Er is een bloeiend cultureel leven DE ELFSTEDENTOCHT VAN JIMMY BROWN 34 Dagen op een reddingsvlot Het leven in arbeiderskampen (II) Volop gelegenheid voor ontwikkeling, ontspanning en geestelijke verdieping Het Rijk beeft gelukkig ingezien, dat het niet voldoende is, als de arbeiders in de kampen op tijd hun natje en hun droogje hebben. De mens zal by brood alleen niet leven. En vooral de mens in de kampen niet. Landelijk Is een commissie voor Cultureel werk in de Arbeiderskampen opgericht, terwijl elk gebied weer een volkomen autonome commissie heeft, met als uitvoerende macht een door het Rijk toegevoegde secretaris. Voor de Wieringermeer is dit de heer van Blijenburgh, die tevens de geestelijke verzorger der kampen is. Alle stromingen zyn in deze commissie vertegenwoordigd. En in de Wieringermeer blijkt deze samenwerking zelfs zeer goed mogelijk. WAT WORDT ER GEBRACHT? Wij laten nu de werkwijze van de commissie en wat daar mee in ver band staat, waaien. Belangrijker von den wij het, te vernemen, wat er aan de arbeiders gebracht wordt en- hoe ze er zelf op reageren. Toen we verschillende werkers de vraag voorlegden, wat zij dachten over het werk der commissie, enz. was het oordeel eenparig: Reusach tig. En meneer van Blijenburgh doet alles voor ons! Gewoon reusachtig! Deze eenstemmigheid is tekenend. Denk nu echter niet, dat de arbei ders na afloop van hun werk avond aan avond zich verdiepen in alle mo gelijke wetenschappelijke 1 roblemen. Daarvoor is d^ gelegenheid niet gun stig en zelfs bij gunstige gelegenhe den gebeurt zoiets niet. Cursussen van diverse instituten komen weinig voor Afwisselend wordt hier een zo veel zijdig programma gegeven, dat de afdelingen van het Nut of het Insti tuut zelfs in de grote steden er *uei aan kunnen tippen. Wat zoudt U den ken van een programma, waarop voor komen avonden met voordracht van Max Croiset. Jan Lemaire, Theo Vink Een lezing van prof. Van Duinker ken over literatuur. Prof. Tenbaeff over Parapsychologie, Jef Last over China, toneelvoorstellingen door pri ma gezelschappen, o.m. Kunstzinnig toneel, cabaretavonden, w.o. van het gezelschap Gabel, filmavonden op alle mogelijke cultureel gebied. Zoals ge ziet: een bont allerlei. Want lang niet alles hebben we ge noemd. Er gebeuren in die kampen werkelijk unieke dingen. We zullen er één van verteller. Arbeiders oordelen Het gezelschap Lemaire had Pol letje Piekhaar van Willem van Iepen- daal in studie genomen en de premiè re zou in Amsterdam gaan. De heer Van Blijenburgh maakte echter een afspraak met het gezelschap. Ze zou den cr eerst mee in de Meer komen. En ie kwamen. Alles heel doodge- LIEN DE JONG, de voordrachtkunstenares, die velen op aangename wijze vermaakte. woon. Ongewoon was echter de af spraak, dat direct na de voorstelling de arbeiders hun oordeel over het spel moesten geven. Toen deed zich het ongewone schouw spel voor, dat de arbeiders in de zaal precies zeiden tegen de mensen op het toneel; Kijk, dat en dat vinden we verkeerd. Dat zouden we zo gedaan hebben. En de heer Van Blijenburgh vertelde ons, dat het oordeel verbluf fend juist was geweest De auteur Willem van ïependaal was het met de kritiek der arbeiders gloeiend eens. Een ontzaglijke arbeid De organisatie van een en ander eist natuurlijk heel Veel werk. Want alle kampen moeten op hun beurt voorzien worden. Dan hier, dan daar en zo is de heer Van