Welk deel van Canada is voor Nederlanders het meest geschikt? DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN 34 Dagen op een reddingsvlot HIER GROENTEN VOOR 'T VEE, Naar verre landen (III) Landbouw heeft de voorkeur (van onze emigratie-mede werker) In de eerste twee artikelen over Ca nada hebt U al tal van bijzonderheden gelezen over deze enorme uitgestrekt heid. Natuurlijk kent U het land nog «liet. Wel zult U er enig idee van heb ben gekregen.' Mocht dat juist zijn, dan zijn we tot zovej; geslaagd. Vele briefschrijvers willen het naadje van de kous weten,speciaal wat betreft de farms in Canada. Zoals echter al wel tilt het vorige Verhaaltje gebleken zal zijn is. dit een onmogelijkheid. Ga eens na hoe groot de verschel denheid al is in ons kleine Nederland Hoe moet het dan wel niet zijn in Ca nada. dat 300 maal groter is? Boven dien kunnen we niet te lang bij Cana- dablijven stil staan, hoe gaarne wc het ook zouden willen. Dit wordt voorlopig de laatste Cana da bijdrage. Volgende weck beginnen we aan Australië. Adps. em'"ranten voor Canada, die na dk artikel nog speciale vragen hebben, worden wel verzocht deze zo spoedig mogelijk in te dienen. Misschien loont het dan dc r om strak de Australie-serie even te onderbreken voor een nieuw uitstapje naar Canada. Waarheen in Canada Zo wordt er vaak gevraagd welk deel van Canada het meest geschikt is Ook dit antwoord is slechts betrekke lijk. Over geheel Canada liggén gro te uitgestrektheden, die beste kansen bieden. Cenfraa" Brits Colombia daar entegen. de uiterste westelijke pro vincie van Canada staat algemeen be fcend als het gebied uitnemendheid Vooral de sfreek rondom Prince Ge* orge biedt uitstekende cultiverings kansen. De grond is er uitstekend. In dit gebied wonen ook reeds aardig wat Nederlanders. Dit wil niet zeggen dat men daarom bij landgenoten een kaartje kan gaan leggen in de stille tijd. want de afstanden zijn er zo fenorm, dat men elkaar slechts enkele «nalen per jaar ziet. Toch geeft het de Nederlandse hoeren in deze streelt een prettig idee dat er meer land genoten z:in voelt zich niet zo een,\.am. Ov^L-g ns is eenzaamheid Slechts een re'atinf begrip. Merendeels Worden de Nederlandse immigranten snel in de Canadese gemeenschap op genomen. Ook hij Prince Albert ir» Saskafchewsn ("Centraal Canada). Wonen al vele Nederlanders. De grond is hier in het algemeen ie's lichter, doch laat zich goed verwerken en Is ■eer vruchtbaar. Ook de streek Dou phir. (Manitoba) ten Oosten van Sas- Jc." tthewan) TEVREDEN NEDERLANDER? Een f "t. wat tot grote tevredenheid Wegverkeer eist «iWer doden en zwaargewonden Terwijl het aantal geregis' ^erdê ver keersongevallen in 1947 aanzienlijk groter was dan in 1946 (al blijft het aantal belangrijk kleiner dan voor de oorlog) blijkt het aantal doden en ern stig gewonden in dalende lijn te zijn aldus meldt ons de KNAC. Over de eerst tien maanden van 1946 6392, de zelfde periode 1947: 6228. Het aantal "lichtgewonden blijkt vergroot te zijn. Ook relatief bezien blijkt, aldus de K NAC het wegverkeer minder onvei lig te worden .omdat de verkeersdicht heid in 1947 weer groter was dan in 1946 en zelfs boven de vooroorlogse Intensiteit uitkomt Het wagenpark is wat de kwantiteit be'reft op vooroor logs peil, behalve de personenauto's, die daarbij nog 30 achter s'aan. Het beschikbare wagenpark wordt derhal ve zeer druk gebruikt, nagenoeg ge heel voor sociale en economische doel einden en t^n behoeve van de weder opbouw, hetgeen tot uiting komt in n veel hoger benzineverbruik dan voor 1940. De opbrengst van de motorrij tuigenbelasting in 1947 heeft een re cordhoogte bereikt EMIGRANTEN VOOR AUSTRALIë Tot op heden was de emi gratie naar Australië zeer moeilijk. Vele adsp emigran ten zijn dan ook gestruikeld. De een over dit. de ander over dat. Dank zij onze re laties zijn we er in ge slaagd voor velen nieuwe gezichtspunten te openen. Adsp. emigranten