Ikmaaidei' N.HOLLANDSE PERS 1945 Overeenstemming met de deelstaten Interim - regering ter voorbereiding der Ver. - Staten van Indonesië Minister Beel tevreden Amerikaans S.S. ten W. van op mijn gelopen Terschelling Stalin ernstig ziek? Alcmaria Victrix in de bloemetjes Karei Lotsy aanwezig ♦e Jaargang No 1127 Maandag 5 Januari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Wester weg 338, Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9), teL 3967. Uit Indonesië De bijeenkomst, die Zondag tussen de vier ministers, dr. Van Mook en de vertegenwoordigers van de deelstaten is gehouden, leidde tot zeer be langrijke beslissingen op de weg naar de Instelling van een interim-rege ring. De vertegenwoordigers van de negara's en daerah's hebben twee resoluties aangeboden, welke tijdens het langdurig onderling overleg van Zaterdag zijn opgesteld. Naar verluidtis het vertrek van de ministers thans op Dinsdag bepaald. NAAR EEN INTERIM REGERING In de eerste resolutie, die door de vertegenwoordigers van Oost-Indone- aië, Oost-Borneo. Groot-Dajak, West- Borneo, Banka, Riouw, Oost-Sumatra. bet Comité Daerha Istemewa West- Sumatra, het Comité van voorberei ding Negara West-Java, Madoera en bet KJ.S. Zaterdag tijdens hun onder ling overleg is opgesteld, wordt met de meeste aandrang in overweging ge geven om onverwijld stappen te ne men tot: 1) De instelling van een interim- regering ter voorbereiding van de tot standkoming van souvereine Verenigde Staten van Indonesië; 2) De regeling van de medezeggen schap van de interim-regering in het gebruik van de strijdkrachten die in Indonesië aanwezig zijn als gezags- apparaat ter verzekering van de bin nenlandse veiligheid; 3) Herziening van de Nederlandse grondwet. UITNODIGING AAN DE REPUBLIEK Een afschrift van deze resolutie zal worden aangeboden aan de Neder lands-Indische regering, de Commissie van Goede Diensten, de republikeinse regering te Djokja en het Nederland se parlement. In de tweede resolutie brengt de conferentie van vertegen woordigers de eerste aan de Neder landse regering aangeboden resolutie te. kennis van de republikeinse rege ring en nodigt de regering der Repu bliek Indonesië uit, deel uit te maken van de souvereine Verenigde Staten var Indonesië. •Minister Beel. die de bijeenkomst van Zondag presideerde, kon na een uitvoerige gedachtenwisseling en toe lichting van de in de resoluties neer gelegd;» ii'tsiw-nVen ziin instemminc betuigen met de strekking van de eer ste resolutie, terwijl hij de verwach ting uitsprak, dat de tweede resolutie tot een opl< ssing van de moeilijkhe den met de republiek en *.ot een goed resultaat van de arbeid der Commis sie van de V.N. belangrijk zou. kun nen bijdragen. De uitwerking van het eerste punt van de eerste resolutie zal volgens deze verwachting aan stonds door de Luitenant Gouverneur- Generaal. tezamen met de verschillen de gebieden en groepen alsmede m*t vertegenwoordigers van de minderhe den. ter hand genomen worden. „The Times" over Indonesië Van belang dunkt het ons hieronder de mening weer te geven van „The Times" over de gebeurtenissen in In donesië, een uiting, welke ons betrek kelijk objectief voorkomt en die ten aanzien van de duurzaamheid van de oplossing geen blijk geeft van onver deeld optimisme. Het blad schrijft: In de loop der tijd hebben de Ne derlanders hun positie versterkt, het geen tot uiting komt in de huidige besprekingen te Batavia. Waren de Nederlanders een jaar geleden bereid op min of meer gelijke voet met de republikeinen te onderhandelen, op 't ogenblik zijn zij geneigd hen te be schouwen als een van de verscheidene bewegingen in Indonesië, die allen, met uitzondering van de Republiek, reeds samenwerken aan de