£k c; Mei de Schijnwerper N.-HOLLANDSE PERS 1945 Komende dagen critiek voor Indonesië „Zij, die wij kopen met ons voedsel, zullen ons in de steek laten" NIEUWJAAR IN VICTORY HOTEL 4e Jaargang No. 1123 Dinsdag 30 December 1947 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338, Alkmaar, tel. 3300. Tijde!#* bureau redae- tie en administratie, Voordam 6A. Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9), tel. 3967. int I 1 Henty Wailace valt Truman-polHiek aan Vrede met dè Sovjet-Unie noodzakelijk Er is geen sprake van een werke lijke tegenstelling tussen een Truman en een Republikein. Beiden staan een politiek voor, die de deur open zet voor een oorlog bij het leven van on ze generatie en deze zeker maakt voor onze kinderen" aldus sprak Henry Wailace, voormalig vice-president en minister van Handel van de Verenig de Staten gisten in een radio-rede te Chicago. Wailace, met Summer Wel les de man, die als bewaarder van Roosevelt's erfenis beschouwd wordt, zal zich aan het hoofd van een nieu we „derde partij" plaatsen en naar thans officieel wordt gemeld candi- daat laten stellen voor het president schap b|j de komende verkiezingen Wailace. die krachtige ondersteuning geniet van de linkervleugel der vak verenigingen, van de gediscrimineerde negers en de radicale jongeren, maar waarschijnlijk wel geen kans maakt naar het presidentschap, oefende folie critiek uit od Truman's politiek je gens de Sovjet-Unie cn Europa. Tenen imperialisme, „in welke vorm ook" De Verenigde Sartcn zullen niet ge- hpcl veilig zijn tenzij bij een werkelij ke vrede tussen dit land en Sovjet- Unie aldus Wailace. die 2ich tegen woofjaijMme of expansionisme, in welke vorm dan ook, zowel van de kant van Groot Brit*anië, de Sovjet- Unie of de Verenigde Staten" ver klaarde. Hij drong aan op het hoyden van een ontwapeningsconferentie door 1. —C"- V THEE OP OUDEJAARSAVOND Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 4 tot en met 17 Januari a.s. bon 118 al gemeen wordt aangewezen voor 125 gram koffie en bon 119 algemeen voor 50 gram thee. In verband met dc feest dagen kan men reeds van heden af op boven"'""«de bonnen kopen. Tochinternationale samenwerking Vroeger was 't een solide begrip en eer. in de pers veel voorkomend ru briek-hoofdje. Wie in deze tijd nog t woord gebruikt, hij loopt kans in het g:zicht te worden uitgelachen'of mee warig te worden aangekeken. Wij bedoelen: internationale samen- erking. Men is reeds zo gewend ge raakt aan vijandigheid in de sfeer der internationale betrekkingen, aan drei gementen en stekeligheid, aan ob structie en haat, en de bacillen van de oorlogspsychose hebben zich zo verbreid, dat men een begrip als in ternationale samenwerking zonder ineer na: r het rijk der overleveringen of naar dat der utopieën wenst te ver wijzen. En toch de internationale samenwerking is nog niet dood en be graven. Maar achter de veelheid der harde feiten ging haar gestalte schuil. Jn die nog niet zo lang vervlogen da gen, toen de gehele wereld zich keer de tegen het agressie-monster met de drie koppen Duitsland, Italië en Ja pan werd de komende gemeenschap pelijke militaire overwinning te alge meen en te gemakkelijk „gelijkge schakeld" met de Duurzame Vrede, omdat voor 't oog de onderlinge strijd gevolg van verschillen in maatschap pelijke structuur, in economische stel sels, niet in de eerste plaats in le vensbeschouwing, maar in aan de om standigheden en de historie gebonden de VN. Van de Trumandoctrine en het