Ikmaaideï li Onder ile Schijnwerper Onze servieskast wacht op oplossing van raadsels 15 doden bij vliegramp te Parijs .-HOLLANDSE PERS 1945 4e Jaargang No IMV Woensdag 7 Januari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofd red. A. Eriks, Westerweg 335, Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6 A, Alkmaar (niet te verwarren met* Voordam 9)tel. 3967. Distributieverwachting 1948 (II) Goed geluid over koffie, thee, tabak, fietsen, banden en eieren (van onze Haagse redacteur) In ons eerste artikel over de dis tributie in 1948 hebben we reeds ge zien, dat, hoewel het nog niet alles rozengeur en maneschijn zal zijn, dit schrikkeljaar toch enige verbeteringen op dit gebied zal brengen. Ook de voorziening van vlees, suiker, ser viesgoed en tabak zal zeer waarschijn lijk iets ruimer worden. Het serviezenraadsel In alle toonaarden is de wanhopige positie van onze servieskast in de pers a! bezongen. Hieraan behoeven we wei- Inïg toe te voegen. Wel is het minstens opmerkelijk te noemen, dat de minis ter vertelde, in antwoord op de vra gen van het kamerlid Andriessen. dat hij geen kans zag de voorziening van serviesgoed te verbeteren. Dit ant woord kwam n.1. op een ogenblik, dat er onderhandelingen waren om het serviesgoed vrij te ^even. Met ons vonden velen het antwoord niet al leen teleurstellend, doch i v.m. boven staande. ook raadselachtig en onbe grijpelijk. Op onze ..strooptocht" heb ben we geen enkele autoriteit kunnen vinden, die iets over de distributie in 1948 durfde te vertellen. Vermoedelijk zijn zij even hard geschrokken van het ministerieële antwoord. In vakkringen beweert men echter, dat de productie in het afgelopen jaar niet onaanzien- liik is gestegen en vermoedelijk ook dit jaar zal stijgen. Men beoordeelt de situatie dan ook iets gunstiger. Uit goede bron vernemen wij ver der, dat er in enkele bedrijven plannen bestaan om te komen tot een productie-omschakeling van 't luxe artikel op .het dagelijkse ge bruiksvoorwerp, zoals koppen, schotels, borden enz. Ook hierdoor verwacht men een verbetering van de situatie te krijgen. Van andere zijde vernemen wij voorts, dat de handel blijft aanhouden op een bonvrije verkoop van de serviesgoe deren en hierin gesteund zou worden door de vakgroep en het bedrijfsschap Binnenkort zijn er nieuwe onderhan delingen te verwachten. Meer vlees Over 8 a 10 weken kan een nieuwe periode tegemoet worden gezien van extrarantsoenen vlees. Een kleine, blij vende verhoging van het vleesrant soen ligt eveneens in het vooruitzicht. Melk, boter en vet Evenals er een- wereldgraan tekort is er ook een wereld-vet tekort De situatie op dit gebied ziet er nog steeds vrij somber uit. Het zou dan ook voorbarig zijn verbetering der rantsoenen te verwachten. Vooral blijft schraalhans de meester van de botervloot. Hetzelfde geldt voor melk en vetten. Met de eieren is het anders geseld. Onze hoenderstapel is in het afglopen jaar sterk gestegen, doch staat nog steeds niet op de halve sterk te van voor de oorlog. De kippenboe ren voorzien echter, dat de hoender stapel in 1948 op een dusdanig peil zal komen, dat de rantsoenering van eieren minstens verdrievoudigd kan worden. Laten we het hopen! Sigaretten en tabak defini tief van de bon? Eén der meest toonaangevende auto riteiten vertelde ons, dat volgens zijn vaste overtuiging 1948 definitief de bonloze sigaret plus de bonloze tabak zou brengen. Reeds in de herfst van 1947 had men ernstige plannen in deze richting. In principe was men zelfs reeds besloten om met ingang van 