uitvoering van Linggadjati. De Nederlandse de legatie voor de onderhandelingen be staat grotendeels uit Indonesiërs, die, indien niet van ganser harte pro-Ne derlands, toch in ieder geval op de weg naar het toekomstig Indonesië zeer van mening verschillen met de republikeinen. DE MOEILIJKHEDEN DER REPUBLIEK De Nederlanders kunnen zeggen, dat de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië vordert. Het tijdsver loop heeft al de verborgenheden van HOTEL TE JERUZALEM OPGEBLAZEN: VELE DODEN Terwijl een tropische storm de stad teisterde is kort na middernacht 't Se- miramis-hotel te Jeruzalem opgebla zen. Zes lijken zijn reeds geborgen, doch men vreest, dat nog 14 personen meer door het neerstortende gesteen te zijn bedolven. Naar verluidt was het hotel het hoofdkwartier van Arabische jeugd organisaties. Men neemt aan, dat de aanval door Joden is gepleegd uit wraak voor de onlangs in dit stads kwartier ondernomen aanvallen op Israëlieten. Zonderfinae taal van De Gaulle Wanneer men het voorrecht heeft zich politiek leider te mogen noemen, "fcn is men verplicht zich af en toe laten horen. Want het publiek, hoe zonderling er soms ook mêe wordt omgesprongen, dient op zijn tijd „te vreden" te worden gesteld. Wanneer men dus een groot politiek leider is, gelfck De Gaulle, dan mag men af en +oe redevoeringen verwachten. Zondag heeft de Franse generalis simus, die bij de laatste verkiezingen zoveel stemmen wist te verwerven, dch van deze taak gekweten en hoe wel velen hem zullen hebben toege juicht, zullen stellig ook velen even verwonderd hebben opgekeken bij het boren van het nieuws, dat hij het volk voorzette. Om te beginnen deed de wijze, waarop hij de arbeid wilde ..organi seren" wat zonderling aan. Hij sprak daarbij van een „associatieve" basis Wat wil dat woordje eigenlijk zeg gen? We zijn een tikje huiverig voor die vreemde onbegrijpelijke uitdruk kingen, sedert we ervaring hebben opgedaan met het eenmaal ook on begrijpelijke „nationaal-socialisme". Wanneer men daarbij dan bedenkt, dat de Gaujle de rechtervleugel der Franse partijen dirigeert en wanneer men daarbij hoort dat „bedrijfslei ders en arbeiders als gelijken de ar beidsvoorwaarden moeten vaststel len", dan klinkt dat uit de mond van een rechts partijman zo socialistisch, dat men zich afvraagt: Wat moeten we daarvan denken? We zouden de verzetsman De Gaul le niet graag willen verdenken van nationaal-socialistische tendenzen, maar zijn taal klipkt even verward als die van de bonzen uit het Hitler- rijk. En wanneer we dan verder ver nemen omtrent een nieuwe vakver eniging, vrij van politieke invloeden, waarvoor een „schitterende taak" in het nieuwe Frankrijk zou zijn weg gelegd, omtrent teen zich verenigen van allen (gelijkschakeling?) tot red ding van Frankrijk, dat aan de rand van de afgrond staat, dan hebben we dat allemaal al eerder gehoord. Wanneer De Gaulle dan ten slotte echter verkondigd, dat „het partijen stelsel onverenigbaar is met een wer kelijke regering" dan welen we ge- Buitenlands Overzicht j noeg. Dan weten we, dat er in Frank rijk iets verkeerds gebrouwen wordt. Het is natuurlijk mogelijk, dat de associatieve regeringsvorm van De Gaulle zich niet door middel van vijfde kolonnes met het buitenland gaat bemoeien, maar "een feit is, dat De Gaulle al even erg met de com munisten over hoop ligt als eenmaal de Führer. Het zal zaak zijn de gang van za ken in Frankrijk nauwkeurig te blij ven volgen. Misschien is alles in orde. Maar zeker zijn we daarvan aller minst. Europa heeft eenmaal tol be taald. Laat het oppassen voor een tweede maal. de Republiek aan het licht gebracht. Moeilijkheden tussen de verschillende Indonesische volkeren hebben het aan zien van