plan-Marshall, zoals die naar voren worden gebracht, zeide hij dat deze „Europa verdelen in twee kampen." „Zij, die wij in politiek opzicht ko pen met ons voedsel." aldus Wailace, „zullen ons spoedig in de steek la ten. Zij zullen ons betalen met munt van tijdelijke dankbaarheid en ons dan gaan haten omdat onze politiek hun vrijheid vernietigt". Een waar begrip tussen de volkeren „Wij wetèn wel. aldus Wailace, ..dat we nu werktuigen van de Sov jet-Unie" en communisten" genoemd zullen worden, maar laat de angst zaaiers de zaken niet verdraaien door louter woorden. Wij zijn niet voor Sovjet-Rusland en wij zijn niet voor het communisme, doch wij herkennen de Hitleriaanse methodes wanneer wij die in ons eigen land aangewend zien Eén ding willen wij zowel de Sov jet-Unie als de Ver. Sta'en duidelijk maken: vrede vereist een waar begrip tussen onze volken. De Sovjet-Unie heeft evenveel te winnen bij vrede als de Ver. Staten". iZorgeloze navigatie De zorgeloze navigatie van de kapitein eh de beid; stuurlieden is volgens de Raad voer de Scheepvaart de oorzaak geweest vaa het verloren gaan van het 'mo- t» rschip „Milc red". De kapi tein gaf de eerste stuur geen struc'ie hem te reep? i als l innen c<u> b<vaar tij-i hei t uurtorenlic-it van On'lvei- darne-5 niet to zien kwam de eerst»» naf de wacht ov«*: ran de tw »de me; een gegist be stek; de tweede stuurman vertrouwde daarop, verg'ste zich in een vuurtoren en stuurde recht op de rotsen aan i.p.v. op Ruykjavik. rende geleerden, die buit&i de practyk van het leven staan? Integendeel. De W.G.O. heeft o.m. in de loop van dit jaar een groot aantal artsen, epi demiologen en verpleegsters naar Chi na gezonden om dit door ziekte en oorlog geplaagde volk bij te staan; ze heeft daadwerkelijke geneeskundige levonspractijk dus weggevallen was «hulp verleend aan Griekenland, Abes- Welk ten idylle, toen Churchill de man daarginds in het Kreml „mijn oorlogskameraad Stalin" noemde. 't Klonk toen bijna plechtig nu bijna lachwekkend. En de meest vol ledig gedesillusioneerden van nu zijn over 't algemeen de meest „ge-illusio- neerden" van toen. Misschien kan 't toch zijn klein nut hebben, om met een voorzichtige vin ger te proberen, een dun laagje af te schilferen van het dikke pantser va'n ongeloof en des-illusie dat vis a vis staat met het begrip: internationale samenwerking. De TJ.N.O. bestaat niet alleen uit n V^:;»v.eiusraad en een grote en klei ne A.-..s_mb!ée. Er zijn nog enige loten aan de stam van frisser groen als de F.A.O., de wereldvoedsèlraad, de U.N.E.S.C.O., de organisatie voor op voeding en wetenschap; er is ook de W.G.O., de wereld gezondheidsorga nisatie. Over deze W.G.O. vertelde onlangs dr. W. Ag. Timmerman, dir. v. h. Rijksinstituut voor Volksgezond heid in Utrecht en vertegenwoordiger van Nederland, enige lezenswaardige bijzonderheden aan het „Nieuw Utrechts Dagblad". De medicus sprak over het werk en de vriendschaps banden, die de laatste jaren collegae uit ruim vijftig staten (ook Amerika ook Rusland) met elkaar verbinden, over dagenlange reizen en conferen ties „heeft u geen last van het ijze ren gordijn, dokter?" vroeg de man die hem interviewde. „In onze organisatie weten wij niet eens wat dat is", was het antwoord, en. blijkbaar om de an der van deze ongerijmdheid te over tuigen. voegde hij er aan toe: „de ver tegenwoordiger van Rusland in het bestuur is een zeer kundig en ver standig man, die opbouwend werk verricht." Buitenlands Overzicht J va 1 iten c sinië, de Oekraïne, Polen, Tsjecho- Slowakije en het door cholera gemar telde Egypte. Ja, ook tegen de cholera werd gemeenschappelijk gestreden ondanks het feit, dat sommige bladen meldden, dat ze van Russische en an dere, dat ze van Amerikaanse makelij was. „Onze organisat - bewijst dag aan dag, dat internationale samen werking absoluut mogelijk is", zei dr. Timmerman. En 't geld voor deze weldadige prac- tijken en 't uitgebreid research-werk7 't Werd geleend van de U.N.O., die „onvruchtbare debating-club". 