Jkmaaideï langs de straat Onder de Schijnwerper Curagao wenst nü erkenning gelijkstandigheid van N.-HOLLANDSE PERS 1945 Bewustzijn bij elkander te horen leeft aldus dr. Beel Toch weer moeilijkheden over de „zes punten"? Franse socialisten verzetten zich tegen vrije geldmarkt Regering Schuman in dwangpositie 4e Jaargang No 1147 Woensdag 28 Januari 1948 l'itfave »oor d« (elUkoainJf* Stlcbti,, Wnd. hoofdrad. A. Erik» Wrrt.rwo, Hl VIlimMr. tcL 3300. Tijdelijk barna rad». tle en »dmlnl«Jr«He. Voordom IA. Alkmaar (niet te vwvafta. met Voordans), lel. JM7 Vrijheid van drukpers Er is bij de Tweede K-mer een wetsontwerp ingediend, dat te laat komt om veel onheil, dat is aange richt nog o..gedaan tc V ->nen maken: de wet tot herdistribuering van appa- raturen en zo nodig zelfs van gebou- "wen van dagbladdrukkerijen Nog gedurende de oorlog werden door de Londense regering zekere toezeggingen gedaan in deze richting, ze werden echter nimmer verwezen lijkt, althans niet in zulk een omvang, dat aan de illegale bladen een rede lijke be^taaanszekerheid was gegaran deerd. Dat de nieuwe pers zich na het herverschijnen der vooroorlogse bladen soms moeilijk kan handhaven is zonder de minste twijfel toe te schrijven aan het feit, dat het publiek ook van de „illegale" krant verlangt dat het een goede krant is. Dit laat ste nu wordt mede bepaald door de technische mogelijkheden van het drukkerijbedrijf. Wanneer een blad moet rondmarte- len met een gebrekkige aoparatuur, met -technisch minder geschoold per soneel, dan heeft dit altijd ten ge volge, dat het. wanneer het op de zelfde tijd wil verschijnen als een concurrent eerder moet sluiten. Het laatste nieuws kan niet meer worden meegenomen. Moeilijkheden van andere aard doen zich daar voor, waar het illegale blad wordt gedrukt in een bedrijf, dat te vens een eigen „oude" krant uitgeeft. Het is feiteliik vanzelfsprekend, dat aan de laatste meer zorgen worden besteed dan aan de illegale, die wordt beschouwd als een ongewenste gast. als een concurrent, die men het liefst onmHd"l!i'k zag verdwijnen. Onder zulke omstandigheden wordt de vrijheid van drukoers tot een le dig hetrriD. De vriiheid is er alleen in naam, ze kan echter niet in werke lijkheid worden omgezet, omdat de geVgehhe'd tot drukken ontbreekt. We wensen niet meer in het ver leden te gaan graven, in Noord-Hol land waar de persstrijd zo ongekend hevig heeft gewoed, ziin geregeld klanken gehoord. d>"e het bovenstaan de direct bevestigen. Toch doet het prettig aan. dat het kabinet, zij het zeer laat. tot de over- uiting is gekomen, dat hier een on recht dient te worden hersteld. Voor verschillende illegale bladen, d»"e in Mei 1945 hun werk voortzetten, daar bij bouwend op de beloften door Lon den gedaan, zal het niet meer baten. Ze zijn ondergegaan in de strijd, die voor hen een hopeloze was. Of de andere er veel tan zullen hebben, moeten we afwachten. We vermoeden, dat er wellicht enige pro fijt inzit voor sommige grote dag bladen. die er in zijn geslaagd zich een betrekkelijk krachtige positie te verwerven. Of ook de kleinere er veel aan zullen hebben, zal afhangen van de voorwaarden, die verder worden ge steld en die we nog onvoldoende ken nen om ze op hun waarde te beoor delen. A ERIKS. GOUDEN JUBILEUM IN DE UITGEVER S WERELD. Op 1 Februari a s. herdenkt de heer C. Burlage het feit. dat hij geduren de 50 jaar bij de Uitgeverij en Im portboekhandel Meulenhoff en Co. NV. werkzaam is. Lange tijd was hij de rechterhand van de oprichter, de heer J. M. Meu- lenhoff. waarna hij enige jaren he iast v/erd met de leiding van de tijd schriften-afdeling Toen de zaken van Meulenhoff en Co. N.V. zich verder uitbreidden, werd hij chef de burraau van de uitgeverij. Hoewel pensioengerechtigd, blijft de fifl-jarige jubilaris zijn werkzaamhe den op eigen verzoek, thans wegens gezondheidsredenen als controleur van dé administratie van het gehele bedrijf voortzetten. Op 31 Januavi a s. zal in hotel Astoria te Amster dam van 15.3017.00 uur gelegenheid zijn. de jubilaris te compliment iren. weerbericht WEINIG VERANDERING. Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen Hier en daar vorming van ochtend mist. Overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. Ronde-tafelcontereniie geopend „Niet eenvoudig is het uit de rampspoed van een wereldoorlog, uit de langdurige beproeving van bezetting door de v-iand van Nederland en Indonesië, en uit de inmiddels nat mrliik gegroeie zelfstandig!.eid van de vrij gebleven Nederlandse antiilen en Suriname ,door de woelige en ingewikkelde i.a-oorlogse omstandigheden heen, de weg naar de ver langde nieuwe rechtsorde te vinden. In dit verband moge ik van de zij de van de Curacause delegatie, die mij zulks heeft verzocht, mededelen dat zij met de meeste klem onder de aandacht der Nederlandse rege ring heeft g- bracht, dat naar haar oordeel reeds voor de staatkundige h«3-vomiinger uit, waarmede deze conferentie zich heeft bezig te hou den, ten spoedigste in feite hervormingen nnortzakeliik zijn, welke vól gens haar woorden in de eerste plaats ,als in de Koninklijke rede in het vooruitzicht gesteld, de gelijkstandigheid van de Nederland-•» Antillen en Nederland erkennen er welke in d„ tweede plaats Ar» ba to* een zelfstandig gelijkgerechtigd staatsdeel maken, onafhankelijk van de an dere Nederlandse Antiden. Het soreek* vanzelf, mMnhecr de m'niïter-previ ent, dat deze door mij gedane mededeling op geen enkele wijze andere vertegenwoordigers bindt of te kort doet" In deze vorm gaf de voorzitter van de conferentie Nederland-Suri- name-Curacau, de ministe" van Over zeese Gebiedsdelen Jonkman, de reeds aangekondigde eis van Cura eau weer in de toespraak, die hvi gistermorgen hield ter beantwoor din» van de openingsrede van de conferentie ven minister pres. Be°l Eerste bespreking aangevangen Dr. Beel zelf heeft echter on dit ver langen in zijn rede geen enkele toe- e-uc-kt. D" gedelege«rden van Curacau hebben hieruit echter geen getrokken; na dat minister Jonkman ad gesproken gingen zij nw. de andere afgevaar digde in besloten bijeenkom'* verga deren. Koninklijke rede van '42 en Linggadjati de grondslag Dr. Beel herinnerde in zijn ope ningsrede aan de bekende rede van H.M. de Koningin van 7 Dec. 1942, waarin de nieuwe status der Overzee se Gebiedsdelen t.o.v. het moederland werd uitgestippeld en gaf een over zicht van de ontwikkeling, die tot het bijeenroepen dezer conferentie geleid heeft. Hij stelde in het licht, de over eenkomst van Linggadjatti, richtsnoer van het regeringsbeleid t.a.v. Indone sië, die o^k internationaa1 waarde ring vond", een grondsl g kan vormen voor de toekomstige verhoudingen: de omzetting van het Koninkrijk der Nederlanden in een Unie onder het Huis van® Oranje met twee leden, de de Indonesische federane e.i een fe deratie. waarin men Suriname en de Nederlandse Antillen met Nederland verenigd denkt. Dat de Ronde-tafelconferentie niel eerder bijeengeroepen is, is niet al leen een gevolg van. Qw moeilijkhe den met Indonesië maar ook van het tijdrovend karakter der voorbereiding van een zo ingrijpende wettelijke voor zimung. Huis van Oranje de band Het is thans niet aan mij uit te ma ken of en in hoeverre Surinamer? Curacaoenaars, Arubanen en andere bevolkingsgroepen der Nederlandse Antillen ieder opzichzelf of in enig verband een natie zijn of willen wor den", aldus de minister-president, die zijn rede besloot met de woorden: „Voor mij staat echter vast, dat in Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen gezameltjk sterk het bewustzijn leeft om als geordende groep tezamen te behoren, en dit Wonderen zijn de wereld nog niet uit Een 23-jarig meisje uit Berlijn heeft van de Amerikaanse bezettingsauto riteiten toestemming gekregen naar de V.S. te reizen, waar zij met haar in Hamburg woonachtige broer een erfenis van 19 millioen dollar heeft gekregen. Het heeft van 1930 tot 1938 geduurd voor de erfgenamen konden worden opgespoord. Dezen kregen daarna geen gelegenheid meer naar de V.S. te reizen. Een inwoner