ïkmaardei Drama voor onze kust Jnder de Sriiijiiwciiiei N ïiüll ANDSE FIRS 19<*5 Noors stoomschip door explosie vergaan Slechts één overlevende bereikt de kust Fraude op distributiekantoor Schagen Vrede op aarde! Distributie 4e Jaargang No 1122 t laandag 29 December 1947 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wad. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 33S, Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9), tel. 3N7. KERSTMIS 1947. Met donderend geweld beuken de rollers de Hondsbosse Zeewering. Het scliuim vliegt ons om de oren, wanneer we een ogenblik lang de Westerstorm trotseren om ons te vermeien in de aanblik van de hol staande Noordzee, die met ziin huizenhoge golven en zyn laaghangende dreigende luchten een ware heksenkolk lijkt. Daar,, ergens voor ons uit, moet zich in de nacht tussen de heilige avond en de eerste Kerstdag het drama hebben afgespeeld, waarvan we zoeven het tastbare bewijs hebben gezien in de vorm van een aange spoelde en op de dammen van onze kust kapotgeslagen sloep. kei schip of kuststation soortgelijke seinen heeft opgevangen. Nauwelijks waren de twee redding boten te water of het stoomschip ver dween in de golven Op dat moment bevonden zich slechts een vijftal schip breukelingen aan boord van de sloe pen. Of deze er nog in zijn geslaagd andere drenkelingen aan boord te hij sen is onbekend. Met Arnt Rokker za ten twee gewonde opvarenden aan boord van de ene sloep, en wat de an dere aangaat, met zekerheid kan slechts worden gemeld, dat 2 Noren daarin plaats hadden genomen. Wat er precies is gebeurd, zal wel «liijd een geheim blijven, de enige overlevende van het Noorse stoom schip. Is merkwaardigerwijs een lid van het machinekamerpersoneel en be •hoort daarmee tot dat gedeelte der bemanning, dat bij zeerampen het minst op de hoogte is van wat er pre cies gebeurd. Reconstructie van de ramp Gezien de sterke Zuidwestelijke wind en de verklaringen van de enige overlevende acht men de volgende re constructie van de ramp de meest waarschijnlijke: De ..Skoghaug" is ten gevolge van de sterke wind na het verlaten van de "Waterweg iets uit de koers geslaeen en naar men, in tegenstelling tot de Indruk van de overlevende, aanneemt in de avonduren op een mijn gelopen. U:t het ietwat verwarde relaas, dat de uitgeputte Arnt Rokker over zijn wederwaardigheden In zijn eigen taal. aangevuld met gebrekkig Duits en En gels. jn Camperduin heeft afgelegd, heeft men begrewn. dat deze stoker hot schip zich op de stookplaat be vond rn onmiddelijk na de hevige ont plcfffr.g naar het dek klom Daar heerste een onbeschrijfelijke chaos, te midden waarvan de kapitein bevel gaf de Ttvee eoed geoutilleerde redding boten te laten zakken. Verschillende leden d-r 27 koppen tellende beman ning waren doof het geweld van de ontploffing te water geslingerd, ande ren gedood. Of de radio-installatie on klaar was geraakt, dan wel de marco nist verwond of gedood, of dat deze in de verwarring geen kans meeï heeft gezien tijdig noodseinen uit te zenden is niet bekend. Zeker is, dat geen en- DE TWEEDE SLOEP Deze laatste sloep is in de nacht van ,Donderdag op Vrijdag (10 uur nadat de eerste bij Camperduin was aange spoeld en ruim 24 uur na 3e ontplof fing) tussen Petten en den Helder bij Callantsoog aan land gekomen. Nie mand zal de zwerftocht van deze boot en de ontberingen van de inzittenden ooit te weten komen, want de beide opvarenden, die erin werden aange troffen. waren bezweken. Van hun stoffelijke overschotten zijn foto's ge nomen, die aan de enige overlevende zullen worden voorgelegd ter