Ikniaai'dei c N-HOLLANDSE PERS 1945 Raming voor Nederland 705 millioen dollar voor eerste 15 maanden Sovjet-Unie protesteert D lANGS de straat Ons land op vierde plaats De Vrije Alkmaarder weer thuis tegen besluiten van Frankfort Dulles brengt critiek op Europa 4e Jaargang No 1141 Woensdag 21 Januari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Erlks, Westerweg 93S Alkmaar, teL 3300. Tijdelijk bureau redac- tle en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9). tel. 3067 WANTROUWEN Juf is jarig Het belooft een feest te worden in de school. Natuurlijk moet er getracteerd worden en aan gezien onderwijzeressen niet behoren tot de catego rie, die iets te ruilen heeft, wordt een beroep gedaan op de jeugd, om een snoep- bon mee te nemen. Jantje doet het verzoek aan moeder. De eerste maal ver geefs. Gevolg: tranen. Maar Jantje is vasthoudend. Hij dreint door. Moeder wordt nijdig, Weigert pertinent. Zoals het echter meer gaat als je een ogenblik rustig nadenkt: het oordeel wordt milder en als Jantje nog een poosje zanikt, komt moeder met een Snoepbon aanlopen. Een voor twee ons. En ze geeft Jantje de snoepbon. Nu is echter diens wan trouwen gewekt. Hij vreest „genomen" te worden en voor moeder het kan ver hinderen scheurt hij woe dend de bon in stukken uit roepend: „Nou denk je ze ker, dat je mijn een ouwe bon in me handen stoppen kan!" Jantje is nu werkelijk zonder bon naar school ge raakt. baby KREEG ELECTRISCHE SCHOK De militair S. te Goor wilde, vóór hij binnenkort naar Indië vertrok, nog een foto van zijn enige weken oude baby laten maken. De opnamen zou den tijdens het baden worden geno men. De verzorgster had het kindje juist in de bak van de wastafel gezet; zij hield met haar ene hand echter een defecte onder stroom staande lamp rast en het gevolg was, dat de baby .O- --l.'.V WwortnrattfiMalliilr A«Av_ (eed. trygve lie donderdagavond in ons land Trygve Lie, die momenteel in Brus sel vertoeft, wordt Donderdagavond te Den Haag verwacht Zijn gezel schap zal bestaan uit zeven personen. Zondagavond vertrekt de heer Lie naar Praag. Het programma van zijn verblijf is nog nie£ vastgesteld, omdat men dit eerst met de heer Lie wil bespreken. Nieuwe cijfers uit Marshalls plan Volgens de voorlopige en op geen enkele wijze bindende ramingen, die het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken gister heeft gepu bliceerd over de financiële hulp aan de Europese landen in het kader van het Plan-Marshall, zullen Groot Brittannië, Frankrijk, de Brits-Ame rikaanse bezettingzónes van Duitsland en Italië tezamen iets meer dan 2/3 ontvangen van de 6.800 millioen dollar, die voor de hulpverlening in de eerste 15 maanden beschikbaar zou worden gesteld. Het thans gepubliceerde documciit bevat geen raming van de verbod- ding tussen de bedragen, die als schenking of in de vorm van lenin gen zullen worden verstrekt. Onlangs is evenwel medegedeeld, dat 20 k 40 van de voor hulpverlening stemde bedragen als leningen en #0 a 80 als schenkingen zullen worden verstrekt. De verdeling Voor de verschillende landen zou> den de volgende bedragen beschik baar worden gesteld: Groot Brittan nië 1.760.2, Frankrijk 1.434.2. de dub belzone 914.5, Italië 868.8, Nederland 705, België en Luxemburg 323.1, Grie kenland 185.9, Oostenrijk 182, Dene marken 174.1, Ierland 151.8, Franse bezettingszone 80.4, het Saargebied 109, Noorwegen 34.1, Zweden 32.9 en IJsland 12.7. Turkije, Zwitserland en Portugal zullen noch in de vorm van schen kingen. noch in de vorm van lenin gen in het kader van het plan-Mars hall hulp ontvangen. Het is vrijwel zeker, dat deze ra mingen nog wijzigingen zullen