Avondcursussen in het middelpunt van de belangstelling Burentwist tussen Groot en Stam DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY 3fïOWN 34 Dagen op een reddingsvlot Voor de laatste maal: ambachtsonderwijs Een school te Schagen zal het onderwijs stimuleren Ha eeu laatetr onderhoud. dat wü «et ie directeur der Ambachtschool, ie heer Arnoldus hadden, deed dexe imm: eokele mededelingen, die wellicht halten ©n*e reportage vielen, maar die wq desalniettemin belangrijk ge noeg aehten. om te ter kennis ran «nse lezers te brengen. Ook des avonds, wanneer de school aan de Bergerweg in een zee van licht baadt, is het gebouw een gonzende bijenkort Een vijtigtal leraren zijn dan bezig om een 600-ta! leerlingen meer kennis bij te brengen. Daar moet In de eerste plaats genoemd worden de gemeentelijke avondschool voor voorbereidend lager nijverheids onderwijs, die het leeuwenaandeel omvat en waaraan een driehonderd teerlingen deelnemen. Daarnaast echter wordt er aan de oud-leerlingen gelegenheid gegeven, ora wat zij in de tweejarige cursus aan kennis hebben opgedaan, te ver frissen en uit te. breiden in de z.g avondpractijkcursussen En deze avondpractijkcursussen vor men de 3chakel tussen de ambacht school en de patroonscursussen. DE KROON OP HET WERK De patroonaenrsussen, die heiaas nog niet door het R(jk gesubsidieerd wor den, vormen eigenlijk het sluitstuk voor menigeen. Want na het volgen vaa deze cursus kan men examen doen om in aanmerking te komen voor het diploma dat ingevolge de vesti- ginswet vereist wordt. Het spreekt wel vanzelf, dat men hier niet alleen meer jeugdigen onder vindt. De leeftijd loopt hier op tot omstreeks een dertig jaar. Vermelden wij tenslotte nog de machi nistencursus en de typografencursus. welke Zaterdags gehouden wordt. De leerlingen kunnen nog verder komen. Voor hen, die vooruit willen komen in de wereld staat er dan nog de ge legenheid open om de voorbereiden de cursus MTO te volgen, de scha kel tussen Ambachtschool en MTS. Ook hieraan nemen verscheidene leerlingen deel. Niet alleen met de be doeling om de MTS te bezoeken, maar wel om het toelatingsexamen met goed gevolg af te leggen. Slaagt de leer- llug daarvoor, dan betekent dit voor. hem op sommige vakken een gelijk- stelling met het ULO diploma. Voor verschillende Rijksbetrekkin gen geeft dit grote voordelen. Vit deze opsomming ziet men. dat feedingen .die willen aanpakken aan de Bergerweg grote mogelijkheden hebben. Mogelijkheden, waar ouders «iet* wel terdege van bewust moeten 4» Vanzelfsprekend kwamen we toen OP ÊBA/ OEfZ. AFOeWK/OE-fJ ZAGBrv WS. \/UE6gVOe, dweeN/ HEEFT OIT IE.T5 Te. MA- A.GN/ ME>T PB VU&GSNDE. 'bCHOTe.a 2 te spreken over het feit, dat deze avondcursussen voor de bewoners van Alkmaar gemakkelijk te bereiken zijn doch uit de cijfers ,die ons werden Verstrekt zagen wij, dat de grootste helft van buiten kwam. En toen be landden wij bij een puri dat vooral voor Schagen van groot briang is en waarover onze krant zich reeds eer der heeft uitgelaten HOE STAAT HET MET DE AM BACHTSCHOOL I-\ SCHAGEN? Het was eigenlijk met een beetje schroom, dat we deze aangelegenheid ter sprake brachten, omdat we meen den. dat de heer Arnoldus hierin wel eens een concurrent kon zien. Het tegendeel was echter het geval. De directeur van de ambachtschool te Alkmaar zou het ten zeerste toe juichen. als er te Schagen een am bachtschool zou verrijzen! Een ambachtschool in Schagen. al dus de heer Arnoldus. zou ongetwij feld op het leerlingenaantal te Alk maar grote invloed hebben. Tenminste korte