Ikmaatileï C N -HOLLANDSE PERS 1945 Arabieren beschuldigen Joden van geheim verbond met Rusland Staking in de kolenhandel te Rotterdam r Farstad gaf Noorwegen de derde Olympische titel Van Irak tot en met Iran Dinsdag 3 ^°^>ruari 1^48 4e Jaargang No 1152 Uitgave voor de gelijknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Waterweg 338. Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel. 3967 Palestina-verdeling in nieuwe fase Joods Bureau zegt: „Eenvoudig belachelijk'' De Londense correspondent van de New-York Times meldde Zaterdag uit officiële „diplomatieke, ministeriële en militaire" Britse bronnen, dat de illegale immigratie-schepen „Pan York" en „Pan Grescent". die on langs uit Oost-Europese navens Palestina trachtten te bereiden, een aantal communistische agenten onder hun opvarenden telden. Duizend van de 15.000 opvarende emigranten spraken Russisch en velen van har be hoorden tot militante communistischee organisaties. Verder meldde de correspondent, dat deze immigranten in de Zwarte-Zeehavens waren ver zameld met medeweten ..en soms zelfs met medewerking van de U.SÜ.R en haar satellieten, aldus Britse functionarissen". Joodse staat te mobiliseren. Sjertok zeide, dat de 15.000 passagiers van de schepen Pan York en Pan Cres- cent zorgvuldig waren geselecteerd door ambtenaren van het Joods Bu reau in Roemenië en dat tegen hun vertrek luid is geprotesteerd door de Joods-communistische pers in Roeme nië, die aanvoerde, dat de betrokken Joden in Roemenië nodig waren om het communistische regiem aldaar te helpen opbouwen. Het is eenvoudig belachelijk om aan te nemen, aldus Sjertok, dat communistische agenten geen comfortabeler middelen zou den hebben om naar Palestina te gahn ,Deel van de werkelijkheid" Dit kleine berichtje was aanleiding .ot een felle verklaring van de dele gatie bij de Ver. Naties van het „Ara bische Hoge Comité", die o.m. ver klaarde, dat het „slechts een deel van Je werkelijkheid weergeeft". „Op grond var de meest betrouw bare inlichtingen kunnen wij catego- Isch verklaren", aldus, het comité „dat Rusland voornemens is V/2 mil- doen communistische agenten in West-Europa en het nabije Oosten te oen infiltreren". De delegatie beweert voorts, dat de Zionisten een geheim verbond met de U.S.S.R. hebben gesloten en dat Je Sowjet-Unie daarom in 1946 haar politiek ten opzichte van het Zionis me heeft veranderd, „ofschoon zij te voren het Zionisme als een instru ment van Brits imperialisme be schouwde". Weer immigranten door Britten onderschept Een Britse kruiser heeft een schip met Joodse immigranten zonder visa dicht bij de Palestijnse kust opge vangen en het naar Haifa begeleid, waar de tweehonderdtachtig opvaren den zich rustig lieten overbrengen naar de „Empire Rival" die hen naar Cyprus voert, waar ze geïnterneerd worden. De groep immigranten be stond uit ongeveer 180 mannen, 90 vrouwen en 15 kinderen. Men had erop gerekend, dat de oude immigratiebepalingen tegen 1 Febru ari opgeheven zouden zijn, maar Sir Alexander Cadogan, Brits delegatie- lieder bij de V.N. heeft enige tijd geleden verklaard, dat de huidige be palingen gehandhaafd blijven, totdat '-t mandaat wordt overgedragen Het immigrantenschip heette „Vijf endertig", naar de 35 Joden .die op 17 Januari in Zuid-Palestina door Ara bieren gedood zijn Januari brak veel A.C. Groen „Fantastisch en lasterlijk" De politieke leider van het Joods Btireau, Mosje Sjertok, heeft tijdens een interview de aan officiële Britse kringen toegeschreven verklaring fan tastisch en lasterlijk genoemd. Hij beschuldigde de Britse regering van pogingen de openbare mening in Amerika tegen de vestiging van een Binnenkort weer ruimer boter Bij de eerstvolgende bonaanwijzing kunnen de bonnen voor het gehele rantsoen voedingsvetten (500 gram voor veertien dagen) naar keuze op genomen worden in boter of marga rine. Het is de bedoeling deze mo gelijkheid van het opnemen van het rantsoen voedingsvetten in boter of margarine voorlopig te handhaven. Het is echter niet mogelijk het rant soen voedingsvetten te verhogen. Bandenbonnen