r Onder de Schijnwerper C Ikmaaidei 3 De heer Gerbrandy c.s. had bezwaren tegen rede van de Koningin N HOLLANDSE PERS 1945 Beducht voor Prestige-verlies voor monarchie'' Britse troepen slaags met Arabieren Praag wenst vriendschap ook met West-Europa Bende vervalsers in arrest Ons dagblad in Indonesië Krijgt dr. Arnold zijn zin? 4e Jaargang No. 1151 Donderdag 5 Februari 1948 Uitgave voor de gelUknamige Stichting. Wnd. hoofdred. A. Eriks, Westerweg 338 Alkmaar, tel. 3300. Redactie en administra tie: Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel. 3067 Velden wit om te oogsten Het ziet er met de kool van de Lan- gedijk niet best uit.. De afzet is mini maal, de voorraad is groot en wanneer er geen wintertje komt de kans daarop schijnt groot waardoor de voorjaarsgroenten worden tegenge houden, dan moet men zich afvragen, wat het einde zal zijn. De toestand is zeer zorgelijk. Onder zulke omstandigheden is het aantal ontevredenen natuurlijk legio. Een van de manieren, waarop ze hun hart luchten, is het schrijven van in gezonden stukken aan de courant en we' zullen er in de eerstkomende da gen daarvan dan ook enkele opnemen. Vanzelfsprekend wordt daarbij druk naar de schuldigengezocht en wie zc- zich daarover verwonderen de regering wordt een ferme portie van de schuld in de schoenen geschoven Dat er op een wel wat onverant woordelijke wijze hoogst eenzijdig gele kool is verbouwd, daarbij wordt niet lang stilgestaan. Dat is eigen schuld en daarover stapt een mens nu een maal liefst stilzwijgend heen. Dat de winter buitengewoon zacht is geweest en dat dit de afzet van de wintergroenten in hoge mate heeft be lemmerd, weet iedereen. Maar het weer is iets onreëels, het heeft geen zin daaraan verwijten te richten en dus zoekt men verder naar boosdoe ners. En dan komt men op de regering, die niet heeft gezorgd voor export. Dit gaat natuurlijk niet helemaal op, want er mocht bijvoorbeeld wel kool naar Frankrijk. Daar echter is de win ter ook zacht en het publiek taalt even weinig naar kool als het Nederlandse zelf. Maar er i£ nog Duitsland, onze grote afnemer van weleer. Daar heerst hon ger. het Duitse volk zou onze groente met gejuich begroeten. Waarom kan, de boel daar niet heen? Hier raken we een der grote problemen van Ne derland uit deze tijd. We hebben het al herhaaldelijk gezegd: zonder het Duitse achterland, dat ons natuurlijk afzetgebied is, is geen bloeiende Ne derlandse landbouw mogelijk. Wan neer we niet ten onder willen gaan, mneten we daar weer worden toege laten. We zijn er van overtuigd, dat onze regering dit ook heel goed weet. Men moet niet denken, dat onze ministers van landbouw niet weten waar het op staat. Ook is het onjuist te veronder stel lr i, dat onze onderhandelaren over groenteaangelegenheden, die voor een goed deel uit de groentewereld voort komen, ondeskundig zouden zijn. Ze kunnen eenvoudig niet. Tussen onze overvloed en de Duitse schaarste is door de grote geallieerden een twee de ijzeren scherm opgetrokken, dat niets doorlaat. Maar er komt tekening in de zaak: de Benelux. Engeland en Frankrijk soebatten om onze gunst. Laten de or ganisaties van onze tuinders begrijpen dat hun ogenblik nu is gekomen. La ten ze de regering onder druk zetten: geen overeenkomsten zonder zekerheid van afzet in Duitsland! De regering zal hen dit niet kwalijk nemen. Integendeel! Ze heeft deze druk nodig. Ze moet tegen de gealli eerde onderhandelaren kunnen zeggen: zonder die afzet zijn onze dagen als bewindslieden geteld! Zo ooit, dan is het nü tijd voor onze tuinders perscampagnes op touw te zetten met als doel: de opening van Duitsland. Het is nü tijd om vergade ringen te beleggen, waar in alle toon aarden hetzelfde thema wordt her haald. Geen overeenkomst zonder afzet naar Duitsland. Laat dat het devies zijn! Maar het moet worden uitge schreeuwd! Honderd maal duizend maal en nog vaker. De velden staan wit om te oogsten. Zullen onze tuinders het begrijpen? A. F/RTT<S weerbericht IETS MEER ZON. Wisselende bewolking met lange opklaringen. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. Geleidelijk ver der afnemende wind uit Westelijke richtingen. OPLOSSING VOOR FRANKRIJKS GELDPROBLEEM De Franse regering heeft besloten, dat zij, die sicchls (■■én of twee bil jetten van v:j?du::zc-nd francs bezit ten. dit geld gewisseld kunnen krij gen en wel van Vrijdag af. Gunstige reactie in Amerika en Engeland Aan onze minister-president heb ben prof. P. S. Gerbrandy, de heer C. Weiter en generaal Winkelman na mens het comité „Handhaving Rijks eenheid" op 2 Febr. j.I. een telegram gestuurd om te laten weten, dat zü van het voornemen van H.M. de Ko ningin een radio-rede over Indonesië uit te spreken, „met bezorgdheid" ken nis hadden gènomen. Een dergelijke rede met politieke strekking is niet alleen ongebruikelijk; er zijn consti tutionele gevaren aan verbonden, al dus is hun mening. Het gevaar „Dit is een overweging die in het algemeen geldt, maar die in het bij zonder van kracht is ten aanzien van de verhouding Nederland-Nederlands Indië", zo stond in het telegram. „Het grote gevaar bestaat daarbij dat Hare Majesteit zich op de een of andere wijze zal uitlaten ten gunste van het tot dusverre gevoerde beleid dat naar de inzichten van de grote meerderheid des volks, rampzalige gevolgen moet hebben voor ons land, ons volk, voor de volkeren van Indië en voor de monarchie". Indien de rede „vereenzelvigd" zou kunnen worden mot de regeringspoli- tiek, zou dit „in hoge mate bedenke lijk zijn voor het prestige der monar chie", vooral in het buitenland. Andere bezorgdheid in Ver, Staten Het heeft er echter de schijn van, dat de reacties van het buitenland op H.M.'s rede algemeen gunstig zullen zijn. Vrijwel zeker heel wat gunstiger dan de reacties op prof. Gerbrandy's radio—commentaar in het "binnenland b.v. Een zegsman van het Amerikaan se departement van Buitenlandse Za ken verklaarde, dat de rede. ten de- partemente gunstig ontvangen is, als een „belangrijke, vooruitziende ver klaring van het beleid en de bedoe lingen der Nederlanders". De „New York Times" is nog zeer sceptisch t.a.v. de werkelijke bedoe lingen der Nederlanders, gezien de politionele actie „waaraan door het ingrijpen van de Veiligheidsraad een halt werd toegeroepen" en de politiek ..om als leden der interimregering lie den te erkennen, die voorgeven verte genwoordigers te zijn van gebieden, waarvan de Republiek de souvereini- tëit opeist". Het blad hoopt, dat de rede van de Koningin een nieuwe basis zal leg gen van wederzijds vertrouwen en „elke eenzijdige gewelddaad bij voor baat de pas zal afsnijden". Uitstekende indruk^in Londen Te Londen heeft de radio-réde een uitstekende indruk gemaakt. Hoewel de bevoegde instanties zich er toe be perken uitdrukking te geven aan hun tevredenheid, is men daar in het al gemeen de mening toegedaan, dat een zo plechtig gedane verklaring