Rondgang door de Coöp. Zuivelfabriek te Lutjewinkel „Je komt niet thuis..." Hollands zuivel Hollands glorie Boter, kaas en melkproducten in geweldige hoeveelheden Wanneer wij in de laatste jaren over boter hoorden spreken, fronsten we de wenkbrauwen. Dan gingen onze gedachten uit naar botervlootjes, die fteeds te vlug leeg waren. We zagen, hoe moeder de vrouw de boterham - tnen met een weinig van deze kost bare substantie besmeerde, waarna ze begon te schrapen, zó dat de brood kruimels tegen de zolder aanvlogen De gelukkigen onder ons, die er in Blaagden dagelijks een paar liter melk tran een boer te krijgen, verkeerden weliswaar in ietwat beter omstandig heden. maar ook voor hen heeft de klank boter dikwijls een onaangename bijklank. Want aan boter zit voor dui zenden onafscheidelijk verbonden karnen. Wat hebben we er soms mee ge marteld, nietwaar? Dan was de room te warm, dan te Oud, dan niet zuur genoeg en dan was er weer wat anders Uren hebben we met Jobsgeduld de stamper op en neer bewogen, gezucht, gevloekt of gekankerd al naar onze aard. Want een pretje was het nooit! Onze tekenaar heeft het geval uit gebeeld. Het kon evengoed het wa pen van Holland zijn, als de dreigend réchtopstaande leeuw, zozeer zijn we met dit beeld vertrouwd geraakt. HBNS-.' T „&UTT&&.T en krachtig als de straal van een brandkraan. Van al die melk, die in bussen van ongeveer 900 boeren uit de omtrek wordt aangevoerd worden monsters genomen en deze monsters worden on derzocht in het laboratorium van de fabriek. Onderzocht op vetgehalte, zuiverheid, streptococcen enz. Stel U eens voor, welk een arbeid alleen reeds dit onderzoek vergt. En in feite begint dit onderzoek reeds voor het laboratorium. Bij de plaats, waar de melk in ontvangst genomen wordt, staat een man met een fijne neus. Hij buigt zich over een bus fciedoooC SnZooriT da,<SE.UJ<S Goooo L MELX.,OM V££.W£RKT TeWOgOEv' VO0O PlBTB(ZSe*J 'KJ DBhJ HAA (S Bsj VOoR. «/AWTJ6 JANSEN VAV 3 HOOG ACH7E/2 staan tanks, die elk 6000 liter room kunnen bevatten om niet te spreken van de indrukwekkende gevaartes, waarin de room wordt gekarnd tot de zo begeerde boter. Gekarnd en gekneed. We hebben ons hoofd eens in een van die karnen ge stoken en het inwendige 'er van be keken. Stel U gerust: De karn was buiten gebruik We hebben ons verbaasd over de vernuftige werking. Eindelijk kwa men we bij een vertrek, waar de bo ter dan in een massale hoop in een grote trog lag. klaar om in de pak- machine te worden gestort, waar even later automatisch de halfpondspakjes uit te voorschijn kwamen. Terwijl Dekker met begerige ogen die boterstapel vereeuwigde, (het koste hem moeite om er van te schei den^. vertelde de heer de Boer ons, dat de melk^ sinds ze bij de melkers vandaan was gekomen, tijdens de ver werking tot de ingepakte halfpondjes niet meer door mensenhanden was aangeraakt. Het is niet te verwonderen, dat zo aan hoge eisen van kwaliteit wordt voldaan. Dat is trouwens noodzake lijk. om dat het Zuivelkwaliteitsbu- reau steeds nauwlettend toeziet. farwiy, Baowji oló iMï-eiikotteA Maar het kan ook anders. Dat hebben we gezien, toen we een 4ezer dagen een bezoek brachten aan 4e zuivelfabriek te Lutjewinkel, die we wel tot een van de grootste van Noordholland mogen rekenen. De as- ■istent-directeur, de heer de Boer heeft ons in een rondgang, die drie U«r duurde, het bedrijf in zijn ge- heel