Onder de Schijnwerper mmmmÊÊÊÊÊÊM Wat er in Alkmaar gebeurde in 1947 ALKMAAR EN ZIJN GESCHIEDENISSEN Van Meegeren overleden Een sublieme „Driekoningenavond Van droeve en blijde gebeurlijkheden uit het afgelopen jaar Op 3 Jan. xond Prof. Bokhorst ons zijn Nieuwjaarswensen uit Zd. Afrika. Bij de Inspectie der Belastingen zette het jaar goed in. Op 9 Jan. werden er verschillende ambtenaren bevor derd. Het waren de heren J. Blauw, A. Meyer, J. Hessels, C. van Hartings- veldt, A. A. de Martelaere en Mej. T. Kramer. Op 12 Jan. deed Burg. Koel- jna plechtige afkondiging van de grondwetsherzieningDe keurings diens voor waren vierde op 16 Jan. féést. Het was de heer P. Veen, die zijn 25-jarig ambtsjubileum vierde. Op 21 Jan. nam het detachement W Indië afscheid van Alkmaar bij het vertrek naar de West. Prof. A. Koel- ma sprak de vertrekkenden toe.. Op 2. Febr. overleed te Bergen de be kende kunstverzamelaar P. Boender maker. 13 Febr. Nog steeds strenge winter: Gemeentescholen werden ten tweede male voor onbepaalde tijd ge sloten. Op 18 Febr. werd een 27-jarige stadgenoot op het station te Alkmaar door een rein meegesleurd en gedood. 19 Febr. Alkmaar viert in felle koude doch op feestelijke wijze de geboorte van de vierde Prinses Maria Christi- n"a. De heer P. Schipper Oud Hoofd van de derde Gemeenteschool aan de Koningsweg overleed op 18 Febr. 21 Febr.: Men vat het plan op om een Alkmaarse cantinewagon te schenken aan de jongens overzee. 27 Febr., op de dag dat ons blad voor de eerste maal gedraaid werd op eigen persen te Schagen stond de voormalige poli tien-luitenant Frans ten Benzei (even eens voor de eerste maal) voor het Alkmaarse Tribunaal terecht. Ex- Commissaris C. C. W. Walraven moest zich op 3 Mrt voor het Arnhemse Tri- I bunaal verantwoorden. Hij kreeg vier jaar met aftrek. Op 4 Mrt. vloog onze speciale verslaggeefster per speciale V.N.D. Dakota naar Soestdijk als slof van de door deze firma georganiseer de O.O.O.-actie. Een dag later, op 5 Mrt.. stond Jan Staats terecht voor het Alkmaarse Tribunaal. Weer een dag later, op 6 Mrt., weid Staats op het verdachtei.bankje afgelost door Jacobus van Haneghem, in de bezet tingstijd ambtenaar van het G.A.B. 1 7 Mrt. Nog steeds sneeuw. Zelfs zo veel dat Baanvak AlkmaarHoorn versperd was en de treinen bléven staan...?.. Op ft Mrt. werd Dominee F. Kuiper, voorm. Doopsgez. Pred. te Alkmaar beroepen te Amsterdam. Op 14 Mrt. overleed te Alkmaar de heer B Hoek, oud dir. van Plantsoenen Gemeente bode Stoorvogel werd 17 Mrt gehuldigd omdat hij 40 jaar in Ge gieentedienst was. Op dezelfde lag overleed des avonds plotseling de heer G. A. Conijn, dir. van de Hout handel Fa. G. A. Conijn. Het Amster damse Biizonder Gerechtshof veroor deelde op 20 Mrt. de Alkmaarder J. J de Rcos tot 15 jaar R.WI. Op 25 Mrt. was de heer Vasbinder 40 jaar in dienst bij de NJS. De heer A. C. Wen- sink. referendaris bij de P.T.T. te Alkmaar verliet op 1 Apr. deze dienst met peqsioen. Op 4 April bestond de Kamer Van Koopha del te Alkmaar een kwart eeuw en op 5 April werd in het Gemeentemuseum eer Paasten- toonstelling van Alkmaaise schilders geopend. Op 12 April was de heer C. Elles 50 jaar in dienst bij de Oem. Lichtbedrijven. De bekende journalist N. P. Andrïesma. fractievoorzitter var de afd. Alkmaar van de KV.P. over leed na een langdurige ziekte op 11 April. Op 29 April overlee-" de heer S. Krom. stichter van de gelijknamige wasserij. Op 1 Mei legde loco-Burg van Slingerland de eerste steen voor 23 woningen in de Uittenboschstraat 2 'V:»»aar.. Op 5 Mei werd in het Stadhuis een gedenkraam ter herinnering aan on ze bevrijding onthuld. 