't Is toch wel prettig, om dit in deze ver warde en stekelige tijd, tegen het ein de van een ongelukkig jaar, te mogen zeggen. A. H. Langs de straat ZWARTE KUNST. In een van de Noord-Hol landse dorpen is de school jeugd onder leiding van het onderwijzend personeel be zig met het uitstrooien van de stukjes brood, welke de ratten naar het hiernamaals moeten doen verhuizen Kwistig, strooien ze het vergiftigde brood uit opeen boerenerf, waar de kippen vrij rondzwerven. Dan komt met e€n verwoed gezicht, de boer aanstormen, bezorgd voor het lot van zijn eieren- fabriek. De twist tussen boer en jeugd dreigt hoog op te laaien, want nietwaar, ze voeren sjechts een opdracht uit. Gelukkig komt 't „hoofd" tussenbeide en brengt de boer aan het verstand, dat de kippen het brood rustig kunnen oppikken. Verbaasd hoofdschuddend staat de boer er bij te kij ken. Het is inderdaad waar! En terwijl het wantrouwen nog steeds op zijn gezicht te lezen staat, mompelt hij: „De kunst is toch groot Duitse fabrieken gaan voor Nederland draaren (van onze Haagse redacteur) Nederland heeft met de autoriteiten van dè Britse bezettingszone in Duits land een overeenkomst getroffen vol gens welke Duitse fabrieken voor Ne derland zullen gaan draaien en onze gehele behoefte aan walseryproduc ten veilig zal worden gesteld. Het be treft hier een voorraad walsèrijpro- ducten ter waarde van meer dan 10.000.000 dollar. Nederland zal even wel hiertoe de grondstoffen levf :,n alsmede de stookolie ertsen zal Nederland importeren uit Zweden, Noorwegen en Spanje. Ook Rotterdam zal belangrijke voordelen krijgen uit deze transactie doordat men deze haven voor het transito zal gebruiken. Voor deze overeenkomst van kracht werd had Nederland al belangrijke orders van walserijpro- ducten geplaatst 'in Amerika. Deze heeft men echter kunnen annuleren. De daardoor vrij gekomen dollars worden gespandeerd aan ongeveer 100.000 ton Amerikaanse steenkolen, benodigd voor het vervaardigen van walserijproducten in Duitsland. Zoek geraakt De originele tekst van de Amerikaanse anti-inflatiewet die pres. Truman Maandag ochtend zou tekenen, is op onverklaarbare wijze .in het Witte Huis te Washington zoek geraakt. Hoe men ook zocht, het origin'eel werd niet gevonden. Er zal na een copy moeten worden gete kend. C.D.U. blijft Kaiser en Lemmer trouw Vijf provinciale leiders uit de" Sov jet-zone van Duitsland steunden een resolutie van de leiders van de CDU, waarin verklaard wordt dat Kaiser en Lemmer, die van de Sovjets „de wenk" kregen om heen te gaan, al leen door een ledenvergadering ont slagen zouden kunnen worden. De re solutie zegt te hopen, dat „de moei lijkheden in de Sovjet-zone" nu zul len worden opgelost. HELICOPTER NEERGESTORT IN NAPELS Een Helicopter van het Amerikaan se vliegtuigmoederschip „Midway" Is in een voorstad van Napels neerge stort. Twee personen kwamen om het leven en een werd ernstig gewond. De helicopter verloor, volgens oog getuigen, haar Rotor De piloot tracht te nog