Begingen P.O.D. rechercheurs misstap? Zeer grote belangstelling voor begrafenis van de heer W. Bruul Gu'den Ylies Voor Zieken De Blauwe Druil BREIWERK WERKSTER Cinema AmeAicain Deze week gesloten De Spelbrekers Katie maakt carrièrre S. J. BLANKENDAAL flinke loopjongen M. MEIJER ZOON De Pony-Express De Roodhuid-Dokter Stallingstarieven „Ik heb schandalig veel verdiend!" Verraad uit verbittering Het was geen officiële opdracht maar een noodlottige omstandigheid,, die de K.P. dwong de landwacht-comman dant van Castricum, Diederik Meul- dijk omstreeks Dolle Dinsdag te eli mineren. Een K.P.-auto werd door de ze W.A.-wachtmeester en N.S.K.K.-er aangehouden. Er dreigde een gevecht te ontstaan en de K.P.-mannen scho ten Meuldijk neer. Als represaille maatregel voor deze „feigen Tat" liet Rauter korte tijd later een aantal Ne derlanders fusileren. Woensdag verscheen de jonge wed. voor het Tribunaal in de zaak van haar man. waarbij de politieman G van Weel te Castricum als bijzonder vertegenwoordiger van de overledene optrad. Meuldijk wordt van verschil lende moorden o.a. te Heiloo verdacht. Het bewijs hiervan is echter niet te leveren. Wel verklaarde de weduwe, dat haar man soms met bloed bespat thuiskwam. Meuldijk liet geen vermogen van be tekenis na. Uitspraak volgt over 14 dagen. Verbitterde vrouw pleegde verraad „Wij allen hebben plichten te ver vullen in deze oorlogstijd", aldus schreef de wed. Betje Korver—van Loeren in Juli 1943 in een brief aan de Wehrmaeht-hefehlshaber in den Niederlanden. ..Wij allen moeten toch meehelpen aan de opbouw van het nieuwe Europa", vervolgde zij. Zij schreef voorts, dat haar zoons in Duitsland vertoefden en vroeg zich af. waarom de 21-jarige Hendrik Groot, wonende aan 't Zeglis te Alk maar nog steeds vrij rondPen en nmts uitvoerde. Nauwkeurig gaf zij de ver blijfplaats van deze jongeman op en ondertekende haar brief met ..Een moeder uit Alkmaar" Door de Feld- gendarmerie werd een onderzoek in gesteld. Door een toevallige omstan digheid heeft de heer Groot geen na delige gevolgen van d»ze verradelükr aangifte pehad. De 59-jarige vrouw had zich Woensdag voor het schrijven van deze brief voor het Tribunaal te verantwoorden. Het vreemde is. dat deze vrouw fel an+i-Duits was. Haar man werd door rechercheur Van den Burg geares- teerd en kwam in Neuengamme om. Vermoedelijk schreef de zwaarbe proefde beschuldigde de brief in een vlaag van verbittering. Deze omstan digheid werd door mr. de. C. Berk houwer in zijn pleidooi dan ook als verzachtend motief aangevoerd. „Het schijnt deze vrouw bevrediging gege ven te hebben ook anderen in haar ellende en smart te betrekken", aldus de raadsman. ..Ik beschouw haar daad als een psychologische salto mortale" In tranen uitte besch haar berouw over hetgeen zij gedaan heeft. „U had een moord op Uw geweten kunnen hebben", aldus mr. A. Schen- keveld. ..II: begrijp niet, dat men U niet opgepakt heeft". De verdediger drong aan op een voorwaardelijke straf, daar zijn cliën te geen vermogen heeft. Uitspraak over 14 dagen. Onverkwikkelijke affaire De echtelieden Van Veen—Rameckers te Alkmaar zouden twee jaar lang bij de NSB aangesloten zijn geweest. Bei den brachten een jaar in het kamp door en kregen bij hun voorwaardelij ke invrijheidsstelling een boete van elk f 100. Het echtpaar ontkende ech ter, aangesloten te zijn geweest. De getuigen S. Twisk en J. Musman. Woensddg door het tribunaal gehoord konden het lidmaatschap van deze besch evenmin bevestigen. Door de verklaringen van de besch. Klaas van Veen werd echter een zeer onverkwikkelijke affaire uit de doe ken gedaan. Door de rechercheurs v. 