9 Mei werd te gen de politieagent A. Groen, een be kend slavendrijver uit de bezettings tijd. 20 jaar geëist. Op dezelfde dag werd de Alkmaarse Sintelbaan, de nieuwe aanwinst van het Sportpark officieel geopend. De kapitein van po litie. J. J. Sauer. stond op 12 Mei voor het Tribunaal terecht, de zaak werd echter uitgesteld. 14 Mei was het de dag van de jaarlijkse Brandweer In spectiedag. De bekende „Blauwe Wim pel" ging over van Burgerplicht naar Kracht en Vlugheid. Heiloo kreeg op 17 Mei een nieuwe burgemeester. Op 21 Mei werd de zaak ten Benzei voort gezet. Een beslissing werd echter nog niet genomen. 27 Mei werden op de Sintelbaan voor de eerste maal mo torraces gehouden. De bekende schil der en etser Graadt van Roggen vier de op 28 Mei zijn fachtigste verjaar dag ter gelegenheid waarvan in het gemeentemuseum een eretentoonstel- ling werd gehouden. Op 5 Juni stoni de NSB-burgemeester A. Saai uit Wie- ringermeer voor het Bijzonder Hof te recht. De eis was 7 jaren. Op 10 Juni emigreerden de eerste Alkmaardeis naar Amerika. Zij reisden per vlieg tuig. Op 12 Juni werd er voor het Bij zonder Hof te Amsterdam drie maal de doodstraf geëist. De beschuldigden waren de landwac^iters Jonker, Mayer en Alders. Terzelfder tijd werd te Arn hem de zaak tegen politiecommissaris van Maarleveld geschorst. Op 14 Juni blijkt uit dt Alkmaarse begroting, dat do gemeente ruim elf ton te kort komt Wie zal dat betalen? Op 18 Juni was er een zitting van het Bijz. Hof in Alkmaar. Tegen de landwachter W. A. van der Spek werd de doodstraf geëist, welke op 1 Juli werd beves tigd. Melchert Schuurman stond op 20 Juni te Amsterdam terecht. De eis was 15 jaar. Alcmaria Victrix pres teerde het om in één seizoen weer van de derde in de tweede klasse fe- recht te komen. Op 25 Juni moest commissaris Sauer ten tweede male voor het Tribunaal verschijnen. Op 28 Juni was het - 375 jaar geleden, dat Alkmaar zich definitief voor de Prins van Oranje verklaarde. Oud-Alkmaar herdacht dit feit met een feestelijke bijeenkomst. Op 4 Juli werd Melchert Schuurman veroordeeld tot 10 jaar. De Postharir.onie vierde op 8 Juli haar 10-jarig bestaan. Sauer werd eindelijk veroordeeld. Op 9 Juli kreeg hij 7 jaar internering. Alkmaarse kinderen ver trokken 14 Juli voor een vnendschaps- bezoek aan Bath. Alkmaarse Boys kwamen met de hakken over de sloot en wisten in, de tweede klasse te blij ven. Op 15 Juli bestond Westerlicht 15 jaar. 16 Juli vond in het Gulden Vlies de huldiging plaats van Corne- lis Jonker, die zijn. 25-jarig jubileum vierde. Duizenden kilo's graan gingen verloren bij de brand in Timmerman's meelfabriek op 18 Juli. De voorzitter van de Postharmonie. de heer W. A. van Houten, overleed op 19 Juli. 26 Juli vertrok Dr. N. H. Louis naar Schiedam. Hem werd een hartelijk uitgeleide