IkmaatiWi' langs de straat N HOLLANDSE PERS 1945 De zon van de Vrije Alkmaarder is rijzende ONZE KRANT IS UW KRANT! SCHUMAN'S KABINET GERED Moet de Unie souverein zijn Echtelijk „drama" te Tuitjenhorn achter gesloten deuren 4e Jaargang No 1149 Vrijdag 30 Januari 1948 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westcrweg 338 Alkmaar, tel. 3300. Tijdelijk bureau redac tie en administratie, Voordam 6A, Alkmaar (niet te verwarren met Voordam 9). teL 3967 Een woord aan de lezers „Ik droom van een stad vol met rood, wit en QUuw Herinnert U zich die versregel uit de oorlogsdagen? Weet U nog, hoe we hunkerden naar de verwezenlij king van de wens, die er in lag be sloten? Weet U het nog? Dan begrijpt U ook, hoe wij heb ben verlangd naar het ogenblik waar op wij de gevel van ons oude pand aan de Ridderstraat hoek Oude Gracht zouden kunnen tooien met onze drie kleur. En nu - nu zijn we zover! Van morgen zijn we er ingetrokken 'maar waarlijk, de sfeer, die binnen heerste overtrof nog verre die van de feestelijkheid, welke naar ouiten werd ten toon gespreid. Er was vreugde in de harten en er klonk moed uit elk woord, dat werd gesprokm. De zon van de V.A. is rijzende! We zeiden het laatst al: het pand aan de Ridderstraat was voor ons een symbool. We voelen ons thans als een regiment, dat zijn vaandel had verlo ren. maar het heeft teruggevoerd. Zo iets is altijd het bewijs, dat de krijgskansen zich hebben gekeerd. Er is een periode geweest, waarin het er hachelijk voor ons uit zag, er waren dagen, waarin wij zelf ons er over verwonderden, dat de krant toch nog weer was verschenen. Dat is voorbij: we weten weer wie we zijn. we hebben weer eigen grond onder de voeten. Meer dan ooit blijft thans onze leuze: Vooruit! We zijn ons er van bewust, dat ons nog veel moeilijkheden wachten op liet pad. dat voor ons ligt. We weten, dat onze technische uit rusting nog verre van ideaal is, we Weten, dat onze nieuwsvoorziening nog te wensen overlaat. Maar we zullen deze moeilijkheden te boven komen, want: we willen! En het is duidelijk, dat iemand, wien het water tot de lippen heeft gestaan, het niet opgeeft, wanneer 't tot de heupen is gezakt. We blijven echter een beroep doen op het Alkmaarse publiek, onze lezers, die zich zonder te weifelen achter ons hebben geplaatst, die een af en toe wel eens minder goede krant zonder mor ren accepteerden, die zich niet be klaagden, wanneer de Vrije Alkmaar der eens wat te laat verscheen Men denke' niet. dat wii de eigen fouten niet zagen! Maar juist omdat we dit wel deden, durven we te ver zekeren, dat het beter zal worden en dat ze op de duur geheel zullen verdwijnen Zonder de steun en de medewerking van onze lezers zullen we het echter ook in de toekomst niet kunnen stel len. We blijven op hen rekenen en dan - met gezamenlijke krachten - zullen we er komen. Onze krant moet uok Uw krant zijn! Dat echter zal meer het geval zijn. iarmate de lezers en hun e'gen krant van maken. Laten ze bedenken, dat alles wat hen interesseert, ook onze be langstelling heeft. Hun lief en leed is het onze. Jubilea, bevorderingen, benoemingen, familiegebeurtenissen - geef ze ons op! We hebben niets lie ver, ze vormen ons belangrijkste nieuws. Niemand hecht meer aan een krant dan wanneer er ie's in staat van hem zelf. Het ligt aan U, er op deze wijze Uw krent van te maken. En dan - wanneer ge dit hebt ge daan, dan zijt ge