Schijnwerper N HOLLANDSE HkS 19<»5 Zullen er in Bergen goede huizen verrijzen? EEN ADRES AAN DE RAAD VAN BERGEN Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Holland 4e Jaargang No 1118 IkmuitW Zaterdag 20 December 1947 voor de felljluualf» Stlekllnf, Wnd. hoofdred. A. Krik». Weslerwec WK, Alkmaar, lel. WOdL TUdelO» boren redae- 4e en administratie, Voordam fl A. Alkmaar (nlel Ie veraarreii mei Voordam t).tel.SMT Mogelijk om semi-permanente woningen te bouwen voor vierduizend gulden Overal in ons land is er een ontstellend tekort aan woonruimte, gezinnen worden by elkaar gestopt en de huizen lijken meer op mensenpakhuizen dan op redelyke redelijke woningen waar men toch een groot gedeelte van zyn leven op zo aangenaam mogelijke wijze pleegt door te brengen. A,lom in 't land is men bezig een oplossing te vinden voor deze ondragelijke noodtoe standen maar veel verder dan het maken van - in dc regel onuitvoerbare- plannen komt men meestal niet. De Amsterdamse architect A. Ingwersen houdt zich al geruime tijd be zig met dit vraagstuk en de oplossingen welke hij aan de hand doet zijn in de regel helder en duidelijk. InAmsterdam is zoiets mogelijk omdat daar nog vele woningen zijn die na ren betrekkelijke eenvoudige repara tie weer goed bewoonbaar zullen zijn Maar in vele andere plaatsen ligt de zaak anders. In Bergen zijp er door debezetting talloze huizen verwoest en volkomen met de grond gelijk gemaakt. De huizen, die gedeeltelijk vernield werden zijn allang weer opgebouwd en gerepareerd en ondanks dat zijn er nog ruim 200 gevallen van samenwoning in Bergen, zijn er nog ruim 90 zomerwoningen, die permanent bewoond zijn (een toestand, die eigen lijk niet voor zou mogen komen) en zijn er nog ongeveer 90 families, die voor de evacuatie te Bergen woonden en nu nog steeds bij gebrek aan woo «gelegenheid elders verblijven. In totaal zijn dit ruim 380 gevallen waar in niet op regelmatige wijze in de huisvesting kon worden voorzien. Een ontwerp voor woningbouw Een van de Bergense Raadsleden, de heer J. Broersma, neelt nu in een adres aan de Raad een oplossing aan de hand gedaan die wanneer de Ge meenteraad zal beslissen om dit plan in studie te nemen - zeker een grote stap in de goede richting zal blijken te zijn. Het tekort aan woningen mag, zo schrijft de heer Broersma in zijn adres, zeker geschat worden op rond driehonderd stuks. En waar nu eenmaal in de menselijke natuur schijnt te liggen, dit men zich keert tegen de zijde van de minste weer stand, in het vanzelfsprekend, dat de zogenaamde „kleine man" de dupe ■wordt van deze wantoestand. Het is *-ijwel regel geworden, dat woning zoekende worden ondergebracht bij ar belders of kleine zelfstandigen, die uiteraard toch al geen kamer teveel hebben, terwijl de meer gegoeden niet de minste moeite wordt berokkend Dit verwekt grote ergenis en mag en kan zo niet doorgaan. De gemeente Bergen heeft nu ook de bouw van woningen ter hand ge nomen en dit jaar zyn er zegge en schrijve zes woningen bijgebouwd. Over twaalf andere wordt er al ruim een half jaar onderhandeld met de dienst voor de wederopbouw. Men kwam echter nog steeds niet tot over eenstemming omdat de prijs per ku bieke meter uitgaat boven die, welke in Juni van dit jaar nog geldde, hoe wel deze dienst vergeet dat deze ho gere prijzen een rechtstreeks gevolg zijn van eigen optreden. Immers, ter wijl de bouwnijverheid een paai* jaar heeft gewacht op opdrachten, werd in Juli van dit jaar plotseling tot de aan