Ikmaaftlei' Tuinders vergaderden te Alkmaar Felle critiek op het regeringsbeleid Onder de Schijnwerper Vrees voor dalende prijzen Gelijkschakeling in Oost-Duitsland Berlijn als haard van verzei Onfortuinlijke avond voor de C.P.N. Verplichte verzekering tegen werkloosheid 4e Jaargang No 1119 Maandag 22 December 1947 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338, Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9), tel. 3907. De vergadering van de Provinciale Commissie uit de Veilingen in "Noord- holland is altijd een der hoogtijdagen voor de tuinbouw uit ons gewest en zo kon de heer J. P. Nijssen Zaterdag in het Gulden Vlies te Alkmaar een bijeenkomst openen, waarop slechts weinig aangesloten veilingen verstek hadden laten gaan. In zijn beginwoord gaf de voorzitter een overzicht over het afgelopen jaar, hij herinnerde aan de spinazie-afzet, waarvan in de topdagen heel wat was doorgedraaid met het gevolg, dat de organisatie zelf had ingegrepen. Door de vaststelling van een stopprijs van 8,en een uitbetalingsprijs van f 4,— was de situatie gered en had men getoond, dat de producten niet „voor alle prijzen" behoefden te worden verkocht. Hij memoreerde de aardbeienoogst, die beneden verwachting was geble ven, maar waarbij was uitgekomen, dat ook het Nederlandse publiek een eerste klasse product weet te waarderen. De zomergroenten en de grove tuinbouwproducten passeerden de revue en hoewel hij besloot met enige vrees voor 1948 tot uitdrukking te brengen, hoopte hij de moeilijkheden met elkaar en in onderling overleg het hoofd te kunnen bieden. Critiek op ministerieel beleid Aanvoerregeling winterproducten Nadat een aantal punten van huis houdelijke aard rekening, begro ting, herverkiezing der aftredende bestuursleden, jaarverslagen e.a. flot was afgewerkt dtwam aan de or- ie het bestuursvoorstel om in samen werking met -Friesland aanvoerrege- «nd op te treden. Zo iets is mogelijk ioor de houdbaarheid der winterpro ducten en bereikbaar door het stellen van prijzen, waar beneden niet mag worden verkocht. Zulk een regeling is mede mogelijk, omdat te verwachten is, dat de goe deren, gezien het gebrek aan voedsel in Europa, onder alle omstandigheden zullen kunnen worden afgezet. Bij de discussie kwam o.a. de gele cool ter sprake, die „lag te rotten op aet land". De voorzitter vestigde er m dit verband de aandacht op, dat veel te eenzijdig is gekeken naar de prijszetting van verleden jaar. Velen hebben grote lappen gele kool, die in de Herfst weg moest, omdat de gele genheid tot bewaren ontbrak. Zo iets is geheel verkeerd. Het bestuursvoorstel wordt ten slot- e met algemene stemmen aangeno men.. Geen bodem in de markt? Hoezeer de tuinbouw als een spook voor ogen zweeft een eventuele in storting van de prijzen, bleek uit een serie van vijf voorstellen .afkomstig van de veilingen te Warmenhuizen, Hoogkarspel, Purmerend, Obdam en Noordscharwoude, die alle op hetzelf de neerkwamen: minimumprijs-rege ling, het verkrijgen van een bodem in de markt, fondsvorming om even tuele prijsdalingen te kunnen opvan gen. Als eerste sprak hierover de heer Prins voorzitter van de landelijke or ganisatie, het Centraal Bureau, die er op wees, dat de productie tot stand komt via 't areaal (het met tuinbouw producten bebouwde opper lak) en dat de grootte van dit areaal dateert uit 1933 een periode van hoogcon junctuur. Van de opbrengst ad ca. 800.00& ton blijft de helft in het binnenland, de verwerkende industrieën nemen een 80.000 ton af, terwijl op een export van ca. 120.000 ton wel kan worden gerekend. Er is dus een overschot van 200.000 ton, gevolg v.an het