't Hof en Dekker zou hem n.1. bij een verhoor dat hem kort na de bevrij ding afgenomen werd. geld gevraagd zijn, waarop zij dan verder van de zaak geen werk zouden maken. Later zouden deze P.O.D.-mensen echter voorgegeven hebben, dat besch. hen om trachtte te kopen. Bovendien zou Van Veen bij verhoren door B.S. en P.O.D. ergerlijk zijn mishandeld. On der het uitroepen van „Bekennen zul Je!" zou men besch. met stens en ijzeren staven geslagen hebben. Het tribunaal nam tegenover deze verklaringen een gereserveerde hou ding aan, maar besloot de zaak aan te houden voor een nauwkeurig on derzoek. „U mag me tien jaar geven als het niet waar is!" besloot besch.. waarna het echtpaar de zittingszaal verliet. „Het was geen verdienen meer" Veertig mille boete werden aan de 38-jarige uitvoerder Pieter Veter te Alkmaar bij zijn voorwaardelijke in vrijheidsstelling opgelegd. Veter te kende hiertegen verzet aan en ver scheen Woensdag voor het ti'ibunaal Gedurende 6 a 8 weken was besch. in dienst van de fa. Slingerland werk zaam als werkbaas in het Jodenkamp te 't Zand. Hy werd ontslagen, ver moedelijk. daar hij de Joden te goed behandelde. In het dossier bevonden zich ver schillende bezwarende verklaringen van Joden, door rechercheur Bosman enige tjjd geleden in een proces-ver baal vastgelegd.Deze Joden bleken later echter niets van deze \«rklarin- gen te weten; de processen-verbaal zijn althans volkomen onjuist opge maakt. De ex-kampbewoners zijn in tegendeel zeer goed te spraken over Veter's optreden. Het tribunaal snrak haar afkeuring uit over de handelwij ze van rechercheur Bosman. In 1944 trad Veter bij de Wehr- machtsaannemer De Jong in dienst en in het zelfde jaar vormde hij met ze kere Gerkus de bouwonderneming „Noord". De heren raadpleegden een waar zegger over het geschiktste moment waarop zij de Ortskommandant voor orders zouden bezoeken. Blijkbaar was het advies van de waarzegger voortreffelijk, want in een half jaar tijd verdienden de heren met het gra ven van eenmansgaten en autoboxen in Alkmaar en omgeving V/2 a 2 ton, die vlot opgesoupeerd werden. Veter's bezittingen werden aangevuld met dure meubelen, en piano, serviezen en schilderijen, terwijl zijn echtgenote met een bontjas, een nieuwe fiets en vele, gouden sieraden met diamanten en paarlen bezet verrijkt werd. Voorts kocht Veter enige huizen. „Ik heb vreselijk veel verdiend", al dus besch. „Het was geen verdienen meer te noemen". Af en toe las Veter „Volk en Vaderland", want „een mens wil toch wel eens wat weten". Het tribunaal besloot de zaak aan te houden voor een nader onderzoek naar de financiën van besch. Heilo eerde een trouw Muziek- en sportwereld toonde haar erkentelijkheid Woensdagmiddag had te Heiloo on der grote belangstelling de begrafe nis plaats van de heer W. Bruul. Een zeer lange stoet voornamelijk bestaande uit leden van de plaatselij ke muziekver. „Eensgezindheid", de V.V. Foresters en de dames der hand balclub, volgden de met vele bloem stukken omgeven lijkkoets. Onder de bloemstukken merkten wy naast die der familie, bloemstukken op van het gemeentebestuur en van de vereni gingen Eensgezindheid, Foresters, van de West-Friese bond van Muziekkorp sen. de Ijsbond en vele anderen. Bij het kerkhof aangekomen, waren het leden der v.v. Foresters. die hun eminente voorzitter naar zijn laatste rustplaats droegen. Nadat de lijkkist in het graf was neergelaten was het burgemeester Kalff. die sprekende namens het ge meentebestuur, een woord van grote waardering sprak voor het vele en mooie werk dat de overledene in dienst der gemeente voor Heiloo ge daan heelt. Hoewrspreker niet kon spreken naar eigen .jerinneringen, was het toch wel d'-i.'