Ikmaaidei' Onder de Schijnwerper r N HOLLANDSE PERS 19« „Ik eis een moderne, doorslag gevende gewapende macht" Elf milliard dollar (28 pet.) voor verdediging Nog meer Marshall-hulp voor ons land Dertien jaar en al een leven vol avonturen Geen mars naar Djokja 4e Jaargang No 1134 Dinsdag 13 Januari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, VVesterweg 338. Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9)tel. 3987. Truman dieni begroting in „De uitgaven van onze regering worden onontkoombaar beheerst door de #or!og en zijn nasleep", aldus Truman gisteren tot het Amerikaanse Con gres, bü het voorleggen van de begroting '4849. „In '49 weerspiegelt 79 pet. van de uitgaven direct: de kosten van de oorlog, de gevolgen van de •orlog en onze inspanning, om een nieuwe oorlog te voorkomen". Een tnoJerne, „doorslaggevende gewapende macht" werd door de president ge ëist om deze politiek te kunnen volvoeren. Bijna vijftig procent van het budget '<in totaal 39,7 milliard dollar bedra gend is, overeenkomstig deze woor den. bestemd voor nationale verdedi ging en internationale aangelegenhe den. Voor defensie alleen is in de be groting 279 millioen meer dan verle den jaar opgenomen (elf milliard of 28 pet. van de gehele begroting); voor Verhoging gevechtswaarden Truman wenst voor de ge wapende macht o.m. de vol gende verbeteringen: In versneld tempo vervan ging van verouderde types vliegtuigen (bedrag: 900 mil lioen). Modernisering van de vloot, vooral verbeterde types oor logsschepen (312 millioen). Leger: verbeterde uitrus ting van kleine buitenge woon mobiele gevechtstroe pen. En meer geld voor de bezettingstroepen. Bovendien vraagt Truman meer fondsen voor de atoom- bom-fabricage: een bedrag noemde hij niet. de eerste 15 maanden van het plan- M.-wshall werd 6.3 milliard uitgetrok ken. Truman waarschuwde het Congres, cfè begroting niet te verwerpen. „De mislukking van het herstelprogramma ton betekenen: uitbreiding van de to talitaire overheersing en dus, voor ons peel hogere militaire uitgaven". Critiek op scheepvaart- plannen Zowel in Europa als in de V.S. wordt critiek uitgeoefend op de aanbevelin gen, welke in het plan voor de hulp verlening aan Europa voorkomen. Van Europese zijde heeft men er grote bezwaren tegen, dat van Amerikaanse zijde wordt voorgesteld, dat de Euro pese landen hun eigen scheepsbouw- programma's beperken, teneinde bier door staal te besparen en in plaats hiervan Amerikaanse schepen, welke in de oorlog zijn gebouwd, aankopen of charteren. Maar in de Ver. Staten zijn er ook, die fel protesteren. Ten eerste de gro te scheepvaartmaatschappijen, die vin den dat vijfhonderd Amerikaanse schepen voor Europa een te geduchte concurrentie voor de toekomst zou be tekenen. Ten tweede de Amerikaanse zeelieden, die bang zijn voor werk loosheid, omdat de bemanningen el ders lagere gages ontvangen. Nieuwe orde voor militairen Er is bij K.B. een nieuwe orde voor militairen ingesteld. Dit eretekt dat „Orde en Vrede" heet, wordt toegekend aan mannen van de Marine, Landmacht en K.N. IX., die in Indonesië ten minste drie maanden in werkelijke dienst zijn ge weest. Sem.er en Kaiser Het gerommel in Duitsland is ei- ui. i minder op geworden na en door de conferentie van Frankfort. Wie verondersteld mocht hebben, dai de protesthouding der Duitse po litieke leiders en hun duidelijk gede monstreerde afkeer van onder deze omstandigheden aanvaarden van ver antwoordelijkheid slechts „show" zijn geweest, kan van de dwaling zijns v egs terugkomen wanneer hij acht Blaat op de rede van dr. Semler, het hoofd van de economische afdeling Van Bizonia, de gecombineerde Brits- A' ierikaanse zóne. Zijn rede had het gezicht van de moed, maar de ruggegraat van de moed der wanhoop. De verwijten die h richtte tot Engeland en Amerika waren zo fel, dat het Amerikaanse b 'uur ze ogenblikkelijk ver van zich ic-rde als „gemene leugens". De Amerikaan slaat niet gauw een 'bike gesprektoon aan tegenover een mindere tenminste niet, wan- r.eer de hele familie het hoort. Als hij het toch doet, is hij overrompeld. Vermoedelijk heeft het het tweehoof dig gealliëerd bestuur Inderdaad over rompeld, dat nu ook één van hun ver trouwenslieden (min of meer zijn de Duitsers op leidende posten zo te be schouwen) het gewaagd heeft hen een k'ap in het gezicht te geven. Wat de ge o'- ecteerde onderzoek-commissie m^et onderzoeken is niet recht dui delijk. Misschien, of Semlin's beschul digingen waarheid bevatten? Of wel. hoe men het in moet kleden om deze wr-irheden zo gord mogelijk te ver halen? Want Semler heeft toch geen rv«uwe vondst gedaan; het lied dat hij deed horen is al in vele toonaar den gezongen het meest overigens cp Sowjet-wijs. Een „onderzoek" had dus al eerder plaats kunnen vinden, Indien men de kwestie als zodanig se rieus had opgenomen. Maar de moeilijkheden dunkt ons te zitten in de vervelende logica, dat een principieel foutje politieke onver- n.u'delijk fouten tot uitkomst moet hebben. De uitkomst doet zich nu gevoelen "We^t-Duitsland rammelt van stakin gen en protestdemonstraties, ram melt van wantrouwen en sabotage, rammeit- tenslotte, van de honger. Dat is niet alleen en uitsluitend de fchuid der Amerikanen en Britten «n evenmin uitsluitend de schuld der Russen. Maar wel ligt de schuld voor ten groot deel, het allergrootste op hun schouders gezamenlijk. Men heeft verzuimd, punt één, in Potsdam de lijn van Yalta het ferme accoord door te trekken en, punt twee, Yalta en Potsdam uit te voeren zoals het op papier gezet werd. De Anglo-Saksen dachten het van hun kant beter te kunnen redden door in de kaart van de oude bazen van Germania te spelen; de beproefde tac- tiev van: wie de baas heeft, heeft de knecht. Maar zo werd zelfs de grond slag niet gelegd voor de democratie, die Duitsland allereerst van node heeft. Zo werd de productieslag een slag in di lucht. Een omwenteling in de sociale structuur bleef uit en men bouwde voort op drijfzand. De Russen zetten echter alles op de andere troef. Hun tactiek was er van den beginne cp gericht, de knecht te krijgen en me' de de knechten Buitenlands Overzicht de oude bazen te liquideren. Er was maar één onmiddellijk doel: sociali satie. Economisch bereikten zij hier mede hun oogmerk misschien voor een groot deel. (De waarde van de gunstige productie-cijfers welke zij publiceren evenals de vraag, of zij zo ver geslaagd zouden zijn in het Westen, laten wij in het midden). Maar paedagogisch tastten ook zij mis want er was geen basis van vertrou wen waarop zij hun sociale revolutie konden doorvoeren. De socialistische eenheidspartij werd, als politiek bruik baar instrument, naar voren gescho ven en geprotegeerd; alles wat zich verzette, leverde gevaar op voor de socialisatie en i.'