indenti- ficatie. zodra diens gezondheidstoe stand dit toelaat. De beide ongelukki- gen waren gekleed maar hadden geen papieren op zich. In hun trouwringen zijn naar Noor se gewoonte de voornamen gegraveerd van hun echtgenoten: Kari en Alma. De tocht van Arnt Rokker Over de tocht van de andere sloep heeft men van de jonge Noorse stoker het volgende begrepen: zijn beide lot genoten in de sloep waren gewond. Wereldvrede De wederopbouw van de wereld zou stellig veel gemakkelijker gaan en de vriendschap der volkeren zou in belangrijke mate worden bevor derd. wanneer ieder mens zich min der liet leiden door een ingekankerde vóór- of tegeningenomenheid, welke allerminst is gebaseerd op degelijke kennis, wanneer daarnaast de rege ringen bereid waren meer eerlijke voorlichting te verstrekken omtrent nip gen, waarvan ze eigenlijk ver plicht zijr tekst en uitleg te geven. Cn?c tegenwoordige samenleving wordt volkomen ondermijnd, doordat vercchi'lcnde groepen fel met elkaar in alrijd zijn. Partijen en volkeren «aan tegen elkaar op; daarbij wordt gewerkt met „ideologieën", die in we zen vaak drogredenen zijn, omdat ze geen rekening houden met de prac- tijk. Degenen, die er mee werken, kunnen de draagwijdte er dikwijls al lerminst van bepalen en zij, die dit wel kunnen, zwijgen en lachen in hun vuistje, omdol ze er de menigte door in hun hnnd houden. Wat weten wij, in Nederland, van dc werkelijke toestanden in Amerika of Rusland, in Falcstina of in Indo nesië? Wc kunnen er onze gedachten over hebben, ons daarbij baserende op wat snoeren, die er zijn geweest, in woord of geschrift meedelen. Ook daarmee echter moet men voorzichtig zijn. cmdnt velen de dingen aller minst onpartijdig plegen te zien en zich bij hun beoordeling ook al weer grar.g loten leiden dóór hun vooringe nomenheid. Een ding echter staat bij dit alles wel va.d: een mens is een mens. En, hoewel er verschillen zijn. doet men er goed aan niet te verwachten, dat «en Indonesiër zich zal kenmerken door eigenschappen, welke volkomen afwijken van die van een Nederlan der. Er. het zal dikwijls voorkomen, dat »ic;i kan zeggen: „Die man is een Rue, maar hij zou een Amerikaan kunnen *iJn". D?t d_« Ruancr. heel *-.wone mensen- 2ijp, cn aüeruibtss engelen, die op aarde rondwandelen, is de laatste we ken enige malen duidelijk gebleken. De stabilisering van de roebel komt voor een goed deel neer op het op nemen van de handschoen door de Russische regering tegen de zwarte markt en de zwarte handeL Iets wat in tal van andere landen met meer of minder succes ook gebeurt. En de maatregelen, welke juist gedurende de Kerstdagen door enkele Russische bla den werden aanbevolen tegen het ma ken van grote winsten door bepaalde bedrijven, wijst er alleen maar op, dat de doorsnee-Rus, indien hij de kans krijgt, zich dezelfde vrijheden veroor looft als de meest kapitalistisch ge oriënteerde Amerikaan of Nederlan der. Een ideaal kan men nastreven, ver werkelijken laat het zich niet. Dit geldt ook voor regeringsvormen, de ideaal-staat is een utopie, een droom beeld. Ieder volk is een verzameling van mensen, die elk voor zich een plaatsje in de zon trachten te verwerven. Daarbij wordt geslagen en gestompt gevochten en gestolen. Dit geldt voor hier en voor overal. Alles echter zou beter gaan. indien alle goedwillenden er naar streefden in de eigen omgeving het beste te be reiken. wat onder omstandigheden mogelijk is, zonder zich daarbij te la ten leiden door een dwaze aanbidding van wat elders heet te geschieden en waarvan ze over het algemeen in wer kelijkheid maar bitter weinig afwe