feit, dat Duitsland als afnemer is verdwenen. Om redenen, welke niet kunnen wor den beoordeeld wellicht wenst de minister het productieapparaat te be waren worden tegen het advies van het Centraal Bureau teeltvergunnin gen uitgereikt. Dit komt neer op een welbewust telen voor de mestvaalt. Hiervoor is alleen de minister ver antwoordelijk. Alle maatregelen, welke het Cen traal Bureau in deze treft, blijven lapwerk: alleen de minister kan zor gen voor een bodem in de markt en hj|j behoort dit dus te doen. Thans incasseert hij zelf de revenuen van zijn politiek en schuift de lasten een ander op de hals. Onder deze omstandigheden meent het Centraal Bureau zelf geen maat regelen te kunnen nemen, te meer waar verleden jaar aan de minister tevergeefs een bedrag van 'een milli- oen gulden tot dit doel werd aange boden. Na ampele besprekingen, waarbij vooral de minister het zwaar moest ontgelden zo hoorden we van de bestuurstafel, dat het de minister koud liet, welke muis de tuinder voor zijn producten kreeg werd besloten een telegram aan hem te sturen, waar in werd aangedrongen op een onver wijlde ten uitvoer legging van de mo tie Groen en de interpellatie Vonde ling. Na de pauze werd met algemene stemmen besloten tot het verlenen van een subsidie groot f 2500 aan een centraal magazijn, dat de nodige ser vice zal verlenen bij het herstel van tuinbouw-machines en bij de levering van onderdelen. Door de heer J. Dragt werd daarop de aandacht ge vraagd voor het zeer nuttige werk van de juridische voorlichtingsdienst. Naar aanleiding van een opmerking uit de rondvraag zegde het bestuur toe te willen onderzoeken of het mo gelijk Is b.v. 100 wagons gele kool uit de voorraad te nemen en te be stemmen voor veevoer. Hierna sluiting. De voorzitter van de Christelijk-De- mocratische "Unie hi Duitsland, Jakob Kaiser, is evenals de vice-voorzitter van deze partij, Ernest Lemmer, op last van het militaire-SovJet-be-ïtnnr uit zijn functie ontzet, aangezien de politiek van de C.D.U. in de Sovjet zone niet in overeenstemming is met de wensen van de Sovjets. In het bij zonder maken deze bezwaar tegen de weigering der C.D.TJ. het door de communisten geïnspireerde „volkscon gres" te steunen. In kringen, wier politiek blikveld niet uitsluitend Oostelijk is georiën teerd, wordt de terzijdesteling van Kaiser algemegn beschouwd als een daad tegen de wil van de grote meer derheid der partij, aldus A.N.P.. Men is er vast van overtuigd, dat Kaiser aan vertrouwen niets heeft ingeboet Beels „laatste beroep" Het is altijd gevaarlijk, wanneer ten diplomaat spreekt van een „laat je beroep". De tijd ligt nog niet lang in het verleden, waarin men zich in Nederland over zulke uitlatingen vro lijk maakte, omdat men wist ,dat er nog wel een „onherroepelijk laatste", een „allerlaatste" en een „onherroe pelijk allerlaatste" beroep placht te' volgen. We vrezen voor minister Beel, dat hier wel eens hetzelfde geval zou kunnen zijn en wanneer deze ver wachting mocht worden verwezenlijkt zal dit het prestige van onze minister president niet vergroten. Helaas kunnen we ons niet onttrek ken aan de gedachte, dat de „repu bliek Djokja" de nieuwe benaming, welke minister Beel gebruikte de nog al hooghartig' aandoende uitnodi ging naast zich zal neerleggen.