Ikmaadsï N.-HOUANDSE PERS 1945 Een slagboom viel tussen twee werelden "-SSsii 6eteiSU't rr^Iretdorga- ar-'ïS.A" ssg&SSé Van maand tot maand door het oude jaar Koning Michaël van Roemenie deed gisteren troonsafstand 1 Distributie 4e Jaargang No 1124 Woensdag 31 December 1947 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks. VVesterweg 338, Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk burean redac tie en administratie, Voordam 6 A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9), teL 3907. glllTENLAND J Veel goeds bracht 1947 ons niet.... Maar er biijtc de moed en het vertrouwen Dat het jaar 1947 ons de vrede zou brengen is ijdel gebleken. Want niet alleen formeel kwam aan de oorlogstoestand geen einde (immers met Duitsland en Oostenrijk werd nog steeds geen vrede gesloten) maar ook in werkelijkheid is het krijgsrumoer niet verstomd. Het is vooral de ze- nuwoorlog, die in alle felheid woedt en de wereld verscheurd houdt in twee schijnbaar onverzoenlijk tegenover elkaar staande kampen. Maar in vele delen van de iwereld wordt bovendien nog met de wapenen gevoch ten: China, Griekenland, Palestina zelfs Toen in de nacht van 31 °P "aat ces Bcwordeiu Kibbelen, de vre everdragen he,P£ d" VN beloofde veel goed,' voor toekomst, bitter echter werden deze ver- der gekomen. een fiasro te in haar langdurige zittingen ...uur Jijks enig tastbaar resultaat wete boekrn. Tournooiveld der nalies „FT BEGON met Frankrijk. Wr|j- Ving met dc communisten bracht luist toen de nood in dat land op z n Logst was. de coalitie-regering ten val. Even hebben we toen louter socialisten bestaande kabinet lcren kennen, maar toen ook mt niet tegen de obstructie bestand bieok mooL bet plaat.,maken voo het z.g. drie partijen-regime van Paul Bamadier. Uronstakingenvoorspeh .-Ti toen reeds dat ook hij het me t,L mu maken, dbeh op het bcshs- Se moment voltrok zich hier de „grote coup De grijze prendei te de communisten uit zijn èr daarmee was de rust, maar slechts ^K^tUng^^J- Oieris het of verdwijnen Nog e de zo plotseling op de dende figuur van Generaal De Gaulle bet stuur in handen «unemem Doeh bet was Schuman, de politieke ro aan wie men de zware taak Een golf van stakingen sloeg over bet land. maar Frankrijk bleet nog voor de ramp van een bloedige bur- ger"-re.dgeheuren speelt Zich thans af rond deze éne tegen- stelling', het Oosten contra het.Wes- ten. Frankrijk zou men in dezem het toumool-veld der naties kunnen noemen. De „ijzeren man De gematigde minister van Buiten landse Zaken. Bymes moest van het toneel verdwijnen. De man van het eerlijk proheren maakte plaats voor een ijzeren militair, die zoalsvan «tt spreekt de zaken van een andere kant aanvat. De soldaat Marshall is bet die nu een straffere toon laat horen in Amerika's buitenlandse politiek. I Even werd er tegen deze verandering verzet geblazen. Onder leiding van Wallace, die daardoor z*jn positie van minister van Handel verloor, groeide een beweging, die met kracht 'n meer verzoenende politiek jegens de Sow- iet-Unie propageerde.' Het machtige Amerika koerste wel bewust de richting uit, waarvan het verwacht dat ze vroeg of laat het - Kremlin tot een ander inzicht zal dwingen. Het onverteerbare brok Op de begin 1947 gehouden Mos- kou-conferentie over Duitsland vielen na ellenlange discussies de beraad slagingen in duigen. Elk der mogend heden volgde toen zijn eigen weg. En- getand en de V.S. gingen een econo mische fusie tussen hun zönes aan en zelfs gingen de Britten zover, dat ze afzonderlijk Duitse Sstaten sticht ten. Intussen ontstond een voortdurend geharrewar over da te volgen binnen landse politiek. De niet-communisti- sche partijen in de Russische zóne hadden het niet gemakkelijk. De zui vering in de andere zóncs liet veel te wensen over. Economische bespre kingen hadden echter gedeeltelijk re sultaat, maar over en weer vlogen de beschuldigingen in de conferentie kamer van de