gedaan. De Alkmaarse Ope rette- en Orkest-vereniging vierde op 28 Juli haar 20-jarïg bestaan. Op I Augustus draaide in Alkmaar de be kende Chaplin-film ..De Dictator". De eerste manschappen van ^ïet Indisch Irstructiebataljon arriveerd 4 Auf. in Alkmaar. Op 9 Aug:. kwam een om vangrijke drankzwendel in ons ge west aan het licht. Er was een Alk maarse ambtenaar van de Bedrijfsho- reca bij betrokken. De Hoogeerwaarde heer J. Th. Jacobs, Deken van Alk maar vierde op 15 Aug. onder grote belangstelling zijn 40-jarig Priester jubileum. De Cadi-club werd op 20 Aug. officieel heropend. De Alkmaar se bakkerspatroons verklaarden zich op dezelfde dag solidair met hun staken de vakgenoten inAmsterdam. Het werk werd er echter niet bij neerge legd. Op 21 Aug. keurde Je gemeente raad het uitbreidingsplan van het Sportpark goed. De tweede Alkmaar se kermis na de bevrijding begon op 23 Aug. Een dag later sneuvelde reeds de eerste draaimolen, die niet bestand bleek te zijn tegen het gewicht van hc grote aantal draailustigen. De Koe- dijkerkerk zal ingevolge een'op 25 Aug. genomen beslissing, naar alle waarschijnlijkheid verdwijnen. Op 29 Aug. werd het grafmonument voor Dr. Haverkamp op de algemene be graafplaats onthuld. De beslissing ge vallen op 30 Aug.: de kerk van Koe dijk moet gesloopt worden. Eveneens op 30 Aug. gebeurde er een tijdens de motorraces op de Sintelbaan een ongeval. De Engelse motorrenner Jack Ladd overleed na een valpartij. Op 4 September gingen de Alkmaarse ha- venarbeiders in staking wegens het uitblijven van een loonregeling. Op 6 Sept. gingen zij echter aan het werk. De nieuwe president van de Arrondis sementsrechtbank te Alkmaar, mr. A D. van Regteren Altena werd op 11 Sept. geïnstalleerd. Ter gelegenheid van het zevende lustrum van de Alk maarse Mixed-Hockeyclub, dat op 13 Sept. gevierd werd, kwamen spelers uit Bath naar Alkmaar. Op 1 October kwam de zo lang verwachte fusie tus sen Vrije Alkmaarder en Alkmaarse Courant tot stand. Wie schetste de verbazing van de fuserende directie toen op die dag toch een Vrije Alk maarder verscheen. Op 4 Oct. werd de ruziefusie voor de Rechtbank uit gevochten. De Vrije Alkmaarder won echter het kort geding en mocht blij ven verschijnen. 8 Oct., dag van Alk- maars Victorie. Op 13 Oct. kwam een Naco-bus nabij Spanbroek in een bre de sloot terecht. Geen persoonlijke on gelukken. 15 Oct. was het de dag, dat de ex-burgemeester van Texel, Rijk dr Vries, voor het Alkmaarse Tribu naal verscheen. 18 October werd het tweede kort geding tegen de oude Pers door ons blad gewonnen. Op 20 Oct. werd de heer A. Köllmann. de Alkmaarse kegelaar. die kampioen van Nederland werd. in gebouw De Unie gehuldigd. Op 22 Oct. vond het derde fusiegeding plaats. De zaak werd aan gehouden. Prof. Mr. A. Koelma vroeg op 24 Oct. om gezondlféidsredenen ont slag aan als burgemeester van Alk maar. 29 Oct. werd in de hal van het stationsgebouw een gedenkplaat ont huld ter nagedachtenis aan gevallen spoorwegmensen. De muziekvereni ging Excelsior werd op 1 November 25 jaar oud. Dit heugelijke feit werd gevierd met een druk bezochte recep tie en feestavond en een muziekcon cours. 1 Nov. was eveneens een be langrijke dag voor de t.b.c.