onder gaan. in scheervlucht In de Tweede Kamer waren gister avond de meningen over het wetsont werp voor de naasting van de Neder landse Bank, zoals te verwachten was. scherp verdeeld. De heren De Wilde (AR.), Bierema (Vrijh.), en van der Feltz (C.H.) vinden, dat de onafhan kelijkheid van de Nederl. Bank verlo ren gaat en min. Lieftinck kan dicte ren. De heer* Sassen (K.V.P Ho HdfsVfawmntf aar nrétr nfëFVak'ÖiniVï*- roepelijkë ontwikkeling kan spreken. Min. Lieftinck antwoordt vandaag Meer dan honderd mensenlevens gin gen verloren bij de ramp,die het Chi leense schip „Cantin "trof. Het schip kantelde en zonk ter hoogte van San tiago. Dertig mensen wisten zich te redden.onder wie de kapitein. Mac- kenzie King heeft zich teruggetrokken als leider van de Canadese liberale partij.— Oo> in de kwestie van India- Pakistan zal een Commissie van Drie haar „goede diensten" verlenen.— De siorm, die onlangs in het Alkmaarse krantenwereldje losbarstte, had tengevolge, dat wij uit ons huis aan de Ridderstraat op de hoek van de Oude Gracht werden verdreven. Dat huis was onze burcht, we voelden het verlies er van als een volk de val van zijn hoofdstad pleegt te voelen. De toekomst zag er hopeloos en troosteloos uit! toch, wanneer we er langs liepen en er de propa ganda op zagen aangebracht van een andere courant, dan moesten we even denken aan de tijden, toen we hier op grote spandoeken konden lezen: „V is victorie, Duitsland wint op alle fronten De Nederlander dacht daarbij het zijne, dat neerkwam op: Bluf! Zo ging het ook ons, wanneer we langs ons pand aan de Ridderstraat kwamen. Thans hebben we hef ferug! Wel lijkt het leeggeplunderd en ligt het vol rommel, maar zo pleegt een bezetter nu eenmaal de dingen achter te laten, daaraan zijn we gewend. Kregen we ons land in 1945 anders terug? Was dat echter voor ons volk een reden om bij de pakken te gaan neerzitten? Immers neen! Met moed werd de wederopbouw ter hand genomen, omdat we wisten, dat het een echte, werkelijke wederop bouw was geworden. Zo gaat het nu ook ons! We weten, dat we in de strijd klappen hebben opgelopen. Maar waar is dat anders? Of)S pand aan de Ridderstraat was voor ons een symbool. Eerst wanneer we dat terug hadden, zou een eind zijn gekomen aan de onzekerheid van ons bestaan. Nu hebben we het terug! We gevoelen ons als onze Nederlandse regering, toen ze, na lange tijd te hebben geprofiteerd van de Engelse gastvrijheid, eindelijk weer eigen grond onder de voeten had. Geen vijand kan ons nu meer deren I Thans is alleen nog mogelijk: Vooruit! De opruiming van de brokken zal nog enkele dagen in beslag ne men, maar het ogenblik is nabij, waarop we het publiek weer in eigen huis kunnen ontvangen. Feestelijk zal dan het rood-wit-blauw van de gevel wapperen. We hebben De Vrije Alkmaarder weer thuis gebacht! Lang leve De Vrije Alkmaarder! De cijfers zijn gebaseerd öp het verschil tussen de invoèrcijfers der betrokken landen onder aftrek van de dollarinkomsten en ontvangsten uit andere bronnen. Voor Nederland ziet het rekensom metje er als volgt uit: voor de peri ode van 1 April 1948 tot 30 Juni 1949: invoerbehoaften 1135 millioen dollar, dollarinkomsten 271.1, andere bronnen 159.4, waarna Marshall's plan voorziet in het tekort van 705 millioen dollar. DEBAT OVER DE REGERINGSVER KLARING WORDT VANDAAG HERVAT. De Tweede Kamer zou gistermid dag de beraadslaging over de rege ringsverklaring betreffende Indone sië voortzetten. In veiband met de inmiddels ont- werd het debat echter uitgestem hedenmiddag. Ook hulp voor Indonesië? Het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Za ken heeft de op de „Ren- ville" gesloten