laten zien en ons een schat van technische gegevens verstrekt, waar mee we kolommen zouden kunnen Vullen. Naar alle waarschijnlijkheid zoudt U ze echter niet lezen en dus Bullen we er een bloemlezing uit moe ten samenstellen Ge vindt bij deze reportage een te kening afgebeeld, waarop een melk- Btroom bruist. Jaarlijks passeren 18 millioen liters melk hier. Dat is on- geveer 80.000 liter per dag. Vier a vijf uur per dag gaat deze stroom onafge broken door. Een stroom, even dik FEUILLETON 16 Driftig trok Ali Jan mee. Op straat gekomen liet zij haar Verontwaardiging de vrije loop. „Dat zo iets bestaat Jan Dat een mens zo'n nacht kan doorkomen. Ik dacht af en toe, dat ik het zou be sterven. Is het geen grote schande Jan? Je zou er de vreselijkste ziek ten op de hals kunnen halen. Zo'n nacht heb ik nog nooit meegemaakt. Liever blijf ik in het open veld, dan lat me dat nog eenmaal overkomt.". Jan keek haar aan en glimlachte „Ik heb een nog ergeic nacht, mee gemaakt Ali," zei hij langzaam en Vertelde haar toen van de nacht, die bij in de eenzaamheid in het oude Schuurtje had doorgebracht, terwijl de engst hem visioenen deed zien. Hortend vertelde hij haar van de •tem, die in de verte gezongen had: „Hij komt niet weerom Zij waren bij de stal gekomen, <iraai* het karretje stond. Onstuimig trok Ali hem naar zich toe en kuste hem hartstochtelijk. »Wij komen terug Jan" fluisterde ze ,We komen teruflt" melk. De bus wordt apart gezet, want de boer heeft een rijkelijk gebruik van kuilgras gemaakt en de melk is niet meer voor alle doeleinden ge schikt Uit deze paar dingen kunt ge reeds zien, met welk een zorg de melk be handeld wordt. Een zorg, die reeds bij de boer begint, want des te min der vuil er in de melk blijkt te zit ten, des te beter prijs ontvangt de boer voor de melk. Door de fabriek. Via de bruisende straal vangt de „Ja, we komen terug," fluisterde Jan ontroerd. Een paar voorbijgangers wierpen 'n schuinse blik op hen. „Net honden," snoof Jan verwoed „Als ze een ander hondje voorbij ko men moeten ze snuffelen." „Of ze tillen een pootje op," lach te Ali terug. Andere karretjesmensen kwartien aan en in de loods werd het druk. „Laten we maar gauw gaan," zei Ali. „Eerst moeten we eten zien te krij gen. Ze hadden niets meer. Gisteravond voor ze naar het „logies" gingen had den ze 't laatste brood van Ali en Jans restje uit- de keuken opgegeten. En me een lege maag trek je niet hard. Ze zetten het karretje op de straat4 Voor hen zat een man een stuk brood te eten, Begerig informeerde Jan waar hij het vandaan had. De man wees een steegje in „zwart" Betekenisvol keek hij hem aan. „Wacht j- hier maar" Snel liep Jan het aangewezen steegje in Na een paar minuten zag iets, dat op een winkeltje leek. Hij stapte bin nen. Er. stonden nog twee mensen, die blijkbaar tot de klanten behoor den. Toen Jan binnen was, stokte 't gesprek en de zaken scheen te wor den onderbroken. Met nijdige blikken werd hij aangekeken. melk de tocht- door de fabriek aan. Ze wordt, al naar ze gebruikt wordt voor consumptiemelk, boter- of kaas bereiding. in snel ronddraaiende cen trifuges geheel of gedeeltelijk ont- roomd! Room! O, heerlijkheid! Wat v aren we blij. als we een flesje room bijeen hadden gegaard en ons over tuigden of ze zuur genoeg was. Het gaat hier eventjes anders. Er Kaasmakeru Verder ging onze tocht. Via een ko- lonne van ditmaal