Spannende wedstrijd met een goed weergegeven eindstand Leon DeareUe weer actief? Honderd afgevaardigden uit ons land op Assumburg bijeen a£ó maMaMeA Zal 1948 een batig saldo van f 40.000 opleveren? mma Het leven van 'n velo Alcmaria - T.O.G. 1—1 Ten aanschouw? van een groot aan tal bezoekers hebben Alcmaria en T. O.G. 'n levendige strijd ten beste ge geven. wat een goede prestatie mag I worden genoemd, daar de wind veel van de technische kwaliteiten der spe lers eiste Wel moeten we bekennen dat TOG iets beter speelde dan Alc maria. doch de schotloosheid van de Amsterdamse voorhoede was de re den dat ze het tot slechts één doelpunt brachten, welke nog uit 'n strafschop vanaf de bekende witte stip. gescoord werd. De voorhoede van Alcmaria was daarentegen doortastender en het is aan de invaller-doelman van TQG te danken, dat ook Alcmaria slechts één doelpunt scoorde. Deze doelman die zijn collega ongeveer 10 min. na het begin der wedstrijd moest vervangen, trad zo rustig en zeker op, dat dit geen verzwakking in de TOG-verdc- diging heeft betekend. Bij Alcmaria was deze middag de middenlinie in grootse vorm. Stopper, spil Helderman bleek tekenmale een groot struikelblok voor de TOG-voor- waartsen en Godvliet en Badenhuizen stonden hun mannetjes op 't midden veld. In de verdediging was Maas als vanouds, terwijl Hendriks iets minder was dan gewoonlijk. Van doelman Lingeman zouden we niet durven zeg gen dat hij goed of slecht was. daar hij slechts één. werkelijk gevaarlijk, schot te verwerken kreeg, dat hii keu rig over de lat tikte. In de voorhoede was het Weer midvoor Biil die opviel Zijn beweeglijkheid en doortastend heid ?s een groot gevaar voor iedere verded1-*'"® D* buitenspelers De Buv- zer en Wit waren ook voldoende doch de binne^snelers S^midt en V Wieringen waren wat traag. Bij Schmid* kwam dat nvsschien omdat hij waf last had van ziin been: bij v Wieringen door de Jaren? DF. WEDSTRIJD Nadat TOG de toss heeft gewonnen, trapt Alcmaria. dat tegen wind in speelt, af Het is echter TOG dat het heft in handen neemt en 'een serie aanvallen onderneemt Deze aanval len leveren echter niets op, dan een paar corners, welke door de TOG-bui tenspelers echter niet tactisch worden genomen met 't oog op de wind. Na 'n kwartier ontworstelt Alcmaria zich aan de druk op haar doel en brengt het tot enkele gevaarlijke aanvallen: doch ook hier komt het vooreerst niet verder dan een corner, die afgeslagen wordt. RH een TOG-aanval zien we een prachtig schot van de rechtsbin nen. maar de bal gaat juist naast. Een tweede schot van deze speler wordt door Lingeman over de lat getikt. De itand blijft echter nog steeds blank, totdat de Buyzer een bal oppikt, door geeft aan de o i. buitenspel staande Bijl die op zijn beurt Van Wieringen een niet te miSsen kans geeft. Met een on houdbaar schot schiet Van Wieringen in en de stand is, na 35 min. spelen 10 in het voordeel van de in Arse- nal-shirts spelende Alcmarianen. TOG probeert nu nog voor de rust gelijk te maken, maar het mag haar niet geluk ken. NA HALF-TIME Alcmaria heeft nu de harde wind in de rug. maar TOG weet dat het een 10 achterstand heeft en zet alles op de aanval. Het langs de grond hou den van de bal door de TOG-spelers is opvallend en is de juiste manier om tegen harde wind in te spelen. Aanval op aanval wordt op Alcmaria's heilig dom ondernomen, doch Helderman es. zorgen ervoor dat TOG niet aan schie ten toekomt als zij te dicht het Alcmaria doel nadert. Ondertussen zijn de enkele Alcmaria aanvallen niet van gevaar ontbloot en ondanks de veldmeerderheid van TOG moet de doelman van deze club meer hande lend optreden dan zijn collega aan de overzijde. Hij siichtie een nieuwe pro-Nazi-organisalie (van onze Belgische correspondent) Reeds enige maanden geleden kwa men in België berichten binnen, die er op wezen, dat de voormalige Bel gische Rexistenleider Leon Degelle zich in Spanje zou