tijd. Maar Alkmaar zou weer heel spoedig vol zitten Door de gelegenheid te S.chagen te scheppen zou het totale aantal leer lingen door de betere mogelijkheid om een school te bereiken ongetwij feld zeer sterk stijgen. Het zou echter noodzakelijk zijn om zich voor Schagea te bepalen tot de hoofdvakken, daar voor verschillende vakken, waar weinig deelnemers voor zijn. het aantal te gering zou worden De heer'Arnoldus toonde hier inder daad de zaak van de brede kant te bekijken VStfXSTVK oe. NeTSeuAAgS ZIJN ER GENOEG LEERLINGEN VOOR SCHAGEN? We hebben aan de hand van het ver slag van de Ambachtschool te Alk maar ovef 194.1 eens nagekeken op hoeveel leerlingen Schagen zo onge veer zou kunnen rekent en kwamen tot de conclusie, dat liet aantal met zekerheid gesteld zou kunnen worden op honderd dertig. Ook in Schagen moet echter re kening worden gehouden met sterke uitbreiding, daar de gelegenheid om de school te bezoeken beter wordt en binnen korte tijd zou het leer lingenaantal zeker een tweehonderd kunnen bedragen. Wij willen deze reeks artikelen besluiten met de wens uit te spre ken. dat Schagen in dit opzicht de nodige activiteit zal betonen, terwijl wij in de naaste toekomst nog eens een avondwandeling in de school te Alkmaar hopen te maken. Oude gebeurtenissen Jan Groot en Piet Stam woonden al jaren naast elkaar. Niet bepaald tot hun wederkerige vreugde. Want al vanaf de eerste dag hadden ze wei nig met elkaar opgehad. Er waren ook geen grotere contrasten denkbaar. Groot was een joviale kerel, die graag wat voor een ander over had. maar zich zeker nooit daarop zou beroe men. Stam daarentegen was een geduchte zuurpruim, die elke cent twee maal omkeerde voor hij ze uitgaf. Was de verhouding eerst koel. het duurde niet lang ,of ze stonden vijan dig tegenover elkaar. Een vijandschap die toenam naar gelang Groot in ver schillende functies werd verkozen, eerst in de gemeenteraad, in verschil lende verenigingen en ten slotte ln. de Kerkeraad. En waar Groot en Stam elkaar ook ontmoetten, steeds werd het herrie. Groot al ras zeer luidruchtig. Stam daarentegen tergend bedaard, met ui termate sarcastische opmerkingen. Zelfs in d? kerk kwam deze vete open lijk tot uiting. Groot had tot taak om wekelijks te collecteren en kon dan natuurlijk niet Stam overslaan. En steevast kon je er op rekenen, als boer Groot bij boer Stam kwam. om diens gave. dat tergend langzaam de portemönnale voor de dag werd ge haald en Stam er iets uit haalde, om dit uiterst bedaard in de colleCtetak te deponeren. S'eeds werd de hand zo diep in de zak gestoken .dat niemand constateren kon, o fer werkelijk iets in werd ge daan. Groot liep onder pijnlijke wachten blauw aan en reeds meermalen had hij de veronderstelling geopperd, dat hij ondanks het wachten geen gave van Stam kreeg. Een veronderstelling .die door de dominee met verontwaar diging van de hand werd gewezen. Ik ze! ut je nag wel derus bewoize domenee. Reken deer maar öp". D« tijd verstreek en het schouwspel werd wekelijks herhaald, tot niet ge- •»nae stichting van de verzamelde kerk aangers. die het schampere lachje van Stam met onverholen belangstelling gadesloegen. Reeds enkele malen had de predi kant gezinspeeld op de mogelijkheid dat een ander bij boer Stam zou col lecteren. maar de gedachte aan deze nederlaag was Groot ondragelijk. Hal komt wel. Ik wacht m'n toid of" zei Groot dan nijdig. En inderdaad. Groots tijd kwam. Er was in het dorp een ongeluk ge beurd. En voor de slachtoffers zou in de kerk een extra collecte gehouden worden. Voor <J? dienst had Groot zijn medecolr iectanten in de arm genomen. Heel stiekum hadden ze zitten smoezen, tot lichtelijke ontstemming van de predi kant ,dlo het onheil voelde aankomen. In het vuur van zijn preek echter ergat hij die muizenissen en zijn aan sporing aan het slot om met milde hand te geven, werd een ware pero ratie. 