Ikmaaidei' Mer de Schijnwerper N HOLLANDSE PERS 1945 iï Yijf per honderd dollars te reserveren voor Amerikaanse firma's Franse Nationale Vergadering samengesteld Djokja ontvangt Nederlandse verklaring uiterst koel 4e Jaargang No 1136 Donderdag 15 Januari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338, Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6 A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9)tel. 3967. Snijder ontvouwt financiële aspecten van Marshall-plan Gedeeltelijk subsidies, gedeeltelijk leningen „Ik ben er zeker van dat Amerika HUIIIIHIIIIIMIilllllllllllll deze bevriende landen niets wenst te dicteren" aldus John Snijder, de Amerikaanse minister van Fin*ir"f j in een uiteenzetting over de finan ciële aspecten van het plan-Marshall, welke hij voor het congres gisteren gaf. Hij deed een beroep op de afge vaardigden van het bedrag dat Trli man had voorgesteld, 'liets te be snoeien. Snijder stelde een aantal punten voor, waarvan wij als belangrijkste Doemen: lT Het ter beschikking te stellen dol! ar bedrag zal gedeeltelijk als sub sidie, gedeeltelijk als lening worden Verstrekt. Terugbetaling naar vermo gen. 2. Vijf procent der dollars dient gereserveerd om aan particuliere Amerikaanse firma's hun winst op beleggingen in Europa uit te betalen, teneinde narticuliere beleggingen aan te m ledigen. Eis tot stabilisatie der geldeen- keid van het te helpen land. 4. Elk land moet een bedrag in de eigen geldeenheid ,in waarde ge- ljjk_~an d» van d° V..®?ge bruiken voor aflossing van de staats- ichuM, tenzij de V.S. toestaan dat de ze gelden besteed worden voor de wederopbouw van dat land. Ook V.S. moeten oppassen voor inflatie Snijder legde er de nadruk op. dat de Ve*. Staten zelf ook anti-inflatie maatregelen dienen te nemen, gelijk aan die welke van de Europese lan den zullen worden verlangd. 16 Landen-Conferentie voor- lonis- n'ef gewenst Naar uit Washington gemeld wor.lt lijn de V. S. voorlopig tegen een nieu- w conferentie der 16 Eutodpcp landen Berst moet vaststaan, in welke vorm j. i «oedgekeurd. Er wordt hefig getwist over de vraag of verder hulpverlening aan Tsjang Y T<=iek gewenst is. De bekende ex pert, prof. Latinore verzet zich er te- Een „lip" aan Nederland Aangaande Nederland werd door het Amerikaanse departement van Bui tenlandse zaken opgemerkt, dat het herstelwerk aldaar tot nu toe indruk wekkend is geweest, maar als de Ne derlandse regering er niet in mocht slagen noodzakelijke maatregelen Ie nemen, ook met betrekking tot de be talingen van en naar het buitenland, dan „lijkt toenemende controle der regering op de binnenlandse econo mie onvermijdelijk" en het verlies op uitzicht van de terugkeer naar een stelsel, dat wijde mogelijkheden biedt aan het particulier initiatief, zou stel lig leiden „tot vergroting der politie ke spanning". gen, daar volgens hem, de corrupte regering van Tsjang Kai Tsjek geen orde in de economische chaos zal kunnen scheppen. Franco is tevreden Een woordvoerder v^n het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de regering van Franco „met genoegen kennis heeft genomen van de opmerking van Marshall, dat Spanje wellicht deel zou kunnen hebben aan het plan voor het Europese herstel. Langs de straat NOODLOT In de Bijenkorf staan twee meisjes op een plaats, van waar je een blik kan wer pen op de verschillende éta ges. Vol verrukking wijzen ze elkaar op de dingen die ze zien. Heel onschuldig, maar op een manier, die een aantal leden van het manne lijk