thans reden geeft te vertrouwen, dat de wapenstilstandsovereenkomst uiteinde lijk zal worden omgezet in een defi nitief en duurzaam verdrag. ZUINIG MET HUISHOUDZEEP Huisvrouwen dienen er rekening mee te houden, dat de laatste bonaanwij zing voor huishoudzeep 14 dagen is vervroegd. De volgende bon komt op het nor male tijdstip, zodat men deze keer 8 i.p.v. 6 weken toe moet komen. De bonaanwijzing voor zachte zeep komt op 11 Maart, een week vroeger dan normaal. Bonnenlijsi zie pag. 4 KEUZEBON BROOD GEBAK TWEE WEKEN GELDIG. De bonnen voor gebak zullen voort aan in plaats van vier twee weken geldig zijn. Verdrag van Londen met Arabische Liga in de maak? Ten Noorden van het Meer van Ga- lilea hebben Britse valschermjagers drie uur lang gevochten tegen een grofe Arabische strijdmacht, welke over de Syrische grens Palestina zou zijn binnengekomen. Zeshonderd Ara bische vrijwilligers hebben zich in sterke stellingen genesteld. Zij hebben de beschikking over veertien stukken geschut. De Arabische Liga heeft volgens 't te Bagdad verschijnende blad „Al rai al am" een voorstel tot het sluiten van een overeenkomst van Engeland ont vangen, welke de verdragen met Irak, Egypte, Transjordanië de nog te slui ten verdragen met Saoedi-Arabië en Jemen zou moeten vervangen. Vol gens de New-Yorkse correspondent van Egyptisch blad zou het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de Britse plannen voor een „regionaal verdedigingssysteem" van 't Nabije Oosten onder Britse auspiciën gaan ondersteunen. „Indien Egypte er in toestemt, basis te worden voor de Amerikaanse vloot, zal de Amerikaan se regering er voor ijveren, dat Lybië onder controle van de VN onder be heer van Egypte zal worden gesteld.' aldus de correspondent, die er aan toevoegt, dat de Ver. Staten vlootbases zowel in Egypte als Palestina wen sen. Ongevaarlijke wapens? Alexander, de Britse minister van Defensie, heeft in het Lagerhuis ver klaard ,dat Engeland geen vergunning zou geven voor de export van wapenen naar enig deel van het Nabije Oosten, BENELUX IS DE GROOTSTE KLANT VAN TSJECHO-SLOWAKIJE Tsjecho-Slowakije heeft in Praag een centraal punt voor de grote verkeerskanalen, welke Europa van Noord naar Zuid en van West paar Oost doorkruisen. Ook in economisch opzicht wil Tsjecho-Slowakije zich naar alle zijden richten. Het land heeft de eerlijke bedoeling, om met alle landen vriendschappelijke be trekkingen en handelsrelaties te onderhouden," aldus dr. K. Fink, directeur-generaal van de Praag se jaarbeurs, in een onderhoud met een A.N.P.-verslaggever. De grootste leverancier voor Tsje cho-Slowakije is op het ogenblik En geland, gevolgd door de Ver. Staten, Zwitserland, Zweden en de Sovjet- Unie; Nederland neemt de zesde plaats in. Zwitserland, de grootste afnemer, onmiddellijk gevolgd door Neder land, Engeland, België en Zweden. Door die exportcijfers naar Neder land en België, vormt de Benelux in feite de grootste „klant" van Tsjecho- Slowakije. Twee jaarbeurzen Dr. Fink weer erop, dat Tsecho-Slo- wakije met ons land al zeer lang goe de relaties heeft onderhouden. Voor 1948 is er een handelsverdrag tussen beide landen gesloten, waarbij voor een bedrag van 280 millioen gulden goederen zullen worden in- en uitge voerd. Zo zullen uit Tsjecho-Slowa kije machines en industrieële uitrus tingen, textiel (een deel voor Indo nesië), glaswerken, staal, papier, hout en meubelen, auto's enz. komen. Uit ons land zijn er