-bestrijding. Alkmaarse kellners en kasteleins voet balden bijna duizend gudlen bij elkaar Op 3 Nov. won de Vrije Alkmaarder haar derde kort geding en werd de verschijning van het Dagblad voor Alkmaar verboden. Het Victoria Thea ter werd op 6 Nov. verbeurd verklaard De eigenaar Weber kreeg onder meer f 75.000 boete en 2'/, jaar internering, Op 12 Nov. nam ing. G. Lienesch af scheid als landbouwconsulent. Een in teressante tentoonstelling van schil- dersprenten werd op 15 Nov. in het Gemeentemuseum «geopend. Bergen's Harmonie vierde op 18 Nov. haar 50- jarig bestaan. Bij de Regulierslaan vond op 20 Nov. een dodelijk ongeval plaats. Een 60-jarig jubileum aan de Kaasmarkt werd op 21 Nov. gevierd door de 72-jarige heer Geels. In Utrecht overleed op 20 Nov. Prof. Dr. J. Wester oud-veearts te Alkmaar. Op 4 December deed Sint Ni- colaas per stoomboot zijn intocht in Alkmaar teneinde daar met de school jeugd zijn verjaardag te vieren. Op dezelfde dag werd aan de heer C. El- les de ere-medaille in goud bij de Orde van Oranje-Nassau verleend. 12 Dec. kwamen bij Vogelenzang om het leven de heren Toon Molenaar en B. Huiberts. Het eethuisje bij' de Lighal- len, bijeengebracht door de burgerij van Alkmaar werd op 13 Dec. ge opend. Op 15 Dec. overleed te Alk maar de heer G. J. Lovink. oud-bur gemeester van Callantsoog, Anna- Paulowna, Bergen en Schoorl. Lijn drie van de radiodistributie kwam op 19 Dec. in gebruik. Op 19 December wordt een 11 jarig meisje het slachtoffer van een dode lijk ongeval op de Kanaaldijk. Dezelfde dag wordt oud-burgemees ter Lovink onder grote belangstelling ter aarde besteld. 20 December: Aan de raad van de ge meente Bergen werd 'een adres ge richt, inhoudende de plannen voor de bouw van een groot aantal semi-per manente woningen. Bergen wacht af of in het nieuwe jaar huizeri zullen verrijzen. In de te Alkmaar gehouden vergade ring voor de Provinciale Commissie uit de veilingen in Noord Holland uiten de tuinders felle Critiek op het regeringsbeleid 21 December: De C.J.M.V. Zacheüs te Alkmaar herdenkt haar 90 jarig be staan 22 December: De gemeente Koedijk neemt afscheid van burgemeester Pes- man. Op 24 December werd in het Slede- lijk Muséum een uiterst interessante tentoonstelling van tekeningen van Vineent van Gogh geopend. Weerbericht Oudejaar en vandaag iets, wat aan winter doet denken. Autobussen uit het Noorden kwamen 's ochtends aan, de neusen vol sneeuw. Later op de dag kregen wij onze portie. Fietsers en automobilisten hadden merkbaar het land. maar onze kaasstadtertjes niet. 't Krioelde weldra van sleedjes en van sneeuw-kattekwaad. Een he^T stapt deftig uit zijn wa gen en sluit de portieren goed af. Maar hij vergat de ramen, één stond nog net op een kiertje open. Toen hij na een half uurtje terug kwam, lag zijn auto vol sneeuwballen. 's Middags heldere zonneschijn, de natuur op haar prachtigst. Veel wan delaren in de Hout en de Heiloër Bos jes. Degenen, die vergaten er naar te kijken zullen aanstonds vermoedelijk hun verzuim kunnen inhalen bij vriend Ris. Want ik meende een van zijn fa milieleden op pad te zien, gewapend met een camera. Fotografen en jour nalisten hebben veel met elkaar ge meen: ze tonen de mensen, waar ze met blinde ogen langs lopen. Even aangelopen bij een kennis, maar hij heeft geen tijd. Hij heeft zijn straatje schoongemaakt en de waterkranen verzorgd. Nu is hij bezig ramen en deuren op het Oosten.'