in alle zones en ook de prijzen voor bier, thee, kavi aar en roomijs zijn in alle zones ge lijk. In de steden zullen een paar schoenen 260 roebel en op het plat'e- land 288 roebel kosten. Britten ontruimen Palestina snel De Britse strijdkrachten hebben te middernacht het overwegend joodse gebied, gelegen om Tel Aviv, Ramat. Gan en Petah-Tiqvah volgens plan ont ruimd. Een Joodse burgerwacht van 500 man zal zich in deze streek, waar ruw geschat twee derde van de Jood-' se bevolking van Palestina woont, be lasten met het handhaven van orde en rust. op andere pagina's Betreurenswaardig \oo:üel van en Pag 2. kol 1 Op bezoek bij een astronoom ï-ag. 3, kol. 4 De heer Lovink overleden Pag. 4 koï t Johanna raakte slaags met jchoonmoe- der pa» 4. kol. I De 3e en 4e klassers (voetbrl) pag. 4, kol. 4 De plaatsvervangende ministers blijven confereren De Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken van Groot Brittan- nië, de Ver. Staten, de Sovjet—Unie en Frankrijk is Maandagavond voor onbepaalde tijd verdaagd. Vandaag vergaderen toch hun plaatsvervangers om het vredesver drag met Oostenrijk te bespreken. Duitsland toont zich teleurgesteld hoewel men deze ontwikkeling ver wacht had. Het voorstel tot verdaging kwam van Marshall, die heden met de DC-4 Skymaster van pers. Truman, de „Heilige Koe" genaamd, uit de Ver. Staten wordt afgehaald De kaarten op tafel Maandag was er de langste zitting van deze conferentie. Daar zijn, zo zegt men, de kaarten volkomen op ta fel gekomen. Men kon het niet* eens worden over de herstelbetalingen, die Vrijdag reeds zo'n onaangename zit ting opleverden. Marshall constateer de, dat „alleen de Sovjet-Unie wei gerde accoord te gaan" met een re geling. Men staat afwijzend tegenover het Russische voorstel om de herstelbe talingen uit de lopende productie te doen. En de Sovjet-Unie klampt zich. op grond van Yalta en Potsdam, hard nekkig vast aan haar eisen. Ook Molotof's voorstel, Maandag ge daan, om het verzoek van het „Con gres van het Duitse volk", gehoord, in overweging te nemen, werd van de hand gewezen. Wie verhindert Duits I? herstel Marshall gaf als zijn mening te kennen, dat de eisen van de SU zo wel wat Oostenrijk als Duitsland be treft, volkomen onrechtvaardig zijn. Bovendien weigert de SU inlichtingen te geven over de goederen die zij wegvoert Een belangrijk deel van de Oost-Duitse industrie, zo verweet hij Rusland is ondergebracht in een groot Sovjet-trust die, vermoedelijk voor altijd, boven de Duitse wet is gesteld Deze practijken verhinderen, aldus Marshall, dat Duitsland zijn rol in t herstel van Europa speelt. Bidault zeide, dat hij de Russische eisen niet rechtstreeks afwijst. Maar EEN EI VOOR IEDER Op 18 December a.s. zal voor alle leeftijdsgroepen een bon bekend wor den gemaakt, waarop 1 ei verkrijg baar is. in scheervlucht Brits-Nederlandse handelsbesprekin gen zijn Maandag te Londen begon nen; men hoopt op een goed resultaat. De Nederlandse Lunapark expeditie in Egypte heeft moeilijkheden; van de negen maanden heeft zij nog geen vier kunnen draaien. Bulgarije en Alba nië sloten thans ook een verdrag van wederzijdse bijstand. De Europese- steenkool-organisatie die 100.000.000 ton steenkool over Europa heeft ge- distribueert, is opgeheven. Een V.N. commissie nam haar werk over. De heer Bras uit Bergen op Zoom zag Vrijdagavond hoe twee kerels een vrouw lastig vallen. Even later werd hij zelf door hen neergeslagen. Toen hij bijkwam miste hij z'n portefeuille. De Amerikaanse Republikeinen ko men thans met een ontwerp tegen de inflatie, dat, veel minder ver gaat dan Truman's voorstellen Voor t eerst sinds 50 jaar wordt de St. Jans- kerk te Den Bosch weer aan een gro te schoonmaak onderworpen. Een 50.000 Amerikaanse telegraaf-emplo yé's willen voor Kerstmis nog in sta king gaan, als zijn niet 15 pCt meer loon krijgen. Slachtvergunningen voor geiten zullen voortaan alleen aan geiten-eigenaren worden uitgereikt. De Italiaanse regering De Gasperi is thans uitgebreid. Ook Saragat, de rechtse socialist, is in het kabinet op genomen. zijn regering kan geen beslissing ne men zonder cijfers. Molotof zeide, dat er nog steeds geen poging is gedaan om zijn ver klaring, dat slechts een waarde van 33 millioen dollar uit het Westen aan twintig van de twintig ontvangende landen ter beschikking is gesteld, te weerleggen. De SU kan met deze gang van za ken geen genoegen nemen. Juist door herstelbetalingen uit de lopende pro ductie af te wijzen staan Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk het her stel van Duitsland in de weg Bevin moedeloos Bevin zeide na een lange rede, dat hij zich afvroeg, of de Raad van Mi nisters ooit in staat zal zijn het Euro pese en Duitse probleem op te lossen. Het is mCgelijk, dat deze verdaagde conferentie van Vier gevolgd zal wor den door een conferentie van Drie. Byrnes de voorganger van Marshall, heeft steeds als zijn mer.ing te kennen gegeven, dat Engeland, Frankrijk era de Ver. Staten ogenblikkelijk een 40- jarig non-agressiepact moeten opstel len en desnoods zonder Rusland vre desverdragen met Duitsland en Oos tenrijk moeten sluiten. Byrnes' opi nie wordt echter niet door vele Ame rikaanse staaslieden gedeeld. Een sympathiek plan Op 29 Febr. 1948 werken voor 't hongerige kind Op 29 Februari in het schrikkeljaar 1948 zal aan iedere burger van dè 56 landen der VN gevraagd worden een dag salaris af te staan ten bate van de hongerende kinderen in de wereld. Enige bijzonderheden van dit plan, dat door de algemene vergade ring der VN werd goedgekeurd en door vakbonden, coöperatieve land bouwbedrijven en werkgeversorgani saties over de gehele wereld werd ge steund, werden bekend gemaakt door Aake Ording, de Noorse directeur van de organisatie. „Naar onze schatting zijn er 200 k 300 millioen kinderen in de wereld, die niet voldoende voedsel krijgen"*, aldus Ording. „De VN hebben een or ganisatie opgericht ter leniging van de nood der kinderen, doch de bij dragen der regeringen waren niet voldoende om het vraagstuk op te lossen. Daarom zijn wij op de ge dachte gekomen om iedereen te ver zoeken één dag loon af te staan voor een vrije wereld. De ingebrachte gel den zullen worden gebruikt om on dervoede kinderen over de gehele we reld iedere dag een warme maaltijd te verschaffen. Hierbij zal geen dis criminatie worden toegepast. Om dit te bereiken is een internationaal co mité opgericht, waarin de belangrijk ste internationale organisaties zijn vertegenwoordigd". weerbericht PLAATSELIJK LICHTE REGEN Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk enige lichte regen of motrc- Zwakke tot matige, langs de Waducn- eilanden tijdelijk vrij krachtige Noor delijke wind. Weinig verandering va* temperatuur. j

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1