ten. En zo er staten of regeringen zijn. waarvoor ze bewondering hebben, dan dienden ze te bedenken, dat ze deze landen een slechte dienst bewijzen door hun bewondering al te luid uit te bazuinen. Daardoor verscherpen ze de tegenstellingen, ze wekken het ver zet, dat ze daarop vergeefs trachten te bestrijden en dat toeneemt naarma te 't heviger te lijf jaan. De vrede onder het eigen volk en ook de we reldvrede zouden ze krachtiger bevor deren. Indiër, ze zich/elf beter beheers ten. Zelfbeheersing echter is een kunst waarin slechts weinigen het ver heb ben gebracht. A. ERIKS. In de nacht van 24 op 25 December verging op de Noordzee, vermoedelijk on geveer dwars van IJmuiden het Noorse sloomschop „Skoghaug", metende 1950 ton, dat Zaterdagmiddag om streeks 2 uur met kolen was vertrokken uit Rotterdam met bestemming Oslo. Ongeveer 2 uur 's nachts moet zich een ontploffing hebben voorgedaan, waar door het schip snel in de diepte verdween. Van de 27 koppige bemanning bereikte alleen de 24 jarige stoker Arnt Rokker behouden de kust bij Camperduin. Met zijn eigen ondergoed heeft hij ge tracht hen te verbinden. De sloep was van een góed-funge rende motor voorzien, maar helaas slaagde Rokker er niet in deze op gang te brengen. Zelfs bevond zich een uit stekend radio-apparatuur aan boord, waarvan evenmin gebruik is gemaakt. Ruim 12 uur lang dobberde de sloep stuurloos langs de kust, voortgedreven door de storm. Een der gewonden be zweek al spoedig en werd aan de zee prijs gegeven. De ander bleef langer in leven, maar bezweek eveneens aan de koude en de ontbering. De stoker was toen reeds dermate uitgeput, dat dit niet meer tot hem doordrong. De eerste Kerstdag spoelde de boot tenslotte tegen de strekdam bij Cam perduin en sloeg om. Onverwijld bega ven een tiental wandelaars zich, samen een levende ketting vormend te wa ter, waarbij de voorste tot zijn hals toe in de zee waade. Zo slaagde men er in Rokker op het droge te brengen De haard zat in V/armenhuizen De Rijkspolitie te Schoorl is er na een uitgebreid onderzoek in geslaagd een fraude aan het licht te brengen op bet distributiekantoor te Schagen, waarmede een bedrag van f 14.000,is gemoeid. Door bemiddeling van de 39-Jarige H. te Amsterdam, een vroegere landbouwer uit Warmenbuizen, thans zwart handelaar, was de 51-jarige distributie-ambtenaar S. even eens uit Warmenbuizen, in het bezit gesteld van 90 wisselbonnen. Sedert Juni van dit jaar waren met deze wisselbonnen 300 levensmiddelen- en 160 tabakskaarten uit het regelmatige verkeer verdwenen en op de zwarte markt verkocht. Enkele dagen geleden zijn S. en H. aangehouden. Zaterdag zijn zU voor de Officier van Justitie te Alkmaar voorgeleid. Bij een huis zoeking werden in de woning van S., verborgen in de oven van het fornuis, de 90 wisselbonnen aangetroffen. Verder is gearresteerd de 29-jarige D. uit Warmenhuizen, eveneens werkzaam op het distributiekantoor te Schagen, die bU deze onregelmatigheden is betrokken, maar ervan wordt verdacht nog andere overtredingen te hebben gepleegd. De politie zet het onderzoek Kerstberichten 1947 INDONESlc. Officieël wordt uit Batavia gemeld, dat de Nederlandse verliezen bedroe gen een gesneuvelde en drie gewon den. In West- en Midden-Java kwa men botsingen voor. Voorts hadden in Java en Sumatra de „gebruikelijke beschietingen" van Nederlandse pa trouilles en posten plaats. GRIEKENLAND Volgens te Athene binnengekomen berichten is Konitza in Epirus, dicht bij de grens van Albanië gelegen, door guerillastrijders bestookt tijdens een aanval van 2.000 guerrillastrijders op de geregelde