Ikmaaidei' Onder de Schijnwerper N.-HOLLANDSE PERS 1945 Stagnatie in politieke besprekingen door misverstand over notulen Debatten in Tweede Kamer voorlopig uitgesteld Benelux-landen uitgenodigd toe te treden tot verdrag van Duinkerken Lichtstoring over Noord-Holland '4e Jaargang No 1142 Donderdag 22 Januari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wild. hoofdred. A. Eriks, Westerweg §38. Alkmaar, teL 3300. Tijdelijk bureau redac tie cn administratie, Voordam 6 A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9)teL 3967 TRYGVE LIE VANAVOND IN ONS LAND. Zal hij Den Haag aanwijzen voor de vergadering der Ver. Naties? Lagere school en H.B.S, Het openbaar lager onderwijs, dat •de laatste tientallen var jaren zoveel stormen over zich zag heenwaaien en dat vóór alles rust nodig heeft mag zich - over één kant maar geluk kig - nog steeds in een zodanige be langstelling verheugen dat die rust vooralsnog w een betrekkelenke zal zijn. Gelukkig echter beschikken •we dooreen genomen over hoofden van prima gehalte en die zullen er wel voor zorgen, dat de aan hun zor gen toevertrouwde jeugd van het ru moer, dat de grote mensen om hun -cholen maken, niet al te veel be speuren. We hebben om te beginnen de zo genaamde onderwijsvernieuwing, een woord dat zou kunnen doen vermoe den, dat ons onderwijs eigenlijk is blij ven stilstaan, wat allerminst het ge val is. Alles wat leeft, verkeert door lopend in een stadium van vernieu wing cn ons openbaar onderwijs is gelukkig springlevend. Dan is er het streven om het open baar lager onderwijs ook in een „bij zondere" vorm te gieten, ten einde 't dezelfde positie te verschaffen als de bijzondere scholen, waarbij, zoals men weet, een groot deel der ztggenschap is verlegd van de overheid naar het schoolbestuur. Helaas zijn er gemen- ten, waar dit meer dan nodig is. Ten slotte - en daarover wilden we het hier even hebben - is er het feit, dat de lagere school, de openbare zowel als de bijzondere, feitelijk te gelijkertijd twee behoeften moet verullen: ze geft onderwijs aan die genen, die de sêhool verlaten, wan ner ze de lerplichtige leeftijd achter dc rug hebben en ze geft voorbe reidend onderwijs aan hen. die na de lagere school inrichtingen voor middel baai* of voorbereidend hoger onderwijs willen volgen. Dit heft cr toe gevoerd, dat zoge naamde voorbereidende lagere scholen zijn ontstaan welker lerlingen worden klaar gemaakt voor H.B.S. of gymna sium. Standenscholen zijn dit niet, we menen goed e doen dit even nadruk kelijk vast te stellen. Wri echter ge loven we, dat meer kinderen uit een voudige gezinnen de H.B.S. of het gym dc bevolken, wanner ze niet uit gebrek aan inzicht of uit onverschilliheid op een niet - opleiöinggsschool wrren te recht gekomen. Men staat nu voor het verschijnsel dat ouders, die uit hun kinderen graag iets goeds zien groeien, ze reeds op 6-jarige leeftijd op een opleidings school wensen te plaatsen. Niemand kan dan weliswaar nog bepalen of de kinderen de nodige aanleg hebben, maar: zeker is zeker. Dit verschijnsel is begrijpelijk en men moet er rekening mee houden. Intussen bestaat, de kans, dat de la gere school binnen niet te lange tijd van het euvel der boven gc schetste tweeslachtigheid wordt bevrij-1 Men schijnt zich daarbij op het stand punt te plaatsen, dat niet het klaar stomen voor een examentje maar de intelligentie van kinderen bepalend behoort te zijn voor de vraag of ze de H.B.S. of het gymnasium kunnen bezoeken. Daarbij zou dan uiteraard t oordeel van het hoofd van. min of meer doorslaggevend betekenis wor den, terwijl men ten overvloede nog overwegt aan de middelbare scholen «en ovc'bi'M ïvjsklasse te verbinden. We geloven zulk een oplossing >.e mogen toejuichen. De weg naar ver dere culturele ontwikkeling zal dan gelijkelijk openstaan voor alle leer- gen van de lagere school, de strijd om de opleidingsschool zal vermoedelijk rjjn eind hebben gevonden. A ERIKS De door minister Jonkman afgeleg de verklaring luidde als volgt: „Tot goed begrip van de gebeur