voor Au stralië wqrden derhalve ver zocht zo spoedig mogelijk te schrijven. Het merendeel van deze correspondenten zal evenwel niet in de krant, doch persoonlijk beantwoord moeten worden. We wachten weer op de postbode! stemt en moed mag geven aan de adsp. emigranten, is wel, dat vrijwel alle Nederlanders die in Canada wonen «eer tevreden zijn. Dit geldt niet al leen voor de Hollanders, die reeds voor de oorlog naar Canada trokken en er thans reeds een flink eigen bedrüf hebben, doch ook voor dc emigranten die na de oorlog naar het beloofde land gingen cn er thans merendeels nog in loondienst werken. Iets wat we ook moeten ^en, is. dat de welstand van de Canadese boer in 't algemeen groot is. Men kan wer kelijk spreken van een gezonde wel- yaart. Ook hier rekent men er echter op, dat na verloop van tijd als hei wereldvoedseltekort minder is gewot den of is opgeheven de prijzen natuu, iijk zullen terug lopen. Voor de oorlo: heeft de gemiddelde Canadese boe een slechte tijd mee gemaakt. Mpi hoopt dat dit dieptepunt niet maar zn. terug keren en men vestigd deze hoe, op het feit, dat Canada thans een flin ke eigen kor pvaard ij vloot neeft, yvaai mee de producten voordelig naar alle delen van de werelcl kunnen worden vervoerd. WAT ER IS Enkele ruwe cijfers zijn voorts wel in staat U een Indruk te geven van de mogelijkheden: Het tarwe-arer.al bedraagt ongeveer 10.000.000 ha; haver 5.500.000 ha; gerst 3.500.000 ha; hooi (klaver) 4.00.000 ha Wat de Canadese boer nog meer ver bouwt? Wel, rogge, oliezaden, tabak, erwten, bonen, boekweit, mals, aard appelen, knollen, suikerbieten, toma ten. U ziet, veel verschil met Neder land is er niet. Bovendien is de Canadese tarwe ver reweg de beste ter wereld, hetgeen te danken is aan de bodemgesteld heid en aan het klimaat. De veestapel moet men .liet vergelij ken met de enorme kudden, die we kennen in Australië en Argentinië. Vrijwel steeds maakt de veeteelt deel uit van een gemengd bedrijf. Het aan tal eigenlijke ranch'es (fokkerijen) is vrij gering. Toch zijn er in Canada altijd nog meer dan 5.000.000 varkenB, 1.700.000 runderen. 770.000 kalveren en meer dan een millioen schapen. Alles bij elkaar is het dus een braaf hoop je. De fruitteelt, die eveneens goede mogelijkheden schept voor Nederlan ders, is geconcentreerd ~in Nieuw Schotland, Niagara Schiereiland, Oka- nagan Vallei. In Canada vindt men dezelfde vruchten als in Nederland. Waf de veilingklok wijsi Vroege voofjaarsboden zijn de tuinder niet welkom Het blijft zacht weer. Van overal leest men tegenwoordig in de bladen .an vroege lenteboden. Dit is voor de i-angedijker tuinbouwers geen pret tige lectuur. Het is altijd al zo ge weest. dat. wanneer in Januari bloem kool wordt gesneden .het voor de Lan- gedijk niet best is. zeide dezer da gen de voorzitter van de Noorder- marktbond in een vergadering. Ook de rode kool draait door Op de veilingen is dit te bemerken. Want niet alleen de gele kool is zo goed als onverkoopbaar, ook de rode kool zakt steeds meer naar de prys van f 12.— per 100 kg. die met ingang van 1 Januari is vastgesteld. Vele par tijen worden nog niet eens tegen de ze prijs afgenomen. Zij draaien door. hoewel niet in die mate als vroeger jaren. Een vergoedingsprijs is niet vastgesteld. En die zal voor rode kool voorlopig ook nog wel niet komen, wan neer de prijzen op dit niveau kunnen worden gehandhaafd. Dat is echter 'n grote vraag. Wanneer de tuinders met 'n schuit kool enige dagen achtereen aan de veiling zijn geweest en er niet tegen de vastgestelde prijs af kunnen komen zou de reiging kunnen ontstaan dat een afspraakje wordt gemaakt met de koopman om voor een gulden be neden de markt te verkopen. Om een dergelijke afbraak te voor komen begint men aan de veilingen regelend op te treden, door op mon ster 'te doen veilen. Dan blijft het product rustig in de schuur liggen. Is er geen afname, dan heeft men niet de kans. dat door