geslacht uitlokt om er ook bij te komen. Het wordt een complete op loop Een chef begint er zich zichtbaar aan te ergeren en gelast het mannelijk gedeel te om door te lopen, waar aan ze onwillig voldoen. Een vindingrijk jongmens, waarschijnlijk tot het ras der studerenden behorende en met nogal wat animo voor de meisjes, snelt een verdie ping hoger. En daar begint het spel. Hij ziet wat zij zien en ten slotte zien ze elkaar. Het ogenspel begint en duurt voort, tot het noodlot ingrijpt. De jongeman buigt zich te ver naar voren en zijn hoed begint een zwerftocht naar beneden. De student rent de trappen af om zijn eigendom weer te bemachtigen en het gierlachen van de meisjes dreigt weer een oploop te veroorzaken. Tot de grimmig kijkende chef weer verschijnt en geen gevoel voor humor blijkt te bezitten. Want nu worden ook de meisjes weg- gebonjourd. De idylle is verstoord. Na nieuwe schorsing en veel rumoer In de Franse Nationale Vergadering is gistermiddag weer heftig gediscus sieerd. De radicaal-socialist Queuille was van mening, dat het reglement van de vergadering geschonden werd, daar de bijeenkomst werd verdaagd, zonder dat het woord was gegeven Wat qebeurt er In FranWriilc Zou ondoenlijk zijn. om bij elk opstootje in de Assemblee Nationale etil te staan en ook het feit, dat do communisten in de contramine wa'en geeft nauwelijks meer stof tot overdenking! Maar bij de laatste ver kiezing van een voorzitter is het won derlijk toegegaan en wie de zaak op do keper gaat bekijken, moet tot de conclusie komen, dat het grootste ge- li'v ditmaal waarschijnlijk aan de Jcp*»t van de minderheid was. Ten- jir-xjte formeel. ■"tat is er voorgevallen? Ontdaan 't begeleidend elkander-de-waaï- Jip'H-zeggen komt het hierop neer* volgens beoalineen van de grondwet inbeten alle leidende functies (voor- vice-presidont, auaestor. enz.) n=»nr evenredigheid met de sterkte d"'* Kamerfracties vervuld worden. Dwz. wie de sterkste fractie heeft, ho«ft ook de man op de belangrijk st oost. Tenminste, tot nog toe heeft jnon het zo opgevat en het is begri.i- poi'-k dat de communisten, die de st*"-kste fractie bezitten, gebelgd zijn d' Knn Jaenues Duclos weggeran- werd van de post die hem rech tens zou toekomen, nl die van eerste v'eo-nresident Om dit te bereiken le"^en de niet-communisten de be- ir^'^nde benalingen anders uit en ga- V'"1 >>nn tegenstanders slechts posten Ven minder belang, zij het in een ijo^«T«iijk aantal dat men. misschien me* een korreltje sophistiek, toch V— evenredige vertegenwoordiging" ken sDreken. Tc deze kwestie nu de moeite waard io»T> er zo'n drukte over te maken? N~n\ vergeleken bij de problemen die aan de orde zijn zou zij van na genoeg geen belang zijn voor een par lement, dat normaal werkt Deze functies zijn. gezien in het hele staats fo^el, niet veel meer dan functies ion 'wpjer maar in één bepaald ge- va1 worden zij plotseling uitermate Ije'rmgrijk. Dat is bij een ontbinding ,V?n Assemblée Nationale. Bii narlemcntsontbinding wordt de Voorzitter van de Assemblée. in dit geval dus Herriot. tijdelijk minister president. Mocht deze zijn functie om de een of andere reden niet kunnen j vervullen, dan is de eerste vice-voor- zitter aan bod. Herriot is oud éls Duclos vice-voorzitter geworden was, zou het niet denkbeeldig zijn geweest dat hij Herriot binnen afzienbare tijd had moeten opvolgen. De kans te lo pen. een communist op een aller-cri- tiekst ogenblik als minister-president te hebben is het laatste, wat de Franse