-Jijk gebleken, over welke grote g^ve de overledene beschikte en noem de hierbij verschillende objecten die met de heer Bruul's medewerking tot stand zijn gekomen, zoals bouwplan nen Nieuwe Tuindorp, Kanaalweg, Leeweö. behoud van het bos door aan koop hiervan door de Ver. van Na tuurmonumenten. verweerschrift te gen annexatieplannen enz. Na zijn ambtelijke lconbaan toonde hij zeer veel belangstelling voor de muziek- en sportwereld, Voor al deze hoog gewaardeerde werkzaamheid be tuigd de burgemeester namens het gemeentebestuur ziin dank om zich vervolgens tot de familie te wenden met woorden die getuigden van waar dering en troost met dit grote ver lies. F®n vertegenwoordiger van de West- Friese bond van Muziekverenigingen, snreekt hierna en brengt de dank van de bond over. voor het vele werk dat de h°er Bruul als voorzitter van deze bond verzet heeft. Geheel muzieklie- vend West-Friesland is er dankbaar voor. Na enkele woorden van troost tot de nabestaanden gesproken te hebben besluit spreker mot ..Rust in Vrede". W. v cl. Valk de IJsbaan vertegen woordigende brengt eveneens de grote energie van dc overledene naar voren en brengt hem ook hiervoor zijn dank. Voorts gewaagd de heer v. d. Valk over het gemeentewerk in deze ge meente een dertig jaar geleden. Toen nog werkende in het oude raadhuis, heeft Willem Bruul in niet onbelang rijke mate er aan mede gewerkt Hei loo te maken tot een bloeiende ge meente. zijn gro*e werkijver ging uit naar twee dingen en wel een gelukkig gezin en een bloeiende gemeente. Tot de familie zegt spreker. ..Dit plotselin- geschpiden is hard voor U. Na har telijk dank gebracht, te hebben voor AL WEER EEN VERLIES! De heer Veen, de fagottist van ons plaatselijk Symphonieorkest „Sym- phonia" is benoemd tot 2e fagottist bij de Groninger Orkestver, Dus „be roeps" geworden. Zo in korte tijd de 3de bekwame kracht die verdwijnt na re hoboïst Siem Koeten (naar AOV) en de violiste Mej. Schouten (naar Utrechts St. O.) Feestcommissie Jubileum Koningin SCHERMER De Schenner gemeen schap heeft het plan opgevat om o 9 en 10 September een feest te orga niseren met heJ oog op het a.s. jubi leum van onze Koningin. Waarschijnlijk zal een revue opge voerd worden o.l.v. Frans 't Hoen uit Hoorn. Voor de kindaren zal het,,Sca- pino Ballet" gevraagd worden. Op verschillende plaatsen in de Schermer zullen oude Middeleeuwse wagenspelen opgevoerd worden. Er zal een „Waarborgfonds" gesticht worden, zodat door middel van lijsten waarmee men rond zal gam, de kos ten gedekt kunnen worden. BRIDGECLUB „DE EGMONDEN" EGMOND AAN ZEE Op Zaterdag 31 Jan. a.s. houdt de Bridgeclub „De Egmonden" in haar clublokaal; „De Vergulde Valk" te Egmond aan Zee een open drive. Deelnemers kunnen zich tot en met 29 Jan. opgeven bij de heer F. Nicuwenhuizen, tel. K 2206 - 236, Egmond aan den Hoef RESTITUTIE KOLENGELD HEILOO Ook in Heiloo is op het Postkantoor een aanvang gemaakt met de terugbetaling van het z.g. Kolen- geld. A.s. Zaterdag zullen wij de letters publiceren voor de volgende week. Voor deze dagen gelieve