.oest dus worden ter zij-geschoven. Vandaar, dat Kaiser de leider van de C.D.U., een beschul digingsrede hield die de Sowjet-lei- ders even onaangenaam in de oren klonken moet hebben als de rede van Semler dat de Britten en Amerika nen deed. Zoals de Amerikanen maar één antwoord weten: „gemene leu gens", zo weter de Russen maar één antwoord: arrestaties. De bezetters zitten alle in een lastig parket. Er kan één troost voor hen zijn: zij hebben er zichzelf ingebracht. Die troost geldt trouwens ook voor de Duitsers. Maar zij geldt o.i. niet voor Europa, dat eveneens te lijden heeft van dc klappen, die drar vallen. A. H Langs de straat TEGENSTRIJDIG Hij zat in een hoek van de keuken, 't kleine bibbe rende muisje. Z'n voorpoot jes op de harde boender, z'n kleine kraaloogjes angstig op mij gericht. Een klap en. Ik besloot hem nog een kans te geven, al had m'n vrouw me voor hém van kantoor gehaald, toen ze zich „een ongeluk was geschrokken" bij het uit het aanrechtkast je halen van een pakje gort- griesHij schoot weg en een vluchtig onderzoek wees uit. dat ie vermoedelijk defi nitief veiliger oorden had opgezocht. „Lelijke struul!" schold m'n vrouw, né het jachtverhaal. Maar 's avonds vertelde ze, dat ze een muis .gevangen had. „Dezelfde?", vroeg ik belangstellend. „En is ie nou dood?" „Neeee.zei ze. „Hij zat in de stofdoekenmand en zo heb ik 'm naar buiten ge bracht". „Aan twee vingers 't mand je naar beneden gedragen, zeker?" vroeg ik belang stellend. Ze griezelde, de heldin en bevestigde bene pen. „Buurvrouw heeft t mandje omgekeerd 't Is gek, maar 't deed me toch plezier. Al heb ik dan een maand geleden 'n flinke actie gevoerd voor een grote anti-ratten en muizenactie. Uit het bij bet Amerikaanse Congres ingediende voorstel, betreffende de Amerikaanse hulpverlening aan Europa, blijkt, dat Nederland behalve de reeds gemelde hoeveelheden olie, steenkool, granen, staal, landbouwnvwhi- nes en machines voor de kolenmijnen, o.m. nog de volgende hoeveelheden aan andere producten zou ontvangen: Apr.-Juni Juli '48 Juli '49 Juli '50 Juli '51 1948 Juni '49 Juni '50 Juni '51 Juni '52 (Alles in tonnen, tenzij anders vermeld) Vetten en oiiën "3 000 13.000 14.000 lonoo ir,ni-> Oliekoeken en meel 8.000 30.000 40 000 40.000 50.000 Vers fruit 2.000 25.000 25.000 40,000 4ü.Suü Vlees1.000 2.000 2.000 2.000 2.000 Tabak 4.000 18800 19.000 16.000 16.000 Rijst nihil 1.000 1.000 1.000 2 900 Katoen 8.000 22900 33.000 35.000 36.000 Phosphaat 4.000 17.000 17.000 17.000 17.000 Hout (in m3) 25.000 98.000 81.000 67.000 64.000 Vrachtauto's (in stuks) 1.800 7.250 6.000 6.000 7.000 Ministerraad zal Tryg ve Lie onze mogelijkheden voorleggen (Van onze Haagse correspondent) Naar wij vernemen zal in de minis terraad van 19 Januari een plan wor den besproken, dat beoogt aan de heer Trygve Lie bij zijn bezoek aan Den Haag op 22 Januari de mogelijkheden voor te leggen, welke er hier te lande zijn voor een ontvangst van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties, welke dit jaar in Europa wordt gehouden. Dit plan is samen gesteld door deskundigen van de mi nisteries van Buitenlandse Zaken, ver keer, binnenlandse zaken, economische zaken en wederopbouw, en volks huisvesting. Maar Amerikaanse reis ging niet door Aan boord van het Amerikaanse s-s. „Hastings", dat F'«sdapavond uit Rotterdam vertrok, werd 'a nachts, toen de boot juist buitengaats was, een 13-jarige verstekeling ontdekt die zich Jack Macdonald noemde en zeide in Missouri geboren te zijn. De kapitein, die er weinig voor voelde, de jongen mee te nemen, daar het meebrengen van verstekelingen in Amerika grote moeilijkheden voor de