ophouden en in San Sebastiaan een bar zou drijven, die een gecamoufleerd centrum van Nazi-activiteit was. Deze geruchten hebben thans vaste re vorm aangenomen en zo meent men thans in Brussel te weten, dat De- grelle via zijn bar weer in de politiek is gegaan. Hij zou in Spanje een ver eniging hebben gesticht, bestaande uit ondergedoken Duitsers en Nazi's uit de West-Europese landen o.a. Frank rijk. België en Nederland, die zich ten doel stelt het contact te bewaren tus sen alle Nazi-elementen in geheel Europa. De vereniging heet „Interna tionale Hulp voor de slachtoffers van het Marxisme". In diverse landen zou de nieuwe organisatie van Degrelle reeds vertakkingen hebben. Men ge looft zelfs dat -momenteel ook in Brus sel een Belgische afdeling van de or ganisatie wordt gesticht. Opmerkelijk acht men in dit verband, dat er voor al de laatste tijd veel contact is ge- geweest tussen bepaalde elementen uit San Sebastian en BrusseL Twaalf minuten voor 't einde brengt de rechtsbuiten der Amsterdammers de bal op en lost plotseling een schot op doel; spelers stormen toe, maar Lin geman heeft de bal gevangen. De scheidsrechter heeft echter gefloten en kent TOG op een voor ons onver klaarbare wijze, een penalty toe. wel ke in een doelpunt wordt omgezet- Er ontwikkelt zich«nu nog een leven dige strijd en we denken de TOG-spil bij een misverstand met z'n eigen kee per, nog in eigen doel te zien trap pen. doch de bal rolt juist naast. De hieruit ontstane corner brengt Alcma ria echter ook niets De laatste minu ten leveren nog wel enkele aanval len van beide partijen op. doch de ver dedigingen blijven de situaties nu het hoofd bieden. Als scheidsrechter Warmenhoven *t einde blaast gaat iedereen naar huis met die gedachte, dat beide teams kre gen wat hen toekwamen. NED. BEHEERSINSTITUUT Met ingang van 1 Januari a.s. zal air secretaris van de vertegenwoordiger Alkmaar van het Ned. Beheersinsti tuut optreden mr. O. R. E. Brunner. Tevens wordt bekend gemaakt, dat het kantoor voor het publiek geopend is uisluitend van Maandag tot en met Vrijdag 10 tot 12 uur. Kersicongres van de J.G.O.B. Vier goede dagen Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan der Jongelieden Geheel Onthou ders Bond organiseerden de Zaanse JGOB-afdelingen een kerstbijeenkomst op Slot Assumburg bij Heemskerk. In dit pittoreske gebouw, dat tot jeugdherberg is ingericht, weerklon ken vier dagen lang de vrolijke stem men der JGOB-ers, waartussen zich Zondag de zwaardere stemmen der oud-JGOB-ers voegden, die natuurlijk het jubileum van de door hen opge richte jeugdbeweging mee kwamen vieren. Opgemerkt zij, dat de JGOB in N.- Niedorp een bloeiende'afdeling bezit, welks ledenaantal nog steeds stijgen de is. Deze was vrijwel voltallig op Assumburg aanwezig. Woensdagavond arriveerden de meeste deelnemers reeds, waarvan die uit het hoge Noor den zelfs 's nachts. De eerste nacht in de jeugdherberg viel voor vele nieuwelingen (en die waren er ge noeg) niet mee. want de harde stro matrassen zijn nu niet bepaald van dons. De volgende morgen werd de bijeen komst officiëel geopend door Jaap Klinkenberg, de voorzitter der geza menlijke Zaanse JGOB-afdelingen. On der het zingen van het bondslied werd de bondsvlag gehesen, waarna de deelnemers een flinke wandeling door de Heemskerker duinen maakten. Natuurfilms 's Middags hield de heer De Boer uit Zaandam een mooie en interes sante lezing met lichtbeelden over de schoonheid van het polderlandschap Hij behandelde speciaal het werk van de bekende, helaas te vroeg ontsla pen fotograaf Nol Binsbergen. die op het gebied van de vogel-fotografie prachtig documentatie-materiaal heeft geleverd. Aandachtig werd de lezing gevolgd en ook de film over het vogelleven bij de Nieuwkoopse plassen oogstte veel succes. Voor de kerstbijeenkomst, die des avonds gehouden werd. was de zaal geheel versierd met kaarsjes, hulst, 'n kerstboom enz. Het geheel