Blijenburgh dag aan dag bezig. Wij vroegen hem naar de opkomst op de verschillende avon den. Verschillend natuurlijk. De lichte programma's werden door bijna al- li bijgewoond. Maar als het wat zwaarder was, en de heer v. B. meen de dit toch als eerste eis voor cul tuur te mogen stellen, was de be langstelling toch nog heel goed. Het ene kamp verschilde soms veel van het andere. In Slootdorp was voor werkelijk kunstzinnige en ontwikke lingsavonden veel groter interesse dan op Ooslwaard. Gemiddeld vijf en ze ventig a tachtig procent kwam op. Dikwijls worden de arbeiders ook per auto van de ene cantine naar de andere vervoerd, als de belangstelling in een kamp voor een bepaald onder werp te klein is. Bijzonder belangrijk vond de heer v. B. ook het optreden voor de man nen van een bekend psychologe, die ze binnen enkele minuten volkomen te pakken had. Alle problemen kwamen los en wer den op de meest eenvoudige en open lijke wijze besproken. Gesprek van man tot man Het belangrijkste achtte de heer v. B. dat hij voor alles geestelijk ver zorger der kampen is, want het gaat niet alleen om ontspanning of inspan ning. maar U begrijpt lezers, dat al deze mannen vele moeilijkheden heb ben. Daar moeten zij zich over uit kunnen spreken. Daarom is de heer 17. „En vrind?", vroeg de meneer, die niemand anders was dan meneer Pieperda zelf, de beroemde organisa tor van de Elfstedentocht, „wat zal het zijn, de tocht of de wedstrijd?" „Grrr," antwoordde Jimmy en hij probeerde zo vriendelijk mogelijk te kijken, want hy verwachtte op z'n minst dat deze meneer hem aan een broodje met kaas kon helpen. Toen keek meneer Pieperda zijn klant wat scherper aan en hij bemerkte, dat het wel een flink uit de kluiten gewassen jongeman was, die daar voor hem op rees. Maar hij twijfelde er geen mo ment aan of dit zou wel weer zo'n boertje uit Holland zijn. v. B avond aan avond, meest verge zeld van kapelaan Dekker, in een der kampen, waar de mannen met hun moeilijkheden naar voren kunnen ko men. Al gauw zit er dan een groep bijeen en worden de verschillende moeilijkheden besproken. Zo ontstaat er een band tussen ar beiders en geestelijk verzorger, nood zakelijk voor het slagen van de gees telijke en culturele verzorging, welke ook naar de mening der arbeiders niet te scheiden zijn. Het moet toch niet zo zijn, dat de arbeiders het programma, dat hen voorgezet wordt, beschouwen als iets, dat in hogere regionen gegroeid is. Geld op de bon Vandaag kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letter He. Lm. Ho. aan het plaatselijke Post kantoor, tegen inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van TA 707 en 78 BV van TB 707, terugbetaling ontvangen van de met 1 Juli 1947 verhoogde kolen- prijs. De kantoren zijn voor „het geld op de bon" ge opend van 9 tot 15 uur. Morgen, 5 Februari is het de beurt voor hen, wier namen beginnen met de letters Hu. ton. Ka. Dc heer VAN BLIJENBURGH, een belangrijk iemand in bet kampleven „VOL AANDACHT VOOR HET VERTOONDE. Het culturele werk moet een stuk van hen zelf worden. Terwijl wij deze problemen bespra ken en overdachten, rondwandelende door de barakken te élootdorp, trof het ons, dat de toestanden hier toch wel beter waren dan in Oostwaard De indeling der kamers, de aanwe zigheid van een afzonderlijke cantine, de slaapvertrekken voor een niet te groot aantal personen, de wasgele genheden, alles