Griekse strijdkrachten in dit gebied. Buiten de stad wordt op de Borazaniburg hevig gevochten. INDIA In een communiqué van het Minis terie van India wordt melding ge- De andeie drenkeling speelde -naakt van „lievige gevechten" tussen kwartier later op het strand aan. On* middelijk bracht men de Noorse sto ker naar de vlak achter de zeedijk woonachtige familie Eduaard, waar dr. F. H. Ris Elada uit Groet en eerste hulp verleende Nadat de uitgeputte schipbreukeling enkele mededelingen had gedaan, schreef de arts rust voor. De volgende morgen is de stoker naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Moeilijkheden bij indentificatie Voor zover bekend zijn tot dusverre de lichamen van 10 der slachtoffers aangespoeld. De kleding van de mees ten was bijzonder schaars, hetgeen er ,op kan duiden, dat zy zich reeds ter- ruste hadden begeven voor de ont ploffing. Enkele der stoffelijke over schotten vertonen deerlijke verminkin gen. Van alle tien zijn foto's geno men, die aan het in het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar opgenomen enige overlevende lid van de bemanning zijn voorgelegd. Het bleek echter, dat deze eerst 14 dagen geleden op het vergane schip had gemonsterd. Dientengevolge kon hij slechts beves tigen, dat de overledenen weliswaar leden van de bemanning waren ge weest, doch niet hun namen verstrek ken, omdat hij deze in de korte span ne tijds nog niet had leren kennen. De meeste der aan gespoelde slacht offers droegen bovendien geen enkel papier bij zich. zodat voorlopig niet precies bekend zal zijn, welke der slachtoffers geborgen is. Intussen zijn de slachtoffers, die een naam in hun trouwring droegen, gein- dentif iceerd. De enige overlevende maakt het re delijk wel en zal, zodra zijn toestand dit mogelijk doet zijn per vliegtuig naar Noorwegen worden overgebracht Victor Emmanuelf Ev-koning Victor Emanuel van Ita lië, is te Alexandrië overleden. Sinds zijn troonsafstand in Mei 1946 ver bleef hy in ballingschap in Egypte. Vistor Emanuel was de man, die Mussolini en het fascisme aan de macht heeft geholpen. Hij was er voor verantwoordelijk, dat tallië in twee burgeroorlogen van zijde is veran derd. Ofschoon hij gedurende het lam ge fascistische regiem algemeen werd beschouwd als een paradafiguur. ver toonde hij toch in twee opzichten een opmerkelijke vasthoudendheid: hij bleef hardnekkig op de troon en hield blind vast aan zijn droom van een groot nieuw Italië: een nieuw Ro meins keizerrijk. Toen Italië's nederlaag dreigde, ont snapte Victor Emanuel uit Rome en hij slaagde er in Zuid-Italië te berei ken, dat reeds door de Britse en Ame rikaanse légers bezet werd. Indische troepen in Kasjmir en bin nendringende stammen, aan wie zwa re verliezen werden toegebracht Ook de Indische troepen leden verliezen. De Koninklijke Indische Luchtmacht heeft de aanvallers met bommen, ra ketten en boordwapens bestookt, aldus het communiqué. FRANKRIJK. De Franse nationale vtvgadering heeft een motie van Max Lejeune aangenomen, volgens welke een spe ciaal crediet van 8.897.031.000 francs wordt uitgetrokken voor legeruitga- ven in 1947. CHINA Naar verluidt, hebben de commu nistische strijdkrachten alle spoorweg verbindingen tussen Peking en de rest van China afgesneden. Er vinden he vige gevechten plaats ten Zuiden, Noorden en Westen van Peking. De regering heeft versterkingen gezon den. MANDSJOER1JE Volgens het Chinese persbureau „Central News" vinden in Mandsjoe- rije de gevedTten thans plaats op 20 km. ten Z.W. en 15 km. ten W. van Moekden. De positie der regerings troepen zou iets verbeterd zijn. EXTRA