tenissen, welke zich hebben afge speeld na de ondertekening van de zes, door de Commissie voor Goede Diensten aan de reeds gesloten ove- eenkomst toegevoegde punten, moet ik de Kamer mededelen, dat de Re publikeinse delegatie de zes punten heeft aanvaard met verwijzing naar de „conceptions and clarifications" (beginselen en verduidelijking, red) die door de G.v.G.D., tijdens de bijeen komst te Kali-oerang op 13 Jan. jj., aan de Republikeinse delegatie wa ren gegeven. Deze toelichting was aan de Ned. delegatie niet bekend. De Ned. dele gatie heeft hierop nog dezelfde dag in een brief aan de C.v.G.D. gewezen en stelde uitdrukkelijk vast, dat de Ned. regerinj zich uitsluitend ge bonden acht aan de in de zes pun ten geformuleerde beginselen. Nog wordt op nadere opheldering over deze aangelegenheid gewacht. Ze kan zeer binnenkort worden te gemoet gezien- De Ned. delegatie heeft zich uiteraard alle rechten voor behouden met betrekking tot de .opvat ting der Republikeinse delegatie en de toelichting, op de zes punten, door de C.V.G.D. gegeven tijdens de voren- vermelde bijeenkomst. ROOFMOORDENAAR GEGREPEN. Op 17 December j.l; werd in Beek bergen (Gem. Apeldoorn) een roof moord gepleegd op de 50-jarige De Boeren. De vermoedelijke dader, Ap pelman. wiens signalement over het gehele land was verspreid, is thans gegrepen. Een agent van politie te Maastricht ontdekte hen», toen hjj voor een winkelruit stond te kijken en arresteerde hem onmiddellijk. ONGELUK OF MOORD Een door een geweerschot ernstig gewonde 60-jarige landbouwer werd Dinsdagavond op de jachtvelden- bij Mierlo (NBr.) gevonden. Enige buurt genoten vervoerden hem naar huis waar hij de volgende morgen is over leden. Men weet nog niet of de man door een ongeluk met z'n eigen ge- weerof door een schot van een ander is getroffen, ofschoon er aanwijzin gen zijn, dat op de landbouwer ge schoten is na een worsteling. Franse zóne weldra één mei Briis-Amerikaanse Marshall en Bonnet zijn het volkomen eens Medezeggenschap in de Ruhr voor Parijs George Marshall, minister van Bui tenlandse Zaken der Ver. Staten, heeft verklaard, dat hij met de Franse re gering volkomen overeenstemming heeft bereikt over de economische re organisatie der Brits-Amerikaanse zo ne. Marshall had Dinsdag een lang durig onderhoud gehad met Henrl Bonnet, de Franse ambassadeur te Washington. Volgende maand de beslissing Gis^ren is bekend geworden, dat er in Berlijn reeds voorbereidende onder handelingen tussen de Amerikanen. Engelsen en Fransen over de aanslui ting van de Franse zone bij de Brits- Meer melk en kaas in Februari Het is hoofdzakelijk aan de zeer zachte winter te danken, dab kan worden overgegaan tot een herzie ning van de rantsoenering van melk en kaas. Met ingang van 1 Februari kan het melkrantsoen weer op het oude peil van vóór October 1947 wor den gebracht- en met ingang van 15 Februari zullen volwassenen van 21 jaar en ouder en kinderen van 5 tot 14 jaar 75 gram en de jongeren van 15 tot en met 20 jaar 125 gram kaas ontvangen. Kinderen van 1 tot en met 4 jaar krijgen 50 gram en kin deren beneden het jaar niets. Het melkrantsoen zal dan, gelijk men zich van vóór October zal her-, inneren, bedragen voor volwassenen 2 liter per week, voor jongeren van 5 tot en met 20 jaar 314 liter per week en voor kinderen van 0 tot 4 jaar 6 liter per week. weerbericht SOMBER WEER. Zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist. Tijdelijk enige regen of sneeuw, voornamelijk latef op de dag in het Zuiden van het land. Aan vankelijk meest zwakke later wat toe nemende wind uit Zuidelijke richtin- •n. Temperatuur om het vriespunt. Amerikaanse zijn gevoerd. Deze zullen op de conferentie der Westelijke Drie (in Februari te Londen) worden voort gezet. Frankrijk krijgt waarschijnlijk in ruil medezeggenschap in de Roer. Van der Waals in April voor De beruchte ex-S.D. spion Anton van der Waals zal 16, 17 en 19 April a.s. terechtstaan voor het Bijzonder Gerechtshof te Rotterdam. Hij wordt er van beschuldigd de dood van dui