werkt er toe mee, dat het in dit kamp prettiger is. Bij de artisten We zouden ook een avond meema ken, waarop een Kleinkunstgezelschap voor de arbeiders in Slootdorp zou optreden. Vijf avonden gaf dit gezel schap in de Meer. Een voorbeeld van coördinatie, waarin de heer v. B. in een vorige onderhoud op doelde en dat hij ook voor de dorpen in het oude land wilde zien doorgevoerd. De vorige avond was het gezelschap haast verongelukt in de mistige Meer, maar aan het gezamenlijke diner, dat we nu hadden waren ze de ontberingen van de nacht weer vergeten. Stelt U zich dat diner niet als iets abnormaals voor. We hebben de ge wone keukenpot der arbeiders mee gegeten, maar we kunnen verklaren, dat het prima was. Evenals het ge sprek, waar we één en ander hoor- Er koral een boek over Prinses Juliana's verblijf in Canada Omstreeks Juni zal een boek ver schijnen, door mevr. R. Marsman. Mevr. Marsman, de vrouw van de dichter H. Marsman, toefde destijds bij de koningin te Londen. Prinses Juliana verschafte Mevr. Marsman toegang tot haar in de ja ren van haar verblijf te Canada ge vormd archief en heeft enkele malen met de schrijfster over haar verblijf in Amerika gesproken. Bovendien heeft de Prinses het gehele manu script persoonlijk gecorrigeerd, van de nodige aanvullingen voorzien en heeft zij Mevr. Marsman de volledige beschikking gegeven over haar ver zameling foto's uit die jaren, waar onder zich talrijke nog nimmer ge publiceerde opnamen bevinden. DEMONSTRATIEF CONGRES N.V.V. Zaterdag 28 Februari zal het NVV in de jaarbeurszaal te Utrecht een groot demonstratief congres houden. De heren A. Vermeulen en H. Oos terhuis zullen spreken. den over toestanden in de kunstenaars wereld, die regelend optreden, zoals de heer v. B. dat wenst, zeer urgent maken. De avond We zagen de avond met meer dan gewone belangstelling tegemoet Niet waar, men ontmoet niet zo dikwijls een publiek van uitsluitend mannen. En we waren buitengewoon nieuws gierig hoe deze zich zouden houden en hoe ze zouden reageren. Het was in derdaad een heel ander gezicht dan men in de schouwburgzaal gewend was. Geen pandjesjas en geen ge streepte broek. Er waren er, die de moeite geno men hadden om een boord om te aoen. maar ze behoorden tot de uitzonde ringen. Ze gaan zitten zoals het ze het ge makkelijkst voegt Niet elegant. Maar je kunt ze zo echt aanzien, ze zitten zo heerlijk gemakkelijk. Ze voelen zich thuis. En ze luisteren critisch. De artisten behoeven niet te proberen, ze knollen voor citroenen te verkopen. Al gauw is de aandacht geboeid. Het contact is er. Ze vergeten voor een stonde hun problemen en zorgen. Hun houding is correct De arbeid van de Culturele commis sie, onder leiding van haar secreta ris, werpt vruchten af! r^^remma WOENSDAG NA 16 UUR Hilversum I 16.00 Postz2gelpraat je; 16.15 Meisjeskoor; 16.45 Voor de jeugd; 17.35 Sans Soucci; 18.00 Harmo niecorps; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Ensemble Dubbel Vier; 19.30 let actueel geluid; 19.45 Engelse les voor gevo derden; 10.00 Nieuws; 20.15 Requiem Mozart; 21.10 Grondwetsherzieing 1948; 19.35 Peter Nobino's musetteorkest; 22.00 Orgelconcert; 22.30 Nieuws; 22.45 Om- roepkamerorkest (Haeadel, Bach. Ra- Hilversum H 16 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 De Troubadours; 18.00 Nieuws; 18.15 ETA-trio; 18.30 Uit het werk van Pla- to; 19.15 Pegeringsuitzending: 