9. Maar toen Jimmy Brown een maal op schaatsen kon staan, wilde hy méér. Toen wilde hij ook echt schaatsenrijden zoals hij het de men sen had zien doen. Hij herinnerde zich hoe hij een klein meisje had zien le ren schaatsenrijden achter een keu kenstoel en dit deed hem naar een koekezopie strompelen want anders kon je de wijze van voortbewegen van Jimmy niet noemen alwaar hij zich een stoel toeëigende, die daar door de baas was achtergelaten. Hét was een oud beestje en een der polen bungelde er bij, maar daar trok Jim my zich weinig van aan. Met zicht bare voldoening schoof hij de stoel over 'het ijs voor zich uit Tijdens het gezang gingen de collec tanten rond. Het toeval wilde, dal .Stgin op een bank achteraan zat, aan de-kant. Groot stapte op hem af en Stam wat het eerste slachtoffer. De comedie herhaalde zich. Tergend langzaam kwam de beurs voor de dag Er werd in gezocht, de hand werd diep in het collectezakje gedaan. Zonder op of om te kijken liet Groot het collecteren bij de andere kerkgan gers aan de overige collectanten over. De spanning in het kerkgebouw werd voelbaar. Het gezang leed er merk baar onder, terwijl de nominee zich uitermate onbehagelijk begon te voe len. Het merkwaardigst was echter het ge zicht van Stam. Het gewone grijnslachje was verdwe nen, terwijl hij zenuwachtig op zijn bank heen en weer schoof. Gezang en collecte waren nu afgelo pen. De collectanten kwamen naar hun plaats terug en brachten de col lectezakjes in veilige haven. Toen, terwijl aller ogen op hem ge vestigd waren, keerde Groot. zondér een woord te zegien .zijn collectezak je om. Er viel niets uit Groot schudde nog eens nadrukkelijk, zei geen woord en deponeerde toen zijn zakje bij de ove rigen. Stam had het offer in zijn zak gehou den en Groot had uiteindelijk de ze gepraal bevochten. Piet Stam heeft van die tijd af op het dorp altijd de naam gehad van Piet Hokus-Pokus. WIST U dat er op de laatste Nederlandse jaar beurs 185000 bezoekers zija geweest? dat er 2265 inzendingen waren? dat de belangstelling vooral ook uit het buitenland, groter was dan ooit te voren? dat België en Zuid Amerika speciale verbindingsdagen hadden dat er 20 landen hadden inge zonden? - dat het aantal buitenlandse in zendingen aldus was verdeeld: Neder land 1316. uit het buitenland 949? dat de belangrijkste buitenland se inzendingen kwamen, in volgorde van de grootte: Engeland. Amerika. België, Zwitserland, Frankrijk, en Tsjecho Slowakije? dat het aantal buitenlandse be zoekers twee maal zo groot was als op de beurs in hét vorig jaar? dat 88 procent van de stand houders tevreden was over de bereik te resultaten in tegenstelling met het vorig jaar, toen het sléchts 68 pro cent was? - dat 32 procent van de geplaatste orders terstond kon worden uitgevoerd en 52 pCt binnen het half jaar? - dat uit 46 verschillende landen aankopen zijn geschied op de beurs? -~ dat met 73 landen of gebieden nieuwe relaties werden aangeknoopt? Wist u dat? Niet? Wij ook niet! Maar wij putten deze gegevens uit het ons toegezonden rapport van de negen en veertigste jaarbeurs! PLAN KEXDELL EEN MILLÏOEN KATTEN VOOR EUROPA Robert Kendell, voorzitter van het Amerikaans genootschap van katteii- vrienden .zal aan de functionarissen