^dio niet meer goed sluiten, te voorat?» van een ingenieus mechanisme, wajM- door hij ze van boven en van beneden kan aantrekken. Op het oog lijkt het anders een goed huis. Evenwel, er zullen er wel meer zo zijn in Alk maar. de eigenaren zijn meestal niét scheutig. Coriespondenhe Brief met nieuwjaarswens ontvan gen van iemand, die ik ergens niet mee heb kunnen helpen. Ik was er werkelijk door geroerd, want in zulke gevallen is het loon meestal verbol genheid. Zou de wereld beginnen te verbeteren De hengelsportvereniging Luctor et Emergo schrijft mij, dat een blad in Alkmaar haar lezers heeft ontraden er lid van te worden. Bij informatie bleek het daarvoor geen reden te wil len of le kunnen opgeven. Veel men sen zien tegenwoordig overal spoken, maar we geven toe. dat er in de po litiek nog al wat gehengeld wordt. Vandaar misschien een principiële af keer tegen alle hengelarij. Maai' hier lijkt het geval nog al onschuldig: Luctor et Emergo Ik worstel en ontzwom. Wanneer naar dit devies wordt gehengeld en men de visjes blijkbaar rustig weer wil laten ont snappen, dan levert de bezigheid niet veel op. Heus, Frans, je doet me denken aan die Duitse commandant in Gouda uit de bezettingstijd. Toen hij de bevol king met huisarrest na 6 uur niet zwaar genoeg gestraft vond, mocht de visclub een maand niet hengelen en het kleuter klas je niet zingen. Officieel Alcmaria Victrix jubileert en 't zal er lustig toegaan op het feest van onze witte leeuwen. Op 1 Januari eerst een wedstrijd van heel jonge leeuwtjes en dan een van heel oude tegen goed volwassen leeuwen. Na af loop een reünie, waar Tije Bonsema als een goed dompteur de hele horde keurig in bedwang zal houden. Wan neer hem_dat lukt, is het stellig de grootste prestatie van de dag. Overigens zal tijdens de wedstrijd de „eerste supporter" uit vroeger da gen het gezelschap aanmoedigen met zijn „hup Alcmaria!" Op 3 Januari receptie, die van de dancing van de Harmonie even hèt sportcentrum van Noord-Holland zal maken. Niet officieel De Grote Kerk is weer in gebruik genomen. Tot onze verwondering be speur ik dagelijks, dat er nog Alli- maarders zijn, die er nooit in zijn ge weest. Nu weet ik wel, dat bijna geen enk le Nederlander zich de moeite geeft om de Nachtv^cht te gaan zien al noemt hij het zonder blikken of blozen het mooiste schilderij van de wereld maar waarom zouden wij Alkmaarders zijn als alle Neder landers? Begon bij ons niet de vic torie De administrateur, de heer v. d. Pot; is zo trots op zijn kerk als een mens maar kan zijn en hij is boven dien altijd hulpvaardig. We hopen, dat z'n deur niet wordt plat gelopen. Maar dat zal wel meevallen! Wij, 20s(e eeuwers In een onzer plaatselijke»bladen la zen we over de uitvoering van „Drie koningenavond" de volgende ontboe zeming: „Opnieuw zijn wij er van o- vertuïgd geworden, welk een groot genie Shakespeare was, de man, die ongeveer 350 jaar geleden reeds zul ke fantastische werken wist te schrij ven". 