1 Jan. sigaretten en tabak in de vrije handel te brengen De winkeliers waren evenwel huive rig en voorzagen grote moeilijkheden Mede hierdoor werden de plannen op geschort. De toestand verbetert evenwel met de dag. De voorraden shag en rook tabak zijn forminabel en ook de siga- rettenproductie is in het afgelopen jaar helangrijk verbeterd. Volgens on ze zegsman was het dan ook zeker, dat 1948 getuige zou zijn van de bon- vrije sigaret. Nog enkele verrassingen Tot de andere artikelen die vermoe delijk in 1948 van de bon zullen gaan behoren o.a. koffie, thee, rijwielen, banden. Suiker zal daarentegen ook dit jaar op de bon blijven. Wel hoopt men de rantsoenen iets te kunnen ver hogen. Er is niets definitief Een hooggeplaatst autoriteit verzocht ons er op te wijzen, dat er ondanks alle goede verwachtingen niets de- Nazi's complotteren In Oostenrijk is zo pas weer een nazi-complot ontdekt. In de Britse zone te Graz. werden 35 personen ge arresteerd; de Oostenrijkse politie complimenteerde de Britse functiona rissen met het uitroeien van de ille gale beweging, die ook te Linz (Ame rikaanse zone) vertakkingen zou heb ben. De nazi-activiteit steekt telkens de kop op in de bezette Duitse en aan- verwane gebieden. Dit Oostenrijkse voorbeeld leert weer, dat de leiders van de Hitleriaanse ondergrondse vaak sleutelposities in bepaalde organisa ties of verenigingen in handen heb ben. Zo waren bij de arrestanten een zekere Rosch en een Stachwitz, beide voorzitters van plaatselijke ontvangst- corriité's voor krijgsgevangenen (Rosch was zelfs lid van de Britse censuur raad) en behalve deze comité's ge bruikten zij ook alninistenclubs er de padvindersbeweging als dekman tel-organisaties. Het motief van deze activiteit? Reu ter gaf het bij het berichtje en het luidde als immer: de heren zijn van plan een nazirijk te stichten, wan neer en zodra „de Westerse mogend heden in gewapend conflict zouden komen met de Sovjet-Unie". Zij rekenen blijkbaar vast op een dergelijke gebeurtenis en begrijpe lijk: 't zou nog hun enige politieke kans zijn. Maar telkens weer worden hun schone dromen wreed verstoord, wanneer hun „toekomstige bondgeno ten". de Engelsen en Amerikanen, hen in de kraag grijpen. Over de nazi-ondergrondse zou een klein boekdeel te vullen zijn. Legio waren de arrestaties reeds in alle zones ven Duitsland en het ziet er niet naar uit. dat dit Oostenrijkse ge- Vn"'-5e het laatste zal blijken te zijn van de serie. 1 uolica'-cs vooral van Amerikaan- Se en Zwitserse bladen hebben er de aandacht op gevestigd, dat de onder grondse beweging goed voorbereid is reeds in 1943. na de val van Sta- lingrad! Hitier zelf zou een groot deel van de voorbereidingen op zich ge nomen hebben. Er werd een generale staf gevormd door illustere mannen als Bormann, Hierl, Kaltenbrunner, Schepmann en Ley. Die kadervor ming kwam in handen van de gene raal Heismeyer. De organisatie steun de van het begin af op de meest ver trouwde leden van de Gestapo en werkte een geraffineerd systeem uit voor de cellen, vanwaar de infiltratie in organisaties, clubs en partijen uit moest gaan. Zwitserse kranten be weren, dat minstens een 50.000 oud- S.S.