der VN en Europese diplomaten in de VS een plan voorleggen om 1 milliocn Amerikaanse katten naar Europa uit te voeren, daar het aantal katten hier tengevolge van de oorlogsverwoestin gen onrustbarend verminderd en dat van ratten en muizen dienovereenkom stig vermeerderd is. ..Ons genootschap krijgt voortdurend aanvragen van de andere zijde van de Atlantische Oce aan om katten te sturen. Amerika zal alleen geselecteerde katten uitvoeren", aldus Kendell. Als 't plan dan in 's hemelsnaam maar na Maart wordt uitgevoerd' HIJ BOND ZN DOCHTER 10 JAAR AAN HET BED VAST Samuei Hochstettler, de 75-jarige dictator" van een landelijke religieu ze secte in Indiana (VS» is tot zes maanden dwangarbeid veroordeeld, daar hij zijn 41-jarige dochter Lucy 10 jaar lang met een touw aan bed heeft vastgekluisterd. omdat zij wei gerde lid te worden van zijn secte. KUIKENBONNEN VOOR HET A.S. BROEDSEIZOEN Pluimveehouders in Noordholland, die voor een kuikentoewijzing in aan merking wensen te komen, kunnen vanaf heden t.m. 27 Jan. 48 een aan vraagformulier hiervoor invullen bij de PBH. De voorwaarden voor het verkrijgen van een kuikentoewijzing zijn: 1. Vakkennis: 2. De huisvestings gelegenheid. alsmede de uitloop, moet voldoende zjjn. Hoewel da voederpo sitie momenteel vrij gunstig is. kan het Bedrijfschap voor Pluimvee niet garanderen, dat voldoende voeder zal worden gegeven. Voorrang tot het ver krijgen van eert kuikentoow'jzing heb ben: a. die pluimveehouders, die voor heen een intensief pluimveebedrijf hebben geëxploiteerd, b. Jonge pas- beginnende pluimveehouders .die hun bedrijf hierop volledig hebben inge steld en voor wie dit bedrijf als een onmisbare bron van inkomsten kan worden aangemerkt. Aanvragen na 27 Jan. ingediend .worden zonder meer terzijde gelegd. rOdüoprotremmo MAANDAG 26 JANUARI 1948 VOOR 16 UUR Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws: 7.45 Een woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek; 9.00 Werken voor fluit: 9.15 Ochtendbezoek bij on ze jonge zieken; 9.30 Vrolijke plaatjes 10.30 Morgendienst; 11.00 Sympho- nisch gedicht; 11.15 Van oude en nieu we schrijvers ;11.35 Pianorecital; 12.00 Metropole-orkest; 12.33 Ancora-trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Stafmuziekcorps Amsterdamse politie; 14.00 Radiouit zending voor de scholen; 14.30 Peter Nobino's musette-orkest; 15.00 Vro lijke klanken; 15.30 Cesare-trio. Hilversum II 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.platen; 9.00 Engelse muziek; 9.35 Gram.muziek; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Cellorecital; 11.03 Twee Veluwse sagen; 11.20 Licht orkestcon cert ;12.00 Ensemble Vincentino; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Viool en orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest Ma- lando; 14 00 Pianorecital :1430 Voor de jonge moeder; 14.45 Gram.platen; 15.35 De strijd om de heer Lapraik. hoorspel. MAANDAG NA 16 UUR Hilversum I 16.00 Bijbellezing; 16.45 Werken van Leigh; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Amsterdams vocaal kwartet; 17.45 Het Rijk over zee; 18 90 Klanken van Hawaii; 18.15 Sport; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuwi; 19.15 Onder de leeslamp; 19.30 Het ac tueel geluid: 20.00 Nieuws; 20.15 Om roeporkest; 20.45 In memoriam Wil lem Weyland; 21.10 Voordracht; 2150 Strijkkwartet: 22 00 KerkeRik .