350 Jaar geleden reeds! Hoe is 't mogeljjk! Zulke fantastische dingen zijn immers alleen maar mogelijk in onze verlichte moderne tijd. Ga maar eens na: oorlog en nationaal-socialis- me, film en dancing. Maar waar zijn onze genieën a la Shakespeare? POTTENKIJKER kerkdiensten Al onze abonné's wensen wij van deze plaats een gelukkig nieuw jaar Het oude bracht voor het bestaan van ons dagblad menig moeilijk ogen blik. Met dankbaarheid en voldoe ning kunnen wjj thans vaststellen, dat de overwinning aan onze zijde kwam te staan. Dit gevoelen van dankbaarheid gaat niet in de laatste plaats uit naar onze lezers. Hun trouw en vriendschap was de krachtigste steun in onze strijd in het jaar dat voor ons ligt zul len zij eveneens de waarborg zijn voor het voortbestaan van ons progressief dagblad. Met moed en vertrouwen treden wij het Nieuwe Jaar tegemoet! Dir., Red. en personeel van DE VRIJE ALKMAAR DEP In de Valeriusklinick te Amsterdam •is gisteravond -de schilder Han van Meegeren overleden. Om zes uur was een der controlerende doktoren aan zijn bed geweest, zonder iets op te merken, dat wees op een snel nade rend einde. Om zeven uur bleek* Van Meegeren te zijn gestorven. Hij werd 58 jaar oud. Al enige weken werd de schilder in de Valeriuskliniek verpleegd. De ge beurtenissen van de laatste tijd, in het bijzonder het proces, hadden hem zo aangegrepen, dat hij niet in staat was normale dagelijkse bezigheden te ver richten. Toen dan ook 'n zenuwir.slor- ting volgde, was opname in de kliniek noodzakelijk. Maar de dood kwam ook voor alle familieleden en vrienden van de schilder volkomen onverwacht. Zo is op het einde van het jaar. waarin een der grooüte kurs'-.•vv*a>- sers in de geschiedenis b::e': r. w. -I. ook het leven van dit genie geëin digd. ALKMAAR Ned. Herv. Gem.: Oudejaarsavond Groote Kerk 7 uur ds. Dikboom. Kapel kerk 7 uur Ds. Wesseldijk Nieuwjaarsdag Kapelkerk 10 uur Ds N. den Oudsten Evang. Luth. Gem. Oudejaarsavond 7.30 uur n.m- Ds. Roodenburg Rem. Geref. Gem. Oudejaarsavond 7.30 uur nm Ds. Rap- pold (Extra collecte voor het te kort) Doopsgez. Gem. 7 uur nm. Ds. A. J. van der Sluis Ned. Chr. Gemeenschapsbond Waakt en Bidt: Nieuwjaarsdag 7.30 uur n.m. Nieuw- jaarbijéenkomst Leger des Hcils Oudejaarsavond 8 uur Jaarsluiting Nieuwjaarsdag 8 uur Samenkomst beide o.l.v. Majoor ter Telgte Baptisten Gem. Oudejaarsavond 7.30 uur Evangelist F. Hofhuis Nieuwjaarsmorgen 10.15 uur Evan gelist F. Hofhuis Ned Herv. Gem. AKERSLOOT Oudejaavsavond 7.30 uur Ds. A. van Santen BERGEN Oudejaarsavond 7 uur Ds. Bierman Koorzang', extra collecte BERGEN AAN ZEE Oudejaarsmiddag 4 uur Ds. H. N. Bierman. Liturgische dienst HEILOO Ned. Herv. Evangelisatie Kerklaan Oudejaarsavond 7 uur dhr. de Bruin van Heiloo Nieuwjaarsmorgen 10.15 uur Ds. Al- këma van Amsterdam HEERHUGOWAARD Oudejaarsmiddag 3 uur Ds. A. van Santen KOEDIJK Oudejaarsavond 7 uur dhr. Slager OTERLEEK Oudejaarsavond 6.30 uur Ds. J. d& Jong STOMPETOREN Oudejaarsavond 8 uur Ds. J. de Jong ZUID SCHERMER Zie Stompetoren VEENHUIZEN Oudejaarsmiddag 2 uur Ds. Dik boom ZONDAGSDIENST APOTHEKERS Nieuwjaarsdag Apotheek B. H. J. Schouten, Emma- straat- 64. Met moed en vertrouwen SCAPINO-BALLET „De nieuwe kleren van de Keizer" en 't „Roversballet" zijn de nieuwe repertoire-stukken van. het Scapinq- ballet en Dinsdagmiddag heeft men deze in 't GuldeA Vlies aan de kinde ren van Alkmaar laten.