een nationale eenheid teniet gedaan. Door de Nederlandse blokka de kon de republiek het volk geen goederen verschaffen. Door versleten vervoermidelen kon zij geen voedsel verdelen. Vanwege de slechte verbin dingen en het gebrek aan ervaren be stuurders kon zij het volk geen recht en veiligheid geven. Het republikeinse leger werd steeds meer impopulair, bij het volk. De inflatie begon. De cor ruptie groeide. Sommige neutrale waarnemers denken thans, dat zelfs zonder enige verder militaire actie van Nederlandse zijde de republiek niet langer dan zes maanden stand kan houden. De grootste zwakheid van de Republiek is. dat zij geen mid delklasse, zoals in India heeft. India heeft in verhouding veel meer ervaren inheemse bestuurders en technici dan Indonesië. Een jaar geleden scheen "t twijfelachtig of de Nederlanders een federale staat zouden kunnen vesti gen. thans schijnen zij vertrouwen te hebben, hierin met of zonder de Re publiek. te slagen. Zij twijfelen echter of hierdoor be vredigend en blijvend zal worden be antwoord aan hun betrekkingen met de Indi-ncsiërs en hun bijzondere be langen in ïndië. Het zal voor Neder land waarschijnlijk niet altijd gemak kelijk zijn de verschillende gebieden te besturen, omdat daar politieke par tijen zijn, die sympathiseren met de Republiek. Schade viel mee Gistermorgen om 5 uur had op de Noordzee ongeveer 40 mijl ten W. van Terschelling een ongeluk plaats, dat in menig opzicht deed denken aan dat van de „Skoghaug" in de eerste Kerst nacht. Het was 't Amerikaanse stoom schip „Pioneer Cove", metend 6.103 ton, onderweg van Bremen naar Lon den, dat op een magnetische mijn was gelopen en door een explosie werd getroffen. Het liep echter aanmerke lijk beter af. Aanvankelijk liet het geval zich ver moedelijk nogal ernstig aanzien. Het schip zond noodseinen uit en van Ter schelling vertrokken drie sleepboten, de „Holland", de ..Oceaan" eri de „Stortemelk", evenals ook de redding boot „Brandaris". De schade viel mee Door de ontploffing, die onder wa ter plaats had, liep het schip wel schade op, doch het werd niet lek ge slagen. Niemand werd gedood of ge wond. De schade kon door de beman ning voorlopig worden hersteld en t schip zette de reis op eigen kracht voort ponder daarbij gebruik te ma ken van de diensten van de „Storte melk" en de „Holland", die de „Pio neer Cove" hadden bereikt. Wel zal de „Holland" het schip begeleiden naar Londen. De „Brandaris" keerde des avonds weer op haar basis terug zon der de bemanning van het in nood ver kerend schip te hebben gezien. Op Terschelling was men van oor deel, dat de „Pioneer Cove" tengevolge van het slechte weer ende hevige wind uit de koers is geslagen en bui ten de vrij geveegde vaargeul op een mijn is gelopen. Bij een ontploffing in het cen trum van Jaffa kwamen omstreeks 70 mensen om het leven Binnen en kele weken zal een wetsontwerp „Werkloosheidsverzekering" bij de Tweede Warner worden ingediend Zweeds specialist met spoed naar Moskou geroepen Zwedens voornaamste kanke:.speci alist, professor Berven, is naar Mos kou geroepen. Hjj is per vliegtuig ver trokken. Aftonbladet brengt dit in ver band met'geruchten over een ziekte va-» m~ar *-alk Stalin. Naar verluidt zou prof. Berven een dringend telegram ontvangen hebben, waar in hem verzocht werd zich naar Moskou te begeven om behulpzaam te zijn bij de behandeling van een onbe kende patiënt. Dokter Hultberg. een collega van prof. Berven. heeft te Stockholm ver klaard, dat de professor instrumenten had medegenomen. Voordat hij Za terdag Stockholm verliet zou Berven gezegd hebben, niet te weten wie zijn patiënt was. Collega's van Berven ver onderstellen dat de patiënt waarschijn lijk maarschalk Stalin zou