Geallieerde Bestuurs raad te Berlijn. Ook Oostenrijk met zijn vier zónes bood dit beeld. Slechts éénmaal wis- teh padtijen elkaar de hand te rijken, dat was toen in Neurenberg de nazi leiders werden berecht. De misdadi gers h en hun gerechte straf intus sen ontvangen en de beurt is nu aan de machtige industrie-baronnen uit 't Ruhr-gebied, die Hitier hielpen zijn Derde Rijk te bouwen. Doch nu ook de in December gehouden Londense conferentie niet in staat bleek de par tijen tot elkaar te brengen, blijft Éu- ropa voorlopig nog met de schier on oplosbare problemcu Duitsland en Oostenrijk zitten De oorlog herschiep het Derde Rijk in één punihoop, maar hij scheurde ook de overwinnaars dit jaar vanéén. Een machteloze V.N._ MEN KAN zich daarom nauwelijks verbazen, dat het werk der Verenigde Naties - met zoveel enthousiasme be gonnen - op politiek terrein geen rij pe vruchten afwierp. Griekenland, E- gypte, het Indonisische geschil, con- tróle op de atoomenergie, de 'veto kwestie. het geval Franco-Span je; het het is een droeve opsomming. Onwil en wantrouwen maakten dat de geu- rilla-oorlog in Griekenland niet kon worden beëndigd. Over Egypte's eis tot onmiddellijke terugtrekking der Britse troepen kon evenmin een be slissing vallen. Het Indonesische ge schil bracht een „oplossing" die geen der mogendheden bevredigde. De kwestie van de atoom-contróle en het veto-recht strandden op onderling wantrouwen en liepen tenslotte dood in procedure-geschillen. En öbk het geval Franco kwam het niet tot de oplossing, die zich, met Sowjet-Unie, de progressieve groeperingen van Eu ropa hadden Voorgesteld. Het moest hier bij een terugtrekken van (som mige) gezanten blijven. Slechts op één punt heerste bewon derenswaardige eensgezindheid. Zon der veel omhaal werd besloten Pales tina in twee afzonderlijke staten te verdelen. Waarlijk een Salomonsoor- deel! Alleen de Arabieren dachten er anders over en moord en plunde ring behoren nu in Het Heilige Land tot de orde van de dag. Woelingen, overal VANZELFSPREKEND bleef de te genstelling Oost-West niet tot de „grote politiek" beperkt. Italië, Tsje- cho-Slowakije, Brazilië, Chili, China, elk dezer landen had in 1947 in min of meer ernstige mate met dit pro bleem te kampen, een probleem dat z(j aanvatten elk naar eigen gezind heid en ligging. In China bracht het de nog steeds niet geëindigde burger- oorlcg, Brazilië en Chili "verboden kortweg de communistische partij. Tsjecho-Slowak\je beleefde een in de kiem gesmoorde staatsgreep, en in Italië is het Jot nog toe bij stakingen, oproer en enige regeringscrises ge bleven. In Hongarije werden de oppositie leiders (voor zover ze niet reeds het land uit waren gevlucht) gevangen gezet, Mihailowitsj van Yoego-Slavië vond de dood voor het vuurpeleton, Petkov (Bulgarije) eindigde zijn leven aan de galg, Maniu (Roemenië) zag zich tot levenslang veroordeeld en Mi- kolajszyk (Polen) wist zich nog slechts door een overhaaste vlucht te redden. VERGANKELIJKHEID Dc wereld schijnt daarbuiten stil te staan maar ik weet: 't is 'n voortdurend afscheid nemen: terwijl ik zie, is wat ik zie verdwenen, alles zegt maar één ding „wij gaan, wij gaan—" ln dit angstig onweer dat leven heet ademen wij, temidden het weerlichten als kinderen met vertrokken gezichten, geluk vindt slechts wie voor een tijd vergeet, Maar ondragelijk wordt soms het verlangen naar diepe stilten en meren van rust en om voorgoed in Gods zuivere lucht gestadig als een kleine vlam te branden glNNENLAND J 1947 - het jaar der beroerten Een koude winter en een lange, warme zomer MISSCHIEN vindt U dat opschrift een tikkeltje té. In vergelijking met de oorlogswinter was het ook nogal een rustig jaar, maar vóór de oor log hadden zoveel gebeurtenissen in één jaar ons eenvoudig uit ons even wicht geslagen He. begin was koel. Het vroor dat het kraakte. Een winter met een verlengstuk, dat was het. En onderwijl het zo onbarmhar tig