het in de schuit lig gen het product in kwaliteit achteruit gaat en men tenslotte gedwongen zou kunnen worden, het goed voor afwij kend te verkopen. Ieder product moet voor zich zelf betalen. Werd in het afgelopen jaar nog voor de goedkope winkels tegen hogere prij zen gekocht dan waarvoor moest wor den geleverd, met gevolg, dat aan de beide Langedijker veilingen voor plm 11500 gulden door de veilingen is bij gepast. de kosten zullen nu aanzien lijk minder zijn. Voor het nieuwe jaar is een heffing ingevoerd op de producten, omdat de veilingen niet In staat zijn. dit tekort, of liever gezegd dit teveel, aan te zuiveren. Ieder pro duct moet voor zichzelf betalen. Dit is ook wel de beste manier. De gele kool noteerde f 6 en de rode f 12. Het moes ten al heel mooie parbjen zijn, als eens tot f 13 werd gegaan. De Deense witte kool zal aardig op schieten. Er komen dagelijks grote aanvoeren en deze gaan grif weg, voor prijzen tot f 17 per 100 kg. De zuur- koolfabrieken, die aanvankelijk f 9 betaalden moesten sinds kort f 10 per 100 kg neertellen, doch er wordt de laatste dagen niet door hen afgeno men. De export neemt alles echter at Veel voor Frankrijk, dat de gele kool van f 6 niet wil hebben! Witlof was ook dezr week te goedkoop. Dinsdag van f 20 tot f 26. Uien en peen vrijwel gelijk aan de vorige week. dus goede prijzen. WEER PLANNEN VOOR TUNNEL ONDER HET KANAAL Britse en Franse deskundige hebben van gedachte gewisseld over een even tuele tunnel onder het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland. Volgens de Brit Powell zou een dergelijk plan. wanneer de regeringen van beide lan den het er over eens zouden worden, binen acht tot negen jaar tot uitvoering gebracht kunnen zijn. De aanleg zou veertig tot vijftig mil lioen pond sterling kosten. De bespre kingen vonden plaats tè Parijs en over zes of acht weken zal een nadere be spreking tc Londen worden gehouden. Men is reeds besloten tot vorming van een comissie van leden \Tan de parlementen van beide landen ter be studering van de projecten. De Fransen voelen voor een enkele tunnel, de Britten daarentegen voor de aanleg allereerst van een tunnel voor rijverkeer en daarna van een tweeling spoorwegtunnel. FEUILLETON door ROBERT TRUMBULL 16 Twee dagen lang waren we naar het Zuiden en enigszins naar het Oos ten afgedreven. Het vlot gehoorzaamde uiterst gevoe lig aan de giillcn van de wind. Soms zeilden we alsof we werkelijk zeil op hadden en maakten dan zelfs kielzog. Dat was allemaal hoogst bevredigend, zolang we in de goede richting voeren, maar helaas hadden we de wind niet onder controle. Het was heel goed denlcL; 3f dat we in grote ci-kels zou den bii;'. i-n ronddrijven, ver van de ge tbruikelijke scheepvaartroutes, tot ons schip van rubber-en-weefsel zou be ginnen te rotten. De gedachte, dat wij echter tegen die tijd wel in drie ver bleekte geraamtes veranderd zouden zijn, vormde slechts een schrale troost. Dorstig, vermoeid en hongerig als tk was, trachtte ik een oplossing te vin den voor een probleem dat mij schier even venijnig was begonnen te kwel len als de onbarmartige zon, toen een windverandering mij het schuim in het gezicht joeg. De boeg van 't vlot ging omhoog. Dan kwam de achter steven eveneens omhoog, hoger dan de boeg. en de bodem van het ranke vaartuig trilde. Tony, die op den vloer lag uitge strekt en trachtte te rusten, rees op met een gil toen de kop van een golf hem op zijn mond beukte. Aldrich zag zo bleek als ten lijk, de handen In doodsangst geklemd om de rand van het vlot. De boot tolde in een wolk van hel der groen schuim- Ik belandde bovenop Tony. Een andere golf beukte met een harden stomp tegen bakboord, en met een waren we drijf nat. Er was zelfs geen tijd om te denken, toen de boot met een vervaarlijke snelheid in een donker en gapend waterdal dook. Op nieuw schoten we omhoog, en dan, rIs of een reuze hand het kolkende water had doen