-Zelfs wil het ons voorkomen, dat de klove tussen Nederland en de republiek eerder wordt verbreed, dan dat van overbrugging sprake zou kunnen zijn. Een „laatste beroep" is altijd min of meer ultimat.ef. Men denkt aan maat regelen, die nullen volgen, wanneer de andere partij er geen gehoor aan geeft. De moeilijkheid in dit geval is nu. dat minister Beel machteloos is om aan zijn bedekte bedreiging kracht bij te zetten. Wanneer hij zegt dat zekere onverantwoordelijke ele menten thans in de republikeinse re gering de boventoon voeren en dat het bij een weigering hoogste tijd is, dat deze elementen in de leiding hun plaats niet "langer blijven innemen, dan mag men zich afvragen, hoe de minister iets dergelijks zou willen of kunnen verwezenlijken. Want een op mars naar Djokja lijkt sedert de be sprekingen in de Veiligheidsraad, min of meer onwaarschijnlijk. Overigens dunkt ons zijn beroep wei nig tactvol, gezien het feit, dat de be sprekingen met de Commissie van Drie nog niet ten einde zijn. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat de Indonesische delegatie op de Renville Buitenlands Overzicht J er door gegriefd is. te meer waar de leden er van zichzelf ook beschouwen als behorende tot de ..onverantwoor delijke elementen", die zo spoedig mogelijk behoren te worden vervan gen. Alles bijeengenomen betwijfelen we of Beels plotseling optreden de goede gang van zaken zal blijken te hebben bevorderd. We verwachten er eerder het tegendeel van. Beel en de zijnen kunnen zonder twijfel overgaan tot de vorming van een Republiek der Verenigde Staten van Indonesië. Maar ze kunnen Djok ja niet dwingen daaraan deel te ne men. En zolang de Indonesische Re publiek er buiten staat, blijft het ver zet. Zonder Djokja is geen consolida tie mogelijk. E. Dit neemt niet Weg, dat de onder Sovjet-toezicht staande publiciteitsor- ganen de maatregelen hebben voorge steld als een interne partij-aangelegen heid, die in ivereenstemming zou zijn met de democratische wil van de par tij. De S.E.D. almachtig Het partij-orgaan is heden voor het eerst onder nieuwe leiding versche nen en gemeld wordt ,dat Sovjet-offi cieren aan de samenstelling er van zouden h'ebben deelgenomen. Uit de inhoud van het plan, dat onmiddellijk met propaganda voor het volkscon gres is van wal gestoken, wordt het duidelijk, dat de nieuwe richting der partij een nauw samengaan met de Socialistische Eenheidspartij zou bete ken. De h'egemonie van deze partij in de Sovjet-zone wordt thans onbe twistbaar geacht en men beschouwt de beide „burgerlijke" partijen verder slechts als aanhangsel der Eenheids partij. Nominaal is Kaiser niet afgezet en hij heeft Verklaard, dat hij zich par tijleider blijft achten, zolang de Sov jet-gezaghebbers hem niet direct heb ben ontslagen of zo lang een partij congres hem niet het vertrouwen op zegt. Het is waarschijnlijk, dat Kaiser zijn politieke werkzaamheden thans in het Berlijnse verband van de partij zal voortzetten. Dit verband heeft zich eensgezind met hem verklaard. Alge meen wordt aangenomen, dat de nieu we richting der C.D.U. een ophelde ring betekent van de politieke situa- ie in de Ooselijke zone. aangezien met opheldering het uitschakelen van de C.D.U.-leiding „de laatste democrati sche camouflering van de in de zone heersende part ij dictatuur is opgehe ven". De positie van Berlijn, waar zich thans alle verzet tegen deze „partij- dictatuur" concentreert in de door de Westelijke machten gecontroleerde de len der stad, is door deze ontwikke ling nog geaccentueerd. INVOER VEEKOEKEN De internationale noodvoedselraad heeft de voorlopige toewijzingen be kend gemaakt voor 1948 voor plant aardig veevoeder met een hoog pro- teinegehalte (oliekoeken en meel). De toewijzing voor Nederland is vastgesteld op 121.500 ton en die voor België op 89.900 ton. Vergadering P. v. d. A. te Bergen Dr. van Leusen over „Rusland en het Communisme" Drie tegen een BERGEN Op de openbare verga dering van de P.v.d.A., waar