Ikmaafdei' Onder de Schijnwerper N.-HOLLANDSE PERS 1945 „Amerika was hardnekkig zegt Molotov Joodse immigrantenschepen lieten zich gedwee vangen Tornado verwoestte stad in Louisiana ♦e Jaargang No 1125 Vrijdag 2 Januari 194Q Uitgave voor de gelijknamige Stichting. VVnd. hoofdred. A. Eriks, Westerwcg 338 Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9)tel. 3967 En Frankrijk en Engeland gingen ,,dezelfde weg" „Geen vrede zonder vredes- HBaHHiiMMHH verdrag met Duitsland" „De Verenigde Staten hebben de meest hardnekkige weerstand gebo den en streven niet meer naar bespoe diging van de oplossing van het pro bleem" aldus verklaarde Molotov in antwoord op de vragen van redac teuren van de „Irwestija" en de „Prawda" betreffende de laatste con ferentie over Duitsland van de vier ministers van Buitenlandse Zaken te Londen. Molotov meent. dat. wie bij wil dra gen tot de consolidatie van de vrede in Europa, beginnen moet met de voor bereiding van het vredesverdrag met Duitsland. Maar Londen liet volgens de Russische minis'er ..de hardnekki- ge weerstand" van Amerika zien en Engeland en Frankrijk ..bewandelden dezelfde weg". Slecht beh er? Naar Molotov gelooft, hebben de VS j e'i Frankrijk meer het oog op de belangen van buitenlandse ex portmaatschappijen gericht dan op de benheid van Duitsland De industrie in West-Duitsland zou zich volgens Molotov in een beklagenswaardige toe stand bevinden, daar de productie in de Westelijke zone" sléchts 35 oCt. vn het niveau van '38 b^-eikt. terwiil dat percentage voor de Sovjet-Russische zone veel hoger ligt. Groter verwijdering? Reuter meent, dat Molotov met zijn Verklaringen theoretisch de deur heeft opengelaten voor toekomstige bespre kingen, maar waarnemers te Moskou voorspellen, dat zijn betoog de voor bode is van een toenemend onafhan kelijk gedragslijn der Sovjet-Unie inzake Duitsland'ï; toekomst. Men ver wacht sterker steun aan dc socialis tische eenheidspartij. Dr. Beel na ar Australië? .Austra iscbe regeri^^ ^eeft dr. Beef Legtn 1948 ccr. bc-zo?k •an Australië te brengen „teneinde be langwekkende wederzijus: problemen voor Nederland en Australië te be- «preken". „Wij zijn geen philan'ropen" Eaton voorspelt uitstel voor plan Marshall „Wij zijn geen phibnb npen". zei Cr.arlcs Eato.o. voorzitter van de Com missie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis voor Afgevaar digden, doelend op het plan-Marshall. „Waar mogelijk moet ons iets terug gegeven worden voor hetgeen wij Europa geven", Erfton voorspelde, dat het Congres niet op 1 April zoals Tru- man zich voorstelt maar waarschijn lijk pas op 1 Juni met het plan klaar zal zijn er zal gewikt en gewogen moeten worden over de voorwaarden. WISSELING VAN BUITENL. ZAKEN Aan jhr. A M. Snouck Hurgronje js eervol ontidag verleend als secreta ris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Met ingang van 1 Jan. werd hij benoemd tot adviseur honorair; de heer A. H. J. Lovink volgt hem als secr.-gen. op. Abdicatie Moderne oorlogen vertonen de heb- oeiijkheid, mét hun staart koningskro nen af te slaan. Na de vorige wereld oorlog rolden er; en in deze na-oorlog sc tijd zijn reeds zes Zuid-Europese vors jen afgetreden of verwijderd. In Albanië ging koning Zog heen in 1946, het land werd een republiek; in '45 was koning Peter II van Joego slavië reeds afgezet en in Bulgarije trad koning Simeon II af na een refe rendum, dat in het voor leel van een republiek uitviel. Italië zag in '46 twee koningen heengaan: Victor Ema- nuel die aftrad ten gunste van zijn zoon Mumberto.