aangewezen Het Centraal Distributiekantoor ieelt mede, dat t.m. 31 Maart as. op de bon D 47 van het inschrijvings- bewijs voor vervanging van rijwiel banden Bi 702 een toerbinnenband verkrijgbaar is en op bon C 34 van genoemd inschrijvingsbewijs een toer- buitenband. Verder is eveneens tjn. genoemde datum op bon A 17 van het inschrijvingsbewijs A 17 van het in schrijvingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 17 van dit inschrijvingsbewijs een binnen band verkrijgbaar. TURKSE MOTORBOOT AANGEVALLEN EN GEëNTERD Uit Smyrna wordt gemeld, dat een bewapende motorboot van onbekende nationaliteit ter hoogte van het ei land Samos een Turkse motorboot heeft aangevallen. De Turk werd ach tervolgd en nabij de Turkse kust ge- interd, waarop de Turkse kustwach ten het vuur openden en de motor boot wegvoer. Naar men meent te weten, zou de onbekende motorboot door Griekse verzetslieden bemand zijn. AMERIKAANSE VOEDSELEXPORT NAAR DUITSLAND NIET VERHOOGD Generaal Clay, de Amerikaanse gou verneur in Duitsland heeft in zijn halfmaandelijks rapport verklaard dat de Amerikaanse voedsrdexport naar Duitsland niet verhoogd zal worden. „De huidige import van Amerikaans Voedsel in Duitsland is royaal, gezien bet voedseltekort, dat op de hele wereld heerst", zo zeide Clay, weerbericht TIJDELIJKE OPKLARINGEN EN ZACHT. Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen en enkele buien. Weer wat afnemende, maar langs de Wadden eilanden nu en dan nog harde Zuid- Westalij1-^ wind. Zacht voor de tij? *an het jaar. EVC eist meer loon en distributie-toeslag Gister is te Rotterdam onder de ar beiders in de detailhandel kolen een wilde staking uitgebroken naar aan leiding van een proclamatie van de E.V.C. De arbeiders van alle Rotter damse brandstoffendetailhandels, uit gezonderd die van de Verenigde Brandstoffenhandei, nemen aan de staking deel en hun aantal omvat naar schatting 300 van de ongeveer 600 man, die in de brandstoffenhandei werkzaam zijn. In een door de EVC verspreid pam- plet worden als eisen gesteld, verho ging van het loon (dat thans f 42.50 per week bedraagt) tot f 48.75 bruto en 100 procent toeslag zware arbeid op het distributiepakket, in plaats van de 50 procent, die deze ar beiders nu ontvangen. In een gehou den vergadering van de stakers, be legd door de EVC werd besloten de staking te laten doorgaan. De ver. van de brandstoffenhandelaren, die eveneens vergaderde heeft besloten de eisen niet in te willigen. Ook de Uniebonden hebben verklaard zich niet achter de stakers te scharen. Wel heeft de linie dezer dagen juist een voorstel ingediend voor een kleine loonsverhoging tot ongeveer f 46per week. H.M. DE KONINGIN LICHT VERKOUDEN H.M de Koningin, die dit weekend op Paleis Soestdijk vertoefde zal ten gevolge van een lichte verkoudheid één of twee dagen haar kamer moe ten houden. Onder laaiend enthousiasme van het Noorse publiek heeft Sverre Farstad gister voor Noorwegen de derde Olympische titel behaald en wel op de 1500 m. hardrijden. Op de 500 m. had Helgesen gezegevierd in 43,1 sec. en op de 5000 m. Liaklev in 8 min. 24.2 sec. De tijd van Farstad was bij zonder fraai. Met zijn 2 min. 17.6 sec. verbeterde hij het Olympische re cord, dat op naam stond van Charles Mathisen met 2 min. 19,2 sec., met anderhalve seconde. De Nederlandse rijders hebben het er goed afgebracht. Broekman moest rijden tegen Huiskes en won in de wel zeer mooie tijd van 2 min. 21 sec., terwijl zijn jonge landgenoot met 2 min 25 sec. er ook mocht zijn. Broek man plaatste zich als negende, een plaats, die door een Nederlander nog nimmer was bereikt. Langedijk heeft tot nu toe een ge weldig figuur geslagen. Zijn —come back" is volkomen! De 1500 m. reed hij tegen de Engelsman Peppin; *of- Vrachtschippers beleefden bange nacht op IJsselmeer Een late wandelaar te Urk bemerkte Zaterdagavond lichtsignalen op het IJselmeer. Hij vermoedde dat er een schip in nood verkeerde en waar schuwde de schipper van een motor- vlet. Deze vertrok onmiddellijk en vontjl het vrachtschip „De Hoop", waarvan de noodsignalen