vanzelf ook gewor den propagandist van de Vrije Alk maarder. Dan brengt ge nieuwe abon- ne's, dan brengt ge advertenties. Wanneer men de dingen zo ziet, dan rijzen schier onbeperkte perspec tieven, dan zijn we tegen allen en iedereen opgewassen. Maar - zo iets kan alleen, wanneer allen samenwerken: lezers en mede werkers. Onze zon is rijzende, mede dank zij onze trouwe aanhangers. Ze zal blijven rijzen, wanneer de band, die ons bindt, hechter en ster ker wordt, wanneer de lezers besef- fen dat de Vrije Alkmaarder vóór alles is: hun krant. En nu: de hand aan de ploeg! Vooruit! Socialisten verleenden hem hun steun Biljetten van 5000 fres. slechts geblokkeerd Hoewel de financiële commissie van de Franse Assemblee bet wetsontwerp tot intrekking van de bankbiljetten van 7.000 francs verworpen beeft staat het thans wel vast, dat het ka- binet-Schuman het halen zal. Ten eerste heeft Mayer, minister van Financiën, beloofd, dat hij de „kleine luyden" schadeloos zal stel len en dat van niet meer dan een blokkering sprake zal zijn. Ten twee de heeft de socialistisch fractie, even als de radicaal-socialistische, beslo ten om voor het wetsontwerp te stemmen. Met 307 tegen 286 stemmen kwam de intrekking der 5000 fres.- biljetten er door Men verwacht nu. dat het gehele wetsontwerp betref fende de devalutie aangenomen zal worden. Moeilijkheden met onze handel? Wat de materiële gevolgen van de devaluatie aangaat, aldus verneemt het A.N.P. bij informatie in bevoegde kringen, heeft de stap van de Fran se regering in Nederland teleurstel ling veroorzaakt. 4 In de eerste plaats is de positie van het monetaire fonds door de Franse maatregel verzwakt. De mo gelijkheid dat het verdrag van Bret- ton-Woods een dam zal kunnen op werpen tegen eventuele valutaplan- aen van andere landen, die niet stro ken met het beginsel van de vaste risselkoersen. is kennelijk afgeno: nomen. In de tweede plaats wees men er op, dat rekening moet worden ge houden met de mogelijkheid dat d«* instelling van een vrije valutamarkt in Frankrijk het handelsverke°r tus sen de beide landen zal bemoeilijken. De Nederlandse regering bestudeert de situatie ten einde na te gaan of op dP gebied speciale stappen zou den moeten worden genomen. Men gaf te kennen, dat de devaluatie van de Franse franc voor de positie van de gulden geen rechtstreekse gevolgen heeft en dat Nederland zijn tot dus ver gevoerde politiek ongewijzigd zal voortzetten. De koersverhouding tussen franc en gulden is door de Franse maatregelen gewijzigd van 44.8975 francs voor een gulden tot 80.8156 francs voor een gulden, LEGERONDERDEEL WEGENS GE VAL VAN NEKKRAMP NTET NAAR INDONESIë VERTROKKEN. Woensde-» is wederom een aantal militairen uit Nederland met het hos pitaalschip „De Grote Beer" naar In donesië vertrokken. Onder de mili tairen. die de reis zouden me maken, bevond zich ook de 36ste compagnie A. A. T. uit Bergen op Zoom, be staande uit 300 man. Op het laatste ogenblik is hun vertrek echter uitge steld. omdat bij een van de man schappen nekkramp was geconsta teerd. De compagnie wordt nu in quarantaine gehouden. Wachte Tan*e Pos op veiandering van de mode? De toewijding van de posterijen is bijna spreekwoordelijk Desondanks laat ook deze dienst wel eens een steek vallen en dat ondervond een Zutpense firma in mode-artikelen, die dezer dagen 'n briefkaart uit Lochem. gedateerd 2 Januari 1927, ontving van de