was zeer stemmig, wat de goede sfeer bevor derde. Als gast was aanwezig de heer Oosterwaal. die een inleiding hield over ..Vredesboodschap en Jongeren- wereld". Deze lezing leidde tot aan gename gedachtenwisselingen, waar t de organiserende commissie juist om te doen was. Het leren begr ijpen van eikaars gedachten, dat was de bedoe ling van deze avond. Tussen de be drijven door zong een Engelse trekster ..The Holy City" en declameerde Jaap Werkman ..Vrede" van Adema van Scheltema Met een gloedvolle en ent housiaste toespraak sloot Nico Feen- stra deze avond. De Vrijdag Vrijdagsmorgens was er iets voor de fijnproevers: een lezing met gram.- platen over muziek door C. van Wie link. Het was voor velen wel wat te zwaar, die prachtige muziek van Tschaikowsky, Rimsky-Korsakow. Rachmaninoff en Strawinsky. Ons kon het werk van Strawinsky het meest bekoren .Voor de liefhebbers van klas sieke muziek viel er dus wel wat te genieten! Het werk van Strawinsky, „Pe- trouchka", werd duidelijk uiteengezet, waardoor dit moeilijke stuk heel wat gemakkelijker te begrijpen werd. Ove rigens was de kennismaking met de klassieke muztek voor velen een eve nement. Op deze wat zwaar te verteren noot volgde een heel wat lichtere, n.l een volksdans en -zangmiddag onder de leiding van Wout Meyer. Onder zijn vlotte en humoristische leiding hebben de jongens en meisjes een middag ge had. die klonk als een klok. Hierop sloot de Bonte Avond aan De diverse a/delingen hadden voor 'n goed gevuld programma gezorgd, waarbij ernst en luim elkaar afwissel den. ofschoon het luimige de over hand had. De declamatie van Jaap Werkman viel biizonder op. Ook de declamatie van R'> Essenda^l wat buitengewoon goed. De diverse kom» - 'he nummers brachten er goed de stemming In. waarbij vooral de man met de spre kende poppen (drie malle Groningers, die in een „melige" bui waren) grote hilariteit verwekte. De Zaterdag Zaterdag was het een rustige dag. De wandeling, die 's middags zou wor den gehouden, vel letterlijk en fi guurlijk in het water, zodat voor de afwisseling eens wat gramafoonpla- ten gedraaid werden. Dat viel toch ook in de smaak. Voor Zaterdagavond had men in de sociëteit ..Ons Genoegen" te Kromme nie een toneelavond georganiseerd. De Geheel Onthouders Toneelvereniging ..Kunst en Strijd" voerde -het mooie toneelstuk „Ghetto" van Herman Hey- ermans op. Dit stuk, dat op een prach tige wijze de strijd tussen het vrome en het moderne Jodendom vertolkte, werd op uitmuntende wijze opgevoerd. De aanwezigen hebben vhn het spel veel kunnen genieten. Het hoogtepunt van de gehele sa menkomst was de Kerst-reünie voor de JGOBers en oud-JGOBers, die des Zondags werd gehouden. Ofschoon de opkomst der oud-JGOBers niet zo groot was. is deze reünie een succes geworeu. Er waren zelfs nog enige oprichters aanwezig. Uit de verschil lende toespraken bleek wel. welk een «rote liefde al die oud-JGOBers voor hun bond hadden en nog hebben. Ze 88. Zij zagen met angst en vreze hoe zich verre van gelukkig. Straks schiet de aap weer een ontzaggelijke aanloop hij mij ook nog het ziekenzaaltje in. nam en keken elkaar ongerust aan. dacht hij. Toen zette Jimmy zich in Ook de reserve doelman knipperde al beweging en hij sprong met de snel- bij voorbaat met zijn ogen en voelde heid van een woedende stier op de bal af. De levende muur van de DSB- spelers begon te beven en iemand riep met sidderende stem: „Vlucht, in he melsnaam. vlucht!" verhaalden van de strijd, die ze moes ten voeren en van de vele moeilijk heden, die ze hebben gekend. De middag werd doorgebracht met volksdansen onder leiding van Vader Overaee. iJj oud-JGQ.jsrs deden lus tij mee en waren zeker niet de min sten. Nadat nog een der „oudjes" een woordje gesproken had, sloot Jaap Klinkenberg deze „klinkend" geslaag de bijeenkomst. Zoals hij terecht zei. hadden de JGOBers op Assumburg „mooie dagen van fijne kameraadschap met elkaar