men zich even op het postkantoor te over tuigen wie er van de eerste letters aan de beurt zijn. dienaar der gemeente de steeds ondervonden vriendschap, hoopte spreker dat de grote belang stelling enige troost zou mogen schen ken in dit smartelijk uur. G. Greeuw sprekende namens' Se muziekvereniging Eensgezindheid <ën de VV Foresters; Greeuw noemde de overledene^ dje als bestuurslid van beide ver'e^Jgijj; gen (vice-voorzitter en voorzitter) deel uitmaakte, een sieraad voor bei de verenigingen. „Wij hadden gehoopt nog vele jaren van Uw werklust voor de verenigingen te mogen profiteréb. het heeft niet zo mogen zijn. Vergeten echter zullen wij U nooit" Ook per soonlijk bracht deze spreker zijn dank voor de grote steun, die hij sinds 1923 steeds van de heer Bruul heeft onder vonden.. De heer Dijkman, sprekende namens de medische sportkeuring brengt ook de overledene dank voor zijn mede werking op dit terrein, en zegtvoor 100 pCt heeft hij zijn plicht' gedaan Hierna voert nog een oud-leerling en collega van de overledene het woord, die dank brengt voor de ge noten opleiding en heeft mede kun nen profiteren van de grote gaven waarover de overledene beschikte. Dank ook brengt deze spreker voor de genoten gastvrijheid steeds door hem ondervonden. Tot slot ds. Bloemhoff, die reeds vooraf in het sterfhuis gesproken heeft, die nog een kort woord tot troost en tot bezinning spreekt. Waarna de zoon van de overledene de heer J. Bruul. dank brengt voor de grote belangstelling en voor de steun de laatste dagen ondervonden. Hierop verlaten de vele aanwezigen een stille groet brengende, diep onder de indruk de begraafplaats, doch tevens met de zekerheid dat niet het heengaan van de heer Bruul;' een plaats is leeggekomen, ten eerste in do fam. kring en vervolgens in het verenigingsleven, een plaats die bij de eerste voor immer onbezet zal blijven, en voor de verenigingeti éen plaats die niet. dan wel zeer moeilijk op een gelijke wijze te vervangen zal zijn. BRIDGE-DRIVE VOOR GEWONDE MILITAIREN Zaterdag 21 Februari a.s. zal in hotel Igesz een bridge-drive worden gehou den ten bate van de gewonde' mili tairen in de hospitalen in Indonesië. Het inleggeld bedraagt f 2.50 per paar en moet worden voldaan by de aan vang der wedstrijden. De opgave tot deelneming moet geschieden tot uiter lijk Donderdag 19 Februari bij onder staande adressen: C. v. Barneveld, Rensgars 2, Tel. 495; W. Schaafsma, Molenstr. C 19, Tel. 208 H. Deutekom, Noord A 63, Tel 268. J. Zwart, Laan 207. Tel. 426. Er zijn schitterende prijzen uitge loofd. Doet dus allen mee, voor onze gewonde jongens overzee! KUNSTAVOND IN DE RUINEKERK BERGEN De Kunstavond in de Ruïnekerk te Bergen is voor hen, die hieraan hebben medegewerkt 'n groot succes geworden. De uitvoering had echter een tot aan de nok toe gevulde Kerk verdiend. Ds.' Bierman sprak het openings woord hetgeen werd gevolgd door het optreden van het Berger Motet- en madrigaal koor onder leiding van Corn Jonker. „Die Zuversicht Gottes" van Franz Schubert werd gevoelvol en zuiver door dit koor gezongen, met piano begeleiding van Nic. Akkerman. De sonate „La Tolia" van Correl- li en de sonatine in G. kleine tekst. Opus. 137 no 3 yan Franz Schubert werden door de beide blinde solisten. Grusta van der Heyden (viool) met piano-begeleiding van Annie v. d. Hevden prachig ten gehore gebracht. De heer Joh. van den Berg. pro pagandist der Ned. B'inden Bond,sprak over het werk der blinden. Na de