-Orgel spel. Hilversum II 16.20 Omroepka- merorkest; 17.00 Gespeelde fabel voor de jeugd; 17.15 De School is uit; 1750 Mi lier-sextet; 18.00 Nieuws; 18.15 Sil- vestri-kwartet; 18.40 Jan Corduwener 19.00 Filmland 1950 Zangrecital: 20.00 Nieuws; 20.15 P.S.. actuele kantteke ningen in cabaretstijl; 20.45 Radiode bat; 21.15 Kunst in miniatuur; 21.45'* The Rambhrs: 22.15 Rusland en wij, lezing. DINSDAG 27 JANUARI 1948 VOOR 16 UUR Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag: 9 00 Lichtbaken; 9 30 Ochtend ccncert; 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Vioolconcert van Bruch; 10!40 Decla matie; 10.50 Gram.platen; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Koorwerken van Bruckner; 12.03 Piano-duo Schutte-De Raaff; 12.33 en 13.20 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 14.00 Muziek uit Neder lands glorietijdperk; 1450 Vooy <fc» vrouw ;15.00 Stichts pianokwartet; 15.39 Gedeelten uit ..Carmen" van Bizet Hilversum H 415 7 90 eu g qq Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram platen; 750 Dagopening; 8.45 Zesde symphonie y. Beethoven 9-15 Morgenwijding; 935 Arbeidsvitaminen; 10.35 Gram.platen; 10 50 Voor de kleuters, 11.09 Viool en orgel; 11.45 Twee memoires: 12.00 Klassieke muziek; 12.33 Ons platteland 12.43 Wiek WiUebrandts, piano, 13.00 Nieuws; 13.13 Vaudeville-orkest; 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Svmpho nisch middagconcert. DINSDAG NA 16 UUR Hilversum I 18.00 De Zonnebloem;. 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Elck wat wils; 18.00 Franse chansons; 18.20 Sportpraalje; 1850 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Muzikale melange; 19.30 Radio- genes ;20.00 Nieuws; 20.12 Radio- philharmonisch orkest (Milhaud, Re- vel, Debussv, Godron en De Falla); 22.07 Actualiteiten. 22.15 Avondgebel 22.30 Nieuws: 22.50 Kamermuziek. Hilversum II 16.30 Gram.muziek; 16.40 De Schoolbel; 17.00 Dat kva jij ook; 17.30 NJG-uitzending; 17.45 Zi- geunermuziek; 18.00 Nieuws: 18.15 Tom E: ich, piano: 16.35 The Skymasters; 19.05 Tom Poes; 19.15 Amsterdam?-trio 19.45 Gesprekken met dokters: 23.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavond- trein met Toon Hermans en Jan vat* Ees; 21.30 Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: 21.35 Contact; 22.15 Buitenlands weekoverzicht 22.30 Piano recital. FEU/LLETr*' door ROBERT TRÜMBULL 181 De wind zwo! aan, loeiend en een minuut of vijf lang hadden we een verblindende zondvloed van een re genbui. De boot dreunde van het ge weld van de zware regen op zijn, als •en trommelvel, gespannen zijkanten Wo doken en doken als begerige zee vogels naar prooi om elk kostbaar mondjevol op te 3lurpen De regen hield even plotseling op •is hij begonnen was en we likten het beetje water van de bodem op. tot het te zout werd Onze monden waren eindelijk weer koel en verfrist. Nooit van mijn le vensdagen heb ik iets verrukkelijker» geproefd. En bovendien had de regen onze kleren en lichamen een bad ge geven dat veel van het Zout en het zweet wegwaste. Het weinigje dat we gedronken had den. was niet, genoeg om onze uitge droogde weefsels veel goed te doen. maar in ieder geval hadden we die nacht althans onze dorst kunnen les sen. Ongelukkigerwijze was er echter niet genoeg regen gevallen om de rub berfles die tot de uitrusting behoorde te vullen We hoopten vurig dat de volgende bui niet te lang op zich zou laten wachten. Die nacht schoot de wind weer naar het Noorden en later lichtelijk naar het Oosten, zodat we ous anker op haalden. Heel die zesde dag keken wij ver langend uit naar een volgende stort bui. want onze dorst geprikkeld door die schamele dronk, werd met het uur scherper. Het water dat we tot ons hadden genomen, was blijkbaar