- en deze Mur.ib ->. die eveneens te wijken had vor uit spraak van het volk ten g an een republiek. De zesde is dan koning Michael van Roemenië, telg van koning Carol II en prinses Helena van Griekenland. In de Balkan liet zijn bdicatie nog slechts één koning over. koning- Paul van Griekenland, die in April 1947 zijn broer George opvolgde. Een blik over deze opsomming ver sterkt bet besef, dat er voor deze hoek van Europa nog iets anders en meer is geweest dan alleen 't onder gaan van een oorlog. In vroeger dagen hadden oorlogen de tendens koningskronen te maken of te vervangen; de oorlogen van deze tijd tornden aan oude vórmen en in stellingen of liquideerden ze. Dit laatste doet zich over het al gemeen juist daar voor, waar deze vormen en instellingen ook verouderd waren, zich niet hadden aangepast aan de eisen van een voortschrijdende ontwikkeling. Men wijst vaak met schrik en ver ontwaardiging op de „nieuwe" demo cratieën van de Oost-Europese sta ten en vergeet, dat ook de oude de mocratieën - voor zover aanwezig - van landen als in de Balkan niet op een lijn te stellen waren met de voor oorlogse toestanden en verhoudingen ten onzent. Hier een vrij geleidelijke ontwikkeling van een in het volks besef verankerde parlementaire demo cratie; daarginds, in de* „heksenketel" van Europa een overheersing van semi-fcodale en semi-fascistische (Horty!) machten. De BalkaiJanden. in naam democra tieën of constitutionele monarchieën, waren in wezen een dorado voor land jonkers, militaire klieken, s, :culanten en profiteurs, die elke vooruitgang op materieel en cultureel gebied belem merden. Talrijke minderheden- kwesties ver grootten de uit wanbeheer en chauvi nistische aspiraties voortdurend opwel lende onrust. Het kan nauwelijks verwondering wekken dat in deze achterlijke lan den. met hun vaak zeer schrille te genstellingen tussen arm er rijk de oorlogen zijn gevolgen het karakter kree*1 van ecu '-evolutie. In feite wa ren het juist de reactionnaire mach ten. in gebi;eke gebleven tegenover de verarmde bevolking, die de sterk ste bondg^n^tei bleken van de Sov- jetlegers die van buitenaf de bevrij ding brachten en van de door com munisten geleide volksfronten in ei gen land. die de spits afbeten van het verzet. De Roemeense sociaal-democraat L. Radaceanoc. minister van Arbeid formuleerde een half jaar geleden in een artikel in een orgaan van de Buitenlands Overzichi S.F.I.O., de Franse socialistische par tij, hoe ook in zijn land wat hij noemt een „dynamische" democratie, ver schillend van de „statische" democra tieën van West-Europa, ontstond. De Oostelijke democratie (kan) zich niet beperken tot herstel van hc". formele kader der democratische rechten maar ze moet een politieke, militaire be weging vormen in dienst der democra tisering. aldus schreef hij. Wij heb ben de democratie niet hersteld om haar aan fascisten, reactionnarairën evenmin aan grote bankiers, eigena ren en industriëlen over te dragen. Nu de aaneensluiting der Balkan- landen tot een bondsstaat van repu blieken, naar Sovjet-model, zich in snel tempo voltrekt, en het gebouw van de revolutie met forse en niets - ontziende hand Ook in Roemenië wordt opgetrokken, paste daar niet weer de figuur van de jonge koning Michael, die wellicht in een vroeger tijdperk een verlicht en progressief vorst had kunnen zijn. En thans richt zich het oog van de wereld op Grie kenland, belegerd bastion, waar Enge land en Amerika zich verschansen een „halt" toe te roepenxzeaea6neaB om de revolutie in Z.O.-Europa een „halt" toe te roepen. AH. LANGS DE STRAAT VAN HET GILDE Ik sta een beetje tegen een paal te hangen, terwijl ik op de bus wacht. Naast me staat iemand, die me al een tijd aandachtig heeft be keken, alsof hij me op be trouwbaarheid en eerlijk heid wil taxeren. Dan trekt hij de stoute schoenen aan en zegt zon der enige aanhef:- „U weet misschien geen pond of tien vet voor me te koop?" Mijn gezicht moet naast verwondering ook on'stem ming hebben uitgedrukt. Wan hij haastte zich te ver klaren, dat 't niet om zwart te doen is. Nee. nee, hij wil er wat voor ruilen ook. Ik tracht te glimlachen, want ik wil wel eens weten, wat hij alzo te ruilen heeft. En dan komt het verhaal. Hij heeft boter genoeg te ruilen Want hij heeft twee koeien en Kij houdt alle melk voor zich zelf, dus aan boter of kaas geen gebrek. Blijkbaar