overeenkom sten begroet als een „gezon de basis voor de politieke en economische ontwikkeling van Indonesië" en verklaard dat de Amerikaanse rege ring „wegen en middelen on derzoekt, om economische en financiële hulp te bieden" Chinese Dakota stortte neer Een Dakota van de Chinese lucht vaartmaatschappij is,'kort na te Moe den te zijn opgestegen, neergestort. Er zijn 10 doden en 40 ernstig gewon den. De Inzittenden waren voor het grootste deel regeringspersonen die uit Moekden werden geëvacueerd. On danks de protesten van de luchtvaart maatschappijen blijft men de vlieg tuigen, diè van Moekden naar Peking vliegen, overbelasten met vracht en passagiers. De Amerikaanse gezagvoerder en de Chinese tweede piloot sprongen met hun parachute uit het toestel. neger-schrijfster clacdia jones gearresteerd De bekende neger-schrijfster Clau- dia Jones, secretaresse van „Het Na tionale Vrouwencomité van de com munistische partij in de Ver. Staten' is gisteren te New-York gearresteerd. Het ligt in de bedoeling haar te de porteren. Geallieerde besluursraad Ie Berlijn weer bijeen Generaal Clay vliegt naar Washington Voor het eerst na de mislukte confe rentie der Grote Vier te Londen is de gealüëerde bestuursraad te Berlijn weer bijeen geweest. Sokolovsky, do Russische maarschalk verweet Robert sen en Clay bet verdrag van Potsdam geschonden te hebben door de centra lisatie van het blzonaie bestuur te Frankfort. Het Sovjet-opperbevel is van mening aldus Sokolovsky, dat deze politiek sfrijd Zöu zijn'mcr ,,Ge!d voor nationalisatie en sociale welvaart kan beter worden besteed' Het verwachte voorstel van de geld- sanering is waarschijnlijk te berde ge bracht tijdens 'n korte bespreking na de conferentie. Men heeft geen com- miniquè over dit punt aan de pers ver strekt. De Amerikaanse opperbevelhebber in Duitsland, generaal Clay, heeft zich terstond na de besprekingen per vlieg tuig naar Washington begeven. Geen fabrieks-instaliaties meer voor Sovjets Waarschijnlijk zal hij voor de be- zenden van® gedemonteerde "ri^tafPóVfés onmiddellijk te staken. Thans heeft ook Foster Dulles, de Republikeinse deskundige op het ge bied van buitenlandse zaken voor de Amerikaanse Senaatscommissie ge pleit voor het plan-Marshall. Dulles sloot zich aan bij de mening van Baruch, die nauwe politieke, eco nomische en defensieve betrekkingen met een „Verenigd Europa" wenst op de basis van het plan-Marshall. Hij noemde het plan een „verlicht eigen belang" Indien Amerika niet bereid was de nodige gelden voor de hulpverlening aan Euiopa te besteden en Europa door een vreemde dictatuur zou wor den beheerst, zouden militaire instel lingen nodig zijn. waarbij vergeleken de uitgaven voor het plan-Marshall als die voor een „zakje pinda's" zou den zijn. Dulles beschuldigde de Sovjet-Unie er van. dat zij op alle manieren, be halve door een oorlog, trachtte het herstel van Europa onmogelijk te ma ken. Over Enqeland niet te spreken Op de Europese landen bracht hü de critiek, dat ztf zich „hadden ver bonden aan alle mogelHke grootse plan nen, die alle geld vereisten, dat beter voor andere doeleinden kon worden besteed". Engeland zag hij als één der groot ste belemmeringen voor het één-wor den van de zestien Europese landen, omdat het er nog niet over eens was of het zich zou inzetten voor de con> tiventale eenheid of voor de eenheid met het rijk overzee. Het herstel voor West-Duitsland moest krachtig ter hand worden ge nomen, ook in het belang der buur landen, b.v. Nederland. De invloed van de communisten in W.