H^eippl ex Vijftien jaar geëist tegen Tinus Osendarp „London NSB- milieu bracht hem op de verkeerde weg Geslaagde bonte avond van de Plattelands Jongeren Gemeenschap ges'oten zijn Huishoud- en Industrieschool Eén van Nederlands beste athleten, Tinus Osendarp heeft gister terecht gestaan voor het Haagse Bijzonder Gerechtshof, beschuldigd van tal van arrestaties ten behoeve van de Duit se S.D. en het neerschieten van vluch telingen. Tinus Osendarp kwam op 1 Sept. 1940 b\j de Haagse politie, werd in 1941 N.S.B.-er, in October 1943 lid van de Germaanse S.S. en van Octo ber 1944 tot Mei 1945 werkte hjj ten behoeve van dè SJD. Snelheid kwam van pas. De eerste getuige was een medisch student, die na in een S.D.-val te zijn gelopen door Osendarp in een auto werd weggebracht De student Jacobs sprong echter uit de auto, waarna Osendarp hem achtervolgde, twee waarschuwingsschoten gaf en vervol gens zijn prooi in het onderlijf schoot Volgens Jacobs schoot Osendarp van af twee meter, terwijl Osendarp be weert, dat het 15 meter was. Osen darp beweerde voorts, dat hij Jacobs niet kon inhalen, omdat hij in zware polltiekleding liep Toch liep de oud kampioen in de sprint op Jacobs on geveer 75 meter in Talrijke SD.-overvallen op illegale organisaties passeerden hierna de revue. Wel kwam vast te staan, dat O. bijna nooit mishandelingen had ge pleegd. Eenmaal ontvluchtte na een overval op het centrum van een ille gaal blad één der arrestanten van de S.D Osendarp wilde echter niet be kennen, dat hij op deze arrestant zijn revolver of machinepistool leegge schoten heeft. De dagbladdirecteur S werd gegrepen tiidens het vervner van 30000 bevrijdingsnummers van het illegale blad „De Telex". Hij zou toen van Osendarp zo'n draai om z'n oren hebben gekregen, dat hij per half jaar later nog last had van doof heid. Osendarp ontkende deze mis handeling. „Hii kende S. zo goed "an de sportvereniging VUC Omgekeerd evenredig. Uit een rapport bleek, de opvatting, dat Osendarp „wiens geestelijke kwa liteiten omgekeerd evenredig waren aan zijn sportieve prestaties" slacht offer werd van de Duitse propaganda en van zijn N.S.B-omeevin» Dit raooort kwam van de voorzitter van P.S.V te Eindhoven. De*e ve klaarde voorts, dat O. wist zonder zijn sport prestaties niets te zijn dat hij seri eus leefde en spaarde om te trouwen en dat hij in een anti-omgeving even anti zou zijn gebleven als bij de capitulatie in 1940, toen bij zijn N.S.B.-vader vreselijke «re-Av;i?en heeft gemaakt. Een dergelijke verklaring over geestelijke vermogens, milieu en om standigheden werd ook afgelegd door Ir A. Paulen, voorzitter van de K.N.A.U Het was in die tijd niet mogelijk Osendarp van de sport uit te slui ten. Iedereen vond hem een landver rader, al kon men bewondering heb- Jaarvergadering Landarbeidersbond KOEDIJK In het cafe van de heer D. Visser had Dinsdagavond de jaar vergadering van de Landarbeiders- bond plaats. Bij de opening zeide de voorzitter dat het aantal leden sta biel is gebleven, dit is 'niet bevredi gend aldus spr„ het ledental moet wor den opgevoerd en verdubbeld. We moeten daarom aan het werk; er zijn nog veel arbeiders in Koedijk niet ge organiseerd. De notulen worden onge wijzigd goedgekeurd en onder dank ge tekend. Uit het jaarverslag van de secr. blijkt dat de afd. een werkzaam jaar heeft gehad, verschillende malen had men besprekingen in Alkmaar en elders. Op huishoudelijke vergaderin gen werd meermalen olie-kleding ver loot en één keer zelfs een fiets. De jaarrekening