zenden Nederlanders op zijn geweten te hebben Van der Waals wist zich bij de ondergrondse in te dringen; de arrestaties van b.v. Schouten. Vor- rink en Ringers waren zijn werk. in scheervlueht De stakingsgolf overspoelt Duits land nog. Honderdduizend arbeiders legden weer 24 uur lang in Keulen en omgeving de boel plat; er ont stond een verkeerschaos. Neurenberg deed het niet minder; ook daar gin gen honderdduizend man in staking. Bovendien is in Neurenberg een bomaanslag peplecsrd op een hotel. Al leen materiële schade Tilburg is opgelucht. Twee leden van een bende inbrekers die de stad de laatste tijd onveilig maakte, zijn op heterdaad betrapt. ..Verdelen onder de ar men" heef ttweeërlei betekenis. De heren van H. en H. te Winterswijk voelden 't meest voor de verkeerde betekenis; zij lichtten drie liefdadig- heidsvereni "in ?en te Utrecht en Haar lem op. De politie lichtte hen een beentje. Wij blijven nog even op het interessante gebied der crimina liteit: de Maastrichtse recherche wist een roofoverval te voorkomen door de complotteurs In een logement bij tijds in hun kraag te grijpen. Meer waardering kan men hebben voor de kapitein der maréchaussée Lieneman, die in de oorlog geweldige dingen presteerde voor het Hongaarse ver zet. De Hongaarse regering heeft hem thans bedacht met een hoge on derscheiding. Nel van Vliet gaat toch naar Amerika; zij heeft reeds passage besproken op de „Nieuw Amsterdam". Naar aanleiding van de toevoeging van een zestal punten aan de reeds eerder gepablüeerde twaalf punten alsbasis voor politiek overleg tussen de Republiek en Nedc.land is een ernstig misverstand gerezen, waarover Minister Jonkman gistermiddag onmiddellijk vóór de debatten in de Twee de Kamer een regeringsverklaring beeft afgelegd. Het gevolg hiervan was, dat de heer Schouten (AR) zich afvroeg of het wel zin had de debatten aan te vangen. Ook de he-ren Romme (KVP) en Joches (Arb) betwijfelde het belang omdat er onzekerheid bestaat omtrent dè inhond van een bepaald belangrijk stuk. Daarnawerden de beraadslagingen uitge steld. De regeringsverklaring „Moeilijkheid ontstond door misverstand" In kringen van de Commisie voor Goede Diensten werd gisteravond aan Aneta verklaard, dat de moeilijkheden „op een misverstand berusten" „De Nederlanders" - aldus de zegsman van Aneta „hebben de zes toegevoeg de punten van de Comm'ssie ge accepteerd voor wat ze zijn, zoals de Nederlanders beloofd hadden. De Republiek dient hetzelfde te doen en niet de aanvaarding afhanklijk te stel len van wat dan ook, nadat zij zicb verbonden had de zes punten te aan vaarden; in het bijzonder niet, nu de verduidelijking niet zijn, zoals de Re publiek het voorgeeft". Tragisch auto-ongeluk Moeder en zoontje verdronken Gisteravond had te Schoonhoven een tragisch ongeluk plaats. Door on bekende oorzaak is een auto met 5 inzittenden in de Voorhaven gere den. Het voertuig sloeg over de kop en verdween in de diepte. Drie der inzittenden wisten zich uit de auto te werken en konden worden opge haald. Twee anderen, de vrouw van de bestuurder, de 24-jarge mevr. E. A. Slob-Brouwer en haar 7-jarige broer tje, konden ondanks de van alle kan ten geboden hulp, niet worden gered. Verschillende personen sprongen ge kleed te watér, doch konden de por tieren van de wagen niet open krij gen. Na een uur slaagde men er in de auto te lichten. De levensgeesten van de inzittenden waren toen reeds geweken. Engels-Frans initiatief van vérstrekkende betekenis De regeringen van Engeland en Frank rijk hebben besloten, Nederland, Bel gië en Luxemburg uit te nodigen tot een politiek verdrag, dat zou kunnen worden beschouwd als een uitbreiding van het indertijd te Duinkerken tus sen Frankrijk en Engeland gesloten verdrag Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, zou heden in het Lagerhuis bij de grote rede over En- geland's buitenlandse politiek, die hij zou houden, een toespeling op dit voor stel maken; men verwacht, dat Bi- deult te Parijs gelijktijdig een medede- lingaih dezelfde geest