-Duitsland achtte hij ernstiger dan b.v. in Frankrijk of Italië „Johan van Oldenbarnevelt" is van Priok met 2.000 demobiliserende ver trokken, het eerste groe contingent. Lt. Gen. Spoor nam persoonlijk af scheid van hen.Herhaaldelijk ver dwenen er koeien spoorloos op de Bos- se ve'emarkt. De veedieven zijn thans gegrepen. weerbericht NOG vrij KOUD Zwaar bewolkt met opklaringen. Hier en daar nog enige neerslag. Ge leidelijk toenemende wind uit Zui delijke rchtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur. Zes punten toegevoegd aan basis politiek overleg Aan de reeds gepubliceerde 12 pun ten als basis voor de verdere politieke besprekingen tussen Nederland en de Republiek zijn nog een zestal punten toegevoegd. Het belangrijkste In deze helder gestelde overeenkomst ls punt 4. waarin bepaald wordt, dat binnen een periode van niet langer dan één Jaar en niet minderi'dan zes maanden een volksstemming wordt gehouden om te bepalen of de bevolkingen van de ver schillende gebieden op Java, Snmatra Madoera wensen, dat bun gebied deel uitmaakt van de Republiek Indo- nesia dan wel een afzonderlijke staat zal vormen binnen de V. S. van In donesië. Een dergelijke volksstemming zal worden gehouden onder toezicht van de Commissie van Goede Diensten indien één der partijen dit zou ver zoeken. Bepaald is voorts, dat de beide par tijen afzonderlijk steeds de C. v. G. D. kan verzoeken behulpzaam te zijn bij het beslechten van eventuële ge schillen, betrekking hebbende op het politieke accoord of op die, welke kun nen rijzen tijdens de overgangsperi ode. In het laatste-artikel wordt ten slotte bepaald, dat indien enige staat in overeenstemming met de artikelen 3 en 4 van de overeenkomst van Ling- gadjati een speciale verhouding tot de V.S. van Indonesië en het Ko ninkrijk der Nedtrlanden mocht ver langen aan te gaan, geen der partijen zich hiertegen zal verzetten. Na de volksstemming zal op demo cratische wijze een conventie worden bijeengebracht voor het opstellen van een grondwet voor de V.S. van In donesië. De vertegenwoordiging der Het geluid van twee stemmen kwam van over de Atlantische Oceaan gelijk tijdig tot ons. Bernard M. Baruch hield een betoog over het plan-Marshall, waarvan hij 'n aanvulling voorstelde, die van groot practisch belang kan worden. Baruch was van een openhartig heid die bijna zou vermogen te beko ren, indien er niet een bedenkelijk „maartje" bij kwam. Dat „maartje" is. dat het ons, Europeanen betreft; onze toekomst en die van onze kinderen, onze en hun veiligheid. Baruch wenst een aaneensluiting van een „Verenigd (West-) Europa" met de Ver. Staten. Een aaneenslui ting niet alleen van economische en politieke aard, maar een bondgenoot schap ook van wapenen. Een goed ding hebben de Amerikanen: zij hou den van directe vragen en directe ant Koning Leopold op reis bracht spaak een geheim bezoek r Te Genéve gingen geruchten, dat de Belgische premier Spaak Zondag een geheim bezoek aan koning Leo pold in Zwitserland heeft gebracht De Belgische legatie te Bern wilde de geruchten bevestigen noch tegen spreken; Spaak deed hetzelfde. Koning Leopold is inmiddels met zijn vrouw en twee kinderen te Lis sabon gearriveerd, op doorreis naar Havanna voor een vacantie van drie maanden. Vijftiq duizend dalr'ozen in Oost-Frankrijk Wate» vloed sleurde honderd bruqqen mee Meer dan 50.000 mensen zijn thans in Oost-Frankrijk uit hun huizen ver dreven door de ergste overstromingen sinds 1778 De gezwollen rivieren hebben meer dan 100 bruggen meegesleürd en een schade van .totaal 8 miHiard francs veroorzaakt De Meurthe en de Moezel zijn bui ten hun oevers getreden en lebben duizenden vierkante kl'o natcr'land tussen Metz en Nancy ond«- w-*-r <*o- 2et. Jorr>?anslag op Gan-JSi