van de Penn. gaf als in komsten aan f 648.87; uitgaven f 548.89; Saldo f 99,98 De controlecommissie bij monde van de heer P. Kooi adviseerde tot goedkeuring der rekening. Als nieuw lid dezer commissie werd aangewezen de heer Jb. Visser. Bestuursverkiezing: De aftredende bestuursleden H. Boon en R. Harto? werden bij acclamatie herkozen. In gekomen stukken; Instemming werd betuigd met een schrijven van het hoofdbestuur, dat zijn afkeuring uit sprak over de geweigerde loonsver hoging der Landarbeiders. Geen loon is zo laag als dat van deze arbeiders Medegedeeld werd dat men in ge vallen van overbruggingsteun of te werkstelling bij de D.U.W. inlichtin gen kan bekomen bij het bestuur. Van werknemersziide werd het C.O.C. 1947 - '48 opgezegd. In grote trekken werd daarna het concept-contract behandeld. Voor de rondvraag was geen animo, waarna sluiting volgde, onder donk. ben voor zijn sportieve houding. Hij liet zich niet gaan, ook niet toen het publiek hem uitjouwde en hoonde. Hij gedroeg zich met uiterste zelf beheersing. Uit verklaringen van zijn voorma lige S.D.-chefs bleek, dat Osendarp slechts een ondergeschikte functie had. Voorts werd verklaard, dat hij de in vrijheidstelling van de student Jacobs bewerkstelligd en part nog deel had aan het fusilleren van ge vangenen. Vijftien jaar geëist. Tijdens de middagzitting verklaar de Osendarp lid van de NSB. ge worden te ziin na de „Russische aan val op de Duitsers". De advocaat-fiscaal achtte een twee tal schietpartijen bewezen, alsmede een aantal arrestaties. Osendarp's ac tiviteit was zeer groot. De eis luidde tenslotte: 15 jaar gevangensstraf en ontzetting uit de ambts- en ki°s- reebten. Tiidens het uitspreken van de eis had Osendarp de grootste moeite zich te beheersen en zakte als gebroken in ziin bank terug. Ziin raadsman, Mr. van der Chiis uit Delft, ging uitvoerig in od de omstandigheden, waaronder Osendarp in Duitse dienst terecht kwam. Zon der het N S B -milieu zou Osendam die thans 32 jaar is nog steeds één der meest sympathieke figuren in de internationale sportwereld zijn geweest. Het gebeurde heeft be-n zepv aangegrepen, aldus d° verdediger. ..H>f heeft een vrouw en twee klrine kin- do-en en wacht in overgave Uw von nis af" Osendarp kreeg het laatste woord „Ik erken, dat ik fout geweest ben. ik betreur het, dat ik een schand vlek voor mijn vaderland was", zei- de hii. Kleurenpracht in de winter (Vervolg van 'pag. 3 VERHOGING VAN DE KENNIS De "ieling Winkel houdt hier al en toe wedstrijden en cursussen voor haar leden in kennis van de soorten en de kwaliteit, terwijl het natuurlijk ook voor allen, die bollen trekken, om de bloemen te verkopen van het groot ste belang is te weten, wat de boste bewaarmethode voor de bollen is. Toen we tegen Van der Hoek op- m«","Aen, het een gu^jgg -winter was en dat het vorig jaar toch wel een heel toer zou zijn geweest, kre gen we meteen een verhaal te boren van de moeilijkheden ,die toen over wonnen moeten worden. En Tijs Hoebe. de smid was er ook bij. dat die kon voor de nodige aanvulling zorgen Het verhaal was mooi ,maar de strijd was bijna wanhopig. STOFZUIGER STL'KGEDRAAID Van der Hoek vertelde, dat de show room net geopend was, voordat de derde vorstperiode aanbrak. Ze zaten vol met van alles en nog wat. De brand stof werd steeds krapper en ten slot te waren er wel bonnen, maar in heel Noord Holland was ge n kruimeltje brand meer te krügen. Hier nog wat stof, daar nog wat grnis, bomen rooien en ten laatste nog te kort. Toen