niet-communisten zouden wij len. Op dit punt rijzen de vragen. Staat r>*rl»-"'mts-ontbinding dan voor de deur? Er kan toch geen kijk op ziin zolang deze alléén in het voordeel van de Gaulle uit kan vallen? Zo was het zeker voor kort maar er ziin aanwijzingen, dat de verhoudin gen in een ander stadium traden. Wij denken aan het demonstratieve be zoek. dat Foster Dulles. Marshall's rechterhand, aan De Gaulle onlangs bracht; aan de rede van De Gaulle, Buitenlands Overzicht j die daarna volgde en die opmerkelijk zacht van tint was. De communisten beschuldigen thans openlijk en fel de socialisten van 't aanknopen van rela ties met De Gaulle: wij laten dat voor hun rekening Maar het is niet onwaarschijnlijk, dat er op de man nen van de S.F.I.O. druk uitgeoefend wordt in deze richting. Twee feiten zijn er n.1. van alles-overheersend be^ lang; Engeland en Frankrijk worden verwacht gezamenlijk de leiding te nemen voor de economische ordening van Europa, die de V.Sals voorwaar de voor de hulpverlening stelt. En de orde-op-eigen-zaken die Mayer's wetten beogen zal zeer moeilijk te verwezenlijken zijn met dit, te smal le, kabinet. Ondenkbaar is het niet, dat De Gaulle in dit stadium wat wa ter in de wijn zal doen; zeker niet, dat Schuman alles voelt voor een bre der kabinet. Wat de figuur van Au- riol betref» ten tijde van de oor log heeft hij buiten Frankrijk, vlak na de oorlog in het eerste kabinet met De Gaulle samengewerkt en des presidents beste kwaliteiten noemt men die van de bemiddelaar? Frankrijk voor nieuwe verkiezingen? A. H. aan degenen, die hierom hadden ge vraagd. De communisten waren van mening, dat de grondwet is geschonden, daar er geen communist is gekozen als eerste vice-president. Onder protesten van alle afgevaar digden behalve de communisten die hem toejuichten, verklaarde de com munist Peron, dat het de bedoeling was „de deelneming van de belang rijkste groep in de Assemblée aan het parlementaire werk te beperken". De radicaal-socialist Giaccobi on derbrak hem onder tumult; „Uw le den. die voor het bureau zijn voorge steld, zijn geen secretarissen van de Assemblée, maar van de communis tische partij". En Peron op zijn beurt, veroordeelde de onderworpenheid van de regering aan de wil „van de rege ring der trusts aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan." De vergadering werd geschorst en na dc hervatting werd de oppositie te gen de lijst van candidaten, geformu leerd door de communisten, met 387 te gen 182 stemmen afgewezen. Cachin weigerde ..een volledige lijst voor te lezen" en verliet de voorzitterszetel. De vergadering werd daarop voort gezet onder voorzitterschap van Vi olette (radicaal-socialist), die op een na de oudste afgevaardigde is. Vio lette proclameerde de liist en ver klaarde, dat de Assemblée voor de huidige zitting is samengesteld. „Positie van Republiek niet gegarandeerd" Naar het Republikeinse persbureau Antara" mededeelt, is volgens wel ingelichte kringen te Djokja een twaalf punten omvattend voorstel door de Nederlanders aan de Republiek voorgelegd, hetwelk volgens de Ne derlanders tot oplossing van het huidige conflict zou kunnen leiden. Het valt niet te verwachten, dat het officiéél bescheid van de Republi keinse regering zeer bemoedigend zal zijn; officieus, via het persbureau Antara, heeft ijj reeds onmiddellijk critiek gebracht. Kwestie van volksstemming niet aangeroerd" Jhr. mr. Van Vredenburgh reisde per vliegtuig van Batavia naar Djokja. op verzoek van de Commissie van Goede