het evenwicht te bewaren op de korte, stompe vleugels, maar daar na volgde een explosie, waardoor de machine uit elkaar sprong. Beslissingen siaan voor de deur Hadji Agoes Salim, sprekend over de stand der onderhandelingen, heefl deze als volgt gekenschetst: „Het kan in de komende dagen vriezen en dooi en. Indien het vriest, zal het kraken en als het dooit, zullen binnenkort de bloemen zichtbaar worden". Gister zijn de leden der republi keinse delegaties uit Djokja naar Ba tavia terug gevlogen. Vice-premier Setiadjit en de heer Leimena, voor zitter der technische commissie, lie ten zich in dezelfde geest als Agoes Salim uit. Ook zij achtten de komende dagen van beslissen de betekenis voor de onderhandelin gen. De republikeinse delegatie had het antwoord bij zich op het tweede ontwerp der Commissie voor Goede Diensten, dat in een Zaterdag j.1. ge houden kabinetszitting te Djokja is esproken. Tot dusver zijn hierover van republikeinse zijde geen medede lingen gedaan. Ook van Nederlandse 2ijde wordt over het Ned. antwoord op de nadere voorstellen der Commis sie voor Goede Diensten het stilzwij gen bewaard. Er kan alleen worden gemeld, dat volgens wélingelichte Ned. kringen het Ned. standpunt in ieder geval ongewijzigd is gebleven. Het werd Zaterdagavond laat aan boord van de Willem Ruys" aan de Com missie voor Goede Diensten bekend emaaki. Poo!' *.ni verdrijft het zachte we°r 1,'V^ i- in 'In de niOït kans op flinke vorst Dagen lang heeft een stroom van warme Oceaanlucht grote delen van Europa overspoeld. In de nacht van Zondag op Maandag ls de warme luchtstroom geleidelijk meer naar het Zuiden verschoven en de grenslijn of het front ligt nu boven Midden-Frank rijk en Zuid-Duitsland. Onder invloed van kleine 'storingen zijn in de boven loop van Rijn en Maas enorme hoe veelheden regen gevallen en de wa terstand in de rivieren vertoont dan ook een aanzienlijke was. De ver plaatsing van de warme luchtstroom naar Zuidelijker breedten hangt sa men met het doordringen van een kou de, van. de pool afkomstige lucht stroom, die Zondag de Britse eilanden bereikte en in de nacht ook onze grenzen heeft overschreden. Hoewel de poollucht oorspronkelijk een temperatuur heeft van 10 tot 20 graden onder nul, is deze op zijn tocht over de Oceaan zoveel verwarmd, dat de temperatuur op de breedte van Schotland tot omstreeks het vriespunt is opgelopen. Aangezien de- wind voorlopig nog blijft waaien tussen West en Noord zal de temperatuur in ons land overdag boven het vriespunt blij/en, maar in de nacht kan, vooral bij heldere he mel en tijdelijk wat minder wind, plaatselijk flinke vorst optreden. Na Emmanuel's dood „Ik betuig persoonlijk en uit naam van het volk mijn leedwezen over de dood van een groot man, die in de hoogste functie 50 jaar deel gehad heeft in het leven van Italië", aldus zeide De Nicola, Italië's president n.a.v. de dood van ex-koning Emanuel De Gasperi, de Italiaanse premier, verklaarde: „Ik buig mij voor de dood van een, die in ballingschap stierf voor zijn fouten en de fouten van an deren, doch wiens naam voor altijd verbonden blijft aan onze geschiede- is". Zo kreeg de man, die het Italiaanse volk aan Mussolini uitleverde, na zyn dood' nog een goede recensie. In de BAR: Familie Thé dansant van 15.30 tot 18 uur Soirée dansante van 20 1 uur Uitgebreide keuze van gerechten in het Restaurant. Gezellig bitteruur ook in het Café. aan de Vleugel: TONY WILLEMSEN met medewerking van de bekende Russische Radio violiste NADIA