volgende inhoud: „Zoudt U voor ons twee mantels korter willen maken? Wij komen daarvoor naar Zutphen en willen er dan op wachten en tevens in de op ruiming een paar hoeden uitzoeken." Beter laat dan nooit. Hoewel aan het verzoek om de mantels korter te maken niet meer voldaan behoeft te worden. Ketimann, Musseri's rechter hand gearresteerd Onder valse naam woonde hij te Brussel In samenwerking met de Amster damse politie heeft de Belgische staatspolitie te Brussel gearresteerd Georges Willem Ketmann, geboren 12 December 1898 te Amsterdam. Hij is een der naaste medewerkers van Mus- sert geweest. Redacteurfrontheid en omroeper Ketmann is Nederlander van ge boorte. Hij stond Mussert sedert 1933 terzijde, om. als redacteur van het N.S.B .-weekblad „Volk en Vader land" en als redacteur van het anti- semistische weekblad „De Misthoorn". In 1942 heeft Ketmann dienst ge nomen bij de Germaanse S.S. en werd oorlogscorrespondent aan het Oostelijk front. Later is hij medewer ker aan de Berlijnse omroep geweest en onderhield hij betrekkingen met S. D.-agenten. Ketmann leefde onder valse naam te Brussel; bij zijn aankomst, na de oorlog, in België, gaf hij zich uit voor politiek gevangene en vertelde, dat hy zijn papieren was kwijtgeraakt. Vermoedelijk zal hij binnenkort uit geleverd worden BENELUX-MANNEN BIJEEN. Benelux-mannen vergaderen in I u- xemburg. Onder hen bevinden zich onze ministers van Buitenlandse Za ken, van Financiën, van Landbouw, en van Economische Zaken, voorts Spaak, de eerste minister van Luxem burg Dupong en andere kopstukken. De conferentie maakt goede vorde ringen. Record van Labour gebroken Sinds de algemene verkiezingen in 1945 heeft de Britse Labour-partij thans voor het eerst een parlements zetel verloren in de tussentijdse ver kiezing en wel te Camlachie. De con servatief Charles Mo Farlane ver kreeg de meerderheid met 11085 stemmen tegen de Labour-candidaat John Inglis 10610. Door deze uitslag is het record van Labour gebroken, dat hierin bestond, dat de party in alle tussentijdse verkiezingen sinds 1945 de zege had behaald DEN HAAG NOG EEN KANS? De secretarisgeneraal van de V. S., Trygve Lie, heeft te Londen ver klaard, dat hij zijn keuze van een plaats voor de komende algemene vergadering heeft kunnen beperken tot Genève, Parijs, Brussel en 's Gra- venhagre. EILAND REUNION GETEISTERD. Het Franse eiland Reunion In de Indische Oceaan is door een cycloon van ongekende hevigheid geteisterd. Meer dan 100 personen zijn gedood, duizenden huizen zijn verwoest en honderden andere zijn met hun be woners door de vloed meegesleept. De cycloon, die in de nacht van 26 op 27 Januari heeft gewoed, had naar schatting een snelheid van 305 k m per uur. RAAMDE AMERIKAANSE REGE RING BEHOEFTEN VAN EUROPA TE LAAG? De president van de wereldbank heeft verklaard, dat. de Amerikaanse regering vermoedelijk de behoeften van Europa voor de eerste 15 maan den van het Marshall-plan ongeveer 1 milliard dollars te laag heeft ge raamd. Indonesië in de Tweede Kamer Critiek en voldoening lln het Tweede-Kamerdebat over de regeringsverklaring inzake Indonesië Concludeerde de heer Schouten (A.R.) dat de voorgestelde Unie, het over koepelend lichaam over Nederland met de West en de Ver. Staten van Indonesië geen souvereiniteit zal be zitten. „Maar dan is ze wezenlijk van een gans ander karakter dan de Unie waarover vroeger gesproken is", zo