zijn. die de enige op de voorgrond tredende Russische persoonlijkheid is. die vol gens recente berichten ziek zou zijn. Berven zou nooit zijn werk in Stock holm in de steek gelaten hebben, in dien hij niet de verzekering gekregen had, dat zijn Russische patiënt "een uiterst belangrijk persoon was, zo me nen zij. Bij zijn aankomst te Helsinki ver klaarde Berven echter: „Ik ben niet De auto's van hel M.G. Schromelijk overdreven cijfers Naar aanleiding van de 5400 auto's welke bü het MG zouden zijn zoek geraakt en waaromtrent door het Tweede Kamerlid Jhr. Mr. G. Ruys de Beerenbrouck vragen aan de mi nister van Oorlog werden gericht, is thans een uitvoerig rapport versche nen, waaruit blijkt, dat de ingebrach te beschuldigingen schromelijk over dreven zijn. In totaal had het MG te verantwoor den 13.410 auto's. Hiervan waren mee gebracht uit Engeland 1665 stuks, uit oorlogsbuit waren 2068 wagens af komstig. De rest, 9677 auto's, kwam dus uit Nederland en bestond groten deels uit in het Zuiden gevorderde wagens. Van het totaal der 5360 M- motorvoertuigen nu worden er 105 vermist en van het totaal der overige 224, in het geheel dus 329 stuks. Te genover deze 329 niet verantwoorde auto's staan er 982, waaromtrent door niemand een claim is ingediend. Van de vermiste wagens zullen er verschillende niet meer gevonden kun nen worden, omdat ze in het Zuiden des lands na panne of ongeluk aan de kant van de weg zijn achtergelaten. Men bedenke daarbij, dat het toen nog oorlogstijd was. Andere zullen echter ongetwijfeld nog terecht komen idus het verslag. naar Moskou ontboden om een kanker patiënt te behandelen, die zeer ver maard is. Ik breng slechts een tegen bezoek aan enige Russische specialis ten, die teen jaar geleden Stockholm bezochten." Onze schaatsenrijders in actie Proefwedstrijden te Hamar Zaterdag en Zondag zijn op de baan te Hamar opnieuw enkele selectiewed strijden gehouden tussen de Neder landse schaatsenrijders, die naar Noor wegen door de KNSB zijn uitgezon den ter voorbereiding voor de Olym pische Winterspelen te St, Moritz. waarbij evenals enkele dagen geleden de omstandigheden verre van gunstig waftn. Zaterdag werd de 1500 meter gereden en op die dag vroor het 21 graden. Het ijs was niet goed, er stond echter geen wind. Broekman bewees zijn goede vorm door deze af stand te winnen in de tijd van 2 min. 29.6sec. Langedijk werd tweede in 2 min. 34.2 sec. en op hem volgden de Koning met 2 min. 34.7 sec., Buyen en van der Voort, beiden met 2 min 35.6 sec., Huiskes in 2 min. 36.8 sec., Pannekoek 2 min. 43.8 sec. en Korten- oever, wiens vorm zeer te lijden heeft gehad door het lichte griepje, met 2 min. 47.4 sec. Zondag wees het kwik 10 graden onder nul aan en de weersomstandig heden waren slecht. Regen en vorst wisselden elkaar af en het behoefde dan ook geen verwondering te wek ken, dat de conditie van het ijs van zodanige aard werd, dat de rijders hierop onmogelijk snelle tijden kon den maken. Door loting reden Lange dijk en Broekman op de 5000 meter tegen elkaar en het werd een harde strijd tussen hen beiden, welke met miniem verschil door „leermeester" Jan werd gewonnen in 9 min. 22.3 sec. „Leerling" Kees deed er 0.1 sec. lan ger over. Van der Voort reeds een uitstekende 5000 meter en werd derde met een tijd van 9 min. 26.8 sec. en na hem kwamen de Koning met 9 min. 28.2 sec. en Huiskens met 9 min. 31.1 sec. Over enige tijd, wanneer de weers omstandigheden er zich beter toe zul len lenen en het ijs van goed gehalte zal zijn, zullen opnieuw selectiewed strijden plaats vinden, waarna om streeks half Januari de definitieve ploeg voor St Moritz zal worden sa mengesteld. Vermelding verdient nog, dat de oud-wereldkampioen Engestan- gen