koud was, telden we de eierkolen en verstookten eerlijk is eerlijk el eens een plank, die strikt genomen niet in onze kachel thuishoorde. De republiek is uilgeroepen Koning Michaël van Roemenië heeft gisteren afstand van de troon gedaan. Later op de dag is officiël de Roe meense republiek uitgeroepen. Radio Boekarest deelde het bericht als volgt mede: „Koning Michaël de Eerste heeft 'n acte ondertekend, waarin bij afstand doet van dc Roemeense troon en van zijn koninklijke rechten, zowel voor zichzelf als voor zijn nakomelingen". Als reden voor zijn afstand gaf ko ning Michaël het feit op, dat er ln Roemenië de laatste jaren diepgaande politieke, economische en sociale ver anderingen hebben plaats gehad, waardoor nieuwe verhoudingen zijn ontstaan met betrekking tot de fac toren, die het nationale leven beheer- n. Radio Rome meldde gisteravond, dat de ex-koning met onbekende be stemming uit Roemenië is vertrok ken In verband hiermee is de Koning van mening, dat de monarchie niet langer in overeenstemming is met de in Roemenië heersende „voorwaar den" op het gebied van het nationale bestaan en dat de monarchie een ern stige hinderpaal Is op de weg der „ontwikkeling" Van verschillende zijden worden meningen verkondigd over dit aftre den, maar de juistheid ervan trekt men nog in twijfel. Wel is men in buitenlandse kringen in Roemenië het er over eens, dat de oorzaak van dit aftreden Oostwaarts (Sowjet-poli- tiek!) moet worden gezocht. Opmer kelijk is het ook, dat radio Boekarest het nieuws alleen in de Russische taal rondliep. Sinds 1939 zijn zes Zuid-Europeso vorsten afgetreden of vernederd. Al banië werd in 1946 een republiek. In 1940 deed Koning Carol van Roemenië (Michaëls vader) afstand onder de druk der Duitsers. Koning Peter II van Joego-slavië is afgezet in 1945, terwijl Koning Simeon n van Bulga rije verdween, nadat een referendum ten gunste van de republiek was uit gevallen. In Mei 1946 trad Koning Victor Emanuel III van Italië af: na een referendum, waarbij de bevolking zich uitsprak voor de republiek, ein digde het koningschap van Victor Emanuël's zoon Umberto Nederlands vliegend ministerie keert Zondag terug De vlej- Nederlandse Ministers zul len Zondag 4 Jan. per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Officiële mededelingen over de re sultaten van hun bezoek aan Indone sië en het te Betavia gehouden over leg zullen, naar men mag verwachten, eerst voor het forum van het Parle ment ln de vorm van een verklaring geschieden. Men staat ln officiële kringen ge reserveerd tegenover de mededeling, dat ook minister Neher mede de te rugreis zal aanvaarden. Men meent,* dat hjj nog wel enige tyd zal blijven. Praten we er niet langer over er wordt nog genoeg gepraat door de kinderen uit de „Wees een zegen"-te- huizen over het bezoek, dat ze op de eerste Zaterdag van 1947 aan het paleis op de Dam brachten, waar H M. hen ontving. In Den Helder was het gesprek van de dag niet meer de 100e geboortedag van Dorus Rijkers, want de „Dorus" van de Reddingmij. martelde in de stormachtige zeegang om de laatste mannen van de Lilian een Deense boot, die op de Razende Bol zat te halen. De Annexatie- deed veel stof op waaien. Waarschijnlijk hebber de pro's en contra's zich opgewonden voor nie mendal. De nog steeds hacrsende kou de deed onderwijl het hare om de verhitte gemoederen wat af te koe len. Marken bleek over zee beter te bereiken dan Urk over land en mili tairen moesten tenslotte een formele expeditie ondernemen om voedsel over te brengen. Onderwijl hielden nog twea grote nissen hot hele volk in rep él loer ie dentocht en, in nog veel grotere mate, de verwachte uitbreiding van he* Prinselijk gezin. Die Elfstedentoch' had een iet""- eigenaardig maar de geboorte van Prinses Ma- reike op de 18e Februari wekte al leen maar onverdeelde vreugde Voor het tijdvak van 4 t/m 17 Jan. 1948 geven elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 718 091 Melk 3% liter melk 094 Melk 6 liter melk 095 Melk ey2 liter melk 096 Vlees 100 gr. vlees 097 Vlees 300 gr. vlees 098 Boter 250 gr. margarine of 200 gram vet 099 Boter 250 gr. margarine of 200 gram vet 114 Alg. 