vredelievende tanks die tesamen 55000 liter melk konden bevatten, kwamen we bij de kaasma kerij terecht. Zes grote bakken staan er, waarin gelijktijdig kaas kan wor den bereid. Er boven gaan machinaal de instrumenten heen en weer. die de gestremde melk in kleine stukjes snij den. Want ook hier wordt zoveel mo gelijk machinaal gearbeid. De heer De Boer liet ons de kaas zien. zoals ze in de pekelbakken lag. Volvet, veertig plus, van die grote Goudse, mijn liefke wat wil je nog meer. Na tuurlijk hebben we ook mogen proe ven. toen we ten slotte het kaaspak huis hadden bereikt, waar nog enkele partijtjes belegen Edammers en Gou wenaars lagen. We hebben elkaar eens aangekeken, toen we die heerlijke stukjes op onze tong voelden smelten en de gelaatsuitdrukking van Dekker toonde duidelijk aan. dat hij zich met het huidige rantsoen, zoals dat in de ■winkels verkrijgbaar is volstrekt niet kon verenigen. Het is dan ook al lang geleden, dat we thuis eens een homp kaas konden nemen, zonder met het hoofd van het gezin in botsing te ko men. Geloof nu niet, dat we reeds aan het einde van onze tocht waren Want er wordt in Lutjewinkel, naar De stilte werd hinderlijk. Jan besloot de knoop maar door te hakken. Hij kon hier niet blij ven staan. „Heeft u nog brood te koop. juf frouw"? „Heeft u bonnen meneer?" „Ha", dacht Jan, er is tenminste brood!" Maar tot zijn spijt moest hij bekennen, dat hij geen bonnen had. „Het spijt me wel mijnheer, „ant woordde de juffrouw, haar zp^tsap- pigste gezicht trekkend, „maar hier Een verhaal uit de hongerv/inier door JAAP VAN ZOONEN wordt niet zonder bon verkocht." Jan trok een ongelovig gezicht. „Kom juffrouw, u heeft toch net ook brood verkocht aan iemand, die ik op straat heb zien eten. En deze heren zijn hier toch ook om brood te kopen. Draait u er maar niet om heen." Dat laatste had Jan niet moeten zeggen. Want nu bleef de juffrouw zo dicht als een bus. Ze zei geen boe of ba meer, maar weigerde pertinent brood te verkopen. Moedeloos kwam hij bij Ali terug. Konden ze misschien wie weet hoe veel huizen weer afbedelen om een stuk brood. Konden ze weer overal 82. Intussen had Jimmy Brown de kleine Jantje Trapman ingehaald en grommend had hij hem de jampot weer afgepakt. „Jimmy", smeekte Jan tje wanhopig, „ga toch in je doel. aangegaapt worden, alsof ze ik weet niet wat bijzonders waren. „Ik ga het eens proberen," zei Ali. En warempel, na enkele minuten kwam ze terug met een half bruin- brood onder de arm. Toen ze Jans verbaasd gezicht zag lachte zij schaterend. „Je moet er slag van hebben om met mensen om te gaan Jan," hoonde ze. In de onverwarmde gelagkamer van een ouderwets cafe slaagden zij er in ren kop warm drinken te. krijgen. Nog steeds genietend van haar succes met het brood keek Ali Jan aan. „Het was je jas, die je de das om deed, jongen," legde zij hem opnieuw proestend uit. Ze kon bijna niet tot bedaren komen. Jan haalde, een weinig geërgerd de schouders op. „Ze hielden je voor een contro leur." Jan begon te mopperen. Die jas» had hem al wat narigheid bezorgd. Nieuwsgierig informeerde hij hoeveel het brood wel gekost had. Hij stond ei op te betalen. Maar Ali hield het wijselijk voor zich. Zeven gulden voor een half brood was ook rijkelijk veel. Daar praatte je bij voorkeur niet over. Het zou de smaak van het brood maar minder goed maken. Kijk nou toch eens". Maar het was al te laat. De backs van de D.L.W.