enkele malen de Nederlandse rij ders op de baan met adviezen ter zijde heeft gestaan. De rivieren wassen Zondagmorgen was te Deventer het water in de IJssel zó hoog gestegen: nl. tot 5.99 NAP, dat het verkeer met voertuigen over de schipbrug moest worden verboden. Voetgangers en wielrijders kunnen er thans nog pas seren, hoewel dit ook spoedig zal af gelopen zijn, daar het water nog 1 cm per uur bleef wassen. De dijk rondom Steenderen werd zodanig gebeukt dat deze met man en macht moest worden versterkt. Wan neer het water nog 30 cm stijgt, zal de dijk overstromen. Een koning verlaat zijn land Michaëls afscheid van Roemenië Terwijl de speciale trein, waarin hij zich met gevolg bevond, Zondag morgen met neergelaten blinden uit het station van Boedapest reed, werd het venster van het laatste salonrij tuig geopend en verscheen koning Mi- chael. Hij lachte de aanwezigen verslag gevers toe, doch gaf geen antwoord op de vragen, die hem toegeroepen werden. Michael, die onder de naam van Prins Michael van Hohenzollern Sigmaringen met zijn moeder Konin gin Helena als Hertogin van Slees- wijk Holstein reist, heeft met zijn ge volg van 30 personen paspoorten, waarop vermeld staat, dat zij niet gel dig zijn voor terugkeer naar Roemenië Tijdens de reis door Roemenië zijn er geen openbare demonstraties ge weest De trein zou rechtsstreeks naar Lausanne rijden en men verwacht dat het gezelschap daar Maandagochtend daar zal arriveren. De trein bestaat uit negen rijtuigen: vier goederenwa gons, 1 wagen voor het treinperso neel en vier salonrijtuigen. Drukbezochte receptie met veel sprekers „Good old" Alcmaria was Zaterdag middag deftig in het zwart gestoken en recipieerde in de kleine zaal van „De Harmonie" ter gelegenheid van haar gouden jubileum. En uit het feit dat deze receptie druk bezocht werd door alle sportvrienden (niet alleen uit Noord- maar ook uit Zuid-Hol land) moge wel blijken dat de „club van Lutterot", de club van de „Witte Leeuwen", alom in de lande een gren zenloze populariteit geniet. Bondsridder Lutterot, de (figuurlij ke) spil van Alcmaria, fungeerde als maitre de reception en hij moet na afloop wel schor geweest zijn van het aankondigen vari zoveel huldebrengen- de sprekers (en één spreekster). Hoe het ook zij, de heer Lutterot had het druk en daarom was hij ver standig en sprak zelf als allereerste na alle aanwezigen van harte welkom te hebben geheten. Als woordvoerder van de oud-gedienden overhandigde hij een gelukwens in stoffelijke vorm. n.1. het geheel complete Alcmaria- nieuws van het eerste nummer af tot het jubileumblad toe. Dit geschenk was een grote gave, die het bestuur te danken heeft aan de zorgvuldigheid van haar ere-lid, de heer K. Bos. die alle nummers zo goed bewaarde, dat er niet één ontbrak. Vervolgens sprak wethouder Bakker namens het gemeentebestuur. Hij her innerde er aan dat Alcmaria langer dan de helft van haar bestaan op ge meente-grond speelt en hij verklapte, dat de plannen voor goedkeuring van uitbreiding van het Sportpark al in een vergevorderd stadium verkeren. Dezer dagen zal er dan ook geconfe reerd moeten worden tussen het ge meentebestuur en de besturen van de beide verenigingen, Alcmaria en de Boys. Namens de gemeente bood spr. tenslotte een bloemstuk aan, waarna hij plaats maakte voor de echtgenote van voorzitter Bonsema, die namens de dames van de Alcmarianen een fraaie club-vlag aanbood, welk ge schenk - he behoeft nauwelijks be toog onder daverend gejuich in ontvangst werd genomen. Daarna volgde nog een lange rij van sprekers, die allen veel geluk voor de toekomst toewensten en bij wien unaniem de in scheervlucht Voor het eerst is op het vasteland van Europa bij het Vervoer van zieken