De Grote Kerk te Alkmaar Het leven van 'n velo Tot voor kort een krakende ruïne Nu een toonbeeld van kracht en schoonheid fyimmy, ï3acmuz alt iLodtfaMeA 92 w werd nog even Afgetrapt, maar toen floot de scheidsrechter het einde van deze meer dan merkwaar dige wedstrijd. De DLW-ers hadden met 43 gewonnen en Jimmy Brown was de held van de dag. De spelers hesen hem zoais de traditie dat wil op hun schouders- en zo ver lieten zij het veld luidkeels hun club lied galmend. Jimmy zag er een beet je onthutst uit, meer hij vond de eer die hem ten deel viel, toch heel aar dig. 'Eén was er echter, die tanden knersend de tribune verliet; dit was de oude keeper. Zijn- valstrik was mis lukt. EINDE Nog iets over linkshandigheid en zijn gevolgen Zijn de linkshandige minderwaardig? Waarom „prak" inplaats van „park"? I Mijn voorlaatste artikeltje, dat han delde over linkshar -id en spraak gebreken, mocht zic.i ar wat ik daar over vernam, in een zekere belang stelling verheugen. Het probleem linkshandigheid komt in verschillen de vormei en bij diverse r"1 "genhe den aan de orde. Dit is te begrijpen. In vrijwel elke familie komen één of meer gevallen voor. Onze (Oosthoeks) encyclopaedie geeft aan, dat 4,6 pCt. van de man nen eri 2.3" pCt. van de vrouwen links handig is Een gemiddelde dus van bijna 3% pCt. Deze opgave lijkt mij te gering. Qp onze school blijken 1.2 pCt. van de jongens en 14.6 pCt. van de meisjes linkshandig, te zijn, hierbij zijn niet mee gerekend de verdrongen linkshandigen. waaraan nu uiterlijk van linkshandigheid niets meer is te merken en bij wie zich nog alleen FEUILLETON 8' Ik ben nu gekomen aan een pe riode in mijn bestaan, waaraan ik geen prettige herinneringen heb. Mijn uiterlijk werd weer wat opgelapt, maar inplaats van de gewone banden kreeg ik nu iets om mijn wielen, waardoor ik me slechts met de groot •te moeite kon voortslepen. Ik meen de me te herinneren, dat ik ze wel eens als tuinslang had zien gebruiken En wat het wonderlijkste was, ik •cheen een steeds meer begeerde fiets te worden, Want toen mijn uit<"*!yK voltooid was, werd ik grif verkocht voor een prijs, die zelfs Klaas had doen duizelen. Des te duurder ik werd. des te minder scheen mijn berijder me ech te kunnen waarderen. .Ik hoorde nooit meer aangename klanken. De mensen een kleine voorkeur voor handelingen met de rechterhand of rechtervoet voordoet. Er lijkt ons geen reden aanwezig om aan te nemen, dat wij zo'n grote uitzondering zouden maken, dat het aantal linkshandigen op onze school 4 a 5 maal zo groot zou zijn, als het algemeen gemiddelde bedraagt. Dat het aantal linkshandige mannen groter is, dan dat van de vrouwen lijkt niet onmogelijk, *daar erfelijk gesproken de kans op „afwijkingen" groter is bij mannen dan bij vrouwen. Zagen we niet reeds dat het aantal stot terende mannen negen maal zo groot is, als dat der vrouwen. Ook kleurenblindheid komt onder mannen het meest voor. In strijd met dit feit echter is het bekende verhaal over het ontstaan van de grote meerderheid van de rechts- handigon, dat aldus luidt: In het be gin zouden er ongeveer evenveel rechtshandigen als linkshandigen zijn geweest. Maar, daar onze oer-ouders steeds moesten vechten tegen dieren en tegen elkaar, om voedsel te bemach leken harder te zijn geworden. Slechts een gelukkig ogenblik heb ik nog gekend. Toen werd ik naar het gemeentehuls gebracht, want ik was gevorderd. Mijn aankomst aldaar werd min of meer feestelijk gevierd. En tot mijn onuitsprekelijke voldoening hoorde ik dat ik niet geschikt was om heren te vervoeren. En dus heb ik me met