VLEES Het Centreal Distrib.kantoor deelt mede, dat voor 't tijdvak tot 4 Janua ri 1948 de bonnen 060 algemeen en 581 algemeen zijn aangewezen voor het kopen van 50 gram vlees. VERVROEGDE BON-AANWIJZING VOOR KOFFIE EN THEE In verband met de feestdagen zullen de voor de bonnenlijst van 2 Jan. be stemde bonnen voor koffie en thee vroeger worden aangewezen worden, namelijk op Maandag 29 December. Deze bonnen, rechtgevend op het ge bruikelijke rantsoen, zullen Dinsdag 30 December kunnen worden besteed. CHOCOLADE-BISCUITS ALLEEN OP VERSNAPERING- OF SUIKERBON Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met chocolade gecou- veerde. bedekte of samengestelde bis cuits alleen ap versnapering- of sui kerbon gekocht kan worden. Per bon voor 200 gram versnapering- of sui ker zyn 200 gram van deze biscuits verkrijgbaar. De Devenbedoelde bis cuits zijn niet verkrijgbaar op de na 1 Januari aan te wijzen keuze-bon voor gebak. SPANJE. In verband met een nieuwe reeks doodvonnissen die kortelings is uit gesproken tegen een aantal Spaanse republikeinen, heeft de parlements- groep der „vrienden van het republi keinse Spanje" stappen ondernomen bij de Belgische minister van Buiten landse Zaken. De heer Spaak heeft de afgevaardigden geantwoord bereid te zijn deze ter dood veroordeelden asylrecht te verlenen, indien de Spaanse regering ze uit Spanje wil laten vertrekken. EN IN HET HEILIGE LAND ZELF Op Tweede Kerstdag belaagden A- rabische vliegende colonnes, met ma chinegeweren. bommen en geweren gewapend, voedsel- en personencon- vooien, die van Tel Aviv naar het binnenland, vooral naar Jeruzalem trokken. Vooral tussen Tel Aviv en Jaffa wordt voortdurend tussen Ara bieren cn leden van de Haganah ge vochten. Voor het eerst sinds het verdelings besluit is het te Tabavieh (Tiberias) aan he meer van Galilea in N.-Pales- tina tot gevechten gekomen. Volgens berichten uit Joodse bron werden 2 personen gewond. Bij de gevechen te Haifa kwamen gisteren 10 Arabieren en 2 Joden om het leven. Tot de 53 gewonden behoren 3 Britse politie agenten en 2 Britse soldaten. Noodlanding KLM-vliegiuig Een toren geraakt Gistermorgen heeft een K.L.M.-toe- stel, een tweemotorige Douglas. ge zagvoerder Robinson, op weg van Amsterdam naar Leeuwarden, een noodlanding gemaakt op een weiland bij Boksum tussen Sneek en Leeu warden. De tien passagiers kwamen met de schrik vrij. Het toestel werd beschadigd. Het vliegtuig was. ver moedelijk tengevolge van het slechte weer tegen een toren gevlogen en had daarbij een groot deel van een der vleugels verloren. Ir. Smeding eredoctor De sènaat der Landbouwhogeschool te Wageningen heeft het doctoraat in de landbouwkunde honoris causa ver leend aan Sir John Boyd Orr. direc teur-generaal van de F.A.O. te Was hington, Ir. S. L. Louwes, derecteur- generaal voor de voedselvoorziening te Wassenaar en Ir. S. Smeding, di recteur van de Wieringermeer Noord- oostpolderwerken, te Zwolle. op andere pagina's Opoe Wit 90 jaar Pag 2, v 1. L Alcmari» verliest haar jubileum-ed- strijd Pag. 4/ kol. 1. N.-Niedorps raad nam afscheid van Mr. v. d. Molen Pag. 4, -I. 2. Nei echi! Herv. Kerk te Wieringer- werf weer in gebruik Op Eerste Kerstdag is zonder offi cieel vertoon de geheel gerestaureer de Hervormde Kerk te Wieringerwerf weer in gebruik genomen met een dienst, waarin Ds. J. Vink voorging. Na de inundatie van 17 April 1945, waarbij de kerk zeer zwaar werd be schadigd, hielden de gereformeerde en hervormde gemeenten hun diensten gezamenlijk in een Zwitsers nood- kerkje. De voorganger bracht dan ook zijn dank voor de terugkeer in