BROSGOUL. REPUBLIEK GEDEELTE LIJK ACCOORD. Het republikeinse persbu reau Antara meldde later, dat het republikeinse kabi net besloten heeft de nieu we voorstellen van de com missie voor goede diensten betreffende het staken der vijandelijkheden te accepte ren, echter „met enige amen dementen". Toestand „hoogst critiek" De voorzitter van de Masjoemi, dr Soekiman, heeft tegenover het dag- t 'ad „Nasional", verklaard, dat hij te Batavia contact met Nederlanders van de progressieve groep en leiders van het K.I.S. heeft opgenomen. Hij noem de de huidige situatie „hoogst critiek" Beel ontmoette Setyadjit Op het Amerikaanse consulaat-ge neraal te Batavia heeft gisteren een informele ontmoeting plaats gehad tussen de minister-president, dr. L. J. M. Beel, en de republikeinse vice- premier Setyadjit. De ontmoeting was oorspronkelijk bepaald tussen dr. Beel en de republikeinse eerste minister, mr. Amir Sjarifoeddin, maar deze was ongesteld. Prins BernharcHonds keerde half millioen uit Het Prins Bernardfonds heeft sinds 7 October 1946 bijna een half millioen gulden uitgekeerd ten bate van weten schap, kunst, volksopvoeding, zorg voor de jeugd en voor overzeese ge biedsdelen en buitenland. Besloten werd tot het oprichten van een afdeling „Indonesië"; reeds werd vooï de vestiging van openbare bi bliotheken te Pontianak en Makassar f 10.000 gegeven. Voor de West 2al binnenkort waarschijnlijk ook een afdeling worden opgericht In voorbereiding is een origineel plan. met de bedoeling een beroep te doen op het. gehele Nederlandse volk. De netto-opbrengst van de laat ste nationale anjer-verkoop bedroeg f 136.68.3. 80. Van de vele aan wetenschappelijke w'erken, bibliotheken, toneelgroepen en andere instellingen geschonken be dragen noemen wij een f 10.000 aan de L.O.-L.K.P. voor het vervaardigen van een verzetsfilm, waarvan de to tale kosten f 160.000 zouden bedragen Uit 'eigen kas hebben de voormalige verzetslieden f 100.000 beschikbaar kunnen stellen, men verwacht een re geringssubsidie van 40.000 max. in scheervlucht De politie te Barf heeft na een ge vecht van een half uur met een woe dende menigte de scheidsrechter van de voetbalwedstrijd tussen een team van Bari en een team van Genua, die gevaar liep gelyncht te worden, we ten te bevrijden. Vele personen wer den gewond, .waarbij 7 politieagenten. Dat Zuidelijk bloed ook.. Het ge rechtsgebouw te Dax in Zuid-West Frankrijk werd Zondag door 2000 com munistische betogers bestormd. Zij werden door de politie met traangas verdreven en er werden twee perso nen gearresteerd. De bestorming was een protest tegen beschuldigingen aan het adres van enkele leden der recht bank, die de president belasterd zou den hebben. Kapitein Stuart Camp bell, leider van de Australische -Zuid poolexpeditie, heeft geseind, dat zijn expeditie op 26 December de Austra lische vlag heeft gehesen op het eiland Heard, meer dan 4000 K.M. van de beschaafde wereld verwijderd. —Een politie-agent te Long Stratton nabij Norwich heeft volgens zijn zeggen de nieuwe komeet „1947" ook waarge nomen. Deze Engelse agent is een enthousiaste beoefenaar van de ster renkunde. De komeet werd het eerst op 8 December in Zuid-Afrika waar genomen. Ook de bemanningen van twee R.AF.