afkomstig waren. De motor was onklaar geraakt er. het diepgeladen schip was lang zaam afgedreven naar de kant van de „Vormt", een zandbank ten Wes ten van Urk. Hoewel het schip nog voor anker lag was de toestand ge vaarlijk omdat de golven over het schip liepen en "door het binnenstro mende water gevaar bestond, dat het zou zinken. Met de motorvlet kon geen hulp geboden worden aangezien deze het schip niet door de branding kon trekken. De schipper van een grote motorkotter trommelde toen zijn bemanning bij elkaar en voer uit ter assistentie. De kotter wist het in nood verkerende vrachtschip tegen de morgen in de haven Urk te brengen. De Hoop een schip van 120 ton af komstig uit Veere, was geladen met stenen op weg van Lemmer naar Am sterdam Aan boord bevond zich de schipper met zijn twee zoons. Koning Leopold te Havanna Koning Leopold van België is te Havanna gearriveerd.. Door de gene- raal-majoor Perez werden hij en zijn gezin hartelijk begroet. JAN LANGEDIJK de oudjes doen het maar best in St. Moritz! schoon hij niet zo verbeten reed, als wij van hem gewoon zijn, plaatste hij zich met een tijd van 2 min. 21.9 sec. als dertiende. In 1936 (12 jaar gele- weer-records Temperatuur was ver boven normaal Uit de betrekkelijk weinige gege vens, die tot nu toe over het weer in Januari bekend zijn, blijkt aldus de afdeling Klimatologie van het KNMI te De Bilt dat een grote depres sieactiviteit de alles overheersende factor is geweest. Dit geldt allereerst de luchtdrnk, die in de afgelopen maand te De Bilt ge middeld zo laag is geweest als sedert het begin van de waarnemingen ln 1849 niet is voorgekomen. Tegen 1016,3 miliibar normaal was de gemiddelde barometerstand in Januari slechts 1001,5 miliibar. De temperatuur bedroeg te De Bilt gemiddeld 5.1 tegen 2.3 normaal, een gevolg van de Zuid-Westelijke stro ming, die onder invloed van de vele depressies zeer intensief was waardoor de betrekkelijk warme oceaanlucht weinig gelegenheid kreeg om af te koelen voordat zij ons land bereikte. Niet minder dan 27 dagen waren te warm en vooral 13 Januari was ge kenmerkt door zacht weer. Ijsdagen (met maximumtemperatuur onder het vriespunt) kwamen niet voor; De Bilt had slechts 4 vorstda- gen (met minimum-temperatuur on der het vriespunt) tegen 15 normaal. De regenval was buitengewoon zwaar. De gemiddelde hoeveelheid van de 17 regenstations, waarvan de gegevens tot nu toe bekend zijn, be draagt 130 m.m, terwijl het grootste landgemiddelde sedert het begin der waarnemingen in 1849 in 1915 werd bereikt toen het 108 m.m. bedroeg. Het regenstation te Hoofddorp, dat speciale vermelding verdient wegens het feit dat voor dit station een waar nemingsreeks van ruim 2 eeuwen be kend is ,had 122 m.m., waardoor de afgelopen maand op de 5e plaats komt sedert het begin der waarnemingen in 1735. De depressies waren er tevens oor zaak van, dat de zonneschijn belang- rtfkjCónder normaal was. In De Bilt werden 40 uren zon geteld tegen 55 normaal. Zal hei Wereldvakverbond Marshalls plan verwerpen Louis Saillant, secretaris-generaal van het Wereldverbond van Vakver enigingen heeft op een persconferen tie te Berlijn de verwachting uitge sproken, dat het centrale comité van het verbond op zijn volgende verga dering het plan-Marshall zal verwer pen. Douane schoof op kinderen De minister-president van Noord- Rijnland-Westfalen, dr. Arnold, heeft zich tot de Britse gouverneur gericht met het verzoek, zijn invloed aan te wenden opdat de douaniers voorzich tiger zullen zijn met het schieten op smokkelaars. Het is in de laatste we ken 6 maal voorgekomen dat kinde ren, die kleine hoeveelheden smok kelwaar vervoerden, werden neerge schoten. Jongens van 14 en 16 jaar waren onder de slachtoffers. den) was hij veertiende met 2 min. 24.6 sec. Ook De Koning zette in zijn rit tegen de Koreaan Choi Young zijn beste beentje voor en noteerde een tijd, die maar weinig tegen die van Huiskes afstak, nl. 2 min 25.3 sec. De Nederlandse deelnemers weren zich dus buiten verwachting. Hier volgt tenslotte de uitslag van de 1500 meter: 1. Sverre Farstad (Noorwegen) 2 min. 17.6 seconden 2. Ake Seyfardth (Zweden) 2 min. 18.1 seconden. 