bedaren, voeren we plotse ling snel maar kalm met een gestagen Zuidwester achter ons. Met mijn handen wreef ik het bij tende zeewater uit mijn ogen. Enigs zins benauwd keek ik om mij heen, en tot m'n verbazing vertoonde de he mel geen spoor van donderwolken. Het vlot danste voort, en het scheen van golf tot golf te springen over een vrij roerige zee, maar dat was alles. Dat w-as onze eerste kennismaking met de plotselinge windverandering Jn deze streken. De machtige stoot had met onze opgeblazen luchtzak omge smeten als een stormvlaag met een uit de hand geschoten zeil en had het voortgejaagd over het water met de vaart van een kanonskogel. Een trva- 6. Jimmy Brown vond dat schaat senrijden maar een rare bezigheid. Wat de mensen daaraan vonden, dacht-ie. Op van die smalle gladde ijzers rond te vliegen en in die erbarmelijke kou er op uit trekken als was 'het hartje zomer. Zo dacht hij er nog over, toen hij eens op een avond, toen het al heel stil op het ijs was geworden, want de mensen ware langzamer hand allemaal naar huis getrokken, een paar schaatsen vond, die de een of ander blijkbaar had vergeten. Nieuwe jaar zette voor tuinders niet zo goed in GINDS LIJDT MEN HONGER Het vorige jaar was vrij gunstig De heer J. Kliffen, voorzitter van de Noordermarktbond gaf in de bestuurs vergadering van deze veilingsorganisa tie te Noord Scharwoude onlangs een overzicht van de gang van zaken in het afgelopen jaar. De NMB kan daar over zeer tevreden zijn. Dank zij de droogte hebben de producten goede prijzen opgebracht, zodat in het oude jaar, dat een omzet aangaf van ruim f 7 millioen, de tuinders in doorsnee wel een stuk brood hebben Verdiend, hoewel de kosten van het levenson derhoud en die van de bedrijven aan zienlijk hoger zijn geworden. Het nieuwe jaar presenteert zich echter aanzienlijk ongunstiger. Niet al leen doordat de gele kool zo goed als onrerkoopbaar is, ook de rede kool kan roor een belangrijk gedeelte de prijs van f 12 per 100 kg niet opbren gen. Het stuit de tuinders wel tegen de borst, dat er hier groenten voor veevoeder worden verkocht, terwijl in Duitsland en elders honger wordt ge leden. De juiste omzet was in 1947 7 060541.94. Voor de voorziening van de goed kope, winkels had de NMB tot Januari f 8500.te veel uitbetaald, doordat te- 1648-VREDE VAN MUNSTER '1948 - Plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Delft Een plechtige herdenking van het feit, dat 300 jaren geleden te Munster het Vredesverdrag werd getekend zal op Vrijdag 30 Januari, aanvangende 3 uur in de Nieuwe Kerk te Delft plaats vinden. Deze herdenking waartoe vele hoge autoriteiten, de Ministerraad, leden van hoge Staatscolleges cn ker kelijke autoriteiten van verschillen de gezindten zijn uitgenodigd, wordt georganiseerd door het ministerie van Ondervijs, Kunsten en Wetenschap pen en het Gemeentebestuur van Delft Na een korte toespraak van de Dclfse loco-burgemeester wedhouder Lausberg. zal min. Dr. Jos. J. Gielen een herdenkingsrede uitspreken. De voorzitter van het bestuur der Stich ting Het Prinsenhof, ir. H. Stoffel, zal met een korte rede sluiten. Voor toepasselijke muzikale om lijsting zorgen de organist J. Zwart, het a capellakoor „De Delftse Zan gers" en het „Delft^ Kleinorkest". Gedacht wordt aan de mogelijkheid om voor deze herdenking de Ver enigde Kamers der Staten-Generaal te Delft in buitengewone vergadering bijeen te doen roepen, hoewel hier aan bezwaren van protocolaire aard zijn verbonden. Alvorens de plechtigheid een aan vang neemt zullen ten stadhuize te Delft de Regerings- en andere hoge autoriteiten worden ontvangen. De hoge vertegenwoordigers van stad en land zullen zich van hier en cortège naar de Nieuwe Kerk begeven onder het luiden van de Bourdon, de zwaar ste luidklok in Nederland. gen te hoge prijzen moest worden inge kocht. Voor dit jaar een heffing Voor het nieuwe jaar is een heffing vastgesteld opdat elk product zichzelf