Diensten, teneinde „het Neder landse standpunt te verduidelijken". Antara commentariëert zeer koel: Dit voorstel bevat geen enkele ga rantie omtrent de positie van de Re publiek in de „Verenigde Staten van Indonesië"' en roert ook niet de door de Commissie van Goede Diensten voorgestelde volksstemming in Indo nesië aan. De Commissie heeft ook van haar kant een voorstel van zes punten voorgelegd, waarin duidelijk voorzien Ook Truman waarschuwt voor economische depressie MAATSCHAPPIJEN MAKEN ENORME WINSTEN. „Wanneer niet onmiddellijk maat regelen worden genomen om de lo nende inflatie tot staan te brengen zal een depressie in de Ver. Staten vrij zeker zijn", aldus president Tru man in de boodschap tot het Congres. Wanneer deze ineenstorting zal plaats vinden kon de president onmogelijk nauwkeurig zeggen, doch er bestaat wél zekerheid, dat zij een vernielen de kracht zal hebben indien men de toestand op ziin beloop laat. „In ieder geval", zo zeide Truman, ..zal er meer schade toegebracht wor den aan de menselijke welvaart en zal de regering dieper moeten in grijpen dan wanneer er maatregelen worden genomen om de depressie te voorkomen". Ook daar: lonen en prijzen. De president wüst er in zifn rap port o.m. op, dat de loonsverhogingen geen gelijke tred houden met de -H Bonnenliisi op paqina 2 ffiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiM groothandelsprilzen, die met een jaar- liiks gemiddelde van 20% stijeen. De winsten der maatschapnHen *Hn In 1947 met 33-% ten opzichte van 1946 gestegen. Truman zegt voorts, dat men elke Amerikaan een belastingverlaging van 40 dollar kan bezorgen Daarvoor moeten compensaties worden gevon den in hogere heffingen op de win sten der maatschappijen. Onmiddel lijke aanneming van Trumans anti inflatie wetgeving Is een ander punt ter voorkoming van de economische ineenstorting. MEPPEL HEEFT LAST VAN HET WATER Door de abnormaal hoge water stand ziin bij Meppel enige honder den hectaren land ondergelopen. Eni ge straten in Meppel zelf staan blank en wegen zijn verzakt. Opvoedingsgesticht ging in vlammen op Kinderen in veiligheid gebracht Brand in bioscoop zonder ongelukken In het bekende opvoedingsgesticht te Lichtevoorde (Achterhoek) is gis teravond een grote brand uitgebroken De broeders slaagden er in „de kin deren alle in veiligheid te stellen. Een vleugel van het gebouw en het middengedeelte is geheel afgebrand. De brand ontstond omstreeks 10 uur in de rechtervleugel van het com plex, vermoedelijk door kortsluiting. De brandweer uit Winterswijk, Doe- linchem, Groenlo, Varssaveld, Lich tevoorde en nog and are plaatsen snelden te hulp, maar weldra bleek, dat middengedeelte en rechtervleugel niet meer te redden was. De tweehonderd pupillen werden in een buiten gevaar zijnd gymnastiek lokaal bijeengebracht onder toezicht van enige broe<Iers om ontsnapping te voorkomen. Personeel en jongens liepen geen letsel op. Tijdens een kindervoorstelling in de Astorir-bioscoop te Brunssum brak gistermiddag eveneens brand uit De vijfhonderd Jeugdige toeschouwers werden door de directeur van het the ater ordelijk naar buiten geleid. De operateur bleef op zijn post en kreeg brandwonden in liet gelaat. Drie machines zijn door het vuur vernield. De strijd in Griekenland laait weer op, Griekse Spitfires zijn in actie aan de Golf van Corintië, waar de parti- sanen dorpen hebben omsingeld. De Griekse regering vreest, dat ook el ders in het land aanvallen zullen wor den gedaan, en pogingen de regerings