onmiddellijk geabsorbeerd door ons verdorst gestel. Zodra de zon weer begon te-branden, kwam dat nu maar al bekende gevoel van droogheid en versmachting weer in onze keel op en ditmaal zoveel moeilijker uit te houden. Wat de hon ger betreft. onze gekrompen ma gen waren thans ongevoelig. Die avond stelde Gene opnieuw voor te bidden, er op wijzend dat we de eerste keer niet te klagen hadden ge had Ditmaal begonnen we met een gezang neuriënd wanneer ous de woor den niet te binnen schoten. Vervol gens. aangemoedigd door de goede uitslag van ons gebod om regen be sloten we om eten te vragen en als hét niet te veel in eens was. nog een beetje regen ook. Na dit avondgebed voelden we ons gesterkt en we bleven diep tn de nacht zitten praten. Ieder op zijn beurt vertelde zijn levensgeschiedenis en zodoende raak'en we beter en be ter met elkander bekend. Ik schijn me te herinneren dat ik die nacht althans een beetje geslapen heb ,al weet ik het niet met zeker heid. Wel weet ik, dat ik herhaalde lijk' begon te dommelen, doch slechts naar het mij toescheen, om onmid- delijk wakker te schrikken met, het afgrijselijke gevoel dat de luchtban den van het vlot lekten en dat we in zinkende toestand verkeerden Die nachtmerrie keerde meer dan eens terug. Soms ook droomde ik dat ik in de zon gebraden werd' en dat ?r stoom uit mijn lichaam kwam. De beide anderen ondergingen precies de zelfde ervaringen. Zjj klaagden her haaldelijk over kwade dron.en, vooral later. Het was waarschijnlijk een ge volg van het doorstane lijden. In ieder geval droegen deze nachtmerries er heel wat toe bij onze nachten tot een verschrikking te maken. Zij waren des te erger., omdat wij er volslagen machteloos tegenover stonden. Vandaag was de boot voortduren! omzwermd door massa's spelende en dartelende tropische visjes. Zij zwom men doorgaans recht op het vlot toe. om zich dan om te wentelen op hun zij en ons met hun bolle uitpuilende oogjes aan te staren. Het was een ver makelijk gezicht. Uiteraard keken ze niet naar ons. maar naar het vlot, aangetrokken door de fel-oranje kleur Een in het bijzonder, een donker ge tinte vis. kwam tot vlalc bij het vlot., en hing daar vrijwel beweging loos even onder de oppervlakte. Gene die viste met het mes sedert onze proefneming met het snoer en de rode lap mislukt was .stak er naar op goed geluk af. met geen andev resultaat echter dan dat het mes op de flink afgleed. Wij merkten dat deze vis ons een week of drie gezel schap bleef houden. Wij konden hem namelijk van de anderen onderschei den vanwege het lidteken dat het m*s van Gene had nagelaten. Alle metalen voorwt.1 pen aan boor! v/aren inmiddels beginnen te roeste* vooral het pistool dat vervaardigd was van beter staal dan het zakmes en de onbruikbare tang. De herhaal de zoutwaterbaden hadden het blauw zwarte metaal doen roesten. De bin nenkant van de loop roestte eveneens, al hield in het begin een zo nu en dan op een vogel afgevuurd schot dat gedeelte aanvankelijk schoon. Toen de roest inzette stelde Tony alle moge lijke pogingen in het werk dit tegen te gaan. Elke dag nadat de zon het vlot en alles aan boord had doen opdrogen, placht Tony aan het pistool te zwoe gen. in een wanhopige poging het zon der de hulp van olie schoon te krij gen en in goede staat te houden. Wa hadden een beetje vet blj9*n weten t* krabben uit de lege psrli onenliouder. maar dit vet was te dik dan dat To- t ny het voor ziia doei kon gebruiken. Het hielp een beetje mrar van afdoend*. 'War4? vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3