pauze declameerde de blinde dichter F. Tingen gedeelten uit eigen werk, gevolgd door het optreden dei- beide solisten, die een Aria van J. S Bach, „Tempo di Minuetto" van G. Pugnani-Kreisler, Romanza Andalu- za Opus 22 van P. de Sarasate en Danse Espagnole (de la vida breve) van M. J. de Falla in de bewerking van Kreisler, gevoelvol en vol over gave ten gehore brachten. Hierna volgde de sluiting. s Het was te betreuren dat er zo wei nig belangstelling bestond voor deze zo nuttig en belangrijke avond. Buitengewone Turndemonsiratie Het is bekend, dat in de kop van Nrd .-Holland goede turnsters en tur ners huizen; Wieringen telt o.a. zelfs hele bekende! Maar ook andere plaat sen in de Noordltop bezitten gymnas- tiekver., die er wat hun turn- kwaliteiten betreft zijn mogen. Verschillende van deze verenigin gen, uit Den Helder, Alkmaar, Broek op Langedijk en Enkhuizen, met en kele anderen te samen vormend de Turnkring ..Westfriesland", afd. van het N.C.G.V. zullen Woensdag 28 Ja nuari a.s. in zaal Igesz te Schagen een uitvoering geven, welke het karakter zal dragen van een buitengewone turndemonstratie. Het programma ziet er ongeveer als volgt uit: Na het openingswoord door de voor zitter van de Kring volgen twee vrije oefeningen, achtereenvolgens te ge ven door ..Dindua" van Enkhuizen en „Turnlust" uit Den Helder; resp. door dames en heren Dames van de Turn kring geven vervolgens een brug- oefening. waarna de dames van „O D. I.S." te Broek op L'dijk rhvthmische oefeningen geven. „Jorfg Holland" ven Alkmaar komt daarna met enkele vrije oefeningen, waarna de heren van de Turnkring Hoog-brug ten beste geven. Ook na de pauze treden al deze verenigingen nog enkele ma len op met o.a. Hoogrck. Grondoefe- ning. Vrije oefeningen. Knotsoefenin gen. Paard en Hoepeloefeningen. Ge zien dit programma zal het ongetwij feld een mooie avond worden. Wie niet horen wil NW. NIEDORP Sedert de inwer kingtreding der Woningwet in Octo- ber 1947 valt er ten opzichte van de woningverdeling niets meer op eigen houtje te onderhandelen. Dit onder vond de fam D., alhier. Nadat de fam. W. naar de Wieringermeer was ver trokken, bleef de fam. D. zitten, waar ze was. Dit was echter niet volgens afspraak; de commissie voor woning verdeling had andere plannen met de ze woning. Voor het gezin D. was aan de Dorpsstraat een andere woning be schikbaar, die echter niet naar de zin van de familie was! Inmiddels werd de beschikbare wo ning door anderen betrokken. Nog maals had de commissie een woning over, ditmaal buiten de kom van de gemeente, wat helemaal niet naar de zin van D. was. De wethouders spra ken met hem en wezen hem op zijn verkeerde handelwijze; ze gaven hem in overweging de woning te verlaten "n de andere te betrekken, daar de gemeente zich anders genoodzaakt zag in te grijpen. Het gezin D. sloeg de raadgeving in de wind en bleef, blijk baar in de veronderstelling, dat er toch niets zou gebeuren. Doch dat hadden ze mis! Na het verstrijken van de laatste termijn werd ingegrepen. Het gem.