b.v. tin, rubber, verf stoffen enz. te verwachten. Nederland heeft voorts een belang rijk aandèel in de transportdiensten. In Praag zullen dit jaar weer twee jaarbeurzen worden gehouden; de voorjaarsbeurs van 12 tot 21 Maart en de najaarsbeurs van 12 tot 19 Sep tember. Op de voorjaarsbeurs zal er een speciale Benelux-dag zijn. Deze vriendschapsdag tussen de landen der Benelux en Tsjecho-Slowakije kan er toe bijdragen het gezamenlijke con tact en de banden van vriendschap en goede verstandhouding te verstevi gen. Fritz Kuhn ontsnapt Fritz Kuhn, de leider van de voor oorlogse Amerikaanse Nazi-organisa tie, de „Duits-Amerikaanse Bond" is uit het interneringskamp Dachau, waar hij sinds Juli van het vorige jaar gevangen werd gehouden, ont vlucht. Alle bewoners van het kamp zijn door de Amerikanen verhoord, de Duitse politie speurt naarstig. „behalve voor de leveranties .opgeno men in bestaande verdragen". „De re gering heeft geen reden te veronder stellen, dat dit materiaal in Palestina zal worden gebruikt", aldus Alexan der. BOTERBON 188 KWAM NIET MEER AAN DE BEURT De ene ontdekte vervalsing brengt vaak de andere aan het licht. Nauwe lijks was nog een valse bankbiljetten affaire in Amsterdam er de Haarlem mermeer opgehelderd, of als nasleep van'deze kwam een andere vervalsing op de proppen. 16 de Bosboom Toussaintstraat deed men een inval bij een 50-jarige kunst- schilder-lithograaf K. welke een com plete drukinstallatie voor"valse distri butiebonnen opleverde. Juist was bo terbon 188 aan de beurt. K. en een Pool, die men reeds geruime tijd zocht, verdacht van handel in verdo vende middelen werden gearresteerd. In totaal zijn thans zes man gear resteerd. EX-KONING MICHAEL TROUWT IN MEI Het huwelijk tussen ex-koning Mi- ehael van Roemenië en prinses Anna de Bourbon-Parma zal hoogstwaar schijnlijk plaats vinden te Kopenhagen in de maand Mei. Prins Olaf van Denemarken, neef van wijlen koning Christiaan, is in het huwelijk getreden met mej. Annie Puggaard Möller. Door dit morgana tisch huwelijk heeft hij afstand ge daan van z'n successierechten. in scheervlucht De militaire geheime Hindoe-orga nisatie RSS naar schatting telt zü enkele honderdduizenden léden is in geheel India verboden. Driehonderd leden zijn te Bombay gearresteerd. Op 13 Februari a.s. zal de Vrouwen wereldsgebedsdag weer worden ge houden. Uitgaande van een comité in de USA is de oproep tot gebed o.m. voor vrede en broederschap aan de Christelijke organisaties in alle lan den toegezonden. Mayhew, Brits ge delegeerde in de economische en so ciale raad der VN, heeft de Sovjet- Unie o.m. verweten, de kleine lan den in Oost-Europa 'economisch uit te buiten. Aroetionian, de Sovjet-af gevaardigde noemde dit een „afschu welijke leugen". De Amerikaanse regering maakt zich bezorgd over de behandeling van het plan-Marshall door het Congres. Men vreest eindeloze besprekingen over details en de be handeling is reeds aanzienlek over tijd. In India's regeringskringen is men verwonderd, dat van de Sovjet- Unie nog geen condoleantie ontvan gen is met de dood van Gandhi. Men heeft aan de Amerik. Oostkust zwakke radio-signalen ontvangen die de naam „Star Tiger" van het sinds Vrijdag met 31 personen vermiste Brit se Tudor-vliegtuig zouden kunnen vormen. Lord Derby, Brits oud-minister van in Frankrijk, is gistermorgen vroeg in zijn woning bij Prescott op 82-jarige leeftijd overleden. Langs de straat PRACTIJK EN THEORIE De leraar is