moest er met olie gestookt worden. Maar daar Is trek voor nodig. Je zou zo zeggen, dan loon .1e naar de winkel en koopt een ventilator. Het is er echter niet bij. Dus werd de stofzuiger in werking gesteld. In één dag was het ding in de soep gedraald Een stofzuiger van Tijs bracht red ding en toen eindelijk kwam er een ventilator. De bloemen waren gered. Als we dit hier zo nuchter neer schrijven, dringt het wellicht niet Aol de lezer door, wel een tijd Van der Hoek toen heeft meegemaakt. Een jong bedrijf kan immers niet te veel tegenslagen hebben. BIJ DE ZAAILINGEN Pratende voort waren we bij eep hoekje gekomen, waarin nog geen bloemen te bekennen waren. De heer Van der Hoek legde ons uit, dat het een partij betrof, die door een kwe ker gezaaid waren en die nu hier Interessante lezing van me|. Geertsema NIEUWE NIEDORP Voor de eerste maal in haar korte bestaan organi seerde de Plattelands Jongeren Ge meenschap, afd. N.Niedorp, Oude Nie- dorp cn Winkel, een bonte avond in de Prins Maurits. Deze avond is bij zonder goed geslaagd en zal zeker nog door meerder worden gevolgd. Dank zij flinke opkomst uit Julianadorp, A. Paulowna, Wieringermeer en Wierin- waard en de eigen afdelingen, viel de opkomst best mee. (Waar bleven de Nieruppers?). Nadat voorzitter Eenhoorn de aanwezigen een woord van welkom toeriep, kreeg Mej. M Geertsema, assistente aan de Volks hogeschool te Bergen het woord. Zij gaf een heldere uiteenzetting over doel en streven der PJ.G. Wij platte- lhndsjongeren, aldus spreeksters, zul len er rekening mee dienèn te houden, dat de plattelandswerkzaamheden in tensief zullen moeten worden aange pakt; voor velen is anders emigratie de en',e uitweg. De na-oorlogse jaren zijn ..eer teleurstellend geweest; vele jongeren hebben de weg van de min ste weerstand gevolgd en zich gestort in een leven van vreugde en ver maak (schijngeluk). Wij, P.J.G-ers, zullen alle krachten in moeten span nen om zulks te bestrijden. De P.J.G.- ers nemen een aparte plaats in het Nederlandse jeugdleven in. Veel verschil is er tussen het culturele leven van stad en platteland. Wil de P.J G. deze achterstand inhalen, dan zal er nog veel werk moeten worden verzet. Wat wil de P.J.G.? In hoofdzaak komt het op het vol gende neer. Na het verlaten der Land bouwscholen Huishoudscholen, enz. wil men gaarne het opgedane contact met elkaar onderhouden en verder uitwerken. Gaarne wil men zich ver der bekwamen in het vak en zich op de hoogte houden van de voortscrij- ding der techniek en al die dingen meer, welke een moderne landbouwer dient te weten. In het bijzonder gaat het om de culturele en sociale ont wikkeling. daar deze ten opzichte van vele landen nog ten achter staat Ook de organisatie en kennis van bedrij ven neemt naast de culturele scholing een voorrïhme plaats in bij de P.J.G Spreekster betreurde het verwaarlo zen van hét culturele' leven ten plat- telande. Veel mooie, oude meubelen, koperen voorwerpen enz. hebben hun weg naar de steden gevonden via de opkopers, welke de waarde beter wis ten dan de bezitters. Ook burendien- sten, zoals men die vroeger kende, zijn verdwenen. Om deze schade zo veel mogelijk te herstellen, ls liefde voor het platteland nodig van Jana en volk. Door middel va?» zang, to neel enz. wordt gestreefd naar een gezonde ontspanning en zulks in het specifiek plattel ar. ds-ke rakter ve voor de V.J.G., waardoor aller in spanning noodzakelijk is. Het gaat er tevens om, gunstige verhoudingen te scheppen, wat niet eenvoudig ls. Mej. Geertsema besloot haar inte ressante lezing met de hoop lüt te spreken, dat de aanwezigen béf&tig zouden stellen in het P.J.G.