van Heerlen vond al gravende in de akker zijns vaders een kistje, inhoudende 40 gouden tientjes. Hij bracht het naar het H^er- lense politiebureau, waar men zich thans het hoofd breekt over deze goudvondst. spreekt voor ons te sterker waar wij allen opzien naar het Huls van Oran je, dat onpartijdig tronend boven de staatsdelen zich wijdt aan het wel zijn van ons allen en waar wij allen steeds de toewijding mogen ervaren van H.M. Koningin Wilhelmina, wie de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van alle harer onderda nen zo zeer ter harte gaat. Onder de bede, dat het U met Gods huln moge worden gegeven Uw taak voorspoedig te volbrengen, open Ik de ze conferentie" De vergaderzaal van de Eerste Kamer bood gister morgen een geheel ander beeld dan gewoonlijk. Het middengedeelte van de zaal was gevuld met zitplaatsen voor de zeer vele genodig den en terwijl de gedele geerden en onze staatslieden bij groepjes de zaal vulden, ontstond een sfeer van span ning, die 't besef versterk te dat Nederland en zijn re sidentie op de drempel van historische daden stonden. „Curagao" zat ter linker zijde „Suriname" ter rech terzijde van de presidents zetel, de Nederlandse gede legeerden links en rechts van de regeringstafel, toen om negen minuten over elf met een slag de voorzitters hamer daalde. Een hoorbare stilte trad in. De commis sie van ontvangst leidde de regering binnen (afwezig bleken de ministers Drees, Lieftinck en Vos) en enige ogenblikken later nam de minister-president dr Beel het woord. Djokja houdt vóodopig vast aan status van Republiek „Eerst V.S. van Indonesië zullen wijziging brengen,, Mohammed Hatta, die er nog niet in geslaagd is een nieuw Republikeins kabinet te vormen (volgens „Antara" zullen er waarschijnlijk vier zetels aan de Masjoemi toevallen) heeft te genover journalisten verklaard, dat de aanvaarding der bekende zes pun ten van de Commissie van Goede Diensten door de Republiek, in het geheel geen verandering zou bren gen in de status der beide partijen, vnl. op het stuk van de verhouding tot de Veiligheidsraad. Uit deze woorden en uit- een arti kel van Mochtar Loebis in de „Mer- deka" trekt „De Nieuwsgier" te Ba tavia de conclusie, dat de moeilijkhe den nog niet opgelost zijn. Was Commissie hel eens mei Djokja Mochtar Loebis schrijft, dat tijdens het bezoek van de Commisie voor Goede Diensten te Djokja de gevol gen van het aanvaarden van de zes punten onder ogen werden gezien. Uit deze gedachten wisseling is dui delijk gebleken, aldus de schrijver, „dat de aanvaarding dezer zes pun ten niet betekent, dat er in de huidi ge status der Republiek een verande ring komt Volgens Republikeinse kringen is het derhalve duidelijk dat dit standpunt is vervat in het eerste Republikeinse Eredivisie De opperbevelhebber van de Republikeinse strijd krachten .de T.R.Ï., zal een „eredivisie" vormen, die con form de gesloten overeen komst de Republikeinse le gers uit de „zakken" naar Republikeins gebied zal voe ren. Tien jaar voor „Schrik van Helgoland" Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof veroordeelde gistermorgen de 47- jarige monteur uit Zwanenburg.Eick- hoff tot een gevangenisstraf voor de tijd van 10 jaar. Veertien dagen geleden eiste de pro cureur-fiscaal mr. F. Rohling 20 jaar gevangenisstraf tegen deze verdachte, waarvan een getuige op de zitting had verklaard, dat „alleen het noe men an zijn naam voldoende was om heel Helgoland (het beruchte Duitse concentratiekamp) schrik aan te ja gen". der zes door de Commissie toegevoeg de punten, zodat de status der Repu bliek blijft, gelijk zij thans is, d,wz met het behoud van een eigen leger, eigen financiën en eigen buitenlandse betrekkingen. De status der beide partijen zal zich eerst dan wijzigen, wanneer eenmaal de Ver. Staten van Indonesië zullen zijn gevormd". Naar Aneta nog uitdrukkelijk na informaties genomen te hebben, meldt, geven de verklaringen van Mo hammed Hatta en Loebis inderdaad het officiële Republikeinse standpunt weer. „Vermoedelijk