19.30 Cursus: ..Amsterdam 1948"; 19.45 Le zen in de bijbel; 20.CJ NieU" 20.15 Opera-concert; 2L15 Schuldig of on schuldig; 21.20 „Het doek valt", hoor spel; 22.30 Orkest Malando; 22.45 Van boek tot boek; 23.00 Nieuws. DONDERDAG 5 FEBR* RI 1948 VOOR 16 UUR Hilversum n 415 m. 7.00 en 8 00 Nieuws; 7.15 en &15 Gramjnuzlek; 7.50 Dagopening; 8 45 Werken van Mo zart en Grieg; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.35 Gram. muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Vrouwen in de omroep; 11.20 Licht orkest-concert; 12.00 Orgelconcert; 12.38 De Papavers; 13.00 Nieuws; 13,15 Metropole-orkest; 14.00 Voor de vrouw 1^4.20 Janaine Dacosta. pi?no; 1^00 Voor ziekt n en gezonden. Hilversum 1 101 m. - 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Gram.muziek; 10.00 en 10.45 Gram .muziek; 10.15 Morgendienst 11.00 De Zonnebloem 12.03 Licht pia- naspel; 12.33 en 13.25 Dansorkest KL van Beeck; 13.00 Nieuws ;13.45 Voor de vrouw; 14.00 Ciaconda-ensemble; 14.30 Orgelspel; 14.40 Causerie voor de vrouw; 15.00 Werken van Engelse com ponisten; 15.30 Vïoolrecital DONDERDAG NA 16 UUR Hilversum I 16 00 Bijbellezing; 16.45 Gram.platen; 17.00 Radiojeugd journaal; 17.30 Liederen van Caplet; 18.15 CNV-kwartier; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws: 19.15 Radio- bazuinkwartet; 19.30 Het actueel ge luid; 20.00 Njeuws; 20.15 Studio-stcr- avond; 2150 Familiecompetitie; 21.50 Met band en plaat voor U parant; 22.15 De vaart der Volkeren; 2 30 Nieuws. Hilversum II 16.Om Tussen vier en vijf, een radio-programma in een notedop met o.a. een boekbespreking en een hoorbui: 17 00 Kaleidosccop; 17.20 Welk dier deze week?; 17.30 The Skymasters 18.00 Nieuws; 18.-6 I^ort- praatje; 1850 Natuur-deco-s; 05 Tom Poes: 1950 Radio-Volksr>.»i*k- school; 20.00 Nieuws; 20.15 Concert- gebouwconcert (Mozart en Bruckn«r); 22.45 Achtergrond san de interne po litiek, lezing. FEUILLETON door ROBERT TRUMBULL 26) Uien morgen aten we al het vlees dat We van de huid en de graten af sonaen scheuren. Het achtereind van de staart bleek echter al te taai. Het miaüen en de kop waren beter. AI wat eeibaar was verslonden we gretig. Het oneetbare gedeelte gebruikten we ditmaal voor aas. Al onze pogin gen oin van de graten van de haai vishaken te maken faalden even on gelukkig als vroegere pogingen om uit «Uerde.'en van het pistool iels '«ruikbaars te maken. Het was zeker niet te wijten aan gebrek aan geduld, doch tenslotte zagen we ons gedwon gen onze pogingen op te geven, zij het met tegenzin. Het haaienvlees scheen óp Gene en mij te werken als een purgeermiddel. Tij lens ons verblijf op het vlot ne gen dagen inmiddels had geen on zer stoelgang gehad, al werkten onze nieren normaaL Vandaag, dank zij het eerste behoorlijke maal tijdens de reis, werkten onze ingewanden nor maaL Negen dagen van onafgebroken on vrijwillige zonnebaden hadden nog steeds onze huid niet afdoende ge hard tegen de brand van de zonne stralen. Onze inmiddels gegroeide baarden beschutten ons gezicht ten dele, vermoed ik, maar onze lippen en neuzen leden er niet minder om. De zon brandde ze rauw, de huid schilferde af, waarna de hitte des te ondraaglijker was. De plek op mijn pols, waar ik jarenlang een armband horloge gedragen had, btandde alsof iemand er een roodgloeiend ijzer te gen aan gedrukt had. Doorgaans was deze wondeplek bedekt met een korst tot de korst afviel