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas 116 Alg. 1800 gr. brood (geldig t/m 10 Jan. a.s.) 117 Alg. 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d, (geldig tot en met 10 Jan. a.s. 118 Alg. 125 gr. koffie (reeds aan gewezen) 119 Alg. 50 gr. thee (reeds aange wezen) 103 Res. 800 gr. brood (geldig t/m 10 Jan. a.s.) 106 Rea. 400 gr. brood (geldig t/m 10 Jan. a.s.) BONKAARTEN KD, KE 713 594 Melk 10 liter melk. 595 Melk 11 liter melk 596, 597 Vlees 100 gr. vlees 598 Boter 250 gr. boter of marga rine of 200 gr. vet 599 Boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 616 Alg. 400 gr. brood (geldig t/m 10 Jan. a.s.) 617 Alg. 400 gr. brood of 1 rant soen vermicelli e.d. (geldig tot en met 10 Jan. a.s.) 618 Alg. 200 gr. brood (geldig t/m 10 Jan. a.s.) 603 Res. 400 gr. brood (geldig t/m 10 Jan. a.s.) 605 Res. 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF. MG, MH 713 (Btfz. arbeid, a.s. moeders en sieken). 1033 Brood '800 gr. brood 1038 Boter 250 gr. boter of marga rine of 200 gr. vet 1032 Margarine 250 gr. margarine of 200 gr. vet 1034 Kaas 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas 1039 Eieren 5 eieren 1037 Melk 5 liter melk 1031 Vlees 300 gr. vlees 1036 Vlees 200 gr vlees Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag januari worden gebruikt met uitzontRïng van de bonnen voor melk, waarop eerst Maandag 5 Jan a.s. mag worden gekocht, Een rant soen vermicelli e.d. bedraagt 300 gram vermicelli, macaroni, spag hetti, noedels, mie, maizena, aard appelmeel, geoxydeerd aardappel meel, tarwezetmeel, aardappelsa- go, aardappeltapioca, pudding poeder, custard, tarwegriesmeel of 400 gram vermicellisoep (d.i. droge soep, waarvan ten minste 75% uit vermicelli bestaat of de ver- micellivorm heeft). Men doet verstandig door boven staande opgave uit te knippen en te bewaren. TOK, TOK; EEN EI!!! In de bonnenlyst, die op 8 Januari as. gepubleceerd wordt, zal een bon worden bekend gemaakt, die voor alle leeftijdsgroepen recht geeft op het kopen van een ei weerbericht HET WORDT KOUDER! Wisselend bewolkt met enkele ver spreide sneeuwbuien. Over het alge meen weinig wind. 's Nachts lichte tot matige vorst en ln het Oosten van het land ook overdag-enkele graden onder het vriespunt. In het overige gedeelte van het land in de middag temperatuur om het nulpunt. De aanvang Maar deze gebeurtenis ging de zei lers bijna voorbij, zo druk hadden zij het. Overigens was het echt komkom mertijd, want grote gebeurtenissen be leefden we in Juni en Juli maar schaars. Of het moest zijn het défilé van een deèl der Christelijke jeugd zijn, dat door H M. de Koningin werd afgenomen. Onderwijl deed Eduard van Beinum ook zijn best om de zaak wat op te fleuren en hanteerde ijve rig de slinger van een pierement. Maar in Soest woog de ernst van de tijd. Daar vergaderde de United Bible Societies en de deelnemers kwamen zonder onderscheid tot de overtuiging dat het probleem ernstig diende te worden aangepakt, want overal bleek een schreeuwend gebrek aan bijbels. De nazomer Het was Maart TOEN het Maart werd. dansten wel iswaar de kalveren niet op het ijs, maar de lammeren wel in de sneeuw; bracht de Nachtwacht de gemoede ren in opschudding, omdat het doek gerestaureerd werd en kwam de „Jan van Galen" (dat is geen schilderij, maar een oorlogsschip) uit Indonesië terug. Inmiddels werd het toch einde lijk lente. Maar de bemanning van de „Twenthe" zag daar niet zoveel van, omdat die machine van de KLM toen al lang van Schiphol vertrokken was voor een wereldvlucht in dienst van een Nederlands industrieel. En de zee lui, die de „Dendeng" naar Billiton sleepten, lieten ook al die winterse narigheid achter zich, niet