-ers, onherkenbaar gemaakt door het middel van de plastische chii-ur- gie, als kooplui, boeren en arbeiders. Buitenlands Overzicht zich moeten bewegen onder hetDuti- se volk. Men kon tot deze raming ko men, doordat er van tijd tot tijd diep ste geheimen uitlekten door razzia's, arrestaties, .huiszoekingen, „verraad" en contra-spionnage. Maar- al weet men nu heel wat over aard en werk wijze der organisaties, dat wil nog niet zeggen dat men met deze weten schap ook de leden \mor het grijpen heeftZij werken n.1. in kleine groepen van drie tot zes, hoogstens tien man. vaak volkomen van elkan der geïsoleerd. Maar overal zijn op drachten en wijze van optreden (kleine sabotage-daden. politieke moorden, het zich meester maken van sleutelposities) gelijk. Vooral de fa natieke nazi-jeugd is een gewillig in strument in handen der onverzoen- lijken. die hun luguber spel spelen op het klavier van armoede, honger en ontevredenheid. finitief is. De mate, waarin wij in '48 kunnen exporteren, de ontwikkeling van de toestand in Indonesië plus de uitwerking van het plan-Marshall zijn de drie grote factoren, die het bestaan van de distributieambtenaren kunnen verlengen of verkorten. Ook in regeringskringen is men ech ter niet pessimistisch gestemd. Men blijft vast houden aan de voorzichtige politiek van het afgelopen jaar. Bo vendien wijst men er op, dat niets aan geeft, dat de geleidelijke verbetering van onze nationale economie in 1948 niet zou doorzetten. Eer is er reden om aan tc nemen, dat onder de kunst matige injectie van de beoogde dollar credieten de verbetering zich in een versneld tempo zal kunnen voltrekken TATARESCOE HEEFT HUISARREST Tatarescoe, ex-minister-president en ex-minister van Buitenlandse Zaken van Roemenië, is op bevel van de regering onder huisarrest gestel^L Po litie bewaakt zijn woning. De rolle tjes zijn omgekeerd: eens, voor de ooTlog. was Anna Pauker zijn gevan gene. Nu is zij minister van Buitenl. Zaken en hij de gekortwiekte vogel. GUNSTIGE WENDING IN BEL GISCHE KONINGSKWESTIE. Er schijnt plotseling een gunstige wending te zijn gekomen in de Bel gische koningskwestie. De koning heeft thans de eerste-minister Spaak laten weten, dat hij bereid is om overleg te plegen op basis van de brief die Spaak hem indertijd zond. In politieke kringen beschouwt men deze geste van Leopold als een wel kome verbetering der kansen op een accoord. Republiek accoord met laatste voorstellen Dr. Soekiman, voorzitter van de „Masjoemi", heeft voor radio-Djogja verklaard, dat de laatste voorstellen van de Commissie voor Goede Dien sten (het betreft hier de voorstellen welke door de commissie tijdens de Kerstdagen zijn uitgewerk) in princi pe geheel aanvaard zijn door de re publiek. Deze voorstellen, aldus Dr. Soeki man, moeten worden beschouwd als een laatste poging van de Commissie om het conflict tussen Nederland en de republiek op te lossen. Na uitdrukking gegeven te hebben aan zijn erkentelijkheid jegens de Commissie zeide hij nog, dat haar le den „grote vrienden van de mens heid zijn, die een opmerkelijk begrip van het probleem hebben en met gro te volharding werken voor het presti ge van de veiligheidsraad" Officieel is de aanvaarding van de voorstellen echter nog niet bekend gemaakt Nederland koopt tarwe voor de Benelux Naar het A.N.P. verneemt heeft Ne derland in het kader van de graan- toewijzing aan de Benelux in Canada drie millioen bushels tarwe aange kocht, waarvan anderhalf millioen voor Nederland bestemd zal zijn. De betaling zal geschieden in Amerikaan se dollars. Nederlandse schepen zullen het transport van deze voor Nederland bestemde 40.000 ton tarwe uit Van- couver verzorgen. Verwacht wordt, dat de Nederlandse partij in Neder landse havens wordt gelost. Slecht weer dwong piloot tot noodlanding Slechts één overlevende Een Frans toestel van de vaste dienst BrusselParijs is gisteravond om half acht verongelukt. Slecht