mindere go den tevreden moeten stellen. Tenslotte belandde ik bij mijn laat ste baas. die zo onzacht met me tegen de muur is gereden en waaraan ik mijn verdiende rust te danken heb ge had. Nog drie volle jaren hebben Bram en i' met elkaar geworsteld. Geloof me, het is een worsteling ge weest Want Bram was in alle opzichten een merkwaardig mens. Als hij vroeg in de morgen opstond, zong bij het hoogste lied. Dan was hij in een stra lend .lumeur. Maar als hij mij nog maar nauwlijks in het oog had gekre- r^,Prog„mma MAANDAG 5 JANUARI NA 16 UUR Hilversum n, 415 m. 16.00 Lyra- trio; 16.30 Praatje over de moderne Spaanse muziek; 17.15 The Skymas- ters; 17.45 Voor de padvinders; 18.00 Nieuws; 18.155 The Romancers; 19.05 Konijnenpraatje; 19.15 Piano-recital; 19.45 Inleiding tot muziekbegrip; 20.00 Nieuws; 20.05 Radioscoop; 20.20 Frans® chansons; 20.40 Wetenschap voor ieder een; 20.55 Telotest; 21.15 „De hond van de Baskervilles", hoorspel; 22.30 Ver. Staten spreekt tot u; 23.00 Nieuw» 23.15 Dutch Swing College. Hilversum I, 301 m. 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Nonett; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Piet Post. orgel; 17.45 Regeringsuitzending: 18.00 De Raaff en Schutte; 18.15 Sport; 18.30 Rege ringsuitzending; 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de Ieeslamp; 19.30 Het actueel geluid: 19.45 Regeringsuïtzending: 20.15 NCR V-kwartet: 20.45 „De grote stad". lezing; 21.05 Gram.muziek; 21.30 Sweelinck-kwartet: 22.00 Kerkelijk orgelspel; 22.30 Nieuws; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Mandolinata. DINSDAG 6 JANUARI VOOR 16 UUR Hilversum I. 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 Morgengebed; 7 45 en 8.15 Gram.platen; 9.00 Hoogmis; 10.15 Voor de kleuters; 10.30 Gram.platen; 10.40 Voordracht; 10.50 Omroep a capell» koor; 11.30 Lichtbaken; 12.03 Cello recital; 12.33 en 13.20 Stafmuziekcorp» der Amsterdamse politie; 13.00 Nieuw» 14.00 Omroepkoor; 14.30 Een feestelijk Driekoningen-programma; 15.00 Mo derne Tsjechische kamermuziek. Hilversum H, 415 m. 7.00 en 8 00 Nieuws: 7.15 en 8.15 Gram.platen; 7.50 Dagopening; 8.45 Pianowerken van Beethoven; 9.15 Morgenwijding: 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.35 Gram.muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Orgel en zi.ng; 11.45 Voordracht; 11.55 Gram - muziek; 12.30 Voor het platteland; 12.40 Pianospel; 13.00 Nieuw»; 13.15 Tour nee-orkest; 14.00 Met naald en schaart IN DE ALKMAARSE GROTE KERK: een doorkijkje uit de consistorie kamer Het gaat in de wereld soms wel heel Verschillend toe. Het kan gebeuren, dat kleine veranderingen of eerste- •tecn-leggingen van overigens betrek kelijk onbelangrijke en niet zeer aan- lienlijke gebouwen gepaard gaan met groot ceremonieel gedoe, terwijl ge beurtenissen, die werkelijk als van neer dan gewoon gewicht mogen wor den beschouwd, vrijwel ongemerkt voorbijgaan. Zo de Alkmaarse Grote Kerk. Nadat veel te doen was geweest in de ge meenteraad over de kwestie of de ar beid bij de restauratie mocht worden beschouwd als te worden verricht in werkverruiming, werd eindelijk, nog vod-> oorlog, besloten de medewer king van de stad te verlenen. Een reeks van jaren is inmiddels verstreken. Degenen, die belang stelden in de restauratie, hebben gezien, hoe het werk zoetjes aan vorderde, hoe eerst het uiterst wrakke koor wéér in goe de staat werd gebracht. Velen zullen zich herinneren hoe 'n ogenblik de vraag aan de orde is ge weest, of dit koor geen gevaar op leverde voor de omgeving, of niet de mogelijkheid bestond van instorting. In