3- Odd Lundberg (Noorwegen) 2 min. 189 seconden. De 3 winnaars bleven dus allen onder het oude Olympische record! Een schip brengt schepen naar Indonesië Vandaag vertrekt de „Modjokerto" met een maximum aan lading naar Batavia. De „Modjokerto" heeft thans een uitzonderlijke en buitengewoon zware deklast, nX van 250 ton. Er zijn nX op het dek niet minder dan vijf zwa re binnenschepen opgesteld; in de èer- ste plaats vier lichters, die voor reke ning van de Billiton-maatschappij naar Billiton gaan voor inlands ver voer van tinerts en in de tweede plaats een tjalk, welke voor rege ringsrekening naar Makassar gaat. moet 12 jaar brommen De beruchte Helders-Alkmaarse po litieman en mensenjager A. C. Groen velen zullen hem kennen als voet balscheidsrechter en bewaker van het Gew. Arbeidsbureau te Alkmaar werd destijds door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam tot 15 jaar met aftrek veroordeeld wegens ver raad. Zijn zaak diende gistermorgen voor de Bijzondere Raad van Cassatie. De uitspraak luidde tenslotte 12 jaar ge- vangenistraf. Roemenië ontving protestnota Een Amerikaanse protestnota be schuldigt de Roemeense regering er van, de clausules van het vrijheids verdrag te hebben geschonden door de persvrijheid en het recht van ver gaderen te beknotten. Atoombommen als massa-product De Amerikaanse Commissie voor Atoom-energie heeft bekend gemaakt dat het in haar bedoeling ligt, dat atoombommen binnenkort in geproduceerd zullen worden. Tevens wordt er gewerkt aan nieuwe atoom kracht-wapenen. Krijgt Amerika nieuw geld Gister heeft de republikeinse verte genwoordiger Frank Sundstrom in 't Amerikaanse Huis van Afgevaardig den een wetsontwerp ingediend tot intrekking van al het Amerikaanse geld en vervanging daarvan tegen ge lijke waarde door nieuw geld. Sundstrom verklaarde, dat het doel van zijn wetsontwerp Is de regerin gen van de Marshall-landen financi eel te versterken en de V.S. een grote som te besparen, die anders voor de hulp aan Europa zou moeten worden gebruikt. Nieuw Republikeins kabinet gevormd Het nieuwe Republikeinse kabinet is, naar uit Djokja wordt gemeld, thans geformeerd. De samenstelling is als volgt: Minister-president: drs. Mohammed Hatta (partijloos). Binnenlandse Zaken: dr. Soekiman (Masjoemi). Buitenlandse Zaken: Hadji Agses Salim (P.S.IJ. - Partai Serikat Islam Indonesia). Welvaart: Sjafroeddin Prawirane- gara (Masjoemi). Onderwijs: dr. Ali Sastroamidjojo (P.N.L - Nationalistische partij). Financiën: :mr. Maramis (P.N.I.). Voorlichting: Mohammed Natsir (Masjoemi). Verkeer en Openbare werken a.i dr. Djoeanda (Partijloos). Gezondheid: dr. Leimena (Chr. Par ty). Justitie: mr. Soesanto (PJtfX). Godsdienstzaken: Kiaji Masjkoer (Masjoemi). Voedselvoorziening: Kasimo (R.K. Partij). Wederopbouw en Jeugdaangelegen- den: Soepeno (Partijloos). Arbeidszaken: Koesman (Partij loos). De minister-president is tevens mi nister van Defensie. Het kabinet telt vier leden van de Masjóemi. drie van de P.N.I., één van de P.SS.I., één van de Chr. Par ty, één van de R. K. Partij en vier partijlozen. De „Nieuwsgier" te Batavia schrijft dat de samenstelling van het nieuwe Republikeinse kabinet, van Neder landse zijde bezien, geen reden tot juichen geeft, aangezien deze rege ring teveel onberekenbare elemen ten bevat. DUITSE MUNITIE GEVONDEN Naar te Pretoria verluidt is op het eiland Marion, een van de eilanden van de Prince Edward-groep, onge veer 2.000 km. ten Zuid-Oosten van kaapstad, munitie gevonden van Duits fabrikaat. Het voornaamste „randgebied der invloedssferen", zoals men het Mid- dellandse Zeegebied en, iets ruimer genomen, 't aangrenzende klein-Azië met recht zou mogen noemen, vraagt herhaaldelijk de aandacht. Het pas- gesloten Brits-Iraakse verdrag heeft heel wat beroering verwekt in Irak en een voor Engeland onprettige na sleep gehad; de Sovjet-Unie protes teerde tweemaal achtereen te Was hington tegen het gebruik van een vliegveld in Noord-Afrika en de Ita liaanse