zal betalen. Medegedeeld werd nog, ter verbetering; van de toestand op het gebied van de afzet door alle daarbij betrokken instanties al het mogelijke wordt gedaan. De heer Driessen, van het Bedrijfsschap voor Groenten en Fruit is naar het buitenland vertrok ken. om althans voor de gele kool iets te bereiken. HOOG WATER BELEMMERT HET SMOKKELEN De douane aan de Duitse grens bij Glanerburg in Overijssel heeft het de laatste dagen opvallend gemakkelijk. De smokkelaars zijn op non-actief ge steld door het hoge water bij de grens, want de smokkelaarspaden zijn ver dronken. De Glanerbeek is buiten haar oevers getreden, waardoor uitge strekte landerijen langs de Duitse grens onder water zijn komen te staan. In Glanerbrug knort men over deze te genvaller: er wordt weinig verdiend en het is merkbaar in de cafè's die de laatste dagèn hee Iwat minder Tclandi- zie kregen dan anders. HOEVEEL RADIO LUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radiotoestel len in Nederland bedroeg op 1 Januari jl. 939.252 tegen 927.031 op 1 December Op 1 December jl. -varen er 489.823 aangesloten op het rijksradiodistribu- tienet tegen 488.095 op 1 Nove- iber. REMARQUE NAAR DUITSLAND TERUG De schrijver van ,.Im Westen nichts neues", „Der Weg zurück" en „Are de Triomph", Erlch Maria Remarque, dte 13 jr. niet in Duitsland ls geweest, zal deze maand zijn geboortestad Osna- brtick bezoeken. sport BILJARTEN VAN HASSEL NAAR AMSTERDAM EN PARUS De Antwerpenaar Clement van Has- s'el, die dezer dagen kampioen van Europa 45/2 werd, zal ook deelnemen aan de Europese kampioenschappen 45/1 te Amsterdam en 71/2 te Parijs. Voorts heeft hij ingeschreven voor "t Belgische kampioenschap 71/2 te Cour celles. JEUGDOPLEIDING IN BELGIE De Junioreaschool, die verleden jaar door de Belgische Voetbal Bond ge sticht werd is gereorganiseerd en zal voortaan school jongeren heten. Zij zal dienen tot opleiding van jonge begaafde spelers die beschouwd kun nen worden als mogelijke internatio nals en die men speciaal wil voorbe reiden met het oog op hun toekomsti ge opneming in de nationale A of B ploeg. Technische- en Keuzecommis- sio van de bond heeft een eerste lijst van jongere, die de opleiding zullen volgen aangewezen. Ze bevat 25 na men. rródfopro9ramm« DONDERDAG NA 16 UUR Hilversum I 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram.muziek ;17.00 Radio-jeugd journaal; 17.30 Liederen van Arthur Honegger; 18.15 Voor de land- en tuin bouw; 18.30 Neet. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.30 Het actueel geluid; 19.45 Regeringsuitzending ;20.00 Nieuws: 20.15 Gewestelijke steravond; 21.15 De vaart der Volkeren; 21.35 Pianoduo; 22.30 Nieuwsberichten: 22.45 Avond overdenking; 23.00 Orgelconcert. Hilversum II 16.05 Reprises; 17 00 Kaleidoscoop ;17.20 Welk dier deze week? 1.750 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws ;18.15 Sportpraatje; 18.30 Mu- sette-orkest ;19.05 Tom Poes; 19.30 Radio-Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws: 20.15 Radio-Philharmonisch- orkest (Mozart, Frid, Franck en Liszt) 21.15 „De spiegel van Yow-Koes-Ki". hoorspel ;21.45 Walsen; 2215 Werken •an Chaminade. VRIJDAG 23 JANUARI 1948 VOOR 16 UUR Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Morgenconcert; 10.15 Uit het boek der boeken; 10.40 Amuse mentsmuziek; 11.00 De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 Orgel spel; 12.03 Piano a quatre mains; 12.33 en 13.20 Het orkest zonder naam; 13.00 Nieuws 13.35 Gramplaten; 13.50 Van man tot man; 14.00 Harmonlemuziek; 14.25 „Madame Butterfly**, opera van Puccini. 15.15 Lichte Franse orkest werken. Hilversum II 415 m. - i'.