-ers konden een nieuwe stormloop van DSE niet keren en met een sierlijke boog vloog opnieuw de bal in het ver- Welgemoed begonnen ze aan het laatste deel van de tocht. Ze deden maar geen pogingen om Ali's kapotte fiets te laten repareren. Dat gelukte in de regel toch alleen als je er een half pond boter tegen over kon stellen. Uit de grauwe lucht begonnen weer sneeuwvlokken neer te dwarrelen. Buiten de stad voelden ze hoe de wind meer en meer begon op te ste ken. Gelukkig, dat zij hem schuin achter zich hadden. Gezamelijk duwden zij het karre tje voort. Steeds dikker werd de sneeuwlaag op de wegen. Nog maar zelden ontmoetten ze mensen op de weg. De meesten wachtten in dorpen en gehuchten de bui af. Het was geen doen om er tegen in te tornen. In Ilpendam wachtten zij bij een uit- deelpost van de Centrale keuken. In de luwte van een huis stonden zij Al gauw kwamen cr meer trek kers, die op een warme hap wacht ten. Het werd een somber gezelschap, dat in de kou stond. Ondanks de aan wezigheid van Ali voelde Jan zich met de minuut neerslachtiger worden. Was er wel reden om je nog een ogenblik over te geven aan een gevoel van geluk? Was er geluk mogelijk in wereld, die zo ontredderd was? laten doelHet was 33. De gas ten hadden de achterstand van drie goals geheel kunnen inlopen.» Hij kon het haast niet meer uit houden. Het verlangen mar huis, waar zijn moeder op hem zat te wach ten, al dagen lang, riep een vreem de onrust in hem op. Onbewust zocht hij Ali's hand en keek haar smekend aan. „Laten we gaan.," zei hij hees. „Maar jongen," verwonderde ze zich, over enkele minuten is er kans op een hap warm eten. We hebben nog uren voor de boeg Haar stem kalmeerde Jan een beetje Ze had gelijk. Het was immers gek. Ze konden er misschien een kwar tier eerder door in Amsterdam zijn. Inwendig werd hij echter door on rust verteerd. Toen ze eindelijk hun portie wate rige soep naar binnen hadden, drong Jan weer op spoed aan. Toen ze op de straatweg reden, vertelde hij Ali vaa zijn groeiende angst en beklemming. En terwijl hij haar vertelde, moei zaam naar woorden zoekend in de hui lende wind, die de fijne sneeuw voor hen uitjoeg, hoorde hij steeds boven zijn eigen gestamelde woorden uit in de maat van hun voetstappen, in 't gestoot van de wielen van hun kar retje in het gehuil van de wind, het monotone: „Hij komt niet terug (Wordt vervolgd) de heer De Boer ons heeft laten zien, meer gemaakt als alleen boter en kaas. Bijproducten We wisten het trouwens reeds uit ondervinding. Want we herinneren ons nog goed de tijd, dat de verschil lende soorten pap, melk, chocolade, enz. in alle winkels van geheel Noord holland waren Uitgestald. Wilt ge nog een paar cijfers? 6.000.000 flessen per jaar verwerkte deze fabriek. Op het ogenblik ongeveer een vierde gedeelte De rest van de melk gaat weg voor consumptiemelk-. In verband hiermee was ook het aantal arbeiders gedaald van 150 tot ongeveer 90. Maar de glorietijd zal wel weer terug komen! Zo pratende kwamen we bij de pap afdeling, waar in de oorlog een cen trale keuken gehuisvest was en waar nu een enorme ketel brei stond te pruttelen. „Als we soms de Plattelandsvrouwen op bezoek krijgen", vertelde de heer De Boer, „zeggen we altijd trots te gen hen, dat dit nu eens iets is, dat wij beter kennen dan zij. Geen aan branden. geen overkoken, zelfs geen