weer verhinderde het dalen op het vliegveld Bourget bij Parijs, waar door de piloot gedwongen werd een noodlanding te maken. Vijftien doden eiste deze ramp. Er is slechts één overlevende. Contact met vliegveld brak af Om 7 uur had het vliegtuig, een „Douglas D.C. 3", moeten landen. De weersgesteldheid was echter uiterst slecht, zodat er een verbod tot op stijgen en landen moest worden uit gevaardigd door de gronddienst, nadat een vliegtuig van een Afrikaanse maatschappij al ongelukkig was neer gekomen. (De piloot, Aime Faure, werd licht gewond). Hjgt vliegtuig van de lijn Brussel Parijs moest blijven rondcirkelen bo ven de omgeving van het vliegveld; na een half uur werd plotseling het radio-telegrafisch contact met het vliegveld verbroken. Op dat moment gebeurde het ongeluk. Volgens een ooggetuige vloog het toestel reeds enige tijd zo laag, dat het de bomen bijna raakte. Het scheen alsof de piloot de weg zocht. Plotse- EEN BESTE RUIL: AUTO'S VOOR HARING (van onze Haagse correspondent) Uit Tsjecho-Slowakije arriveerden 2000 auto's, die een waardevolle aan vulling betekenen voor ons nationale (dienst) autopark. Dat we ook wel eens een goed ruiltje doen blijkt uit deze transactie. Tsjecho-Slowakije ontving als compensatie n.L haring in scheervlucht Op 5 Jani^ri bedroegen de Ned. ver liezen in Indonesië 1 gesneuvelde en zes gewonden Onder zeer grote be langstelling is gister te Rotterdam ter- aardebesteld de componist Willem Landre Zondagavond werd bij een roofoverval te Raamsdonk een 32-jari- ge vrouw ernstig gewond. Haar toe stand is nog steeds zorgwekkend, doch de politie heeft de 23-jarige dader reeds gegrepen - Naar een der grote vleesverpak- kingsmaatschappijen te Buenos Aires meedeelde, heeft de Argentijnse rege ring het verlenen van uitvoervergun ningen voor vlees naar Engeland ge staakt. ling klonk er een luide klap, waarna vlammen door de mist heen zichtbaar werden. De onmiddellijk gewaar schuwde brandweer van Parijs arri veerde een kwartier later bij het nog steeds brandende toestel; met grote moeite slaagde men er in de inzit tenden te voorschijn te halen. Veer tien van hen waren reeds dood; twee anderen bleken zwaar gewond. Een dezer twee gewonden is later, bij aan komst in het ziekenhuis, overleden. Een mademoiselle Hecht is de enig overlevende. Nationaliteit der slachtoffers Bij identificatie van de lijken bleek, dat de nationaliteiten der slachtoffers als volgt waren: 2 Belgen, 1 Frans man, 2 Engelsen, 3 Amerikanen, 1 Pool en de vijf Franse leden der be manning. De nationaliteit van de ene gewonde, die bij aankomst in het zie kenhuis is overleden, werd niet ge noemd. Ook Engels toestel verongelukt Een, toestel van de BritsEuropese luchtvaartmaatschappij, uit Glasgow afkomstig, is gisteravond bij een nood landing bij het vliegveld Northolt te gen een boom gevlogen. De piloot kwam om het leven. 5 passagiers en twee leden van de bemanning werden gewond. Prof. B?rven in Moskou De Zweedse kankerspecialist prof. Berven is gisteren in Moskou aan gekomen. Zijn reis heeft veel stof doen opwaaien er werd direct toen zijn vertrek bekend gemaakt werd, verondersteld dat hij werd geroepen voor niemand minder dan Stalinzelf. Ook Pimentel Brandao, de laatste Braziliaanse gezant te Moskou, weet nu te vertellen, dat de gezondheids toestand van Stalin zeer veel te wen sen overlaat. Hij zou aan de rechter zijde geheel verlamd zijn en op kruk ken moeten lopen. Prof. Berven sprak ten stelligste tegen, dat hij voor Stalin naar Moskou ging. BRUSSEL FAVORIET? Trygve