diezelfde tijd is het gebeurd, dat de koster zich ijlings uit de voeten maak te, omdat het boven in de kerk zo verdacht begon te kraken. Bij de restauratie bleek, dat deze vrees niat geheel ongegrond was ge weest, trekbalken waren aan de ein den v. gaan en vermolmd, steunbe ren waren gebarsten. Maar, toen men dit vaststelde, was het gevaar gewe ken. Langzaam kwam voor de oude kerk die door de tand des tijds zo hevig was aangevreten ,een nieuwe te voor schijn, die zich baadde in ongekende schoonheid. De soms monsterachtige lelijke „her stellingen", die vooral uit de vorige eeuw dateerden, werden verwijderd, oude rijke verfraaiingen werden te voorschijn gehaald en opnieuw aange bracht. De ramen kunnen zich wel niet meten met de beroemde Goudse gla zen, maar één oogopslag is voldoende om te doen zien, dat ze in dit gebouw „horen". Alkmaar is een kerk rijk geworden, die voortaan zal behoren tot de be zienswaardigheden van ons gewest. Langzaam, heel langzaam is alles in zijn werk gegaan. Ongemerkt bijna. De tijd, waarin het geklop van de steenhouwers weerklonk, ligt ver in het verleden en de kolosale stellingen in het binnenste waren eigenlijk een gewoon gezicht geworden. Maar nu zijn ze weg. evenals de enorme schuttingen, 'die zo lang het schip afsloten. Geleidelijk aan, zonder ophef, is het gebouw weer in gebruik genomen. Voor eeuwen staat het daar weer en zo er één monument in Alkmaar is, dat verdiende met groot ceremonieel in dienst te worden gesteld, dan was het dit. Deze drukte echter is achter wege gebleven. Heeft men intuitief gevoeld, dat deze machtigheid en de ze statigheid geen bijzonder vertoon meer nodig had om tot haar recht te komen? Om hen, die nog niet het voorrecht hadden, de kerk van binnen te aan schouwen, tegemoet te komen lieten we onze tekenaar enkele schetsen ma ken, die het majestueuze er van in een duidelijk licht plaatsen. gen werd het mis. Ik moet toegeven, dat er reden was voor zijn ontstem ming. Want ik begon in het stadium te verkeren, dat er steeds wat aan mij haperde. Als ik een mens geweest was, had men mij wel in het Tehuis voor ouden van dagen gestopt Helaas was ik maar een fiets en Bram was een gesjochte jongen. Dus werd het dagelijks gevecht voortgezet tot het bittere einde. Zoals ik reeds gezegd heb. Bram begon met goede moed. elke dag weer aan. En ik wilde niet achter blijven. Mijn tuinslag was weer verwisseld voor een paar gewone omhulsels, maar blijkbaar van een buitengewoon slechte kwaliteit. In de regel waren we nog maar enkele kilometers ver, of de lucht verliet met een zucht het stoffelijk omhulsel. Nooit met een knal. Steeds maar met een verradelijke zucht. De eerste paar Jceer was Bram er ge moedelijk onder en liepen we naar de eerste de beste gelegenheid, waar het ongeval weer verholpen werd. Maar toen het verschijnsel zich al lengs dagelijks begon te herhalen en de lust van de reparateurs om het hopeloze geval te verhelpen, kleiner werd, begon Bram er anders op te reageren. Hij begon dierlijk te vloeken en reed door, wat mijn algemene toestand niet ten goede kwam. Maar ook deze oplossing voldeed Bram niet. Eindelijk meende hij. dat hy een middel had gevonden om aan de mi sère een einde te maken. Wanneer me weer eens een ongeval overkwam, staptehij af en verdween in een of ander dichtbijzijnd café. Ik weet niet of hij verwachtte, dat de kabouters het euvel zouden herstel len. Maar des te meer mankementen ik vertoonde, des te meer was Bram in de herberg te vinden. Zijn ver diensten krompen en thuis werd er armoede geleden. Ik voelde me diep