doen. Hét ANP verneemt, dat- de ministe ries van Buitenlandse Zaken van Ne derland, België en Luxemburg gister ochtend door de vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk van het voornemen der laatsgenoemde landen in kennis «zijn gesteld. Den Haag zwijgt nog Er is nog geen comentaar geleverd op dit bericht van de zijde van ons ministerie van Buitenlandse Zaken. Met het oog op de nauwere aan eensluiting der Europese landen die voor hulpverlening van Amerikaanse zijde in aanmerking komen, is dit Frans-Britse initiatief van vérstrek kende betekenis Surrogaatgraaf blufte 30 millioen francs bij elkaar Een 21-jarige jongeman, die zich uit gaf voor „Graaf de Bosumont", bezocht als reparateur 'van schrijfmachines de redactiebureaux van de grote dag bladen te Parijs. Als hij zich van de situatie op de hoogte had gesteld kwam hy terug en gelastte op bevelen de toon bepaalde schrijfmachines naar zijn auto te brengen. De employ's die meenden met een bevoegd persoon te doen te hebben, gehoorzaamden hem, maar de schrijf machines bleven weg.. Op dergelijke wijze was het hem zelfs een keer gelukt een brandkast in een bank geopend te krijgen. Toen hij later hetzelfde trucje wilde uitha len in het hoofdbureau van de Fran se radio omroep zag hij zich echter door twee rechercheurs opgewacht. Men schat, dat hij zich met zijn prac- tijken voor een waarde van 30 millioen fr. heeft toegeeigend. RUIM 400.000 GRIEKEN ZONDER TEHUIS Volgens een verklaring van het Griek se ministerie voor sociale zorg heb ben ruim 400.000 personen (van wie bij na 107.000 minderjarigen) tengevolge van de querilla hun woonstede verla ten. Zij worden door de staat verzorgd. SCHEEPSRAMP IN CHILI EIST 270 DODEN Door onbekende oorzaak is op een rivier in Zuid-Chili een Chilerns schip gekanteld en gezonken. Het aantal pas sagiers is niet geheel zeker doch men vreest, dat er ruim 270 om het le ven zijn gekomen. Niet meer dan een dertigtal werd gered. Het schip was berekend op honderd passagiers. De kapitein die zich onder de overleven den bevindt, is gearresteerd. Eersfe Kamer verwerpt wijziging enquête-wet Onderzoek naar gedragingen „Londense" reg'ering getorpedeerd Met 27 tégen 15 stemmen heeft de Eerste Kamer gisteravond het door dc Tweede aangenomen wetsontwerp ter wyziging van de enquêtewet verwor pen. Daar deze wijziging door de mees te leden van de Commissie, die een on derzoek heeft in te stelle» naar het gedrag van de Nederlandse regeringen te Londen tijdens de oorlog als nood zakelijk wordt beschouwd, is de kans niet uitgesloten, dat de commissie thans haar opdracht terug zal geven. De eerste Kamer .kantte zich niet tegen het onderzoek als zodanig, maar uitte bij monde van de professoren Radio-zenders zwegen gisteravond Onze omgeving nagenoeg geen las! Om kwart voor zeven verdwenen gisteravond de beide Hilversumse ra diozenders uit de aether ten gevolge van een lichtstoring op bet Amster damse electriciteitsnet. De oorzaak van die storing was het doorslaan van een gTote generator in de centrale-Noord aan de Papaver weg te Amsterdam. Een groot deel van Noorrt-1' Hand was gedurende enkele ogenblikken van licht verstoken; in Amc'«»rdam heerste hier en daar anderhalf uur duisternis. Drie kwartier zwegen de luid-spre kers in de kamers van geheel Neder land. Begin van brand in.Oen'rale In de Amsterdamse Centrale tnt- stond een becrin van brand, maar men was bet vuurtje spoedig meester. Dat ook de rest van Noord-Holland, zij het gedeelteliik, zoals in onze om geving. even last had. komt doordat de Anjs»erv»p--c~ Centra^ gekoppeld is aar» die van V^lso»-» Wo'f-Fprrari over'eden Ernanno Wolf - Ferrari, een van de meest vooraanstaand*» Italiaanse com ponisten, is naar hedenmorgen werd gemeld, Woensdaeavond op 72-iarlge leeftijd te Venetië overleden. Anema (AR) en Moolenaar (PvdV), mr. Kropman (KVP) en mr. Pollema <CH) bezwaren tegen de uitbreiding der bevoegdheden van de enquêteurs bedoeld om ook de ministers te kunnen horen. De Eerste Kamer, uitgezonderd de sociaal-democratische