eigen huis tot uitdrukking. Het kerkgebouw heeft een nieuwe vloer gekregen, verschillende muren moesten opnieuw worden opgetrok ken en het meubilair is geheel ver nieuwd. Tevens is het gebouw met een kleine zijbeuk uitgebreid. LICHTING 1945 TEN DELE MET GROOT VERLOF De Minister van Oorlog heeft be paald, dat in verband met de door voering van de gewijzigde vredesor ganisatie. met ingang van 1 Januari 1948, een gedeelte van de dienstplich tigen der lichting 1945, met groot ver lof zullen vertrekken. Er zijn ook dit jaar ter gelegen heid van Kerstmis tal van redevoe ringen gehouden en boodschappen verkondigd. De groten der aarde schij nen zich geroepen te gevoelen - ere van het vredesfeest de eenvoudigen een hart onder de riem te steken en hun ter opbeuring een toekomst uit te schilderen, welke in alles gunstig afsteekt by het verleden, dat nog al wat te wensen overliet. Daartegen kan niemand bezvu^r hebben, ook al herhalen ze ui. jaar in. jaar uit en al zyn we er aan gewend geraakt, dat de werkelijkheid van morgen ongeveer in alles ver schilt van het droomland, dat ons is voorgehouden. We twijfelen er niet aan of de sprekers menen he* goed en dat ze zich geroepen gevoel r"° licht-boodschap uit te dragen is eigen lijk heel niet verwonderlijk. Iedereen heeft iets in zich, dat hem er o.> zyn tijd naar doet streven de med^rtens op te heffen en geen feest is meer ge schikt om uitdrukking te geven aan deze gevoelens dan het Kerstfeest. De woorden komen stellig uit het hart en verdienen dus waardering. Toch zijn er mensen, die dienden té bedenken, dat zy niet de aangewe zenen zijn om zich met Kerstmis te laten horen. We weten heel wel, dat de meest verdorven wereldburger op zijn tijd kan worden bevangen door zelfopofferende liefde, dat de meest verwoede vechtersbaas soms kan hun keren naar rust en vrede. Dat neemt echter niet weg, dat de wereld min of meer afwijzend tegenover hen zal staan, wanneer zij zich maken tot apostelen van die liefde en van die rust en vrede. Die gedachten kwamen bij ons op, toen we er kennis van namen, dat de generaals Kruis en Spoor en de admi raals Helfrich en Salm zich in een Kerstboodschap hadden gericht tot hun soldaten. We zouden willen vragen: Gelooft de heer Kruis nu werkelijk, dat hij het gevoel van verlatenheid, dat, naar hij blijkbaar beseft, onze jongens in Indonesië meer en meer bekruipt, ook maar voor een grein heeft weggeno men? IJdele waan! Soldaten en vredesfeest behoeven gelukkig geen tegenstelling te zyn, zo zei hij. Inderdaad, t.a.v. eenvoudige soldaten gaat dit op. Maar het geldt niet voor generaals en admiraals, die' als typische vertegenwoordigers mo gen gelden van het militairisme. Le geraanvoerders van wie met grond mag worden aangenomen, dat ze mat hart en ziel achter de „politionele ac tie" hebben gestaan, behoren geen vredesboodschappen uit te dragen. Doen ze dit wel, dan doen ze denken aan de wolf in schapenvacht. En in ieder geval maken ze de Kerstge dachte tot een parodie. We weten, dat in de oorlogsdagen vele commandanten de gewoonte had den om „ter ere van het Kerstfeest" een „legerorder" uit te vaardigexv waarin in dwaas aandoende taal de vredesboodschap werd verdraaid en verminkt. Waarin ze werd tot een aanfluiting van wat ze wil zijn. Dat Nederland thana ook zijn „oor logje" heeft, wordt door niets beter gedemonstreerd dan door de Kerst toespraken van onze generaals. 't Was net ecbtl weerbericht KOUDER Wisselend bewolkt met enkele gen- of hagelbuien. Toenemende wind uit Westelijke richtingen. Daling temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1