doorgebracht". Keuken-consuli Oudejaarsavond-recepten Als we aan Oudejaarsavond den ken, ruiken we onmiddellijk de prik kelende geur van allerlei heerlijke ge rechten, die bij dergelijke feestelijk heden op tafel plegen te komen. Het is'nu eenmaal één der tradi tionele feestavonden, waarbij een lek ker hapje de intieme sfeer van het „onder-ons-zijn" nogmaals verhoogt. PARIJS E WAFELEN 5ft gr. boter, 1 eetlepel suiker, 250 gr. bloem, 2 dl. melk, 20 gr. gist, 1 el, eierdooier, evt. wat geraspte citroenschil. Meng de gist met een paar thee lepeltjes suiker tot een papje aan. Zeef de bloem op een bakblik, maak in het midden een kuiltje, giet er de gistoplossing in en roer. vanuit het midden te beginnen, de gist door de bloem. Voeg er daarna de halfwarme melk, de gesmolten boter, de suiker, het geklopte ei, de eierdooier en te vens de geraspte citroenschil aan toe. Maak van het mengsel een glad be slag en laat dit ongeveer 45 minuten rijzen. Voeg er daarna zout aan toe en bak van dit beslag in een goed ingevet wafelijzer de wafels op een heet vuur. Geef ze warm, desgewenst koud, met poedersuiker. KAASCBOUTONS 8 dunne sneetjes wittebrood, wat boter, 30 gram oude geraspte kaas. Doe de korstjes van de sneetjes af en snijd ze in de vorm van driehoe ken in tweeën. Laat een klein stukje boter in de koekepan smelten en bak het brood aan weerszijden goudbruin. Bestrooi ze daarna onmiddellijk met geraspte kaas en dlèn ze op bij koele dranken. Raad Warmenhuizen De begroting is althans: gunstig Maandagmiddag vergaderde de raad onder voorzitterschap van burgemees ter Nolet Voorzitter deelde mede, dat rijksambtenaren bij verhuizing 10 pet. van hun salaris krijgen vergoed. Gemeentebegroting Na het gehouden onderzoek door de commissie uit de raad bracht de l eer P. Mink verslag uit over het na zien van de begroting. De cijfers luiden, ontvangsten f 150.592.61, uit gaven f 110.573.71, deze uitkomsten zijn dus gunstig te noemen. Naar aanleiding van deze cijfers werd door enkele raadsleden voorge steld een pekelsproeier aan te schaf fen, nu de gemeente toch in het bezit is van een trekker voor de motor spuit Ook werd verzocht de wipbrug gangbaar te maken. Voorzitter deed nog een aangename mededeling: voor de begroting kon nog f 2000 worden uitgekeerd op de, post voor het Algemeen Armbestuur en aan de post onvoorzien kon f 7694 worden toegevoegd. Voorzitter zeide, dat voor de wip brug niet alleen ijzer maar ook hout benodigd is. Als dat niet vlug komt. zal de bovenbouw afgebroken moeten worden. Van de pekelsproeier zag voorzitter moeilijkheden komen, vanwege het riolenstelsel. Na enkele besprekingen werd besloten een proef te nemen, niet met een originele pekelsproeier. maar met de handwagen. Vermakelijkheidsbelasting Het ontwerp-besluit tot wijziging van de verordening op de heffing ener belasting op toneelverenigingen en andere vermakelijkheden in onze gemeente leverde heel wat stof tot praten op. De heer Mink zeide. dat het voor enkele dingen te betreuren is. maar de stok staat achter de deur. Mevr. Vogelaar vond het een dras tische maatregel: er is voor de jeugd op het platteland al zo weinig ont spanning. „Als het moet, laten wij het dan zo soepel mogelijk toepassen" zo zeide zij. Nannes was van oordeel, dat het gehalte van de films er niet op voor uit zal gaan; goedkopere films zal 't gevolg zijn. Niet, dat h»j tegen deze verhoging was. want, zeide hij. het is een weeldebelasting. De heer Rozendaal meende, dat ge zien het voordeeltje voor de begro ting. deze belasting laag gehouden moet worden. In ieder geval zal het voor bioscoop voorstellingen toch 20 plus 25 of 45 pet. bedragen. Voorzitter oordeelde, dat Zaterdags en Zondags veel jongeren hun vertier zoeken buiten de gemeente. Misschien rt-*t het' een rem zal zijn. want de i-gd heeft naar zijn mening te veel ontspanning en zal nu vermoedelijk meer plaatselijk haar vertier zoeken en misschien