is de glimlach tegelijk met het antwoord dat ik geef, van mijn gezicht verdwenen, want het gesprek stokt plotseling. Eerst in de bus weet ik het weer van de humoristi sche kant te bekijken. Tk ben bepaald voor een lid van het gilde aangezien Voor een nieuwe band met West-lndië Conferentie start op de 21ste Thans is officieel bevestigd hetgeen enige tijd geleden onze Haagse cor respondent reeds berichtte, nJ. dat de rondc-tafel-conferentic ter voorberei ding van een nieuwe rechtsorde in de verhouding tussen Suriname, Curacao en Nederland op 21 Januari te Den Haag zal aanvangen. Als vertegenwoordigers voor Neder land werden benoemd: Ir. J. W. Al- barda. Prof Dr. J. R. M. van den Brink. J C. Heldring. Dr. W. L. M. de Kort, Prof Dr. J. H. A.'Logemann, H. J. W. A. Meyerink. Prof. Mr. C P M. Romme, Mr. D. U. Stikker, H W. Tïlanus en Mevr. Dr. E. F. Verkade- Cartier van Dissel. De vervulling van de elfde en twaalfde plaats kan dezer dagen wor den >verwacht. Voor Suriname werden benoemd: Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, Salikin M. Hardjo, A. Karamat Ali, J. P. Kaule- sar Sukul, Mr. F. H. R. Lim Apo. J. A. de Miranda, Mr. Dr R. H. Pos, G. J. C. vander Schroeff. Én voor Curacao: Al ex Curiel, C. A. Eman, A. D. Gerharts, Dr. M. F da Costa Gomez. I E. Irausqiiin, E. Jonck heer, Mr. S. W. van der Meer, W. R Plantz. De benoemingen geschieden resp. op voordracht van de raad van ministers de Staten van Suriname en de Staten van Curacao. De minister van Overzeese Gebieds delen zal de conferentie presideren. Hij en zijn adviseurs Brielman, De la Try Ellis en Van Helsdingen hebben een raadgevende stem. Een brak door Britse blokkade maar tevergeefs Luchtlandingstroepen grepen in De „Pan York" en de „Pan Crcs- fent", twee schepen die ten onrechte de Panamese vlag voeren en naar schatting 15.300 illegale immigranten voor Palestina aan boord hebben, waaronder 1700 kinderen, zijn door Britse schepen aangehouden. De ka piteins van de imirifrranfem?hepen stemden er direct in toe, zich naar Cyprus te bege-en. Brilre manschap pen begaven zich aan boérd zon der wapens .Dit is de eerste keer, flat aangehouden immigrantenschepen Zich niet verzetten. Een ander schip is gistermiddag door de Britse blokkade heengebro ken en te Nahariga, een kolonie van Duitse Joden ten N. van Haifa, geland Maar een aantal Britse luchtlan dingstroepen spoedde zien naar het strand en zette onmiddellijk de om geving af. 500 Joden, die zich nog aan boord bevonden, werd de ontscheping belet Op de 200. die reeds landin waarts waren gevlucht, werd een ver volging in gezet. Lawzie Bey komt mei ruerilla In het land is de afgelopen dagen hier en daar felle strijd geleverd tus sen Joden en Arabieren. Vier doden Voor-historisch wild buitge maakt De geraamtes van een mammoetb, een voor-histo risch hert en een neushoorn kwamen te voorschijn, toen 'een Belgisch landarbeider in de buurt van Poperinge in Z. W. Vlaanderen een put groef. Op een diepte van 8.5 meter stootte hij met zijn spade op een laag keien, die waarschijnlijk in ver-vervlo gen eeuwen een rivierbed ding was; daar vond hij het gebeente van het voor-histo risch wild. Konitza weer in handen van Athene? Koniza in handen van Athena xze ze Volgens de laatste op het ministerie van Oorlog te Athene ontvangen be richten is de nederlaag van de Griek se guërillastrijders te Konitza op een algemene vlucht uitgelopen. Zij zou den overal op de terugtocht zijn en overhaast de hardnekkig verdedigde stellingen op de heuvels verlaten. Eerder werd reeds gemeld, dat de regeringstroepen, gesteund door tanks en vliegtuigen, de belegerde stad wa ren binnengedrongen. De guerilla-ge- neraal Markos deelde echter mede dat eenheden van zijn leger, eveneens gesteund <}oor de luchtmacht, alle te genaanvallen had afgeslagen. Hij voor spelde zijn soldaten, dat 1948 „een jaar van roem en succes" zal worden. Tweehonderd gewonden, elf doden Bijna alle gebouwen ingestort