bezig om de rijpere jeugd via een avond cursus wat meer kennis bij te brengen. Aan één van de cursisten wordt op een bepaald mo ment een vraag gesteld: „Wat betekent eigenlijk Lunchroom?" Na enig nadenken komt het antwoord: „Dat verkoopt Dekker." De wenkbrauwen des le raars worden verwonderd opgetrokken. Hij heeft het antwoord niet door. Deswe ge verlangt hij opheldering, die grif gegeven wordt. Dekker is de plaatselijke melkboer die, waarschijnlijk in lang vervlogen tijden (we kunnen ons zoiets nu ten minste niet voorstellen!) flesjes slagroom verkocht, die bij de koffie zo'n heer lijke tractatie waren. Een nieuw uit te geven verklarend woordenboek zal dus in het vervolg van het woord „lunchroom" meer uitgebreid moeten spreken. Want het antwoord kan moeilijk onjuist genoemd worden. Gaan Belgische artsen in staking De Belgische artsen hebben volgens de minister /an Financiën, zich op grote schaal aan belasting ontduiking schuldig gemaakt. Twee en veertig procent van hen heeft tegenover de fiscus verklaard, minder dan fr. 50 JOOO 's jaars te ver dienen, een iókomen dat overeenkomt met dat van een arbeider. Om de heren doktoren deze practij- ken onmogelijk te maken, werd be sloten een speciaal kwitantieboekje van regeringswege voor te schrijven. De artsen protesteren hiertegen: 5200 van de 5439 zouden bereid zijn, in sta king te gaan indien deze „aanslag" op het beroepsgeheim niet ongedaan ge maakt wordt! Talrijke militairen in Indonesië ont- vangen reeds min of meer regelmatig onze krant doordat hun familie ons opdracht gaf voor verzending zorg te dragen. Uit vele brieven bléek ons, dat dit zeer op prijs gesteld werd, doch al werd door ons alles gedaan d. verzending als luchtpost zo goed koop mogelijk te houden, voor de schenk(st)ers was een abonnement voor overzee een kostbare ?- •-We- denis. Een samenwerking tussen KLM, re gering en de dagbladen heeft echter een in dit opzicht verheugend resul taat opgeleverd, waardoor de verzen ding aanmerkelijk goedkoper wordt eneen regelmatige ontvan st ge waarborgd is! De regering neemt nu n.1. 2/3 deel van de verzendkosten (f 132.per jaar!) voor haar reke ning! Thans kan voor f 14 p r kwar taal (f 11.— verzendkosten en f 3 voor het abonnement) Uw familielid of verloofde elke dag ons blad per luchtpost toegezonden krijgen. Maar Ja, maar! Aangezien we slechts een gering aantal abonnementen voor de ze gunstige regeli"" in aanmerking mogen isomei spoed - -dza- kelijk. We kur.nr. de hurliee abon nementen gingen vóór nog slechts een 10-tal inschrijvingen aannemen. Tot en met Maandag hebt U hiertoe de gelegenheid! Bij vooruitbetaling is dan tot 1 April f 9.35 verschuldigd en wie het eerst komt, wie het eerst maalt! Alle nadere inlichtingen verstrek- ken we U gaarne op ons kantoor! DE DIRECTIE. Hij at „vork met knopen" De Hilversumse recherche heeft met de arrestatie van twee Hilversum mers een serie inbraken opgelost. Eén van hen trachtte zich. na zijn arrestatie in zijn cel aan zijn s'raf te onttrekken, door enige knopen van zijn vest, alsmede een vork, welke hij tevoren in tweeën brak in te slikken. Hij moest daarop naar een zieken huis worden overgebracht voor het ondergaan van een maagonera^e. De proteststakingen in Duitsland breidden zich uit als een olievlek. Het ene ogenblik was er sprake van an derhalf millioen stakers; even later bleek dat drie millioen arbeiders het werk voor 24 uur hadden neergelegd. De Amerikaanse gouverneur