-toestellen zouden haar ge zien hebben. Humbug „Vertel de mensen duizend lhaal het zelfde en ze geloven het ten slotte"' Ziedaar een stelregel. gebasseerd op de ervaring van een onzer jongste wetenschappen, de psychologie, pas klaar gemaakt voor Commïs-voya- geurs in handelswaar en' in partijpo litiek. Het doet er niet toe of dat gene, wat gepresenteerd wordt deuge- Uik is of niet. Beveel het vaak genoeg met voldoende overtuiging aan, ten slotte gaat het er in als koek. Wel licht overigens is deze wijsheid in het bijzonder uitgevonden om dingen, die krom zijn recht te laten schijnen. Hit- Ier kende de waarheid van dit woord, toen hij zyn duivels nationaal-socialis- ipe opdiende en hy wist te bereiken, dat over iets, wat in feite geen woord waard was, in alle 'ernst werd gespro ken totdat het eindelyk werd aan vaard als iets wat beloften inhield. Firma's in gecondenseerde melk heb ben zo dikwijls verkondigd, dat hun product het enig goede is voor kleine kinderen, dat de moeders het kopen tegen de dubbele prijs van wat het waard is, omdat het allerbeste alleen goed genoeg is voor hun baby's. In een wereld, die overstroomd wordt met humbug is propaganda even nood zakelijk als het water voor de dors tende. Dit alles bedachten we. toen we de zer dagen een blaadje inkeken, dat lang aan onze aandacht was ontsnapt. Het heet „Het Laatste Nieuws uit In- dïë" en helpt krachtig mee de poli tiek van het Comité voor Rykseen* heid te helpen verbreiden. In een ar tikeltje, dat de veelzeggende naam draagt van „Schiettent op Java en Su- matrs" lezen we het volgende fraais. Heeft de Generaal (Spoor,Red.) nog steeds hoop op verandering ten goede? B. v. op een spoedige vernieuwde re gering met ruggegraat, onder presi-i dium van een Gerbrandy of een overeenkomstige krachtige figuur" Eerlijk we stonden even paf! Nog vers in ons geheugen ligt de pakkettenhistorie, die een toonbeeld is van louter zwakheid en waarvoor in hoogste instantie de krachtmens Gerbrandy verantwoordelijk moet worden gesteld. De inkt, waarmee het fnuikt do rap port over deze tragische geschiedenis uit dfe oorlogsdagen werd geschreven is nog amper droog en ziet. reeds durft „Het Laatste Nieuws uit Indië" ons de hoofdschuldige al weer uit te beelden als een kerel met ruggegraat de aangewezen man om opnieuw met het kabinetspresidium te worden be kleed. De brutalen hebben de halve w#»reld dat weten we. Een impertinentie als hier aan de dag wordt gelegd, doet toch even verbaasd staan. Hoe durven ze! Maar daarvan kan men overtuigd 2l)"n zo zullen rustig doorgaan, ge dachtig aan het woord, waarmee we dit artikeltje begonnen. Ze zullen het duizend maal herhalen, In de verwach ting, dat uiteindelijk iedereen het zal geloven. Gelukkig zijn er nog anderen, die een enigszins afwijkende toon kunnen laten horen. Wat ons betreft zouden we willen zeggen: Wees voorzichtig met dingen, welke met zoVeel onbe schaamdheid worden opgedist. Hon derd tegen één dat ze louter humbug zijn. Tets wat, daaraan twijfelen we geen ogenblik, ook hier het geval is. A. ERIKS LEGERVERLOVEN IN IRAK INGETROKKEN In Irak zyn gister alle verloven voor legerofficieren, dokters en ver pleegsters ingetrokken, aldus wordt van betrouwbare zijde vernomen. Het comité voor de verdediging van Pa lestina verklaarde, dat vrijwilligers in d afgelopen drie'dagen met onbeken de bestemming de hoofdstad hebben verlaten. Tot deze vrijwilligers be hoorden oud-militairen, leden van ver scheidene stammen en studenten. weerbericht KOUD Krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige wind tussen West en N. West. Wisselend bewolkt met vooral la het Noordelijk gedeelte van hei 'and regen-, hagel- of sneeuwbuien. Koud.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1