zijn we nog niet veel verder", verzucht „De Nieuwsgier". Waarschuwing v. Amerikaanse generaals aan Senaat? Amerika zou hel eersl aangevallen kunnen worden Volgens een bericht van Reuter zouden officieren van het Amerikaan se opperbevel, onder wie de gene raals Eisenhower en Omar Bradley, voor de Senaatscommissie voor de strijdkrachten verklaard hebben, dat indien de wrijving met de Sowjet- Unie zou voortduren, het Congres het volgend jaar misschien om een „ge weldige verhoging" van gelden ver zocht kon worden voor de moderni sering van het leger, de marine en de luchtmacht. Generaal Eisenhouwer zou de com missie gezegd hebben, dat de V.S.een opleidingsschema moesten hebben voor een nieuw soort oorlog. Hij en anderen, die de vergadering bijwoon den. zouden het er over eens zijn, dat in geval van oorlog de V.S. waar schijnlijk het eerst aangevallen zou den worden met atoombommen en andere luchtwapenen en opgeleide manschappen nodig zouden ziin om in verwoeste steden orde te schep pen. Voorts verluidt, dat volgens ge neraal Eisenhower en generaal Spaatz, chef van de luchtmacht. 1 millioen man nodig zal zijn voor de bezetting en verdediging van vérver- wjjderde bases, vanwaar uit tegen aanvallen kunnen worden onderno men, terwijl nog grondtroepen nodig ziin voor het gevangennemen en -hou den van de vijand. —De memoires van de onlangs over leden ex-koning van Italië, Victor Emmanuel, zullen in de VS worden gepubliceerd. Tevens zal aldaar een film over zijn regering worden ge maakt. Keeper Keizer Vrijdag voor Ruim I 40 000 aan ponden gesmokkeld I Gerrit Keizer, de bekende doelver- dediger van de nationale kampioens- ploeg Ajax, zal Vrijdag a.s. wegens deviezensmokkel terecht staan voor de Amsterdamse economische politierech ter. Gistermorgen verscneen hij reeds als getuige tegen zijn medeverr ach te Barend Piller, evenals Keizer d ossier in groenten en fruit te Amsterdam, zo dat een tip van de sluier over deze zaak reeds werd opgelicLt. Zo bleek dat Keizer, die een filiaal in Engeland bezit, regelmatig uitvoer vergunningen voor groenten kreeg toe gewezen, Van zijn vele zakenreizen naar Engeland maakte hjj misbruik door ponden sterling naar Nederland te smokkelen. Reeds werd een bedrag van f 43.000.aan ponden genoemd, dat hij op illegale wijze ons land had binnengesmokkeld. Tweeduizend pond stelde hij zijn vriend Piller in handen, die ze voor hem tegen de zwarte koers van ongeveer f 15.— verdocht Ve laat berouw Ter rechtzitting wierp Piller de schuld op Keizer en omgekeerd, zodat de rechter er nauwelij*» .neer wijs uit kon worden. Piller werd tenslotte ver oordeeld tot onmiddellijke inhechte nisneming en een boete van f 4D0. suos 2 maanden. Hij barstte in tranen uit. Amerikaanse expeditie gaat in diep water vissen Deze zomer zullen de geheimen van het leven in het Noordetijk deel van de Atlantische Oceaan op een diepte van 2500 meter worden onderzocht door een wetenschappelijke expeditie, die voor de eerste maal ep grote schaal het diepzeeonderzoek ter hand neemt. Deze expeditie begint met haar on derzoek In de maand Juni en werkt orider auspiciën van het rousecm voor natuurlijke historie te Chicago. dat in deze samenwerkt met het biologisch staion van Bermuda. Om de diepten van de oceaan te onderzoeken zullen sleepnetten wor den gebruikt. De. Dugald B'lown, di recteur van het station van Bermuda. Verklaarde dat het onmogelijk zou zijn de dieren en vissen, die uii grote diep ten naar boven werden gebracht in leven te houden, hoewel ze zo snel mogelijk zouden worden overgebracht, in tanks met hoge druk. Toch hoopt men sommige delen, zotus het hart in leven te kunnen houden teneinde 1e werking te bestuderen onder de zelfde omstandigheden als dit op de grote diepten het geval is. STERK VERHAAL Het verhaal is sterk. Be heb het echter voor mijn eigen ogen zien gebeuren. Aan de kant van de sloot stonden twee vissers. Een van hen had ongelo felijk geluk. Twee mooie snoeken lagen reeds in het net. De ander daarentegen kon geen stootje