besteding zo een groot quantum wo ningen overgegaan dat de markt was overvoerd en men aannemers bouwvakarbeiders tekort kwam. Momenteel is het weer materiaal- schaarste die de zaak doet stagne ren. Bouwvakarbeiders lopen werke loos rond omdat de onderhanden zijn de woningen in den lande door mate riaalgebrek geen voortgang kan vin den, een gevolg van het feit omdat de overheid deze materialen doet uit voeren. Er is dus een troosteloze toestand ontstaan, die er toe leidt dat er van bouw van enige omvang voorlopig wel geen sprake zal zijn. Richtlijnen voor de Raad De heer Broersma heeft daarom gemeend richtlijnen te moeten aange ven voor de Raad opdat deze pogin gen kan ondernemen om de nood op het terrein van de huisvesting althans enigzins te lenigen. Naar ontwerp van de architect A. F. Prins heeft de heer Broersma nu aan de Raad een aantal tekeningen vojrgelegd van semi-permanente wo ningen, zoalsadcrssant zich die had ingedacht. Deze woningen bevatten een woonkamer van 3.75 x 3.75 m, een keuken en een slaapkamer van *4.85 x 2 meter benevens een grotere slaapkamer van 3.75 x 2.50 m. Bovendien zijn er in deze wonigen nog een bergruimte, entree en toilet geprojecteerd. De kosten voor deze huizen zijn geraamd op f 4200.per stuk. Wanneer men hierbij in aanmer king neemt, aldus de heer Broersma in zyn geschrift aan de Raad - dat de kosten, die de dienst voor Weder opbouw met de aanverwante Bureaux voor zich opeist, voor het afgelopen Jaar per gereedgekomen woning reeds t 4000.bedragen, dan mag men toch verwachten, dat dit voorstel niet op -veel tegenstand van hogedhand zal stuiten. De adressant verwacht dat bij een redelijke huurprijs het geld, dat voor deze woningen beschikbaar zal jaar zeker zal zijn afbetaald. En zo lang zal het zeker nog wel duren al vorens het mogelijk is dat te nood woningen door permanente woningen zullen worden vervangen. De heer Broersma stelt nu aan oe Raad van de gemeente Bergen voor om honderd van deze woningen in de gemeente te bouwen. Omschrijving van het bouwplan By zyn uitvoerige toelichting heeft de heer Broersma aan de Raad even eens een korte omschrijving van het bouwplan doen toekomen. De funde ring zal van lichte kalkzandsteen moe ten zijn, waarop een trasraam van klinkers ter hoogte van 30 cm. zal komen. Het opgaand werk eveneens uit te voeren in kalkzandstecn. Alle muren moeten halfsteens - muren wor den en aan dc binnenzijde der buiten muren r uitgezonderd die van het schuurtje - komen „Mevrietplaten" oj regelwerk. Deze platen moeten - even als alle in het gezicht komende muur werk - wit gepleisterd worden. De woonkamers worden behangen.. Moeren worden gemaakt van I duims g. g. hout op liggers van vol doende zwaarte. De balklaag 2*x 5 duims, waaronder plafonds van board uitgezonderd die in de keukens. De ze plafonds zullen gemaakt moeten worden van pleisterwerk. Het dak be schot te maken van „Mevrietplaten", tussen ribjes en afgedekt met rode pan nen. De betimmeringen zyn uiterst so ber. De buitenmuren zullen gewit moe ten worden, van buiten moeten zjj ech ter worden voorzien van zwart plint. Het komt ons voor dat dit plan uiterst doelmatig is en zal kunnen voorzien in een der meest dringende behoeften. -"-■.f- - Een nieuwe organisatie steekt van wal Ir- zyn openingswoord van de eerste vergadering van de Stichting „Pro vinciale Gezondheidsdienst van Dieren in Noord Holland" memoreert de voorzitter, de heer H. K. Koster, dat deze nieuwe organisatie niet overal met evenveel instemming