als spreker optrad Dr. A. J. van Leusen met als onderwerp „Rusland en het communisme" «af de voorzitter der C.P.N. afd. Bergen toe dat in Rus- - land, vooral onder de hoogste krin gen van ambtenaren, corruptie hoog tij viert. De P.v.d.A. had dezer dagen in de Rustende Jager te Bergen een open bare vergadering belegd, waar Dr. A. J. van Leusen zou spreken over het onderwerp „Rusland en het commu nisme". Spreker begon zijn inleiding met er op te wijzen, dat hij in 1933 gedurende een maand met een internationaal ge zelschap doctoren in Rusland had ver toefd en daardoor in de gelegenheid was geweest, meer en beter met de Russen als volk bekend te raken, doch ook met de manier waarop in Rusland het communisme wordt gepropageerd en hij dus niet afhankelijk was ge weest van datgene wat in diverse bla den en geschriften hierover werd ge schreven. Deze voorlichting kan, vol gens zijn mening, nooit geheel juist fijn, daar deze veelal eenzijdig is. Uit de mededelingen van personen, die nadien in Rusland zijn geweest, heeft spr. de overtuiging gekregen, dat in wezen sedert die tijd niet veel veran derd is. Het Russische volk was ruim 100 jaar in ontwikkeling ten achter, er waren ontelbare analphabeten en gezien de toestanden die onder het Tsaristische regiem waren ontstaan, kon hij begrijpen, dat daaruit een re volutie was voortgekomen. Gedurende zijn bezoek aan Rusland, heeft spreker ook kans gezien enige Sd zonder gids rond te zwerven en ardoor was het onmogelijk alles or hem verborgen te houden. Men g een onafgebroken massa In lom pen langs de weg, een grauwe massa met weinig vreugde. Tegenwoordig is alles echter gericht op de ontwikke ling en de propaganda voor het com munisme, zelfs de musea, schouwbur gen, bioscopen enz., zijn daarbij in geschakeld. Tijdens een bezoek aan de opera, maakte hij het mee, dat de voorstelling plotseling werd onder broken en een commissaris op het toneel verscheen, om mede te delen, dat de kolenproductie in een bepaalde streek met een zeker percentage was gestegen, wat het gevolg zou zijn van door de regering genomen maatrege len, waarna de voorstelling weer werd voortgezet Een dergelijke wijze van propaganda maakt men ook nu nog dagelijks mee. Naar Siberië Er zijn veel misstanden en een grote corruptie, vooral in de hogere krin gen. Wordt er in een bedrijf een fout gemaakt, dan verdwijnt de leiding onherroepelijk naar Siberië. De Russen zijn door de eeuwen heen gewend te lijden en voelen zeer sterk nationalistisch, hun land is alles voor hun en er moet zeer veel gebeuren, wil dit volk in opstand komen. De Rus weet niet wat er in het buiten land gebeurd, zij worden volmaakt onwetend gehouden hoe over de gren zen de toestanden zijn. Er mag alleen gesproken worden over het kapitalis tische stelsel in het buitenland. De dwang in gedachte komt van boven af. Corruptie viert daar hoogtij. On juist is het dit communisme over te plaatsen, naar onze beschaving, hoe wel spreker toegeeft dat er ook hier misstanden zijn, welke de P.v.d.A. tracht lang democratische weg op te lossen. Het is evenwel niet mogelijk in Rusland een andere mening te ver kondigen, er is wel een nieuw kapi talistisch stelsel gegroeid, ten gunste van de thans bevoorrechte klasse, het z.g. „staats-kapitalisme". Zij becriti- seren het kapitalisme in het buiten land, doch versterken daarentegen het kapitalisme in het binnenland. Spr. wees nog op de sanering van de roebel, welke enkele dagen gele den heeft plaats gevonden. B(j deze sanering is de kleine-man de dupe, deze toch krijgt voor zijn 10 roebe>s er slechts één nieuwe terug, de meer bezittende krijgt