troepen her en der te verspreiden. wordt in het houden van een volks stemming onder internationaal toe zicht". Het Republikeinse antwoord zou hedenochtend aan de Nederlanders worden medegedeeld Jhr. van Vre- denburg zou vandaag nog met dit antwoord naar Batavia terugkeren. Eerste doodvonnis over Nederlandse vrouw voltrokken Ans van Dijk heeft voor haar verraad geboet Voor het eerst na de oorlog is een doodvonnis voltrokken, dat uitgespro ken was over een Nederlandse vrouw Het was de beruchte Jodenverraad- ster Ans van Dijk, die voor de S. D. in Amsterdam werkte en over wie gistermorgen het vonnis voltrokken werd. Zowel het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam als de Bijzondere Raad van Cassatie hebben haar ter dood veroordeeld. Zij was de tweede vrouw in Nederland, die door een Bijzonder Gerechtshof ter dood veroordeeld was en haar beroep door de Bijzondere Raad van Cassatie zag verworpen Hetzelfde was het geval met Geessien Bleeker uit Delfzijl- In deze zaak heeft de verdedigster echter een revisie-aan vrage ingediend. Ans van Dijk vroeg gratie aan. welk verzoek is afgewezen. Oorlogswee Meer dan hall millioen hall-Amerikaanljes Volgens de „New York Daily News" zouden de Amerikaanse militairen minstens een half millioen onwetti ge kinderen, verspreid over de gehele wereld, achtergelaten hébben. Vol gens de resultaten van een ingesteld onderzoek zouden zich in Groot-Brit- tannië 22.000 onwettige kinderen van Amerikanen bevinden, elders in Eu ropa een honderdduizend. Doch dit zijn dan alleen de gevallen, waarin de moeder of vader de origine van het kind heeft toegegeven! Sommige in stanties schatten het totaal aantal op 700000. Tienduizenden in de steek ge laten vrouwen hebben naar Washing ton geschreven om verlening van steun, doch de Amerikaanse regering heeft daaraan geen gehoor gegeven. Er bestaat slechts een particuliere or ganisatie, opgericht door een voorma lige Rode-Kruis-man, die zich mét dit probleem bezig houdt. OP EIGEN KRACHT VERDER. Het Noorse stoomschip „Germa", dat 5- mijl ten Oosten van Vlissingen op een wrak liep, is gistermorgen zo wel Vlissingen als Terneuzen gepas seerd en vaart op eigen kracht naar Antwerpen. Door pompen blijft het vaartuig drijvende. in scheervlucht Italië en Joego-Slavië zijn tot over eenstemming gekomen inzake het gou verneurschap van Triest. Paul van Zeeland, het Belgische lid van de Com missie voor Goede Diensten, keerde gisteren uit Djokja in Batavia terug. - Schuhmacher leider van de Duitse so ciaal-democratie, heeft wederom be toogd het niet eens te zijn met een verdeling tussen Oost en West, - Te Jeruzalem weerklonken Woensdaga vond zware ontploffingen.- Het schijnt dat de Joodse Haganah met mortie ren een aanval deed op het kwartier van een Arabische Sjeik. De Irgoen Zwai Leoemi, de Joodse verzetsbe weging, heeft de Haganah er van be schuldigd enige leden van haar orga nisatie te hebben ontvoerd. Zij waar schuwen voor „een tweede Grieken- land"!- Ongeveer vierhonderd km. ten Noorden van Quebec zijn twee trei nen op elkaar ingeredea Vijf perso nen werden gedood.