krijgen. Af en toe wierp hij woe dende blikken op zijn maat, die er toch ook niets aan £on doen. Plotseling gaf de maat weer een schreeuw. „HU zit er weer op". Een vissersterm, die aanduid dat de snoek weer bijt. Gespannen ziet hij toe, terwijl de ander komt aan strompelen. Het gezicht van woede vertrokken Dan geeft hij zijn maat een duwtje. Met een schreeuw laat deze zijn hengel vallen en tui melt in het water. Terwijl de ander schreeu wend de vlucht neemt en de gelukkige visser in het water staat te bulderen, gaat de snoek er met de hengel van door. Honderd meter verder» blijft de misdadigeer staan en roept benauwd: „Ik kon het niet h-.'^en hoor!" Canadese proleet kreeg de twaalfde schok De „Manchester Guardian" maakt melding van een voorspeller in Van- couvcr, die verzekerd had, dat er ia 1948 géén aardbevingen van enige be tekenis zouden plaats hebben Blijk baar, zo zegt het blad, heeft hij ver keerd in de sterren gelezen, daar hij de elf hevige aardschokken, die de Philippijnen Zondag j.L hebben ge teisterd, niet voorzien heeft. De „Guardian" geeft de raad om te han delen in overeenstemming met de spreuk: „Voorspel nooit, als je het niet zeker weet". Voor de profeet in Vancouver moet overigens de twaalfde en grootste schok het feit zijn geweest, dat zijn voorspelling niet uitkwam. Reuter meldt uit Parijs, dat deFranse socialistische parlementsfractie beslo ten heeft tegen het regeringswetsont werp voor de vrije goudmarkt te stemmen. Ook de commissie voor de financiën van de Franse assemblee heeft, naar in de wandelgangen van het Paleis Bourbon verluidde, met zeventien te gen vijftien stemmen het gehele wets ontwerp strekkende tot wijziging van de valutaregeling verworpen. De Franse Nationale Vergadering is Dinsdagavond bijeengekomen om het wetsontwerp te bespreken, doch zij moest onmiddellijk tot 22 uur worden verdaagd, daar het kabinet haar spoedzitting betreffende de socialis tische oppositie tegen het wetsont werp nog niet beëindigd had. Schuman waarschuwt. De Franse Premier, Robert Schu man, heeft later in de Nationale Ver gadering meegedeeld, dat de regering niet zou kunnen aanblijven, wanneer de Nationale Vergadering tegen het wetsontwerp betreffende de instel- WORDEN HEILIGE PLAATSEN IN PALESTINA ONTZIEN? Volgens geruchten, die te Jeruza lem de ronde doen, zijn Joden en Ara bieren overeengekomen het vuren te staken in de oude stad van Jeruzalem waar zich verschillende plaatsen be vinden ,die voor Christenen, Joden en Mohammedanen heilig zijn. Het was gister in de oude stad de rustigste dag sinds de VN 59 dagen ge leden het besluit tot verdeling van Fa- lestina namen. ling van een vrije markt in goud zon stemmen. Deze waarschuwing werd gegeven na een kabinetsvergadering van bijna drie uur, waarin de oppositie van de socialisten, zonder wier stemmen de regering geen meerderheid krijgt, is besproken. Een motie van de regering om het wetsontwerp als dringend te behan delen werd met 373 tegen 184 stem men aangenomen. Alleen de commu nisten stemden tegen. Het debat werd tot hedenmiddag 5 uur verdaagd. Waarnemers kregen de indruk, dat de oppositie van de socialisten reeds in betekenis afnam. TWEE KINDEREN IN HUIZEN AAN VERSTIKKINGSDOOD ONTSNAPT. Dank zij het snel ingrijpen van de moeder, zijn twee jonge kinderen in Huizen aan de verstikkingsdood ont snapt. Mevrouw B., wonende aan de Botterstraat te Huizen, was in de bijkeuken van haar woning melk aan het koken. Zy bemerkte plotseling dat de druk op het gas minder werd, ging naar de keuken en trof daar haar twee kinderen bewusteloos op de grond aan. Zij bracht de kleinen onmiddellijk in 1e Wsse lncht en draaide de hoofdkraan van het gas, die de oudste hummel drie Jatr - open had gedraaid, dicht. Het Jongste kind kwam spoedig bij, doch de oud ste bleef nog geruime ttyd buiten bewustzijn Jean Loi ?s BarrauK val de rol vervvjlen -»an ïïenrl Dunant. In een tiim over deze stichter vwn h*1 IiiteinaUonale Rod-j Krt»!0.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1