- zien. Elisa- beth van de Vies verzorgde de cho reografie van De Nieuwe Kleren van de Keizer en Wokke Wijdeveld schreef dejnuziek: de fraaie décors zijn van Nico Wijnberg. Het Roversballet had muziek van Wim Franken (beter ge slaagd, dan die van Wqdeveld) en dé cors van Lex Horn. De choreografie was van Hans Snoek. - De balletten van de Scapino-groep worden ingeleid en uitgelegd aan het jonge publiek door een Scapino, ter zijde van het toneeL De balletten zijn een sprookje van kl«ur en bekoorlijkheid en zijn voor kinderen in de leeftijd van 10 jaar uiterst bevattelijk. En daarom kan men deze kunst voor het kleine pu bliek, deze combinatie van spel en dans alleen maar van harte bewonde ren en aanbevelen. En wij verwonde ren ons dan dat de scholen in Alk maar hiervan geen gebruik maken. Th. K. NOGMAALS: I>E KANARIES In onze publicatie van Maandag o- ver de groepswedstrijden voor kana rievogels uit de provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Holland, is de stand van zaken niet geheel juist weerge geven. De heer E. K. Vellinga werd eerste met zijn vogels en behaalde 344 pun ten De heer Beeldman behaalde de 5e prijs met 320 punten, tex-wijl aan de heer Reijmer een ereprijs toege kend werd. De heer Reijmer behaalde voorts in klasse 5 de tweede prijs en de heer van Diepen de derde. Oudejaarsdag Eén voor één trekken de jaren aan ons voorbij, verstrijkt de tijd en naar mate we ouder wórden beseffen we meer en meer, hoe we onze dagen allerminst hebben uitgebuit, hoe we veel hebben gedaan, wat we beter hadden gelaten en hoe we veel din gen niet hebben gedaan, die we juist wel hadden moeten doen. De jeugd stort zich in de maal stroom van het leven, zich bewust van haar kracht en zeker van het geluk, dat als het ware voor het grijpen ligt. Ze grijpt ook wel, maar wanneer men later vraagt of het werkelijk het ge luk is geweest, dat ze heeft kunnen bemachtigen, dan luidt het antwoord al te dikwijls ontkennend. Wel werd soms raak gegrepen, maar het ver worvene bleek ten slotte niet het ge luk. Ze grijpt opnieuw en nog eens en nog eens en het lijkt haast wel of ze allnen leeft om te kunnen grijpetf. Misschien is dat ook wel zo. De jeugd denkt alleen aan zichzelf. Langzaam aan rijpt dan echter de ge dachte. dat er meer in de wereld is dan alleen de eigen persoon, dat er ook zijn anderen. Het eerst doen deze anderen hun intrede als man of vrouw dan als kinderen, ten slotte kan zich deze kring verwijden tot groep, volk of mensheid. Ook dan echter blijft t een steeds opnieuw grijpen, zij het niet meer alleen naar het eigen geluk. Zo is de mens de eeuwige zwoeger. Hij gaat bewust door het leven en aan dit bewustzijn dankt hij zijn vreugde en zijn smart. Hij vordert voetje voor voetje, ziet enkele van zijn wensen bevredigd en hij baadt zich in geluk. Maar met de verwezen lijking er van openen zich nieuwe perspectieven en hij wil, hij moet weer verder. Een ander maal weet hij. dat hij terug gaat. dat de verwezenlijking van zijn dromen verder verwijderd is dan ooit te voren: de droefheid maakt zich van hem meester. Maar hij