is begroet. Hij vertrouwt echter, dat ze een zegen zal blijken voor de boerenstand. Wé hebben in deze streken een voorsprong, dio- dient te worden bewaard. Het kunnen verzekeren, dat de melk afkomstig is van een volkomen gezonde veestapel, is daarbij van onschatbaar belang. Onder het uitspreken van de hoop, dat deze verzeke ring eens zal kunnen worden gegeven, opent h(j de bijeenkomst. Het merken van reagerend vee De Gezondsheidsdienst heeft besloten het merken van reagerend vee af te schaffen. De plaatselijke vereniging tot bestrijding der tuberculose onder het rundvee te Stompetoren heeft zich daartegen verklaard en een verzoek gericht tot het bestuur deze aangele genheid in de vergadering in discussie te brengen. Aan dit verzoek 'wordt gevolg gege ven. het bestuur laat het agendapunt echter vergezeld gaan van een prae- advies, waarin de voor- en de nadelen tegenover elkaar worder. gesteld. In het bestuur bleken alle leden voorstanders van het merken. In alle andere prov.. behalve Groningen, is echter besloten tot afschaffen. Drente had nog geen besluit genomen. Vóór het afschaffen pleit, dat veel veehouders door de verplichting tot merken afzijdig blijven. De tubërculinatie biedt voorts geen. 100 procent zekerheid Als reden vóór het merken werd o.a. aangevoerd, dat het reactievermogen bij vorderende leeftijd achteruit gaat of geheel ver dwijnt. Op grondt van een en ander acht het bestuur een afschaffing van het mer ken de meest juiste oplossing, te meer waar Groningen inmiddels ook van besluit veranderde en Drente heeft besloten niet meer te merken. Stompetoren biedt tegenstand De heer Govers lichtte namens Stompetoren het verzoek dezer afde ling toe en drong krachtig aan op het handhaven van het merken. De afschaffing noemt hij een schre de terug en hij ziet voor Noord-Hol land grote voordelen indien het mer ken hier wordt gehandhaafd, Hiertegen wordt o.a. aangevoerd, dat Noord-Holland nog altijd vee invoert. Deze provincie kan zich, aldus de hr Rempt niet los maken van de rest van Nederland. De heer Jimmink, 't Zand, toont aan hoe bet niet merken de moge lijk opent tot misbruiken n.L tot het verkopen van reagerend vee als tu berculose vrij, waardoor grote nadeel is ontstaan. Overigens zijn „witte certificaten" slechts 4 weken vanaf stempeling gel- uit een niet langer dan 6 maanden dig, wanneer de dieren afkomstig zijn uit 'n niet tuberculosevrijestal en niet langer dan 6 maanden, wanneer ze komen uit een tuberculose vrije stal. Bij stemming wordt het voorstel van het bestuur tot afschaffing van het merken met 2-1 tegen 4 stemmen aan genomen. Premiestelsel ter stimulering tuberculose bestrijding. Aan de vergadering is een cor respondentie voorgelegd van de Ge zondheidscommissie voor Dieren, waar in er op wordt aangedrongen het pre miestelsel, dat in West-Nederland is ingevoerd ter bestrijding van de tu berculose, te doen uitbreiden tot ge heel Nederland. Daarbij dient de regeling dan niet te komen uit de melkprijs, doch op de melkprijs. Ons land staat ten aanzien van de tuberculosebestrijding ver achter bij Denemarken, waar van alle bedrijven in 1945 er 99% waren aangesloten bij de gezondheidsdienst terwijl het aantal tuberculose vrije stallen 93% bedroeg. Overigens is het de bedoeling, dat een in een bepaalde provincie ge vormde pot ook diezelfde provincie ten goede komt. Na ampele bespreking gaat de ver gadering hiermede accoord. Het rapport van de commissie tot 't* nazien van de rekening van de