Lie zal op 20 en 21 Januari a.s. een bezoek brengen aan Paul Spaak te Brussel. Naar verluidt zal de grote man der Ver. Naties met de Belgische eerste-minister de mogelijk heid onderzoeken om de volgende al gemene vergadering van de V. N. te Brussel te houden. LANGS DE STRAAT DE DAME. In de bus tegenover*me zit een dame. Leeftijd van wege de make-up moeilijk te schatten, maar waarschijn lijk 3e vijftig rijkelijk ge passeerd. Gewicht zal de honderd tachtig naderen, maar ze is nog buitengewoon levendig in haar bewegingen en heeft een paar ogen in het hoofd, die menige deern van twin tig haar zou benijden. Plotseling begint ze tegen me te knipogen en te wen ken. Ze schuift zelfs iets naar mijn kant. Hoewel ik me enigszins onbehaaglijk gevoel, wint mijn nieuws gierigheid het en ik schuif even op. Dan toont de dame een stompje sigaret. Ze wil vuur hebben. Ik grijns even en wijs op het bordje „Verbo den te roken". De liefde verkeert in haat. Geen blik wordt me weer waardig gekeurd. En als ze even later uit stapt, kijkt ze woedend door de ruiten van de bus, ter wijl ze demonstratief krach tig op de straat spuugt. Ik heb haar welwillend toegelachen. Pakistanse tempel bestormd Meer dan 60 mensen gedood Een tempel der Sikh's in Pakistan's hoofdstad Karatsji, waar 250 geëvacu eerde Sikh's uit Boven-Sind (provin cie van Pakistan) een tijdelijk onder komen hadden gevonden, is door een menigte bestormd en in brand gesto ken. 64 personen werden gedood, de overigen, alleen vrouwen en kinde ren, gewond. Elders in de stad kwam het tot on lusten. waarbij 12 personen gedood en ongeveer 60 gewond werden. Ka binetsministers van Sind namen per soonlijk deel aan het optreden tegen plunderaars, die kleding en huisraad de straat op sleepten. De politie heeft een uitgaansverbod afgekondigd. Plan - Marshall in détails Voor Engeland vooral... de eieren De gedetailleerde raming voor de hulpverlening aan elk der 16 Europe se landen van het plan Marshall is thans bekend gemaakt. Indien deze voorstellen ongewijzigd door het Ame rikaanse Congres worden aangenomen zal b.v. Engeland in 4% jaar voor 493 millioen dollar aan tabak ontvangen. 24 millioen ton olieproducten, mijn- bouwmachinerieën voor 75 millioen dollar, electrisch materiaal voor 141 millioen dollar en grote hoeveelheden voedsel en grondstoffen. De export van gedroogde eieren zal bij voorkeur naar Engeland geschie den, „daar het Britse volk aan dit levensmiddel gewoon is". Athene verwachtte „internationale strijdmacht" Uit Washington wordt gemeld, dat Griekenland voor de versterking van zijn strijdkrachten wederom een 15 millioen dollar uit de fondsen voor herstel bestemd, mag gebruiken. Men verwacht, dat de Amerikaanse rege ring het Congres om supplementaire fondsen zal verzoeken, om het hulp programma te kunnen uitvoeren. Uit Athene kwamen berichten, dat een „internationale strijdmacht" ver wacht wordt om de Griekse regering steun te bieden. Londen en Washing ton ontkennen dat dergelijke plannen bestaan. Was voor Athene de wens de vader van de gedachte? VLIEGENDE MINISTERS WEER OP WEG NAAR HUIS Uitgeleide gedaan door een zeer grootaantal autoriteiten zijn gister- ochend vroeg de ministers Beel, Drees en Jonkman per constellation naar Ne derland vertrokken. Op het vliegveld waren o.m. aanwezig: Dr. van Mook, Minister Neher en vice-admiraal Pin- ke. De Noodwet De Noordwesterstorm neeft ons ge ruchten in onze oren geblazen. Geruch ten, die als ze inderdaad waarheid be vatten, niet mooi zijn. We herinneren ons nog levendig, dat