zeide hij. Met de heren Tilanus (C.H.), Bie- rema (V.V.D.) en Zandt (S. G.) dien de' bij een motie in, waarin wordt uit gesproken dat de instelling van het Collegiaal Orgaan en de centrale or ganen bij wet behoort te geschieden. Motie-Romme. De heer Romme (KVP) brak de kracht van deze door een andere mo tie, waarin voorgesteld wordt dat on middellijk tot de instelling van een Collegiaal Orgaan dient te worden overgegaan, maar dat direct daarop de definitieve regeling bij de wet be hoort plaats te vinden. Ook deze spr. vraagt zich echter af. of men Té souvereiniteit voor de Unie heeft laten varen. De heer Tilanus (C.H.) is zeer mis noegd over de gehele regeling. Bij hem leeft geen vertrouwen in de man nen van de Republiek. Hoe staat het met de uitlevering der geïnterneer den? De heer Vonk (V.V.D.) sluit zich bij hem aan in zijn critiek. De heer Joekes tenslotte (P.v.d.A.) in scheervlucht RATTENKRUID VOOR MEEL AANGEZIEN Uit het vrachtstation van Keulen is een partij van dertig ton ratten- kruid in poedervorm gestolen. Het schijnt dat de dieven het poeder voor meel hebben aangezien en van plan waren de partij in de zwarte handel te brengen. Men heeft een waarschu wing doen uitgaan, geen meel op de zwarte markt te kopen. weerbericht AANHOUDEND ZACHT WEER. Aanhoudend zacht weer met aan vankelijk enige tijdelijke opklaringen en later weer toenemende bewolking Nu en dan harde wind uit Zuidelijke richtingen, later tijdelijk naar Zuid- West of West ruimende Een Amerikaans stoomschip verloor hedenmorgen z'n schroef bij de Hol landse kust. Er dreigt geen onmiddel lijk gevaar. 't Amsterdams Byz. Gerechtshof beschermt zijn presiden ten beter, na de aanval van de S.D.- er Wlllemsen op pres. Van Vugt. Ter dood veroordeelden blijven voortaan geboeid aan een parketwacht, zolang zij in de rechtzaal zijn. Rusland zal aan België een 400.000 ton graan en een 60.000 ton ijzer en staal leve-' ren. Twee figuren uit de Arnhem se onderwereld hebben tezamen met een inspecteur van politie een auto gestolen. Broederlijk verbond! De Koningin bezocht gisteren de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hon derdduizend ton melk kan jaarlijks geproduceerd worden uit de aardap pelschillen die in 55 steden van ons land worden verzameld. Doe ook mee! Maar haal uw mesje uit de schillen, voor ge ze weggeeft; een boer bij Bodegraven heeft al een sigarenkistje vol van deze voor u onmisbare en voor het koebeest gevaarlijke voor werpen! acht de .kans niet groot» dat man zich nietaan de wapenstilstand jal hou den. Hy toont zich ontevreden over de premature volksstemming op Ma- doera. gevolg van onrechtmatig op treden van -één ambtenaar. Of er in algemene zin souvereiniteit moet zijn voor de Unie acht spr. op dit moment niet van belang. Spr. ondersteunt de motie-Romme. De vergadering werd tot hedenmiddag verdaagd. „STAD ALKMAAR" MAAKT PROEFVAART. Het s.s. „Stad Alkmaar", aan de Halcyonlijn N.V. toegewezen, mnaktc gisteren zijn proefvaart. Het schip dat 10.000 ton meet, is ingericht voor het vervoer van erts en voorzien van een stoommachine en turbine. Op 10 Febr. zal het rijn eerste reis van Amsterdam naar de Westkust van Afrika maken. WEGENJAMMER. In lyn V (Alkmaar, Dirks- horn, Schagen) voltooi ik mijn nachtrust. *t Is vroeg nog en donker: 7 uur. In eens schrik ik op uit mijn welverdiende, maar moeilijk vol te houden dommeltje. Er is wat aan de hand. Ik