Ikmaaftki Onder de Schijnweiper N HOLLANDSE PERS 1945 4e Jaargang No 1135 „Benelux is een étappe op de goede weg" SPOEDIGE INSTELLING VAN COLLEGIAAL ORGAAN Franse Assemblée zet het jaar luidruchtig in E.V.C. richi zich ioi Wereld- vakverbond Minister Huysmans verzoekt ontslag Woensdag 14 Januari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. W'nd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 838, Alkmaar, tcL 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9), tel. 3967. Spaak zegi: Nauwer politiek en militair contact de consequenties „Als men niet de Benelux-gedachte wil, wat wil men dan voorstellen, om toi een politiek van herstel te komen? Dan zou men slechts daartegenover 'n poiitiek van individualisme en ego isme kunnen stellen, waaruit geen herstel van onze landen zou geboren worden. Aldus de Belgische minister-presi dent Spaak, die in het kader van zyn bezoek aan ons land gisteren in Den Haag een persconferentie hield. Een blik in de toekomst' Spaak zeide er absoluut van over tuigd te zijn, dat op den duur een Uitbreiding van de economische sa menwerking welke de Benelux beoogt zal kunnen worden verkregen. Op het ogenblik zou het nog te Van Mook installeert Federale Raad „Hel is nog niet te laat" „Je toekomst kan slech-s vezekerd worden, wanneer wü persoonlijk daar bij ieder streven naar eigen macht en a;. .en opzij zetten. T-» lang en tc veel heeft de vrijheidsbeweging in In donesië haar wegen gezocht langs die van geweld, van onderlinge naijver en van politieke en economische avonturen, die het land zelf in gevaar brengen en die het welzijn van het Volk bedreigen", aldus dr. Van Mook ghteren bij de instelling van de voor lopige Federale Raad voor Indonesië tu Batavia. „Het is nog niet te laat", aldus dr. Van Mook, „en wij kunnen, door de handen ineen te slaan, alsnog maat- gegelen treffen om de gevaren, die •ns van binnen en buitenaf belagen te keren". Dr. Van Mook zeide nog, dat bij de t -e van personen voor de Federale Peering hij zich had laten leiden door de overweging, dat voor deze taak mensen nodig zijn met een goe de naam en bekwaamheid, overtuigde voorstanders van een Federale Demo cratische «pbouw. vroeg zijn, om tot uitbreiding over te gaan. Benelux noemde Spaak een etappe op de goede weg, meer niet. Als er een goed en intiem econo misch accoord bestaat is het zeker, aldus Spaak, dat er veel meer sa menwerking en een grotere synchro nisatie op verschillend gebied gaat bestaan. Hij gaf tenslotte als zijn me ning öat men dan ook de consequen ties moet aanvaarden van een nau wer politiek en militair contact. Maas bij Maastricht wast snel De Maas bij Maastricht is plotseling sterk gaan wassen. Binnen enkele uren steeg het water ruim 50 cun. Een verdere was wordt verwacht, in ver band met de overvloedige regens van de laatste tijd. MORGEN DEBATTEN VOOR DE REGERING SVERKL ARING. De debatten over de regeringsver klaring, welke gistermiddag door Dr. Beel werd afgelegd, zullen morgen, Donderdag, om 1 uur beginnen. Dr. Beel in Tweede Kamer: Verhouding tot Republiek niet meer nummer één De minister-president, dr. L. J. M. Beel, heeft in zijn verklaring van gister over het Indonesische beleid en zijn verslag van de reis der drie ministers geen schokkende mededelingen gedaan. Het belangrijkste was wel, dat de minister-president de instelling van een Collegiaal Orgaan aankondigde met Dr. van Mook als voorzitter en twee door de Kroon te benoemen leden, waarvoor minister Neher en Jhr. van Vredenburgh zul len worden voorgedragen. Voorts zeide Dr. Beel, dat afgeweken zal worden van de te Malino vastgestelde staatsvorm. Sumatra zal uit meer autonome staten (Negara's) bestaan. Dr. Beel kondigde ook de samenstelling van een federale regering aan, terwijl hij zeide, dat de verhouding tot de Republiek niet meer van overheersende betekenis geacht wordt. Onveranderlijke houding Met betrekking tot de Republiek heeft de regering volgens de minis ter-president onveranderlijk vastge houden aan het standpunt, dat van enige vruchtbare politieke onderhan deling