-werk. op dat een sterke plattelandsbeweging kan ontstaan. Hierna was het woord aan Siem Bosma, die op goede wijze enige stuk ken voordroeg. Van het vele gebo- dene vonden we de „Sprookjes" van Godfried Bomans en het fragment uit Heyermans' „Droomkoninkje" 't beste Na de pauze kreeg burgemeester Baken het woord. In ec-n korte, kern achtige rede wees hij vooral op het streven der P.J.G., zich een hoger cul tureel leven te verschaffen. Een stre ven, dat niet genoeg gewaardeerd kan worden. Wel bestaan er op dit ge bied al enkele verenigingen, doch de P.J.G kan in deze nog veel werk ver zetten. Leden van de afd. Julianadorp tra den vervolgens op met een toneel stukje „Johnny". Al hadden de jongste artisten veel lol om hun eigen grap pen. toch waren het leuke knapen, welke wel aanleg hadden Piet Lont toonde zich niet alleen een volijverig secretaris, doch tevens een declama tor met meer dan gewone aanleg. Oo moeilijk te verbeteren wijze droeg hij enkele gedichten voor van Jan Prins, w.o. ..De Bruid".' Het was al flink laat. toen voorzitter Eenhoorn d.e bij eenkomst sloot. De P.J.G. kan op een goede avond terugzien. Al de^e duigen z,;n GiCte opgaven. 3en grote opga- VROUWENCLUB W.I.K. ST. PANCRAS Dezer dagen kwam de Vrouwenclub WIK in Jaarverga dering bijeen. Uit het Jaarverslag stippen wij aan dat 107 stuks goederen waren uitge leend aan a) Ziekenhuis patiënten, b) aan ernstige patiënten die thuis wer den verpleegd, c) aan kinderen die naar vacantiekolonies gaan. d) aan kraamvrouwen gedurende 3 weken. Het plan is nu om het bedrag, dat die club van N.V.H. zal ontvangen waarvoor zij zeer dankbaar is aan nieuw goed te besteden. Daarvoor zal een beroep op de Bur gerij gedaan worden, om per gezin één of twee textielpunten af te staan voor dit goede doel. EEN SCHIP MET DOODKISTEN GING BRANDEND ONDER. Ruim vier dagen over tijd is de „Union Victory" van de Black Dia mond Line gisteren de Rotterdamse haven bfonengestoomd. De oorzaak van de vertraging is gelegen in de redding van 27 schipbreukelingen van de „Joseph V Connolly", die met 5400 doodkisten geiadeu naar Antwerpen onderweg was, veor het afhalen vah oorlogsgesneuvelden, doch midden op de oceaan, ia brand vloog en redde loos verloren ging. Fanfarecorps „Crescendo" vierde feest Spontane huldiging door de burgerij OUDE NIEDORP De zaal van de heer Mijts was vol, toen de voorzitter van de fanfare, de heer Ilriller in een uitgebreide speech een overzicht gaf van wat het corps in de achter ons liggende veertig jaar had meegemaakt Op vlotte wijze liet hij de gebeurte nissen de revue passeren. Hij liet ons meeleven met de „ups en downs", die de vereniging heeft meegemaakt, zo als daar zijn de glansperiode vlak voor d" vorige wereldoorlog, waar te Buik sloot en te Berkhout resp. de Ereprijs en de medaille uitgeloofd door de Com missaris der Koningin werd behaald GEZELLIGE DAGEN Ook als de sucéCssen minder groot waren, was de vreugd op de verschil lende concoursdagen groot Want na de glansperiode kwam weer de da ling. waardoor eens op een concours te Wieringcn het succes niet zo bijster groot was. Wij kunnen niet alles vermelden Door de gehele rede van de heer Kril- ler was echter één klank te beluiste ren, dankbaarheid tegenover de heer Mi-fs, die vanaf de prichting de ziel van het corps is geweest en ondanks zijn zeventig jaren nog een nummert je blaast, dat