er één voor 3 roebels wat dus betekend een bevoorrechting van een bepaalde bevolkingsgroep. In dien Min. Lieftinck de sanering op zijn manier daar had kunnen behan delen, was dit anders gegaan, hoewel op zijn maatregelen ook veel valt te critiseren. Socialisme kan geen plaats en recht in onze maatschappelijke verhoudin gen opeisen onder communistische leiding, die uit Moskou wordt gedic teerd. De omstandigheden waaronder wij leven, zijn geheel anders dan in Rusland. Debat Na deze inleiding trad de heer Boersma, voorzitter der C.P.N. afd. Bergen en lid der gemeenteraad in debat Deze zeide o.m. dat het hepi bevreemdde, dat het communisme ons niets zou kunnen brengen. Hij moest toegeven, dat in Rusland in bepaalde kringen corruptie hoogtij viert, doch volgens zijn mening hoopt men in Russische kringen, dat deze misstanden en ook andere, zeer spoe dig zullen zijn uitgeroeid. Dat de leiding daar van de doelstellingenis afgeweken, acht hij beslist verkeerd- De inleider had er op gewezen, dat het volk diep religieus is. B. acht het noodzakelijk, dat het communis me door hogere machten moet wor den geleid en indien dit gebeurd, zou dit een aanleiding kunnen zijn tot een algehele samenwerking van alle volken. Dr. v. Leusen wijst er in zijn ant woord op, dat wie tegen het commu nisme is, wordt vermoord en noemt daarbij Trotsky, Petkow enz. Een con tra-revolutie in Rusland zou een bloed bad betekenen en hij hoopte dat het tegenwoordige regiem daar uit zich zelf zou ombuigen tot de waarachtige democratie. Thans zijn zij daar onein dig ver van verwijderd. Hij vindt het een wonder, dat dit regiem tot heden nog kon blijven bestaan, doch hij ge looft, dat dit binnen afzienbare tijd zal veranderen. Begrijp toch wat het betekend uit het buitenland, uit Mos kou, instructies te krijgen. Spr. zeide "te geloven dat, wanneer de heer Boersma beweringen, als door hem hier naar voren gebracht, zou uiten op het a.s. congres van de CPN, hij net als zijn partijgenoot Koejemans zal worden uitgezuiverd, terwijl hij, wannee/ hij dit in Rusland zou doen, de vo7gcr.de dag niet meer tot het land der levenden zou behoren. Het religieus gevoel wordt in Rusland ge tolereerd, omdat men daar anders het volk tegen zich zou krijgen. Wan neer men met de stellingen van Boersma in zijn partij hier in Holland accoord zou gaan, zou dit betekenen dat de CPN los moet van Moskou. In Rusland is een vrije meningsuiting onmogelijk, in tegenstelling met hier. Er zijn in de communistische rijen vele waarachtige socialisten, waartoe ook de heer Boersma schijnt te te- horen, die t.z.t. wel op hun weg terug zullen komen. Een Engels sportvliegtuig maakte een noodlanding bij Vlissingen en liep lichte schade op. De inzittenden ble ven ongedeerd. Op weg van Inns- brueck naar Wenen is nabij Praag een vliegtuig verongelukt. In Ameri ka dreigt een staking van 15.000 em ployés van de Western Union 'Te- graaf Mij. Doordat weldra 4 nieu we schepen in de vaart zullen wor den gebracht, benadert het tonnage van de mij. „Nederland" aanstonds weer het vooroorlogse peiL Naar het A.N.P. verneemt, is binnenkort de indiening bij de Tweede Ka mer van een ontwerp-werkloosheidwet te venvachten. Dit ontwerp zal be ogen de invoering van een verplichte verzekering van werknemers tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid, door resp. 