ook wat huiselijker wor den. Daar niemand stemming verlangde werd het voorstel aangenomen. Volgens het volgende voorstel zal de politie kindermeid moeten spelen. Wanneer leerplichtige kinderen zich onder schooltijd op de openbare weg bevinden zonder wettige redenen,zu 1- len zij naar de betreffende school worden opgebracht. Het voorstel werd aangenomen. Opnieuw moest een woningcommis- missie voor advies voor het vorderen van woonruimte worden benoemd. Hierin kregen zitting Jb. Westra, G. Biersteker. Jn. Spaans. Ant. Nannes en C. RoozendaaL Na rondvraag volgde sluiting. Aan onze lezers Hebt gij wensen omtrent de krant? Schrijft u ons eens even een briefkaartje. Ge kunt er van verzekerd zijn, dat er de nodige aandacht aan wordt geschonken. Weet gij iets belangrijks in uw plaats, dat aan onze aan dacht is ontsnapt? Schrijft het ons. En vergeet niet, dat elke nieuwe abonné ons welkom DINSDAG 39 DECEMBER 1947. NA 16 UUR. Hilversum I 391 m. 1635 „Garage van Bommel", hoorspel voor de jeugd: 17.00 Neerlands beste musici spelen voor de jeugd; 17.45 Re geringsuitzending: 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich, piano; 18.30 Regeringsuit zending: 19.10 Bernard Person uit New-York; 19.15 The Skymasters: 20 00 Nieuwsr, 20.15 Parade 1947 met o.a. Pierre Palla en Gerard van Krevelen: 2115 „De stem van de tijd", een fan tasie; 22.00 Pierre Palla, orgel; 22.15 Beroemde liederreeksen: 22.45 Buiten lands weekoverzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Werken van Zdenjek Fibich. Hilversum II - 415 m. 16.00 De Zonnebloem (radio-ziekenbe zoek): 16.30 Ziekcnlof; 17.15 Elck wat wils: 17.40 Amsterdams kamermuziek gezelschap: 1820 Sportpraatje: 1830 Lezing over wijsbegeerte: 19.00 Nieuws: 19.20 Orgelconcert: 19.45 Voor de jongeren: 20 00 Nieuws; 20.05 Ac tualiteiten: 20.20 Badio-Philharmonisch Orkest (Brückner. Mengelberg en Franck); 21.30 Met de microfoon door 1947; 22.15 Avondgebed: 22.30 Nieuws: 22.45 Nedeilands kamerkoor: 23.25 Werken van Strawinsky WOENSDAG 31 DECEMBER 1947 "VOOR 16 UUR. Hilversum I - 301 n. 7.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.platen: 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de huisvrouw: 9.00 Operettemuziek; 9.30 Kamermu ziek van Mozart: 10.00 Morgenwijding; 1020 Kookpraatje: 10.45 Voordracht; 11.00 Populaire non-stop: 12.00 The Ramblers: 12.33 Voor het platteland: 13.00 Nieuws: 1320 Orkest Malando: 14.00 Rondom het nieuwe jaar. ge bruiken van verleden en heden; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Het jaar is om. flitsen van jeugduitzendingen in 1947*. 15.30 De Roodborstjes; 15.45 De 8" genboog. Hilversum II - 415 m. 7.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.platen; 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws; 8.30 Montere morgenklanken: 9.00 Ochtendbezoek bij de zieken; 9.35 Klassiek morgenconcert (Elgar); 10.30 Morgendienst; 11.00 Uit „The Mes- siah" van Handel; 11.15 „Dit wonder baarlijke kind". Kerstdeclamatorium; 12.15 Sangh en Spel; 13.00 Nieuws; 13.15 Programmatische pianomuziek: 13.45 Orgelwerken van Franck; 14.30 Plantenpraatje; 15.00 Rotterdams strijkkwartet: 15.45 Voor de kleuters. (4) Na deze reeks van ongelukken scheen de maat bij Jaap's vader vol te zijn en werden dreigementen geuit .waar bij mijn bereider het fietsen voor on bepaalde tijd zou worden verboden. Ik hield mijr. hart vast. Want al waren de avonturen voor mijn licha melijke welstand nu niet bepaald be vorderlijk en al oegon ik dan reeds het uiterlflk van een vagebond te krijgen, dat neemt niet weg. dat ik toch ongewoon tfeel plezier had in de capriolen, die Jaap met me uithaalde. Gelukkig leken het loze dreige menten te zijn. wat bij veel vaders voorkomt. Als we met enkele fietsen tezamen waren, hebben we er meer- _malen diepzinnige gesprekken over gehouden. Want geloof nu niet, dat ik alleen zo'n wonderlijke baas had. Ei waren er meer, al was het