en communis tische leden, was van mening, dat de zwijgplicht van ministers in geen ge val ooit mocht orden gebroken. Er bestaat nog een kans. dat de re gering zelf binnenkort met een voor stel zal komen, dat door beide party en kan worden aanvaard r Om een ijke woon „Vindt U het werk van de U.N.O. van meer waarde dan van de Vol kenbond?" Het antwoord dat Trygve Lie op deze kortgeleden gestelde vraag gegeven moet hebben was: „Ik vind het altijd moeilijk om een oor deel uit te spreken over iets waar je zelf deel aan hebt. Maar als ik eerlijk moet zijn, ik geloof, dat de U.N.O. in de korte tijd van haar be staan mischien al tien maal zo veel om handen heeft gehad als ooit de oude Volkenbond." Is dit het nietszeggend antwoord van een diplomaat, die het moreel niet verantwoord vindt en niet in overeenstemming met zijn plichtsge voel kan brengen, om met zijn ge zaghebbend woord défaitisme te kwe ken? Trygve Lie is een man, die er, met alle tact en voorzichtigheid die zijn persoon eigen is, nooit voor te rug zal schrikken om de dingen bij hun naam te noemen. Indien hij uit drukking geeft aan een voorzichtig optimisme dan is zijn woord van meer waarde dan de manden vol re devoeringen met beloften en de rissen beschuldigingen en bedreigingen, die her en der aan de lopende band wor den geproduceerd. Bovendien, nóch de voorzichtigheid, nóch het optimisme kwamen de grote Noor, die thans ons land met een bezoek vereert, vandaag of gis teren aanwaaien. Welbewust heeft hij zijn post als secretaris van de U.N.O. aanvaard, in de wetenschap, dat het werk uiterst moeilijk zou worden; dat, nu de slag om het uit roeien van de Nazi-heerschappij ge wonnen was, men voor de nog meer eisende taak stond om de draak van de verdeeldheid te overwinnen met de al te zwakke wapens van rede, verstand en geduld. Hij heeft geglim lacht toen men hem deze functie aan bood. Die glimlach kan er geen ge weest zijn van gestreelde eigenliefde, want Lie heeft reeds meer dan eens getoond, over een zeer ruime mate van intelligentie te beschikken. Ware zijn moed niet minstens even groot geweest, hij zou zich nog wel drie maal bedacht hebben voor hij zich tussen kat en hond ging stellen. Per slot van rekening riskeerde hij de goede klank van zijn naam. Dat Lie slechts in aanzien Is geste gen; dat zowel kat als hond zorgvul dig vermijden om naar hem te grau wen of te klauwen en dat thans mil- lioenen in de wereld nauwkeurig acht slaan op zijn woord, waarop men re kent als de schipper op zijn kompas dit alles pleit wel voor de uitzon derlijke gaven van hoofd en hart van deze, eigenlijk niet meer alleen Noor se, maar met recht: internationale fi guur. Twee en vijftig is hij thans en hij ziet er niet naar uit, dat zijn gezond heid veel te lijden heeft gehad van de daverende dingen dezer dagen. Misschien wie weet mogen wij in hem nog eens de eerste president van een wereldregering begroeten? Trygve is er kant en klaar voor. Het wachten Is nog op de wereld, die een beetje achteraan komt maar wij Buitenlands Overzicht zouden allen goed doen om te wer ken in de richting, die Trygve Lie steeds zag en nog ziet als de enige juist Zo lang als de man, die meer en scherper riet dan wel één van ons, nog vol moed en vertrouwen voorgaat op deze weg, hebben wij geen recht of reden om aan de kant te gaan zitten. Want Trygve Lie is niet een fan tasie-loze ploeteraar, dei uit gewoon te voort blijft stappen in een kalm- rondwentelend tredmolentje. Hij riet in de Verenigde Volken de mogelijk heid, de volken te verenigen. Daar aan bouwt hij, dag in dag uit met veel voorzichtigheid en geduld en evenveel moed en optimisme. Wij die nen hem bij te staan. En wanneer wij hem als volk dit zouden kunnen laten weten bij zijn huidig bezoek, n.1. dat hij op ons rekenen kan, dan zal hij meer vinden dan alleen een mogelijkheid voor tijdelijke huls vesting. Dan vindt hij een stuk grond om een gebouw van Vrede en Wel vaart op te richten, dat duurzaam zal rijn. A. H.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1