- personcel, onder politietoezicht, begon rustig de boel in een ter elfder ure bestelde verhuisauto te laden en zon der incidenten vërliep deze eerste uitzetting in onze gemeente. Eventu ele volgelingen zijn dus gewaar schuwd; de wet laat niet met zich sol len! Een iedereen is vrolijk en blij De winkel is weer vrij We zijn weer in ons eigen pand Pc Krant gaat weer van hand tot hand (Een lezer) Hiermede geven wij U kennis, dat heden is ontslapen in volle vre de, onze lieve Moeder, Behuwdmoeder, Oma en Tante MIENA ZWAGERMAN in de ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam: Fam. Ossen Alkmaar, 20 Jan. 1948 Baansingel 31a. De uitvaart zal plaats hebben Zaterdag 24 Ja nuari om 2.30 uur vanaf Hof van Sonoy, Veer- straat 1. Muziekschool Zwaag Onderricht op elk instrument Voordelige lesgelden. Instrumenten in bruikleen en op cond. Inschr dag. Emmastr. 73 Tel. 4425 Alkmaar. DINSDAG 27 Jan 8 uur 2e abonnementsvoorstelling serie B „De Haagsche Come- die" met „Ze wisten wat ze wilden" Toneelspel in 3 bedrijven v. Sydney Howard. Hoofdrollen Cees Laseur," Elisabeth An- dersen, Hans Kaart. Anton Roemer. Aan de kassa nog enkele los se kaarten verkrijgbaar, dag. van 111 uur. nog le kwaL druiven in de fruithandel Ook 's Zondags geopend van 26 uur. J. BIJTJES Achterstraat 50, hoek Mag- dalenenstraat. Tel. 2055. gevraagd. Brieven onder no. V.A. 136 bur v. d. blad Biedt zich aan als HUISHOUDSTER wed. leeft. 46 jaar m. doch tertje van 5 jaar uit gcg. stand. Alleen net milieu. Gelieve te schrijven onder no. V.A. 135. Een nette gevraagd voor de Vrijdag. Mevr. Sougé, Van Houten kade 35; Te koop: HAARDKACHEL Boezemsingel 63. NETTE WERKSTER biedt zich aan 3 dagen per week. Adres te bevragen. Bureau van dit blad. Te koop aangeboden: EXCELSIOR slede stofzuiger met 1 jaar garantie. Kennemerstraatweg 159, Alkmaar. Te koop gevraagd door grote instelling enige Natio naal- of Krupp kasregisters Brieven onder no. 1057 Adv. bur. De Vries, Zaandam. Te koop: ENIGE AMEUBLEMENTEN mahonie en eiken, ook bij gedeelten, prima eigen werk. Meubelmaker, MUSCH, Meerweg 25, Bergen INE) Te koop: 2 JONGE RASHONDEN „Dobberman" Te bevr. Mevr. WITTEVEEN Handelskade A 6, Oterleek. ^„Dat Is toch maar je ware!" .M'n vrouw heelt toch mear gelijker gaat nieta boven dat Alkmaariche Broodfabriek 't li prachtig egaal doorbak ken nooit kiel en altijd lekker verichl" ALKMAARSCHE BROODFABRIEK wegens restauratie. E Theater Vanaf Vrijdag 23 Januari, een adembenemend gouddelversvèrhaal: (The Spoilers), (N.V. Columbia), met Mariene Dietrich, Randolph Scott, John Wayne e.v.a.. 18 jr. Mariene Dietrich, de blonde vamp, regeert, het wetloze gouddistrict en brengt met haar schoon heid hoofden op hol en revolvers tot zwijgen. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 930 uur. Woensdag 2.30 uur Matinee. TeL 3641, tussen 11 en 1 uur. Ü'A Theater Vanaf Vrijdag 23 Januari: Lorette Young, Joseph Cotten. Ethel Barrymore in (The farmer daughterM.P.EA.) Zij was het gesprek van de dag. Tot 14 jaar alleen onder geleide. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2. 4.30 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur Matinee. Wie A legt, moet ook ,,A B xeggenV HOOFDKANT.: 6AANGR. 2. ÏEl. 2849 FILIALEN B00MKAMPSTR. 7; ST ANNASTR.31 Gevraagd: Langestraat 3-5 Alkmaar. j^lkmaars Bioscoopfheater Telefoon 2429. Vanaf Vrijdag 23 Januari: Roy Rogers, de koning der cowboys in een film van actie en durf, afgewisseld met een melodische show (Centrafilm). Naar het gelijknamige boek van Max Brand. Ook in het voorprogramma sensatie: met Wild Bill. Dagelijks 8 u Zondag 2, 5 en 8 u. Toegang 14 jaar. Door de steeds stijgende kosten, zien de Alkmaar- se garagehouders zich genoodzaakt de stallings- prijzen in overeenstemming te brengen met dê door het „Directoraat Generaal van de Prijzen." goedgekeurde tarieven.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4