menig jongeman hem niet nadoet. Hij bood de heer Mijts namens de vereniging een bloemen mand aan en het was voor vele le den der vereniging een aandoenlijk ogenblik. Het i: dan ook ongetwijfeld een mooi gebaar van de vereniging gëweest om de hee. Mijts Erevoorzitter te maken. waren om binnen afzienbare tijd te laten zien welke bloemen er uit le voorschijn zouden komen. Wij dach ten in onze onsehuid. dat ze vorig jaar gezaaid waren, maar Van der Hoek deelde ons mee. dat t zeven jaar duurde, voor de eerste bloem er was. We raden onze huisvrouwen dus niet aan om tulpenzaad uit te zaaien, want daar is geen wachten op. Een onaangemaam telefoontje stoor de ons aangenaam onderhoud en we spoedden ons weg van dit mooie be drijf, dat onder deze energieke leiding nog dikwijls van zich zal doen spre ken. Van der Hoek, good luck! iNO Een rtf van sprekers volgde om de felicitaties over 4e brengen. De Bur gemeester voerde het eerst het woord Het werd een ware wedstrijd In welsprekendheid. De een na de ander kwamen de spreeksters en sprekers de vereniging lof toezwaaien. Achtereenvolgens voerden het woord de heer S. van der Hagen voor Mo lière, mevrouw Koop mans-Tas voor de Plattelandsvrouwen, de heer 8. Klaver voor de Middenstandsvereni ging, de heer Leek voor de Fioralia- vereniging en het Skarpet de heren Volkers en Medendorp voor de zuster verenigingen Hugo en de Vriendschap dc heer Wolthuis voor de IJsclub, de heer Hjijnis voor de Oudercommis sie, mej. Ali Mijts, die een persoonlijk woord sprak en de heer Kleinsma voor de Landarbeidersbond. FEESTGAVEN Alleen reeds deze belangstelling zou de jubilerende vereniging goed heb ben gedaan, maar degenen, die het woord voerden lieten het er niet bij Een milde regen van enveloppen met inhoud is dan ook als het ware op het jubilerende „Crescendo" neer gedaald. Moge dit voor de vereniging een stimulans zün .om op de weg, waarop ze zich thans bevinden ,door te gaan. Want het is inderdaad zo ge weest, dat de vereniging na het ver trek van haar eerste directeur de beer Pranger, waar ook nog een felicitatie van was ingekomen, moeilijke jaren heeft gehad. 'n Gezellig dansje besloot deze avond. Tot onre diepe droefhei* o»«r- leed heden. r.e vocrz.en te 7-Ort van de H H. £ancm«e>n der Stervenden onze geliefde echt genoot, vador, behuwd- en groot vader de Heer JACOBU8 JOHANNES SMEETS in de ouderdom van 57 jaar. Alkmaar, 22 Jan. 1948 Dahliastraat 22 Alkmaar, P Smeets-Booy Bussum, A. J. Smeets C. M. A. Smeets-Prinz en kinderen De gezongen H. Uitvaartdienst zal plaats hebben Maandag 26 Jan., des morgens te 10 uur in de Parochiekerk van de H. Jo- seph, waarna de begrafenis te 10 45 uur vanuit de kerk op het R. K. Kerkhof St. Barbara al hier. Met droefheid geven wij U kennis van het overlijden van onze chauffeur en besteller, de Heer J. J. SMEETS Ruim 37 jaar heeft hij zijn beste krachten aan ons bedrijf gege ven. Zijn werklust en energie was een voorbeeld voor allen. Zijn nagedachtenis zal bij ons in hoge ere blijven. Directie van N.V. De Alkmaarsehe Wasscherij- Wegens sterfgeval zal ons bedrijf a.s. Maandag 26 Jan. tot 1.30 uur N.V. De Alkmaarsehe Wasscherij Met leedwezen geven wij U kennis van het overlijden van en-*e geachte medewerker de Her J. J. SMEETS Zijn nagedachtenis zal bij ons in hoge ere blijven. Het personeel van N.V. D^ Alkmaarsehe Wasscherij Alkmaarse Kamer muziek Vereniging Woensdag 28 Jan. 1943 Aanvang 730 precies. ROSA SPIER, Harp EVERARD v. ROYEN, Fluit. Entree f 2 (plus bel.) Kaartverkoop vanaf Maandag 26 Jan. bij Boekh. Ter Burg, Koor straat 1 en 28 Jan. 