gezagvoerders oplevert, liet zijn schip voor de Nieuwe Waterweg kruisen, om de jongen aan de loodsboot mee terug te geven. In Hoek van Holland ontfermde de politie zich over de 1 .xaap en leverde hem af aan de vreemdelingendienst te Rotterdam. Daar vertelde de jongen zijn levens geschiedenis. In 1939 toen hij dus vijf jaar oud was, arriveerde hij met zijn vader, die met een vlooientheater de kermissen afreisde, uit Amerika in België. De oorlog kwam en vader en zoon werden door de Duitsers gevan gen genomen en in een gevangenis te Breslau opgesloten. Toen deze stad door de Russen werd bevrijd, werd de jongen vrijgelaten. Van zijn vader wac echter geen spoor te bekennen. Al zwervende kwam hij bij 'n Ameri kaans legeronderdeel terecht, dat hem tot mascotte promoveerde. Ook na de wapenstilstand bleef hij bij het leger en bereisde verschillende Eilropese landen om tenslotte weer in Duits land terecht te komen. Daar probeer de hij papieren te krijgen om naar zijn geboorteland terug te keren, het geen hem echter niet gelukte. Men adviseerde hem naar Nederland te ttaan en zich daar tot de Amerikaanse «ansul te wenden. ïh het begin van dit jaar wist hij clandestien met een verlofgangers- trein in de Hoek te komen, waar hij echter gesnapt werd. Men wilde hem over de grens zetten, doch voor dit plan tot uitvoering kon worden ge bracht, nam hij weer de benen en trachtte opnieuw Hoek van Holland te bereiken. In Rotterdam wist hij zich toen aan boord van de „Hastings" te verstoppen, daar dit hem wel zo doeltreffend leek. Ook deze poging liep echter op niets uit De vreemde lingendienst zal nu met behulp van het consulaat uitzoeken of hij wer kelijk de Amerikaanse nationaliteit bezit. in scheervlucht Al is dc communistische partij in Griekenland dan verboden, de leider Zachariadas schijnt zich in Belgrado te bevinden om te praten over aan sluiting bij de Kominform. Tal loze Britse vrouwen en kinderen wil len weg uit Palestina. De vervoers mogelijkheden zijn echter zeer gering. Ook Joden en Arabieren vragen pas sage, terwijl verdwijnende rijke Ara bieren door de Arabische pers laf aards en verraders worden genoemd. Scotland Yard heeft een uitgebrei de paspoortenzwendel ontdekt, waar door Duitse krijgsgevangenen naar Canada hebben kunnen vertrekken. Twee leden van de paspoortendienst zijn geschorst. De Berlijnse ge meenteraad wilde een half millioen mark besteden aan de viering van de Duitse revolutie van 1848. De geal lieerden hebben echter een spaak in 't wiel gestoken. De Duitsers kregen geen toestemming Ze mogen wel her denken, maar dan voor minder cen ten DEENS SCHIP BIJ HOOG WATER VLOTGESLEEPT Het gestrande Deense S.S. „W°. Th. Malling" is in de loop van de nacht (van Zondag op Maandag) bij de ken tering van het getij door de twee Duit se sleepboten, die van Cuxhaven uit ter assistentie waren uitgevaren, vlot getrokken. Het schip was op de Lau- werse gronden bij Huibertgat tussen Schiermonnikoog en Rottumeroog aan de grond geraakt. Het motorredding- vaartuig „Insulinde", dat uit Oostma- horn voor eventuele hulp naar het schip was gekomen, is naar zijn basis teruggekeerd. Alkmaarse ex-marechaussée krijgt acht iaar Het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof veroordeelde gistermorgen de 32-jarige ex-marechaussee Balke nende uit Alkmaar tot 8 jaar gevan genisstraf met aftrek van voor-inter nering en ontzetting uit de belde kies rechten voor de duur van het leven. In 1942 en 1943 in