- Eei. vliegtuig van een arts vatte vlam bij het opstijgen ergens in de Belgische Kongo. Drie in zittenden kwamen om het leven. op andere pagina's Reisvereniging jubileert pag. 2, kol 1 Distributie maakt geen fouten. pag. 2, kol 3 Kerstfeest in de tropen pag. 3, koL 1 Een op de zes kankerpatiënt pag. 3, kol. 3 Het feest van de brandweer pag. 4. koL 1 Bezit Vandaag ontving ik een geschriftje met het opschrift „Aan het Neder land Volk", vermoedelijk daterend uit 1946. Ik ontving het van een on bekende afzender en het geschriftje wil zelf ook anoniem zijn: „Dit is niet ondertekend, omdat het volstrekt on belangrijk is, wie het geschreven heeft". Het wil de oplossing brengen voor de moeilijkheden, waarin de mensheid is geraakt, het wil breken met ka pitalisme. imperialisme, nationalisme, militarisme en wa' dies meer zij en 't noemt deze oplossng zeer eenvoudig. Op papier is ze dat ook: de weke lijkse productie van ons volk wordt omgerekend in guldens en gedeeld door het aantal inwoners, waarmee dan het bedrag is bepaald, dat ie dere Nederlander krijgt uitbetaald. Dit is socialisme!, zo roent de schrij ver vol enthousiasme uit. We betwijfelen het. In een samen leving is zoveel verscheidenheid: er zijn jongen en ouden, vliitigen en lui en, bekwamen en onbekwamen, te vredenen en ontevredenen, strevers en onbaatzuchtigen. soaarzamen en verkwisters, gaat U maar door. Laten we bedenken, dat de natuur geen algehele gelijkheid kent. De mens, die allen en alles over één kam wil scheren, moet onherrneneliik fa len. Kortom, de zaak ligt wel even lastieer. Wat we wel kunnen en wat we dus moeten is: de uitersten tot elkaar brengen, de grote tegenstel lingen wegnemen. Doen ze dit. dan werken we samen met de natuur, die deze óók niet wil: te grote armo»de is dodeliik evenals te grote weelde; te veel arbeid ondermijnd het men- selüke gestel, evenals weinig of geen arbeid. Schaf het bezit af, zegt de brochure. Hoe kan dit? Wanneer iemand deze week op zijn staatsuitkering bespaart, daarvan iets ter zijde legt, omdat hij verwacht het over enige tijd meer nodig te *oV>bcn, dan is het bezit reeds weer daar. „Kan niet", zal de schriiver zeggen. De bonnen verlopen. Goed. dan wor den de bonnen besteed en de artikelen opgeslagen in kelder en kast. Wat het begin is vJn de zwarte handel. Het lijkt alles zo eenvoudig. Ook op dit gebied echter kunnen we veel doen. Het bezit uitschakelen is een onmogelijkheid. We kunnen het echter wel minder aantrekkelijk ma ken door allerlei dingen, waarvoor te genwoordig bezit noodzakelijk is. zo danig te regelen, dat het daarvoor overbodig ls geworden. We denken daarbij in de eerste plaats aan drie dingen: 1. De jeugd. De overheid dient de opleiding geheel te bekostigen. Dit zal er toe voeren, dat niet het bezit der ouders, maar de aanleg van de jongelui bepalend is voor de kwestie, wie straks in de samenleving de lei dende functies zullen vervullen 2. De werkende mens. Het behoort een vanzelfsprekendheid te zijn, dat ieder, die kan werken ook in het arbeidsproces wordt opgenomen en dat hem daardoor een behoorlijk le venspeil is verzekerd. Waar uitdruk kelijk zij vastgesteld dat het verschil tussen de man in een leidende posi tie en die In een ondergeschikte niet in hoofdzaak tot uitdrukking behoort te komen in een veel groter inkomen. 3. De ouderdom. Het is thans zo. dat al te velen zelf zorg moeten dragen voor een onbekommerde oude dag. Ook dit dient een tak van staatszorg te worden. De noodwet Drees. hoezeer ook te loven, dient te worden be schouwd als een allereerste stap ln een richting, die noodzakelijk verder moet worden gevolgd. A. ERTKS weerbericht WISSELEND BEWOI.KT Wisselend bewolkt rne^. hier en daar een regenbultje. Aan de kust tijdelijk krachtige, overigens meett matige wind uit Westelijke richtingen, bi de ochtenduren iets kouder da» gistere».

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1