wetende dat dit „gedroogd wildezwijnenvlees"' (want dat betekent „Dendeng") in het vaderland vervangen zou worden door het vlees van levende wilde zwijnen! Maar April wilde goed en hield zich koest. De maand was bui tengewoon, zoals alles wat het weer betrof. De spanning met de „Martin Behrman" groeide uit tot een interna tionale kwestie. Maar dat dit een ge volg van het abnormaal zachte weer was, is niet aan men. F-1 Prin selijk Paar vertoefde omstreeks half April in Zwitserland. Hei Was in de Mei! VEEL werd er nog over Yehudi Menuhin gesproken, die in Amsterdam een aantal concerten had gegeven. Een minder verkwikkelijk geluid hoorde men over Huize Doorn, dat in het middelpunt van dc publieke be langstelling kwam te staan. In Den Haag werd een ballontocht georga niseerd, die dit met vroegere ballon- tochten gemeen had, dat het een mis lukking werd. Onderwijl werd het volop zomer, die geen mislukking werd! En bij al die hitte kwam nog het proces de Geer.... Het kon eenvoudig niet op. En in Juni: IN JUNI was het in Amsterdam druk van de vreemdelingen, maar dat was nog maar het begin van een wel kome invasie. Vreemdelingen kwamen ook voor de „Memorial Day" te Mar graten, waar duizenden gesneuvelden Amerikaanse soldaten werden her dacht. De Vrije Universiteit kreeg een nieuw erelid, n.1. Prins Bernhard. AUGUSTUS: Eerst trouwde Zr. Huydecoper nog evén, maar daarna was de nazomer dan ook definitief begonnen. En het i» een nazomer ge lest, waaraan niets te kort kwam! Eifi'tt- rno€St £ras zÜn. Maar overal is wat: dat ondervonden de soldaten die aardappelen gingen rooien, trou wens ook. Want de meesten hadden hoogstens eens iets over aardappel- rooien horen gonzen, ln Veenendaal gonsde het ook, want daar werd de grootste bijenmarkt van Europa ge houden. En in Nijmegen krioelde het; niet van de bijen, maar van de deel nemers aan de Vierdaagse. Zij liepen het vuur uit hun sloffen; zou daarin soms de oorzaak der vele bosbranden gelegen hebben? Het Prinselijk gezin bezocht Fries land, terwijl een Hollandse delegatie naajr Holland-Michigan vertrok om daar de viering van het eeuwfeest mee te maken. Een pierement ging ook mee. Maar draaiorgels waren ook in Zaandam nodig om de viering van het Czaar Peterfeest op te luisteren. Het was allemaal nog al feestelijk: Haarlem zette in letterlijke zin de bloemetjes buiten op het bloemen- feest De Colorado-kever trachtte wel de feestvreugde te bederven, maar dat is lekker niet gelukt, want elke Colorado-kever werd zonder vorm van proces geëxecuteerd. Al September I TOEN was het al September. En nog steeds volop zomer. Het werd werkelijk een bijzonder jaar, want dat gestolen waar teruggebracht wordt, ge beurt ook niet alle dagen. Maar wel m'et de diamanten, die Duitsers naar de .Heimat" gesleept hadden. En er was nog iets bijzonders, nl. een helicoptére. Jan Schouten vloog naar Indonesië, niet tot ieders genoe gen, maar dat bereidde dr. Van Mook ook niet iedereen. De toeschou wers van het grote spel, dat ln Rot terdam opgevoerd werd, waren echter zonder uitzondering enthousiast Even als de deelnemers aan het Internatio nale congres van plattelandsvrouwen, dat in Amsterdam werd gehouden. En in October EN IN OCTOBER kwam het „sinaas appelschandaal", dat helemaal geen schandaal bleek. De Rijn liet de schip pers op een schandalige manier in de steek en zakte tot ver beneden het normale peil. De helicoptére zakte ook om precies te zijn: op het dek van de „Karei Doorman". Maar de Wiener Sangerknaben dachten niet aan zak ken. De „Willem Ruys" liep vlot van stapel, maar de schroef strandde op de weg. Hoe een kleinigheid soms dwars kan zitten En weet u nog van Han van Meegereitf Als straks de klokken 12 slaan, is het Jaar der Beroerten voorbij. Maar de herinnering aan al wat 1947 bracht zal nog wel even blijven. Tot 1948 ook deze gebeurtenissen overtreft7

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1