's avonds aan de cassa. Plaatsbespr. Woensdag 28 Januari van 11—1 uur in 't Gulden Vlies. Hervormde Jeugdraad JEUGDDIENST Zondag 25 Januari a.s. n.m 7 uur in de Kapelkerk. Voorganger: Ds N. den Oud sten van Alkmaar. Onderwerp: „Waarom gaat het in de Godsdienst?" Baptisten Gemeente Nieuwe Doelen Zondag 25 Januari 's avonds half acht. Ev. J. Sevensma. f P| ra verkrijgbaar zon- \1IjI *1/ der borg voor alle doeleinden, door ons spaar- crèdietsysteem. Vraagt in lichtingen. „SAMENWERKING" Verstolkstr. 31 Leeuwarden. VERLOREN bundeltje van 50.—, ver liezer zeer gedupeerd. Te gen beloning terug te bez, Uitenboschstraat 45 of V.B. Noorderkade. MEISJE GEVRAAGD voor hele of halve dagen Wilhelminalaan 27. Muziekschool Zwaag: on derricht op elk instrument. Instrum. in bruikl. en op cond. Inschr. dag. Emmastr. 73. Tel. 4425, Alkmaar Ked. Staatsloterij Kantoor, Langestraat 53 i.d. Rott. Bank. Telefoon 2178. Woonhuis Bergen, Beemster. laan 11. Trekking 26 Januari. €ollectrice Mevr. M. Brom merKr aft. Morgen Zaterdag, geopend van 9 tot 12.30 uur. Vlotte bediende gevraagd voor de verkoop bekend met het vak. Rijwiel- en electrabedrijf, „Kampioen", Zilverstraat 6-8 Alkmaar. UIT DE DUISTERNIS TOT HET LICHT Eredienst der Herst. Apost. Zendingskerk. Koningsweg 2 Alkmaar. Iedere Zondag 5.30 uur. Te koop gevraagd: gebruikt 16 of 20 els VLOERKLEED Br. met prijsopgaaf onder no V.A. 140 bur. van dit blad. NET MEISJE 19 jaar b.z.a. voor 2 3 da gen per weèk, liefst hulp in manufacturen en huish. Br. onder no. VA 138, bur. van dit blad. Te koop: MOTORRIJWIEL merk Rudge z.g.a.n. 500 cc kopkleppen. Te bevr. Holleweg 46, Hel- loo. Na 12 uur. Te koop aageboden: EXCELSIOR SLEDE STOFZUIGER, 125 V. met 1 jr garantie. Prijs f 75. Kennemerstraatweg 159 Alk maar, Tel. 3972. Te koop gevraagd flink kippenhok of hout daarvoor. Dr. Schaepmanstraat 8 I, Tel. 2811. VOOR SPOEDIGE INDIENSTTREDING TE AM STERDAM GEVRAAGD, NETTE HUISHOUDSTER lekker kunnende koken en bereid op babyl (meisje, 1 jaar) te passen. Goede behande-J ling. ■Brieven aan of persoonlijke aanmelding bij iaml ■De Romp, Herengracht '70, Amsterdam C. Laat hem gerust spelen niet zijn blok ken op Uw glanzende PERPLEX-vIoer. PERPLEX-parket is warm en isolerend, sluit tocht en koude buiten. Duizenden zijn er vol lof over. PERPLEX wordt reeds vanaf f 4.- per M2 gelegd. Toonkamer: Koningsweg 70, Alkmaar, Telefoon 3730 Een product van de 4tfée-<pQf6et vloerenfabriek, den Haag. Gezellige Avond Bezoekt a.s. Zaterdag en Zondag Hotel-Café-Restaurant I# Verdronkenoord 94-96, Alkmaar, Tel. 3795 Aanvang 20 uur. Prima consumtpies. Aan de vleugel Willem Ligthart mei refreinzang. GULDEN VUES, telefoon 2451 DE INSCHRIJVING IS OPENGESTELD VOOR EEN NIEUWE SERIE ABONNEMENTSVOORSTELLINGEN, SERIE C GENAAMD. Data: Dinsdag 10 Febr.: Het Residentie toneel (Dirk Verbeek) Vrijdag 19 Maart: De Haagsche Comedie (Cees Laseur) Vrijdag 16 April: Comedia (Cor Hermus) Dinsdag 11 Mei; Rotterdamsch Toneel (Ko Arnoldi), Abonnementen f 11.25 en f 825 kunnen dagelijks aan de cassa en telefonisch opgegeven worden. Reeds bel de cassa abonnementen worden thuis bezorgd. EMMASTRAAT 2 ALKMAAR DINSDAG 27 JAN. van 10 tot 12 en 2 tot 4 uur GELE GENHEID TOT AANGIFTE VOOR EEN AVOND- NAAICURSUS (voor gehuwde vrouwen) uitgaande va* de Commissie inzake huishoudelijke- en gezins-voor- lichting. .Schoolgeld van 0.15 tot 0.40 per van 2 uur.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4