Gezondheidsdienst over het boekjaar 1 Mei 1946 - 30 April 1947 is nog niqt binnengekomen; dit agendapunt wordt aangehouden tot een volgende verga dering. Vervolgens wordt het jaarver slag over het boekjaar 1946-'47 met be schouwingen van de directeur de hr. D. Rempt besproken. Het batig saldo over het boekjaar bedraagt f 9.457,95 Na de rondvraag die nog enkele leden gelegenheid geeft tot het stellen van minder belangrijke vragen, sluit de voorzitter de bijeenkomst. AMERIKA HELPT De commissie voor de toe wijzingen van beide huizen van het Amerikaanse con gres heeft een voorstel aan genomen volgens hetwelk aan Italië, Frankrijk, Oos tenrijk en China 540 milli- oen dollar zal worden toege wezen. Zowel de Senaat als hét Huis van Afgevaardig den hebben dit compromis voorstel goedgekeurd. A.FP. meldt, dat 522 millioen hier van aan de drie Europese landen zal komen. Het wetsontwerp zal nu aan Truman ter onderteke ning worden gezonden. Nieuwe Slaat „West-Ja va" Met 140 stemmen vóór en zeven onthoudingen heeft de conferentie van West-Java een resolutie aangenomen, waarin besloten is ,dat op een volgen de conferentie een regering voor de nieuwe staat West-Java zal worden gevormd. Tevens zal een parlement in het leven worden geroepen. Oost-lndonesië wenst Nw.-Guinea Het parlement van Oost-lndonesië heeft met 47 tegen drie stemmen een motie aangenomen, waarin een actie verlangd wordt voor spoedige inlij ving van Nieuw-Guinea bij Oost-ln donesië. „Laatste beroep" van Dr. Beel op Republiek „Federale Ver. Staten van Indonesië nabij" In een gisteravond voor radio-Sumatra gehouden radio-rede heeft minister-president dr. Beel een „laatste beroep" gedaan op de Repu bliek om mede te werken aan de staatkundige opbouw van Indonesië. De premier kondigde aan, dat de vorming van de Federale Verenigde Staten van Indonesië zeer spoedig haar beslag zal krygen. „Het zal ten zerste zyn te betreu ren. indien dit appél, dit laatste appél, niet wordt verstaan. Ik kan hieraan moeilijk twijfelen, tenzij onverant woordelijke elementen de boventoon souden voeren, doch dan moet ik als mijn overtuiging uitspreken, dat het t~ hoogste tijd is, dat deze elemen ten niet langer in de leiding waar van zij de hoge verantwoordelijkheid dan blijkbaar niet beseffen hun plaats innemen", aldus dr. Beel die be sloot met zijn overtuiging uit te spre ken dat het ogenblik rijp is met ver- eende krachten „dit schone land weer opwaarts te voeren, een gelukkige toe komst tegemoet." 1 Als er een West-Duitse staat komt Zal er ook een Oost- Duitse verrijzen Naar van de zijde van het bestuur van het communistisch geinspireerde „Volkscongres" wordt vernomen, zijn door dit bestuur reeds plannen ont worpen voor en afzonderlijke rege ring van de Sowjet-zone voor het ge val een aparte Westduitse staat zou worden gevormd. Twee bestuursleden van het „Volkscongres", de communist Pieck en de liberaal Kuehl, stellen po gingen in het werk toelating tot de westelijke zones te verkrijgen om al daar de gedachte van het Volkscon gres te propageren. Voorts heeft men een bijzondere commissie in het leven geroepen, die met de Sowjets de voedselpositie in de Sowjet-zone zal bespreken en voor het volgend jaar een dag rantsoen van 3.000 caloriëen in het vooruitzicht wil stellen. Een andere commissie zal zoe ken naar .een oplossing voor het vluch telingen-vraagstuk. Door vriendschap pelijke besprekingen met de Sowjet autoriteiten wil men trachten te be reiken, dat de stroom van vluchtelin gen uit