gebruik gemaakt van een hefschroef- vliegtuig. Het landde Zaterdagmiddag half vijf op IJpenburg In Friesland hebben de wilde zwijnen hun intrede gedaan, nabij Lippenhuizen werd een evertje gezien De Chinese minis ter van financiën heeft medegedeeld dat, tengevolge van de strijd tegen de communisten, de schatkist uitgeput is Te Graz in de Britse zone van Oostenrijk zijn 35 personen gearres teerd. die een nazi-rijk wilden stich ten in Oostenrijk, wanneer de Wes terse mogendheden in oorlog zouden zijn met Rusland Te New-York is een zending explosiefstoffen, bestaan de uit 74 kisten trinitrotoluol aange houden, bestemd voor Haifa en Tel Aviv Zwaar bewapende Arabieren drongen Zondag in de om muurde Joodse wijk van Jeruzalem. Er is een hevig gevecht ontstaan bij de klaagmuur. Tweeduizend joden zijn in deze wijk practisch ingesloten wens naar voren kwam: Alcmaria Victrix naar de eerste klasse! Namens WV sprak de heer Marga- dant, namens de Alkmaarse Boys de heer Goudsblom, een vertegenwoordi ger van de Ver. van 2e, 3e en 4e klas- sers, de heer Verveld, voerde het woord, gevolgd door de heer Dik, de voorzitter van de supporters-vereni ging. De heer Sougé sprak namens de afdeling Noordholland van de KNVB en als blijk van waardering liet hjj een gesloten couvert achter in handen van de voorzitter. De vijf Zaanse tweede klassers, ZFC, KFC, WFC, OSV en ZW stuurden een gezamen lijk vertegenwoordiger en een mooi cadeau: een krijtwagen. Voor de pau ze spraken dan nog de heren Erbé namens de Volewijckers, de heer Joh. Diepen namens de Alkmaarse Kegel bond. de heer Jonker namens SDW en de Bondsconsul van de KNVB. de heer C. J. Mol. Een sieraad voor de KNVB Toen kwam de verrassing: Karei Lotsy, de grote baas van het Neder landse voetbal, de bekende en popu laire bondsvoorzitter, kwam zijn feli citaties in persoon overbrengen. In zijn korte maar krachtige rede stak hij de Alcmarianen een hart onder de riem en sprak hij zijn grote w-aardering uit voor alles wat de jubilerende vereni ging door de jaren heeft gedaan voor de grote KNVB en voor de Neder landse voetbalsport. Spreker zegde t bestuur de Bondswimpel toe en be sloot met de woorden: „Laat Alcmaria Victrix in de eerste plaats jjlijven wat het is: een sieraad voor de Kon. Ned. Voetbalbond:" Overweldigend aantal sprekers Na een korte pauze passeerde nog een lange rij van sprekers de revue: een vertegenwoordiger van AW 't Gooi, de heer Bakker namens de Ran- ders, de heer Schats namens WR, 'n vertegenwoordiger van Ajax, die een prachtige vlag overhandigde, een ver tegenwoordiger van „Haarlem", de heer G." Kuiper al6 voorzitter van District I, een bestuurslid van EDO, de voorzitter van de Postharmonie en de secretaris van Excelsior, vertegen woordigers van WA en van de Spar taan, Bram Elte, die een persoonlij! woord sprak en een boekwerk over handigde, vertegenwoordigers van „de Halter", van DAW ,van het sport-co- mité „Alkmaar", van HFC, van Hol- landia. van RKAFC, van „Helder", van VUC uit Den Haag, van SSV uit Stompetoren, van de kaatsvereniging „Alcmaria" en tenslotte de heren De Nijs namens de scheidsrechters uit Alkmaar en mr. G. van Hilten namens de AM Hockey Club. Toen het aldus zes uur geworden was (een uur na de vastgestelde tijd) dankte voorzitter Bonsema met een geestige speech voor alle hartelijke woorden en voor alle mooie cadeaux en prachtige bloemen. Alcmaria Victrix heeft Zaterdag be merkt. dat zij een grote plaats in neemt in de harten van vele sport liefhebbers. weerbericht VEEL WIND Meest krachtige, nu en dan storm achtige, geleidelijk meer naar West draaiende wind. Meest zwaar be wolkt met enkele regenbuien. Later iets kouder.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1