üü cn 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 8 50 Voor de hulsvrouw ;9.00 Lichte mor- genklankcn 9.35 Werken van Rimsky Korsakow 10.00 Morgenwijding 10.30 Voor vrouw 10.45 Hollands Strijk trio 11.15 Voordracht 11.30 Orgelspel; 12.00 Werken van George Gershwin; 12.38 Gram.muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 The Skvmasters ;14.00 Kookpraatje; 14.20 Folk Song Symphonie van Har- 15.00 Ons volk in zijn dichters (Gerrit Achterberg)); 15.20 Lfederen VRIJDAG NA 16 ITR Hilversum I 16.00 Elck wat wils; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Volkslieda- renkwartet; 17.45 Wat het buitenland leest; 18.00 Oude melodieën met nieuwe harmonieën; 18.20 The Kilima Hawai- ians ;18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Voor de Katholieke jeugd; 19 30 Gram.platen 20.12 De Zil vervloot Nederlands muzikaal program ma; 20.45 Benelux-uitzending; 21.18 Operetteconcert: 21.50 Uit de schatka mer van het Oude Testament; 22 45 Avondgebed; 23.00 Nieuws. Hilversum II 16.00 en 17.00 Om- roepkamerorkest; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.20 Wij en de muziek, le zing over Gabriel Faure; 18.00 Nieuws; 18.15 De VARA feliciteert; 18.30 Me- tropole-orkest; 19.00 Denk om de bocht 19.15 Regeringsuitzending: 19 30 Cur sus „Het geloof der oude kerk"; 20.00 Nieuws ;20.15 Zangrecital; 20.30 Cursus .Midden in de wereld"; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.30 Radiora kel ;21.50 Op vleuglen van muziek: 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Swing and sweet; 23.00 Nieuws ring. die men niet licht vergeet. Van het eerste begin af aan hadden we cr alles op gezet een Westelijke koers te houden, doch met deze nieu we windverandering dreven we naar het Noord-Oosten, precies de tegen overgestelde richting dus. En als dat zo doorging, overwoog lk in stilte, wa ren onze vooruitzichten verre van gun stig. Een gestadige bries uit de ver keerde hoek kon dit luchüge geval.. En dan fcad ik plotseling een lumi neus idee! Waarom zou het niet moge lijk zijn een soort vsn anker ln elkaar te knutselen, zodat we tenminste niet afdreven zolang de wind uit de ver keerde hoek woei? Meteen begon ik te zoeken naai' mid delen om rr.ijn inval practisch uitvoe ring te geven. „Geef me dat zwemvest", beval lk Gene. ^«t duim-dikke touw bing nog steeds aan de boorden van het vlot Ik maakte :t lo'i aan het eene eind bond ik het leeggelopen zwemvest, en het andere eind bevestigde ik aan de lucht kraan in de spitsen kop van de boot Het touw was een meter of zes, zeven lang. Ik gooide het met het vest ver zwaarde eind overboord, om te zien hoe dit geïmproviseerde anker werkte. Toen het zwemvest zonk en de boot haar vaart had uitgelopen, voelden we een schok, het vlot kwam stil te lig gen,draalde langzaam om zijn as tot het met den kop in den wind lag. Uitstekend Het touw was eerste kwaliteit en het zwemvest juist zwaar genoeg om bij zwakken wind een meter of drie diep te zinken en anderhalf tot twee meter wanneer er een krachtige wind stond. Een feit is, dat de wind al heel sterk moest zijn wat een of twee keer gebeurde cm het vest helemaal naar boven te halen en daar als bal last nutteloos te maken. Dat gebeur de slechts wanneer de wind, naar schatting, ten snelheid had.van een dertig knepen of meer, hetgeen lil den voorkwam. Over het algemeen gespreken belet te dit geïmproviseerde anker het af drijven van het vlot zeer afdoende. Naar mijn schatting dreven we bij een wind van 16 knopen hoogstens één knoop af. Ik hield de boot voortdu rend met de kop in de wind, zodat de wind er zo weinig mogelijk van op had, terwijl het verzwaarde eind van het touw als ballast werkte. Deze twee factoren samen werkten alleszins be vredigend. Het deed ons de toestand heel wat optimistischer bekijken, we voelden dat we ons eigen lot nu weer min cf meer zelf in de hand hadden. Er kon den ons nog -duizend- en-één rampen overkomen, voedsel en water nog steeds e ten o? bereikbaar als de maan, maar we hadden tenminste één ern stig probleem onder de knie. Het schonk ons de *ek*röe»d «tl*» We nu ook de andere wel uc baas xouaen worden. Wordt vervolg*

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3