Een tornado heeft gisteren het stad je Cotton Valley in de Amerikaanse staat Louisiana verwoest Tweehonderd mensen zyn gewond, elf personen, on der wie verscheidene kinderen, ge dood. Het aantal daklozen wordt op 500 geschat. Bijna alle grote gebouwen 2ijn door de kracht van de orkaan ingestort. Vijfhonderd inwoners 2ijn dakloos ge worden; voor een derde is het petro- leumstadje weggevaagd. Ook verschil lende andere steden, b.v. Haynesville" en Leton, hebben van de tornado, die plotseling opstak even tevoren was de lucht nog onbewolkt te lijden gehad. Ooievaar-favorieten Italië heeft een „genoot schap van tweelingen", waar van meer dan 20000 twee lingparen lid zijn. Zij hou den een statistiek bij, die merkwaardige dingen vertelt Op elke 80 bevallingen in Italië wordt minstens één tweeling geboren. Een vrouw uit Sicilië bracht 22 twee lingparen ter wereld zij bleef er gezond bij. Maar in Zweden spande een echt paar de kroon; een vrouw, zelf een kwart van een vier ling, kreeg uit het huwelijk met de helft van een twee ling, 32 kinderen, te weten 2 vierlingen, 6 drielingen en ,3 tweelingen. Zij stonden bij de ooievaar blijkbaar wel in een heel goed blaadje.... en tientallen gewonden* zouden er ge vallen zijn. Volgens Arabische bron wil Faw- zi, Arabisch legerleider, binnenkort met tweeduizend zwaar bewapende guerilla-strijders „in het geheim" Pa lestina binnentrekken. Fawzi Bey. be kend uit de opstand van '36 tegen de Britten, is voor de Arabieren een wel haast legendarische figuur. Buiten landse waarnemers verwachten, dqt zijn komst het voorspel zal betekenen vhn een grootscheepse militaire actie De componist Willem Landré overleden De bekende Nederlandse componist Willem Landré is gistermiddag op 73- jarige leeftijd te Eindhoven pverle- den. Landré was van geboorte Amster dammer. Hij kreeg zijn muzikale op leiding van Bernard Zweers, verwierf bekendheid als muziek criticus en was vele jaren leraar aan het Toonkunst Conservatorium van Rotterdam. Be kend zijn o.m. zijn composities: sona ten voor violoncel en klavier, de ope ra „De Roos van Dekema", het my steriespel „Beatrijs" en verscheidene mannenkoren. Textiel G en H, twintig punten De verwachte twintig punten op de textielkaarten VA 705 werden aange wezen. Met ingang van 1 Januari wer den geldig de bonnen „textiel G één punt", „textiel G vijf punten", .textiel H één punt" en „textiel H vijf punten". De bonnen „textiel G reserve" en „textiel H reserve" zijn derhalve niet aangewezen. NIEUWE BONNEN VOOR FIETSBANDEN Tot en met 29 Februari is op de bon D 46 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden B I 701 een toérbinnenband verkrijgbaar. Verder is 'eveneens tot en met ge noemde datum op de bonnen A 04, A 19 en A 23 van de inschrijvings- bewijzen voor eerste montage een bui tenband en op de bonnen B 04. B 19 en B 23 van' deze insehrijvingsbëwij- zen een binnenband verkrijgbaar. Wrak van „Skoghaug" ontdekt? Het wrak van de „Skoghaug", het Noorse schip dat Dinsdagavond voor onze kust is vergaan tengevolge van een explosie, ligt vermoedelijk onge veer 8 mijl uit de rede van Egmond aan Zee, een mijl of drie buiten de van mijnen gezuiverde route. De traw Ier IJm. 58, die van Grimsby in En geland terugkeerde, ontdekte althans op deze plek twee masten die boven het water uitstaken,. in scheervlucht Op Oudejaarsdag hoorde J. Visser, S. D.-er die zelfs bij het niet zacht zinnige geschelschap van de S.D. be kend stond als een „gemene sadisti sche beul" voor het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch de doodstraf tegen zich eisen. Met recht een zalig uiteinde.— Te Veendam raakte een jongetje van 7 jaar te water. De vader sprong hem na. maar verdronk met zijn kind. De ongelukkige weduwe blijft met negen kinderen achter. Een vrolijker be richt: de laatste Overijselse tol is op geheven! 