geen sprake zal kunnen zijn. zolang het staken van het vuren en van de andere vijandelijkheden niet is verwezenlijkt. Bovendien Is er op gewezen, dat het voeren van bespre kingen over deze vanzelfsprekende eis niet tot hi het eindeloze kan worden gerekt. Na zijn waardering te hebben ge uit voor het werk der Commissie van Goede Diensten, zeide Dr. Beel, dat Nederland onder geen voorwaarde Handelsvloot In het nauw De Amerikaanse handelsvloot voelt *i-h in het nauw gebracht. De scheep vaartmaatschappijen daar over de oceaan vinden, dat zij er al heel slecht van af komen in het plan-MarshalL N-'uurlijk. er zal wat werk aan de winkel zijn voor de verscheping der ir.r'li oenen tonnen goederen naar Eu ropa maar het profijt dóérvan laat yieh niet vergelijken met de ruimte, die de vele takken van industrie door de verhoogde uitvoer tussen produc tiecapaciteit en opstopping van voor raden verkrijgen; een ruimte, die vele milliarden dollars waard is omdat zij het stelsel redden kan waarin niet Verder wordt geproduceerd dan de w'nst reikt. Maar de scheepvaartmaat schappijen zien juist hun levensruimte beperkt, ingesnoerd zij vrezen het kind van de rekening te worden, ook al bevat het plan Marshall de voor haar verzachtende bepaling, dat er staal tekort is in de wereld, weshalve de Europese zestien beleefd doch dringend verzocht worden hun scheeps bouwprogramma's te beperken. Iets. wat de Europeanen helemaal niet kunnen appreciëren; zij 'waren, on danks het staaltekort juist weer zo vlot op weg om in de oude vorm te komen wat de handelstonnage aan gaat. En zij zijn niet gecharmeerd op de Liberty-schepen. het massa-product uit de oorlog, dat slechts een tien knopen lopen kan. Juist op het ge bied van de overzeese handel voelen zij nu eenmaal bijzonder veel voor de free-enterprise cultus, waarvan Uncle Sam hogepriester is Om de eenvoudige reden, dat Z'J tesamen de strijd met de Amerikaanse handels vloot gaarne riskeren. De Amerikaanse reders duchten de concurrentie. Dat, terwijl hun posi tie in de oorlog enorm versterkt is: Öe wereldkoopvaardijvloot bedroeg in 1939 bijna 69'/2 millioen bruto regis ter ton, waarvan bijna 12 millioen aan de V.S. behoorde, aan Engeland 18 millioen en ons land b.v. ong. 3 milli oen. In '45 zag de verhouding er heel anders uit. Van de 86 millioen ton hoorden er toen 42.5, bijna de helft. aan de V.S., nog slechts 14 millioen aan Engeland (en iets meer dan 1,5 millioen aan Nederland). De scheepsbouw der V.S. breidde zich in de oorlogsjaren dermate uit en verbeterde haar werkmethode zo, dat in steeds korter tijd schepen van be hoorlijke constructie konden worden afgeleverd. In 1938 waren er 28 grote scheepswerven, die in totaal 341.219 tonnen produceerden; in '42 reeds 746. productie: 8.089.732 ton; in '45 wer den nog 10.523.550 tonnen afgeleverd en men was toen reeds over het hoog tepunt (19.238.626 in *43) heen. De oor log plaatste de Amerikaanse scheeps bouw Verre aan de kop. Maar er zijn twee belangrijke fac toren, welke het behoud van deze po sitie in gevaar brengen. Andere zee varende naties hebben door een lagere levensstandaard en lagere lonen een aanzienlijke natuurlijke voorsprong in BuiienlancJs Over zich i de productie. Ten tweede kunnen de te trage Liberty-schepen de concur rentie met de betere typen die Eu ropa maakt, niet doorstaan. De scheep vaartmaatschappijen weten zeer goed, dat het behoud van hun bevoorrech* positie alleen mogelijk zou zijn met behulp van een flinke regeringssub sidie. In het ter gelegenheid van het plan- Marshall geproclameerde wereld staaltekort zou men een dergelijke subsidie aan de Amerikaanse scheeps bouw kunnen zien. Maar zij gaat de belanghebbenden niet ver genoeg, want de toekomstige concurrenten wordt zelfs een 500-tal Verouderde Li berty-schepen niet gegund. Er kan in elk geval mee gevaren worden en el ke munitie t voor de „vijand" is ver raad van eigen zaak! Maar "er bestaat, dunkt ons, niet veel kans, dat de groten der scheepsbouw en handelsvloot Truman of het Con gres aan het schrikken maken. Deze groten zijn