dan niet in die mate. Toch hebben de vertogen van Jaap's vader niet nagelaten indruk op hem te maken, want we hebben een hele poos gereden, zonder dat zich noe menswaardige ongelukken voordeden. Het is de tamme periode van mijn vlegeljaren geweest. Maar naar mate -.e tijd zich voort spoedde, verbleekten de herinneringen aan de dreigementen en al spoedig zwierden we weer onbezorgd over de grindweggetjes. Tot op een dag Jaap's vader het slachtoffer werd van zijn onbezon nenheid. Zelfs nu ik tot een vormeloze klomp oud roest geworden ben, herinner ik het me nog. Jaap reed met zijn vader, -die een zware mand op de fiets had op een smalle weg. Jaap floot als naar ge woonte een deuntje en keek alle kan ten rond. Hij slingerde jn beetje over de weg en ik wil u wel vertellen, dat ik al mijn best heb gedaan, om hem op het rechte pad te houden. Hij was ontembaar en zijn levenslust uitte zich in de meest onverwache wendingen. Plotseling scheen hij een bevlieging te krijgen en stevende recht op zijn vader af. Natuurlijk kon die met de zware vracht voorop zijn stuur het evenwicht niet houden. Ik hoorde mijn collega een zucht slaken, toen was het reeds gebeurd. Door een wonderlijke samenloop van omstandigheden was Jaap's vader er in geslaagd van de fiets te komen, maar nu kon hij de vracht niet meer houden. Statig viel hij op zijn achter werk, de handen aan de rand van het water, terwijl fiets en vracht op hem neerdaalden. Ontsteld stamelde Jaap, dat hij er niets aan doen kon. Nou. toen was de bok helemaal vet. Allemachtig, wat kreeg mijn baas ze onder uit de zak vandaan. Het was niet mooi -meer en ik hield mijn spatborden krom. Of het van angst was of van het lachen, weet ik niet meer. Wel weet ik. dat Jaap zijn lachen niet kon houden, toen hij zijn vader eindelijk uit zUn benarde posi tie verlost had. N Enkele weken later had ik met myn bereider een avontuur, dat voor goed een einde maakte aan ons samengaan. Ge moet weten, dat de tijd van de kermissen in het land was gekomen. En kermissen in West-Friesland be tekent. dat de jongelui van de dag een nacht en van de nacht een dag maken. Dat wil zeggen, dat ze des nachts wakker zijn en feest vieren, terwijl ze overdag hun ogen niet open kunnen houden. Ten minste, dat was vroeger zo. De laatste jaren had ik geen gelegenheid om het mee te ma ken. dus oordeel ik er niet meer over. Jaap was dus naar de kermis ge weest. Had er ontstuimig veel plezier gehad en was bij het kriëken van de morgen weer naar zijn woonstee te ruggekeerd. Na niet buitengewoon vriendelijk ontvangen te zijn, werd hem opdracht verstrekt om zich per fiets naar een bepaalde plaats te begeven. Vrolijk haalde hij mij weer uit de schuur en zuchtend en piepend ge hoorzaamde ik aan de druk van zijn voeten. Of het de vermoeienissen van de nacht zijn geweest, of dat wij het moeten wijten aan de invloed van de krachtige zqnnestralen, ik weet het niet. maar allengs begon ik te mer ken, dat de hand van mijn bestuur der het stuur niet erg goed vast hield. Hij dommelde kennelijk af en toe in. Dan schrok hij weer wakker en bracht me in het rechte spoor. Ik be gon over mijn hele frame te trillen. Dat kon niet goed aflopen. Want zijn voeten volbrachten automatisch hun taak en we spoedden ons me een res pectabele snelheid voort. In de verte stond een bakfiets, waar van alleen al de aanblik me met af grijzen vervulde. Aan de verflauwen de kracht waarmee Jaap's vuisten het stuur omklemden, voelde ik, dat htj weer bezig was in te slapen. Al mijn gepiep en gekraak Reden hem niet ontwaken. Dat deed hij pas. toen hij met een smak op de bakfiets terecht kwam en ik er dubbel gevouwen onder lag. Ik was zo gehavend, dat Jaap af scheid van me heeft genomen en zich een nieuwe fiets aanschafte. Ik ech ter heh mijn bestaan nog op moeizam» wijze jaren lang voortgesleept, waar over een volgende keer. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3