Lucius Clay die even tevoren nog had laten verklaren, dat de stakingen niet tegen het geallieerd bestuur van Bizonia, maar tégen de Duitse autoriteiten wa ren gericht, werd bij zijn aankomst te Stuttgart niet hartelijk verwelkomd: 750.000 man legden ogenblikkelijk het werk neer. General Clay, die kwam om de maandelijkse zitting van de ministerraad der staten toe te spre ken, belegde een persconferentie. Hij trachtte olie op de golven te gooien door de journalisten de verzekering te geven er van overtuigd te zyn dat de meerderheid van het Duitse volk „de soort regering verlangt, die ook de Amerikanen wensen, een soepele en niet starre regering". De Amerikanen zouden een federale regering voor Duitsland „met vreugde begroeten" en de generaal zeide te hopen dat de zuivering voorden niet zeer groot maar wel invloedrijk deel der Duitsers een der .grootste stenen des aanstoots op 1 Juni a.s. voltooid zal zyn. Deze toon is een geheel andere dan die welke nog voor kort in Anglo- Amerikaanse bestuurskringen te be luisteren viel. Aan een gewapend op treden tegen stakenden denkt men niet meer ontevredenheid is zo mas saal, ^dat men het voor verstandiger hield het over een andere boeg te gooien. De Anglo-Amerikanen worden zo on der de tegenslagen die zij te incas seren krygen, gevoelig voor de Duitse eisen ten aanzien van de voedselim- port. Men hoort niet meer, dat de rantsoenen hoog genoeg zijn en dat men ook niet van plan is, ze te ver hogen; evenmin, dat uitsluitend en alleen het gebrek aan solidariteit on der de Duitsers en het slappe op treden der Duitse autoriteiten oorzaak is van het voedseltekort. Integendeel: Clay's Britse collega generaal Robert- son heeft de afdeling voor voc «el- voorziening van het Duitse be'ti Frankfort voorgesteld, speciale i mis&es te benoemen die de aanbiedin gen van levensmiddelen uit het bui tenland kunnen onderzoeken. Dr. Arnold, minister-president van Noordryn-Westfalen, die er onver moeid op blijft hameren, dat de le vensmiddelenimport vooral uit Ne derland naar het Ruhrgebied terstond moet worden hervat, schijnt zijn zin te zullen krygen. Reeds is door dr. von Maltzan, leider van de buitenlandse handel, aan de geallieerden een plan voorgelegd voor het onmiddellijk aan gaan van importcontracten met Ne derland, Denemarken, Zweden. Italië en Turkije, voor de invoer van vis. visconserven, groenten in blik en Zuidvruchten, in ruil o.m. voor speel goed, leder, ijzerwaren en textiel. Het plan zal hoogstwaarschijnlijk worden aangenomen. Ten eerste is het Duitse volk woedend, dat .al van voed- sëlaanbiedingen uit het buitenland in de laatste weken werden geweigerd door de geallieerden en dat de aan Buitenlands Overzicht mijnwerkers toegestane deviezenbonus werd besteed voor de aankoop van dure Amerikaanse „care"-pakketten. Ten tweede staan de Engelsen en Amerikanen niet alleen onder Duitse druk. In Luxemburg zouden de Benelux- landen besloten hebben, kenbaar te maken dat zij niet voor een aansluiting bij het Verdrag van Duinkerken (eer ste stap voor hen naar de verwerke- lyking van een „Westerse Unie") voe len, indien zij niet de garantie krijgen dat voortaan méér "met hun belangen inzake Duitsland rekening zal worden gehouden. En deze belangen lopen mo menteel parallel met die van het Duitse volk. Tegen deze s-troom zul len de bezetters van het Venten niet langer op willen roeier.. AP,

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1