rampzalig. Voor al de laatste dagen, toen Bram de ge- voonte aannam, om wispelturig te worden. Het ene ogenblik roste hij me af om een andere keer vertrou welijk tot me te praten. Als hij zo vertrouwelijk tot me praatte, voelde ik me hopeloos be labberd. Want de verwijten, die hij me dan zo zachtaardig deed, waren onge grond. Vijf en twintig jaren lang heb ik mijn best gedaan en het is niet mijn schuld dat ik niet meer de Jonge" ben. Op een goede dag is het einde geko men. Gij weet hoe het v/as. Ge hebt het in de aanvang kunnen lezen. Nu lig ik op een hoop oud roest in de tuin van Bram. Af en toe denk ik eens aan de goede oude tijd. Die klaarblijkelijk nog niet terug is, want ik heb Bram nog niet met een nieuwe fiets zien verschijnen Gelukkig ergert hij zich niet meer aan mijn aanwezigheid. En als ik Bram weer lachende en fluitende bezig zie, verkneukel ik me in mijn oude dag. EINDB tigen, een gevecht, dat werd geleverd .et knuppels en stenen, waren de rechtshandigen in het voordeel. Zy toch streden met de rechterhand en hadden de linkerhand vrij, om de r..eest kwetsbare plek: de hartstreek te beschermen. De linkshandigen vochten met de linkerhand en gaven dus de hartstreek vrij. terwijl zij moei lijk het hart van hun tegenstander konden raken. Deze verklaring wordt door velen bestreden op verschillende gronden. Een van de redenen is, dat het aantal linkshandigen vrouwen dan groter zou moeten zijn, zij toch zullen in mindere mate aan de strijd hebben deel geno men. Het gevaar voor uitsterven van linkshandige vrouwen moest dus ge ringer worden geacht, dan dat van de mannen. Een bijkomstig verschijnsel bij links handigheid is. behalve het nog al eens vóórkomen van spraak afwijkingen, het aanwezig zijn van de neiging tot „omkeren". Wij bedoelen het schrijven van 32 als 23 wordt bedoeld, of „krot" voor „kort"; ook bij het spreken komt deze omkeringstendenz voor, b.v. als iemand spreekt van „sjalboek" in plaats van „sjoelbak" Eens hoorde ik iemand, het woord „boterkluitje" uit spreken als „kluiterbootje". De omkeringsneiging komt ook voor bij rechtshandigen bij vermoeidheid IN DE ALKMAARSE GROTE KERK: Majestu. uze schoonheid, die geen ceremonieel vertoon nodig heeft om tot haar recht te komen enz. Er zijn soms merkwaardige oor zaken voor aan te wijzen. Maar bij linkshandigen komt deze neiging va ker voor. Dat is ook te begrijpen. Als een rechtshandige een figuur, b.v. een cirkel in de lucht tekent, dan kan hy dat tegelijkertijd spiegelbeeldig met de linkerhand doen. Wë kunnen met twee handen tege lijk onze naam schrijven: rechts nor maal, links in spiegelbeeld. De rechter hand volgt spiegelbeeldig. Bij de links 'handigen is dat precies andersom. We kunnen onf dus voor stellen, dat bij dc linkshandigen de rechterhand spie gelbeelden maakt, van wat eigenlyk met de linkei'hand had moeten wor den gedaan. (Wordt vervolgd» BILJARTEN VAN VLIETS DEELNEMING AAN EUR. KAMPIOENSCHAP 45/2 ONZEKER Naar wy vernemen ondervindt de Hagenaar Van Vliet, die enkele we ken geleden op zo schitterende wijze te Groningen het nationale kampioen schap 45/2 groot biljart behaalde, de laatste dagen veel hinder van een oude breuk, welke hij tijdens de bezetting heeft opgelopen, zodat hij het raad zaam acht eerst een specialist te raad plegen alvorens verdere wedstrijden te spelen. Van diens advies zal afhan gen of Van Vliet mee zal doen aan 't tournooi om het Europese kampioen schap 45/2 van 15 tm. 18 dezer te Luik, waar hij met Piet van de Pol de Nederlandse kleuren zou verdedi gen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3