nog steeds kleinen verge leken bij de auto-, olie-, staal-, en ko perkoningen, die van Europa voorlo pig geen enkel gevaar te duchten heb ben voor hun monopolie-positie. AH. een andere dan de Van Mook-lijn als demarcatielijn kon accepteren. In het voorstel van de C. v. G. D. is inder daad de Van Mook-lijn aangehouden. Oe Unie Gedacht wordt een Unie van twee souvereine staten te vormen in plaats van het ene souvereine Koninkrijk der Nederlanden. De souvereine sta ten zullen zijn het Koninkrijk, om vattende Nederland, Suriname en Cu- racao en de Ver. Staten van Indo nesië, omvattende een aantal deel staten. Beide souvereine staten zullen bij de U.NO. zijn aangesloten. Het Huis van Oranje staat aan het hoofd van de Unie. Gedurende de over gangstijd einddatum zo mogelijk 1 Januari 1949 zal de souvereini- teit van het Koninkrijk der Neder landen over geheel Indonesië ge handhaafd blijven. Cachin hield zich niet aan traditie; groot tumult het gevolg JAPl De stormwind giert door de straten. Bonkige wolken flarden jagen met vaart door het luchtruim. Plotseling vallen de hagelstenen strie mend neer. Het is bijna noodweer. In de verte komt een jongetje aan. Een peuter van een jaar of zes zeven. In een krui- wagentje rijdt hij een zak met oude kranten. Boosaardiger joelt de wind nog. Glimlachend kijk ik het jongske aan, dat plotseling begint te brullen. Zijn moeizaam verzamel de hoeveelheid oude kran ten voor de Jeugd Actie Pa pier Inzameling dreigt het slachtoffer van de storm te worden. De wind heeft de zak open gerukt en reeds fladderen de eerste kranten weg. Als ik haastig toesnel om de behulpzame hand te bie den, heeft het joch zich luid brullende op de zak gewor pen en er valt voor mij niets anders te doen dan de weg hollende kranten achterna te snellen en op te halen. Als de zaak weer in orde gebracht is en de zak met kranten tegen verdere bal dadigheden van de wind be veiligd is, glimlachen we tegen elkaar. Japi is gered! K&LENGELD KAN GOED BESTEED WORDEN „Maakt Uw kolenbonn'en tot warm tebronnen voor hen, die op hun post stonden en staan". Onder deze leuze organiseren de NIWIN en de Nationa le Monumenten Commissie thans een grootscheepse actie ten bate om. van nagelaten betrekkingen van oorlogs slachtoffers en de militairen overzee. De bedoeling is. dat een ieder, die het teveel betaalde geld voor z'n ko- lenbonnen heeft teruggekregen, dit be steedt aan bovengeno'emd doel. Steunactie voor Indonesisch volk gevraagd In verband met de toestand in In donesië heeft het secretariaat der E.V.C. zich op 12 Januari j.1. in een uitvoerig schrijven tot het Wereld- verbond van Vakverenigingen gericht, in verband met het zes maanden ge leden door de regering genomen be sluit, „door middel van een militaire actie het Indonesische volk opnieuw te onderwerpen aan de wil van het koloniaal imperialisme", zoals het schrijven zegt. De volledige aandacht van het W. V.V. wordt gevestigd op 't werk van de Commissie van Drie en een uit eenzetting gegeven over „het streven der Nederlandse regering met her nieuwde kracht van wapenen tegen de Republiek op te treden." Mede naar aanleiding van de reso lutie van het Uitvoerend Bureau van het W.V.V, "opgesteld in de zitting van 18 tot 24 November te Parijs, waarin bevestigd wordt „dat het W. V.V. solidair is met het Indonesische volk in zijn strijd voor nationale on afhankelijkheid", stelt de E.V.C. o.a. voor, deze solidariteit vorm en inhoud te geven door in alle landen een actie te organiseren voor het inzamelen van textielgoederen en medicamenten voor de bevolking van de Republiek, daar „de Nederlandse blokkade een toenemend tekort heeft veroorzaakt". Tevens doet de E.VjC. het verzoek, om namens het W.V.V. een represen- tieve commissie naar Indonesië te zenden, die zich ter plaatse onder meer door de Sobsi kan laten in lichten. Meikevers vergisien zich In het Noord-Limburgse dorpje Velden werden drie meikevers gevangen. Waar schijnlijk zijn de diertjes door de zachte winter in de war geraakt en hebben zij zich daardoor vroeger op pad gegeven dan goed