de Sovjet-zone ophoudt en de naar de Westelijke zones gevluchte personen worden aangemoedigd tex*ug te keren. In bij het „Volkscongres" betrok ken kringen is men van mening, dat de Sovjets vroeg of laat hun grootste troef in de strijd om de sympathie van het Duitse volk zullen uitspelen n.1. de teruggave van een deel van het onder Pools bestuur gestelde Duit se gebied. Als zodanig zou een deel van Sile- zië het eerst in aanmerking komen. KERSTPUZZLE IN DE BONNEN- LIJST „Bon 030 van de bonkaarten KA, KB en KC 713 is aangewezen tfoor 200 gram suiker of versnaperingen, maar- die bon bestaat niet. Is dat geen ver gissing?" zo werd ons van verschil lende zijden gevraagd. Ter gerust stelling van vele huismoeders zij ver meld, dat deze bon wél bestaat, maar op een plaats zit, waar men hem niet verwachten zou, namelijk helemaal bovenaan de kaart, ongeveer in het midden. Helaas is er geen prijs uit geloofd voor het oplossen van deze puzzle DE GASPERI KREEG VERTROUWEN De Italiaanse Grondwetgevende ver gadering heeft met 303 tegen 118 stem men een motie van vertrouwen in het nieuwe kabinet van minister De Gas- peri aangenomen. LANGS DE STRAAT JOURNALIST „Vanavond ben ik vrij, vrouwtje", zeg je tegen je lichtelijk doezelende echtge note als je 's nachts om drie uur thuis komt van je „avonddienst", die door een onbenullig vergaderinkje tot een nachtwake is geworden. 's Avonds om half zeven ren je naar huis, waar je vrouw alleen achter een verwijtend lege tafel zit te wachten. „Heb je nog niet gegeten kind?" vraag je lief jes. „Had 't maar gedaan, want Ik moet om half acht op een raadsvergadering zijn en om kwart vóór zeven moet ik nodig weg", zeg je schuchter, op een vrij zeke re aanval voorbereid die prompt komt. „Ze belden vanmiddag op" verdedig je je zo goed moge lijk. Eten. Drie kwartier - fietsen. Gelukkig is het dra gelijk weer. Opening. Notu len, die ouderwets voorge lezen worden'. Tien minuten. Twee ingekomen stukken. Drie minuten. Niet voor pu blicatie vatbare kwestie, die zowaar een debat uitlokt. Kwartier, "t Belangrijkste punt wordt bewaard voor comité. Gelukkig na de ver gadering. Rondvraag. Zeven maal „Dank U", sluiting. Je koffie is er bij ingeschoten. Gelukkig start je met een sigaret, uitgerekend na 29 minuten vergadering Oogst: 20 regels copy. Avonddienst omdat er meer vergaderin gen waren. Om twaalf uur steekt je sleutel in het slot. En je vrouw tussen de wol vraagt met een blik op de wekker: „Vanavond ben je vrij ze ker. op andere pagina's Nabeschouwing raadsvergadering pag. 2, kol 1. Teraardebestelling oud-burgemeester Lovink pag. 2,k-L3 Amsterdamse Revue., pag. 3, k~? Veedrijvers, verdwijnend ras pag. 3, koL 1. Kinderkoerier pag. 3, kol. 4. in scheervlucht May er, de Franse minister van Financiën, heeft het parlement een ontwerp voor financiële en economi sche maatregelen voorgelegd, „tenein de de franc te redden", 't Voornaam ste voorstel is een buitengewone be lasting, eenmaal te heffen van alle winst en hoge salarissen. De Gaul- le's partij zal nieuwe algemene ver kiezingen vragen. Tsjecho Slowa kije zal de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland 5D00 spoorwagons le veren. In Meiringen, kanton Bern, werden arbeiders op een bouwterrein door een sneeuwlawine overvallen: acht arbeiders werden bedolven, zes van hen heeft men door uitgraven het leven kunnen redden. Een Maagdenburgs handelsreiziger in mot- tenballen heeft meer dan 500.000 mark verzameld „voor de opvoeding van Hitler's