i Op minder dan tien afstand van Mahatma Gan- dhi is, naar Reuter uit New Delhi meldt, een bom ont ploft. toen de Mahatma in gebed verzonken was. Nie mand werd gewond en Gan- dhi ging voort met het ge bed. Een jongeman, die in het Twee stemroen van de overkant ""N drijven, dat doet denken aan het arge loos spreken van e enkind met een landmijn. Einstein en met hem twintig ander» vooraanstaande mannen van de weten schap waarschuwden, dat Amerika „niet langer democratisch kan blij ven, indien de huidige neiging naar militaire controle van onze instellin gen blijft voortduren". Zij wezen er op. dat Amerikaanse militairen in de laatste tijd een „ge vaarlijke mate van invloed gekregen hebben" op meer dan één terrein: 3e buitenlandse politiek, de publeke opi nie, de universiteiten er. het weten schappelijk onderzoek en ook de jeugd. Prof. Einstein c.s. gingen verder: zij wezen er op, dat in Duitsland en Japan het fascistisch-militair bewind ontstond, toen de burgerlijke controle woorden. Op de man af gevraagd, of op de nationale politiek ondermijnd Baruch militaire baset en vliegvel- was aj verklaarden, hetoHde den voor de Ver. Staten in Europa wenste, antwoordde Baruch, op de mar. af dat hü deze wenste, „als tegen prestatie voor de hulpverlening". Duidelijker kan het niet. Indien Baruch zijn zin krijgt - en met hem zijn niet alleen in Amerika, maar ooV verschijnsel zich reeds in hevige ma te in de VS. voordeed. Dit is minstens even duidelijke taal als Baruch sprak. Het blijkt, dat Ein stein niet is teruggekomen van het standpunt dat hij reeds in 1946 in nam; dat hij, integendeel zijn visie heeft gescherpt. In een interview ver- Sterke krachten van politieke aard <.iju -neeii. gt in Europa vele staatslieden - dan zal k,aarde hy destijds aan de bekende de wereld niet meer twee kanten joumalist Michael Amrine van Th# uit kunnen; dan zijn wij reeds de twee New_Y0rk Times Magazine o.m.: sprong voorbij en een goed eind op de hellende weg naar een nieuwe oorlog. Want een kind moet het dui delijk zijn, dat Amerika's volledige militair gewicht op Europa de Sov- irt"Uni\rrtchUanteempT beWW' drijven naar do ondergang. Wij maken "'De 'geschiedenis heeft ons reeds nog altijd atoombommen, wij bewaren meer dan eens getracht te leren, wat nog altijd geheimen en bommen en tet resultaat is van 'n hewapenings- geheimen scheppen haat en argwaan Buitenlands Overzicht wedijver en de politiek van het vuis- tenballen. De verzekering uit Baruch's mond, dat hij hoopte op een aansluiting „ook van de Sovjet-Unie" bij de „we derzijdse verdedigings overeenkomst klinkt dan ook tamelijk cynisch. Er zou slechts van kortsluiting sprake kunnen zijn; men make zich daarover geen illusies. Over vüf jaren hebben anderen atoom bommen gemaakt en dan zal het te laat zyn om een ramp te vermijden. Men mag deze problemen niet van generaals en diplomaten laten afhan gen". Baruch liep weg uit de atoomcom missie van de V.N., zeggende dat hü geen reden zag waarom de Ver. Sta- fenrndere Amerikaan richtte ziet ten niet door zouden gaan met.het a im0 Ann nu Baruch tot de wereld maken van atoombommen. De conse- I^t was niemand mlnd» L prof. ,uen,ie van zijn gedachte «air. Albert Einstein. de grote physicus. bases, zo snel mogel.Jk, in geestelijke vader van de ontdekking Einstein roept de wereld tot inzmht verschillende staten word. bepaa.d In der atoom-energie en fel bestrijder van ^inning De verhouding tot het aantal Inwoners degenen, die met deze grootse ontdek, rieeen m. vertrouwen geven m van dtestatcm I *ing van de wetenschap een spel be- trouwen te winnen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1