er een golf van vreugde over het land ging, toen de Noodwet Drees werd af gekondigd en we de verzuchting kon den slaken: Eindelijk krijgen onze ar me Ouden van Dagen het beter. Inderdaad is het voor tal van men sen een opluchting geweest Maar hoe staat het met de uitkeringen aan de Ouden van Dagen, die eerst door kerkelijke en gemeentelijke instellin gen van weldadigheid werden ge- 1 steund? Hebben ze ook werkelijk profijt van de maatregelen ingevolge de Noodwet Drees? Wij hebben vertrouwen in de mannen en vrouwen, die in de ver schillende colleges moeten oordelen over vermindering van kerkelijke of gemeentelijke steun en toeh moet ons de verzuchting van het hart, dat de gemeentelijke begrotingen dikwijls met aanzienlijke bedragen verminderd worden, omdat de Noodwet Drees er nu is. Het gevolg van zulk een stand punt zou zijn. dat niet de Ouden van Dagen profiteren van de Nood wet Drees, maar de gemeenten of de instellingen voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. Wij bevelen dit aan In aandacht van allen, die het aangaat. Waar de geruchten echter in hoofd zaak over gingen, was over de Ouden van Dagen, die in tehuizen zijn onder gebracht. Het was immei-s zo. dat de ze mensen van het ouderdomspensi oen dikwijls niets in handen kregen. Ze werden bedacht met een weke'iiks zakgeld, dat in verband met de finan ciële omstandigheden, waarin zulke in richtingen verkeerden, dikwijls niet al te hoog was. In de regel kregen de verpleegden zo ongeveer een gulden zakgeld. w?ir- van ze dan hun tabak en andere l-'ei- ne dingen moesten kopen. Het fs ons bekend, dat od hef blik. drie maanden na de inwer king treding van de No-4wet Drees. er nog steeds tehuizen zijn, die het zakgeld niet hebben ver hoogd Het is natuurlijk mogelijk, dat de tehuizen of de administra teurs de verhoogde uitkering zelf nog niet hebben ontvangen. Tn dat geval fs er een verontschuldiging. Is het verhoogde bedrag echter wel door de administrateurs der tehuizen of wat het mogen zijn ontvangen, dan behoren niet alleen de tehuizen of ad ministrateurs er van te profiteren. Wij verlangen niet dat de oudjes alles In handen krijgen. Maar het mag toch niet voorkomen, dat een verpleegde zijn rantsoen rookartikelen niet kan kopen, omdat zijn zakgeld te gering is. Opheldering Is hier dringend nodig. vZ. Kriiql EnqelanJ een vloof van super - duikboten Volgens de News Chronicle zal één van de voornaamste onderdelen van de strijdmacht in Groot-Britannië in het „atoomtijdperk" gevormd gaan worden door een vloot van superduik boten, gebouwd volgens het principe van de oorspronkelijk Nederlandse uitvinding van het „onder water diese len". Een proef met deze nader uitge werkte uitvinding werd onlangs ge nomen door de „Alliance", die naar verluidde meer dan drie weken lang onder het wateroppervlak heeft kun nen blijven. Men is thans superduik boten aan het ontwerpen met een zo danig krachtige bewapening, dat zij bijna met de naam „onderwaterkrui sers" zouden mogen worden aange duid. Deze superduikboten zullen on geveer een maand onder water kun nen blijven en een actieradius hebben van verschillende duizenden kilome ters Waarschijnlijk zullen ze worden uitgerust met raketkanonnen. Men be studeert ook de mogelijkheid van de bouw van superduikboten voor troe penvervoer en ravitaillering. weerbericht ZACHTER. Harde Zuid-Westelijke wind, ra het Westen van het land later draaiend naar West of Noord-West. Meeat zwaar bewolkt mei nu en dan reg^n, 7-onhter.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1