Leeuwarden en om geving, later na overplaatsing in Alk maar en omstreken, heeft hij zich actief bezig gehouden met het op sporen van niet-ingeleverde radio toestellen, het verrichten van huiszoe kingen, het arresteren van onderdui kers en illegale werkers. Hij had de gewoonte zijn arrestanten goed te laten voelen, dat zij zonder pardon zouden worden neergeschoten, indien zij poogden te ontvluchten. Bij de behandeling van zijn zaak voor veer tien dagen bleek, dat veroordeelde in zijn dienstijver soms zover ging, dat de Duitse Kriminalsekretar Ruehlhem moest remmen in zijn activiteit en hij zich eens wegens eigenmachtig optre den bij de Kriminalrat Lages moest verantwoorden. De eis tegen Balkenende luidde 10 Jaar op andere pagina's „Alsinds het paradijs", pag. 2 kol 4 Anti-Nederlandse propaganda in Venezuela, pag. 3 kol l Britse marine beproeft de Schnorkel, pag. 3 kol 4 Zijn vriendin beledi** pap koL 1 Vorming van Joodse regerin9 aangekondigd Arabieren blijven aanvallen Tel Aviv zal waarschijnlijk hoofd stad worden van de voorlopige Jood se regering voor Palestina. De vor ming van deze regering werd in gro te lijnen geschetst door een woord voerder van het Joods agentschap in Jeruzalem. Het kabinet zal over en kele weken worden geïnstalleerd en 15 ministers tellen. De Haganah zal de militaire aangelegenheden regelen. Britse troepen weer in actie Britse troepen moesten Zondag op nieuw te hulp komen, toen Arabische sluipschutters hun aanvallen op Jood se nederzettingen nabij en aan de Palestijns-Syrische grens hervatten. In de buitenwijken van Jeruzalem beperkte de gevechtsactiviteit zich tot enkele vuurgevechten op lange af stand tussen Joodse en Arabische sluipschutters. Volgens berichten uit Joodse bron hebben sterke strijdkrachten van de Arabieren weer een zware aanval ge daan op de Joodse Nederzetting Kfar Uriah aan de spoorlijn van Jeruza lem naar Jaffa. De gevechten zouden verscheidene uren hebben geduimd én aan tien Jo den het leven hebben gekost. De aanvallers zijn later door de Engel sen verdreven. Van Mook sfelt gerust Dr. Van Mook heeft gisteren cate gorisch ontkend, dat, wanneer de Re publikeinen de Nederlandse voorstel len inzake het „staakt het vuren" niet aanvaarden, dit gelijk zou staan met een „onvermijdelijke hervatting van de politionele actie". Weldra compromis? Overigens meldt Reuter uit Bata via, dat er een „nieuwe ontwikkeling" in de toestand is gekomen, waardoor een compromis over de „staakt het vuren" - kwestie waarschijnlijk wordt De Nederk-Indische regering zou n.L afgezien hebben van haar eis, dat de Republiek antwoord geeft op de voorstellen, vóór de Commissie van Goede Diensten uit Djokja zal zijn teruggekeerd. Vrees voor bombardementen Djokja zal des avonds weer ver duisteren naar de militaire Gou- veneur (iran de Republikeinse hoofd stad gelast heeft. Vliegramp kost 31 mensenlevens Uit de republiek Dominico wordt gemeld, dat Zondag een Douglas-toe- stel, van Berahona onderweg naar Santiago is neergestort. Alle Inzitten den, ln totaal 31 mensen, kwamen om het leven. De meeste slachtoffers wa ren baseball-spelers, die van een wed strijd terugkeerden. weerbericht ZACHT MET VEEL WIND Opnieuw ioenemende wind, aan de kust waarschijnlijk tijdelijk tot volle storm Meest zwaar bewolkt met en kele tijdelijke opklaringen en en dan regen of motregen. Zacht voor de tijd van het jaar. Tussen Scylla en CharyhJis Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Voor ons, Neder