havens VOOr Amerikaans oologsbodems en éénmaal, jX Vrijdag, bij de Iraanse regering tegen de acti viteit van een Amerikaanse militaire missie in het zo fel betwiste olie- larfdje. Men zou de voornaamste belangen die zich in deze gebieden laten gel den, kunnen splitsen in Britse, Ame rikaanse, gezamenlijk Brits-Ameri kaanse en Russische belangen. Voor een gedeelte slechts gaan n.L de Britse en Amerikaanse belangen met elkander gelijk op, hetgeen wel het duidelijkst zichtbaar werd bij het be sluit der UN.O. omtrent de verdeling van Palestina. Wij hebben daar reeds eerder op gewezen; ook op de bete kenis van het BritsIraakse verdrag in verband met de politiek, welke Engeland ten opzichte van de Arabi sche wereld volgt. De geprikkelde toon van de boodschap, die de man dataris van het Beloofde Land on langs aan de U.N.O.-commissie liet overbrengen en die er op neerkwam dat men van Britse zijde niet van plan was om de Commissie het leven zeer te veraangenamen, zou men als bewijs kunnen laten gelden van de ernst van de tegenslag, die Engeland ondervond in Irak. De minister-presi dent Jaboer, die n.a.v. het pasgebo ren verdrag, dat Engeland een ruime mate van militaire invloed en con trole in Irak zou waarborgen, in Lon den blijkbaar instructies' was gaan halen, kwam niet van, maar op een „koude kermis" thuis. Hij en zijn ge hele kabinet werden door de volks woede weggevaagd. Hoe het nu met het verdrag gaan moet, dat van groot belang geweest zou zijn voor de on dersteuning van de Britse spil Ab- dullah van Trans-Jordanië, is een vraagteken. De tijd dringt voor de consolidatie van Engeland's positie in dit gebied en tenzij men. wat on waarschijnlijk is, in Londen de moed reeds opgegeven heeft, is juist een verdubbeling van op dit gebied ge richte energie te verwachten van het vasthoudend Albion. De Ver. Staten noch de Sovjet-Unie kunnen, wat het grootste deel der Arabische landen aangaat, daar veel tegenover zetten. Zij hebben er geen van oudsher gevestigde relaties, zo als Engeland die had en, met uitzon dering van Iran, geen steunpunten van betekenis. Beiden hebben boven dien vertrouwen en sympathie ver loren door hun beslissing ten gunste van de Palestijnse Joden. Het is er de Ver. Staten veel aan gelegen, de opvolgers te zijn van het Brits imperium wat macht en in vloed in de Arabische wereld betreft. De verschuiving, die de oorlog te- weègbracht in de krachtsverhoudin gen, had hier eenzelfde resultaat als b.v. in China: de dollar verdreef het pond. Om onze blikken op Iran te werpen, in de Mejlis, het Iraaijse par lement, is Amerika's invloed reeds groot. Gavam es Sultaneh, de gewe zen minister-president, struikelde er over: na het Azerbeidzjaanse avon tuur, dat Rusland's invloed volgens Moskou's wensen deed gedyen, volg de deze een concessie-politiek jegens de grote buur in het Noorden, welke slecht overeenkwam met de Ameri- Buitenlands Overzicht kaanse politieke- en petroleumbelan- gen. Wat de laatsten betreft: het leeuwendeel van de olie-productie van de grote Engelse onderneming hebben de Amerikanen voor een duur van twintig jaren opgekocht Het in het Noorden opdringend Rusland poogden zij daarom met behulp van de Mejlis- dam te keren, maar het eerste succes geeft nog geenszins de waarborg voor een definitieve overwinning. Vooral Rusland's militaire posite is veel ster ker dan die van de Ver. Staten. Er is een directe spoorverbinding van Tiflis naar Tebriz; geen van Teheran, Iran's hoofdstad, naar dit centrum van de Noordelijke provincie Azerbeidz jan. De verbindingen van de Perzi sche Golf naar de hoofdstad zijn even eens zeer zwak en kwetsbaar. Blijk baar vonden de Amerikanen het tijd om er hun strategen eens hun des kundige blik over te laten glijden. Bovendien toont o.m. het Griekse voorbeeld wel, dat een militaire mis sie soms meer bevoegdheden heeft dan louter militaire. Vandaar het Rus sisch protest in Teheran het zal wel niet de laatste en enige stap zijn van die zijde. A. H. Broekman snelste Nederlander op de 1500 m

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1