en het blaren weer begon, en dat ging zo door, telkens en telken opnieuw. Onze lippen gaven ons heel wat last, vooral Tony. Bijtende zoutwaterba- den, die we met geen mogelijkheid vermijden konden, pijnigden telkens opnieuw het gebarsten en gescheurde vlees. Wanneer Tony zeewater in het ge zicht kreeg, kon hij zich niet weer houden zich met zijn tong het zout van de lippen te likken, om er dan van pijn op te bijten, met het gevolg dat ze begonnen te bloeden. Zon en zout hadden ook mijn lippen doen scheuren en barsten, maar ik zorgde er wel voor er niet op te bijten of ze op enige andere manier te irri teren; en doorgaans genazen ze dan ook, doch natuurlijk alleen om later weer te barsten. Tony's lippen genazen ia het geheel niet, en bleven bloeden tijdens de ge hele tocht. Naarmate wij in Zuidelijke richting verder voeren, werd da hitte groter. Februari en Maart zijn de heetste zo mermaanden in deze streken en tevens de regentijd. Zodoende zagen we met hoop en verlangen uit naar regenbui en om water te garen voor waterlo ze dagen. In het begin van de tweede week kwam er een verandering la de wind. Zo nu en dan zagen we oas genoopt het anker te laten vallen om niet af te drijven, doch doorgaans duurde dat niet langer dan enkele uren. Ge woonlijk blies de wind uit Noordelij ke richting en dan legden we geregeld een veertig mijlen per dag af. met een lichte afwijking naar het Oosten. Het uitstippelen van onze Trrderin- gen, elke avond tegen zonsondergang, werd evenals onze bidstond een cere monie waarop wij heel de lange, een tonige dag in de felle hitte met onge duld wachtten. Elke bezigheid, hoe onbeduidend ook, elk nieuw onder werp van gesprek, verlichtte de toe nemende geestelijke spanning. Soms scheen het of deze rubber badkuip ons samenperste, vooral wanneer de behoefte onze ledematen uit te strek ken schier onhoudbaar werd. Zelden kwam het slechts voor dat niet min stens twee van ons lichamelijk met elkaar in aanraking waren. Als we alle drie tegelijkertijd rechtop zaten konden we ver genoeg van elkaar wegkomen, maar dan nog was het als of we op de rand van een bloempot zaten, met onze voeten samengewor- teld. Ons humeur en onze gemoed-stem ming begonnen er onder te lijden. Tot dusverre waren we bsltefc en hoffelijk jegens elkear geweest, doch enze manieren werden met de dag hoe kiger. Het kostte soms moeite niet driftig te worden. Het was alles een gevolg van gebrek aan sleap, of zelfs maar behoorJjke rust. Onze geest hongerde dan cok naar afleiding. De beide jongens volgden mijn bewegingen met de grootste be langstelling wanneer Ik met beh ulp van de mijlschaal en enkele be»lb»- ningen enze positie bepaalde en m-.rk- te op de kaart En dan, met al da plechtige ernst waarover ik kon be schikken, zette ik opnieuw een pot loodstreep op de wand van het vlot. Opnieuw een dag, opnleuwe dertig tot veertig mijl afgelegd. De Jongens bespraken onze vorde ringen met mij en eteld»u mij tal van vragen. Ik legde hun n Un hele werk wijze uit, en Ctaet *_Ywel als Tony luisterde gretig. Geen hunner wist Iets van navigatie af, en op hun eigen voorstel begon ik hun d« begin.} elan ervan bij te t;enc*n. ZU hadden hoegenaamd geen idee van de verschillende windstreken. G'en vau beider kondcz zij met be hulp van zon rnasn of 1 gen waar het Noorden, OO* ten of Z'.iuen was. Word

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3