kijk en ontwaar aan bak boord een slootberm. De beruchte N. Hollandse straat weg; een goede meter van stuurboord is nog zo'n sloot. En tussen bus en berm staat een boerenkar. Chauffeur manoeuvreert, langzaam, vooruit, achteruit, stop. Een onwelluidend woord. We zitten. Vast als een muur. De motor raast. Wie zal het eerst in de sloot be landen? Misschien dat het met handwerk nog zal luk ken. Douwen, mannen! Jong en oud, kantoorhippie en marktkoopman, eensgezind er achter maar 't gaat niet. En voor een half uur tje gaan we maar weer zit ten, in een gevaarlijk naar links overhellende bus, tot een harer zusters komt en ons bevrijdt. In klaar dag licht schommelen we het Hollandse Chicago binnen. Beatrix, al tien jaar Zij heeft reden om vrolijk te lachen Beatrix, het oudste onzer prinsesjes, gaat morgen haar kroonjaar in. Op 31 Januari 1938 weerklonken 52 kanon schoten om ons volk de heugelijke tijding van haar geboorte te verkondigen. Morgen is dat 10 jaar ge leden: onze hartelijke geluk wensen aan Grootmama, ouderpaar, zusters en prinses Trouwring lag 30 jaar in bagger, maar de liefde blééf (Eigen berichtgeving). Willem van Duin en Marie Spaans zijn 30 jaar geleden te Tuitjenhorii L» de echt verenigd. Natuurlijk heel gewoon. Bij die gelegenheid hebben zij elkander een trouwring gegev *n. vanzelfsprekend ook gewoon. Twee maanden na deze gebeurtenis besloot Marie haar man op een goeie dag te tracteren op een „uienprakkie". Nadat de aardappels en uien geschild waren, wierp Marie de schillen in de sloot, en met het wegwerpen van de schillen is de ring van haar vinger gegleden en ook in het rilte nat ge vallen. Toen brak er een moeilijke tijd aan voor Marie. Zy durfde onder geen voorwaarde het gebeurde aan Willem te vertellen. Het dierbare kleinood, dat met zoveel liefde door hem aan haar vinger was gestoken, na twee maanden weg! Ondanks uren dreggen! Dat zou haar dierbare echt genoot niet kunnen verdragen! Als hij haar hand greep - ze waren im mers nog maar twee maanden ge trouwd - viel het hem wel op, dat de vinger nogal eens „ringloos" was. maar Marie wist altijd wel een reden te vinden waarom zij haar ring had afgedaan. Op de duur was dit niet meer uit te houden.. Op een goede dag stelde zij -h in verbinding met wijlen Arie Mienis, destijds goud smid te Warmenhuizen en na haar ge heim aan hem te hebben geopenbaard zorgde deze, dat Marie binnen een paar dagen een nieuwe trouwring kreeg, welke als twee druppels wa ter op haar vroegere ring leek. Als Willem haar hand vasthield, deed *t hem deugd, dat zij „zijn" ring zo trou- welijk droeg! En nog menigmaal greep Willem de hand van Marie. Al wa ren ze dan. inplaats van enkele maan den, jaren getrouwd oude liefde roest toch niet! Toen de ring wegraakte was het 1918.. Dezer dagen was Tys Dekker aan het baggeren aan de Koorndyk. Plots zag hy in de blauwzwarte modder iets glinsteren. Hij raapte het iets op uit de bagger en maakte het „barreltje" schoon. Het IVek een ring. een trouw ring te zijn en de inscriptie wees uit, dat het de ring van Marie was, geschonken aan haar door Wil lem in zijn eerste liefde! Enkele dagen geleden is het dier bare pand van trouw bij de echte van Duin-Spaans thuis bezorgd. De historie vermeldt niet of Willem nu weer Marie's hand heeft gestreeld, zoals hij in de jaren der eerste liefde placht te doen

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1