blijft zich verweren tot het uiterste: hij is mens. dat wil zeggen geboren strijder, eeuwige zwoeger. Op oudejaarsavond hebben wc de gewoonte het voorbije langs ons heen te laten, trekken. We herinneren ons de vreugden die we hebben geproefd, het leed. dat ons deelachtig is gewor den. Het is merkwaardig, hoe verschillend de 'ménsen tegenover dit -vf>Wya staan naar mate ze meer van het goe de of van het kwade hebben gekregen. Hij, die voorspoedig was, beklaagt degene, die een moeilijk lot te dragen kreeg. Niets echter sterkt zozeer dan het leed en zo kan het komen, dat de rampspoedige niet alleen geen me delijden vraagt, doch dikwijls meer wijsheid bezit en meer kracht tot troosten. Maar stilstaan doet de mens niet. Hij zou hét trouwens niet kunnen, al wilde hij. En dus richt hij, na zich het emoe te hebben herinnerd, de blik weer vooruit, het ontbrekende tegemoet. Het oude ging hpen. het -nieuwe trekt. Wat het zal bieden, we weten het niet We hopen het beste. Het zal ook inderdaad het beste zijn, wanneer we de kracht bezitten de om standigheden te richten naar onze wil en te dragen, wat ons wordt opgelegd. Laat de jeugd daarbij denken aan zich zelf, de rijpere mens aan anderen. Het blijft grijpen naar iets, wat nooit duurzaam geluk kan brengen. Het eni ge blijvende geluk ligt misschien in het grijpen, in het verder gaan. Daar voor is kracht nodig. Dat onze lezers in het komende jaar over deze kracht zullen mogen be schikken. dat is onze wens. A. ERIKS. AUTOPED GEVONDEN Bij de afd. Kinderpolitie aan het politiebureau staat een autoped. Waar is de eigenaar? Geslaagd besluit van het toneeljaar Toen Cor Hermus aan Elise Hoo- mans de hoofdrol gaf in „De mooiste ogen van de Wereld", werd aan deze jeugdige actrice een goede toekomst voorspeld en bij de uitvoering van Driekoningenavond kon men consta teren dat deze voorspelling bewaar heid is. Haar goede spel in dit blij spel van Shakespeare werd naar ver dienste beloond met veel bloemen en zonder aan de verdiensten van de vele zéér goede andere spelers iets af doen kan men zeggen, dat Elise Hoomans schitterde in de travesti- hoofdrol. Shakespeare heeft zich in dit blij spel van een zijner beste kanten la ten zien. Het is een speels spel, dat passend is in de sfeer van de laatste week van het jaar. Shakespeare geeft hier ettelijke karaktertyperingen te ziende decadente figuur van de ver lopen Jonker Bibberwong, kostelijk uitgebeeld door Ben Groenier heeft de toeschouwers vele vrolijke ogen blikken bezorgd evennis Jöhan Fiolet als de dronken woesteling Jonker To- bias Hikkenburg. Frits v. Dijk speel- de een kostelijke en wijsgerige nar 1 en onwillekeurig moesten wij denken aan de regisseur in de Geborduurde! Bal. Johan Schmitz was de Hertog Orsino en Paul Huf een kostelijke Malvolio. Gabriëlle Destree danste op de voor dit stuk geschikte muziek van E. Humperdinck aardige Pierrot-dan sen ter verbinding van de verschillen de taferelen. f)e opvoering van Driekoningena vond is een groot succes geworden en alle lof voor de regie van Albert van] Dalsum, die alle mogelijkheden ten volle heeft uitgebuit. Het was een waardig besluit var dit toneeljaar Th. K.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2