zoon". Die zoon had hij van een foto waar Hitier met Eva Braun en een jongetje op stonden. Hij fluis terde de goedgelovige Duitsers in, dat het kind buiten bereik van de Pussen moest worden gebracht. Het geld stroomde binnen. In zijn binnenzak. Een Waanidee Wanneer in een afgelegen streek een koeboer en een bouwboer naast el kaar leven, dan zal de koeboer de bouwboer geven van zyn melk •*-> kaas en spek en hij zal daarvc ij* te rug ontvangen erwten en bonen en aardappelen en groente. Wanneer dan echter op een gegeven ogenblik de akkers van de bouwboer braak blij ven liggen, dan kan men de dingen bekijken zoals men wil, vast staat echter, dat de koeboer e® een massa last door ondervindt. Wanneer ten slotte dat braak liggen moet worden toegeschreven aan derden, dan zal on ze koeboer proberen daaraan een einde te maken, ook al is de bouw boer een alleronprettigste kerel op wiens geregelde omgang hij gc~» nrijs stelt. Zo ongeveer liggen, eenvoudig voor gesteld, de dingen tussen ons en Duitsland. De Duitse akker ligt braak en wij ondervinden daarvan nadelen. Het zijn de grote geallieerden die thans in Duistland de lakens uitdelen en die niet in staat blijken te zijn een toestand iy het leven te roepen, welke een garantie mag worden geacht voor een betere gang van zaken in de toe komst. Het feit, dat de meesten onder ons de Duitser niet kunnen luchten of zien, verandert niets aan de om standigheid. dat Nederland gedupeerd wordt. Waarom nu wordt door onze rede ring niet meer getamboerd op de noodzaak, dat ze eindelijk weer in re latie kunnen treden mét ons natuur lijk achterland? We zouden hierbij willen opmerken, dat ons hele gewest voor de oorlog min of meer dreef op de afzet naar Duitsland. Laten we wel beseffen, dat de be roemde ..economische eenheid", waar op alle leden van de Grote Vier op hun wijze aansturen .een doekje voor het bloeden is De gedachte dier ..eco nomische eenheid" is vermoedelijk uitgevonden door de geallieerden, die hun blikken richten op Oost-Pruisen, waar het graan wordt geproduceerd, dat zij thans moeten invoeren en dat ze niet of niet ten volle betaald krij gen. Maar Rusland denk er niet aan zijn greep op het door hem bezette gebied los te laten. Zolang we leven in een wereld, waarin de volkeren onderling handel kunnen drijven kunnpn ruilen. ïs ie der land een „economische eenheid" en het begrip een waanidee. Het is ge- baseertl op de gedachte der autarkie, der zelfvoorziening, die sedert de op komst van het nationaal-socialisme de wereld heeft verarmd. Wanneer West-U»'* steenkool of ijzer of machines proi-.ucezrt. dan kan het daarvoor bij ons eieren en zuivel en kool krijgen. We begrijpen niet. waarom Neder land blijft aansukkelen achter de door de grote geallieerden uitgevon den „economische eenheid", die allen maar maakt, dat wij gescheiden blij ven van het land, dat wij nodig heb ben en dat ons nodig heeft. Met sym pathie voor de Duitsers heeft dat niets te maken. a. ERIKS. Met ingang van 12 Jan. wordt het maximumgewicht voor postpaketten verhoogt van 5 tot 10 kg. De Vei ligheidsraad heeft met 9 tegen 2 stem men besloten, de hervorming van het veto-recht op de agenda te plaatsen. weerbericht WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met niafit- seïyk enkele -egenoaitn. lfgeel msGyn tijdelijk uog vrii Lr»ol-tlgé lijke wind. In hit Ncocdut v< he* land ongeveer dezelfde tempcran.** als gisteien. In het Zuiden nog lete zachter.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1