'n wacht geldverzekering, gedragen en uitgevoerd door het bedrijfsleven en een werkloosheidsverzekering, eveneens uitgevoerd door het bedrijfsleven, maar gedragen door bedrijfsleven en overheid tesamen. Het moet voorts in de bedoeling liggen, dat er hij de wachtgeldverzekering verscheidenheid van regeling per bedrijfstak zal bestaan, terwijl bij de werkloosheidsverzekering de voornaamste bepalingen uniform zullen zijn. op andere pagina's Sportnieuws pag. 2 Agatha Christie: De koningin van de detectiveroman pag. 8 Waarom weid de Mm, ..ar niei uUgenodigr Zaterdag waren we tegenwoordig op een vergadering van onze tuinbou wers, welke, daarvan zijn we over tuigd, de belanghebbenden zelf meel bevrediging heeft geschonken dan hen, die, gelijk wij, als onpartijdigen de besprekingen bijwoonden. Wanneer we dit schrijven, moet men ons niet verdenken van mindere welwillende gevoelens jegens onze tuinbouw, wat allerminst het geval is. Integendeel, ons volk is economisch slechts dan kerngezond, wanneer er geen groepen zijn, die worden overgeleverd aan de armoede en wier bedrijven, als ge volg van een verkeerde regerings- politiek. tot onrendabilitëit zijn ge doemd. Dit geldt ook voor de in ons land zo belangrijke tuinbouw, die we dus van harte gaarne zien bloeion en floreren. Het bezwaar, dat bij ons meer en meer rees tegen de besprekingen, die we hoorden ,was dit, dat de aanwezi gen zich zozeer op het standpunt van het eigenbelang plaatsten, dat ze soms uit het oog verloren, dat er ook nog andere Nederlanders zijn dan alleen de tuinbouwers. Waarbij dan opmer kingen werden gemaakt, die er vol komen naast waren en die daarom op ons een iet of wat onredelijke in druk maken. Zo bijvoorbeeld de spre kers. die van oordeel waren, dat de regering de tuinbouwers eenvoudig in de steek liet en dat zij recht hadden op 'eenzelfde behandeling als de an dere boeren. We zouden deze woord voerders willen zeggen: ga eens* luis teren op een vergadering van land bouwers of veehouders. We geloven dat opmerkingen als bovenaangehaald 'een volgend maal met meerdere be scheidenheid zouden worden gelan ceerd of geheel achterwege zouden blijven. Ook de critiek op het ministerieel beleid leek ons te fel. Het moge waar zijn, dat het areaal thans te groot is, we geloven, dat de hele tuinbouw te hoop zou lopen .wanneer morgen aan de dag de bepaling af zou komen, dat het met 20 wordt beperkt. En toch. daarmee zou volgens de cijfers, welke ter vergadering werden ge noemd, de toestand gezond worden. Overigens: hebben de tuinbouwers zo heel erg te klagen over de bedrijfs- uitkomstten? Toen de critiek op de minister het felst was, opperde een buurman aan de perstafel de gedachte: „Waarom hebben ze de minister niet uitgeno digd op deze vergadering?" Inder daad, zo was het. Ons, persmensen, wordt het wel eens verweten over een kwestie te hebben geschreven, zonder de betreffende personen ♦«heb ben gesproken. Evenzeer dunkt het ons onjuist dat op een bijeenkomst felle critiek wordt uitgeoefend op een bewindsman, zonder dat hem althans de gelegenheid is geboden aanwezig te zijn en de kwestie ook van zijn standpunt te belichten. Men bedenke daarbij, dat regeren niet altijd even gemakkelijk is. We spraken eens een minister, die zei: „Wanneer alle partijen ontevreden „zijn. dan mag ik vermoeden, dat de „dingen behoorlijk geregeld zijn. Is „er een, die min of meer tevreden „lijkt, dan kan men er zeker van zijn. „dat iets niet in orde is." Van het bestuur ging in deze ver gadering weinig remmende werking uit Het resultaat zal wel zijn, dat men zich er een volgend maal over beklaagt, dat zo weinig werd bereikt. A. ERIKS. weerbericht KRACHTIGE WIND Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Krachtige aan de kust tijdelijk stormachtige Noord-'wes lelijke wind. Aanvankelijk nog iets zachter .later weer iets kouder.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1