't Is de tol van de Van Na- huysbrug te Hasselt. Op de laatste dag van 't oude jaar maakte de Commissa ris van de Koningin van Overijsel op symbolische wijze een einde aan 't bestaan van de 120-jaaroude lastpost door 't bordje „Bruggeld" naar be neden te halen. En dit werd door de ganse Hasseltse bevolking met vreug de gadegeslagen. Ex-koning Victor Emanuel van Ita lië is Woensdag te Alexandrië met vorstelijke militaire eer begraven.— Een nieuw begin Het nieuwe jaar heeft zijn intrede gedaan en het is begroet met vreug deschoten en met gejuich. Dat laatste is niet alleen traditie: het is ook een spontane uiting van de mens, die, wat er ook gebeurt, blijft hopen, dat alles in de toekomst beter mag gaan dan in het verleden het geval is ge weest. Die hoop houdt hem overeind te midden van de grootste tegenslagen, liet geslacht van vandaag weet dat beter dan welk ander ook. Maar wat niet altijd tot de mens doordringt, is het feit, dét hijzelf vaak de grootste belemmering vormt, tussen zijn droombeelden en de verwe zenlijking er van. Want met evenveel recht als men zou kunnen zeggen: „Hoop, uw naam is mens", geldt het woord: „Zelfzucht, uw naam is mens". Alleen in een wereld, waar de mens zich weet te matigen, waar wordt be grepen, dat rekening behoort te wor den gehouden met redelijke verlan gens van anderen, zal alles beter gaan dan voorheen. Dit geldt zowel voor individuen als voor volkeren. Maar de mens van vandaag is even zelfzuchtig als die van gisteren. En daarom vertoont het pas geboren 1948 werkelijk grote gelijkenis met zijn va der 1947. Ja, zou eigenlijk niet ieder een hoogst verwonderd zijn, wanneer aanstonds bleek, dat zich plotseling een ander mentaliteit van de mensen had meester gemaakt, dat er minder gedrang zou zijn naar goede baan tjes en postjes, dat er minder hevig zou worden gevochten om geld en goed, dat de begeerte naar macht zou beginnen te kwijnen? Niet ge- heel zonderheden zou men zich mo gen afvragen, ofde mensheid ziek was geworden, of ze tekenen van ver val begon te vertonen. Daarom zal ook in 1948 de zelf zucht aan onze samenleving blijven rukken en scheuren. Er zullen men sen zijn en volkeren zijn, die van al les meer krijgen dan hun rechtmatig aandeel, andere zullen te weinig ont vangen. Dat zal vperen tot nieuwe oneingheid en nieuwe stryd. Hét le ven is nu eenmaal strijd en het zal dat blijven, zolang er mensen op aarde rondwandelen. Maar behalve zelfzucht hebben we ook ons gevoel voor redelijkheid. Dit, gevoegd bij de krachten van hen, die thans door de wereld zijn achter- uitgesteld, kan een verschuiving in de goede richting te weeg brengen Wanneer we hierop hopen voor 1948, dan blijven we binnen de kring der mogelijkheden, Ideaal-staten zijn niet van deze wereld, het is dwaasheid de verwezenlijking er van te dromen. Men kan slechts streven naar een dichter bij elkaar brengen van de uitersten. Doet men dit echter, dan is het de vraag of 1947, niettegenstaande de ve le en grote fouten, welke zijn gemaakt zo slecht is geweest als sommigen wil len doen voorkomen. Het is geweest een jaar van ons leven, waarin we hebben gewerkt en geploeterd, dat zijn ups en zijn downs heeft gehad met hun vreugden en hun s aarten. De balans echter - dunkt ons nog niet gereed. En reeds zitten we midden in 1948, midden in het gewoel en de strijd, die kenmerkend zyn voor het altyd brui sende en kokende leven. We begeven ons in de stroom met de wil het rede lijke na te streven, doch we zijn on» er van bewust, dat ook wij in de dool hof af en toe zullen dwalen. We hopen, dat in 1948 een aantal fouten uit het verleden zullen worden weggenomen, doch zelfs indien de resultaten straks tegenvallen, dan zij het zo, dat wij althans kunnen zeggen: Wij hebben ons best gedaan! En nu: Met moed aan de slag! A. ERIKS weerbericht '48 BEGINT ZEER ZACHT Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen en later opnieuw enige regen. Matige, aan de kust vrij krachtig# Zuid-Westelijke wind. Temperatuur ver boven normaal.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1