roeren." Wat is hier alles ingesteld op hy giëne. Twee enorme machines, waarin de flessen automatisch worden schoon gemaakt, (huisvrouwen spoel even goed vooral uw flessen even om\ en aan de lopende band gaan de flessen verder, worden machinaal gevuld en van een capsule voorzien. En dan gaan ze het land weer in Nu nog in beperkte mate, maar laten we hopen binnen afzienbare tijd weer in onbeperkte hoeveelheden tot groot gemak van de Nederlandse huisvrou wen. "'Tot ~slot kwamen we bij de melk- EvCN BOTERHAMMETJE- SME^EV poederfabiicage, die de laatste tijd echter niet in werking was, waarna we via de uitgestrekte garage weer in het kantoor terugkwamen. We heb ben reeds in de aanvang gezegd, dat we slechts zouden trachten een bloem lezing te geven uit de overvloed van details, die we van de heer De Beer te horen kregen. We heben er ten slotte voor te zor gen, dat ge niet verdrinkt in een overvloed. Toen we echter afscheid van de heer De Boer haden genomen en we dit enorme gebouwencomplex, dat voor 'n waarde van twee millioen gulden verzekerd is. hadden verlaten, waren we onder de indruk van het bedrijf dat hier tot stand is gebracht. Wat een organisatie en een onder nemingsgeest is hiervoor nodig ge weest. Maar vooral ook wat een durf van leiding en bestuur. En dan te bedenken, dat over hel gehele land verspreid, in grote en -/N 0£ PAPKÊTEL. VA.V LOTJE.WfMK&l-" HOEFT MEN MET TC «J3CREV WAT EEN 6EH0T ZOU DAT 3JN/ VO£>S_ tHU& VAPER.S./ kleine fabrieken wordt gearbeid, des nachts en overdag, door arbeiders en leiders, die liefde voor het vak heb ben. Het wil ons zó toeschijnen: Hollands zuivel Hollands glorie! VRIJDAG 19 DECEMBER 1917 Hilversum I - 301 m. - Nieuws om 7. 8. 13, 18. 20 en 23 uur. VARA 7.30 en 8.15 Gram. platen; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Lichte morgenklanken: 9.30 Beethoven-pro gramma; VPRO 10.00 Morgenwij ding: VARA 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Omroepkamerorkest; AVRO 12.00 Vaudeville-orkest; 13.15 Virtuoso- sextet; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gram. platen; 15.00 Boekenschouw; 15.30 Chat noir, Frans programma; VARA 16.00 Johan Jong .orgel; 16.30 Tus sen twaalf en zestien; 17.00 Liederen van Schumann; 17.20 Wij en de mu ziek, lezing over Grieg; 18.15 en 19.15 Jan Vogel's accordeonorkest; 18.30 Re geringsuitzending; 19.00 Denk om de bocht; VPRO 19.30 Cursus. „Het ge loof der oude kerk": 20 05 Gram. pla ten; 20.30 Cursus: „Het probleem van het leven" VARA 21.00 Gezellige plaatjes; 21.30 Schuldig of onschuldig; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; VP RO 22.45 Avondwijding Hilversum II - 415 m. - Nieuws om 7, 8, 13, 19, 20 en 23 uur. NCRV 7.15 en 8.15 Gram: platen; 7.30 Een woord voor de dag: 8.30 Werken van Liszt; 9.15 Ochtendbezoek bij de zieken; 9.35 Lichte morgenklan ken; 10.30 Herdenking van het 150- jarig bestaan der Nederlandse Zen ding; 12.00 Pianoduo; 12.33 Metropo- le-orkest; 13.15 Mandolinata; 13.50 Pianorecital; 14.20 Van oude en nieu we schrijvers; 14.40 Zangrecital; 15.15 Cesare-trio; 16.00 H. Feenstra, decla matie; 16.20 Omroeporkest (Haydn. Schubert, Grieg en Dvorak); 17.20 Pianomuziek; 17.40 Werken van Her.- ri Gagnebin; 18.30 Geestelijke liede ren; 19.30 „The Messiah", oratorium van Handel in dc Grote kerk te Naar- den; 22.45 Avondoverdenking.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3