landers, valt er in Frankrijk iets te leren. Het land worstelt om vandaan te blij ven uit de greep van het communisme enerzijds, van het rechts radicalisme anderzijds. De grote massa der Ne derlanders wil ook geen van deze beide uitersten, maar wjj hebben het voordeel, dat de „derde macht", waar men in Frankrijk met zoveel moeite op afstuurt, bij ons r**'- werkeen heid is. Deze ..derde mr een com binatie van socialisten en socialistisch denkende Katholieken (M.R.P.), ver tegenwoordigt in Frankrijk een min derheid en is oneeveer even sterk als bij ons de oppositie groepen van links en rechts tesamen. Dit betekent, dat, terwijl bij ons de ze middengroepen het roer vast !n handen hebben, ze In Frankrjik alleen maar kunnen pogen tussen de beide monsters, waardoor ze van weerskan ten worden bedreigd, heen te laveren. Ze bevinden zich tussen Scylla en Charydis: wanneer ze door de een niet worden verzwolgen gaan ze aan de ander te gronde. Nu is het min of meer vanzelfsprekend, dat onder zul ke omstandigheden het alleruiterste wordt gepresteerd om het hoofd bo ven water te houden. Het gaat om liifsbehoud, om de handhaving van de eigen groep en de eigen gedachte. Tn- dien dus thans bepaalde doeleinden worden nagestreefd door deze derde macht", waarmee ze hoopt de situatie te redden, dan mag van te voren wor den aangenom"** het solver on mogelijke wordt "«daan om evm*-»rel opgezette schema's ook inderdaad te verwezenlijken. Van niet werkelijk willen, van traineren geliik wel eens het geval is geweest is e°en sprake. Er zijn plannen en die met ijzeren noodzaak worden uitge voerd. Wanneer nu blijkt, dacht de krach ten toch tekort reiken, dan mag dat voor ons een aanmaning zffn om nfet dezelfde weg In te slaan. Wat zien we nu in Frankrijk De staking, welke onlangs heef' ge woed, kon alleen worden beëindigd door verstrekkende tegemoetkomingen aan de werknemers in de vorm van loonsverhogingen. Men heeft die aan vaard op de wijze als in de oorlog de enorme daaraan verbonden kosten worden aanvaard: eerst W"' de oor log zijn gewonnen, dan In Frankrijk moest eerst de sta king aan kant. dan zou men verder zien. Dat verder zien bestond in de eerste plaats daaruit, dat zou moeten worden gepoogd deze loonsverhogin gen te doen blijven, door de prijsstij gingen. die er zo gemakkelijk op vol gen, tegen te gaan. Het ziet er naar uit dat men daarin niet zal slagen. Tot een prijsverhoging der nijverheidsproducten is reeds be sloten. Dat kon natuurlijk niet anders: een bedrijf moet lonend zijn om te kunnen blijven draaien en een hoog opvoeren der lonen brengt nu eenmaal onrendabiliteit met zich mee. De afweer werd daarop geconcen treerd op de landbouwvoortbrengselen en de eerste levensbehoeften. Dit front is nog niet bezweken, maar velen zien de naaste toekomst met grote vreze tegemoet. Wat dit ons nu aangaat? "Ook hier gaan wel eens stemmen op van mensen, die willen aansturen op loonsverhoging. Men zij voorzichtigl O zo gemakkelijk worden geesb»r> op gewekt, die zich later niet mee» le»«i bezweren. In Frankrijk noch Mar wordt voldoende beseft, dat we 'ewn in een arme tijd en dat van bc'r lijke weelde geen sprake kan zijn 't I« betreurenswaardig, dat deze armoede niet gelijkelijk drukt op aben Maar wat hebben we er aan ,.gep»e«mid- delen" toe te dienen, die de »«»*««ard van de iieke alleen ma«' vara*jrar«n? Laten we een voorbeeld nemen aan Frankrijk. A. ERIK»

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1