voor hen was. Of zij nu op de naam „Ja- nuari-kevers" aanspraak ma ken is niet bekend. Naar het A.N.P. verneemt, heeft Dr. G. W. M. Huysmans, Minister van Eco nomische Zaken, op medisch advies ontheffing uit zijn ambt verzocht. Dr. Huysmans was van 23 Februari 1945 tot 24 Juni 1945 Minister van Fi nanciën in het kabinet Gerbrandy en in Aug. 1945 werd hij minister van Economische Zaken in het kabinet- Beel. In September 1947 werd bekend, dat Dr. Huysmans voor een operatie moest worden opgenomen. Midden November kon hij zijn werk van Mi nister Mansholt, die hem had ver vangen, overnemen. Nadien is Minis ter Huysmans lijdende aan ischias. Joods Palestina mobiliseert Alle in Palestina wonende Joden, ook de vrouwen, tussen de 17 en 25 jaar zullen met spoed worden gemo biliseerd. Morgen reeds zal deze mo bilisatie voltooid zijn. Onderwijl duurt het binnendringen van Arabieren uit 1 Syrië en de Libanon voort. Er was weer een enorm tumult gisteren in de Franse Nationale Ver gadering, die Herriot, de leider van de radicalen, als voorzitter herkoos. Marcel Cachin, de 86-jarige leider van de Franse communisten, moest, als oudste afgevaardigde, deze eerste vergadering van de nieuwe zitting openen. Hij hield zich niet aan de traditie, in de openingsrede geen po lemische kwesties aan te roeren, maar schetste de politiek van zijn partij. Vijftig rechtse afgevaardigden ston den prompt op en verlieten de zaal onder het slaken van luide protest- kreten. „Naar Moskou". Toen de vergadering heropend werd. verklaarde Cachin, dat men er niet in geslaagd was een praesidium te be noemen. Hij wilde daarom de verga dering tot heden schorsen. Wederom brak een geweldig rumoer los. Dê rechtsen riepen: „Naar Moskou, naar Moskou". Suopoosten verwijderden de mensen van de tribunes en het licht werd uitgedraaid. Maar een 12- tal afgevaardigden bleef zitten om een sigaretje op te steken en het drbat onderwijl voort te zetten. Onenigheid over besluiten Ondanks dit stormachtig preludium zijn er enige zaken gedaan. Herriot werd met 317 tegen 174 stemmen (op de communist Raoul Calas) herkozen tot voorzitter van de Nationale Ver gadering. Maar over de keuze der vi- ce-presidenten ontstond wederom on enigheid. De communistische partij zou als grootste partii de eerste vice- president mo'eten opleveren, maar Max Lejeune (socJ werd in zifn nlaats gekozen. Germain Pevrolie fM. R.P.) werd tweede, Jacaues Duclos (comm.) werd derde vice-pr'esident. Cachin weigerde om deze reden, het voorzitterschap verder waar te ne men. Hij deelde mede de vergadering tot heden te verdagen ..teneinde een ieder in de gelegenheid over de situatie na te Stalin wederom niet dood De Zweedse professor Elis Berven heeft op zijn terugreis uit Moskou te Helsinki verklaard, dat hij een van de maarschalken van de Sovjet-Unie had behandeld. Op de vraag of het Stalin betrof antwoordde hij: „Neen, doch ik kan de identiteit van mijn patiënt niet bekend maken". Berven zeide dat zijn patiënt een maarschalk van het tankcorps was, die aan een tamelijk gewone vorm van huidkanker leed. in scheervlucht op andere pagina's Brandweercommandant, Ringers. afscheid, pag. 2 kol 1 Weer een ongeval bij Bergerbrug pag. 2 koL 5 Interview m-t mevr. VisserRoosendaal en pag. 3 kol 1 Alkmaars tandtechniker staat terecht pag. 4 koll Diamanten huwelijksfeest pag 4 kol 0 Indonesië en Jan Moedwil, de bekende spreker voor de Belgische omroep te Londen in de bezettingsjaren, zal onder aus piciën van de Benelux 13 Februari a.s. een lezing houden in Den Haag De Zuid-Afrikaanse dichter, N. P. v. Wijk Louw, is door de Utrechtse Universi teit het ere-doctoraat verleend. Zo wordt op de juiste manier verbonden heid' tussen delen van „groot-Neder land" gekweekt! Douane van Priok heeft een passagier aangehouden die tubes opium smokkelde. Lege melkblikjes camoufleerden de verder felijke bagage De twee broers uit Raamsdonkveer, die onlangs in ver band met de bomaanslagen te Breda gearresteerd zijn, blijken een aantal inbraken op hun geweten te hebben. O.m. stalen zij voor f 3000 textiel in Oosterhout. Doordat een der ar beiders een flesje met aether kapot stootte, ontstond een heftige brand in de fabriek van Brocades en Sthee- man te Meppel. Het vuur werd ge blust, maar twee arbeiders liepen ernstige brandwonden op. Weer een onbewaakte overweg, die een mensen leven eiste: de 52-jarige heer M. de Hoop te Waalwijk werd door een trein gegrepen. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter Bishop een Engelsman maakt aanspraak op 50.000 gulden beloning. Z.i. is het distributie stelsel, dat thans in werking is, een getrouwe copie van het systeem, dat hij 19 jaar geleden voorstelde en waarop deze prijs als beloning stond. Maar indertijd werd zijn vinding af gewezen. In Yorkshire stortte een vliegtuig van de R.A.F. neer; drie do den. Een Amerikaans toestel onder ging bij Washington hetzelfde lot: vijf doden. De regeringsverklaring over .one- sië heeft, wat men er verder ook over zou kunnen zeggen ,op zijn minst op heldering gebracht. Zij blijft een be vestiging van de politiek, door dr. Van Mook sinds Malino ingezet, de politiek waarvan zij die van stonde af aan een de Nederlandse belangen bedreigend gevaar zagen in het Re publikeinse vrijheidsstreven. alles verwachtten; de politiek die werd gevreesd, niet om haar onmiddellijk succes, maar hrar uiteindelijk resul taat, door hen die jvist in volledige overeenstemming me Republiek de enige waarborg zagen voor een behouden vaart 'in de toekomst. Het is de politiek van he' vor men van negara's en deahra' van staten met gelijkberechting ter ver staan van dc Republiek, maar met groter gebondenheid aan het oude gezag: een stelsel waar de Republiek zich nolens volens In zou reten schikken. Dr. Beel gebruikte goet: ter- men. In dit stadium waren zij niet meer nodig. Hij schetste de beginse len, waardoor onze politiek jegens In donesië zou moeten wrdep r„»-pn- merxt als volgt: le erkenning van Kei r ]fb hik- kingsrecht der Indonesische volkeren. 2e volledig begrip voor het stre ven naar verwezenlijking van dit recht, dat zich bij de Tndon«?«,he volkeren openbaart: 3e het streven om in vret aum' overleg de staatkundige x vorm te vinden "oor een Aiurza»- -en- gaa^ Niettegens'eanrlp de «roecU toon. die uit deze verklaring klinkt, zijn we sceptisch gestemd ten aanzien van 'n spoedige oplossing der geschillen. De Nederlandse politiek heeft in Trtdo- nesië gezegevierd, dat valt niet te ont kennen: de Nederlander heeft zich zelf weer op zijn voetstuk geze* 4an de Republiek wordt een plaats aange wezen, die ze kan nemen of niet. Ze zal dit vermoedelijk niet "f met tegen zin doen en de twist blijft In de rest van Indonesië dunkt ons een wapenstilstand te zijn ingetreden, die het noodzakelijk maakt onze geld verslindende troepenmacht in stand te houden. Voor hoe lang nog? Wanneer Nederland de eerstkomen de tijd besteedt om de landen, die nu met ons samengaan, werkelijk zelf standig te maken en los te laten, ach ten we een blijvende oplossing moge lijk. Voor zover wij kunnen beoorde len geschiedt thans het tegenoverge stelde: de geldmakers gaan voor. Zij profiteren van de enorme legerlasten en bederven meer dan ze goed maken. Indien dit ook maar ten dele juist is, dan gaat het verkeerd en dan zal deze regeringsverklaring het lot de len van zovele andere: ze zal spoedig zijn vergeten. Men doet er goed aan te bedenken, dat het ontwaken van Azië iets reëels is en op den duur niet kan worden tegengehouden. Nóch door troeoen. nóch door frasen, die in de practijk niet worden verwezenlijkt Het 'enige Is: de onafhankelijkheids- be,weging te leiden 5n een geest van liefde voor het Indonesische volk. Al het andere voert uiteindelijk tot teleurstellingen. OM NIEUWELINGEN- KAMPIOENSCKAPPEN In Amsterdam werd gisteren een begin gemaakt met de nieuwelingen kampioenschappen van Noord-Hol land. weerbericht IETS MINDER ZACHT Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen en regenbuien. Aanvankelijk nog stormachtig, doch later geleide lijk afnemende wind. Enige daling var temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1